Johan Jeuken, een Venrayse plezierschilder Koester uw Monument Bijeenkomst over veiligheid Spektakel in Holland House Peter Nellen <r HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Ufll JPQ A H Aiyc Patersstraat 35 - 5801 AT Venray E info@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Honderddertigste jaargang - week 11 - donderdag 12 maart 2009 Johan Jeuken en zijn omvangrijk oeuvre staan van 20 maart tot 30 augustus van dit jaar centraal in het Venray- se museum 't Freulekeshuus. Aanleiding voor deze tentoon stelling is het feit dat deze kunstenaar 100 jaar geleden in 1909 in Venray werd geboren. Er is een keuze gemaakt van ruim tachtig werken, schilde rijen en aquarellen, van Jeu ken. Een weekend vol muziek van eigen bodem Expositie in museum 't Freulekeshuus Kunsthistorici delen zijn werk in bij de naïeve schilderkunst, zelf noemde hij zich eerder plezier- schilder. Hij was van oorsprong kleermaker en begon pas op late re leeftijd het Venray uit zijn jeugd te schilderen. Venray zoals hij het zich herinnerde in zijn atelier aan de rand van het Vondelpark in Amsterdam. Vele gebeurtenissen uit Amsterdam maar vooral uit Venray en de kerkdorpen passe ren in kleurige optocht de revue. Het jaarlijkse carnaval, de kermis, processies, de wekelijkse vee markt, spelende kinderen en de paardentram naar het station in Oostrum. Hij stamde uit een kleerma kersfamilie en al jong werkte hij mee in de zaak van zijn ouders en oom. In 1933 trouwde hij met Mina Pouwels, eveneens uit Ven- ray. In 1939 behaalde Johan zijn vakdiploma meesterkleermaker, hij had zich inmiddels gevestigd als zelfstandig kleermaker in de Langstraat. Na de moeilijke oor logsjaren verhuisde hij met zijn gezin naar Amsterdam. Eigenlijk wilde het gezin Jeuken emigreren naar Amerika en in afwachting van de vereiste visa werd Johan in Amsterdam een baan aangeboden als coupeurbedrijfsleider bij een gerenommeerde herenmodezaak met eigen kleermakerij. Zo werd het Amsterdam waar hij na een aantal jaren toch weer een eigen kleermakerij begon. In 1963, Johan was toen 54 jaar, kreeg hij problemen met zijn hart en werd Hij was verslaafd en werd inbre ker. Hij pleegde overvallen, beland de in de gevangenis en verloor vrouw en dochter. Zijn werkter rein bestond voor het merendeel uit bedrijventerreinen in de omge ving van zijn woonplaats Hel mond. "Een makkie", vond Theo Korsten. Hij ondervond bij zijn strooptochten weinig hinder. Nu is Korsten een gewaardeerd bevei ligingsadviseur van bedrijven. Kor sten is bekend geworden van het tv-programma De Inbreker. Hij is op donderdag 19 maart in Venray een van de gasten bij de informa tieve veiligheidsbijeenkomst cri minaliteitsbestrijding bedrijventer reinen. De bijeenkomst, die onder leiding staat van dagvoorzitter Jan Janssen, directeur van Regionaal Business Centrum De Oelderse Halte en voorzitter van de B2B MKB Noord-Limburg, is opgezet in samenwerking met Parkmanage- ment Venray en Ondernemers Vereniging Smakterheide. Ook komt Peter v/d Ende, commissaris van politie en directeur van Stich ting Regionaal Platform Crimina- liteitsbeheersing Oost-Brabant, aan het woord. Tevens geven drie beveiligingsorganisaties (Trigion Beveiliging, Eye watch Security Group en Intergarde) hun visie op de criminaliteitsbestrijding op de industrieterreinen in het alge meen en van Smakterheide in het bijzonder. De bijeenkomst vindt plaats in De Witte Hoeve in Venray tussen 16.00 en 20.00 uur. Aanmelden voor zondag 15 maart via info@ parkmanagementvenray.nl. hij uiteindelijk afgekeurd. Het sluimerende tekentalent kon nu tot ontwikkeling komen. Op de Rietveldacademie volgde hij een cursus voor amateurschilders en leerde zo de verschillende tech nieken. Hij kreeg een eigen stijl die paste in de traditie van de naïeve schilderskunst. Veel van zijn onderwerpen ontleende hij aan het Venray van zijn jeugd. Spraak makende gebeurtenissen, zoals een bezoek van de koningin aan Venray, de onthulling van de Bal lonzuil werden geschilderd, maar ook de alledaagse werkelijkheid uit zijn herinnering, de processies, de kermis en de dorpsgezichten. Zijn werk bleef niet onopgemerkt. In 1969 exposeerde hij voor het eerst op de Talenstentoonstelling. Het Stedelijk museum in Amster dam kocht werk van hem aan en ook in het Limburgs museum in Venlo is werk van hem te zien. Beide musea staan foto's en werk af voor de tentoonstelling in Ven- ray deze komende vijf maanden. Exposities in Venray waren er eerder al in 1972 en 1982. Rank Xerox wijdde in 1974 een speci ale kersteditie van de Xeroxkrant aan hem en de Lionsclub gaf een map met reproducties uit die menig Venraynaar in zijn bezit heeft. Met heel veel plezier werk te Johan Jeuken aan zijn tekenin gen, aquarellen en schilderijen en liet een grote productie na. Zijn kleermakersoog heeft hem echter nooit verlaten. Gevoel voor details in kleur en kleding kunnen hem niet ontzegd worden. Hij maakte zijn schilderijen daarmee mooier dan de werkelijkheid uit zijn her- innering. Op 14 februari 1982 overleed Johan Jeuken vrij plotse ling. Dankzij zijn nauwgezetheid, hij noteerde waar en bij wie zijn schilderijen terechtkwamen, en met hulp van zijn kinderen, heeft museum 't Freulekeshuus veel werk in bruikleen gekregen om te exposeren. Zoveel zelfs dat er een wand als wisselwand wordt aangemerkt, zodat het de moeite waard is om tijdens de komende vijf maanden eens vaker te komen kijken. Deze Venrayse kunstenaar is het waard. In de rooms-katholieke kerk wordt op donderdag 19 maart de feestdag van St. Jozef gevierd. Ongetwijfeld vinden op en rond om die dag vele bedevaartgangers hun weg vinden naar Smakt, het enige bedevaartsoord ter ere van St. Jozef in Nederland. Dit jaar zal dat zeker het geval zijn, omdat op 19 maart de St. Jozefkapel feeste lijk wordt heringezegend na een grondige restauratie. De bede vaartsplaats Smakt kent meerdere plekken die aan St. Jozef zijn toe gewijd. Op de hoek Loobeek en Smakterweg staat de St.Jozefhoeve met een St. Jozefmuurkapel aan de oostgevel. Op de begraafplaats aan de Pelgrimslaan bevindt zich een Jozefhof: in de kerkhofmuren inge metselde plaquettes met de zeven vreugden en smarten van Jozef en Maria. Het is de enige Jozefhof in Nederland. Aan de St. Jozeflaan staat de St. Jozefkerk schuin achter het Pelgrimshuis. Achter die kerk en naast het voormalig Carmelie- ten klooster werd eerder een pro cessiepark aangelegd. Schuin voor de kerk en recht voor het klooster vindt men, direct aan de St. Jozef laan, de plek die bij de bedevaart gangers het meest geliefd is: de St. Jozefkapel (foto) met daarin het St. Jozef genadebeeld (foto). Dat beeld is een replica en staat cen traal in een barokke retabel welke zich achter en boven de altaarta fel bevindt. Het oorspronkelijke beeld maakt deel uit van de kapel als rijksmonument. De St. Jozefka pel is gebouwd in 1699. Afgaande op de ontwikkeling van de religi euze verering en het uitbeelden van St. Jozef in de loop van de tijd, vinden kunsthistorici en iconogra- fen dat het genadebeeld past in de traditie van die tijd. Ook hebben zij duidelijk gemaakt dat dit oude beeld een product is van volks kunst uit het Antwerpen van rond het jaar 1700. Het stelt de heilige voor met een vriendelijk glimla chend gelaat, dat neerziet op het kind. De anonieme beeldsnijder beeldt St. Jozef uit als voedsterva der, die het kind de weg wijst. Het beeld heeft zeer waarschijnlijk tot een beeldengroep behoort. Het St. Jozef genadebeeld heeft model gestaan voor het beeld dat in de hierboven vermelde muurkapel van de St. Jozefhoeve staat. Ook die St. Jozef wijst de weg en wijst, toeval of niet, nadrukkelijk in de richting van het geliefde St. Jozef genadebeeld in de St. Jozefkapel aan de andere kant van de spoor lijn. Bronnen Op weg met St. Jozef in Smakt, Monumentenregister. Foto en tekst Frans de Roos. Stich ting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail venraymonu- mentaal@live.nl. Koester uw monument 2009 - week 11 foto: Frans de Roos Tekst: Frans de Roos In het weekend van 28 en 29 maart 2009 zal heel Oostrum in de ban zijn van maar liefst twee bijzondere muziekspek takels, georganiseerd door Harmonie Sub Matris Tutela. Aege Bojjum Live zal op zater dagavond het publiek voorzien van meer dan twintig Neder landstalige acts en zondag middag is het aan de jeugdige artiesten om hun kwaliteiten ten gehore te brengen tijdens Pas Op! N.A.T. (door Sanne Claessens) De repetities voor beide spek takels zijn in op dit moment volle gang. Jong en oud uit Oostrum is bezig zich zo goed mogelijk voor te bereiden op hun eigen act. De deelnemers zijn bekend, maar de artiesten die zij zullen vertolken moeten nog even geheim blijven. Karin Janssen (42) is een van deelnemers die tijdens Aege Boj jum Live voor heel Oostrum op het podium kruipt. "Ik zing nooit en was ook erg verrast toen ze mij vroegen voor dit spektakel. Ik kreeg te horen welk nummer ze voor me uit hadden gekozen en ben wel meteen begonnen met oefenen. Natuurlijk ben ik zenuw achtig maar het zijn gezonde zenu wen", aldus Karin. De organisatie van Aege Bojjum Live kiest dit jaar voor de derde keer zelf de deelnemers uit en probeert daarbij passende arties ten en nummers te zoeken. "Het is een beetje natte vingerwerk wie we jaarlijks weer vragen. Soms heb je artiesten voor ogen en zoek je daar iemand bij, maar we zoeken ook mensen uit verschil lende verenigingen uit Oostrum zodat we ook heel het dorp berei ken. Hoewel we de deelnemers niet selecteren op hun zangkwa liteiten, worden we elke keer weer verrast hierover en ook over het enthousiasme dat iedereen met zich meebrengt", zegt Frits Euwes, een van de organisatoren van Aege Bojjum Live. Na het spektakel op zaterdag avond is het podium zondag middag 29 maart helemaal voor de jeugd. Pas Op! N.A.T. (Neej Aostrums Talent) zal ook gevuld zijn met diverse acts, zowel Engels- als Nederlandstalig deze keer. Het is de tweede editie, maar het is duidelijk dat Oostrum over voldoende talent beschikt om de show te vullen met zowel solo-optredens als groepacts. De teksten zitten er al goed in en de danspasjes worden volop gerepeteerd. Fer van Rooij (8) is een van de jongste deelnemers, maar tijdens zijn optreden zijn de zenuwen nauwelijks zichtbaar. "Ik vind het niet heel eng, nee. Ik heb gewoon heel veel geoefend totdat ik de tekst uit mijn hoofd kende", aldus Fer. De organisatie van Pas Op! N.A.T. heeft dit jaar veel enthousiaste jeugd onder haar hoede en probeert deze dan ook zo goed mogelijk te begelei den. Ook is duidelijk dat de jonge deelnemers onder de indruk zijn van elkaars acts en ze moedigen elkaar aan door mee te klappen, te zingen en te zwaaien. Het lijkt wel alsof veel van hen, op het moment dat ze de microfoon in handen krijgen, hun onzekerheden over boord gooien en er vol voor gaan. Guus Verstegen (17) deed twee jaar geleden al mee aan de jeugd- editie van het muziekspektakel en werd dit jaar gevraagd om mee te doen aan Aege Bojjum Live. "Ik was blij verrast en zei dan ook meteen ja. Nu is het natuurlijk iets anders, want ik zing nu bijvoorbeeld met een live band en twee jaar gele den met een orkest op band. De gezonde zenuwen zijn alweer aanwezig, maar het scheelt dat ik weet hoe het in zijn werk gaat en ik kijk er dan ook vooral naar uit", aldus Guus. Iedereen lijkt dus zijn eigen grenzen te gaan verleg gen en overwinningen te willen behalen. Voor Hay Freriks (57) is het zeker niet de eerste keer dat hij voor een grote zaal staat en het zingen is hem ook niet onbekend. Hay: "Het is voor mij wel de eerste keer dat ik alleen zing voor een grote groep, dat maakt het span nend. Maar er is echt supergoede ondersteuning op de achtergrond aanwezig, gelukkig." De organisatie lijkt het ook dit jaar weer voor elkaar gekregen te hebben een bijzonder gezelschap te verzamelen en er een bijzonde re show van te maken. "De organi satie krijgt echt een dikke tien. We hebben veel hulp gekregen en het is echt een gezellige hechte groep geworden. Buiten dat het dus gewoon enorm leuk is allemaal, brengt het Oostrum ook echt wat extra's", vertelt Karin Janssen nog snel even. Alle deelnemers lijken er in ieder geval erg veel zin in te hebben. "Of we er een verplet- De jeugd uit Oostrum repeteert driftig voor Pas Op!N.A.T. terende show van gaan maken? Natuurlijk", lacht Tielke Vollen- berg, "daar ga ik in ieder geval enorm mijn best voor doen." Het laatste weekend van maart is in ieder geval iedereen wel kom in de grotere en verbeterde versie van het Holland House op het dorpsplein in Oostrum. Voor Aege Bojjum Live moet je in het bezit zijn van een kaartje dat nog verkrijgbaar is op maandag 16 en 23 maart tussen 19.00 en 20.00 in gemeenschapshuis D'n Oester ham in Oostrum of tijdens ope ningstijden bij slagerij Bierman. Mocht je niet in de gelegenheid zijn hier een kaartje te gaan halen, dan kun je een mail sturen naar aegebojjumlive@home.nl en voor meer informatie kun je terecht op www.aegebojjum.presteert.nl. Moderne stijl AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED EN MAAS L De Hulst 9a 5807 EW Oostrum (Venray) Tel. 0478 - 569328 www.peternellenkeukens.nl CBW-erbend

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17