Nieuwe dorpsraad in Merselo Kamer Anne Frank op Duitse militaire begraafplaats 'Gemeente waardeert huizen te hoog' Venray doet mee aan routebureau Instemmen met een minder goed voorstel... Opheffingsuitverkoop Kortingent0 70°/ Meerlo-Wanssum zet drie nieuwe musketiers in Niets! llen, allen voor één? MA Gunhoek - ook voor üw tuin PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 19 februari 2009 - Pagina 5 Henk Wismans vergaart opnieuw de meeste stemmen Merselo heeft zaterdag een nieuwe dorpsraad gekozen. 's Ochtends werden 640 for muleren aan huis opgehaald, een deelname van 77 procent. 's Middags was het druk stem men tellen in verenigingsge bouw Den Hoek. Tegen kwart voor drie kon Tinus Ewals, namens de voorzitters van de verenigingen, de uitslag bekendmaken. Net als in 2005 behaalde Henk Wismans de meeste stemmen (420). Kitty Janssen werd tweede met 377 stemmen. Voorzitter Theo Zegers en nieuwkomer Frank Martens vergaarden ieder 345 stemmen. Daarna volgden Andy Arts (301), Jan van Kempen (283), Lucille van den Berg (241), Paul van Meijel (203) en Wil Weijers (144). Acht van de negen geko zen leden aanvaardden direct hun benoeming. Alleen Weijers vroeg nog even bedenktijd. Via de gemeente waren er 836 stembil jetten in het dorp verspreid. Het ophalen verliep zaterdagochtend voorspoedig onder een stralend winterzonnetje. Binnen anderhalf uur hadden de zes ploegen hun routes afgewerkt. Tot twaalf uur konden er in de grote bus bij Den Hoek nog biljetten worden ingele verd. Even na een uur knipte voorzit ter Theo Zegers met een tang de verzegeling van de stembus door. De tafel was bijna te klein voor de enorme papierberg van 640 enve loppen. Daarna ging het vlotjes. De taakverdeling liep gesmeerd. Iemand opende met een schaar de enveloppen, de biljetten werden opengevouwen en de nummers geregistreerd. Binnen drie kwar tier was de tafel helemaal leeg.Aan drie andere tafels werden vervol gens de stemmen geturfd. Iemand las de nummers voor en twee per- sonen zetten de streepjes. Bij een tafel waren er enkele verschillen tussen de beide tellers, waarna besloten werd de telling over te doen. Uiteindelijk konden de tota len bij elkaar worden opgeteld. Voor Jan Michels was het hoofd- rekenen geen enkel probleem. Hij had geen telapparaat nodig om de tientallen en honderdtallen soepel op te tellen. Tinus Ewals controleerde het voor de zeker heid nog even, maar er viel geen fout te ontdekken. "Ik heb vroe ger bij meester Van der Venne in de klas gezeten", vertelt Michels. "Daar leerde je wel hoofdrekenen. Hij was erg streng, maar wij leer den er veel. Vooral rekenen, aard rijkskunde en taal. Iedere middag direct na de pauze om half twee kregen we dictee. Het waren altijd tien zinnen", weet hij zich nog te herinneren. Ondertussen had Tinus Ewals het lijstje met de uitslag in han- den. Hij wilde de aanwezigen niet langer in spanning houden. "De winnaar is Henk Wismans met 420 stemmen." Er klonk een luid applaus. Ook de anderen konden op een instemmend applausje rekenen. De nieuwe dorpsraad leden werden allen gefeliciteerd. Waarbij de vier nieuwkomers wat extra aandacht kregen. "Maak er iets moois van", kregen ze herhaal delijk te horen. Theo Zegers had toch even in spanning gezeten. Hij is opgelucht dat een bewogen periode kan worden afgesloten. Want medio 2008 kwam de dorpsraad flink onder vuur te liggen. Na een dorp speiling in augustus werd beslo ten het omstreden bezwaar bij de Raad van State tegen het nieuwe racecircuit weer in te trekken "Ik ben vooral blij dat iedereen vol doende stemmen heeft gekregen. Een teken dat het dorp achter ons staat", aldus Zegers, die sinds 2002 in de dorpsraad zit. "We kunnen als dorpsraad nu weer verder. Het gedoe rond het racecircuit is een incident gebleken." Henk Wismans toonde zich een bescheiden winnaar. "De hoge opkomst is het allerbelangrijkste. Hier spreekt vertrouwen uit en dat is goed voor het aanzien van de dorpsraad", vindt Wismans, die vooraf niet in de knijp heeft gezeten. "Nee, ik had er wel ver trouwen in. Je kunt toch niet al ons werk afrekenen op alleen dat bezwaar tegen het racecircuit. Ik heb ook geen moment getwijfeld om door te gaan. Het plezierige van deze verkiezingen is, dat blijkt dat de dorpsraad wordt gedragen in het dorp. Het geeft de burger weer moed." Komende donderdag komt de dorpsraad voor het eerst in de nieuwe samenstelling bij elkaar om de taken te verdelen. Lionsclub Venray Peelpa- rel heeft op Valentijnsdag een cheque van 3000 euro (inge zameld met de verkoop van kerstbomen) mogen schenken aan dagcentrum De Kej. Het dagcentrum op de loca tie Koningslust maakt evenals 't Raayke in Tienray onderdeel uit van Daelzicht, een zorgverlener die haar diensten aanbiedt in heel Limburg. De Kej biedt hulp aan kinderen en jong volwassenen met een ontwikkelingsachter stand al dan niet in combinatie met gedragsproblemen of een meervoudige beperking. Daar naast kunnen kinderen die via 't Raayke opgevangen worden hier direct in een gestructureerde dag opvang terecht. Teamleider Henk Rheiter gaf samen met enkele col lega's op 14 februari jl. uitleg tij- dens een uitgebreide rondleiding over het terrein van Savelberg. Hier was duidelijk hoe goed het geschonken bedrag van pas gaat komen. De Kej is namelijk onder verdeeld in diverse groepen met eigen speerpunten, bijvoorbeeld het leren van schoolse vaardighe den, een specifieke aanpak voor kinderen met autisme of moeilijk begrijpbaar gedrag en opvang voor jongeren met speciale hulpvragen op sociaal emotioneel gebied. De groep Kej-geel, waar kinderen begeleid worden die nog niet naar het speciaal onderwijs gaan of een meervoudige handicap heb ben, is sinds november 2008 ver anderd van locatie binnen het ter rein. Elke verhuizing brengt weer nieuwe kosten met zich mee die vervolgens niet meer binnen het geplande budget vallen. Het gaat hier onder andere om nieuwe gor- dijnen, speeltoestellen en bankjes voor in de tuin. Het enthousiasme en de bevlogenheid waarmee Rheiter en zijn collega's over hun werk vertelden heeft grote indruk gemaakt op de clubleden, en men is ervan overtuigd dat het bedrag hier goed terecht komt. Iedereen die meer wil weten over wat De Kej zoal doet kan terecht op www.daelzicht.nl. Uniek locatietheater in Noord-Limburg Op 4 mei presenteert Stich ting Brink de première van de theaterproductie 'Een kamer op het kerkhof', tegen de ach tergrond van de Duitse militai re begraafplaats in Ysselsteyn. Het is de eerste keer dat de grootste Nederlandse militaire begraafplaats is opgenomen als decor in een theatervoor stelling. Directe aanleiding voor 'Een kamer op het kerkhof' is een kopie van de schuilkamer van Anne Frank, die twee jaar geleden in bezit kwam van het Jongeren ontmoetingscentrum (JOC) in Ysselsteyn. De combinatie van die kamer en de begraafplaats prik kelde de verbeelding, waardoor het idee voor de theaterproductie lli bezoek onze site: WW w.g li nho ck.nl Venray De Hoveniers wmntitè ontstond. In samenwerking met Stichting Brink besloot het JOC dat het een voorstelling moest worden in het kader van de Nati onale Herdenking. Het publiek beleeft tijdens de voorstelling een theatrale reis. Deze begint in het centrum van Ysselsteyn, loopt via de Duitse militaire begraafplaats en eindigt in de kopie van de kamer van Anne Frank. Daar vindt een ontmoeting plaats tussen een onbekende Duitse soldaat en een vrouw die zegt dat zij Anne Frank nog heeft gekend.Daarmee beleeft het publiek het verhaal vanuit het perspectief van één van de dui zenden ongeïdentificeerde Duitse soldaten, en maakt het vanuit dat zelfde perspectief kennis met het verhaal van Anne Frank. De hoofd rollen worden gespeeld door Piet van der Pas en Odette de Theije. Andere rollen worden gespeeld door amateurs uit de regio. Behal ve negen open voorstellingen komen er zes schoolvoorstellin gen voor leerlingen van 14+ De Duitse militaire begraafplaats werd in 1946 aangelegd door de Nederlandse overheid. Sindsdien werden bijna 32.000 Duitse solda ten begraven, waaronder 85 solda ten die in de Eerste Wereldoorlog sneuvelden en ongeveer 5000 ongeïdentificeerde soldaten. De begraafplaats wordt sinds 1976 door de Duitse gravenstichting (Volksbund Deutsche Kriegsgra- berfürsorge) onderhouden. Het JOC is een educatieve groepsac- commodatie en vormingscen trum, dat direct naast de Duitse militaire begraafplaats is gevestigd. Als onderdeel van een jeugdafde ling van de Duitse gravenstichting bewerkstelligt het JOC internatio nale ontmoetingen tussen jonge ren, ten gunste van verschillende vredesprojecten. Ook helpen de jongeren van het JOC bij het onderhoud van de graven. Bestuurder overleden De 80-jarige man uit Heeswijk- Dinther die donderdagmiddag betrokken was bij het ongeval op de Beekweg in Vredepeel, is diezelfde avond nog in het zie kenhuis in Nijmegen overleden. Het ongeluk ontstond vermoede lijk nadat hij onwel werd. De 76- jarige vrouw en de jongen (14), kleinzoon van de man en vrouw, werden met letsel naar het zieken huis vervoerd. De auto waarin de slachtoffers reden kwam tegen een boom terecht. De nieuwe belastingaanslag van de gemeente is veel hui zenbezitters in Venray koud op het dak gevallen. De redac tie van deze krant kreeg de afgelopen weken enkele ver ontruste en boze reacties van lezers die zich de melkkoe voelen van de lokale overheid. Er worden zelfs waardestijgin gen gemeld van meer dan 15 procent. De bewoners snappen het niet. Omdat de huizenprijzen afgelo pen jaar toch nauwelijks gestegen zijn. De gemeente zal dan ook een stortvloed aan bezwaarschriften tegemoet kunnen zien. In een reactie laat de gemeente weten dat de recente WOZ-aanslag (waardering onroerende zaken) uitgaat van de waarde per 1 janu ari 2008. De aanslag van vorig jaar was dus gebaseerd op de waarde per 1 januari 2007. De gemeente heeft de waardering van de hui zen berekend aan de hand van de verkoopprijzen in het jaar 2007. De gemiddelde prijsstijging van een verkochte woning in Venray was in dat jaar 4,5 procent. "Per individuele woning zal dit percen tage vanzelfsprekend kunnen vari eren", aldus een woordvoerder. De gemeente is verplicht deze methode te gebruiken. "Deze datum is het gevolg van de Wet WOZ die voorschrijft dat gemeen- ten op de WOZ-beschikking een waarde vermelden zoals die gold op 1 januari van een jaar eerder." Dat de huizenprijzen in 2008 vrijwel niet meer gestegen zijn - of in enkele gevallen zelfs gedaald - merken de woningbezitters pas bij de aanslag die ze begin 2010 ontvangen. De gemeente meldt dat de hui zenbezitters in de afgelopen jaren juist voordeel hebben gehad bij deze methode. De alsmaar stijgen de woningprijzen werden pas met een jaar vertraging doorberekend. De WOZ-waarde geldt als grond slag voor de berekening van de onroerendezaakbelasting (OZB). Informatieochtend De Kruudwis Ouders die op zoek zijn naar een basisschool voor hun zoon of dochter van vier jaar zijn van harte welkom op de informatie ochtend van De Kruudwis. De Kruudwis is een school die veel aandacht besteed aan zelfstandig heid, samen leren, samenwerken en zelf leren kiezen. Op maandag 2 maart is iedereen uitgenodigd om van 9.00-10.00 uur de school aan de Klaproos 21 te Venray te bezoeken (telefoon: 0478 582974). Vooraf alvast een kijkje nemen op de website kan natuur lijk ook: www.dekruudwis.nl. Militaire vliegoefening In verband met de oefening Advanced Windmill vinden van dinsdag 3 tot en met vrij dag 6 maart vliegactiviteiten plaats boven luchtmachtbasis De Peel. De vliegbewegingen vinden plaats van dinsdag 3 tot en met donderdag 5 maart van 09.00 uur tot 23.00 uur. Op vrijdag 6 maart wordt gevlo gen van 09.00 uur tot 13.00 uur. De oefening Advanced Windmill heeft als doel het opleiden van militairen die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtvliegtuigen over de precieze locatie van de aan te vallen doelen. In het kader van hun opleiding moeten cursisten in praktijksituaties leren samen werken met vliegtuigen van ver schillende NAVO-bondgenoten. Er wordt niet gevlogen beneden de toegestane hoogte en de vlieg tuigen starten en landen niet op luchtmachtbasis De Peel. Naast deze oefening blijven de dagelijkse vliegoperaties van de Koninklijke Luchtmacht en haar NAVO-partners gewoon plaats vinden. Voor eventuele geluidhin- derklachten kan contact worden opgenomen met het gratis klach tennummer van de Koninklijke Luchtmacht, 0800 - 0226033 of met Staf Voorlichting, luchtmacht basis De Peel, tel. 0493 - 598045. Raayland College: meer aandacht voor taal Het Raayland College in Ven- ray tekende onlangs een con venant met Pabo Groenewoud Nijmegen waarin een samen werking staat omschreven met als belangrijkste doel om leer lingen beter voorbereid naar het hbo te laten doorstromen, specifiek op het gebied van hun eigen taalvaardigheid. Landelijk is er steeds meer aandacht voor taal en rekenen om leerlingen uit het voortgezet onderwijs en studenten beter voor te bereiden op hun werk in het basisonderwijs. Het verschil tussen wat verwacht wordt en de feitelijke gegevens op terreinen rekenen en taal is dusdanig dat er verbeteringen nodig zijn. Taal en vooral spelling hebben binnen het voortgezet onderwijs ter voorbe reiding op vervolgopleidingen, als het pedagogisch beroepsonder wijs (pabo), meer aandacht nodig om een te laag eindniveau te voor komen. Met de samenwerking wordt gestreefd naar aanscher ping van doorlopende leerlijnen van voortgezet onderwijs naar hbo. Wat betreft de pedagogische opleidingen gaat het hierbij in het bijzonder om aandacht voor de leerlijnen taal en rekenen. De samenwerking levert veel voorde len op voor het hbo, maar in het bijzonder ook voor de leerlingen. Die zullen uiteindelijk voldoende bagage op genoemde terreinen verwerven om te slagen in het hbo. Daarnaast zal de leerling zich beter bewust zijn van de eisen aan de basisvaardigheden en kan bij een goede voorbereiding vrijstel lingen kunnen verwerven binnen het hbo. Het Raayland College is verheugd met dit convenant. Voor het vak rekenen is al eerder een convenant gesloten met Pabo de Kempel (Helmond). Dit heeft ertoe geleid dat op het Raayland College alle havoleerlingen in de lessen wiskunde ook rekenon derwijs krijgen. Daarmee worden deze leerlingen voorbereid op de strengere slaagnormen in 2012. Bovendien zijn de leerlingen met deze samenwerking adequaat voorbereid op het hbo. Het college van B en W van de gemeente Venray wil een regionaal routebureau oprich ten dat het onderhoud aan het regionale fietsknooppunten- systeem op zich neemt. Deze taak ligt nu nog bij de Regio Noord- en Midden-Limburg, maar die organisatie verdwijnt op 1 januari 2010. De regio gemeenten willen het onder houd daarom met ingang van die datum onderbrengen bij een regionaal routebureau. Venray gaat jaarlijks 48 eurocent per inwoner uittrekken voor het routebureau; hetzelfde geldt voor de participerende regiogemeen ten. Dit komt neer op een bedrag van ongeveer 19.000 euro. Ten opzichte van de huidige bijdrage betekent dit een verhoging van 20 eurocent per inwoner. Wethouder Heldens licht toe: "We hadden ook kunnen kiezen voor een goedko pere variant, maar onze recreatie ve routes zijn een heel sterk punt van onze regio. Een goed beheer daarvan is daarom erg belangrijk. Met het geld worden de routes nu ook digitaal in kaart gebracht en kunnen we routes sneller her stellen en eventueel wijzigen. Ook krijgt het bureau de taak om de routekaart actueel te houden en te zorgen voor de productie daar van." De gemeenteraad van Venray behandelt dit voorstel van het col lege op 31 maart. Een besluit nemen dat niet goed is. Dat nam het college van B en W afgelopen dins dag. Burgemeester en wethou ders vergaderden onder meer over de ontwikkelingen bij de brandweer in de kop van Noord-Limburg. "Wij kiezen voor de second best-optie en zullen dat ook aan de betrok kene kenbaar maken", aldus Waals. Wat is het geval? De brandweer in Noord-Limburg wordt geclus terd. Een van die clusters is Ven- ray, samen met Meerlo-Wanssum, Gennep, Bergen en Mook en Mid delaar. Volgens het college voor ziet het huidige voorstel erin dat het cluster Venray uit vijf separate korpsen met verschillende snelhe den en verschillende structuren zal bestaan. "Dat is tegen de wens van de minister", stelt Waals. De minister heeft eind vorig jaar laten weten dat een cluster onder een leiding moet staan, dat de mensen in dienst zijn van die regio en dat alle inzetbare middelen ook daar onder komen te vallen. "Het hui dige voorstel gaat daar niet van uit. De situatie die de minister heeft geschetst, zal hierdoor pas over twee jaar worden bereikt." Het samenvoegen van de korpsen in clusters zal al op 1 januari 2010 plaatsvinden. "Als het gaat om een reguliere brand zullen er weinig problemen optreden. Wanneer er echter sprake is van een middel grote of grote brand of van natuur rampen c.q. terroristische dreiging, dan is het belangrijk dat er een geoliede machine ingezet wordt onder een eenhoofdige leiding", aldus Waals. Waarom de gemeente dan toch instemt met het door de Veiligheidsregio Limburg-Noord aangedragen voorstel? "Omdat we andere gemeenten niet in de steek willen laten, werken we toch mee aan dit voorstel." Wat gebeurt er als U niet adverteert I showroomkeukens. —mamers. tegels enj de COMFORTABEL WONENoonpok 3000 euro voor De Kej RAAVKE Gewijzigde openingstijden: do-vr 10.00 - 17.30 uur za 9.00 - 16.00 uur Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 Openingstijden: do - vr 10.00 - 1 7.30 uur za 9.00 - 16.00 uur Carnaval 1949, Venray HET DIGITAAL GEHEUGEIU UAfU UEOJRAV

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5