Stoppen? Zeker weten van niet! 5000 euro voor speeltuin Koester uw Monument i Week van de lentekriebels Venrayse motorclub bestaat vijf jaar m ff ff Honderddertigste jaargang - week 12 - donderdag 19 maart 2009 Kapper Verhaegh Oostrum knipt al vijftig jaar P* Jac Verhaegh zal op donder dag 26 maart zijn vijfenzes tigste verjaardag vieren. Een mooie leeftijd om te stoppen met werken, zou je kunnen denken. Maar alhoewel Jac al sinds zijn vijftiende werkt als kapper, is hij voorlopig zeker nog niet van plan om de schaar aan de wilgen te han gen. (door Sanne Claessens) Herenkapper Verhaegh in Oostrum is voor velen een beken de plek. Vlak voor het spoor aan de linkerkant, voorzien van een stop licht bij de deur, weten de bezoe kers over welke kapper het gaat en of ze lang moeten wachten. Jac Verhaegh is al tientallen jaren het vaste gezicht in de zaak. Nu hij vijfenzestig wordt, zou niemand het hem kwalijk nemen als hij de schaar erbij neer zou leggen. Maar het tegendeel is waar. Nog steeds heeft hij enorm veel plezier in zijn werk en ziet hij geen reden om ermee te stoppen. In 1958 begint Jac als veer tienjarige jongen al met knippen in Kessel. "Ik wilde altijd al kap per worden. Mijn vader was kap per en van hem heb ik het vak afgekeken, lekker bezig zijn met mensen. Als het kappersvak iets is wat je voor de rest van je leven wil doen, moet je er vroeg bij zijn vaak. Je moet weten dat het hard werken is en niet met de haren spelen", aldus Jac. Deze ervaring neemt hij mee als hij in 1960 rich ting Oostrum vertrekt, waar hij in loondienst gaat werken bij de kapsalon. Zeven jaar later neemt hij het stokje over van de toenma lige eigenaar en dat maakt dat hij op zijn drieëntwintigste al in het bezit van zijn eigen zaak is. In de jaren daarna wordt de zaak enkele keren verbouwd, maar in 1980 wordt de kapsalon gebouwd in de vorm zoals de vaste gasten die tegenwoordig kennen. Ook komt er een duide lijke scheiding in het kappen van dames en van heren. "Ik heb beide vakken geleerd. Zowel heren als de dames en lang heb ik ook beiden geknipt. Maar ik heb toch een sterke voorkeur voor mannen in de kappersstoel. Die zeggen gewoon beter als er iets niet goed is en wat ze willen. Vrouwen kun nen nog wel eens zeggen dat het perfect is, totdat ze in de auto al overal aan gaan liggen trekken en vervolgens thuis de kop onder de kraan gooien", lacht Jac. De klantenkring van kapsalon Verhaegh bestaat voornamelijk uit mensen uit Venray, de kerkdorpen, maar reikt ook verder. Velen zijn trouwe klant, zelfs als dat betekent dat ze door bijvoorbeeld een ver huizing tegenwoordig wat verder moeten reizen om geknipt te wor den door Jac. Lange tijd heeft hij personeel onder zijn hoede gehad, maar de afgelopen acht jaar doet hij het helemaal alleen. "Dat bevalt mij prima en tegenwoordig is het ook nog eens zo dat het veel tijd en energie kost om iemand op te leiden, die vervolgens waarschijn lijk ergens anders gaat werken." Er is dus veel veranderd door de jaren heen. Ook de maatschappe lijke functie van de kapper heeft andere vormen aangenomen. "Vroeger was je toch meer een soort van luisterend oor. Mensen praten honderduit over hun leven en op sommige momenten was je net een soort maatschappelijk werker. Dat is nu nog steeds wel, maar tegenwoordig zijn de men sen toch iets meer op zichzelf en moet je niet raar staan te kijken als mensen op mijn vragen reageren met 'dat gaat je toch niets aan?'", vertelt Jac. Jac is trouwens niet de enige in de familie met het kappersgevoel. Twee van zijn broers en twee nichtjes delen dezelfde passie en zoon Patrick heeft zijn eigen kap salon Boxmeer. Kapper Jac Verhaegh: "Vroeger was je toch meer een soort van luisterend oor"' Het mag in ieder geval duidelijk zijn dat Jac nog steeds met enorm veel plezier zijn werk doet. Klein en groot, jong en oud. Op de vraag waarom hij niet stopt nu hij vijf enzestig wordt, heeft hij een dui delijk antwoord. "Waarom wel?! Zeker weten van niet! Ik hou ervan, vind het gezellig en voel er niets voor weinig om handen te hebben. Als ik (lichamelijk) niet meer zou kunnen, zou ik geen keus hebben. Maar als ik het mor gen echt niet meer leuk vind, dan stop ik ook. Maar dat zie ik voorlo pig nog niet gebeuren, gelukkig!" Zijn vijfenzestigste verjaardag ziet hij niet als een prestatie op zich. Maar het feit dat hij al vijftig jaar kapt en al meer dan veertig jaar eigenaar is van zijn eigen kap salon, dat is toch een bijzonder iets! Toneelvereniging Balans heeft een cheque van 5000 euro over handigd aan de Stichting Het Speelvlak. De Toneelvereniging heeft onlangs haar 25-jarige bestaan met een reünie van leden en oud-leden gevierd. Dit is tevens het einde van de toneelvereniging, want na 25 jaar houdt Balans op te bestaan. Balans heeft besloten het financieel tegoed te schenken aan de Venrayse gemeenschap onder het motto Kinderen hebben de toekomst. De cheque werd tijdens een feestelijk samenzijn overhan digd aan Jeannette van de Werf Jeannette van de Werf neemt de cheque in ontvangst. van de Venrayse speeltuin. Op de foto staat een schilde rij van de Grotestraat in Venray van de Venrayse amateurschilder Johan Jeuken (1909-1982). Het schilderij is vanaf vrijdag 20 maart te zien in het Venrays Museum van de Geest, locatie 't Freulekeshuus, waar die dag een uitgebreide ten toonstelling van zijn werk zal wor den geopend. Jeuken is in Venray geboren en getogen, was kleermaker van beroep, maar verhuisde na de oor log naar Amsterdam. Daar kreeg hij begin zestiger jaren problemen met zijn gezondheid en stopte toen als kleermaker. Hij begon op ongeveer 58-jarige leeftijd met tekenen en schilderen en over leed in Amsterdam op 72-jarige leeftijd. In zijn arbeidzame leven als plezierschilder maakte hij vooral schilderingen van Venray- se gebeurtenissen uit zijn jeugd. Kleurrijke taferelen in eigen stijl te rekenen tot de naïeve schilder kunst, zoals een avondconcert, carnaval, een dorpsgezicht, kermis, een losgebroken koe, de paarden tram, een processie, de schutterij, spelende kinderen, de veemarkt. Hij schilderde naar de werkelijk heid uit zijn herinnering of anders gezegd naar de werkelijkheid zoals hij die jaren later nog voor ogen had, wellicht gekleurd door zijn beleving van toen. Vrijwel al die taferelen zijn geschilderd binnen een kader van een omrin gende bebouwing. Daarmee heeft Jeuken op een belangwekkende manier veel gebouwen en straten in het Venrayse uit zijn jeugd in beeld gebracht en de sfeer weer gegeven die de gebeurtenis en de omringende bebouwing toen bij hem hebben opgeroepen. Het gaat om gebouwen die nu beschermd zijn als rijksmonument zoals de Grote Kerk en het voormalige Raadhuis op de Grote Markt. Maar ook om monumentale gebouwen die er nu niet meer zijn. Zoals het gebouw van de Gouden Leeuw en het oude Postkantoor hoek Post- straat-Paterstraat en het stationsge- bouw in Oostrum. En veel huizen, gebouwen en straatwanden daar tussen, inclusief de aankleding bij voorbeeld een standbeeld of een muziekkiosk. Op het schilderij van de Grotestraat op de foto komen bijna geen menselijke figuren voor. Daardoor krijgt de bebouw de straat de meeste aandacht en is hoofdonderwerp. Perspectief, verhoudingen en kleurstelling zijn dusdanig dat het schilderij in mindere mate naïef is te noemen. Het lijkt meer een getrouwe weer gave te zijn van de Grotestraat in de dertiger jaren en is in dat geval tevens een historisch document. Maar het is bovenal een monu ment van een schilderij. De over zichtstentoonstelling van Johan Jeuken in 't Freulekeshuus loopt tot en met 30 augustus. Foto en tekst Frans de Roos. Stichting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail ven- raymonumentaal@live.nl. De Week van de lentekrie bels wordt dit jaar gehouden van maandag 23 tot en met vrijdag 27 maart. Maar liefst 33 basisscholen starten op 23 maart met activiteiten rond om relaties en seksualiteit in samenwerking met de GGD Limburg-Noord. Als de lente begint, gaat het kriebelen. Alles groeit en bloeit en je wilt naar buiten. Je bent vrolij ker en alles is leuker en mooier. Je kunt ineens kriebels in je buik krijgen van iemand. Ook kinderen kunnen verliefd worden. Een goed moment voor relationele en seksu ele vorming op school. De Rutgers Nisso Groep pleit ervoor dat vanaf groep 1 in het basisonderwijs structureel aandacht is voor rela ties en seksualiteit. Na het succes van verleden jaar houdt de GGD Limburg-Noord ook dit jaar weer de Week van de Lentekriebels. De scholen voor primair onderwijs starten met de activiteiten die onderdeel zijn van deze project- week. Deze nationale projectweek wordt landelijk gehouden door de Rutgers Nisso Groep, kenniscen- trum seksualiteit, en uitgevoerd door GGD'en. Scholen zijn gesti muleerd om tijdens deze week in groep 1 tot en met 8 lessen te geven over relaties en seksuali teit. Het lespakket dat hiervoor gebruikt wordt is speciaal ontwik keld voor het basisonderwijs en sluit aan bij de belevingswereld en leeftijd van kinderen. Met onder werpen als kriebels in je buik, het verschil tussen vriendschap en verliefdheid, weerbaarheid, res pect, homoseksualiteit, beelden in de media en waar baby's vandaan komen. De in maart 2004 opgerichte Motor Toer Club van Venray e.o. (MTC2004you) telt inmid dels ruim zeventig leden. Het eerste lustrum wordt op 28 maart gevierd met enkele toer tochten en een feestavond. Het feit dat de vereniging meer dan zeventig leden telt, geeft aan dat in en rond Venray behoefte bestaat aan de motortoerclub. Het motto van MTC2004you is 'plezie rig en aangenaam toeren voor jong en oud in een ontspannen sfeer'. Hierdoor is de club voor iedere motorrijder toegankelijk. De toer tochten brengen de leden regel matig over de grens van Duitsland, België of Luxemburg. Naast de toertochten houdt MTC2004you ook andere activiteiten voor de leden. Zo mochten ze een kijkje achter de schermen van het ver- keershandhavingsteam van de politie nemen en heeft Motor Ven- ray een avond over de technische aspecten van de motor gehouden. Omdat motorrijders een kwets bare groep verkeersdeelnemers zijn, organiseert de club na de winterstop tevens een zoge- naamde opstapmiddag. Tijdens deze middag - waarbij samen gewerkt wordt met verkeersrij- school Nottelman - komen alle bijzondere verrichtingen aan de orde. Het doel hiervan is om weer snel vertrouwd te raken met de eigen tweewieler. In een dergelijk samenwerkingsverband werd eer der ook al eens de theoriekennis van de leden op de proef gesteld. Geïnteresseerden kunnen ken nismaken met de motorclub en De leden van de Venrayse motorclub. haar leden door één van de club avonden te bezoeken (Sportlaan 4 in Venray, tevens clubgebouw van Handboogvereniging Diana) of door een keer mee te rijden tij dens een van de toertochten. Hier voor wordt een kleine bijdrage gevraagd (5 euro per motor). Voor meer informatie kunt u terecht op www.mtc2004you.nl. st'chting HET S L EN MAAS WNSSPEELT

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17