Wat doet gemeente Venray met grote zak geld? Leerlingen De Bongerd ontwerpen troon r a Bouwplan te groot voor Merselo Bezwaar tegen bouw kippenstal afgewezen Toename van subsidieaanvragen cultuur in Venray Economische recessie ook te merken tijdens carnaval? /n Gunhoek ook voor uw tuin Advocaten PEEL EN MAAS Donderdag 12 februari 2009 - Pagina 5 Gemeente ontvangt circa 20 miljoen euro voor aandelen Essent Het college van Venray is van plan de 311.850 aandelen van Essent te verkopen. Het energiebedrijf wordt straks overgenomen door het Duitse RWE. Ook de andere Limburg se gemeenten en de provincie zullen hun aandelen van de hand doen. De grote vraag is: wat gaat er met het geld gebeu ren? Met de aandelenverkoop krijgt Venray in een klap een gigantisch bedrag op zijn bankrekening gestort. De schatting gaat uit van een bedrag tussen 19,4 en 24,8 miljoen euro. Dit is ongeveer een kwart van de totale gemeentelij ke begroting. In een brief aan de gemeenteraad noemt het college drie mogelijkheden om het geld te besteden. De ruim 20 miljoen euro kan op een spaarrekening gezet worden. De rente moet jaar lijks het verlies - door het wegval len van het dividend - compense ren. Venray ontving afgelopen jaar 826.000 euro aan dividend. Dit bedrag is de komende jaren ook als meevaller in de meerjarenbe groting opgenomen. Maar vanaf 2010 zullen er geen dividendinkomsten meer zijn. Het nadeel van een spaarrekening is, dat het rendement vrij laag is bij de huidige rentetarieven. Een tweede mogelijkheid is het geld in te zetten als financieringsmiddel voor grote investeringen. Zoals de bouw van de sporthal, het project Centrum op de schop, de reno vatie van het gemeentehuis of de wijkrenovatie in Brukske. Het rendement zal hoger zijn dan de verwachte spaarrente. Het voor deel is ook dat er geen dure lang lopende leningen hoeven worden aangetrokken. Minder vreemd vermogen verbetert ook de finan ciële positie van Venray. Een derde optie is het Essent-geld samen met alle Limburgse gemeenten aan te wenden. Op welke manier en hoeveel rendement dit oplevert, is nog onduidelijk. Het college wil in ieder geval minimaal een jaarlijkse inkomstenpost van 826.000 euro terugzien. Zodat de toekomstige begrotingen niet in gevaar komen door de aandelenverkoop. In het eerste halfjaar van 2009 zal de overgang van Essent naar RWE zijn beslag krijgen. De ver wachting is dat de algemene ver gadering van aandeelhouders van Essent op 25 juni het definitieve besluit neemt. Er zijn nog enkele hobbels te nemen. Zo moet de centrale ondernemingsraad van Essent nog met een advies te komen. Tevens dient nog onder zocht te worden of een trans actie van deze omvang aan alle (Europese) regels en wetten, zoals mededinging, voldoet. Het college zal in maart met een standpunt naar buiten komen. Het voorstel zal in april in de commis sie Middelen behandeld worden. De gemeenteraad bespreekt het op 12 mei, waarna het college zijn definitieve standpunt bepaalt. De gemeente wil omzichtig te werk gaan omdat de financiële belangen groot zijn. De gemeenteraad heeft het budgetrecht en dus de beslis sende stem over de wijze waarop de Essent-miljoenen besteed gaan worden. In het verleden waren de aandelen van Essent niet ver koopbaar. Op grond van de Split- singswet is het netwerkbedrijf en het productie- en leveringsbedrijf van Essent per 1 januari 2009 van elkaar gescheiden. De aandelen van het netwerkbeheer blijven in handen van de overheid. Het past echter niet dat de overheid aandelen bezit van een risicovol commercieel bedrijf, dat zich op een glibberig internationaal speel veld begeeft. Vandaar dat de aan delen in het productie- en leve- ringsbedrijf worden verkocht om financiële risico's te vermijden en de gemeentelijke vermogens te beschermen. De verwachting is ook dat door de fusie met RWE de waarde van de aandelen zal ver wateren. Leerlingen van basisschool De Bongerd in Venray en Gerard Reijnders Schilderwerken nemen samen deel aan de landelijke Savantis Tronenwedstrijd. Deze wedstrijd houdt in dat een team van tien leerlingen een bijzondere troon gaan ontwerpen en beschil deren. De leerlingen worden tij dens het hele project begeleid door Gerard Reijnders Schilder- werken. De schilder legt de kin deren uit welke verfmaterialen er zijn en daarnaast bekijkt hij met de leerlingen de troon en geeft instructie voor het ontwerpen van de troon. Vervolgens bekijkt en bespreekt hij met de leerlingen de materialen in het lespakket. De schilder helpt de kinderen met het schilderen en in elkaar zetten van de troondelen. Samen beoordelen ze het eindresultaat en of er mis schien nog iets aan verbeterd kan worden. Als alle panelen gedroogd zijn en het eindresultaat is defini tief, zetten de leerlingen de troon in elkaar en worden uiteraard foto's gemaakt. De Bongerd is door Savantis uitgekozen om aan de wedstrijd deel te nemen. Behal ve het maken van de troon, maken de leerlingen ook een projectver- slag van ontwerp tot eindresul taat. Als de jury vindt dat ze de mooiste troon en het beste pro- jectverslag uit hun regio hebben gemaakt, mogen ze met maximaal dertig leerlingen en begeleiders van de school deelnemen aan de landelijke finale op dinsdag 9 juni in het Archeon. De winnaar van de landelijke finale wint een set tech niektorens ter waarde van 7.500 euro. Uiteraard mag iedere school haar troon houden. Savantis is een organisatie die zich richt op het leren en werken in de praktijk. De doelstelling is het bevorderen van de kennis en het behouden van het vakmanschap. Dit doet Savan- tis onder meer door samen met basisscholen die met techniek aan de slag willen, deze tronenwed- strijd te houden. Gemeente wijst komst honderd nieuwe woningen af Het plan om honderd woningen te bouwen in Mer- selo zal waarschijnlijk niet doorgaan. De gemeente heeft het Rijswijkse vastgoedbe drijf Modulus laten weten dat het bouwplan te groot is voor een dorp als Merselo. Wel is de gemeente bereid met de ontwikkelaar te kijken naar een afgeslankt plan in de drie hoek Grootdorp-Kleindorp-De Steeg. De dorpsraad liet eerder weten geen problemen te hebben met de komst van een nieuwe woon wijk aan de noordoost kant van het dorp. Merselo telt momen teel bijna vierhonderd woningen en heeft 1060 inwoners. Als de plannen doorgaan dan wordt het dorp met een kwart uitgebreid. De gemeente vindt dit veel te rigoureus. Dorpsraadvoorzitter Theo Zegers juicht de ontwikke ling juist toe. Het zal de leefbaar heid van het dorp alleen maar ten goede komen. De school en de verenigingen kunnen wel wat nieuwe aanwas gebruiken. Het college denkt er echter anders over. Mogelijk dat meespeelt dat deze nieuwe woonwijk vlak bij het grote uitbreidingsgebied Bra bander/Aan den Heuvel komt. Aan de noordwestzijde van Venray zijn hier de komende jaren vele honderden woningen gepland. De gemeente heeft hierin finan ciële belangen. Het bouwplan in Merselo kan, op slechts een paar kilometer afstand, een geduchte concurrent zijn. Want de beoogde locatie ligt in een aantrekkelijke, landelijke omgeving De gemeente voert als tegen argument aan dat de honderd woningen niet passen in de ruim telijke visie van Merselo, die in december 2007 door de gemeen teraad is vastgesteld. Hierin zijn twee zoeklocaties voor woning bouw opgenomen: aan Kleindorp en Grootdorp. Van belang is het behoud van de openheid en het essenlandschap rondom het dorp. Dit zou door de nieuwe woonwijk worden aangetast. De gemeente vindt de relatie tussen de dorps kern en het omringende land schap zeer waardevol. Merselo wordt gekenmerkt door histori sche linten met een fraai uitzicht op het buitengebied en het beek dal. Ook de kerk ligt in een mooie, groene, dorpse omgeving. Vanaf de begraafplaats is er een open uitzicht over de akkerlanden. Ook dit moet behouden blijven, vinden B en W. Behalve de ruimtelijke visie is het bouwplan ook in strijd met de woonvisie uit 2007. Hierin staat hoeveel woningen er de komende vijftien jaar in ieder dorp gebouwd worden. De cijfers zijn gebaseerd op het eerder gehouden woning marktonderzoek. In Merselo is er de komende vijftien jaar behoefte aan ongeveer 55 woningen. Het plan voor honderd woningen over stijgt dit aantal te fors. Het college wijst er tevens op dat de verkoop van kavels in het bouwproject aan de Vloetweg moeizaam verloopt. Ook schijnt er weinig belangstel ling te zijn voor de projectmatige woningbouw die momenteel in de verkoop is. "Het lijkt erop dat de vraag naar nieuwbouw wonin gen op korte termijn verzadigd is", denkt het college, dat ook moeite heeft met de korte termijn van drie tot vijf jaar waarin de honderd woningen gerealiseerd worden. Het beperkt de mogelijk heden om nog op andere plekken in Merselo nieuwbouw te plegen. Daardoor kan straks niet flexibel worden ingespeeld op nieuwe woonwensen. De gemeente vindt variatie in woningentypen voor diverse doelgroepen wenselijk. 'In de huidige vorm staan wij niet positief ten opzichte van uw initiatief, maar wij zijn bereid om met u in overleg te treden. Wij wil len met u meedenken om zo tot een aangepast plan te komen', zo schrijven B en W in hun brief aan Capital Vastgoed in Breda, dat namens Modulus het initiatief heeft ingediend. Hotshot aangehouden De politie heeft donderdagmor gen een 21-jarige hotshot (Vlij- menaar) aangehouden omdat hij niet was teruggekeerd van verlof bij de PI Maashegge in Overloon. De man mocht zich volgens het project 'Samen tegen Inbrekers' als hotshot in de extra aandacht van de politie verheugen. Hots hots zijn mensen die bij de politie bekendstaan als woninginbreker en extra aandacht krijgen. Agen ten surveilleerden die nacht ter voorkoming van inbraken extra in het buitengebied van Vlijmen. Omstreeks 02.10 uur zagen zij de auto van de Vlijmenaar rijden en lieten hem stoppen op de Van Leeuwenhoeklaan. Op het moment dat de collega's via de meldkamer te horen kregen dat de verdachte op 14 oktober 2008 niet was teruggekeerd van verlof bij de PI in Overloon, vluchtte hij te voet een woonwijk in. Een zoekactie mocht op dat moment niet baten. De politie heeft hem in de loop van de morgen op de Savornin Lohmanlaan in Vlijmen kunnen aanhouden. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! Weej zien hoeëg dat OJ UJ ÜJ nd viert! Bewoners Scheiweg in Leunen vrezen toename stankoverlast Kempfarm mag aan de Scheiweg in Leunen een nieu we pluimveestal bouwen. Het bezwaar van de bewoners Kal- wij aan de Scheiweg 8 is door het college afgewezen. De buurtbewoners waren bij de commissie bezwaarschriften in beroep gegaan tegen de ver leende bouwvergunning. Op 16 december vond de hoor zitting in het gemeentehuis plaats. Het echtpaar Kalwij bezit een bur gerwoning in het buitengebied van Leunen. Ze ondervinden al vaker stankoverlast van de kippenstal- len van Van Kempen. Dit zal alleen maar verergeren als er een nieuwe stal bijkomt. De bewoners vrezen afname van het woongenot, want ook het uitzicht wordt belem merd door de nieuwe stal. Boven- dien zal het huis in waarde dalen. Eigenaresse Kalwij-Cobben wees er tijdens de zitting op dat ze de vorige woning moesten verlaten vanwege de komst van een nieu we wijk. Door een oud-wethouder van Venray zijn ze op hun huidige woning gewezen. Kalwij vindt dat er meer rekening moet worden gehouden met burgers die in het buitengebied wonen. De commis sie bezwaarschriften vindt dat bij de belangenafweging rekening moet worden gehouden met de stankoverlast voor omwonenden. Het blijkt echter dat de nieuwe stal niet dichter bij het woonhuis van Kalwij komt te liggen dan de bestaande pluimveestallen. De stal komt op een afstand van 146 meter, zelfs achter de andere gebouwen. Bij de afgifte van de milieuvergun ning heeft er een geurbeoordeling plaatsgevonden, waarbij ook reke ning is gehouden met de woning Scheiweg 8. De commissie ver wacht dan ook niet dat de stank overlast voor Kalwij zal toenemen door de komst van de nieuwe stal. Ook gezien de locatie van de stal, is het bezwaar tegen de bouwver gunning afgewezen. bekeek onze ïifei www.gi.inhoek.nl Venniy De Hoveniers o4?mm De gemeente Venray heeft ruim 600.000 euro aan extra cultuursubsidieaanvragen bin nengekregen voor 2009 en 2010. Aangezien het college de culturele organisaties om aanvullende informatie had gevraagd, heeft de gemeente de aanvragen niet mee kunnen nemen in de gemeentebegro ting. Het college van B en W stuurt hierover deze week een brief aan de gemeenteraad. Voor de jaren 2009 en 2010 hebben zeven culturele organisa ties aanvullende subsidies aange vraagd. De extra aanvragen bedra gen structureel 230.000 euro en incidenteel 35.000 euro voor 2009 en 360.000 euro voor 2010. Het college is in gesprek met de organisaties over de noodzaak van de aanvragen en de hoogte van de subsidies. De komende maanden bespreekt het college de subsidie verzoeken en doet het een voor stel aan de gemeenteraad. Een van de organisaties die een extra sub sidieaanvraag heeft ingediend, is het Venrays Museum (Museum 't Freulekeshuus en het GGZ Psychi- atriemuseum). Deze organisatie is bezig met een nieuw gebouw, een nieuw concept naast de bestaande collecties en het verwerven van landelijke bekendheid. Dit kost niet alleen incidenteel veel geld, maar ook structureel. Andere orga nisaties zijn het Odapark en Klas siek op Locatie. Beide organisaties hebben de status van cultuurplan instelling gekregen van de provin- cie Limburg. Dit betekent dat van de gemeente Venray eenzelfde bij drage wordt verwacht als van de provincie. Dit is een aanzienlijke verhoging ten opzichte van eer dere jaren. Verder zijn er kleinere aanvragen die door het wegval len van fondsen en sponsoren de gemeente Venray om een bijdrage vragen, zodat zij hun activiteiten kunnen voortzetten. Ook de Biën nale 2010, een evenement waarbij onder meer het Odapark is betrok ken, moet Noord- Limburg op de kaart te zetten in de aanloop naar de Floriade. De gevraagde subsi die betekent een flinke aanslag op het gemeentelijk budget. Bedreiging De politie heeft dinsdagmid dag een 41-jarige man uit Swal- men aangehouden op verdenking van poging doodslag. Een getuige meldde bij de politie dat er op de Beukenlaan in Venray in een cultureel centrum een man met een mes stond te zwaaien. Toen de politie arriveerde, was de man verdwenen. Een 36-jarige man uit Venray vertelde dat de verdachte geprobeerd had hem neer te ste ken. De verdachte is een bekende van de Venraynaar. Bekend is ook dat ze een conflict met elkaar heb ben. Aan de hand van een signale ment en auto vond de politie de man uit Swalmen korte tijd later op de Berkenstraat. Daar werd de man aangehouden en naar het bureau overgebracht. De politie is op zoek naar getuigen, in het bij zonder naar degene die het inci dent bij de politie heeft gemeld. Getuigen kunnen contact opne men via telefoonnummer 0900 8844 of via 0800-7000. VAN DER PUTT Ons kantoor bestaat al meer dan 35 jaar! arbeid en ontslag bouwrecht echtscheiding faillissement letselschade milieurecht overeenkomsten vergunningen mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen VERWACHTING vrijdag tussen 9.00-17.00 uur In deze lange periode hebben we ons ontwikkeld tot een advocatenkantoor met gespecialiseerde, juridische kennis. Ieder van de negen advocaten van ons kantoor houdt zich met één of slechts enkele rechtsgebieden bezig om u juridisch advies of processuele bijstand van hoge kwaliteit te bieden. U bent (agrarisch) ondernemer of particulier? U procedeert voor eigen rekening of hebt recht op kosteloze rechtsbijstand? Wij staan u graag bij in zaken over: telefoon 0478-556677 info@putt.nl www.putt.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5