"Te veel woningen voor te weinig mensen" Eeuwenoude waterput... Urnenmuur op begraafplaats Toilet in parkeerkelder Gemeentewater uit nieuwe pomp Venray start met tijdelijk huisverbod Inbreken, stelen en helen om te overleven SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 5 maart 2009 - Pagina 3 Kunnen alleen inwoners van buitenaf Venrayse huizenmarkt redden? Het gaat niet goed met de huizenmarkt in Venray. Steeds meer woningen staan te koop of komen zelfs leeg te staan. Gezien de grote bouwprojec ten die op stapel staan, zal de situatie eerder verslechteren dat verbeteren. Makelaar Huub Janssen ziet maar één oplos sing. Venray zal inwoners van buitenaf moeten aantrekken. Het scheppen van nieuwe werkgelegenheid is daarbij het toverwoord. Janssen was dinsdagavond gast spreker bij een thema-avond van het CDA over wonen en de open bare ruimte. Hij voegde eraan toe dat de vele bordjes met daarop de kreet 'te koop' ook een vertekend beeld geven. "In korte tijd is het 180 graden omgedraaid. Mensen zetten nu eerst hun huis te koop voordat ze iets anders hebben. Ze willen er eerst honderd procent zeker van zijn dat ze hun woning kwijtraken. Er is vrijwel niemand die nog iets durft te kopen zon- der dat ie zijn eigen huis verkocht heeft." Op feestjes en partijen is de huizenmarkt een geliefd gespreks onderwerp. Want in iedere straat staan er wel te koop. Ook Janssen ondervindt het aan den lijve. "Hoe gaot ut mit de huus?", "Kriegde geej d'r nog verkócht?", zijn vragen die hij dagelijks te horen krijgt. De makelaars hebben enkele gouden jaren achter de rug, maar ze leren nu de keerzijde van de medaille kennen. De woningmarkt is bijna tot stilstand gekomen. Janssen: "De markt is inderdaad stroperig. De mensen zijn vooral afwachtend. Velen zijn onzeker over hun werk, inkomen of pensi oen. Dan stellen zo'n belangrijke beslissing om een huis te kopen nog even uit." Neem de nieuwbouw in het cen trum van Veltum. Veel bewoners voelden er wel voor te verhuizen naar een nieuwe plek in de wijk. Nu het zover is, valt de belangstel ling tegen. Het komt doordat het bouwproject veel vertraging heeft opgelopen. "Iedereen ziet overal de bordjes in de voortuinen staan. De wijkbewoners wachten nu vooral af." De markt zit van alle kanten flink op slot. Aan de onderkant kunnen starters moeilijk een woning kopen, vooral nu de rente weer is opgelopen. De huizenprij zen zijn de laatste jaren enorm gestegen. In Venray worden star- tersleningen tot 170.000 euro versterkt. Maar bijna niemand die er gebruik van maakt. De wonin gen blijven vaak onbetaalbaar. "We hebben het college dan ook gevraagd het bedrag op te trekken tot minimaal twee ton. Veel omlig gende gemeenten hanteren al 250.000 euro", weet Janssen. "Het zijn net dominostenen. Als er een huis wordt verkocht, dan volgen er vaak meer. Een starter die iets koopt, maakt de weg vrij voor een doorstromer. En zo moet de markt weer op gang komen." Ook de vraag naar duurdere woningen is ingezakt. Een jaar geleden trok een riantere woning gemiddeld zo'n vijftien kooplus tigen. Nu komen er hooguit nog drie of vier gegadigden op af. De landelijke discussies over de verlaging van de overdrachtsbe lasting en het optrekken van de nationale hypotheekgarantie - die weer niet doorging - hebben de woningmarkt eveneens geen goed gedaan. "Het heeft vooral onrust gezaaid. Het gevolg is dat mensen nog meer afwachtend worden." Wethouder Heldens (CDA) erkent de malaise op de woning markt. "De tijden dat de bomen tot in de hemel leken te groeien, die zijn voorbij. De makelaars hebben makkelijke jaren gehad want een huis verkopen ging welhaast van zelf. Nu moeten ze er veel meer moeite voor doen." Heldens is het met Janssen eens dat het stimu leren van werkgelegenheid van groot belang is. "Daar zijn we ook constant meer bezig. We inves teren in nieuwe ontwikkelingen en de acquisitie draait volop. Er is nog steeds veel belangstelling voor Venray als vestigingsplaats." De wethouder wijst erop dat dagelijks bijna 8.500 pendelaars naar hun werk in Venray gaan. Dat is veel meer dan de ongeveer 6.500 Venraynaren die buiten de gemeentegrenzen werken. Niet alleen nieuwe werknemers, maar ook de grote groep pendelaars kan zich op de Venraye woning markt storten. "Daarom is het van belang dat er voldoende aanbod is en blijft. We moeten ook zor gen voor een goed woonklimaat in een aantrekkelijke gemeente. Daarbij horen een leuk winkel centrum, culturele voorzieningen en ruimte en groen." Heldens ziet dan ook geen aan leiding om op de rem te trappen. "Nee, het zijn nu wel lastige tijden, maar dat hoeft niet erg te zijn. Daar moeten we doorheen, want de economie gaat ook weer een keer aantrekken. We moeten nu vooral niet bij de pakken neerzit ten. Het is ook een vertrouwens kwestie. Je ziet ondernemers die juist nu kansen zien en anticy clisch investeren." Dinsdagmiddag is tijdens graafwerkzaamheden op de Grote Markt een eeuwenoude waterput aangetroffen. De put, met een diepte van vier meter en een doorsnee van bijna twee meter, zat slechts dertig centimeter onder de grond. "De waterput stamt uit de mid deleeuwen", weet wethouder Patrick van der Broeck (CDA) "Hij was dicht gemetseld. Wel licht is dat in 1919 gebeurd." Of er op de bodem van de put nog iets is aangetroffen, is nog niet duidelijk. Van der Broeck hoopt dat de put een plek kan krijgen in het nieuw in te richten plein. "Het zou mooi zijn als we het onder een glasplaat voor iedereen zichtbaar kunnen maken. We zouden er ook een wensput van kunnen maken. We moeten eens kijken wat we ermee kunnen." Ook Rein Blaauw van de gemeente Venray, belast met het project 'Centrum op de schop' zegt dat het zonde zou zijn om de put te slopen. "Voorlopig zal de put met een betonplaat worden afgedekt met daarin een mangat met deksel. Het nadeel van een glasplaat is dat de bovenkant snel bekrast en de onderkant beslaat met condens. Een open rooster zou ook een mogelijkheid zijn." De put staat op de plek waar in de periode tussen 1637 en 1944 een pomp heeft gestaan. De eer ste berichten over een openbare waterpomp stammen uit dat jaar, maar er is dan ook al sprake van vervanging van een andere pomp. In 1850 werd de toenmalige pomp vervangen door een monu mentale arduinstenen pomp in neoclassistische stijl. De pomp moest passen tussen het de oude lindebomen die toen op de Grote Markt stonden. De pomp bleef bijna 100 jaar intact, maar sneu velde in 1944 door het oorlogsge- weld. Vervolgens duurde het tot 1953 voordat op de Grote Markt een nieuwe pomp werd gebouwd. Het was een gemetselde pomp, op een andere plek dan waar de pomp oorspronkelijk stond. Vrij snel verdween de pomp uit het Venrayse straatbeeld. In janu ari 1957, bij de herbestrating van de Grote Markt, werd de pomp alweer gesloopt en verdwenen de laatste bomen van het plein. In 1976 bood Bouwmij Janssen naar aanleiding van de boeren bruiloft aan om op de Grote Markt een nieuwe pomp te plaatsen. De gemeente aanvaardde het bod, Ook burgemeester Jos Waals nam dinsdagmiddag een kijkje bij de middeleeuwse put. maar het duurde uiteindelijk tot 1985 dat de pomp, mede door een groep actieve Venraynaren onder de naam 'Het pompgenoeëtschap', weer op de Grote Markt terug keerde. Nu weer op een andere plek, voor de oude Latijnse School (nu De Klokkenluider, red.). Uiteindelijk is ook die pomp enkele jaren geleden uit het straat beeld verdwenen, in afwachting van de huidige herinrichting van het centrum met centraal op de Grote Markt een nieuwe pomp. De gemeentelijke begraaf plaats Boschhuizen in Ven- ray blijft ook na de opening van het nieuwe crematorium Boschhuizen heten. De naam wordt niet gewijzigd. Dat staat in de overeenkomst die de gemeente Venray voor de duur van drie jaar is aangegaan met Dela Boschhuizen BV. Het beheer, het onderhoud en de administratie van de begraaf plaats worden uitbesteed aan Dela Boschhuizen BV. Op het terrein komen naast een modern crematorium ook een urnengalerij en een nieuwe opslagloods. Dela Boschhuizen BV is een samenwerking van Dela en de Venrayse initiatiefnemers Elly en Gerrie Swinkels. De overeen komst tussen de gemeente Venray en Dela Boschhuizen BV treedt in werking zodra het crematorium in gebruik is genomen. Voor het beheer en het onderhoud van de begraafplaats zijn door Dela Boschhuizen afspraken gemaakt met Teun Nabuurs BV de huidige beheerder van de begraafplaats. De beheerder wordt door Dela ingehuurd voor de duur van drie jaar, gelijk aan de looptijd van de overeenkomst tussen Dela en de gemeente. De gemeente Venray is en blijft verantwoordelijk voor de exploitatie van de gemeentelijke begraafplaats en gaat op het ter rein ook investeren in de bouw van een urnenmuur en een nieu we loods. KOSTEN LOODS HOGER Het kostplaatje van de opslag loods zijn fors hoger uitgevallen, als gevolg van foutieve bouwaf- metingen in het eerste program ma van eisen, dan was verwacht. Voor de nieuw te bouwen loods is een investering nodig van 80.000 euro, waarvan 20.000 euro uit de grondverkoop voor het crematori um wordt betaald. Het resterende bedrag moet nog via de gemeen teraad als een investeringskrediet van 60.000 euro beschikbaar wor den gesteld. "De nieuwbouw is noodzake lijk", zegt wethouder Lei Heldens (CDA). "De huidige loods is een oud verhaal en ligt op een plek waar de toekomstige toegang tot de begraafplaats en het cremato rium komt." De bouwvergunning voor het crematorium is verleend. "De bomen zijn gekapt, Dela is nu aan zet om concrete stappen te nemen. Als er tempo wordt gemaakt met de bouw, kan het crematorium naar verwachting aan het eind van het jaar open. Met het columbarium (urnenga lerij, red.) erbij krijgt Boschhuizen rouwbeleving in alle facetten", aldus Heldens. Er komt geen openbaar toilet op een van de pleinen in het Ven- rayse winkelcentrum. Dat zegt wethouder Van der Broeck (CDA). Hoewel de Seniorenraad hiervoor heeft gepleit in een brief aan het college. Van der Broeck blijft vasthouden aan de komst van een openbaar toilet in de nieuwe parkeergarage in de Gouden Leeuw. "We hebben dit in de werkgroepen besproken en ook de gemeenteraad heeft ermee ingestemd. We kwamen tot de conclusie dat dit de beste plek is", zegt de wethouder, die meldt dat alle betrokkenen, inclusief de ouderen, vertegenwoordigd zijn in de werkgroepen van het pro ject 'Centrum op de schop'. Van der Broeck heeft de brief nog niet gezien. "Nee, ik heb het vorige week in jullie krant gele zen. Ik hoor geen nieuwe feiten om van het voorgenomen plan af te zien. Maar ik wil binnenkort wel met de ouderenbonden rond de tafel gaan zitten. Ik neem het serieus en sta altijd open voor goede argumenten." Het grootste bezwaar is dat het openbaar toilet in de parkeerkelder te ver van het winkelcentrum afligt. Vooral vanaf de Grote Markt is de afstand veel te groot, vindt de Seniorenraad. Met name voor ouderen die slecht ter been zijn. De wethouder geeft aan dat een openbaar toilet op het Henseniusplein of Schouw burgplein geen optie is omdat het dicht bij de parkeerkelder is. Blijft over een plek op de Grote Markt. Van der Broeck ziet ook dit niet zo zitten. "Zo'n openbaar toilet is niet het meest fraaie object in de openbare ruimte." Dat is ook een reden om voor de parkeerkelder te kiezen. Toeristen of fietsers die het centrum van Venray aandoen als tussenstop, kunnen gebruikma ken van de toiletten bij de horeca gelegenheden. "Deze mensen drin ken ook vaker iets op een terras of in het café. Dan kunnen ze ook daar hun behoeften doen." Naam Grote Markt vereeuwigd in straatstenen De pomp die straks mid den op de Grote Markt komt te staan, is geheel in oude luister hersteld. Alle authen tieke delen van de oude pomp keren terug en de metselste nen worden vervangen door natuurstenen. "Het wordt weer helemaal de pomp zoals die hier in vroegere tijden heeft gestaan", vertelt wet houder Van der Broeck, die een nieuwtje heeft. "Want de pomp wordt nu ook aangesloten op de waterleiding. Zodat er weer echt gemeentewater uit de pomp komt." Vlak bij de plek van de nieuwe pomp is vorige week, pal in het midden van de Grote Markt, een brandput geslagen van veer tig meter diep. Dit is uit voorzorg gedaan. Mocht bij een grote brand in het winkelcentrum de brand- weer onverhoopt zonder water komen te zitten, dan kan altijd nog de brandput worden gebruikt. "Maar we hopen hem nooit nodig te hebben", zegt toezichthouder Martien Alards. Bij het leggen van de kabels en leidingen zijn onlangs ook extra pvc-mantelbui- zen aangelegd. Alards: "Dat hebben we gedaan voor de horeca. Want dit is toch het horecaplein. Het zijn nu loze leidingen die straks bij evenementen gebruikt kunnen worden voor bier- of waterleidin gen of voor stroomkabels." Van der Broeck meldt dat op 17 en 18 maart de nieuwe honingbomen op de Grote Markt geplant worden. Bij de kweker zijn onlangs met zorg de beste exemplaren uitgezocht. "We heb ben ook sokkels van natuursteen laten maken waarop de kunstwer ken in het centrum geplaatst kun- nen worden. Ook de bankjes kun nen binnenkort terugkeren", zegt de wethouder, die nog een ander nieuwtje heeft. Over de hele leng te van het plein wordt over vijftig meter de naam 'Grote Markt' in de straatstenen gegraveerd. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer Per 1 april 2009 De gemeente Venray start per 1 april met het opleggen van een tijdelijk huisverbod bij huiselijk geweld. De burge meester kan een tijdelijk huis verbod opleggen aan iemand die huiselijk geweld dreigt te plegen. Het huisverbod kan ook worden opgelegd bij kin dermishandeling of een ern stig vermoeden daarvan. De uit huis geplaatste persoon mag tien dagen zijn of haar woning niet meer in. Tijdens die periode mag de uit huis geplaatste ook geen contact opnemen met partner en/of kin deren. Vooruitlopend op de goed keuring van de raad op 12 mei start Venray met een aantal test casussen, om ervaring op te doen. Het huisverbod biedt de mogelijk heid om in een noodsituatie te voorzien in een afkoelingsperi ode. Tijdens deze periode komt direct de hulpverlening op gang om escalatie te voorkomen. Het casemanagement wordt verzorgd door deskundigen van de reso- cialisatie-eenheid van tbs-kliniek de Rooyse Wissel in Oostrum. De casemanager organiseert met de lokale hulpverleners binnen 24 uur een intake en start de hulp verlening, legt wethouder Twan Jansen (PvdA, Maatschappelijke Diensten) uit. "De Rooyse Wis sel klinkt wellicht als een verras sende keuze, maar is dat niet. De kliniek had namelijk niet alleen de beste prijs, maar heeft ook alle deskundigheid in huis voor deze specifieke vorm van hulpverle ning. Je moet dit dus niet bekijken als criminaliteit, maar als hulp aan zowel de dader, het slachtoffer als de kinderen die er wellicht bij betrokken zijn. De kliniek kent de regio, heeft de contacten en is al een belangrijke speler in het speelveld als je het hebt over spe cifieke vormen van hulpverlening. Dat is erg belangrijk." Verder is het zo dat, mocht een dader ner gens onderdak kunnen vinden, de Rooyse Wissel kan zorgen voor onderdak. "Dat kan in de kliniek zelf zijn, of elders. Er wordt dan in ieder geval voor een ander onder komen voor deze man of vrouw gezorgd." VERLENGEN De Wet tijdelijks huisverbod, die per 1 januari 2009 in werking is Vervolg voorpagina Uit het dossier werd duidelijk dat ze soms enkele dagen nadat ze uit de gevangenis waren en beterschap hadden beloofd, weer op het dievenpad gingen. Officier van justitie Masselink trok fel van leer tegen met name E. en S. "U heeft de rechtbank belazerd, jus titie belazerd, uzelf belazerd en heel veel onschuldige slachtoffers gemaakt", hield ze S. voor. En tegen E. zei ze: "U bent een psychopaat. En psychopaten behandelen heeft geen nut." Voor Masselink was een straf met een voorwaardelijk deel voor E. en S. geen optie meer. "Jul lie hebben genoeg kansen gehad. Het is nu over." De officier van justitie toonde zich ook niet gevoelig voor het verhaal van de twee mannen dat ze deze keer wel écht schoon schip willen maken en een nieuw leven willen beginnen. "Dat ver haal hebben we eerder gehoord." Masselink nam het ze ook kwalijk dat ze amper berouw toonden. "Jullie hebben geen idee wat een inbraak met mensen doet die dit overkomt." H. kreeg wel een voorwaardelijk deel, al was de eis eveneens fors: 4 jaar, waarvan 1 jaar voorwaarde lijk. H. maakte de bewuste keuze om het verkeerde pad op te gaan. "Criminaliteit werd uw broodwin ning. Daar moet u nu de conse quenties voor aanvaarden." De advocaten van de drie ver dachten zijn het met het Open- baar Ministerie eens dat hun cli- enten een straf verdienen, maar ze beoordeelden de eisen als 'bui tenproportioneel'. "Lang straffen lost niets op. Ze moeten worden behandeld, anders zitten ze over een paar jaar weer hier." Advocate F. Landerloo hield een gepassioneerd betoog waarin ze haar cliënten E. en S. verwijten maakte voor hun ongepast gedrag. "Ik moet er niet aan denken dat zij bij mij thuis zouden inbreken." Maar tegelijkertijd gaf ze ook aan dat de mannen eigenlijk geen andere keuze hadden. "Als je uit de gevangenis wordt ontslagen met je kleren in een vuilniszak en je staat op straat, wat moet je dan? Geen geld, geen dak boven je hoofd, geen gezin, geen fami lie, alleen foute vrienden. Dan ga je terug naar die vrienden, dat is het enige dat je hebt. Je kunt mijn cliënten één jaar opsluiten, twee jaar, drie jaar of nog langer, als ze dan vrijkomen en er is weer niets geregeld, dan vallen ze opnieuw terug in de criminaliteit. En dan wordt de samenleving weer met een probleem opgezadeld. Lang straffen is niet de oplossing, behandelen wel." Masselink dacht daar duidelijk anders over. "E. en S. hebben hun kansen gehad en verprutst. En hoe langer zij in de gevangenis zitten, hoe langer de maatschappij geen last van deze heren heeft." De rechtbank doet op 17 maart uitspraak. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg getreden, is in 2007 in drie pilotge- bieden getest. De gemeente Venlo was een van de drie pilots. In de gemeente Venlo zijn gedurende de testperiode van een half jaar van de 97 meldingen van huiselijk geweld twaalf huisverboden opge legd. Dit betekent dat ongeveer twaalf procent van de meldingen heeft geleid tot een huisverbod. Voor Venray zou datzelfde percen tage uitkomen op ongeveer twin tig huisverboden per jaar. De poli tie in Venray verwacht echter dat het aantal huisverboden in Venray hoger zal liggen. Daarbij baseert ze zich op ervaringscijfers uit het ver leden. Volgens de politie moet er rekening worden gehouden met één huisverbod per week (52 per jaar). Op basis van een evaluatie na een jaar wordt de omvang van het aantal huisverboden opnieuw bekeken. BEROEP De burgemeester legt het huis verbod op en reikt het in de vorm van een beschikking uit. Hierte gen kan beroep worden ingesteld bij de bestuursrechter. De burge meester kan, afhankelijk van de situatie, het huisverbod verlengen tot maximaal vier weken. Een uit huis geplaatste die zich niet aan het huisverbod houdt, kan maximaal twee jaar gevangenis straf krijgen of een taakstraf. De kosten per traject bij de Rooyse Wissel bedragen 2.560 euro. De gemeenteraad beslist op 12 mei 2009 over het voorstel van B en W, dat 77.000 euro beschikbaar wil stellen. Dit bedrag is gebaseerd op twintig huisverboden per jaar met een reserve van tien huisver boden per jaar. www.boomwereld.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen L. Bo< Geijsteren, 0478-692861 Boomwereld PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching P k w p. k e> r i A hn rmverzorging

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3