i Tommy Wierings te gast bij Literair Café Komedie Het Gekkenhuis in Castenray Jeugdtoneel in Overloon Limonadeconcert geslaagd WinterZon Festival in de startblokken Liefde- en lenteconcert Met korting naar Zenith De brand van Istanbul 1J V 7 VRIJDAG 13 MAART SWEET 16 DJ TALENTS PEEL EN MAAS Donderdag 12 maart 2009 - Pagina 21 Onder de titel 'Danke, mercy, thank you' exposeert Bas de Wit (Budel, 1977) van 8 maart tot 7 juni 2009 in het Oda- park in Venray. Tijdens deze tentoonstelling worden naast schilderijen ook zijn aller nieuwste sculpturen getoond. De merkwaardige figuren in het werk van De Wit zijn meta forisch voor de menselijke illusies en mislukkingen in de hedendaagse consumptie maatschappij. Humoristische en onverwachte associaties maken zijn werk enerzijds luchtig, maar vooral expres sief en verontrustend. De Wit betrad in korte tijd de inter nationale kunstwereld. Zijn stormachtige carrière kreeg vorig jaar een extra impuls met de Koninklijke prijs voor de vrije schilderkunst 2008. De eerste Nederlandse solo expositie na deze bekroning vindt nu plaats in het Odapark en kwam tot stand in samen werking met Galerie Figge von Rosen in Keulen. Zeemeerminnen, jazzmuzikan ten, apen, tuinkabouters, strip figuren, piraten. De schijnbaar onschuldige personages van Bas de Wit zien er op het eerste gezicht melig uit, maar wie beter kijkt, zal de sarcastische onder toon zeker niet ontgaan. De Wit ontdoet zijn hoofdrolspelers, beel den uit ons collectieve geheugen, van hun oorspronkelijke beteke nis en geeft ze een nieuwe bood schap mee. Een kritische bood schap die deze personages direct verbindt met onze dagelijkse werkelijkheid. De figuren symbo liseren maatschappelijke wantoe- standen, discriminatie, censuur, onderdrukking, machtsmisbruik en willekeur. Om hun bestaans recht te legitimeren streven ze stuk voor stuk een hoger doel na, maar worden daarin beperkt door persoonlijke tekortkomingen. Allemaal zijn ze hopeloos tot zich zelf en elkaar veroordeeld. In het sprookjesbos van De Wit komt de glimlach eerst, dan volgen veront rusting en ontroering. Bas de Wit werkt zowel in zijn schilderijen als in zijn beeldhouw kunst expressief en associatief. Vanuit een gevoelsmatige basis legt hij voortdurend onverwachte verbanden, vaak in wisselwerking met taal wat met name tot uitdruk king komt in prikkelende titels. De frisgekleurde wezens van De Wit zijn op een schrale, tekenachtige wijze geschilderd of worden als Bas de Wit in zijn atelier. Foto: Zebra Foto Studios. afgietsels geassembleerd tot sculp turen. Hij doet dat op expressieve wijze, kleurrijk, vrolijk bijna en toont zich daarbij een meester in het weglaten van overbodigheden. De Wit was al op eerdere manifes taties van het Odapark vertegen woordigd: bij LAT - Living Apart Together en bij Rock My Religion met de spraakmakende sculptuur Kapitein Klaterhout. De expositie is het laatste deel van de vierde lige serie 'Lost in wonder' over schoonheid en illusie. Deze ten toonstellingsreeks weerspiegelt de wil het conflictueuze bestaan te ontstijgen en glans te geven aan de nuchtere werkelijkheid. Open: woensdag tot en met zondag van 11:00 uur tot 17:00 uur, zaterdags vanaf 13:00 uur, entree gratis. Auteur Tommy Wieringa komt op zondag 22 maart naar het Odapark in Venray om te vertel len over zijn werk. Aanvang 11.30 uur. Wieringa (Goor, 1967) bracht een belangrijk deel van zijn jeugd door op de Antillen. Hij studeerde geschiedenis in Groningen en journalistiek in Utrecht. Hij debu teerde in 1995 met de roman Dor- mantique's manco. Verder versche nen Amok en Alles over Tristan. In januari 2005 brak hij door naar een groter publiek met zijn ont wikkelingsroman Joe Speedboot. In 2006 werd hem hiervoor de F. Borderwijkprijs toegekend. Zijn reisverhalen werden gebundeld in Ik was nooit in Isfahaan (2006). In 2007 verscheen De dynamica van Begeerte, een onderzoek naar de oorsprong van begeerte en de grote rol van pornografie in de moderne wereld. Essays en beschouwingen verschenen in De Volkskrant en NRC Handelsblad. Verder heeft Wieringa een vaste column in De Pers en in Hollands Diep. Voor de VPRO schreef hij Foto: Fossen AEG. het scenario voor de korte film Laatste Wolf uit de serie Goede daden bij Daglicht. Voor de KRO- radio schreef hij verschillende hoorspelen. Journalistiek werk verscheen onder meer in de Volks krant, Vrij Nederland en Rails. Ver der is Wieringa columnist bij de krant De Pers. In de muziekgroep Donskoy experimenteerde hij met de combinatie van poëzie en muziek. In 1998 verscheen de cd Beatnik Glorie. Hij trad op tijdens verschillende festivals, waaronder Lowlands. In 2007 was hij als gast schrijver verbonden aan de TU Delft. In april verschijnt zijn boek Caesarion. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door twee jonge pianistes van Kunstencentrum Jerusalem, Nathasja van Leeuwen en Merel Riechelman. Boekhandel Venray is present met werken van de schrijver. In de pauze is er gelegenheid tot signe ren. Zie ook www.literair-cafe-ven- ray.nl. De Castenrayse Toneelgroep Vondel heeft dit jaar gekozen voor het opvoeren van de komedie Het Gekkenhuis. Het is een uit drie bedrijven bestaand toneelstuk voor negen spelers, vier dames en vijf heren. Het Gekkenhuis speelt zich af in een gecombineerde slaapwoonkamer. Het Gekkenhuis is geschreven door Frank Ziegler. Het stuk gaat over Ernie. Ernis ligt in huize Snoek tussen de lakens met de schoonheidsspecialiste van zijn vrouw. Op dat moment komt zijn vrouw thuis. Nog geen directe catastrofe, die komt pas later. Vooralsnog weet hij zijn hei melijke geliefde te verbergen.Maar de bedrogen echtgenote brengt goed in de oren klinkende nieuws mee. Ze blijkt kennis gemaakt te hebben met een miljoenenzware tante, van wiens bestaan ze geen weet hadden en die op het punt staat een testament te laten opma ken ten bate van een caritatieve instelling. Daar tante van plan is op visite te komen en hebzucht hoog tij viert, is snel handelen geboden. Huize Snoek wordt het oudje ver volgens gepresenteerd als een aan chronisch geldgebrek leidende privé-inrichting voor geesteszie ken. En vanaf dat moment krijgt de toeschouwer te maken met een aantal types, die, zonder het in feite te spelen, allemaal getikt lij ken te zijn. Het bedrog lukt inder daad, maar op het laatste moment komt dan toch de onverwachte ontknoping. De voorstellingen worden gehouden op vrijdag 27, zaterdag 28 maar vanaf 20.00 uur en zondag 29 maart vanaf 19.00 uur in gemeenschapshuis De Wis aan de Matthiasstraat in Casten- ray. Voorafgaand aan de uitvoe ringen is de generale voorstelling gepland op donderdagmiddag 26 maart. Kaartjes zijn te reserveren bij Jac en Truus Vennekens via telefoonnummer (0478)571308. Meer informatie over Toneelgroep Vondel staat op http://castenray. dorpenvenray.nl/vondel. Workshops Mieke Koenen toont van 15 maart tot en met 13 april haar tekeningen en schilderijen in het Koningskerkje. In die periode geeft ze ook tweemaal een workshop in het Koningskerkje. Op zaterdag 21 maart is er de workshop schilderen en schrijven met Mieke Koenen en Maarten de Vletter (stedenbouw kundige en dichter). De werkplaats van Daidalos is een workshop voor allen die het labyrint van hun creatieve talenten binnen durven te gaan en een ontdekkingsreis door de klassieke mythe van de Minotaurus. Met pen, potlood en kwast gaat men deze stiermens te lijf. Aan het einde van de ochtend die duurt van 10.00 tot 12.00 uur is het oerverhaal opnieuw verteld. Alle deelnemers krijgen het ver haal van te voren thuisgestuurd. Op 4 april geeft Mieke Koenen van 10.00 tot 12.00 uur een work shop modeltekenen. Elkaar nate kenen kan spannend zijn, maar is ook leuk en niet zo moeilijk als het lijkt. Iedereen is kunstenaar en model tegelijk. Aanmelden kan via e-mail miekekoenen@versatel.nl of via telefoon (024)3224631. Beide workshops worden gegeven in het Koningskerkje aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek. Bij het Overloons Toneel werd diep nagedacht toen de cursisten van het jeugdtoneel aan hun vijf de seizoen begonnen. Waar was de tijd gebleven. In 2004 werd met elf kinderen gestart onder lei ding van Ans van Leeuwen. Al snel merkten de kinderen dat toneel spelen was: leren toneel spelen. Al spelend en lerend ontstond zo een levend poppentheater dat werd gepresenteerd aan de ouders. Het enthousiasme was zo groot dat in 2006 het bestaande stuk Tweekleur op de planken werd gebracht. Daarna mocht de jeugd, inmiddels uitgegroeid tot twee speelgroepen, ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van HOT en de fanfare Vrienden kring een rol vervullen bij het openluchtspel De Storm. Dit was een heel bijzondere ervaring en de betrokkenheid van de kinde ren hierbij was dan ook erg groot. Want vooral de ontvangst door de aardmannetjes en de nimfen was weer grotendeels ontstaan uit de eigen spelinbreng van de kinde ren. Wat te doen na zo'n hoogte punt, drie speelgroepen waren er inmiddels met totaal bijna veertig kinderen tussen de 8 en de 16 jaar. Ze begonnen met niets, met kijken naar wat er op hun schoolpleinen gebeurde. Wat verwerkt en uitge- speeld werd in de cursussen. Dit 'niets' groeide uit tot 'iets' en een prachtige en indrukwekkende presentatie in het stuk 'School plein' in het voorjaar van 2008. De groep die begon is nog bijna com pleet, daarvan zijn er slechts twee gestopt. De nieuwe aanwas is gebleven, er is nauwelijks verloop. Momenteel werken de jeugdgroe pen van HOT al maanden aan een nieuw stuk, dit stuk is ontstaan uit opmerkingen over tijd, geen tijd hebben, onder tijdsdruk leven, geen tijd nemen, wel tijd nemen, tijd maken. Ans en Anke van Leeu wen hebben dit stuk geschreven. In samenwerking met een choreo graaf en een dirigent is hieruit een musical ontstaan. En ze worden ondersteunt door diverse vrijwil ligers die de kinderen begeleiden en/of bijdrage leveren op het gebied van decor, kleding, belich ting, geluid etc. De voorstelling is geschikt is voor het hele gezin. De uitvoeringen vinden plaats op zaterdag 4 april om 16.00 en om 20.00 uur. Zondag 5 april om 15.00 uur en zondag 18 april om 16.00 en om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Home Body, Bakkerij Degen en Plusmarkt in Overloon of te reserveren via musicaltijd@hotmail.com. Harmonie St. Catharina uit Leu nen, Veulen en Heide verzorgde zondagochtend een limonadecon cert in het Raayland College, voor alle kinderen uit deze dorpen. Er werden vele bekende muziekstuk ken gespeeld, die voor de kin deren erg herkenbaar waren. Zo kwamen onder meer Rapunzel, De klarinettengroep van het opleidingsconcert. The Lion King, Alladin en Poca- hontas voorbij. Er was een echte tovenaar en de kinderen konden ook genieten van spannende film beelden bij de muziek. Anouk Pou- wels zong een heel mooi lied. De honderden vrijwilligers staan te trappelen van ongeduld, de duizenden bezoekers kijken uit naar dé grote dag. De dag van het WinterZon Festival, dat op zondag 15 maart Nederlandsta lige topartiesten als Beppie Kraft, Grad Damen, Imca Marina, Crist Coppens, Wolter Kroes en Hans Coolen mag begroeten in de uit verkochte Bloemenveiling Flora Holland te Venlo. Het WinterZon Festival wordt tweejaarlijks op touw gezet voor mensen met een beperking en hun begeleiders. Het muzikale festijn begint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De gasten worden ook deze editie weer verrast met een bom vol programma. Bij binnenkomst worden ze welkom geheten door joekskapel Klaor Taal en in de feestzaal getrakteerd op een muziek- en entertainmentpro- gramma vol verrassingen. Tijdens Lente-expositie In De Vorstenheuvel en D'n Horstgraaf in Venlo is vanaf zater dag 14 maart een nieuw expositie te zien. Vrijwilligster Marianne van Beersum-Keulards is het opnieuw gelukt om de entrees en gangen van beide huizen op een zon nige en kleurrijke manier aan te kleden. Tot 7 juni is de expositie dagelijks te bezichtigen tussen 9.00 en 19.00 uur. In verpleeghuis D'n Horstgraaf zijn werken te zien van vier schilders van schilder school Art Ap Part. Dit zijn Gerda Hovens. Leo Amendt, Jet Verlaek- Timmermans en Marly Peters- Teeuwen. Daarnaast is men werk bewonderen van Lon Tax-Verbugt, een ervaren keramisch beeld houwster. In verzorgingshuis De Vorstenheuvel zijn schilderijen te zien van Annemie van den Beuken en ook hier zijn op sokkels kera misch beeldhouwwerken te zien van Tax-Verbugt. de pauzes wordt het publiek ver maakt door dj Guido en clowns, feeën, troubadours en een por trettekenaar. In de zaal zijn tevens bonnen voor een hapje en een drankje verkrijgbaar. Het Winter Zon Festival wordt georganiseerd voor mensen met een beperking, Vooral voor de mensen die afhan kelijk zijn van een rolstoel of een bed is het haast onmogelijk naar een 'gewoon' concert te gaan. Het WinterZon Festival houdt daar bewust rekening mee en kiest voor een locatie waar onder meer bussen de hal in kunnen rijden en speciale verzorgingsruimten en toiletten zijn. Ook de prijs, een kaartje kost op zondag 15 maart slechts 8,50 euro en een con sumptie 1,30 euro, is aangepast. Voor de laatste informatie over het WinterZon Festival kijk op de website winterzonfestival.nl. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo laten leden van de Hor ster Draaiorgelclub op zondag 15 maart zien hoe men kleine hand draaiorgels kan bouwen. Zij zor gen voor vakkundige toelichting. Natuurlijk kunnen bezoekers de draaiorgels ook beluisteren. Verder wordt gedemonstreerd hoe men op de juiste manier een bepaalde vorm kan geven aan buxus, taxus en ilex planten Een karweitje dat veel vaardigheid en geduld ver eist! Dat geldt ook voor het stoe len matten waarvan eveneens een demonstratie wordt gegeven. Het is ook de moeite waard om de wisselexpositie Die twelf maan- dekes sijaars te bezoeken. Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Het nieuwe regionale project koor Vox Humana geeft drie con certen die het eerste project van het koor in 2009 gaan afsluiten. Het eerste concert vindt plaats op zondag 22 maart in partycentrum De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Het concert begint om 15.00 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Op zondag 29 maart en zaterdag 4 april zijn er concerten in Helmond en Deurne. De leden van Vox Humana komen uit de regio Noord Limburg en Zuidoost Brabant. Het nieuwe koor ging van start op 22 oktober van het vorige jaar. Dit concert in Venray is, na precies vijf maan den, het allereerste optreden van het koor, een echte première dus. Onder leiding van dirigent Frans van Houten brengt Vox Humana een gevarieerd programma van klassieke koorwerken vanaf 1500 tot nu toe. Er worden composities uitgevoerd van onder andere Mor- ley, Mozart, Brahms, Rachmaninov, Lutoslawski, Orff en Rodgers. Het koor zingt niet alleen a capella maar ook met instrumentale bege- leiding. Medewerking wordt ver leend door vier blazers (dwarsfluit, twee klarinetten en fagot) van het Helmonds Muziekcorps en pianist is Evert Mostert. Vox Humana pre senteert zich in vier verschillende koorsamenstellingen: als gemengd koor, kleiner kamerkoor, dames koor en klein mannenkoor. Het eerste project van Vox Humana heeft als titel Veris laeta Facies of Het vrolijke gezicht van de Lente. De titel is afkomstig uit de Car- mina Burana van Carl Orff: het derde deel van deze compositie draagt deze naam. Het koor gaat vier delen uit De Lente van de Carmina Burana uitvoeren. Alle andere uit te voeren koorwerken hebben te maken met de lente, de ontluikende natuur en 'natuurlijk' ook met de liefde. Via www.pro- jectkoorvoxhumana.nl. kunnen kaarten worden gereserveerd. Het kan ook via een e-mail aan info@ projectkoorvoxhumana.nl. of via telefoonnummer (0493)314162. Er is op de dag van het concert (indien voorradig) ook kaartver koop aan de zaal. Vrijdag Sweet 16 dj talents Sommigen zijn gewoonweg gezegend met muzikaal talent. Ook jonge dj's die niet veel erva ring hebben, kunnen de complete dansvloer in vervoering brengen. Zo ook de jongeheren die op vrijdag 13 maart bij 'Sweet 16 DJ Talents' in Zenith Venray achter de professionele draaitafels plaatsne men. <pstyle:all-mag-inspr>De vijf jeugdige dj's Sergio Silvano (St. Anthonis), René Kuppens (Budel), Jay (Maashees), Maksimus (Tege- len) en Runo Cortez (Dordrecht), begeleid door MC P (Leunen), laten aanstaande vrijdag het dak bewegen. Ieder een eigen stijl, waarbij de een niet onderdoet voor de ander. Wil jij verrast worden door deze upcoming talents? Kom dan aanstaande vrijdag 13 maart naar Zenith Venray en laat het je overkomen! Zenith is geopend van 22:00 tot 04:00 uur. Met een membercard (gratis verkrijgbaar) betaal je vijf euro entree, zonder membercard zeven euro. Meer informatie is te vinden op www. thezenith.nl. Peel en Maas houdt samen met Zenith voor deze bijzondere Sweet 16- avond een actie. Knip bijgaande coupon uit en ontvang aanstaande vrijdag 13 maar liefst 50% korting op de entree! Mem bers betalen slechts twee euro vijftig, niet-members drie euro vijf tig. De actie is geldig tot uiterlijk 00:00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas 1836. Een reeks moorden bedreigt het machtsevenwicht aan het hof van de sultan. Een mooie courtisane wordt gewurgd in haar bed gevon den en enkele soldaten van de sultan worden vreselijk ver minkt aangetroffen. De sultan stelt Yashim Togalu aan om in een geheime missie te achterhalen wie er achter deze gruweldaden schuilt. Als eunuch heeft hij toegang tot de afge schermde haremverblijven van het paleis, maar zijn zoektocht leidt hem tot in de schimmige onderwereld van Istanbul. Jason Goodwin (1964) studeerde Byzan tijnse geschiedenis aan Cambridge University. Hij debuteerde met De brand van Istanbul, het begin van een serie misdaadromans rond de detective Yashim. In dezelfde serie zijn verschenen: De slangensteen en De kaart van Bellini. De brand JASON GOODWIN van Istanbul is bekroond met de Edgar Allan Poe Award voor beste spannende roman en is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. Prijs: 4,95 euro. KORTINGSCOUPON Fantasierijk sarcasme in Odapark Kunst Cultuur Ontvang 50% korting op de entreeprijs tijdens deze Sweet 16 editie. Knip dus vlug uit en lever deze coupon in aan de Zenith kassa. Normale entreeprijs: members 5,00 en non-members: 7,00 (Deze korting is geldig tot 00:00 uur, daarna geldt de normale prijs) www.thezenith.nl VENRAY - A73 afslag 9 urmiiu THHiLin i tsiwo

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21