KOOPZONDAG Inbreken, stelen en helen om te overleven 'Grote Markt voor 30 april klaar' fashion weeks ijlirtg 't PELGRIMSHUIS A.S. ZONDAG mode centrum iPteüï# THrüccIIIcüi V 1/ Bandoetere ASTERiA ven ray Zondag 8 maart SS& inZichtadvies Arbeid FEESTELIJKE HEROPENING Eeuwenoude Veilige oversteekplaats DES glansrijk kampioen En verder: fashion-ontbijt modeshows koopzondag Baanverlies? Rongen dé specialist' Voor tegels, sanitair;' en MMMMaiiMIIMJ.IJI.UJl Nieuws uit Meerlo-Wanssum 9 Kunst Cultuur 16 Gemeentelijke mededelingen 17-18 Sport 19-24 Kerkelijke diensten 26 8 maart geopend van 12.00-17.00 uur (D Openbaar Ministerie eist bijna tien jaar cel tegen drie Venrayse inbrekers Officier van justitie I. Mas- selink eiste dinsdag voor de rechtbank in Roermond tegen drie Venrayse inbre kers in totaal bijna tien jaar gevangenisstraf, inclusief een voorwaardelijke straf die ze nog hadden uitstaan. Justitie denkt met hun aanhouding en bekentenissen ruim hon derd inbraken, diefstallen en andere vermogensdelicten in de regio Venray te hebben opgelost. Voor slechts een deel van deze strafbare feiten ston den de verdachten terecht, omdat het volgens het Open baar Ministerie (OM) ondoen lijk zou zijn om alle zaken te behandelen. Tijdens de zitting biechtten de drie verdachten emotieloos hun 'misdaden' op. Dat ze tegen de lamp waren gelopen, leken ze als een 'bedrijfsrisico' te ervaren. Inbreken, stelen en helen was hun leefstijl geworden. "We hadden geld nodig om te overleven", vatte één van de verdachten het samen. "Ik moest thuis huur aan mijn vader betalen." En: "Ik had schul den door eerdere veroordelingen. Dus ben ik maar gaan stelen, want anders kon ik het toch niet beta len." Twee van de drie, de 22-jarige Dimitri E. en de 23-jarige Feda S., zijn bekenden van de politie. Hun strafblad beslaat vele pagina's. Daar zijn nu opnieuw heel veel fei ten bijgekomen. Bovendien zaten zij beiden nog in de proeftijd van een voorwaardelijke straf uit een eerdere veroordeling. Die moeten ze nu alsnog uitzitten, omdat ze weer in de fout zijn gegaan. Mas- selink vroeg de rechtbank om E. een onvoorwaardelijke celstraf van veertig maanden plus de vier maanden voorwaardelijk uit een eerdere veroordeling op te leggen, en S. dertig maanden vermeerderd met acht maanden. De derde ver dachte, de 24-jarige Danny H., had nog nagenoeg een blanco straf blad. Maar hij heeft wel de meeste feiten gepleegd: liefst 56, tussen april en november 2008. Masse- link eiste tegen hem een gevange nisstraf van 4 jaar, waarvan 1 jaar voorwaardelijk. Tijdens de zitting werd het wei nig florissante leven van de drie verdachten geschilderd. E. komt uit een 'gezin' waarvan de moeder drie kinderen heeft van drie ver schillende vaders. Niemand voelde zich verantwoordelijk voor E., die voortdurend op en neer pendelde tussen pleeggezinnen en interna ten. Al op jonge leeftijd kwam hij met justitie in aanraking. "Het ging fout toen ik op kamers in Venray ging." S. werd, als ongewenst kind, in Bosnië geboren. Zijn vader stierf tijdens de oorlog, waarna de moe der met haar twee kinderen naar Nederland vluchtte. In ons land kreeg ze een relatie met een man, met wie S. niet kon opschieten. Toen zijn moeder aan een ernstige ziekte stierf, raakte hij op het ver keerde pad. S. ging het huis uit, op kamers in Venray, en ontmoette de verkeerde vrienden. ELLENDE H. diende als beroepsmilitair in Bosnië en Irak en zag daar veel ellende. Toen hij terugkwam van zijn missie, vertelde zijn ouders hem dat ze gingen scheiden. Dat heeft hij nooit goed kunnen ver werken, zeker niet toen zijn moe der daarna aan de drank raakte. Drie jongemannen met een zwak sociaal netwerk, die geen vaste baan kregen of konden behou den, en die in het criminele cir cuit belandden omdat ze geld nodig hadden. Soms om drugs te kopen, soms voor de alcohol. S.:"Ik was tijdens inbraken vaak zo stomdronken, dat ik niet meer wist wat ik deed." Ze hadden ook geld nodig om de huur te betalen, om kleren te kopen, om te kun nen eten. En als dat niet via een baan kon, dan moest het maar op andere manieren. "We hadden geld nodig om te overleven." Hun werkwijze was even eenvoudig en doeltreffend als brutaal. Ze liepen, alleen of in koppeltjes, rond door wijken en keken waar een boven raam of deur openstond, waar een fiets onafgesloten op een oprit stond, waar de bewoners voor in het huis tv keken zodat zij achter konden inbreken. Het was hen met name te doen om goederen die 'op straat geld waard waren'. Luxe zaken als televisies, camera's, geluidsinstallaties, laptops. Vaak zochten ze ook naar de autosleu tels, waarna de auto die op de oprit stond, werd meegenomen. Niet zozeer om te verkopen, maar wel om een vervoersmiddel te hebben voor de volgende inbraak. Heel professioneel waren ze ove rigens niet. Ze lieten DNA achter bij inbraken, veroorzaakten onge lukken met gestolen wagens, of kwamen na een inbraak de politie tegen en sloegen op de vlucht. E. en S. werden al eerder opge pakt en veroordeeld. Ze volgden ook hulpprogramma's, maar tel kens ging het mis en vervielen ze in dezelfde fouten. Tot dusver kregen ze van justitie, rechters en Reclassering het voordeel van de twijfel: straffen met een voorwaar delijk deel, kansen op rehabilita tie, plaatsing in hulptrajecten. Het baatte niet. LEES VERDER OP PAGINA 3. In de put Wauw, wat zat ik deze week in de put. Een gruwelijke dip had ik, niet te filmen. Met een zieke vrouw in bed, drie zeurende kin deren op mijn lip en een druk leven als tikgeit van Peel en Maas ging ik dinsdag even lekker uit waaien op het mooiste pleintje van Venray, de Grote Markt. In die zandbak was het een drukte van belang. Ik zag een zwetende wet houder Patrick van der Broeck, een door zijn haren strijkende burgemeester Jos Waals en een fiks aantal met wichelroeden gewapende neparcheologen druk in de weer rondom een gaatje in het wegdek. Komen de Piëlhazen uiteindelijk uit hun hol gekro pen?, was de eerste vraag die door mijn hoofd spookte. Of zit ten er soms explosieven uit WO II onder de grond? Of is het soms een Romeinse put of een of ander zeldzaam diertje, dat zijn gezicht voor het eerst in Venray laat zien? Ook de horecabazen rondom het plein stonden met argusogen het tafereel op de Grote Markt te vol gen. Want, oh jee, het zal toch niet waar zijn? Zit er een Romeinse stad onder de grond? Dan kun nen we het project 'Centrum op de schop' maar beter meteen omdopen tot 'Centrum nog erg lang op de schop', klaagde een van die kroegbazen meteen. Maar dat gaat niet gebeuren, verze kerde de altijd sneldenkende Van der Broeck me meteen. "Het zou mooi zijn als we de put onder een glasplaat voor iedereen zichtbaar kunnen maken. We zouden er bij voorbeeld een wensput van kun nen maken." Natuurlijk, briljant! Net als in de Efteling! Iedereen die een euro in de put mikt, kan een wens doen of - voor twee euro bijvoorbeeld - een Venrayse sage horen. We zetten er de Efte- ling-beroemdheid Holle Bolle Gijs, de sprekende prullenbak met 'papier hier' bij, en wat Venrayse Assepoesters en Roodkapjes, die een vrolijk duet dansen, en het wonderplein de Grote Markt begint al aardig vorm te krijgen. Met een feestelijke tentoonstel ling in de Rooijerie, een Peelmu- seum in de Zwaan en een dage lijkse openluchtvoorstelling op het toverplein, met zang en dans van verschillende Peelbewoners, zoals die fantastische Piëlhazen en Hazekeutels, zetten we Venray toeristisch vet op de kaart! Mijn wens? Dat mijn vrouw snel beter wordt, mijn kinderen niet meer zeuren en alles wat ik denk automatisch op het beeld scherm verschijnt. Dan hoef ik niet meer te tikken en ben ik helemaal uit de put. Hannes De Grote Markt is begin deze week een grote zandvlakte. Twee kraanwagens zijn bezig de bovenste zandlaag te ver wijderen. Vrachtauto's van de firma Maessen rijden af en aan om zo'n 700 kubieke meter zand naar de Gouden Leeuw te vervoeren. "We moeten er nu van profiteren dat het droog weer is", zegt toezichthouder Martien Alards. "Want bij vorst of regen kunnen we niet veel uitrichten." Alles is erop gericht dat op don derdag 30 april de Grote Markt weer helemaal in orde is. Zodat het feest op Koninginnedag er onbelemmerd gevierd kan wor den "De planning is strak. Het mag niet teveel tegenzitten", weet Alards. "Dat gold ook voor de Gro testraat. We hebben afgelopen herfst veel geluk gehad met het weer. Lange regenperiodes zijn gelukkig uitgebleven, waardoor we vlot hebben kunnen doorwer ken." De gemeentelijke toezicht- houder hoopt dat de weergoden Venray ook nu weer goed gezind zullen zijn en dat maart zijn staart niet al zeer roert. "Ja, het is pas begin maart. Stel dat er nog een week vorst komt, dan wordt het heel lastig om 30 april te halen. Ik durf geen garantie af te geven dat we hier voor Koninginnedag helemaal klaar zijn." De renovatie van de Grote Markt is de volgende stap van het project 'Centrum op de schop'. Eind november werd, ter hoogte van het oude raadhuis, de laatste hand gelegd aan de nieu we bestrating van de Grotestraat. De Grote Markt - 2000 vierkante meter groot - is nu het domein van het werkvolk. Het plein is rondom afgezet met dranghekken. Langs de gevels van de winkels en cafés liggen loopmatten, zodat wandelaars en fietsers toch hun weg kunnen vervolgen. Alards: "Vanwege de Arbo-wet moeten we het met hekken afzetten. Het is ook te gevaarlijk om bezoekers midden op het plein toe te laten. Zo'n hijskraan kan flink uitzwen- ken en je moet er niet aan denken dat er een voorbijganger wordt geraakt." Voor carnaval zijn al de gas- en waterleidingen en energie kabels gelegd. Tevens is voor de winkel van Jola een lokale bodem verontreiniging opgeruimd. Al lan ger was bekend dat hier door een voormalig garagebedrijf de bodem verontreinigd was met olie en benzine. "Het gaf een behoorlijke stank, maar het was geen ernstige verontreiniging", zegt wethouder Patrick van der Broeck (CDA). "Het was ook geen plicht de grond te saneren. Omdat we er toch bezig waren, konden we het nu in een keer opruimen." Vorige week donderdag is begonnen met het weghalen van de straatstenen. Deze week staat in het teken van het afgraven van de bovenste zandlaag van circa 35 centimeter. Hiervoor in de plaats komt een puinfundering van 25 centimeter. "Dat doen we om een stevigere ondergrond te krijgen", vertelt Martien Alards. "Boven op het puin komt een laag straat- zand. Daarna is het tijd voor de afwatering en het stellen van de goten en dan kunnen de klinkers gelegd worden. Ik hoop dat we volgende week met het bestraten kunnen starten." De horecazaken aan het plein moeten het zeker tot Koninginnedag zonder terras stellen. Als de eerste mooie lente dagen komen, zitten de terrassen meestal al snel vol. "Nou, we heb ben met de horecaondernemers afgesproken dat ze in dat geval gerust tafeltjes en stoelen buiten mogen zetten op de puinfunde- ring voor hun zaak. Maar zodra we met het werk zover zijn, dan moet het terras ook weer weg. Het is in ieders belang dat we vlot kunnen doorwerken", aldus Alards. Vanaf 1 mei is het de beurt aan de Markstraat, Hofstraat, Kape laanspad en Wilhelminstraat. Deze vier straten moeten voor eind juli klaar zijn zodat begin augustus de kermis weer bezit kan nemen van het centrum van Venray. Vanaf 10 augustus verplaatsen de werk zaamheden zich naar de zuidkant Martien Alards (r) houdt een oogje in het zeil. waar de grote pleinen Hensenius- plein en Schouwburgplein onder handen worden genomen. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) laat zich dagelijks op de 'werkvloer' zien. "Ik ben blij dat we weer begonnen zijn. Het is altijd mooi om te zien hoe dingen tot uitvoering komen. De Grote Markt is nu nog een grote zand berg, maar we krijgen er straks een prachtig plein voor terug, waar we nog decennialang ple zier van hebben." Van der Broeck rekent erop dat 30 april wordt gehaald. "In de Grotestraat waren precies op de dag af op tijd klaar. In ben een optimist, dus ik ga ervan uit dat we de planning ook bij de andere straten en pleinen halen." Martien Alards houdt nog een slag om de arm. "Het weer heeft niemand in de hand. Maar we zijn er wel afhankelijk van. Dat geldt voor iedereen die buiten aan het werk is." hotel, restaurant NODIGT U UIT VOOR... ^VmKT-MAR-WAT-VERRrr 2—lgangen verrassingsmenu vanaf 28 S0l PEEL-BrtZPZ Hotel. Asteria Maasheseweg 80a Venray Tel. 0478-511466 www.asteria.nl peel-brunch iedere zondag vanaf 11.00 uur 3-GANGEN-KEUZE-MENU "^tfda^zaterdagen zondag) Diefstal In de nacht van donderdag op vrijdag, tussen 20:00 uur en 02:30 uur, heeft er op een par keerplaats aan de A73 in Venray een ladingdiefstal plaatsgevonden. Omstreeks 02:50 uur maakte een 34-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oberhausen melding van de dief stal, waarop agenten ter plaatse zijn gegaan. De vrachtwagenchauf feur verklaarde enkele mannen op heterdaad betrapt te hebben op het stelen van goederen vanuit een geparkeerde trekker met oplegger. De verdachten zijn hierop in een kleine, witte vrachtwagen met een blauw en gele streep vertrokken. Uit de oplegger is een tot nu toe onbekend aantal beeldschermen gestolen. De politie vraagt getui gen, of mensen die iets verdachts hebben gezien, contact op te nemen via telefoonnummer 0900 8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. t4CE 7q^ °lsntAATS GRATIS LENZEN PROBEREN Nu ook unmsfocaai www.pelgrimshuis.nl Tel. 0478-636228 Voor nieuwe kansen kom je naar inZichtadvies! Julianasingel 12a - 5802 AV Venray - 0478-514401 www.inzichtadvies.nl MODECENTRUM FRANS THEELEN HORST Mooi de Mooiste Mode algemene info Tel. O4-75-4-91384 www.mooidemooistemode.nl-www.mc-theelen.nl TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN TegelsSanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken Onze showroom bestaat 10 jaar. Kom langs voor speciale acties! Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 rongenvof.nl Honderddertigste jaargang - week 10 - donderdag 5 maart 2009 EN MAAS - 1ft*. Om 11.45 uur START Fraay Venray Fashion Weeks op hoek Grotestraat/Grote Markt met wervelende modeshow. berden Grotestraat 23 - Venray - Tel. 0478-581526 VENRAY Dinsdag 10 maart 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) te s Fashion Weeks Politiechef John Geraedts over forse straffen inbrekers 8 T/M 29 MAART 2009 de voor- waarden speciaal optiek Passage 5 Venray 10478 58 34 40 RESTAURANT - ZALEN ACCOMMODATI E mode en schoenen voor dames, heren, tieners en kinderen - ictwiXLPju,: 1 PtifiS wc r A .1 ..n.n..

Peel en Maas | 2009 | | pagina 1