G Koester uw Monument Presentatie Amnesty in Liberty Park JOC zoekt figuranten en vrijwilligers Honderddertigste jaargang - week 10 - donderdag 5 maart 2009 De St. Jozefkapel te Smakt, gebouwd in 1699, was na al die eeuwen dringend toe aan een algehele restauratie. Al eerder was er een begin gemaakt en werd de omgeving van de kapel verfraaid, maar vorig jaar mei begon men aan het opknappen van de kapel zelf. Inmiddels is de restaura tie afgerond en zal er officiële 'herinzegening' plaatsvinden tijdens de pontificale hoogmis op donderdag 19 maart 2009. (door Sanne Claessens) Eeuwenlang is de St. Jozefkapel in Smakt een plek geweest waar veel bedevaartgangers langskwa men, een huis naast de kapel heeft altijd gediend als opvangplaats van deze mensen. De kapel gelegen aan de St. Jozeflaan is inmiddels de enige bedevaartplaats in heel Nederland die volledig is opge dragen aan de heilige St. Jozef. Het naastgelegen Pelgrimshuis dient (voornamelijk overdag) nog steeds als opvang voor mensen die speciaal naar het dorp komen om St. Jozef te vereren, maar sinds een dertigtal jaar doet het ook dienst De Stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente Venray heeft een geslaagde open dag gehou den. In enkele uren tijd wisten rond de honderd belangstellen den het atelier aan de Pastoor Van der Gaetstraat in Venray te vinden. Daar werden zij door vrijwilli gers van de stichting rondgeleid. Afgelopen dinsdag zond Kabel krant Venray een tv-reportage uit. De stichting werkt vanaf midden 1981, en in het souterrain aan de Pastoor Van der Gaetstraat vanaf 1998, aan de zorg voor het kleine religieuze erfgoed. Meestal gebeurt dat in alle bescheidenheid en rust, en om wat meer bekend heid aan het goede doel te geven werd de open dag gehouden. De bezoekers toonden belangstel ling voor het wel en wee van de stichting. Tussen het vele werk trok vooral de werkwijze van het kopiëren van beelden veel aan dacht. Omdat men in Venray van meet af aan ervoor koos om de originele beelden veilig te stellen, heeft de groep haar vaardigheden om beelden na te maken steeds verder ontwikkeld. Door het leren met vallen en opstaan, en met de materiële steun van het plaatse lijke bedrijfsleven, is het resultaat geslaagd te noemen. Momenteel wordt in het kader van een eure- gionaal project zelfs onderzocht, of het idee elders in Limburg en Vlaanderen kan worden gebruikt als restaurant. Piet Bonants (54), eigenaar van het Pelgrimshuis, is nauw betrokken geweest bij de restauratie. "Al eerder werd de bestrating rondom de kapel aangepast en kwamen er meer parkeervoorzie ningen. Vanaf dat moment hebben we besloten de handen ineen te slaan in de Stichting Restaura tie en Behoud St. Jozefkapel, die gevormd wordt door Vic Gerrits, Tino Zandbergen, Leo van Dijck en ikzelf. We wilden de kapel zelf ook eens goed opknappen. We zijn er al een aantal jaren mee bezig, maar het had nogal wat voeten in aarde om alles rond te krijgen", aldus Piet Bonants. De kapel is namelijk een monu ment, wat betekent dat een deel van de restauratie wel betaald wordt uit het Monumentenzorg, maar ook dat het plan van aanpak goed in elkaar moet zitten en aan verschillende eisen moet voldoen voordat het goedgekeurd wordt. Na de definitieve toezegging twee jaar geleden volgt er nog geld van de provincie en gemeente, maar de stichting was ook afhankelijk van donaties. "Jaarlijks trekt de kapel zo'n 35.000 bezoekers, dat is natuurlijk enorm veel. Dankzij hen en overige donaties werd er uiteindelijk nog eens 85.000 euro bij elkaar gehaald. Vanaf dat moment kon de restauratie begin nen." De staat van de kapel blijkt slecht en dus is dit het uitgele zen moment om te beginnen. Het voegwerk wordt vernieuwd, het dak wordt voorzien van leien (zoals dat vroeger ook was). De toren blijkt verrot door een lek kage en wordt compleet ver nieuwd. Het altaar wordt grondig gerestaureerd en de kap wordt van het roet ontdaan en opnieuw geschilderd, net als de muren die een nieuwe laag verf krijgen. Nieuw is ook de afzuiginstallatie boven de kaarsenbak om het roet zoveel mogelijk te weren. Je zou je kunnen bedenken dat al deze vernieuwingen afbreuk doen aan het origineel van de kapel. "Voor mijn gevoel is dat juist helemaal niet het geval. Het dak was origi neel voorzien van leien bijvoor beeld, maar na de oorlog kwamen er pannen op. Nu hebben we het weer teruggebracht in zijn oude staat. Voor het behoud van de kapel is het belangrijk dat er voor uitgekeken wordt, zodat we over een paar jaar niet weer met het zelfde 'probleem' zitten", legt Piet Bonants uit. Een ander bijzonder detail in de kapel zijn de twee replica's van de eeuwenoude schilderijen van H. Anna en Joachim, de ouders van St. Jozef. Zeven jaar geleden wor den de originelen op klaarlichte dag ontvreemd en nu pronken er twee nieuwe schilderijen. Hoewel de kapel op veel gebieden dus grondig is aangepakt, is nog niet alles klaar. Zo zal de vloer ook nog eens aangepakt moeten worden. "Voor nu stoppen we even. We hebben al heel veel opgeknapt en de vloer staat nog zeker op ons lijstje. Daarnaast zul je altijd bezig blijven, onderhoud blijf je hou den aan een monument als dit. Het is nu in ieder geval ook een stuk aantrekkelijker voor kerk diensten, trouwerijen en bijvoor beeld doopfeesten die hier nog altijd gehouden worden", aldus Piet. Het maakt de bijzonder mooi gerestaureerde kapel in ieder Piet Bonants is trots op de gere noveerde St. Jozefkapel in Smakt. geval niet minder af. Op donder dag 19 maart wordt het einde van de restauratie gevierd tijdens de hoogmis van 11.00. De heilige mis zal gecelebreerd worden door mgr. De Jong, hulpbisschop van Roermond, met als concelebran ten drs. H. Smeets, deken van Ven- ray, en pater Wauben, oud -rector van Smakt en thans als lid van het dekenale team, de vaste bedienaar van Smakt. Iedereen is bij dezen uitgenodigd om de mis en offici- ele opening van de St. Jozefkapel bij te wonen. Vooral de donateurs, aan wie het allemaal te danken is dat de kapel er weer voor jaren tegenaan kan, zijn van harte wel kom. Voor meer informatie over de stichting kunt u een kijkje nemen op www.pelgrimshuis.nl, waar een link naar de stichting op staat. Wilt u graag een bijdrage doen voor het behoud en restau ratie in de toekomst is dat altijd zeer welkom op rekeningnummer 12.81.86.275 (Rabobank Venray) op naam van Stichting Restauratie en Behoud St. Jozefkapel Smakt. Op de foto staat de St. Annaka- pel aan de Beeteweg in Blitters- wijck. Dit is een rijksmonument. De kapel is omgeven door linde bomen en staat aan de rand van de bebouwde kom. De oorspron kelijke kapel werd tussen 1509 en 1514 gebouwd door Dirk van Blitterswijck en zijn echtgenote Jutta van Appeltern. In 1635 werd de kapel echter in brand gestoken door de beruchte Kroaten. Deze behoorden tot de ruiterbenden van de Spaanse keizerlijke veld heer Piccolomini, in de zuidelijke Nederlanden, die tegen Frederik Hendrik kwamen strijden. In 1638 werd de kapel echter op dezelfde plaats herbouwd. In 1833 vonden pastoor Mathias Watrin en zijn kerkbestuur dat de kapel bouw vallig was geworden en besloten hem af te breken en opnieuw op te bouwen, wederom op dezelfde plaats. Deze keer in de zogeheten Waterstaatsstijl. Daarmee kreeg de kapel veel overeenkomst met de vijf jaar eerder, in 1828, gebouwde Op donderdag 12 maart wordt in het Liberty Park in Overloon een nieuwe presen tatie van Amnesty Internatio nal in gebruik genomen. De nieuwe presentatie kwam tot stand in samenwerking met de lokale groepen van Amnesty International Boxmeer en Amne sty Peel Maas. Bij de opening zijn ook leerlingen van het voort gezet onderwijs uitgenodigd. Ter gelegenheid van de ingebruik- EVA viert vrouwendag Moedercentrum EVA in Venray houdt zondag 8 maart van 14.00 tot 17.00 uur de viering van Inter nationale Vrouwendag in de foyer van Schouwburg Venray. Interna tionale Vrouwendag staat voor solidariteit en strijdbaarheid van vrouwen overal ter wereld. Sinds 1978 wordt deze dag door veel vrouwengroepen in Nederland gezamenlijk gevierd. In Venray tekent EVA voor de organisatie van de dag die dit jaar het thema heeft Vrouwen anno 2009. Op het programma staan onder andere dansen uit Turkije en Bali, project Helpende Handen door Marijke en Bart Veldpaus, een optreden door volksdansgroep De Hakkespits, een modeshow, dans van Indone sia Tanah Pusaka en Zoukdansers. Verder wordt er aandacht geschon ken aan de Millenniumdoelen. 189 Regeringen hebben in 2000 een document ondertekend waarin ze verklaarden te willen werken aan een betere wereld. In overleg met de Stichting Mondiaal Platform en moedercentrum EVA laten Bart en Marijke Veldpaus beelden zien en vertellen ze over hun project in India. Wat is de werkelijkheid van de vrouwen daar, hoe leven zij en kunnen ze hun dromen werkelijk heid laten worden. Bart Veldpaus vertrekt op 9 maart naar India. Hij neemt een zelfgemaakt cadeau van de vrouwen van moedercen trum EVA mee uit solidariteit met de vrouwen in India. Nederlands Hervormde Kerk aan de Maasweg in Blitterswijck. De St. Annakapel is een grote kapel die plaats biedt aan ongeveer 125 personen. Het is een rechthoekig gebouw met een driezijdige slui ting aan de koorzijde. De gevels zijn van baksteen in kruisver band. Het gebouw is voorzien van hoeklisenen en de langsgevels, aan de noordelijke en zuidelijke kant, worden door tussenlisenen in vier travee?n verdeeld. In iedere travee een spitsboogvenster: met een blinde metselwerk invulling of gotiserend raam. Aan de west zijde de voorgevel met topgevel. Daarin de rondbogige toegang met dubbele houten deur en houten bovenstuk in een recht hoekige geprofileerde omlijsting met gemetselde pilasters. In de middensluiting aan de koorzijde een houten deur met bovenlicht in een spitsboogvenster. De kapel heeft een met leien gedekt zadel dak, met driezijdige schildbeëindi- ging boven de driezijdige sluiting. name zal een korte presentatie plaatsvinden door Joris Veldhoven, bestuurslid van Amnesty Neder land, en wethouder Rien Klaas- sen van de gemeente Boxmeer. De ongecontroleerde handel en het misbruik van wapens zorgen voor veel menselijk leed. Jaarlijks worden er ruim acht miljoen kleine wapens geproduceerd. Veel van deze wapens komen in verkeerde handen terecht, zoals bendes, rebellengroepen, terro risten en regeringen die mensen rechten schenden. Iedere minuut sterft er iemand als gevolg van het misbruik van wapens. Dat zijn bijna een half miljoen men sen per jaar. In zeer veel landen is de internationale wapenhandel de voornaamste bron van wapen bezit. Ondanks het enorme leed dat wapens aanrichten bestaat er nog geen bindende interna- De theaterproductie Een kamer op het Kerkhof wordt in de maand mei opgevoerd rondom de Duitse Militaire Begraafplaats in Yssel- steyn. Deze productie is tot stand gekomen nadat het Jongeren Ont- moetings Centrum (JOC) in Yssel- steyn een replica van de kamer van Anne Frank aangeboden kreeg. De combinatie van deze kamer en de Duitse begraafplaats prikkelde de verbeelding en was de aanzet tot het initiatief voor een thea tervoorstelling. In samenwerking met professionals en amateurs is de nieuw opgerichte Stichting Brink erin geslaagd dit project van de grond te krijgen. De stichting Brink is voor deze productie nog op zoek naar figuranten en vrijwil ligers. De figuranten krijgen kleine rollen in het stuk of maken deel Midden op het dak een zeshoekig klokkenspitsje. Het gebouw over leefde de Tweede Wereldoorlog met in hoofdzaak een behoorlijke schade aan het dak. Na de bevrij ding deed de kapel dienst als noodkerk voor de parochie Blit- terswijck. Dat tot Kerstmis 1951, toen de herbouwde parochiekerk weer in gebruik werd genomen. De kort na de herbouw in 1833 geplante lindebomen werden in 1984 vervangen door een nieuwe aanplant van lindebomen. In 1959 werd de kapel gerestaureerd. De kapel zoals die er nu staat is dus de herbouw uit 1833 en is het derde gebouw sinds de oorspron kelijke stichting tussen 1509 en 1514. Bronnen Stichting Kruisen en Kapellen Meerlo-Wanssum en Monumentenregister. Foto en redactie Frans de Roos. Stichting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail ven- raymonumentaal@live.nl. tionale wetgeving die de export van wapens reguleert. Zodoende vallen wapens nog altijd in ver keerde handen. Amnesty Interna tional voert sinds 2003 campagne ('Control Arms') voor een interna tionaal wapenhandelsverdrag. Met deze presentatie onderschrijft het Liberty museum deze doelstelling. "Het is bijna niet voor te stellen dat in sommige Afrikaanse lan den een machinegeweer gekocht kan worden voor maar dertig dol lar waarmee kindsoldaten dan op pad gestuurd worden om de grootst mogelijke onheil aan te richten", aldus een woordvoerder van het museum. "Maar ook dich ter bij huis zijn illegale wapens in omloop. Met deze presentatie wil het museum met name bij de jon gere bezoekers aandacht vragen voor de maatschappelijke gevol gen daarvan." uit van de theatrale begeleiding van de bezoekers bij hun wande ling over de begraafplaats. De vrij willigers worden ingezet om de techniek te ondersteunen en bij de opbouw van de speelruimte. Bij een voldoende aantal figu ranten en vrijwilligers hoeft niet iedereen voor elke voorstelling beschikbaar te zijn. De speeldata zijn op 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 16 en 17 mei telkens vanaf 20.30 uur. Daar naast zijn er zes schoolvoorstellin gen op 11, 14 en 15 mei. Wie er interesse in heeft als figurant of vrijwilliger mee te doen aan dit project kan een e mail sturen naar info@joc-yssel- steyn.com. Raadpleeg voor meer informatie www.joc-ysselsteyn. com. en www.stichtingbrink.nl. om daar ook dergelijke werkplaat- versterking. Nu werken vijftien meldde zich een persoon die de nen zich blijven melden via tele- sen in te richten. De Venrayse vrijwilligers ruim 2000 uren per verzorging van een kapelletje op foonnummer (0478)546513. stichting is altijd op zoek naar jaar voor het goede doel. Onlangs zich wil nemen. Liefhebbers kun- EN MAAS Feestelijke herinzegening St. Jozefkapel in Smakt Open dag Kruisen en Kapellen een succes

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15