■A. www.asteria.nl voorjaars collectie sterk in schadewerk Onthulling Ballonzuil op 29 maart Waals heeft last van verkopers Telegraaf Partyrent-Venray 't PELGRIMSHUIS &/EWÊ Bruiloft? kortingen tot 35% Bandoetere 't 1/aiie G-STRR RRLU Rongen dé specialist: voor tegels, sanitair;: en tegelwerken!! Kamerdelegatie Spektakel in Holland House PROFICIAT! VENRAY En verder: Leunen in degradatienood RRID De mooiste dag van je leven erdient de mooiste locatie!! OTEL ASTERIA VENRAY De nieuwe is binnen!" TAPIJTCENTRUM Julianasingel 7 't raspaardje van de horeca tot ziens in ,,'t Veule" tel. 0478-581928 8 T/M 29 MAART 2009 Vrijdag 13 maart Dag van de schoen Zaterdag 14 maart Dag van de lingerie accessoires Woensdag 18 mrt Hollandse Nieuwe spellendag Kathedraal Ik ben een cultuurfreak. Hou van schilderkunst, beeldhouw werk, folklore en vooral van alles wat met kerken te maken heb. Niet dat ik erg gelovig ben, hele maal niet zelfs, maar de sfeer in een kerkgebouw is altijd bijzon der. Kerken ademen historie uit, dwingen respect af en zijn rust punten in het jachtige leven van alledag. Ik ben al in veel kerken en kathedralen op de wereld geweest, maar nergens heb ik zo'n bijzondere gezien als in 'ons' Venray. De St.- Petrus Bandenkerk ademt Venrayse historie uit, mijn historie. Met zijn bijzondere mid denschip, zijn ruige neogotische bouw, zijn serene eenvoud, zijn prachtige beeldenschat en zijn unieke koperen lezenaar, waar van er volgens mij maar twee in de wereld bestaan, zijn barokke sacramentshuisje, zijn hoofdaltaar met de afbeeldingen van de heili ge Barbara, Antonius van Padua en Leonardus en die lieve engelen op de tabernakeldeuren, is de 'Kathe draal van de Peel' dé natte droom van ware kerkenliefhebbers. De mooiste kerk van Nederland is de St.- Petrus Bandenkerk! Daar ben ik van overtuigd. In een grijs verle den nam de NCRV deze kerk zelfs op in het programma Kerkepad. Waarom ik zoveel aandacht aan de kerk spendeer? Nou, ik ben in de Grote Kerk gedoopt, heb in de kathedraal, met mijn haren keu rig in een scheiding en met mijn zondagse pak aan, mijn eerste hei lige communie ontvangen en wil ook dat de kerk door het NCRV- radioprogramma Plaza wordt uit geroepen tot mooiste van Neder land! Dat verdient de St.-Petrus Bandenkerk, dat verdient Venray! Want Venray is rijk aan cultuur en historie. Kijk naar de Grote Kerk, kijk naar Henschenius, kijk naar Peel en Maas. Peel en Maas steunt het plan om het oude beeld van Henschenius een plek te geven op het Henscheniusplein, maakt u van de Grote Kerk de mooiste kerk van Nederland door een e mail te sturen naar plaza@ncrv. nl? Hou www.plaza.ncrv.nl in de gaten een luister zondagmorgen naar NCRV Plaza rond de klok van 8.10 uur op Radio 2. En breng uw stem uit! Ik reken op u! Hannes Nieuws uit Meerlo-Wanssum 11 Kunst Cultuur 13-21 Gemeentelijke mededelingen 19-20 Sport 24-28 Kerkelijke diensten 30 De start van de Fraay Venray Fashion Weeks vond zondag plaats met een aantal spette rende modeshows, een luxe Fashionontbijt bij een aantal horecaondernemers en tal van activiteiten in de Venrayse win kels. De organisatie spreekt van een geslaagde start. Het ontbijt werd door enkele honderden belangstellenden bezocht en vormde een smake lijke opmaat voor de grote mode show die om 12.00 uur startte. Professionele modellen, maar ook kleine kinderen, showden op een brede catwalk alle mode en trends van dit voorjaar. Aangekleed en voorzien van accessoires en bril len door Venrayse ondernemers. Het mode-evenement kent een breed scala aan activiteiten. Vrij dag, 13 maart is het de dag van de schoen. Venrayse schoenmo dezaken hebben dan diverse acti viteiten voor de consument. Een dag later, op zaterdag, is het de dag van de lingerie en accessoires. Op beide dagen zijn er leuke 'give aways' voor de klanten. Woensdag 18 maart staat in het teken van de kinderen. Dan is het tijd voor de 'Hollandse Nieuwe Spellendag'. Kinderen kunnen deze middag bij een aantal ondernemers een spel- lencircuit spelen. Bij elke onder nemer krijgen ze een stempel. Wie een volle stempelkaart inlevert, maakt kans op een aantal mooie prijzen, waaronder een Nintendo DS. De deelnemende winkeliers zijn Jos Arts jeugdmode, Ver hip, Knus kinderlifestyle, Nimco House of Shoes en boekhandel Van den Munckhof. De prijzen zijn onder meer beschikbaar gesteld door Hair, Intertoys, Dixons en Genieten van een fraaie mode show in hartje Venray. Schouwburg Venray. De feestelijke onthulling van de gerestaureerde Bal lonzuil in Merselo is op zon dag 29 maart. Vanwege het strenge winterweer moesten de geplande festiviteiten op 18 januari worden uitgesteld. Op 18 januari 2009 was het precies 113 jaar geleden dat de gedenksteen werd opgericht. Vijfentwintig jaar eerder, op 18 januari 1871, landde de uit Parijs afkomstige luchtballon in Merselo. Een restaurateur heeft het verweerde monument een opknapbeurt gegeven. De directe omgeving van de Ballonzuil in de bossen van Dalland is opnieuw ingericht. Er zijn parkeerplaatsen en een fietsenstalling aangelegd. Omdat het een bosrijke omgeving is, is voor een eenvoudige uitvoe ring gekozen. De voorbereidingen waren begin dit jaar helemaal gericht op de historische dag van 18 januari. Maar door de vorst konden de werkzaamheden toen niet plaatsvinden. Op 29 maart zijn opnieuw de Franse en Duitse ambassade uitgenodigd. De schut terij en heemkundevereniging 't Raokeliezer zullen eveneens van de partij zijn. Er is ook een ballonwedstrijd gekoppeld aan de feestelijke ont hulling. De winnaars krijgen op tweede pinksterdag, bij de festi viteiten van de molen, een ballon vaart aangeboden. PvdA-raadslid Tarcicia Voigt heeft al vaker haar ergernis uit gesproken over verkopers van de Daklozenkrant die het winkelend publiek soms agressief benaderen. Maandag in de commissie Stede lijk Beheer pleitte Voigt ervoor het op te nemen op de lijst van kleine ergernissen in de winkelcentrum. Net als hondenpoep en afval op straat of het fietsen door het win kelgebied. "Want ze bedelen en ze laten de mensen niet met rust", vindt de PvdA'ster. Burgemeester Waals meent dat het wel meevalt. "Ik kan het niet verbieden. Het valt onder de vrijheid van meningsui ting." Waals vindt de verkopers van De Telegraaf zeker zo vervelend. "Dat heb ik zaterdag wel gemerkt toen ik door de Grotestraat liep. Ik werd wel drie keer aangesproken en ook nog op een redelijk agres sieve manier", zegt Waals, die niet te strikken was voor een abonne ment. "Ik word liever wakker met een andere krant dan die van Wak ker Nederland." verhuurt alles "Riolering kan nooit berekend zijn op echt hevige stortbuien" In 2015 moet van alle wonin gen in Venray de helft van de daken zijn afgekoppeld van de riolering. Burgers krijgen nu al een subsidie om hun regenpij pen af te zagen. Volgens wet houder Patrick van der Broeck (CDA) is het afkoppelen van regenwater de meest effectieve manier om wateroverlast bij fikse stortregens te voorko men. Door de klimaatsveran dering zal het aantal hevige regenbuien alleen maar toene men. In het gemeentelijk riolerings plan van 2005 staat dat het riool berekend moet zijn op een stort bui die gemiddeld een keer in de twee jaar voorkomt. Door het aanleggen van nieuwe en bredere rioolbuizen is dit doel gehaald. Bovendien krijgt alle nieuwbouw van woningen en bedrijvenpan- den al een gescheiden waterafvoer, zodat het regenwater niet meer in de riolering terechtkomt. "Maar op echt grote regenbuien kan het rioolstelsel nooit berekend zijn", zegt Van der Broeck. Een oplos sing was de overstorten, waarbij het overtollige rioolwater in de beken terechtkwam. Maar dit is vanuit de kaderrichtlijn water niet meer wenselijk. Volgens deze richtlijn mag er niet te veel fosfaat en nitraat in het oppervlaktewater zitten. Want dit is slecht voor de planten en dieren die in en rond de beken leven. Een alternatief is de aanleg van een groene buffer, een grote vijver die vlak voor een beek wordt aangelegd. Hierin kan het overvloedige rioolwater wor den opgevangen. "Dit kost veel geld. Wij willen graag zo'n groene buffer bij de Loobeek. We vragen hiervoor subsidie aan bij de pro vincie en het waterschap." De allerbeste manier om te voor komen dat straten blank komen te staan, putdeksels de lucht in vlie gen en kelders onder water lopen, is het afkoppelen van regenwater. Het doel uit het rioleringsplan was dat in 2009 vijf procent van de daken zou zijn afgekoppeld. Particulieren konden hiervoor subsidie aanvragen, waarvan gre tig gebruik is gemaakt is. Het doel is dan ook gehaald. Maar het gaat de gemeente nog lang niet ver genoeg. In 2027 moet liefst 65 procent van alle verharde opper vlaktes (daken, straten en pleinen) zijn afgekoppeld van het riool. "Bij nieuwbouw gebeurt het al vanzelf. En fasegewijs doen we het ook bij de vervanging van de riolering en de straten. Het gaat vooral om de bestaande situaties. De grootste winst is te halen bij de particulie ren", weet Van der Broeck. Om het doel te bereiken, geldt vanaf 2015 voor ieder huis de verplichting dat 50 procent van de daken moet zijn afgekoppeld. Dit kan door het afza gen van de regenbuis, waardoor het water in de voortuin loopt. Ook kan er een waterton onder de afgezaagde buis worden gezet. Mensen met een tuin kunnen de buizen ondergronds verlengen naar een soort grindkoffer, waar in het water wordt opgevangen. "Dit heeft grote voordelen bij een droge zomer. Je ziet dan overal dat de gazons gesproeid worden. Hier voor kan straks mooi het water uit de eigen tuin gebruikt worden", aldus Van der Broeck, die beseft dat niet alle inwoners deze moge lijkheid hebben. "Voor mensen die in een flat wonen of die geen tuin hebben, wordt deze verplichting natuurlijk heel lastig. Daarvoor zul len we dan ook een uitzondering maken." Om alle investeringen aan het rioolstelsel te kunnen beta len, is in 2005 afgesproken dat de rioolheffing jaarlijks met 5,5 pro cent stijgt. Volgens Van der Broeck blijven de inkomsten en uitgaven in evenwicht, zodat een extra ver hoging niet nodig is. Toch gaat er wat veranderen bij de rioolhef fing. Nu betaalt ieder huishouden een gelijk bedrag. Net als bij de afvalstoffenheffing ('de vervuiler betaalt') wil de gemeente toe naar een systeem dat huishoudens die meer lozen op het riool, ook meer geld gaan betalen. "Mensen die er werk van maken en al het regenwater van hun woning af te koppelen, kunnen zo flink wat besparen", zegt de wethouder. Uw adres voor al uw Feesten, BruiloftenPartijen, Vergaderingen. Cafe-Zaal Arrangementen all in vanaf 24,50 p.p. Autoschadecenter Venlo H u Isterd reef Autoschade Ven ray TegelsSanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken Onze showroom bestaat 10 jaar. Kom langs voor speciale acties! Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 www.rongenvof.nl Ontvangst, diner, receptie en feestavond, allemaal onder één dak. En... de huwelijks nacht in een superromantische bruidssuite krijg je er gratis bij! Natuurlijk alles voor heel aantrekkelijke prijzen. Meer weten? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Maasheseweg 80a Venray Tel. 0478-511466 kijk op www.tapijtcentrum.nl Honderddertigste jaargang - week 11 - donderdag 12 maart 2009 EN MAAS Dinsdag 17 maart 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Kies Techniek Sportgala Venray Uitspraak rechtzaak inbrekers Lavendelheide 26 5804 XE Venray tel. 06 41132470 of 0478-513063 Partyrent-venray@home.nl VOOr 600 gestaagd feestje www.partyrent-venray.nl Burgers verplicht tot afkoppelen regenwater LEES VERDER OP PAGINA 3. Fashion Weeks van start... Ontvangst met vlaai koffie 5 uur vrij drinken 2x bittergarnituur uitgebreid buffet TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN RESTAURANT - ZALENACCOMMODATIE www.pelgrimshuis.nl Tel. 0478-636228 www.autoschadecenter-venlo.nlwww.hulsterdreef.nl TEGELZETTERSBEDRIJF RONGEN

Peel en Maas | 2009 | | pagina 1