Koester uw Monument Venrayse voorlezers door naar finale Honderddertigste jaargang - week 8 - donderdag 19 februari 2009 Diamanten bruidspaar Van Straten in Venray Henk van Straten (91) en Nelly van Straten-Jordens (87) zullen op 23 februari 2009 maar liefst zestig jaar getrouwd zijn. Zestig jaar lief en leed samen delen. Ze begonnen volgens hen heel eenvoudig als verliefd stel met de normale idealen, gezond heid en geluk. Dat hebben ze gehad en nog veel meer. (door Sanne Claessens) Het is prachtig om te kunnen zeggen dat het leven je meegeze ten heeft. Dat je veel mooie din gen hebt beleefd en gezien. Dat je alles hebt meegemaakt wat een mens maar kan meemaken. Dit is precies hoe Henk en Nelly terug kijken op hun leven samen tot nu toe. Ze leren elkaar kennen in 1946 op de dansvloer. Voor Henk is het liefde op het eerste gezicht, voor Nelly niet helemaal. "Ik heb de boot afgehouden in het begin hoor, moest niets van hem heb ben", lacht Nelly. Maar Henk zet door en er worden uiteindelijk toch afspraakjes gemaakt. De aanhouder blijkt te winnen en ze worden een stelletje. Op 23 februari 1949 stappen de twee in het huwelijksbootje en gaan ze in het ouderlijk huis van Nelly in Roermond wonen. Het huwelijk op zich zorgt al voor wat opschudding, aangezien de ouders van Henk protestants zijn en bij Nelly thuis zijn ze katholiek. "Mijn ouders waren enorm pro testants en keurden mijn relatie en huwelijk met een katholiek meisje in eerste instantie ook niet goed. Ikzelf had minder met het protestantse geloof. Toen ik een maal in het zuiden ging wonen, raakte ik zelf enorm onder de indruk van het katholieke geloof", aldus Henk. Een paar jaar na hun huwelijk verhuisden ze naar Venlo. Henk is werkzaam bij de douane en komt hiermee op verschillende plaatsen, terwijl Nelly thuis het huishouden doet en voor inmiddels geboren dochters Ingrid en Sandra zorgt. Samen met de kinderen trekken ze er in die tijd enorm veel op uit en zien ze elk plekje van Neder land. Maar daar blijft het niet bij. Nelly en Henk zijn beiden enorm beweeglijk en avontuurlijk inge steld en de reizen die ze maken zijn daar het bewijs van. "We zijn echt overal geweest en hebben erg veel gezien. Woeste bergpas sen, eenzame woestijnen. Sneeuw stormen, maar ook zandstormen. Hitte en kou. We maakten bijzon dere reizen naar bijvoorbeeld de Grand Canyon, maar hebben ook tussen de vissen gezwommen op St. Maarten", aldus Henk. Zelfs nog niet zo lang geleden maken ze samen met dochter Ingrid een zware maar bijzondere wandel tocht in Oostenrijk. De natuur waar ze altijd met tentjes in kam peerden, spreekt hen nog steeds aan. Ingrid kent haar ouders dan ook als avontuurlijke mensen die overal voor in waren en nog steeds het liefst overal bij zijn. NaVenlo verhuizen ze eind 2006 naar Venray. Tegenwoordig zijn ze steeds meer afhankelijk geworden van hun eigen lichaam en moeten ze dingen laten. In 2008 wordt Nelly behoorlijk ziek en daardoor verandert er nog meer in hun leven. Henk neemt met alle liefde het huishouden over. "Ik nam het graag allemaal over en kreeg hier door ook nog eens respect voor wat Nelly eerder allemaal zelf deed. Het was een moeilijke tijd toen mijn vrouw zo ziek was. Het ging op een gegeven moment zelfs dramatisch slecht. We besloten te kiezen voor de kwaliteit van het leven, ik wilde haar helpen dingen te verlichten. Veel van de medi cijnen die ze nam, maar die niet strikt noodzakelijk waren, lieten we weg en vrijwil direct knapte Nelly op", vertelt Henk geëmotio neerd. Nu durven ze samen weer naar de toekomst te kijken, een belangrijke drijfveer. Twee andere belangrijke drijfveren in het leven van Nelly en Henk zijn hun twee dochters. Ingrid woont in Venray, maar dochter Sandra woont in Mexico en hun enige kleinzoon zit op dit moment in San Diego. "We hebben ons nooit zorgen hoeven maken over beide dochters, net zo min als over onze kleinzoon. Ze staan succesvol in het leven en hebben er echt wat van gemaakt", vindt Henk. Veel dingen van vroe ger zijn dan misschien verdwe nen, maar veel heeft ook standge houden. "Vroeger knoopte ik altijd tapijten en dat deed ik heel graag, maar dat zijn dingen die niet Het diamanten bruidspaar Henk en Nelly van Straten-Jor dens. meer kunnen. Nu doen we vooral gezellig en genieten we van onze omgeving waarin we alles heb ben wat we nodig hebben", ver telt Nelly. Henk heeft altijd veel geschreven, doet dat nog steeds en kan ze tegenwoordig ook nog zelf inbinden. Zijn eerste boek is al uitgegeven (De jaren van 1937 1945) en binnenkort volgt een tweede. Hun diamanten huwelijk zullen ze met een klein besloten feest vieren, maar genieten gaan ze zeker. Henk, vol mooie verha len en Nelly als stille kracht, heb ben alle reden om te genieten van de bijzondere herinneringen die ze samen verzameld hebben in de afgelopen zestig jaar. Gouden bruidspaar Francissen geniet in Venray Op 12 januari 2009 was het precies vijftig jaar geleden dat Ben Francissen (79) en Mia Francissen-Cuijpers (75) elkaar het jawoord gaven. Ze wonen nog maar kort in Ven- ray, maar maken desondanks graag tijd vrij om samen met onze verslaggeefster terug te kijken op hun leven en voor uit te kijken naar de toekomst. (door Sanne Claessens) Ben is geboren in Nijmegen en Mia in Maasbree, maar ook zij komt uiteindelijk terecht in Nijme gen. Er moet diep in het geheugen worden gegraven als ze wordt gevraagd waar ze elkaar voor het eerst hebben ontmoet. Koffieten- tje Atlanta in Nijmegen in 1953. "We kregen verkering en twee jaar later, op tweede kerstdag, verloof den we ons. In die tijd heel nor maal, een ouderwetse verloving", vertelt Ben. Iets meer dan drie jaar later, op 12 januari 1959, stappen ze samen in het huwelijksbootje en betrekken ze hun eerst huisje boven een winkel in Nijmegen. In de jaren die volgen, wordt in 1963 hun zoon Ron geboren en vier jaar later dochter Astrid. Vanaf dat moment is het gezin compleet en in 1968 nemen ze het besluit om te verhuizen naar Bergen in Lim burg. Mia zorgt thuis voor de kin deren en runt het huishouden. "Ik zat ook enorm graag altijd achter mijn naaimachine. Ik maakte van verschillende lappen stof allerlei dingen zoals trappelzakken, kleed jes en spreien. Daar had ik enorm veel plezier in, het is erg jammer dat ik dat tegenwoordig niet meer kan", aldus Mia. Ben daarentegen is als verte genwoordiger vaak op pad. Hij is werkzaam bij de groothandel in kappersbenodigdheden en par fumerieën, firma Abroni in Nij megen en later Vollemans in Rot terdam. "Naast mijn werk bleef er niet heel veel tijd over, maar ik verzamelde in die tijd wel parfum flesjes. Uitgestald in een mooie vitrine thuis werd de verzameling steeds groter, totdat ik er ongeveer honderd bij elkaar had. Na een tijd heb ik besloten mijn verzameling te schenken aan het parfummuse um in het plaatsje Winkel. Een erg mooi museum overigens, zeker de moeite waard om eens te gaan kij ken", vertelt Ben. Het bevalt het stel goed in Ber gen en ze blijven dan ook lang in het dorpje wonen. In 2005 krijgt Mia echter een hersenbloeding. Ze komt terecht in het zieken huis van Boxmeer en uiteindelijk in Beukenrode en Beukenhof in Venray. "Er is daarna veel veran derd", vertelt Mia, "ik kon mijn benen nauwelijks nog bewegen, één hand liet het afweten en mijn geheugen liet me vaker in de steek." Deze verandering in het leven van Ben en Mia doet ze uit eindelijk besluiten in 2007 te ver huizen naar Venray, waar ze een mooi appartement betrekken in het Ambachtskwartier. Hier heb ben ze alles bij de hand. Mia vult haar dagen tegenwoordig met onder andere schilderen en spel len spelen op de dagopvang, ter wijl Ben graag nog eens de deur uit gaat naar vrienden of binnen wat klust en de administratie doet. "Er zijn nog zoveel leuke dingen te doen. We zijn ook bijna nooit thuis", aldus Mia. Ze zijn gelukkig in Venray, genieten van de mooie omgeving en van het feit dat hun kinderen beiden goed terecht zijn gekomen. "Onze dochter woont, samen met een vriendin, prach tig aan het water in Groningen. Onze zoon woont samen met zijn vrouw en onze kleinzoon van zeven: Cas", vertelt Ben trots. De vele foto's in hun huis laten zien dat hun familie een belangrijk deel is van het leven. In het week end van 28 februari zullen Ben en Mia samen met de rest van de familie het feit gaan vieren dat ze vijftig jaar getrouwd zijn. Iets om trots op te zijn en iets dat niet zo Ben en Mia Francissen-Cuij pers zijn vijftig jaar getrouwd. vanzelfsprekend is als het voor sommigen lijkt. "Luisteren", zegt Ben direct, "luisteren is het enige antwoord op de vraag wat het geheim is van een goed huwelijk." Mia is dat met haar man eens en vult aan dat ook samen overleg gen, over alles praten en vooral dingen uitspreken van groot belang zijn wanneer je een relatie goed wil houden. Hoe dan ook, Ben en Mia zijn erin geslaagd om samen een mooie reis in het leven te maken en kijken uit naar alle mooie dingen die nog in het ver schiet liggen. Op de foto staat de St. Annaka- pel aan de Maasheseweg in Geijs- teren. Onderweg van Geijsteren naar Maashees bevindt de St. Anna- kapel zich aan de rechterkant van de weg. Het heiligenhuisje staat nagenoeg aan de weg, aan een bosrand. Als men vrij zicht heeft in noordelijke richting kan men vanaf de kapel de Maas zien lopen, hetgeen op de foto nog juist zicht baar is. De kapel bevindt zich ten westen en op enige afstand van de plaats van de ruïne van het Kasteel van Geijsteren (Rijksmo nument). Het gebouwtje is met recht een stille geloofsgetuige uit vroeger tijden. Het is een eenvou dige kapel, vermoedelijk gebouwd medio 1800. Opgetrokken in steen en van binnen en van bui ten voorzien van wit pleisterwerk. Afgedekt met een tentdak, waarop later een bitumineuze dakbedek king is aangebracht. De kapel is eigendom van Baron de Weichs de Wenne van het Landgoed Geijs- teren, die tevens voor het onder houd zorg draagt. In plaats van de oorspronkelijke Anna-trits (St. Anna met haar dochter Maria en het kind Jezus in één beeld ver enigd) is in een nis een keramisch tableau aangebracht. Dat tableau stelt de H. Moeder Anna met haar dochter Maria voor. Maria die in een boek leest, danwel onder richt wordt. Het tableau is goed zichtbaar door een gesmeed ijze ren hekje met slot. Tableau alsook hekje dateren uit 1989/1990. Een verhaal leeft nog voort in de her innering van vele inwoners. Vol gens de overlevering stond vijftig meter verderop een oude boom. Kapel en boom waren vanaf het toen nog bestaande kasteel goed zichtbaar. De overlevering wil, dat de mensen van het kasteel ooit 's avonds een lichtje vanaf de kapel naar de boom zagen gaan. Op een gegeven avond had een van de kasteelknechten de euvele moed te roepen: "lichtje kom maar Tot zijn schrik kwam het lichtje inderdaad naar het kasteel. De bang geworden knecht deed snel de deur dicht en ging slapen. De volgende morgen toen hij de deur opende stond de afdruk van een hand in de deur gebrand. Bron Stichting Kruisen en Kapellen Meerlo-Wanssum. Foto en redactie Frans de Roos. Stichting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail ven- raymonumentaal@live.nl. ■- I I Watervoorzieningen en onderwijsgebouwen. Dat is de grootste nood in het noorden van Ghana, waar Wiljo Fleur- kens vele jaren ontwikkelings werk verrichtte. Vorig jaar overleed de Veulense ontwik kelingswerker. De stichting Calabas, in het leven geroepen om het werk van Wiljo te steu nen, zal die ondersteuning in de geest van Wiljo voorzet ten. Tijdens een rondreis door Ghana is door het bestuur al diverse toezeggingen gedaan. "Tijdens onze rondreis is steeds meer duidelijk geworden dat schoon water, onderwijs en gezondheidszorg hier de hoogste prioriteit hebben", aldus Cale- basvoorzitter Piërre Nijsen. "Als dorpen kunnen worden voorzien van een waterpomp, die onge veer 5000 euro kost, heeft dat een groot positief effect op de gezond heid en bespaart dat vele uren lopen met water op hun hoofden in de brandende zon. Gelukkig zijn door het werk van Wiljo al een aantal dorpen voorzien van goed water." Een ander probleem is de mogelijkheden om onder wijs te volgen door onder meer de grote afstanden. "De Ghanese overheid faciliteert wel onderwij zers en boeken op voorwaarden dat de kleine, veelal afgelegen dorpgemeenschappen, zelf voor hun schoolgebouw zorgen. Daar zit vaak het probleem en Calebas gaat de Ghanese bevolking hierin ondersteunen. Enkele vergelijkba re projecten zijn succesvol gerea liseerd door de Stichting Tro Tro. Zij hebben hun werkgebied in een ander deel van Ghana. Wij hebben een voorbeeldproject bezocht en zijn tot de conclusie gekomen dat dergelijke projecten zeer geschikt zijn. Het geeft een fan tastisch gevoel als je het enthou siasme van de kinderen ziet die nu gebruikmaken van de gereali seerde voorzieningen." Tijdens het bezoek aan het voorbeeldproject is besloten om een toiletgebouw te realiseren bij die school. "Nu is het nog zo dat kinderen hun behoefte moeten doen in het bos nabij de school en zij daarbij regelmatig worden gebeten door slangen", stelt Nijsen. Verder heeft de stichting Calebas tijdens haar rondreis een aantal kleine zaken direct in gang kunnen zetten. Op de foto Fran Janssen, Geert Vollenberg, Piërre Nijsen en Henk Raedts bij een van de projecten in Ghana. Met de Piëlhaasvlag proberen ze ook op het gebied van vastelaovend ontwikkelings werk te realiseren, Nijsen verwacht dat de Venrayse Piëlhazen en alle andere mensen uit de regio niet stil zullen blijven zitten als hen om steun voor deze projecten wordt gevraagd. "Want water, onderwijs en gezondheid is waar deze kinderen recht op heb ben." Twee Venrayse voorleeskam- pioenen gaan naar de provin ciale ronde van de nationale voorleeswedstrijd op 6 april in Roermond: Pim Dupont van basisschool De Landweert, de winnaar van de Venrayse voorleesronde, en Sophie te Boome van basisschool Petrus' Banden'. Maar liefst 28 schoolkampioe nen uit het werkgebied van Bibli- oNu streden de afgelopen weken om de titel lokale voorleeskampi- oen. Acht van hen gingen door naar de Noord-Limburgse ronde in Gennep. Dat waren twee win naars uit Horst aan de Maas (Carmen Achten van basisschool Onder de wieken uit Meterik en Pleun Driessen van basisschool De Brink uit Melderslo) en twee winnaars uit Meerlo-Wanssum (Michelle Mooren van basisschool Megelsheim en Fleur Kunen van basisschool St. Willibrordus uit Geijsteren). Vanuit Venray deden vier kinderen mee. Van hen werd, voor het tweede jaar op rij Pim Dupont, gekroond tot voorlees- kampioen. Op de tweede plaats eindigde Daan Weijs van basis school De Meent uit Leunen en er was een gedeelde derde plaats voor Ebru Zip van SWS Estafette en Sophie te Boome van de Petrus' Bandenschool. Zij deden zaterdag allemaal mee aan de regionale ronde in Gennep, samen met nog meer kinderen uit de regio Noord Limburg. Uiteindelijk gaan Pim Dupont en Sophie te Boome door naar de volgende ronde. L EN MAAS Zestig bijzonder rijk gevulde jaren Verliefd, verloofd, 50 jaar getrouwd Groeten uit Ghana - - - - -■ --

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15