Vingerafdruk in reisdocument "Huisarts hoeft bon niet te betalen" Wonen Venray moet het ontgelden Voorrang voor Leunen, Oirlo en Vredepeel <8> SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 19 februari 2009 - Pagina 3 Omwonenden vrezen forse woningbouwplannen in groen gebied Buurtbewoners en natuur organisaties maken bezwaar tegen de komst van een nieu we villawijk aan de westzijde van Vlakwater. De gemeente wil toestemming geven om in het open, groene gebied tus sen de Merseloseweg en Hoop- weg 27 woningen te bouwen. Omwonenden vrezen dat hier bij niet zal blijven. Ze houden al rekening met de komst van 75 tot 100 nieuwe woningen. De bezwaartermijn voor het nieuwe bestemmingsplan loopt nog tot 27 februari. Buurtbewoner Jos Janssen vindt het onbegrijpe lijk dat de gemeente een landelijk gebied met zo'n grote natuurbe- langen wil volbouwen. Hij wijst erop dat de beoogde locatie ligt ingeklemd tussen vier bescherm de natuurgebieden: Weverslo, stuifduinen- en bosgebied Vlakwa ter, het Loobeekdal en het glooi ende cultuur-historische erfgoed Hiept. "Het is belachelijk dat de gemeente hier zoveel woningen toestaat. Terwijl er elders in Venray voldoende mogelijkheden zijn om dit soort huizen te bouwen", vindt Janssen. Hij vindt het des te vreem der omdat het college in Merselo de komst van een wijk van hon derd woningen juist afwijst. "Met als argument dat het buitengebied en het beekdal van grote waarde zijn. Het open uitzicht over de akkerlanden moet volgens het gemeentebestuur behouden blij ven. Dit is toch meten met twee maten." Op de tekening is te zien dat de 27 kavels liggen in een lus rondom andere percelen. Jans sen weet dat deze percelen in eigendom zijn van projectontwik kelaars die hier eveneens wonin gen willen bouwen. "Tijdens de inloopavond op 9 februari in het gemeentehuis werd verteld dat deze percelen groen zouden blij ven. Maar dit kon op geen enkele manier gegarandeerd worden", zegt de buurtbewoner, die aan de geplande wegen meent af te lezen dat er al rekening wordt gehou den met toekomstige bebouwing. "Ook lagen er schetsen ter inzage waaruit blijkt er nog veel verdere uitbreiding komt in zuidelijke richting, zelfs tot aan de Hoopweg tegen de bossen van Vlakwater aan." Zijn vermoeden wordt ver sterkt doordat speculanten hier al opties op de landbouwgronden hebben genomen. Midden in het uitbreidingsge bied van 27 woningen ligt een stuk bos dat de vluchtplaats is voor vogels, maar ook voor bijen volken, hazen, konijnen, bunzings, vossen, dassen en reeën. Ook gaan de plannen ten koste van een de leefomgeving van ruim twee hectare loofbos, dat behoort tot de Ecologische Hoofd Structuur (EHS). "Dit bos alsmede de omge ving dient beschermd te worden", meent Janssen. Het gebied kent een dassenburcht, enkele zeldza me vogelsoorten en vleermuizen. Ook trekvogels strijken hier vaak neer voor een tussenstop. De gemeente heeft als bouweis aangegeven dat de kavels mini maal 1000 vierkante meter moe ten zijn. In dit plan wordt hiervan afgeweken. Volgens Janssen zijn de meeste kavels 700 of 800 vierkan te meter waardoor de dichtheid van de bebouwing flink toeneemt. "Tijdens de inloopavond zijn hier over ook vragen gesteld. We kre gen als antwoord dat de gemeente uitgaat van een gemiddelde van 1000 vierkante meter. Dit vanwege de economische haalbaarheid. Er komen enkele grotere kavels van zo'n 1700 vierkante meter. Maar dit kan natuurlijk niet. De gedane toezegging wordt hierdoor uitge hold." De 27 woningen worden gebouwd in het kader van de Ruimte voor ruimteregeling. In ruil voor de sloop van stallen bij agrariërs worden nieuwe wonin gen in het buitengebied gebouwd. Zoals ook aan de westkant van de nieuwe woonwijk Brabander aan de Beekweg ('De Buitenka mers'). Janssen vindt het vreemd dat hier weinig haast wordt gemaakt. "Er zijn wegen aange legd maar de bouwkavels raken niet verkocht. Voorlopig kan de gemeente Venray hier nog jaren vooruit. En dan zijn er ook nog de plannen van het voormalige insti tuutsterrein St. Anna. Dit is ook bedoeld voor het duurdere seg ment. Het is de vraag of een grote uitbreiding in Vlakwater nog wel nodig is." De buurtbewoner hoopt dat de gemeente zich bedenkt voor dat het mooie groene gebied van Vlakwater wordt ontsierd door woningbouw. Hij vindt het zowel ecologisch als economisch onver antwoord. "Bij zo'n besluit is een breed draagvlak van groot belang. Het mag duidelijk zijn dat er bij natuurliefhebbers en omwonen den geen draagvlak voor dit plan is." Veertiende editie Traay Out V Van maandag 16 februari tot en met donderdag 19 febru ari vindt de veertiende editie van de Traay Out plaats in de schouwburg in Venray. Leer lingen en personeel van het Raayland College laten tijdens dit festijn hun kwaliteiten op het gebied van muziek, dans en musical de revue passeren. (door Sanne Claessens) Maandag 16 februari is het na een lange tijd van repeteren tijd voor de generale repetitie die volgens velen goed verloopt. Vol gens het spreekwoord misschien geen goed teken, maar dinsdag ochtend is de stemming uiterst goed onder de deelnemende scholieren. Al vroeg op de mor gen zitten de eerste optredens er alweer op. De (hard)rock band 7 Below Zero mocht de revue ope nen. "Het ging heerlijk", vertelt Stefan (18), "ik was dan misschien gruwelijk zenuwachtig voor het zingen, maar het was echt super." Deze band mag zowel het ope ningsnummer als het slotnummer verzorgen. "Een knallende intro wilden ze en dat hebben we ze gegeven. Het slotnummer is een bestaand nummer waar we een Nederlandse tekst, speciaal voor de Traay Out, op hebben geschre ven", aldus Robbert (17) en Koen (17). Deze jongens kunnen dan even bijkomen, maar voor de rest is het een drukte van belang ach ter de coulissen. Overdag treden de leerlingen en het personeel op voor de brugklassen, maar dinsdag-, woensdag- en donder dagavond zullen zij hun acts nog een keer laten zien aan andere belangstellenden, zoals familie en vrienden. The Beginning Of Tarzan, een musicalstuk, wordt vertolkt door Bo, Meike, Hilde, Judith, Robin, Kim, Linda, Koen en Jeffry. Zij staan ongeduldig te wachten tot het hun beurt is om op te tre den. Het is spannend, vinden ze, "maar wel leuk spannend". Dat is de goede instelling, ook dat zijn ze het met elkaar eens. Niet alleen leerlingen, maar ook leraren trek ken de stoute schoenen aan, of beter gezegd: stiften hun lippen en doffen zich op voor hun eigen act. Onder de artiestennaam The Saints durven acht leraren het aan. Voor veel personeel is het lang niet de eerste keer dat ze de Traay Out meemaken, maar voor leerlingen is het iedere keer weer speciaal. "Het mooie eraan is dat je elke keer weer ongelofelijk talent voorbij ziet komen. Als ze dan in de klas zitten lijken sommigen zo schuchter, maar eenmaal op het toneel bloeien ze helemaal op. Prachtig!", aldus Rutger Janssen. In de afgelopen jaar is er aan het concept van de Traay Out niet veel gesleuteld, maar toch zijn de acts er op vooruitgegaan, vindt het personeel. "Voornamelijk de ver zorging van de acts", vertelt Hans Arts, "leerlingen kijken meer naar de aankleding en alles eromheen is beter georganiseerd. Een stuk professioneler." Het evenement, dat wordt begeleid en georgani seerd door Leo Peeters en Serge Koenen, moest ook dit jaar weer kiezen uit de vele aanmeldingen. Van de vijftig aanmeldingen gin- gen er uiteindelijk zo'n dertig door. De band 2B (www.2brocks. tk) is daar één van. Joost (13) op de elektrische gitaar, Sten (12) op de basgitaar, Dave (12) op de drums en Pim (13) als zanger vor men ook buiten de Traay Out een band. "Een beetje zenuwen moet je hebben", zegt Joost, "dat hoort er gewoon bij." Toch is niet ieder een even zenuwachtig. Musical- groep Covering Broadway kent elkaar van het kunstencentrum, waar ze musicallessen krijgen. Lotte (15), Inge (13), Renske (14) en Marieke (13) maken zich klaar voor het optreden na de pauze. Ze lachen en kletsen samen en zijn niet bang te laten horen wat ze in hun mars hebben. "Marieke kan De Traay Out is ook dit jaar weer een lust voor oog en oor: echt zo mooi zingen", zegt Lotte direct, die er zelf bijzonder mooi uitgedost uitziet en er duidelijk zin in heeft. Achter de coulissen is het in ieder geval een komen en gaan van leerlingen en perso neel, wordt de laatste hand aan de make-up gelegd en, niet onbe langrijk, worden de laatste dingen doorgesproken. De stemming zit er goed in en dat moet te zien zijn voor het publiek dat verwend en vermaakt wordt met de verschil lende acts. De Traay Out is ook dit jaar weer met vlag en wimpel geslaagd en zeker schouwburg waardig! Venray gaat extra investeren in apparatuur waarmee vin gerafdrukken kunnen worden gescand voor nieuwe paspoor ten. Uiterlijk 28 juni van dit jaar worden reisdocumenten voorzien van een chip waarop een vingerafdruk van de hou der komt te staan. Nieuw is de aanschaf van een mobiel aan- vraagstation. Bij de gemeente Venray zijn alle frontofficemedewerkers opge leid om zoveel mogelijk hande lingen te kunnen verrichten. De gemeente Venray heeft daarvoor negen balies. Aan elke balie wordt ook de aanvraag van een reisdo cument afgehandeld. Venray krijgt van het Rijk vier aanvraagstations om in de toekomst deze handelin- gen te kunnen verrichten. "Te wei nig", oordeelde Venray vorig jaar en diende een verzoek in voor vijf extra stations. Het Rijk heeft nu twee extra stations toegezegd. De gemeente Venray zal zelf nog drie aanvraagstations gaan aan schaffen om de aanvraag van reisdocumenten ook in de toe komst zo snel mogelijk te kunnen afhandelen. Nieuw is de aanschaf van een mobiel aanvraagstation. Hiermee kunnen ambtenaren van de gemeente bij mensen thuis de aanvraag afhandelen. PEEL EN Mj een abonnement waard Een huisarts die tijdens een spoedgeval in Venrays cen trum een parkeerbon krijgt, hoeft die niet te betalen. "De bekeuring wordt ingetrok ken", zegt burgemeester Waals. "Dat weten de parkeerwach ters ook." Martin Leenders (Samenwer king) en Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) stelden dinsdag vragen in de gemeenteraad. Ze waren verbaasd en verontrust over het verhaal van huisarts Van Oudheus- den, vorige week in deze krant. Terwijl hij bij een slachtoffer eer ste hulp verleende, duwde de par- keerwachter een bon onder zijn ruitenwisser. Waals twijfelt aan dit verhaal. "Ik heb het nagetrokken. In de afgelopen veertien maanden zijn er 366 bekeuringen uitge deeld, maar daar zat geen enkele huisarts bij", aldus de burgemees ter, die meldde dat huisartsen bij de gemeente een ontheffing kun nen aanvragen. "Daar zijn bijna alle artsen mee bekend. Alleen vervangers en sta giaires blijken het vaker niet te weten. En mochten zij een bon krijgen, dan hoeven zij die niet te betalen", aldus Waals, die de kwes tie afdeed als 'een storm in een jeneverglas'. Boosheid over mislukt overleg masterplan Brukske De onderhandelingen tussen de gemeente en Wonen Venray over het masterplan Brukske zijn mislukt. Na ruim een jaar van uiterst moeizaam overleg, zijn beide partijen uit elkaar gegaan. Er is definitief geen overeenstemming bereikt over de kostenverdeling van de wijkaanpak. De gemeenteraad reageerde dinsdag boos en teleurgesteld, waarbij Wonen Venray de zwartepiet kreeg toegespeeld. Eind 2007 presenteerden gemeente en Wonen Venray nog vol enthousiasme de integrale aan pak van de achterstandswijk die dringend behoefte heeft aan een kwaliteitsimpuls. Er zou een com pleet nieuw centrum komen met een nieuwe brede school, nieuwe winkels en een nieuw wijkge- bouw. Wonen Venray, de grootste vastgoedbezitter in de wijk, zou alle woningen opknappen en de komst van nieuwe woningen moest 'andere' bewoners aantrek ken. De gemeente zou op haar beurt de openbare voorzieningen (wegen, pleinen, parkeerplaatsen, speelvelden, school, wijkgebouw) voor haar rekening nemen. Hier aan moest Wonen Venray wel mee betalen. Een verbetering van de woonomgeving betekent immers waardestijging van de huizen. En op dit punt werden de twee par tijen het niet eens. Wonen Venray weigert een flinke duit in de zak te doen. De zeven politieke partijen namen dinsdag een motie aan waarmee wethouder Elly van Dijck (PvdA) op pad wordt gestuurd. In de motie spreekt de gemeente raad zijn 'diepe teleurstelling' uit. Er wordt een dringend beroep op de woningstichting gedaan om alsnog over de brug te komen. Gerda van Stelten (CDA) vindt dat Wonen Venray beloftes heeft gewekt die niet worden waar gemaakt. Alleen over de sociale paragraaf bestaat wel overeen- stemming. De kosten van drie mil joen euro in de komende tien jaar worden gezamenlijk gedeeld. Veel partijen zetten er hun vraagtekens bij. Ze vragen zich af of de sociale activiteiten nog wel zin hebben, nu het hele masterplan op losse schroeven staat. Er is al een paar ton besteed, maar Van Stelten vindt dat er nog maar weinig of niets gebeurd is. "We zijn zwaar teleur gesteld in de wethouder, maar nog veel meer in Wonen Venray", zei de CDA-fractieleider. "Het waren alleen mooie woorden. De wijk bewoners hebben hard gewerkt aan het plan, maar ze staan nu in de kou." Tineke Lamers (Samen werking) heeft haar twijfels of de sociale paragraaf nog wel zin heeft. "Het zou triest zijn als het masterplan verloren zou gaan." Bert Linskens (PvdA) hekelde de rol van Wonen Venray die 'stapsgewijs heeft ingeleverd'. "Wat de woningstichting nu nog doet is ordinair planmatig onder houd. Zoals keukens vernieuwen en gevels renoveren. Waarbij ze de schijn ophoudt dat ze heel wat doet. We betreuren het sterk dat Wonen Venray het zo laat afweten. Dit valt niet uit te leggen aan de bewoners van Brukske." De VVD vond vanaf het begin dat het masterplan te groot en onbeheersbaar was. Ingeborg de Barbanson maakt zich vooral zor gen over de betrokkenheid van de bewoners. "Ze reageren cynisch. Ze hebben geen behoefte aan mooie verhalen en sociale priet praat. Het vertrouwen valt weg, ze willen daden zien." De Barban- son vindt dat nu stap voor stap de wijk verbeterd moet worden. De sociale agenda kan haar gestolen worden. "Het is weggegooid geld. Er moet iets zichtbaars gebeuren. Als de wijk wordt opgeknapt, dan komt de sociale cohesie vanzelf", zei de VVD'ster, die vreest dat het vertrouwen van de bewoners een flinke knauw heeft gekregen. "Ze zullen nog maar moeilijk te moti veren zijn." Jolanda Dijkema (SP) Ontwikkelingsplannen dorpen en wijken Het college heeft prioriteiten in de planning van de dorps- en wijkontwikkelingsplannen (DOP's en WOP's) gesteld. Het heeft besloten dat de DOP's van Leunen, Oirlo en Vredepeel overeenkomstig de afspraken met de dorpraden in 2009 wor den afgerond. Daarnaast wordt er in 2009 gestart met de laat ste zes DOP's (Castenray, Mer selo, Ysselsteyn, Heide, Smakt en Veulen). Afronding hiervan in het eerste halfjaar van 2010. Ten slotte wordt eind 2009 de planning van de resterende zes WOP's en de drie DOP's voor de nieuwe dorpen Blit- terswijck, Geijsteren en Wans- sum in beeld gebracht. Door de gemeentelijke herin deling per 1 januari 2010 zijn er in november 2009 vervroegde gemeenteraadsverkiezingen. Dat houdt in dat het college van B en W van de gemeente Venray een half jaar minder tijd heeft om zijn collegeprogramma 2006 - 2010 uit te voeren. Ook levert de her indeling met de gemeente Meerlo- Wanssum extra werkzaamheden op. Deze leggen deels beslag op de ambtelijke organisatie. "Gezien de tijdsdruk heeft het college beslo ten om de uitvoering van de DOP's en WOP's te faseren", zegt wethou der Van Dijck (PvdA). "Natuurlijk is dit enerzijds jammer, anderzijds vinden wij het belangrijk dat de kwaliteit van de DOP's en WOP's en met name van het participatie proces gewaarborgd blijven. Door te faseren krijgen we deze garan tie." Binnen het gemeentelijke kader van gebiedsgericht werken wordt er sinds enkele jaren aan dorps- en wijkontwikkelingsplan nen gewerkt. In samenwerking met de dorps- en wijkraden en de vaste gebiedspartners Politie Limburg-Noord, Synthese, Wonen Venray wordt in deze plannen beschreven welke ontwikkelingen in het dorp of de wijk nodig zijn om de leefbaarheid te stimuleren. Voorbeelden van maatregelen en thema's zijn: verkeersveiligheid, voorzieningen voor jeugd en oude ren, woningbouw, onderwijs en verenigingsleven. Na vaststelling door de gemeenteraad wordt door de gebiedspartners en de gemeen te het uitvoeringsprogramma van het DOP of WOP opgepakt. Voor de volgende gebieden zijn DOP's en WOP's vastgesteld: Oostrum, Brukske, Centrum, Landweert en Centrum-West. Isolatiescan Venray In het kader van het gemeente lijk energie- en klimaatbeleid wil de gemeente Venray een isolaties can van Venray laten maken. iWe gaan vliegen boven Venrayi, zegt CDA-wethouder Van der Broeck. Met deze isolatiescan wil het col lege warmteverliezen van wonin gen en bedrijven zichtbaar maken en gebruiken als communicatie middel naar burgers en onderne mers. iWe kunnen daarmee laten zien waar onnodig warmteverlies optreedt en meedenken met even tuele oplossingen!, aldus de wet houder. Wanneer de isolatiescan wordt uitgevoerd, is nog niet dui delijk. Wel staat het project voor dit jaar op het programma. De isolatiescan is een van de vele pro jecten waarmee de gemeente Ven- ray wil werken aan een beter kli maat. Zo wil de gemeente samen met het bedrijfsleven grootscha lige duurzame energieprojecten realiseren, maar ook projecten in wijken en dorpen opstarten. Ook staat de realisatie van een nulener gie-voorbeeldwoning op het pro gramma, evenals een campagne om huishoudens met lagere inko mens om middels energiebespa rende maatregelen te komen tot lagere maandlasten. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching wil de wijk niet in de steek laten. "Wonen Venray moet eens goed in de spiegel kijken." Tiny Greben jak (Lokaal Aktief): "Het positieve gevoel ebt weg in de wijk omdat de professionals het laten afwe ten." Gerard Thijssen (inVENtief) vindt het triest dat de partijen er samen niet zijn uitgekomen. "Het doel was een betrouwbare, gemeenschappelijke aanpak. Ik hoop op herbezinning. Anders zie ik het somber in." Wethouder Van Dijck zei dat ze het uiterste heeft geprobeerd. "Het is helaas niet gelukt." Afgesproken is dat het masterplan nu in deel projecten wordt geknipt. Bij ieder onderdeel gaan de gemeente en Wonen Venray aan tafel zitten over het geld. "We gaan niet sepa raat optrekken, maar streven naar een zo optimaal mogelijke samen werking", aldus de wethouder. Niet alle partijen deelden het opti misme van Van Dijck. "De kracht was juist de integrale aanpak. Dat is nu weg", zei Van Stelten, die twijfelde aan de medewerking van Wonen Venray. Elly van Dijck ziet geen andere oplossing, want beide partijen zijn welhaast tot elkaar veroordeeld. "Opdeling is de enige mogelijkheid. We mogen beslist niet de handdoek in de ring gooien. Wonen Venray heeft een belangrijke positie, maar ik kan niet over hun portemonnee beschikken." Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Vervolg voorpainga SP hekelt bestuurscultuur CDA Voor Gerda van Stelten (CDA) is het een gesloten boek. "We heb ben geen onrechtmatigheden in het dossier kunnen ontdekken. Willems heeft gegokt en verloren." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) meent dat de juiste weg is bewan deld. "De gemeente heeft een aan bod gedaan. Het is niet de bedoe ling dat wij een faillissement gaan financieren." Bert Linskens (PvdA) vindt dat Willems op het verkeer de paard heeft gewed. Elianne Sweelssen bleef erbij dat de gemeente niet fatsoenlijk met haar burgers omgaat. Ze vindt het ongehoord dat enkele kwesties al langer dan tien jaar voortslepen. "Dit roept veel ergernis op. De gemeente heeft altijd de langste adem en kan heel lang doorpro cederen. Burgers en ondernemers kunnen die kosten nooit opbren gen." Waals sprak tegen dat er in Venray sprake is van een vrienden cultuur. "Wij spelen in lastige dos siers niet voor sinterklaas. Als we het niet eens zijn, dan is het aan de rechter en de uitspraak volgen we. Zolang ik hier burgemeester ben, worden er geen problemen met geld afgekocht." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Weerstand tegen nieuwe villawijk Vlakwater Acts ieder jaar weer professioneler INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3