Camille Paul CAMILLE &PAUL Orpheus in Het Theehuis Linda McRae in Cambrinus Wandeling op Bronlaak Carnavalsconcert en The Five Great Guitars Deen Gray in regiofinale Lezing Adelbert Cd Johnny Clark Sex and the Zoo THE FIVE GUITARS JAN KUIPER/"HE AT PRESENTEERT Uil CM I PEEL EN MAAS De Locht PEEL EN MAAS Donderdag 12 februari 2009 - Pagina 24 Celtic band Spirit Of The West. Ze verliet deze band in 1996 en begon een carrière als soloartiest. Haar debuutalbum Flying Jenny kwam uit met gastoptredens van leden van Blue Rodeo, The Band en The Tragically Hip. Haar derde cd Carve It To The Heart is een countryfolk plaat geworden in de beste Appalachen Mountain Music traditie. Haar eigen werk op deze cd wordt afgewisseld door een cover van Johnny Cash als eerbetoon. McRae schrijft liedjes en brengt deze met een aangenaam weemoedig aandoende stem en weet daar bij bovendien op gitaar en banjo aardig haar mannetje te staan. Het concert begint om 20.30 uur en reserveren is aan te bevelen. Meer informatie is verkrijgbaar via tele foon 077-3983009 en www.cam- brinusconcerten.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Opgewonden, gepassio neerd, geniaal: dat waren de belangrijkste karaktertrek ken van broer en zus Claudel. Twee uitzinnige mensen, maar ook heel gevoelig en fragiel. In hun lotsbestemming laten broer en zus zich ondanks de fysieke verwijdering beïnvloeden door elkaar en hun wederzijdse passies. Paul wordt verliefd op een getrouwde vrouw die hem in de steek zal laten. Camille ondergaat de onweerstaanbare betovering van Rodin tot in het extreme. Het is het lot van de familie Claudel. Dominique Bona recon strueert de verschillende episo des van hun gekwelde levens. Ze onthult de diepgaande band tussen deze twee verlichte, maar getormenteerde kunstenaars. Ver bonden door tegenspoed en een onverwoestbare bloedband. Deze geromantiseerde biografie over de beeldhouwster Camille Claudel en haar broer, de schrijver Paul Claudel, is te koop bij boek handel Van den Munckhof in Ven- ray. Prijs: 22.50 euro. Schrijfster Dominique Bona (1953, Frankrijk) is journaliste en literair criticus en schrijft zelf ook romans en biografieën. Zo publiceerde ze DE PASSIE VAN CLAUDEL biografieën over Romain Gary en over Berthe Morisot, waarvoor ze respectievelijk de Grand Prix de la biografie de l' Académie Fran- caise en de Bourse Goncourt de la biographie ontving. Andere bio grafieën behandelen het leven van Gala Dali en Stefan Zweig. Bona recenseert voor 'A Version Femina' en deed dat eerder voor 'Figaro Littéraire' en 'Quotidien de Paris'. De Limburgse School De Geschiedkundige Kring in Venray houdt op maandag 16 februari vanaf 19.30 uur een lezing over de Limburgse School. De lezing met de titel De Limburg se School, gaat over kunstenaars in Limburg in het begin van de twintigste eeuw en wordt gehou den door Harry Vriens, kunsthisto ricus uit Well. De lezing wordt gehouden in zaal Het Trefpunt, verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan in Venray. De laatste tijd is er een groeiende interesse voor de ont wikkeling en vernieuwing van de West Europese kunst, zoals die gestalte kreeg in het begin van de twintigste eeuw. In het verlengde daarvan staat momenteel ook de Nederlandse kunst uit die peri ode in de belangstelling. Vooral de turbulente beginjaren van die ont wikkeling in Nederland zijn erg interessant. Juist in die periode is de bijdrage vanuit de Limburgse kunst opvallend. Men spreekt over de Limburgse School. Daarbij richt de aandacht zich op de drie belangrijkste kunstenaars, Charles Eyck, Henri Jonas en Joep Nicolas. Kring Venray heeft in haar pro grammering van activiteiten inge speeld op die hernieuwde belang stelling voor de Limburgse kunst. Aanleiding daartoe was ook het feit dat een van de belangrijkste Limburgse kunstenaars uit die periode, Henri Jonas, van 1933 tot 1937 in het voormalige St. Serva- tius Gesticht in Venray verbleef. Zoals gebruikelijk is de presenta tie ook voor belangstellende niet- leden toegankelijk. e-mail: De Canadese Linda McRae, begeleidt door Stephen Nikleva op gitaar en mandoline, staat op woensdag 18 februari op het podium van Cambrinus in Horst. In Canada mag McRae, met twee platina en drie gouden schijfjes aan de wand, aanspraak maken op de eretitel Queen of Canadian Country Music. McRae is begonnen als bassist, accordeonist en zangeres in de In streekmuseum De Locht in Melderslo worden op zondag 15 februari diverse activiteiten gehou den. Naast het maken van glas in lood wordt er vakkundige uitleg gegeven betreffende Limburgse 'toeren' (voormalige hoofdtooi voor vrouwen). Ook de zadelmaak ster is aan het werk. Zij vervaardigt handmatig zadels en paarden tuig van hoge kwaliteit. Kinderen mogen ouderwetse heksenbezem- pjes maken. Het is ook beslist de moeite waard om de nieuwe wis selexpositie Die twelf maandekes s'jaars te bezoeken met onder meer een twaalftal middeleeuwse afbeeldingen van het leven op het platteland ronde het jaar 1500.Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Carnavalsconcert In 't Gasthoês in Horst wordt op woensdag 18 februari het traditi onele carnavalsconcert gegeven door het Harmonie Orkest Noord Limburg (HONL). Dit concert wordt bijgewoond door prins Réné en zijn gevolg. Er wordt medewerking verleend door Um en Um uit Horst, De Balkers uit Sevenum en Peter en Pim Minkenberg uit Horst. Het pro gramma begint om 20.00 uur. In de serie Concerten in Het Theehuis is het op zondag 15 februari vanaf 15.30 uur de beurt aan Vrouwenkleinkoor Orpheus. Het koor telt nog geen vijftien zangeressen die al enkele jaren een kleinkoor vormen. Orpheus, onder leiding van Albert Wissink, heeft haar standplaats in Nijme gen en is voor velen een bekend ensemble door haar uitvoeringen van hedendaagse muziek van com ponisten uit Nederland en Vlaan deren en vooral ook de premières van deze composities. Daarnaast heeft het koor veel aandacht voor Scandinavische en Oost-Euro- pese muziek waarin, dankzij een daar sterk levende koortraditie en ondanks beïnvloeding vanuit West- Europa, veel volksmuziek- elementen bewaard en waarneem baar zijn. Voorbeelden daarvan zijn de indringende harmonieën en de sterk fysieke ritmiek. Men kan tijdens het concert genieten van muziek uit Oost-Europa van componisten als Farkas, Bartok en Kodaly en van een compositie van dirigent Albert Wissink die de jaarringen van Guido Gezelle als uitgangspunt nam. Daarnaast klin- ken werken van Scandinavische componisten zoals Kostiainen, Rautavaara, Kontauta en Jennefelt. Het geheel wordt afgewisseld met instrumentale intermezzi gespeeld door fluitiste Nicole Schmaloer die stukken gaat voordragen van Jindrich Feld en Herman Strate gies Kaarten zijn verkrijgbaar bij Concertorganisatie Fred H. Reni- rie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh.renirie.@home.nl. of aan de ingang van Het Theehuis voor aanvang van het concert. Het Odapark ligt aan de Merseloseweg in Venray. In Muziekcafé Blok 10 in Horst is afgelopen weekend de eerste voorronde gehou den van Dommelsch Clash of the Cover Bands 2009 voor de regio Limburg. Het publiek genoot van vier coverbands die streden om een plaats in de regionale finalerondes die in oktober beginnen in MC De Bosuil in Weert. Rockcover- band Tuchdown uit Helden wist met een sterk optreden de eerste plaats te behalen bij de vakjury, terwijl poprock coverband Field- 9 uit Grathem en Greenday-tri- bute Deen Gray uit Venray door een gelijk aantal stemmen zich als publiekswinnaar wisten te plaatsen voor de volgende ronde. Deen Gray begon sterk aan een set met nummers van onder meer American Idiot, Holiday en Bas ket Case. Instrumentaal zeker een sterke band en een leadzanger van een goed niveau, die halver wege alleen problemen kreeg met zijn stembanden en daardoor zijn bereik zag slinken. Door op een gedeelde eerste plaats te eindigen bij de publieksstemmen plaatste Deen Gray zich overtuigend voor de finalerondes. De tweede voorronde voor Lim burg wordt gehouden op zater dag 14 maart in Blok 10 in Horst. Vanaf 21.30 uur gaan dan de vol gende bands de muzikale strijd aan: De3teGries: top-100 cover band uit Susteren, Solid State: pop-, rockcoverband uit Weert, Old Crap: retrorockcoverband uit Horst en Many More: classicrock coverband uit Grubbenvorst. Coverbands kunnen zich tot 1 maart inschrijven via www.the- clashofthecoverbands.com. Op deze website is ook meer informa tie te vinden over tijden en bands. Voor foto's en meer informatie over het evenement zelf, kan men contact opnemen met initiatiefne mer en organisator John Van den Borne via info@theclashoftheco- verbands.com of via telefoon 06 53946173. Zie ook www.dommel- schclashofthecoverbands.nl. IVN Geysteren-Venray houdt op zondag 15 februari een excursie op Landgoed Bronlaak. De gebroe ders Roelvink, twee Twentse ban kiers kochten in 1907 woeste Peelgrond, genaamd de Groote Slink en de Bunthorst. De ontginningswerkzaamhe den werden uitgevoerd door de Nederlandse Heidemaatschappij. Van 1910 tot 1917 werd land goed de Groote Slink aangelegd, in opdracht van Adam Roelvink, door landschapsarchitect Leonard Springer. Deze legde een landgoed aan in Engelse landschapsstijl. De architect maakte gebruik van de natuurlijke glooiingen om dit nieuwe landschap vorm te geven. Dit landgoed is een van de oudste en mooiste Engelse landschaps tuinen van Nederland. Er werd een mooie villa gebouwd die verhoogd werd aangelegd op het zand dat uit de slinkvijver werd gehaald. Vanuit de zonnekamer van de villa lopen drie hoofdzicht- lijnen: naar de vijver, de Dussel- dorfer Allee en de Long Walk. Het park bestaat uit vele soorten sta tige oude bomen. Tijdens de wan deling lopen we door prachtige weilanden omzoomd door bomen en struiken, langs de vijver, oude loofbossen, de uitgestrekte hei, oude loofbossen, de eeuwenoude Justitieplaats en andere monu mentale gebouwen. In de winter als de bladeren gevallen zijn, zijn er nog voldoende levenstekens te vinden. Men gaat samen op zoek naar diersporen en de opruimers van de natuur in de ruimste zin van het woord. Te denken valt aan paddenstoelen, insecten en vogels. Men bekijkt dode bomen, natuur gebiedjes op zichzelf en natuurlijk de warrelknoesten. De wandeling start om 10.00 uur op de parkeer plaats bij de hoofdingang van Bronlaak aan de Gemertseweg in Oploo. De wandeling duurt twee uur en ook kinderen zijn van harte welkom. Programma Schouwburg Venray De Adelbertvereniging Venray houdt op maandag 16 februari de zesde lezing van het seizoen 2008 2009. De lezing wordt gegeven door professor dr. Eric M. Moor- mann en gaat over Het Nachleben van Pompeii en Herculaneum. Moormann is hoogleraar klassieke archeologie aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen. Hij richt zijn onderzoek op de stedelijke samenleving in Romeins Italië. Zijn aandacht gaat hierbij vooral uit naar de aankleding van huizen en villa's met schilderingen en mozaïeken. In dit kader heeft hij onder meer gepubliceerd in de catalogus van de tentoonstelling Luxe en Decadentie in museum Het Valkhof in Nijmegen. Ook beweegt hij zich op het gebied van de doorwerking van de Oud heid in de West-Europese cultuur. In deze voordracht wordt een beeld geschetst van de vroegste opgravingen in de door de Vesu vius in 79 na Chr. verwoeste ste den (Herculaneum vanaf 1738 en Pompeii vanaf 1748) en de indruk die deze hebben gemaakt op rei zigers, geleerden en kunstenaars. Ook in de literatuur is er een rijke neerslag waar te nemen. De lezing wordt gehouden in Het Theehuis van het Odapark en begint om 20.15 uur. Introducés zijn van harte welkom. Cambrinus in Horst is op zon dagmiddag 15 en maandagavond 16 februari het podium voor de registratie van de eerste live-cd van Johnny Clark The Outlaws. Johnny Clark is Hans Klerken, frontman van de voormalige Bull frog Bluesmachine. Nadat deze band dertien jaar heeft bestaan, viel The Bullfrogg Bluesmachine vorig jaar plots uiteen: door velen gezien als een verlies voor de Nederlandse bluesscene. Snel daar na komt veteraan Klerken met een nieuwe band. Johnny Clark the Outlaws is een klassieke formatie met muzikale wortels in Texas en wordt naast Klerken op gitaar en zang gevormd door bassist Ray (Pasquale Ramon Oostenrijk) en Theo Thumper op drums. Alle drie hebben een indrukwekkende staat van dienst in de Nederlandse bluesscene. Oorspronkelijk verke rend in de no-nonsense trioblues van Texas tot aan Missouri, geven Klerken en zijn mannen er een eigen draai aan en deze nieuwe sound wordt tijdens twee con certen in Cambrinus voor een publiek vastgelegd op cd. Tijdens het maandagconcert wordt dit trio uitgebreid met Willem van der Schoof, hammondspeler bij onder meer de Oscar Benton Blues Band, de Eelco Gelling Band en verder een geziene gastspeler voor vele nationale en internationale blues grootheden. Het zondagmiddag begint het concert om 16.00 uur en op maandagavond om 21.00 uur. In Zoo Parc Overloon worden op zaterdag 14 en zondag 15 februari vanaf 13.30 uur speciale Valentijnsrondleidingen Sex and the Zoo gehouden. Tijdens deze rondleidingen staat de liefde in het dierenrijk centraal en komen de deelnemers alles te weten over hoe dieren elkaar verleiden en het hof maken, soms met gevaar voor eigen leven. Valentijnsdag is dé dag om een geliefde te verlei den. Ook in het dierenrijk wordt er lustig op los geflirt, sommige dieren hebben de hofmakerij zelfs tot ware kunst verheven. Er wordt uitvoerig gedanst, met parfums rondgestrooid en sensueel gezon gen. Ieder dier heeft zijn eigen tactieken om een partner te ver leiden. Zo schuifelen flamingo's verlegen naar elkaar toe, terwijl ze doen alsof ze voedsel zoeken. Mannelijke doodshoofdapen daar entegen gedragen zich als echte macho's, door hun haren op te zetten waardoor ze breder lijken. De hofmakerij is echter niet zon- der gevaar: roofdieren liggen op de loer, sommige partners blijken niet zo liefdevol als ze zich voor doen en dieren lichten elkaar op. Zo maakt de bolaspin bijvoorbeeld een kleverige zijdebol die ruikt naar een vrouwelijke mot. Hier door worden mannelijke motten aangetrokken. Zodra het mannetje in de buurt komt gooit de bolas- pin de kleefbol naar hem toe. Hij blijft aan de bol plakken en wordt opgegeten door de spin. Zoo Parc Overloon aan de Stevensbeek- seweg in Overloon is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zie ook www.overloonzoo.nl. Twee voorstellingen de komende week in Schouwburg Venray: het traditionele carna valsconcert met het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht en The Five Great Guitars met als speciale gast Jan Akkerman. Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht brengt op donderdag 12 februari vanaf 20.11 uur in de schouwburg een carnavalsconcert. Het accent ligt op mooie muziek van populair klassiek tot bekende songs. Dit alles wordt gebracht met een vrolijke noot. Eerder waren er optredens van Geert Pelzer, Ton Engels en Neutjes Rang met het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht te bewonderen. Dit jaar blijft de complete samenstel ling nog een verrassing. Het wordt een aangename Hollandse huts pot met diverse medleys waar onder een filmmuziekmedley en soapmedley. Veel aandacht is er voor nederpop. Het orkest speelt dan ook hits van Jan Akkerman, de tachtigers Boeijen en Doe Maar tot het huidige Borsato en Blpf. De Amsterdammedley zorgt voor een Jordanese feeststemming. The Five Great Guitars met speciale gast Jan Akkerman verzorgen op vrij dag 13 februari vanaf 20.00 uur een optreden in de schouwburg in Venray. De combinatie van de 5 GG met Akkerman is uniek in de vaderlandse gitaarhistorie en gaat tot bijzondere gitaarontmoetingen en muzikale cross-overs leiden. Met invloeden uit de jazz, blues, rock en klassiek. Naast Jan Kuiper komt uit de USA, Muriel Ander son die op haar harpgitaar gaat improviseren. Bluesman Erwin Java is ook weer van de partij en hij zorgt voor de 'bluesy touch'. Zoumana Diarra speelt op de tra ditionele Afrikaanse kora. Digmon Roovers zorgt voor de swingende baspartijen. Voor reserveringen kan men contact opnemen via telefoon (0478)530999. Het com- Foto: HENX plete programma is te zien op www.schouwburgvenray.nl. DOMINIQUE BONA redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 24