Impuls voor noord-westhoek Selecta DNA: forse afname inbraken in Brukske 248 woningen in noord westhoek? De Bleek gaat flink op de schop 'Te veel woningen in noord-westhoek' SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN DREIGEND ONTSLAG? PEEL EN MAAS Donderdag 12 maart 2009 - Pagina 3 Geen appartementen maar duurdere woningen op Mgr. Goumansplein in Venray De gemeente heeft eindelijk de visie op de noord-west hoek van het centrum gepre senteerd. Het is een groot en divers gebied met veel open ruimten en historische gebou wen, zoals het Dingus-pand en de witte huizen aan de Hoen derstraat. Het gebied ligt tus sen het Ambachtkwartier en de bibliotheek. Aan de west kant is de Langeweg de grens en aan de oostzijde loopt het door tot het Mgr. Goumans- plein en de Eindstraat. Er liggen tal van deelgebiedjes die ieder om een eigen aanpak vragen. De gemeente wil het eerst werk maken van het Mgr. Gou- mansplein en het historisch kwar tier. Dit is de driekoek Eindstraat- Bontekoestraat-Hoenderstraat. Het is de vraag of en wanneer de plan nen tot uitvoering komen. Gezien de inzakkende woningmarkt en de vele bouwprojecten die in Ven- ray al op stapel staan. Dat het Mgr. Goumansplein en deels het histo risch kwartier onbebouwd zijn, is nog de nasleep van de omstreden noordtangent. Decennia geleden vatte de gemeente het plan op een verbindingsweg aan te leggen tussen de Raadhuisstraat en de Hoenderstraat. Net ten noorden van de Grote Kerk en dwars door het historische hart. Er zijn toen zelfs enkele huizen voor gesloopt zoals de woning naast de pastorie op het Mgr. Goumansplein. En de woning aan de Bontekoestraat recht tegenover de ingang van de Winkel van Sinkel. Bouwplannen voor het Mgr. Goumansplein bestaan er al heel lang. Het onverharde parkeerter rein is slecht begaanbaar en ook de achterkanten van de panden aan de Marktstraat is velen een doorn in het oog. Volgens de visie heeft het plein een 'lage bele vingswaarde'. De beeldbepalende panden Markstraat 2 en 8 (café 't Upke en de Vrijwilligerscentrale) blijven behouden. Het zijn welis waar formeel geen monumenten, maar ze zijn wel karakteristiek voor de Venrayse bouwhistorie. De tussenliggende panden (video theek en kindermodezaak) kun nen plaatsmaken voor nieuwbouw. Aan de achterzijde, langs de oprit naar de Grote Kerk, is ruimte voor acht woningen. Waardoor de ver vallen, lelijke achterkanten tevens aan het zicht worden onttrokken. Op het Mgr. Goumansplein is plek voor negen tot tien grotere grondgebonden woningen. Ze zijn deels gericht op het grasveld van de Grote Kerk en deels op de Eindstraat. Ook de hoek tegenover snackbar De Hoender wordt erbij betrokken. Het is een unieke plek zo dicht bij het centrum, onder de schaduw van de Grote Kerk en naast het stadspark met het groen, het Kerkpad en de monumentale bomen bij het gemeentehuis. Eer dere plannen voor appartemen ten in vier bouwlagen op dit plein zijn weer van tafel verdwenen. En dan het veelbesproken histo- risch kwartier. Vanuit de politiek is al vaker aangedrongen op een opknapbeurt voor de oudste hui zen van Venray aan de Hoender straat. Deze witte huizen zijn jaren geleden ontdaan van hun kap en provisorisch dichtgemaakt. Het naastgelegen dichtgespijkerde pand van het voormalige jonge rencentrum Dingus staat ook al weer drie jaar leeg. In de visie wordt gesproken van 'rommelige achterkantsituaties' en 'sterke ver waarlozing van bestaande bebou wing'. De toekomst van deze panden blijft in nevelen gehuld. Er wordt gerept over goedkope appartementen voor starters en een praktijkruimte in het gebouw van Dingus. Aan de Bontekoe straat en de hoek met de Eind- straat zijn acht stadswoningen ingetekend. De architect zal hier zorgvuldig te werk moeten gaan. Want de nieuwbouw dient aan te sluiten bij het historische, sobere en boerderijachtige karakter van de bestaande panden. Tussen de Hoenderstraat, Langeweg en Eind- straat ligt een groot braakliggend binnenterrein dat momenteel deels als parkeerplaats (Hoen derstraat, St Jozefweg) wordt gebruikt. Midden in het gebied ligt het clublokaal van postduiven vereniging De Zwaluw. Het is een ideale plek voor een inbreidingslo- catie. Er wordt gedacht aan nieuw bouw in een woonbuurt rond hofjes. Niet zozeer voor gezinnen, maar meer voor een- of tweeper soonshuishoudens. Zo dicht bij het centrum zullen de ongeveer vijftig woningen dichter bij elkaar komen te staan op kleinere kavels. Het varieert van dure koop tot goedkope huur. Op de onverharde parkeerplaats aan de St. Jozefweg, tegenover het Ambachtkwartier, komt hoogbouw met zestig appar tementen voor de huursector. Er kan worden aangehaakt bij de zorg die verleend wordt in het Ambachtkwartier. De bomenrij moet op deze plek wel gespaard blijven. Politiechef John Geraedts: "Geen gouden tip in zaak vermiste Marokkanen" De tv-uitzending van Peter R. de Vries over de zaak van de twee vermiste Marokka nen heeft veel tips opgeleverd, maar niet geleid tot nieuwe aanknopingspunten of een doorbraak. "Alle tips zijn uitge- rechercheerd, maar de gouden tip zat er niet bij." Dat maakte John Geraedts, politiechef in Venray, dinsdag bekend in de uitzending van Peel en Maas TV. Hij had ook nieuws over de pilot met Selecta DNA, die vorig jaar zomer in de wijk Brukske is uitgezet. Die pilot blijkt zeer succesvol te zijn: het aantal inbraken in Bruks- ke is spectaculair gedaald. Het Openbaar Ministerie heeft forse gevangenisstraffen geëist tegen drie Venrayse inbrekers. De rechtbank beslist daar dinsdag 17 maart over. Bent u verbaasd over de hoogte van de eisen? John Geraedts: "Nee, ik was er niet echt verbaasd over. Wij hebben in Venray last van ongeveer dertig criminele jongeren, die al sinds jaar en dag verantwoordelijk zijn voor heel veel strafbare feiten. Dan moet je denken aan wonin ginbraken, bedrijfsinbraken, fiet sendiefstallen en nog wat andere delicten. Deze jongeren zijn niet vatbaar voor straffen, het gros is al vaker veroordeeld en dit heeft geen soelaas geboden. Op een gegeven moment moet je over gaan op maatschappij bescher mende maatregelen. In die context gezien vind ik de eisen prima." Zijn die eisen afschrikwek kend genoeg? "Dat weet ik niet. Ik denk het eer lijk gezegd niet, want hard straffen is over het algemeen niet de oplos sing die je jeugdigen wilt bieden. Daar los je het probleem als zoda nig niet mee op. Maar als die eis wordt omgezet in gevangenisstraf, zijn de jeugdigen wel voor lange tijd van de straat af. Ik vind dat het individuele belang onderge schikt moet worden gemaakt aan het collectieve belang. Dat is het belang van de samenleving, want die mensen hebben veel strafbare feiten en inbraken gepleegd, waar veel burgers het slachtoffer van zijn geworden. Dan komt er op een gegeven moment een point of no return en dan moet je gewoon doorpakken." Waarom loopt die groep van dertig nog steeds rond als u weet wie het zijn? "Het is zo dat die groep van dertig al vele malen is opgepakt. Ze wor den afgestraft, ze komen vrij en gaan gewoon weer door met het plegen van strafbare feiten. Deze groep heeft er niet van geleerd. Al zouden we ze twintig jaar opslui ten, uiteindelijk komen ze weer vrij en gaan ze gewoon weer door. Dan is het aan ons om weer van voren af aan te beginnen. Wéér onderzoek doen, de mensen wéér aanhouden en dan worden ze via het Openbaar Ministerie wéér voor de rechtbank gebracht. En vervolgens volgen de veroordelin gen. Het is dus eigenlijk een vici euze cirkel, die je niet zo gemak kelijk kan doorbreken." Wat moet er dan gebeuren? "Ik vind dat er landelijk een pro gramma moet worden ontwik keld, waarin je jeugd op een gege ven moment gaat heropvoeden. Hoe dat eruit moet gaan zien, daar moeten deskundigen zich maar over buigen. Maar er moet iets gaan gebeuren, anders doorbreek je deze negatieve spiraal niet." De drie inbrekers gaven aan dat ze moesten inbreken en stelen om te overleven. Is dat 'levensverhaal' symptomatisch voor de groep van criminele jongeren in Venray? "We leven in een rechtsstaat, we hebben een land waar op hoofd lijnen alles eigenlijk goed is gere geld. Ik vind dat het daarom ook een individuele keuze is om het criminele pad op te gaan. Want je kan er ook voor kiezen om sim pelweg te gaan werken. Je kunt er ook voor kiezen, als je geen werk hebt, om naar de gemeente te gaan, dan krijg je een uitkering. Dus het is voor mij veel te simpel om te zeggen 'ik ga maar stelen van andere mensen om te overle ven'." Uit de dossiers van de drie Venrayse inbrekers blijkt dat het ze vaak ook heel makke lijk wordt gemaakt. Ramen die niet afgesloten zijn, deuren die openstaan, fietsen die niet op slot staan. Zit er toch nog een bepaalde nonchalance in de samenleving als het gaat om het beveiligen van je eigen dommen? "Ja, dat denk ik wel. Als je ooit het slachtoffer ben geweest van een woninginbraak, een fietsendiefstal of anderszins, dan ga je daar heel anders tegenaan kijken. Dan word je zelf veel alerter. Uit eigen waar neming weet ik dat de auto's op parkeerplaatsen in Venray com plete 'etalages' zijn van laptops, navigatieapparatuur, radio's, noem maar op. Op die manier wordt het de inbrekers wel heel gemakkelijk gemaakt, dat klopt." Er is vorig jaar een pilot Selec ta DNA uitgezet in de wijk Brukske. Heeft die pilot effect gehad? "Ja, er is een evaluatie geweest en daaruit blijkt dat er een significan te afname is van het aantal inbra ken in Brukske." Wordt Selecta DNA uitgebreid naar andere wijken en dor pen? "Nee. Het is aan de burger om Selecta DNA te kopen. Wij kunnen alleen zeggen vanuit onze exper- De pilot Selecta DNA heeft gezorgd voor een afname van het aantal inbraken in de Ven rayse wijk Brukske. tise dat het helpt. Het heeft een preventieve werking, daarvoor is het ook bedoeld. Ik hoop dat ook andere wijken aansluiten. Maar het is zo dat de mensen zelf de investering moeten doen. De pilot in Brukske werd gefinancierd door de provincie en gemeente. Dat gebeurt nu niet meer: mensen moeten het nu zelf betalen. Maar nogmaals: het werkt wel!" Tot slot: de zaak van de twee vermiste Marokkaanse man nen. De uitzending van Peter R. de Vries heeft veel tips opgeleverd. Wat is daar uitge komen? "We hebben inderdaad de nodige tips gehad. Die zijn allemaal uitge- rechercheerd. Maar de gouden tip zat er niet bij. Er is geen nieuws over deze zaak." Als de visie op de noord westhoek van het centrum daadwerkelijk wordt uitge voerd, dan komen er 248 hui zen bij waarvan 110 grondge bonden woningen. Bijna alle hoeken en gaten zijn opge spoord en lijken bestemd voor woningbouw. De grondgebonden woningen zijn gepland aan de Langeweg (6), Hoenderstraat (22), binnenterrein Langeweg-Hoendstraat-Eindstraat (50), Bontekoestraat (8), Mgr. Gou mansplein (10), achterzijde Mark straat (8) en Deken Thielenstraat (6). In de visie wordt uitgegaan van 136 appartementen waarbij nog geen rekening is gehouden met de startersappartementen op de plek van de oude, witte huizen aan de Hoenderstraat. De apparte menten komen in: De Bleek (40), Dr. Poelsschool (24), St. Jozefweg (60) en Merseloseweg (12). Frans Peijnenborg commandant brandweer Frans Peijnenborg (48) is de nieuwe brandweercommandant in Venray. Na een lange zoektocht is de gemeente er eindelijk in geslaagd deze vacature in te vullen. Peijnenborg is woonachtig in Zie- rikzee en hij zal zich binnenkort in Venray vestigen. Naast comman dant over de korpsen van Venray en Meerlo-Wanssum is hij tevens kwartiermaker voor de nieuwe regionale brandweer in het district. De nieuwe commandant doorliep de Brandweeracademie en is sinds 1992 in diverse functies werkzaam geweest. Hij voerde onder meer enkele grote opdrachten uit voor het ministerie van Binnenlandse Zaken en hij was tien jaar brand weerchef in Schouwen-Duiveland. In de visie op de noord westhoek van Venray komt De Bleek er niet goed vanaf. Alhoewel supermarkt Em-Té en de winkels met apparte menten in Blekersveld, de Schakel en 't Liene amper twintig jaar geleden als een aanwinst en een moderne uit breiding van het centrum wer den gezien. In de schetsen die bij de visie horen is geen plek meer inge ruimd voor een grote supermarkt als Em-Té. De visie geeft echter alleen een richting aan en is geen concreet uitgewerkt plan. Boven dien ijverde de gemeenteraad al eerder voor het behoud van twee supermarkten (AH en Em-Té) in het centrum. Aan de kop van de Hoenderstraat zijn eind jaren tach tig alle huizen aan de zuidkant verdwenen. Ze moesten plaatsma ken voor de grote parkeerplaats die de supermarkt omringt. De samenstellers van de visie hebben geen hoge pet op van de uitstra ling van De Bleek. Het parkeer terrein is een onduidelijke open ruimte. Aan de zijde van de Hoen derstraat zijn veel verwaarloosde gevels en aan de andere kant zor gen de dichte wanden van EM-Té voor een gesloten karakter. Het kleine plein in de De Bleek komt evenmin tot zijn recht. Het heeft een benepen uitstraling. Dit komt door de dominante, flink uitste kende balkons van witte trespa en de lelijke stalen overkapping van de supermarkt. Ook de voorma lige Dr. Poelsschool, op de hoek Langeweg-Hoenderstaat, is met het grote voorterrein geen ruimte lijk sieraad, aldus de visie. Er moet in deze hoek van het centrum dan ook wat gebeuren. Op de plek van Dr. Poelsschool kan een hoger gebouw komen als blikvanger bij de entree van het centrum. Met winkels of kantoren op de bene denverdieping en daarboven 24 appartementen. Aan de Langeweg is nog ruimte voor zes stadswo ningen. Op het grote parkeerterrein kunnen aan de Hoenderstraat 22 grondgebonden woningen gebouwd worden. De supermarkt maakt plaats voor winkels of kan toren die gericht zijn op het plein van De Bleek. Het plein wordt vergroot en opgewaardeerd waar bij de balkons vervangen moeten worden. Boven de commerciële ruimten is plek voor veertig appar tementen met een mix van koop en huur. Er wordt ook gedacht aan enkele grote appartementen van 140 vierkante meter. De bouw- hoogte van vier lagen sluit aan bij de aangrenzende bebouwing. Het verlies van de bovengrondse par keerplaatsen wordt opgevangen door de bouw van een parkeerkel der met twee verdiepingen.. Ook de hoek Merseloseweg- Deken Thielenstraat is betrok ken bij de visie van de noord west hoek. Eind vorig jaar wees het college een bouwplan van Fleuren voor deze plek nog af. Het Venrayse bouwbedrijf had een plan ingediend om hier zes grondgebonden woningen en tien appartementen plus commerciële ruimten te bouwen. De gemeente reageerde afwijzend vanwege de concurrentie voor het nabijgele gen de Gouden Leeuw. Pas als dit nieuwbouwproject helemaal is afgerond, dan komen andere plan nen aan bod waarbij de prioriteit ligt bij het Mgr. Goumansplein en het historisch kwartier. In de visie wordt gesproken van zes stadswoningen aan de Deken Thielenstraat en tien tot veertien appartementen boven commer ciële ruimten op de hoek van de Merseloseweg. Deze hoogbouw is gericht naar het plein voor de bibliotheek en sluit qua hoogte goed aan bij de appartementen aan de overzijde en in de richting van de schouwburg. De politiek is blij dat er nu eindelijk een visie op de noord-westhoek van het cen trum van Venray ligt. Positief is dat alle deelgebieden zijn meegenomen. Iedereen beseft dat er veel verwaarloosde en lelijke plekken zijn die drin gend vragen om een opknap beurt. De grootste zorg van de fracties is het grote aantal woningen dat gepland is. Het CDA vindt dat er in het centrum best wat open ruimtes mogen blijven bestaan. "Zoals bij de Grote Kerk", zei Sieb Nijssen dinsdag in de commissie Stede lijke Ontwikkeling. "De kerk mag niet helemaal worden ingesloten door bebouwing." Het CDA waar deert het dat de bestaande wegen gehandhaafd blijven en dat er oog is voor de cultuur-historisch waar devolle panden. LEEGSTAND Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) meent dat de tijd de visie al deels heeft ingehaald. "Want de woningen worden niet meer zoals voorheen als warme brood jes verkocht", zei Verkoeijen. 'We moeten heel goed uitkijken wat en hoeveel we bouwen. We moe ten waken voor leegstand." Samen werking vindt bijvoorbeeld dat de onverharde parkeerplaats aan de Hoenderstraat niet bebouwd mag worden. In de visie zijn enkele bestaande panden geheel verdwe nen. "De eigenaren zijn ongerust en ze willen weten wat er gaat gebeuren." Verkoeijen meent dat een ondergronds parkeerplaats in de Bleek onbetaalbaar is. Bert Linskens (PvdA) denkt juist dat een parkeerkelder onontkoom baar is, gezien de geplande wonin gen. De PvdA'er vraagt zich af of er wel voldoende vraag is naar zoveel nieuwbouw. "Het gaat in totaal om 248 woningen. En we zijn al op meerdere plekken aan het bouwen", zegt Linskens, die het goed vindt dat de lelijke plek ken worden aangepakt. Wel pleit hij voor een andere soort nieuw bouw in het centrum. "We willen Celstraf geëist voor diefstal auto Het Openbaar Ministerie (OM) heeft vier maanden celstraf geëist tegen de 26-jarige Roy van O. uit Horst aan de Maas voor diefstal van een auto in Venray of het voor handen hebben van een gesto len auto. Dat zou zijn gebeurd in de periode van 16 tot en met 26 november verleden jaar. Omdat de verdachte nog in de proefperiode zit van een eerdere veroordeling, eist het OM ook dat de man zijn voorwaardelijke straf alsnog moet uitzitten. De rechtbank doet op 17 maart uitspraak. geen donkere baksteen en platte daken meer. Daarvan hebben we al genoeg in Venray." Frans van der Kruijf (VVD) kwam in 1973 naar Venray. Veel lelijke plekken in de noord-west hoek waren er toen ook al. "De erfenis van planologische blun ders uit het verleden", meent de VVD'er, die vindt dat het gebied stap voor stap moet worden aangepakt. "Want het is te groot. Het vraagt om een 'prioritering'. Nadeel is wel dat we afhankelijk zijn van derden. Grondeigenaren moeten bereid zijn mee te wer ken." GROEN Jolanda Dijkema (SP) vindt dat er andere mogelijkheden zijn dan woningbouw om de noord-west hoek te verfraaien. "Er zou park achtig groen kunnen komen. Dit maakt het centrum veel aantrekke lijker." Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) wil dat de 'rotte' plekken het eerst worden aangepakt. Zoals de vervallen, oude witte huizen in de Hoenderstraat en het Mgr. Goumansplein met de lelijke ach terkanten aan de Marktstraat. "We moeten wel de cultuur-historische gebouwen behouden. Want er is in het verleden al genoeg gesloopt." Wil Mustaers (inVENtief) rea geerde positief op de visie. "Het is compleet en er is een relatie gelegd met het verleden." Ook Mutsaers pleit ervoor de ingang naar de Grote Kerk open te hou den. Aan de achterzijde van de Markstraat zijn stadswoningen gepland. "De entree naar de kerk moet wel prominent in zicht blij ven. Er mag geen hele rij wonin gen komen", aldus Mutsaers, die denkt dat een parkeerkelder in de Bleek noodzakelijk is. "En een dubbele parkeerlaag hoeft niet eens zoveel duurder te zijn." Wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief) bekent dat er lang geworsteld is met de visie. Het is gericht op de langere termijn. Omdat de gemeente weinig grond Vervolg voorpagina Burgers verplicht tot afkoppelen regenwater Een bijkomend voordeel van het afkoppelen is dat het aantal veegbeurten van de straten ver minderd kan worden. Ook de straatputten hoeven dan minder vaak leeggezogen te worden. Omdat er minder zand en ander afval in de putten spoelt. Het kost de gemeente nu jaarlijks 180.000 euro. Dit bedrag wordt betaald uit de rioolheffing. Van der Broeck hoopt de kosten straks te kunnen verlagen naar 30.000 euro, waar door de burgers ook minder hef fing betalen. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek iii!!:;;iiïi iini":nnB m i De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching in eigendom heeft, is het vooral afhankelijk van particulieren en ontwikkelaars. Voor het Mgr. Goumansplein bestaan concrete bouwplannen. Teunissen beluis terde echter dat veel partijen de ruimte voor de Grote Kerk juist open willen houden. "We hebben nu een grondeigenaar die hier iets wil. Dan kunnen we tevens de rommelige achterkanten ver fraaien. Daarin zit de kwaliteitsver betering. Als we niet meewerken, dan gebeurt er weer niets. Dan ligt het er over dertig jaar nog net zo bij." Naast het Mgr. Goumansplein wil Teunissen als eerste werk maken van Blekersveld, de witte huizen en het historisch kwartier. "Het is onmogelijk het totale gebied op te pakken." De andere deelgebieden hebben een lagere prioriteit. Een groot probleem is het parkeren. "Want zonder parkeergelegenheid is er geen woningbouw mogelijk", weet de wethouder, die niet con creet op alle deelplannen wilde ingaan. "We hebben te maken met veel eigendomsposities. Het duurt allemaal ontzettend lang voordat er iets gebeurt. Maar voor som mige open plekken zit er nu wel beweging in." Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3