berden I QD tu intratuin 't PELGRIMSHUIS 1 GEOPEND En verder: CLASSIC Bandoetere ii A. H - Y VOOR HET VERSCHIL f^fflvenray Kies Techniek een groot Metamorfose Anja Rutten ON TOUR Hff# fft- Dinsdag 24 maart 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur ZONDAG 22 MRT. PEEL EN MAAS Sportgala Venray Rongen dé specialist' voor tegels, sanitair' en Nieuws uit Meerlo-Wanssum 11 Gemeentelijke mededelingen 19-20 Kunst Cultuur 21-22 Sport 24-28 Kerkelijke diensten 30 STATE AR- öjorona STATE 2* ART COLLECTION 21 maart - Berden Mode Venray In schoolwoningen aan Sleutelbloem in Landweert De Montessorischool gaat met ingang van het schooljaar 2009/2010 van start in Venray. De nieuwe school krijgt onder dak in twee woningen aan de Sleutelbloem in Landweert, die jaren geleden zijn omgebouwd tot klaslokalen. Basisschool de Kruudwis heeft deze lokalen niet meer nodig. Schoolbe stuur SPOV verzet zich tegen de komst en is in beroep gegaan bij de Raad van State. In juni 2008 zette de gemeen teraad het licht op groen voor de stichting Mozon, die het verzoek voor de vestiging van een Mon tessorischool indiende. Naast de zuilen katholiek, openbaar en protestants-christelijk komt er nu als vierde algemeen bijzonder onderwijs bij. Het schoolbestuur, de stichting Primair Onderwijs Venray (SPOV), heeft zich fel ver zet tegen de komst van de nieuwe loot. Yvonne Raaijmakers, voorzit ter van het college van bestuur, is negen maanden later nog altijd teleurgesteld in de gemeente- raad. Met uitzondering van de SP stemden alle fracties ermee in. "Niemand van de raadsleden was enthousiast, maar bijna iedereen was bang om tegen te stemmen. Om de onderwijsvrijheid niet in te perken", meent Raaijmakers, die zegt keuzevrijheid een groot goed te vinden. "Jazeker, maar er is al zoveel te kiezen in Venray. Scholen gaan zich steeds meer onderschei den. Naast Jenaplan is er nu ook Daltononderwijs. We hebben nog nooit iemand horen vragen om een Montessorischool. Als dat wel zo was, dan waren we er zelf wel mee begonnen." PEILING Uit een peiling van de SPOV onder de ouders blijkt dat 2 pro cent geneigd is de kinderen naar de Montessorischool te sturen. Op ruim 4.000 basisschoolleerlingen in Venray, komt het neer op tach tig kinderen. De stichting Mozon krijgt vijf jaar de tijd zich te bewij zen. Na deze periode moet de minimumgrens van tweehonderd leerlingen zijn gehaald. Yvonne Raaijmakers zet er grote vraagte kens bij. Zij durft zelfs te beweren dat die grens onhaalbaar is. Er valt nu nog niets van te zeggen hoe veel kinderen na de zomervakantie overstappen naar de Montessori school. Zelfs tijdens het schooljaar kan er nog 'overgelopen' worden. In januari 2009 werd het besluit definitief. De SPOV heeft daarop besloten in beroep te gaan bij de Raad van State, het hoogste rechts- orgaan in Nederland. Vermoede lijk wordt in november de zaak behandeld. "Ik ben verantwoor delijk voor de werkgelegenheid van vierhonderd mensen", vertelt Raaijmakers. "Zij verwachten ook dat ik de belangen van de SPOV verdedig." Vooral nu de daling van het aantal leerlingen flink doorzet, is de komst van een concurrent extra pijnlijk. Toch haast Raaijma- kers zich te zeggen dat ze een goed contact heeft met Mozon. "We zullen ook samenwerken daar waar het kan. Want we heb ben toch een gemeenschappelijk doel. Het heeft geen zin om ruzie te maken."Het schoolbestuur ziet kansen bij de Raad van State om alsnog een streep te trekken door de Montessorischool in Venray. "Dat wijst de jurisprudentie wel uit. Ook in andere plaatsen is het met succes aangevochten", weet Raaijmakers, die vindt dat Mozon niet aannemelijk kan maken dat er ooit tweehonderd leerlingen gehaald worden. Ze had dan ook liever gezien dat de gemeenteraad tot uitstel had besloten om eerst een gedegen haalbaarheidsonder zoek uit te voeren. De gemeente is desondanks verplicht de Mon tessorischool onderdak te bieden. Ongeacht hoeveel leerlingen er in augustus onderwijs gaan volgen. Bij de locatiekeuze viel al snel het oog op de vrijkomende school- woningen in Landweert. Yvonne Raaijmakers kan ermee leven. "Dit is voor beide partijen de beste oplossing. Het is beter dan inwo nen in een andere school. Dat zou kunnen leiden tot gespannen ver houdingen." De SPOV heeft deze week alle ouders per brief inge licht. Stadspark Even vooropgesteld: ik heb niets tegen de goede bedoelin gen van de Stichting Stadspark. Al jarenlang zet dit gezelschap zich in voor het groene gebied dat zich uitstrekt vanaf de Grote Kerk tot midden in het St. Annaterrein. En niet alleen voor het groen, maar ook voor het cultureel erfgoed dat in dit gebied in meer dan vol doende mate aanwezig is. De stichting is destijds mede opgericht door de al tijden uit het Venrayse straatbeeld verdwenen Frits Ruyten. Het oorspronkelijke doel was met name de herinrich ting van het gebied tussen Grote Kerk en gemeentehuis. We praten dan grotendeels over de voormali ge begraafplaats. Het is inmiddels alweer vijfendertig jaar geleden dat de stoffelijke resten van veel Venraynaren zijn overgebracht naar de Boschhuizen. Daarmee kom ik meteen op hét probleem. Kiwanisclub Schieëpersland, die al meer dan een decennia in september een boekenmarkt houdt voor een goed doel, is dit jaar door de werkzaamheden in het centrum in de problemen gekomen. Het Schouwburgplein is op 27 september een zandbak en dus wordt er naarstig gezocht naar een andere locatie. De Grote Markt is in principe te klein, de winkelstraten te smal. Kortom, een moeilijk verhaal. De voorma lige begraafplaats zou een ideale plek zijn, ook voor het Wereldfes tival dat op dezelfde dag wordt gehouden. Bij de gemeente heb ben ze in principe geen moeite met die plek, maar dan komt ineens de Stichting Stadspark om de hoek kijken. Schijnbaar heeft deze club een vetorecht over alles wat er in dat gebied gebeurt. Had de stichting destijds al pro blemen met de kermis op dat terrein en was ze ook al niet blij met de kindermarkt op Koningin nedag, nu zeggen ze bij het Stads park nee, nee en nog eens nee. En dat terwijl de plek al 35 jaar geen officiële begraafplaats meer is! Het is niet uitgesloten dat er mogelijk op een paar meter diep te, of langs de fundamenten van de Grote Kerk, nog overblijfselen van vroegere Venraynaren liggen. Maar moet daar 35 jaar na dato, aan de vooravond van een herin richting van dat gebied, nog zo zwaar rekening mee gehouden worden? Zeker als het om acti viteiten gaat die door de gemid delde Venraynaar alom gerespec teerd worden? Maar wat mij het meest verbaast, is dat een stich ting op een of andere manier haar veto hierover mag uitspre ken. Met welk verworven recht?, vraag ik me dan af. Hannes 8 Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) plantte woensdag morgen samen met de kinderen uit groep 6 tot en met 8 van de Vredepeelse basisschool Regina Pacis de eerste boom in de Ballon- zuilbossen. Dat gebeurde in het kader van de nationale boomfeest- dag, die dit jaar in het teken stond van het thema 'Spaar de bomen'. Na deze feestelijke gebeurtenis planten de leerlingen in groepjes de overige bomen. Er worden beu ken en eiken aangeplant, bomen die van oudsher veel voorkomen in het bosgebied van Venray. Wethouder Patrick van der Broeck samen met de Vredepeel se kinderen aan het werk in de Ballonzuilbossen. Leerlingenaantal in Venray loopt jaarlijks met 3 procent terug "De werkgelegenheid staat onder druk. We mogen onze kop niet in het zand steken. We krijgen met ontslagen te maken", voorspelt Yvonne Raaijmakers, voorzitter van het college van schoolbestuur SPOV. De basisscholen in de gemeente Venray zien de leer lingenaantallen de komende jaren afnemen met 3 procent. "Dat zijn jaarlijks ongeveer honderd leerlingen minder. Het betekent het verlies van vier fulltime banen." De Venrayse basisscholen telden in 2006 op het hoogtepunt nog 4300 leerlingen. In het huidige schooljaar is het aantal gezakt naar 4099. Na de zomervakantie bevol ken nog 4003 kinderen de scholen in de dorpen en wijken. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de mogelijke overloop naar de Montessorischool, die in augustus 2009 van start gaat. De dalende tendens zal zeker tot 2025 door zetten. Raaijmakers en Cor van Hout, staflid personele zaken, zijn bezorgd over gevolgen voor de werkgelegenheid. De SPOV heeft ruim vierhonderd medewerkers in dienst die driehonderd fulltime banen bezetten. Naast leerkrach ten en directeuren gaat het ook om onderwijsondersteunende medewerkers. Vorige week von den de aanmeldingen plaats van nieuwe leerlingen. "We hebben 370 kinderen kunnen inschrijven voor groep een", zegt Cor van Hout. "Dat zijn er ongeveer even veel als vorig jaar, maar 78 minder dan twee jaar geleden. En liefst 185 minder dan in 2006." Van Hout legt uit dat een afname van een tot anderhalf procent is op te vangen door natuurlijk personeelsverloop. Daarbij komt dat de SPOV een rela tief oud onderwijskorps bezit. "Met een afname van drie procent ont komen we er straks niet aan men sen te moeten ontslaan", zegt Van Hout, die denkt dat dit medio 2011 voor het eerst het geval zal zijn. De krimp heeft ook gevolgen voor het voortbestaan van de 21 basis scholen. Leerkrachten die geboren zijn voor 1950 kunnen bij de leef tijd van 62 jaar en drie maanden nog vervroegd uittreden, waarbij ze 70 procent van het laatstver diende salaris meekrijgen. "Maar landelijk is de tendens dat langer doorwerken steeds meer gestimu leerd wordt", vertelt Raaijmakers. "Dat zie je nu ook bij onze leer krachten terug. Ze gaan liever een jaar langer door. Ook met oog op het pensioen." De economisch mindere tijden hebben eveneens hun uitwerking. Tachtig procent van het personeelsbestand bestaat uit vrouwen die vaker in deeltijd werken. Er komen steeds meer gevallen dat leraressen meer uren willen omdat de echtgenoot is ont slagen of dat ontslag dreigt. Ook dit bevordert de doorstroming niet. De SPOV is in overleg met de vakcentrales over de komende ontslagen. Er dient ook een sociaal plan te worden opgesteld. Het is niet meer zo dat de jongste leer krachten als eerste de laan worden uitgestuurd. "Nee, sinds de laatste scholenfusie geldt dat niet meer", zegt Van Hout. "En dat is een goede zaak. Zo houden we een evenwich tig personeelsbestand." Alleen het aantrekken van grote bedrijven die veel werkgelegenheid genereren, kan de dalende tendens in Venray ombuigen, denkt Raaijmakers, die ook haar hoop vestigt op de lan delijke overheid. "Want het staat toch haaks op elkaar dat langer doorwerken wordt gestimuleerd, terwijl de werkgelegenheid juist afneemt. Maar de grote steden in het westen hebben nog geen last van de krimp. En daar gaat toch de meeste aandacht naartoe." In de provincie Limburg komt de klap het hardst aan. Twee jaar geleden had Zuid-Limburg de primeur. Daarnaast kampen ook Zeeland, Drenthe en Groningen met dalen de leerlingenaantallen. €26,50 p.p. Paasbrunch Dinnershow Hel voor onze gratis Paasfolder (herhaling om het uur) Items: Nieuwsflits Opening expositie plezierschilder Johan Jeuken in 't Freulekeshuus College van B en W aan het woord Zaterdag 21 t/m woensdag 25 maart zijn wij gesloten i.v.m. internationale beurs. 8 T/M 29 MAART 2009 www.pelgrimshuis.nl Tel. 0478-636228 TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is IP leverancier van een uitgebreide collectie topmerken Onze showroom bestaat 10 jaar. Kom langs voor speciale acties! n! Keizersveld 22 Venray V Tel.: (0478) 55 04 10 TEGELZETTERSBEDRIJF RONGEN Honderddertigste jaargang - week 12 - donderdag 19 maart 2009 EN MAAS .PlT. 1 ci;orona De State of Art classic Porsche collection is 'on tour'. Kom zaterdag 21 maart naar Berden Mode Venray en bewonder de legendarische Porsche 356 pre A coupe waarmee Jan Lammers en Chris Zegers de roemruchte roadrace La Carrera Panamericana reden! Gratis windjack t.w.v. 49,95 bij aanschaf van 150,- uit de nieuwe State of Art voorjaarscollectie! THE DR!VE TO W5N www.STATE ofART.com Montessorischool start in augustus 2009 'Spaar de bomen' Ontslaggolf dreigt in onderwijs Kinderen 1 g n 50 Hotel Asteria Maasheseweg 80a Venray Tel. 0478-511466 www.asteria.nl Beide paasdagen: Prijsvriendelijke MENUKAART in ons restaurant (vanaf 12.00 uur) 1e en 2e Paasdag vanaf 11.00 uur. 1e paasdag voor 2e paasdag voor Kinderen 1 en 2 jaar gratis 3-5 jr. €8,50 6-12jr. 11,50 Rinaldo's jeugdshow Speciaal voor de kinderen op 1e en 2e paasdag tijdens de brunch en op 1e paasdag tijdens het familiebuffet! 9 mei en 25 mei 59,50 p.p. incl. consumpties CAMPS OPTIEK EDWIN S. BIANCA 's maandags gesloten Grotestraat 48 Venray Tel. 582409 van 11.00-17.00 uur Zie voor acties activiteiten: www.intratuin.nl Venray, Langstraat 133 tel. 0478-588585 e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl fashion weets Mn rechtstreeks af fabriek de mooiste de beste... goedkoper GRATIS meten HENBBMBCS en hangen gordijnprojecten Geopend voor partikulieren: Vr. 13.00 - 21.00 Za. 12.00 -17.00 Dubloen 4, 5751 PX DEURNE Tel. 06 51186471 RESTAURANT - ZALENACCOMMODATIE 1AT1AT1A7 nf

Peel en Maas | 2009 | | pagina 1