"Dr. Poelsschool moet blijven" Realiseert u zich wel waar u 'ja' tegen heeft gezegd? Hoe veilig is Venray? Kletske Kamerdelegatie in Odapark Leefbaarheid wijken en dorpen centraal 'Mina Krusemanstraat is racebaan' Informatie-avond over Transcendente Meditatie PEEL EN MAAS Donderdag 12 maart 2009 - Pagina 7 Omroep Venray vreest de slopershamer Hoorzitting Vaste Kamercommissie over herindeling Meerlo-Wanssum De vraag werd door de Vaste Kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken en Konink rijksrelaties tijdens de hoor zitting over de herindelingen in Noord-Limburg een aantal keren gesteld: 'Realiseert u zich wel waar u 'ja' tegen heeft gezegd?' De vraag had met name betrekking op de conse quenties van de splitsing van Meerlo-Wanssum. Een bijzon dere opsplitsing, constateerde de Vaste Kamercommissie. Het DorpsradenplatformMeerlo- Wanssum, de Industrievereniging Venray, Stichting Peuterspeelzalen Een delegatie van acht Twee de Kamerleden bracht vrijdag een bezoek aan Noord-Lim burg in het kader van de aan staande herindeling. Voorafgaande aan een hoorzit- Meerlo-Wanssum en burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum verschenen voor de Vaste Kamer commissie en deden hun verhaal over de herindeling van Meerlo- Wanssum. Dat varieerde van een informerende boodschap (Dorps radenplatform), zorgelijke kantte keningen (Peuterspeelzalen) tot de economische noodzaak (Indu strievereniging). Burgemeester Hahn hield een warm pleidooi voor de herindeling. Anthony van Baal, voorzitter van het Dorpsradenplatform Meer- lo-Wanssum, schetste de Vaste Kamercommissie waarom er een dorpspeiling over de herindeling ting in Venlo was het gezelschap te gast in het Odapark in Venray. Daar kreeg het gezelschap door vier danseressen van Dizzy Jazz- dance op een creatieve manier te zien hoe de worsteling van vier naar twee gemeenten tot stand is gehouden en wat daarvan de uitslag was. Hij hield de commissie voor dat met name het besluit om Blitterswijck bij Venray te voegen, slecht is gevallen in het dorp. Een grote meerderheid van de inwo ners van Blitterswijck koos in het referendum immers voor Horst aan de Maas. Volgens Van Baal heeft Blitterswijck zich inmiddels neergelegd bij dat besluit. Ook een woordvoerder van Industrievereniging Venray sprak de Vaste Kamercommissie toe. Hij pleitte voor een schaalvergroting van Venray, omdat die vele voorde len biedt voor het economisch kli- is gekomen. Dat leverde extra complimenten op van delegatie leider John Leerdam. Leerdam is namens de PvdA in de Tweede Kamer ook woordvoerder voor kunst en cultuur. Burgemeester Waals benadrukte dat de voor- Ruit cafetaria vernield Onbekenden hebben vrijdag nacht een ruit van een cafetaria aan de Hoenderstraat vernield. Er raakte niemand gewond. Tevens stond enkele meters verderop een boom in brand. Het vuur werd door de politie geblust. De politie denkt dat beide zaken met elkaar te maken hebben en stelt een onderzoek in. Eventuele getuigen kunnen zich melden bij de politie in Venray maat in Venray én voor de haven en containerterminal in Wanssum. Hij gaf aan dan ook blij te zijn met de herindeling. Marjolein Lubbert van Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum maakte zich zor gen over de herindeling. Volgens haar vindt er niet alleen een breuk plaats in de sociale cohesie van de zes dorpen, maar krijgt haar orga nisatie ook te maken met twee gemeenten: Venray en Horst aan de Maas. Twee gemeenten met elk een eigen subsidieregime en ande re regelingen. Dat gaat vergaande administratieve gevolgen hebben, hield Lubbert de Vaste Kamercom missie voor. Die ging in haar zorg genomen herindeling in goede harmonie is ontstaan en dat de toekomstige bestuursstructuur, met naast Venlo vier gemeenten met meer dan 40.000 inwoners, door de herindeling alleen maar versterkt wordt. Het bevordert De gemeente Venray gaat via een breed opgezette conferen tie op 17 april onderzoeken welk beleid mogelijk en nood zakelijk is met het oog op de leefbaarheid in de dorpen en wijken op de langere termijn. Dat heeft het college van B en W deze week bekendgemaakt. Tegelijk willen burgemeester en wethouders informatie ophalen ten behoeve van de herijking van de strategische visie 2020. Een herijking van de strategi sche visie is gewenst als gevolg van de gemeentelijke herindeling en meer algemene ontwikkelin gen op het gebied van economie, bevolking en decentralisatie van overheidstaken. "We kunnen er niet omheen", aldus wethouder leefbaarheid Elly van Dijck, "vooral door krimp, vergrijzing en ont groening van de bevolking kan de leefbaarheid in de dorpen en wij ken onder druk komen te staan. Vanuit een realistisch toekomst beeld willen we met burgers en maatschappelijke partners praten over wat dat betekent voor ons huidige leefbaarheidbeleid." Burgemeester Jos Waals, porte feuillehouder voor de herijking van de strategische visie: "We kun nen op de leefbaarheidconferentie belangrijke bouwstenen ophalen voor onze toekomstvisie op het nieuwe Venray. Daarnaast zoeken we nog naar andere mogelijkhe den om burgers te betrekken bij onze visiediscussie." Vrijwel gelijktijdig houdt het gebiedsbureau Venray Meerlo- Wanssum een conferentie over mee en gaf de twee gemeenten de raad om regelingen te harmo niseren. Burgemeester Hahn liet de commissie weten dat daaraan wordt gewerkt. Hij pleitte voor de herindeling, omdat Noord-Lim burg behoefte heeft aan schaalver groting: Venlo als grote regioge meente en Helden, Horst aan de Maas en Venray als sterke kernen daar omheen. In de tweede helft van april worden de herindelingvoorstellen in de Tweede Kamer besproken. Op 12 mei volgt de stemming. Tus sen medio mei en 8 september volgt de behandeling in de Eerste Kamer. Genieten van een voorstelling van Dizzy Jazzdance in het Ven- rayse Odapark... volgens Waals de slagkracht van de regio, waarbij iedere gemeente haar eigen sterke punten heeft. de plattelandseconomie. Waals: "Beide conferenties sluiten goed op elkaar aan. Een gezonde en innovatieve plattelandseconomie is immers een belangrijke voor waarde voor de leefbaarheid. Dat levert dan meteen weer nieuwe bouwstenen voor de herijking Strategische Visie 2020. Samen met de economische visie en de woonvisie hebben we dan alle puzzelstukjes bij elkaar." De leef baarheidconferentie vindt plaats op vrijdag 17 april, de conferen tie over plattelandseconomie op maandag 20 april. Vooraankondi gingen en uitnodigingen gaan op korte termijn de deur uit. Bij de organisatie van de leefbaarheid conferentie wordt nadrukkelijk aandacht besteed aan de deelname van maatschappelijke partners uit de drie nieuwe dorpen. In de con ferentie over plattelandseconomie spreekt dat voor zich, aangezien Meerlo-Wanssum deel uitmaakt van het gebiedsbureau. Vrouw gewond in Oostrum Bij een ongeluk op de Geijs- terseweg in Oostrum is donder dag rond 22.15 uur een 65-jarige vrouw uit Venray gewond geraakt. De vrouw reed richting Oostrum, toen ze waarschijnlijk een scher pe bocht verkeerd inschatte en hierdoor aan de andere kant van de weg in een weiland belandde. Omdat de vrouw aangaf erge pijn in haar rug te hebben, moest de brandweer het dak van de auto knippen. De vrouw is met onbe kend letsel per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis. Al jarenlang verkeren de Zangers van St. Frans en Omroep Venray in grote onzekerheid over hun onder komen. De voormalige Dr. Poelsschool, op de hoek Lan- geweg-Hoenderstraat, moest eerst wijken voor de super markt die verplaatst zou wor den uit De Bleek. De poli tiek stak er een stokje voor en beide gebruikers haalden opgelucht adem. Totdat vorige week de visie op de noord- westhoek verscheen. Daarin moet de Dr. Poelsschool wijken voor een hoog, markant gebouw bij de entree van het cen trum. Oud-wethouder Jan Dries- sen maakte dinsdag gebruik van het spreekrecht bij de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Driessen is voorzitter van de lokale omroep en hij sprak ook namens de Zan gers van St. Frans. "Ongelooflijk, niet te bevatten. We zijn de wan hoop nabij", sprak Driessen, die een dringend beroep op de com missieleden deed om het markan te gebouw uit de jaren vijftig te behoeden voor de slopershamer. De twee gebruikers hebben plan nen om het gebouw verder op te knappen. Omroep Venray heeft na vier gedwongen verhuizingen in dit pand onderdak gekregen. De locatie, zo dicht bij het centrum, en het gebouw zijn zeer naar wens. De lokale omroep voelt er dan ook niets voor opnieuw de verhuisdo zen in te pakken. Bovendien ver- Waardevast wonen Tijdens de jaarvergadering op 18 maart wil de wijkraad van Antoniusveld met de bewoners van de wijk praten over de waar- deontwikkeling van de woningen in de wijk Antoniusveld. Wat is de invloed van de kredietcrisis? Hoe zullen de prijzen van de wonin gen zich ontwikkelen in relatie tot andere woningen in Venray? Heb ben de bewoners en de wijk(raad) daar ook zelf invloed op? Wat kunnen ze doen om de wonin gen waardevast te laten blijven? Allemaal vragen die aan de orde komen. Aansluitend aan de jaar vergadering van de wijkraad zul len Hassan Najja, ad- interimdirec teur Wonen Venray en woonachtig in de wijk, en Karel van Soest, beëdigd taxateur van taxatiebe- drijf Dirkx van Soest, hun visie geven, waarna er gelegenheid is om met elkaar in debat te gaan. De jaarvergadering wordt georga niseerd in Le Tamboerin, Stations weg 46 op het GGZ-terrein. Jan Linders zet nieuw wapen in tegen overvallen Jan Linders zet in overleg met de politie Limburg-Noord als eerste in deze regio een nieuw middel in om win kelovervallen tegen te gaan. Het gaat om SelectaDNAspray, een systeem dat overvallers onzichtbaar herkenbaar maakt voor de politie. Jan Linders wil daarmee potentiële overval lers afschrikken. Het SelectaDNAspray-systeem bestaat uit een unit die gekop peld is aan het overval-alarm. Wan neer het overval-alarm in werking wordt gesteld en de dader binnen bereik van de unit komt, wordt de unit geactiveerd, die daarop een unieke spray verspreidt. De dader wordt met deze onzichtbare DNA- spray besmet en draagt daardoor sporen met zich mee. Die zijn met het blote oog niet zichtbaar en blijven minimaal drie tot vier dagen zitten. Ze worden zichtbaar zodra er licht van speciale UV- lampen op valt. Politieauto's in het gebied zijn uitgerust met deze lampen. Jan Linders mikt vooral op de preventieve werking van het systeem. Cor Pleunis, coördinator Bouw en Inrichtingen van Jan Linders: "In de supermarkt wordt met waarschuwingsborden gewe zen op de aanwezigheid van de spray. Dat zal potentiële overval lers afschrikken. Het uiteindelijke doel is dat ons personeel zich veilig voelt. En mocht er toch iets gebeuren dan kan de inzet van de DNA-spray bijdragen aan het opsporen van de dader." De DNA-spray is voor de leve rancier een logisch vervolg. Simon Nab, projectmanager bij de Rhine Group:" Deze SelectaDNAspray is een vervolg op het succesvolle project met SelectaDNA markering (chemisch DNA) in de Venrayse wijk 't Brukske. Waar het middel, in een andere variant, voor goede resultaten in het voorkomen van diefstallen heeft gezorgd. Jan Linders ziet de installatie van het systeem in Venray als een pilot. Op basis van de bevindingen in de praktijk overweegt Jan Lin- ders de installatie van het systeem in alle 52 andere Jan Linders supermarkten. keert het gebouw in goede staat. Jan Driessen vindt dat sloop per se voorkomen moet worden. "We mogen geen onomkeerbaar besluit nemen. Dit gebouw kan de omge ving juist een kwaliteitsimpuls geven." Driessen vond gehoor bij de meeste fracties. "De Dr. Poels- school hoeft voor ons helemaal niet weg", zei Gerrit Verkoeijen (Samenwerking). "Het gebouw verkeert in een goede staat en de mensen zitten er graag." Jolanda Dijkema (SP) begrijpt er niets van dat de voormalige school zou moeten verdwijnen. "Ik snap het In de Mina Krusemanstraat in de wijk St. Antoniusveld wordt veel te hard gereden. Het is dan ook de hoogste tijd dat er maatre gelen worden getroffen, zei Wiske Koster (CDA) maandag in de com missie Stedelijk Beheer. Volgens Koster wordt er door gaans zeker 50 kilometer per uur gereden, terwijl de straat in een 30- kilometerzone ligt. Aan het begin en aan het einde van de straat lig gen verkeersdrempels, maar die zijn zo laag dat ze nauwelijks een snelheidsremmende werking heb ben. In het midden, vlak bij het speelterreintje, is alleen een visu ele drempel van een andere kleur straatstenen. "Een heel onveilige situatie. Het is een rechte straat die wel op een racebaan lijkt", meent het CDA-commissielid. "De Mina Krusemanstraat wordt ook veel gebruikt als sluiproute tus sen de wijken Brukske en Land- weert. In de Joke Smitsstraat is al een kind aangereden. Je kunt erop wachten tot het hier ook gebeurt. We moeten niet de put dempen als het kalf al verdronken is." Een niet. Een gebouw dat goed is, moet je laten staan. Dat hoeft toch niet weg." Wethouder Hans Teu- nissen (Lokaal Aktief) wijst erop dat het slechts om een visie gaat. Bovendien is de Dr.Poelsschool en omgeving het enige deelgebied in de noord-westhoek dat geheel in eigendom is van de gemeente. Teu- nissen kon de verontruste gebrui kers deels gerust stellen. Want de hoek Langeweg-Hoenderstraat heeft niet de hoogste prioriteit. "Maar ik kan ook niet verzekeren dat de Dr. Poelsschool tot in de eeuwigheid blijft bestaan.". bewoonster van de straat heeft een bezorgde brief naar het col lege gestuurd. Ook de wijkraad is van de kwestie op de hoogte. "Het zijn vooral de eigen wijkbewoners die er te hard rijden", weet John Niessen (VVD). Wethouder Van der Broeck (CDA) vindt de reactie van zijn partijgenote overtrokken. "Mevrouw Koster stelt het wel erg dramatisch", vindt de wethouder, die belooft serieus naar de zaak te zullen wijken. Van der Broeck wijst erop dat de aanrijding in de Joke Smitsstraat is veroorzaakt door een wijkbewoner die veel te hard reed. De gemeente heeft er snelheidsmetingen gehouden en het blijkt dat 85 procent van de automobilisten zich houdt aan de maximumsnelheid van 30 kilome ter. "Dat is een heel hoog aantal", vindt Van der Broeck, die het met Bernie van Lierop (Samenwer king) eens is dat de klachten via de wijkraad moet lopen. Saillant detail: in de Mina Krusemanstraat wonen twee CDA-prominenten: wethouder Lei Heldens en fractie voorzitter Gerda van Stelten. Samenwerking houdt op 22 maart symposium in schouwburg Op zondag 22 maart houdt Samenwerking Venray van 11.00 tot 13.00 uur een sympo sium over het actuele thema veiligheid. De bijeenkomst, met de titel 'Hoe veilig is Ven- ray?', wordt gehouden in de foyer van de schouwburg en is voor iedereen toegankelijk. De lokale partij heeft een aan tal interessante sprekers uit genodigd. Na een openingswoord door de voorzitter van Samenwerking Ven- ray zal John Geraedts, chef basis eenheid politie Venray, een beeld schetsen over de (on)veiligheid in Venray. Hij doet dat aan de hand van gegevens uit de management rapportage. Daarna houdt Dr. Sanne Verwaayen, directeur Zorg en Behandeling van tbs-kliniek De Rooyse Wissel, een inleiding. Zij spreekt over welke omstan digheden mensen kunnen bren gen tot crimineel gedrag. Het gaat niet over 'grote' criminaliteit maar meer over het sociaal gedrag van mensen dat leidt tot ergernis of tot een onveilig gevoel bij ande ren. Na deze sprekers komen er drie thema's aan bod. Karin in 't Zandt, projectmanager van het Veiligheidshuis in Venlo, geeft een uitleg over 'draaideurcriminelen'. Mevrouw Dr. J. Assen, wetenschap pelijk docent bestuurskunde aan de Radboud Universiteit in Nijme gen, vertelt over hoe de overheid omgaat met klachten van burgers. Mevrouw G. Joosten, teamleider van Slachtofferhulp Venlo, legt uit op welke manier hulp wordt geboden aan slachtoffers. Hierna zal er in groepen, onder begelei ding van deze vakkundige men sen, gediscussieerd worden over de verschillende thema's. Het symposium wordt afgesloten met een plenaire bijeenkomst, waarin de samenvatting van de groepsge sprekken hopelijk leidt tot con clusies. Deze conclusies moeten een uitdaging zijn om iets te doen aan het 'onveilige gevoel' dat bij velen in Venray leeft. Jos Waals, burgemeester van de gemeente Venray, fungeert als dagvoorzitter. Iedereen is vanaf 10.30 uur van harte welkom in de foyer van de schouwburg. Samenwerking Ven- ray hoopt niet alleen op een goede opkomst, maar vooral op goede gesprekken. Zodat een positieve bijdrage geleverd kan worden aan het veiligheidsgevoel in Venray. Traditiegetrouw mocht ik carnavalszondag na de mis, samen met het prinselijk trio, raad van elf en senaat een hapje gaan eten. Aansluitend zou ik naar mijn ouderlijk huis in Born gaan, om tijdens de carnavalsdagen voor mijn moeder te zorgen. Bij het diner kreeg ik van de Piëlhaze een feestelijke bos bloemen. Niet voor mij, maar voor haar. Het ontroerde mij dat aan mijn moeder werd gedacht. Ik vermoedde toen nog niet dat die bloemen de laatste waren die ze vanuit haar rolstoel zou kunnen zien en de eerste die bij haar opgebaarde lichaam zouden worden gezet. Vijftien jaar gingen voorbij: vanaf het eerste kleine signaal van vreemde vergeetachtigheid tot aan de dag dat haar sterke hart het opgaf. Vijftien jaar, waarin Alzhei mer en Parkinson hun trage, maar onomkeerbaar slopende werk deden. Dagelijks draag ik de mis op: daar haal ik mijn kracht uit. Soms - als de gelegenheid zich voor deed - deed ik dat thuis, aan de huiskamertafel. Als moeder dan door de thuiszorg verzorgd was, uit bed gehaald en in de stoel gezet, draaide ik haar stoel van het raam naar de tafel en maakte ik het provisorische altaar klaar. Zo ook carnavalsdinsdag, de laatste keer. De bloemen van de Piëlhaze dienden als altaarstuk. Ze zat erbij met haar vertrouwde, licht roche lende ademhaling. Wat ik vaker merkte bij zo'n gelegenheden, gebeurde ook nu. Bij de consecra tie, het hart van de mis, stopte het rochelen en werd de ademhaling ineens enkele momenten geruis loos. Daarna keerde de vertrouw de cadans weer terug. Ze ontving een stukje van de hostie, op een lepeltje met wat wijn. En al leefde ze sinds het sterven van vader op sondevoeding, slikken bij de com munie was nooit een probleem. In kleine tekenen liet ze merken dat ze Christus' aanwezigheid in de Eucharistie herkende. Zoals ze ook regelmatig en tot het einde toe in kleine tekenen aangaf dat ze vertrouwde mensen bij zich wist. Laat niemand zeggen dat demente mensen toch niets meer mee krijgen. Na het sterven van vader, enke le jaren geleden, hoorden we als kinderen wel vragend zeggen: 'Nu gaat ze zeker naar een verpleeg huis'. Maar ze bleef thuis. Want, ook al had ze veel zorg nodig, ze bleef uiteindelijk toch óns thuis. Lang niet overal kan dat. Mensen die hun naaste uit huis moeten laten gaan, hebben daar waar schijnlijk meer verdriet over dan wij aan zorgen hadden om haar. Mijn zussen en ik zijn dankbaar dat het bij ons wel kon. Nu ze gestorven is, weten we ook: het is goed zo. Haar lijdens weg is ten einde, ze kan Pasen gaan vieren. 'Zalig Paosje, mam!' Deken Smeets, Venray. Conferentie op 17 april Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Donderdag 19 maart 20.00 uur, De Leste Geulde, Noordsingel 75, te Horst Graag nodigen we iedereen die naar een beter, gelukkiger, gezonder leven verlangt van harte uit voor een vrijblijvende informatie avond over Transcendente Meditatie op donderdag 19 maart in De Leste Geulde te Horst. De toegang is gratis. Transcendente Meditatie (TM) is een praktische methode voor meer energie, meer geluk en succes in het leven. Je ervaart diepe rust en ontspanning in jezelf, waardoor stress en spanning verminderen, wat heel plezierig en verfrissend is. Iedereen kan de TM-techniek leren. Het is ge makkelijk, prettig en heel natuurlijk en de meditatie verloopt moeiteloos. Er is geen inspanning of concentratie nodig, geen speciale vaardigheden of verandering in leefstijl. TM wordt tweemaal per dag 20 minuten beoefend. Je zit gemakkelijk in een stoel met gesloten ogen, thuis, in de trein of waar je maar wilt Helderder denken: In deze meditatie ervaar je de innerlijke bron van creativiteit en intelligentie. Daardoor word je efficiënter en productiever. Gebleken is dat er meer coherentie (samenhang) komt in de werking van de hersenen, waardoor het denken helderder en ordelijker wordt. Weten schappelijk onderzoek toont aan dat het geheugen verbetert (ook bij ouderen), intelligentie en be vattingsvermogen nemen toe. Leren gaat gemakkelijker en spanningen nemen af. Relaties in werk en gezin geven meer voldoening. Eigenlijk wordt je steeds meer jezelf door de ervaring van diepe rust en innerlijke helderheid, en uiteindelijk leidt dit tot verlichting, de hoogste toestand van vrijheid die de mens kan ervaren. Dan ben je niet meer uit je evenwicht te brengen, niet te overwinnen. Betere gezondheid: De rust van TM maakt datje lichaam sneller herstelt, wat leidt tot grotere fitheid (ook bij sportmensen) en minder stress. Daardoor heb je vanzelf minder behoefte aan si garetten, alcohol of drugs. Of aan overmatig eten. De medische wetenschap heeft vastgesteld dat je zelfs jeugdiger wordt en langer leeft! Onderzoek toont ook aan dat de bloeddruk daalt, hart klachten afnemen, slapeloosheid en astma verminderen, zintuigen beter gaan functioneren en de kans op allerlei ziekten minder wordt. Vrede en veiligheid: Wanneer er in een stad één op de honderd mensen deze meditatietechniek beoefent, dan wordt de hele maatschappij meer ontspannen, positiever. Dat is bewezen: in zo'n stad neemt de misdaad af. Zo kun je meewerken aan vermindering van geweld op straat. Het is zelfs mogelijk om terroristische aanslagen en oorlogen te voorkomen als er voldoende mensen de vervolgtechniek, het TM Sidhiprogramma inclusief het Yogisch vliegen beoefenen. Geen religie: TM kent geen geboden of verboden. Je volgt alleen een korte cursus en hoeft je verder nergens bij aan te sluiten. Je hoeft zelfs niet te geloven dat het werkt! Je hoeft alleen regel matig te mediteren en je ziet resultaat. TM is door iedereen gemakkelijk te leren en te beoefenen, onafhankelijk van leeftijd, opleiding, leefwijze, godsdienst of cultuur. Er is vijftig jaar ervaring mee opgedaan. In Nederland hebben 75.000 mensen de TM-techniek geleerd, wereldwijd zo'n zes miljoen. Centnon voor Transcendente Meditatie Midden-Limburg, Vlodrop, Markt I, 0475-331639, roermond@tm.nl Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7