Schone gang onmisbaar voor sporthal" Gerda van Stelten CDA-lijsttrekker Provincie steekt kwart miljoen euro in Loobeekdal Onderhoud Grote Kerk fikse kostenpost Clubs hebben juist meer behoefte aan ondersteuning Toch woningbouw in Smakt? ff SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 12 februari 2009 - Pagina 3 Gebruikersraad verrast door schrappen gang Een gang tussen de kleed lokalen en de sportvloer is essentieel voor een sporthal. Het zou een gemiste kans zijn als Venray een nieuwe hal bouwt zonder deze scho ne gang. Dat vindt Gerard Loeffen, docent lichamelijke opvoeding aan het Raayland College. Hij heeft tevens zit ting in de gebruikersraad, die eind vorig jaar onaangenaam verrast werd door het schrap pen van deze gang. "Dit kan niet. Die gang zat er altijd in. Wij schrokken ervan", ver telt Loeffen. "Plotseling zagen we rond Kerstmis een bouwtekening waarop die gang was verdwenen. Daar is nooit met ons over gespro ken." Hij vindt dat niet de indruk mag ontstaan dat de gebruikers raad schuldig is aan de vertraging of de gemeente op extra kosten jaagt. Het college heeft afgelopen week ingestemd met zowel een vuile als een schone gang. Dit kost 450.000 euro extra. Want over de gehele lengte moet de hal circa twee meter breder worden. Dit bedrag komt bovenop het budget van 6,2 miljoen euro. De gemeenteraad neemt op dinsdag 17 februari een besluit. Als alternatief heeft de gebruikers raad voorgesteld de vuile gang dan maar te laten vervallen voor alleen een schone gang. Dit zou 250.000 euro extra kosten. Een schone gang is onmisbaar, niet alleen voor het onderwijs overdag maar ook voor de sport clubs die de hal in de avonduren en in de weekeinden gebruiken. De huidige Wetteling beschikt over beide gangen. Het onderwijs maakt er altijd gebruik van. De leerlingen bereiken de kleedloka len aan de achterzijde via de vuile gang. En via de schone gang, aan de andere kant van de kleedloka- len, gaan ze de zaal binnen. "Als die schone gang er niet is, dan moeten de groepen wachten in het kleedlokaal voordat ze de zaal in kunnen. Dat is wel heel lastig", weet Loeffen, die de sporthal in Horst als voorbeeld noemt. "Daar is er een transparante scheidings wand tussen de schone gang en de zaal. Zodat de lessen of wed strijden die nog bezig zijn geen geluidshinder ondervinden van de wachtende groepen. En je hebt vanuit de zaal tevens toezicht op de kleedlokalen." 's Avonds en in de weekeinden is de vuile gang in De Wetteling afgesloten. De sporters komen bin nen en verlaten de kleedlokalen via de schone gang. Dit is in het verleden zo gedaan omdat er via de vuile gang vaker diefstal werd gepleegd in de kleedlokalen. Er is op die tijden ook geen beheerder aanwezig. Gerard Loeffen hoopt dat de politiek kiest voor de beste variant. "Op de tekening stonden de lijnen van het basketbalveld een meter van de kleedlokalen af. Als daar ook nog sporters staan te wachten, dan weet je hoe krap het is zonder die gang. Ook vanuit het oogpunt van veiligheid en akoes tiek moet die gang er zijn. Dat heeft ook bijna iedere hal. Hope lijk hebben we toch geleerd van de sporthal in Landweert. Venray als centrumgemeente moet toch een fatsoenlijke sporthal krijgen. We moeten er dertig jaar mee vooruit", zegt Loeffen. Overdag worden de wanden in De Wetteling omlaag gelaten zodat er drie klassen tegelijk gymles kunnen krijgen. "Zonder schone gang komen die wanden tot aan het kleedlokaal. Je kunt dus niet zomaar van de ene in de andere ruimte komen. Stel er gebeurt iets en er moet een ambulance komen. Dat gaat gewoon niet." Begin jaren negentig is in Landweert vanwege geldgebrek voor een sobere hal gekozen met slechts vier kleedlokalen. De Weert ontbeert ook een tribune en een kantine. Dagelijks lopen de gebruikers tegen de beperkin gen aan. Gerard Loeffen vertelt dat in de afgelopen twintig jaar in Venray liefst elf gymzalen zijn afgebroken. Met de sloop van schoolgebouwen zoals de LTS en Marianum verdwenen tevens de sportzalen. Daar kwam alleen sporthal De Weert voor in de plaats. Loeffen: "Niet alleen voor het onderwijs maar ook voor de verenigingen is die nieuwe hal dringend nodig. Maar we willen wel een functioneel goede hal. Nu kunnen de gemaakte fouten nog hersteld worden. Ik hoop dan ook dat de gemeenteraad een verstan dige keuze maakt. Daar hebben we graag een paar maanden extra wachten voor over." Gerda van Stelten is tijdens de algemene ledenvergadering van het CDA gekozen tot lijsttrekker voor de komende gemeenteraads verkiezingen. Die worden waar schijnlijk gehouden op woensdag 18 november 2009. Volgens het persbericht van het CDA waren er geen tegenkandi daten en hebben de aanwezige leden unaniem ingestemd met de voordracht. Vooruitlopend op de herindeling per 1 januari 2010 waren ook de CDA-leden uit de dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum uitgenodigd.Van Stel ten kwam in 2002 in de gemeente- raad. Twee jaar later volgde ze Ton Teeuwen-Peeters op als fractie voorzitter. Bij de verkiezingen in maart 2006 was ze voor het eerst lijsttrekker. Het CDA viel toen terug van acht naar zeven zetels. De coalitie CDA-PvdA-Lokaal Aktief werd na de verkiezingen voortgezet. De definitieve kandi datenlijst van het CDA wordt vast gesteld op de ledenvergadering van donderdag 25 juni. De inrichting van het stroomgebied van de Loobeek kan doorgaan dankzij de sub sidie van 255.200 euro van de provincie Limburg. De plan nen hebben in de afgelopen jaren veel vertraging opgelo pen en bij de gemeente was het geld inmiddels opgeraakt. Juist op het moment dat het op de uitvoering aankomt. In 2005 zijn de visie en het uit voeringsplan gepresenteerd. Dit is opgesteld door de gemeente Venray, het waterschap Peel en Maasvallei en de gebiedscommis- sie Venray Meerlo-Wanssum. Het totale project kost 13 miljoen euro. De opzet is een kwaliteits impuls te geven aan de beek en de omgeving. De waterkwaliteit is slecht en de natuur moet er beter tot zijn recht komen. De bedoe ling was eerst het plan te financie ren met woningbouw op enkele plekken in het uitloopgebied van de Loobeek. Hiervan is later afgezien. Daarvoor in de plaats is contourengeld uit de dorpen Heide, Oirlo en Blitterswijck ten goede gekomen aan het project. Contourengeld is een regeling van de provincie voor woningbouw aan de rand van een dorp. Als tegemoetkoming voor een mooie bouwplek moet er extra geld betaald worden. Ook de 400.000 euro voor natuurcompensatie van nieuw bouwwijk Aan den Heuvel gaat naar het Loobeekplan. De gemeente had bij BMC manage ment advies een projectleider ingehuurd en bij Haskoning een projectmedewerker. Met de sub sidie van de provincie kan de gemeente de inhuur verlengen. Onlangs in de commissie Stedelij ke Ontwikkeling maakten enkele fracties zich zorgen over de voort gang. Het laten meanderen van de Loobeek heeft negatieve gevolgen voor de melkveehouders. De LLTB keerde zich vanaf het begin tegen de plannen. De vernatting van het gebied is voor het agrarisch grond gebruik niet wenselijk. De LLTB heeft zich inmiddels ook terug getrokken uit de werkgroep. "Het begint te knellen nu de uitvoering eraan zit te komen. Het gaat met horten en stoten", zei wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief), die verklaarde in gesprek zijn met de betrokken melkveehouders. Een deelproject is het verwijderen van de riooloverstorten die de beek te veel vervuilen Hiervoor is 2,5 miljoen euro uitgetrokken. Naast het laten slingeren van de beek komen er toeristische attracties. Teunissen noemde de aanleg van een schans, een nederzetting die in oude luister wordt hersteld. De VVD toonde zich het meest kri tisch. Raadslid Frans van der Kruijf vroeg zich openlijk of de gemeen te nog wel moet doorgaan met de plannen. Dit was tegen het zere been van het CDA. "De gemeente kan niet zomaar halverwege de stekker eruit trekken. Dan zouden we een onbetrouwbare partner zijn", reageerde John Michels. De Grote Kerk sloot vorig jaar af met een tekort van 23.500 euro. In de begroting van 2009 is rekening gehou den met een verlies van 15.000 euro. De tekorten worden ver oorzaakt door de hoge onder houdskosten van het kerkge bouw. Ondanks subsidies van het bis dom en het monumentenfonds zijn de onderhoudskosten in twee jaar tijd bijna verdubbeld. In 2006 bedroeg de kostenpost nog 64.000 euro, terwijl er vorig jaar 117.500 euro voor onderhoud werd uitge geven. De grootste uitgaven waren de nieuwe centrale verwarming en het stucwerk in de kerk. Ook in 2009 staan er enkele grote onder- houdsposten gepland. Penning meester Jan Loonen meldt in het parochieblad dat de Grote Kerk in een goede staat van onderhoud verkeert. "Dat hebben we als paro chie zelf voor elkaar gekregen en daar mogen we best trots op zijn." De Grote Kerk werkt dit jaar met een begroting van 320.000 euro. De inkomsten blijven licht stijgen. De kerkbijdrage laat nog jaarlijks een toename zien. Van 80.916 euro in 2006 naar 83.584 euro in 2007. Vorig jaar bracht de actie Kerkbalans zelfs 86.500 euro op. Op het onderhoud na blijven de kosten redelijk stabiel. "Mede door de belangeloze inzet van vele vrij willigers lukt het om een groot aantal activiteiten te organiseren met beperkte kosten", aldus Loo- nen. Het huishoudboekje van de Paterskerk bedraagt ongeveer de helft van dat van de Grote Kerk. De Paterskerk speelde vorig jaar vrijwel quitte. Voor onderhoudskosten is dit jaar 26.000 euro uitgetrokken. Dit is minder dan een kwart in verge lijking met de Grote Kerk. De kerk bijdragen in de Paterskerk zijn in 2008 vrijwel constant gebleven. Gemeente wil sportleiders vooral praktisch inzetten De gemeente Venray kan binnenkort beschikken over professionele sportleiders en muziekdocenten. Zij gaan aan de slag bij verenigingen en scholen. Deze zogeheten com binatiefunctionarissen zijn inzetbaar op het gebied van sport, cultuur en onderwijs. Donderdag vond in De Witte Hoeve een discussiebijeen komst plaats. De grote vraag is: hoe kunnen ze het beste worden ingezet? Venray start dit jaar met 3,4 full- timebanen (fte). Dit loopt op naar zeven in 2012. Ruwweg is de helft van de tijd beschikbaar voor de sport. Scholen krijgen 44 procent toegewezen (waarvan 34 procent voor het basisonderwijs) terwijl cultuur het met de overige zes procent moet doen. De gemeente ziet het liefst een praktische invul ling. "Het zijn geen ambtenaren of bestuurders", zei wethouder Patrick van der Broeck. "We willen vooral meer mensen in trainings pakken bij de sportclubs zien." Venray telt 130 sportverenigingen. Er moet daarom gewaakt worden voor versnippering. Het bleek donderdag dat de verenigingen er anders tegenaan kijken. Ze blijken veel minder behoefte te hebben aan extra trai ners voor een poosje. De clubs zit ten vooral te springen om onder steuning van het kader. Ze zien liever dat de sportleiders zelf geen trainingen geven, maar juist de eigen clubtrainers bijscholen en opleiden. Ook hebben de vereni gingen behoefte aan een professi onele kracht die inzetbaar is voor allerlei organisatorische zaken. Zo hebben de clubs te maken met arbo-eisen, horecaregels, veilig heid, risico-inventarisatie, nor men en waarden en zijn ze vaak ook nog werkgever van trainers of ander personeel. Jan Janssen, bestuurslid van SV Oostrum, ver woordde het treffend. "Wij mis sen vooral professionals die ons helpen de kwaliteit te verbeteren. Vooral op het gebied van organi satie en management." Voor een megaclub als SV Venray - met 1500 leden de grootste vereni ging van Limburg - ligt het weer anders. Bestuurslid Wendy Linders vertelde dat SV Venray hiervoor al iemand voor twintig uur per week in dienst heeft. De Venrayse voet balclub stelt de kantine beschik baar voor buitenschoolse opvang. De functionarissen kunnen inge zet worden voor het organiseren van sportactiviteiten. Theo Smits, voorzitter van korf balclub Oranje Wit, vindt dat de diverse sporttakken in clusters moeten bekijken waarmee ze het meest gebaat zijn. "Het heeft niet veel zin om iedere club een uurtje te helpen. Veel verenigingen ken nen dezelfde problemen waarin ze graag ondersteund worden." Wensen zijn er te over. Zo heeft de avondvierdaagse behoefte aan een veiligheidscoördinator. "Daar lopen we tegen aan omdat we zelf niet deskundig genoeg zijn", zei bestuurslid Karin Bruggeman. "Drie- tot vierduizend deelnemers maken gebruik van de openbare weg. Daar kunnen we profes sionele ondersteuning goed bij gebruiken." Peter Bouwmans, bestuurs lid van Red Stars, ziet iets in een coördinerende rol. "Iemand die alle initiatieven bij elkaar brengt en coördineert." Daarbij kan een mooie koppeling gemaakt worden met de scholen. Het bewegings onderwijs op de basisschool is vaak een ondergeschoven kindje. Want veel leerkrachten zijn niet bevoegd. De functionarissen zou den sportlessen kunnen geven. Waarbij de kinderen zo enthousi ast gemaakt worden, dat ze hier buiten schooltijd mee door willen gaan. Op basisschool de Estafette in Brukske loopt al zo'n sport- project. Kinderen maken in een rouleersysteem gedurende zes tot acht weken kennis met een tak van sport. In Venray zijn de jeugdsportkennismakingsdagen al een bekend fenomeen. Alle basis schoolleerlingen kunnen hier gratis aan deelnemen. De opzet is dat ze blijven 'hangen' bij een vereniging. Frans Jenniskens van ActiveRooy geeft al vijftien jaar volleybaltraining tijdens de gym lessen op basisscholen. Dat levert de vereniging telkens nieuwe aan was op. Toch moet de aandacht vooral uitgaan naar kinderen die niet (meer) sporten. Het blijkt dat leer lingen uit sociaal zwakkere milieus vaker geen lid zijn van een vereni ging. Meestal is het een geldkwes tie omdat de contributie te hoog is. Daarom moeten de ouders erbij betrokken worden. Venray kent sinds kort een Jeugdsportfonds waarop gezinnen, die het niet zo breed hebben, een beroep kun nen doen. Het is nu van belang dat deze groep wordt bereikt en bij een vereniging onderdak krijgt. "Daar kan een rol liggen voor de nieuwe functionarissen", denkt Gerard Loeffen, docent van het Raayland College. "De kinde ren moeten vooral enthousiast gemaakt worden." Veel verenigingen kampen met een leegloop in de groep van zestien tot negentien jaar. Er moet werk van worden gemaakt om juist deze oudere jeugdgroep te binden. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door ze tegen een kleine vergoeding een functie te geven. Zodat de noodzaak om in het weekeinde te gaan bijverdienen - waarbij de sport wordt opgege ven - minder wordt. Loeffen wijst erop dat veel mbo-scholen in het verleden de sportleraren buiten de deur hebben gezet. "Nu zoeken ze weer contact met de sportver enigingen." De cultuurverenigingen, zoals harmonie en fanfare, hebben al een nauwe band met het onder wijs. Meestal draait het om een aantal evenementen in het jaar. Een wens is om kunst en cultuur structureel op te nemen in het lesprogramma op school. De com binatiefunctionaris kan hierbij als een cultuurcoach worden ingezet. Voor de ambtenaren Yvette Arts, Mat van den Beuken en Annette Mogelijk kunnen er binnenkort in Smakt toch weer woningen gebouwd worden. Smakt is het enige van de tien Venrayse dor pen dat momenteel geen concrete bouwplannen heeft. Wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief) meldde vorige week in de com missie Stedelijke Ontwikkeling dat een alternatieve bouwlocatie wordt onderzocht. "Ik hoop dat er binnen een half jaar duidelijk heid over is. Zodat op het eind van deze raadsperiode in alle dorpen gebouwd kan worden", aldus Teunissen. Vijf jaar geleden kreeg Smakt zijn laatste nieuwe woningen (zeven) aan de Rector Cremersstraat. Vanwege de geur- cirkel van een varkenshouderij is uitbreiding hier niet verder moge lijk. De gemeente is niet van plan het bedrijf (deels) op te kopen, meldde Teunissen, die niet wilde zeggen waar de nieuwe beoogde locatie ligt. Mogelijk gaat het over een perceel aan de westzijde van de spoorlijn. De dorpsraad van Smakt juicht de uitbreiding toe maar plaatst wel kanttekeningen. Doordat de grondprijs in het aangrenzende Holthees een stuk lager ligt, is het voor de inwoners van Smakt aantrekkelijker om in het buurdorp een bouwkavel te verwerven. De hoge grondprijs kan de gewenste uitbreiding van Smakt in de weg staan. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Visser is het nu een hele klus om alle wensen in een werkbare vorm te gieten. Aan ideeën waren don derdag in De Witte Hoeve geen gebrek. Het moet nu nog vertaald worden in een concreet program ma waarbij de meest geschikte functionarissen worden gezocht. Een stimulerende rol en een aan jaagfunctie werden heel vaak genoemd. Een wisselwerking met de scholen is de rode draad ter wijl de verenigingen hun voordeel kunnen doen met ondersteuning en een kwaliteitsverbetering van het kader. Een toename van het ledenaantal is daarbij mooi mee genomen. Meer kinderen aan het sporten krijgen, is toch de onder liggende gedachte. De volgende bijeenkomst is op donderdag 19 maart. Dan komt de gemeente met een concreet voor stel waarover de verenigingen hun zegje kunnen doen. De opzet om de functionarissen al per 1 april in te zetten, is niet meer haalbaar. Er is haast geboden, want dit gehele jaar zijn de kosten volledig voor rekening van het Rijk. Vanaf 2010 betalen de gemeenten 40 procent mee. Venray heeft het financiële plaatje tot en met 2012 helemaal rond. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer Akkoord over laatste noodwoning De gemeente Venray en de bewoner van de laatste nood woning aan de Paardekop- weg 30c in Ysselsteyn heb ben overeenstemming bereikt over huurbeëindiging. Vorig jaar nog liet bewoner Hendrix weten te willen blijven zitten, waarna de gemeente, eigenaar van de woning, een gerechte lijke procedure begon. Hendrix liet eind vorig jaar de gemeente alsnog weten akkoord te gaan met de huurbeëindiging. Hendrix verlaat de woning op 1 juli van dit jaar en krijgt van de gemeente een bedrag van 10.840 euro, een marktconforme bijdrage in verhuis- en herinrichtingskos ten. Zodra de inwoner van Yssel- steyn de woning heeft verlaten, wordt overgegaan tot sloop van het pand. Het terrein, waarop vorig jaar een andere noodwo ning werd gesloopt, wordt aan de natuur teruggegeven. De woning aan de Paardekopweg is vlak na de oorlog gebouwd als tijdelijke woning. Nu, bijna 65 jaar later, komt er een einde aan dat tijde lijke karakter. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3