Gemeente ontloopt vervolging bomenkap Reintjes 'Herder voor de herders' Nog geen contract café 't Podium Congrescentrum nog in onderzoek Kleinere winkel Albert Heijn Helpende Handen 'Amwiwi Zr- Kinderdagverblijf Poeh-beer PEEL EN MAAS Donderdag 5 februari 2009 - Pagina 7 Het Openbaar Ministerie zet geen strafvervolging in tegen de gemeente Venray over de kap van acht berkenbomen op het terrein van ReintjesAdvies. De bomen moesten in 2006 wijken voor de aanleg van de bevoorradingsweg van Woon- Max. De meubelboulevard grenst aan de achterzijde van enkele percelen - waaronder dat van Reintjes - aan de Leun- seweg. "Bij een eenzijdige actie kapte de gemeente onverwacht en onge vraagd diverse bomen op ons per ceel", zegt Leo Reintjes van Rein- tjesAdvies. "Na drie jaar gesoebat met politie en justitie is het ein delijk duidelijk. Het Openbaar Ministerie slaagt er helaas niet in de onderste steen bij de gemeente boven te krijgen." Reintjes kreeg van woordvoerster Eveline Hel- dens van het Openbaar Ministerie te horen dat de gemeente spreekt van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Tevens valt deze kwestie niet onder het straf recht, maar onder het bestuurs recht. Het Openbaar Ministerie adviseert daarom naar de natio nale ombudsman te stappen. 'Wel licht kan hij de gemeente tot de orde roepen.' De bomenkap in februari 2006 was het begin van veel ellende voor de broers André en Leo Rein- tjes, die inmiddels al twee ton kwijt zijn aan de strijd tegen de gemeente. Tien jaar geleden verhuisde het snel groeiende administratie- en belastingadvieskantoor van een krap bemeten pand in Leunen naar het huidige ruime kantoor gebouw aan de Leunseweg. "Ach teraf had ik dit beter niet kunnen doen", verzucht Leo Reintjes. "Als we op de oude plek waren blijven zitten, had dat ons heel veel kos ten en ellende bespaard." Al vanaf begin 2004 probeert Reintjes tevergeefs in overleg te komen met de gemeente en 3W Vastgoed. Aan de achterzijde is namelijk een behoorlijk hoogte verschil ontstaan tussen beide per celen. Pas in september 2006, een half jaar na de bomenkap, werd het kadaster door de gemeente en 3W Vastgoed ingeschakeld. De erfgrensstenen lagen zo diep in de grond dat ze bijna onvindbaar waren. Toen bleek dat het hek werk, dat als erfafscheiding dienst deed, een halve meter op het terrein stond van 3W Vastgoed. Dat gold tevens voor de gekapte bomen. "Deze situatie bestond al zeker 35 jaar. Volgens onze advocaat is de grond vanwege verjaring dan ook ons eigendom geworden." Het heikele punt is de ontslui ting van het nu braakliggende perceel, tussen ReintjesAdvies en WoonMax, in de hoek Leun- seweg/Deurneseweg. Dit terrein van 2250 vierkante meter behoor de destijds bij de aankoop van het kantoorpand. BELOFTES De gemeente had in het verle den een achterontsluiting voor dit perceel naar de toenmalige gemeentewerf voor ogen. Met de komst van de meubelboulevard en de verkoop aan 3W Vastgoed, vroeg Reintjes aan de gemeen te rekening te houden met de geplande ontsluitingsweg. "Ook andere naburige ondernemers hadden zo hun persoonlijke wen sen. De projectontwikkelaar en wethouder Lei Heldens beloof den dat iedereen aan zijn trekken zou komen. Zo zouden we hoe dan ook onze ontsluiting krijgen. Achteraf werd duidelijk dat de beloftes alleen waren gedaan om procedures te voorkomen", con cludeert Leo Reintjes. In februari 2006 deed de onder nemer aangifte bij de politie van de bomenkap en hij liet beslag leggen op de gemeentewerf, die toen nog eigendom was van de gemeente. Het doel was vooral in gesprek te komen over de gedane beloftes. "De gemeente gaf geen kik. Na enkele maanden kregen we een schadeclaim. De gemeente had 3W van haar renteverplichting over de grond ontslagen en legde dit samen met de kosten van advo caat en ambtenaren op ons bordje neer. De teller staat inmiddels op ruim 200.000 euro", zegt Leo Reintjes, die het advies overweegt om naar de nationale ombudsman te stappen. "Het liefst zouden we links en rechts een gemeentelijk boompje kappen. Maar voor ons gelden natuurlijk andere regels. En zo onbeschoft zijn we ook niet." Afscheid aalmoezenier De Graaf Woutering op zondag 8 februari Aalmoezenier Alexander De GraafWoutering neemt op zondag 8 februari na vijftien jaar afscheid als administrator (verantwoorde lijk priester) van de Paterskerk in Venray. Om 11.00 uur celebreert de aalmoezenier in deze kerk voor de laatste keer de plechtige hoog mis, waarna er gelegenheid is om afscheid van hem te nemen in ver pleeghuis Beukenrode, bereikbaar via de Paterskerk (Leunseweg 5), of via de hoofdingang van Beu kenrode aan de Beukenlaan. Ger Claessens, oud- secretaris kerkbestuur parochie Venray-Zuid en schrijver van dit vraaggesprek, heeft de vele activiteiten van de aalmoezenier op de voet kun nen volgen omdat hij in 1994, toen de aalmoezenier in Venray kwam, secretaris was van het kerkbestuur van het Zonnelied in Brukske en daarna secretaris van de twee opvolgers van dit kerkbe stuur. "Ik heb de aalmoezenier een aantal vragen voorgelegd en in de beantwoording daarvan laat ik hem graag zelf aan het woord in de eerste persoon enkelvoud, om talloze afstandelijke verwijzingen te voorkomen." Wilt u iets vertellen over het gezin waarin u bent opge groeid? "Mijn ouders wonen in Midden Limburg. Mijn moeder is Neder lands Hervormd en mijn vader hoort niet tot enige kerk. Ik noem hem soms plagend een 'verstokte liberaal'. Ik heb één oudere broer, die getrouwd is en met zijn vrouw en twee kinderen in Apeldoorn woont. Mijn ouders vonden gods dienst erg belangrijk, omdat zij ervan overtuigd waren (en zijn) dat godsdienst de basis vormt van cultureel en ethisch bewust zijn. Om die reden stuurden ze in elk geval mij naar een rooms- katholieke lagere school, die deel uitmaakte van een zusterklooster. Hier heb ik kennisgemaakt met het katholieke geloof. Ik heb er niet mijn eerste communie en het vormsel ontvangen. Toen ik zeven tien jaar was ben ik rooms-katho- liek geworden omdat ik priester wilde worden. Ik had voor mijn toekomst twee opties: het semina rie Rolduc en het Koninklijk Insti tuut voor de Marine (KiM). Een aantal familieleden was officier bij de marine. Voor mij werd het echter Rolduc. Sommige mensen herkennen in de accuratesse en de discipline van de misdienaars in de Paterskerk toch ook nog iets terug van de geest van de marine. Zowel mijn besluit om katholiek te worden als mijn keuze voor het priesterschap werden door mijn ouders van harte ondersteund en gerespecteerd. Ook omdat er thuis op het gebied van religiositeit ver schillend gedacht en beleefd werd, was er een open oog en oor voor andere keuzes, zolang die keuzes goed verwoord en verantwoord werden. Tijdens mijn verblijf in Venray zijn mijn broer en zijn vrouw toegetreden tot de katho lieke kerk. Mijn neefje en mijn nichtje, allebei mijn petekinderen, zijn in de Paterskerk gedoopt en hebben er hun eerste communie ontvangen." Wat deed u vóór u in Venray kwam? "In 1990 ben ik tot priester gewijd in de kathedraal van mijn geboor testad Roermond. Tot 1994 was ik kapelaan van de Lambertuskerk in Horst." Vanaf 1994 was u werkzaam in Venray. Welke gebeurtenissen waren voor u in deze periode erg belangrijk? "Op de eerste plaats de mogelijk heid die wijlen deken Coenen mij van meet af aan bood om als administrator de volledige verant woordelijkheid te dragen voor de parochies het Zonnelied, de Vre- deskerk en de Paterskerk, en voor alle ontwikkelingen die zich sinds dien in deze parochies hebben voorgedaan. De kerksluitingen in twee parochies betekenden voor veel betrokken parochianen een zware en een zwarte periode. De sluitingen werden door het bis dom noodzakelijk geacht om de kerkgemeenschap in Venray ook in de toekomst te kunnen laten voortbestaan. Ik heb van heel nabij ervaren dat deze bestuurlijke besluiten een bijzonder emotio nele impact hadden op de geloofs gemeenschap. Veel parochianen vierden in deze gebouwen allerlei scharniermomenten in hun leven: hun huwelijk, het doopsel van hun kinderen, de begrafenis van dier baren. Al deze gewijde momenten maken het kerkgebouw heilig in de beleving van deze parochi anen. Ook al zie ik deze pijnlijke ingreep als onontkoombaar, toch heb ik grote bewondering en diep respect voor de mensen die zich hebben ingezet voor het behoud van beide kerken. Belangrijken momenten waren verder voor mij het vertrek van deken Coenen en de overbrugging van het deken- loze tijdperk, mijn benoeming in 1998 tot aalmoezenier van soci ale werken en van 2004 tot 2008 mijn studie aan de universiteit van Leuven. In de afgelopen vijf tien jaren is mij in mijn werk in Venray de mogelijkheid geboden om processen in gang te zetten en te begeleiden. Maar ook, en dat is minstens even indrukwekkend, om van nabij te ervaren hoe veel jonge mensen zich ontplooien in hun groei naar volwassenheid." Wat zal volgens u het grootste verschil zijn tussen uw werk in Venray en uw werk als deken van Horst? "In Venray heb ik me tot het begin van mijn studie in 2004 volledig kunnen inzetten voor onder meer de totstandkoming van de paro chieclusters en voor het functio- neren van het priesterteam. Dat zal een uitstekende leerschool zijn voor mijn werkzaamheden in het dekenaat Horst in nauw contact met de priesters daar. Sommigen omschrijven de taak van de deken als 'pastor pastorum', 'een herder voor de herders'. Dat zal mijn ver trekpunt zijn." Welke hobby's heeft u? Lezen en muziek. Wat betreft het laatste vooral muziek van Mozart en Haydn. Maar ook van Chad Baker en Madonna. En uiteraard de prachtige koormuziek van traditionele jongenskoren en de Zangers van St. Frans. Ik lees nogal wat boeken over geschiedenis en biografieën, met name over de 18- 19e-eeuwse diplomaat en politi cus Charles Maurice de Talleyrand- Périgord. Prachtig vind ik ook 'De Tijgerkat' en kleinere werken van bijvoorbeeld Giuseppe Tomasi di Alexander De Graaf Woutering. Lampedusa over de nadagen van de aristocratie op Sicilië."" Wat is uw ideale vakantiebe stemming? "Rome, Palermo, Frankrijk. De kerk vergrijst, zoals bij kerkbezoek valt waar te nemen. Ze is van een brede volkskerk tot een kleine keuzekerk geworden. In ons land is er een priestertekort. De kerk lijkt uit de tijd te zijn: zowel het geloof als de organisatie." Hoe ziet u de toekomst van dit instituut? "Het priestertekort zou je ook kunnen omschrijven als een tekort aan gelovigen. Over de toekomst van de kerk ben ik buitengewoon optimistisch. In heel korte tijd is onze cultuur zeer ingrijpend veranderd. De media voorzien in een overladen en overspannen aanbod voor jong en oud. Die overvloed brengt onrust. Door overvolle agenda's, schreeuwende reclameslogans en de kritiekloze dwang van de mode en de waan van de dag, is er nauwelijks nog de tijd en het klimaat voor bezin ning, tijd voor in rust nadenken over de vraag wat er in ons leven van echte en blijvende waarde is. Het lijdt geen enkele twijfel dat hierin een kentering komt. De voortekenen zijn er al. Verder vind ik het geweldig bemoedigend om te ervaren dat zeer veel mensen in de parochie Venray-Zuid ontdekt hebben, dat zij zelf verantwoorde lijk zijn voor de kerk en voor hun parochie. Dat ze ontdekt hebben dat het voortbestaan van die kerk in hun parochie afhankelijk is van hun eigen bereidheid om er de schouders onder te zetten, en dat zij die bereidheid royaal en metter daad tonen. Dit gemeenschapsge voel is de kern van de kerk en van onze parochie. Het is ook mooi om vast te stellen, dat het is gelukt om een groeiende groep jonge mensen aan deze gemeenschap te binden omdat zij de toekomst zijn van onze kerk. Kerkmensen hebben een scherp oog en een goed oor voor de vragen en de noden van de mensen om ons heen. We moeten er als kerk voor waken dat we antwoord geven op vragen die niet leven bij onze mensen. De vragen en de noden die we wél om ons heen ervaren, moeten we herkennen, erken nen en oppakken in de praktijk van ieder dag. In de mate dat wij erin slagen om duidelijk te zijn in onze boodschap en in de presen tatie daarvan, in de mate dat we erin slagen om mee te denken en mee te leven met de noden van de mensen om ons heen, in die mate zal de slagvaardigheid van onze kerk toenemen. Een kerk die mee denkt, mee groeit en mee helpt midden in de gemeenschap. Die zich niet terugtrekt in de sacristie. Liturgie en spiritualiteit vormen de kernwaarden van onze kerk. Litur gie en spiritualiteit zijn geen doe len op zich, zijn geen stille eiland jes in een drukke wereld. De kerk voedt de wereld met spiritualiteit en liturgie en de wereld op haar beurt voedt de liturgie en de spiri tualiteit van de kerk. De toekomst van deze kerk wordt bepaald door de mate waarin de kerk erin slaagt om de taal te spreken en de toon te treffen die de mensen hier en nu aanspreken. Alleen dan zul len mensen in deze kerk iets van en voor zichzelf ontdekken. Zij zullen de evangelische boodschap die de kerk uitdraagt opnieuw gaan herkennen en waarderen als de basis, het fundament van onze waarden en normen. Kortom: veel kansen te over voor een Venrayse Paterskerkparochie die bruist van jeugd en vitaliteit!" De overeenkomst over de opzet van de jongerensoos in 't Podium ligt klaar, maar de handtekeningen ontbreken nog altijd. Wethouder Twan Jansen (PvdA) meldde in de commissie Maatschappelijke Dien sten dat er over de laatste hobbels nu overeenstemming is. Afgesproken is dat de stichting Poppodium voortaan ook over zaterdagavond kan beschikken voor haar activiteiten. Gijs Scha pendonk, de commerciële exploi tant van het café, heeft vrijdag avond ter beschikking. "Daarnaast heeft er wat uitruil van dagen plaatsgevonden. De stichting heeft bijvoorbeeld niet veel aan de car- navalsdagen, terwijl die voor de exploitant juist wel interessant zijn", zei Jansen, die verwacht dat ieder moment de handtekeningen zullen worden gezet. Eind vorig jaar liet de wethou der weten de jongerensoos nog tot april 2009 een kans te geven. Het afgelopen jaar stond in het teken van gesteggel tussen de exploi tant en de stichting. Het gevolg was dat er nauwelijks activiteiten werden georganiseerd. Martin Leenders (Samenwerking) vroeg in de commissie naar de stand van zaken. Jansen toonde zich licht optimistisch. "De eerste program meringen en festiviteiten zijn er. Ik zie beweging op beide fronten. In april volgt de evaluatie." Gerard Thijssen (inVENtief) liet al eerder weten dat de combinatie van een jongerensoos en een commerci eel café onwerkbaar is. Op zater dag 24 januari zou een optreden slechts veertig bezoekers hebben getrokken. Bovendien was een tij dige aankondiging verzuimd, zodat de buurtbewoners niet op de hoogte waren. Pas op de valreep stond op Kabelkrant Venray een publicatie. Volgens Jansen is dit er een gevolg van dat het niet zo soe pel loopt tussen de exploitant en de stichting. "We gaan daarom een jaarprogramma opstellen waarin alles duidelijk wordt vastgelegd", aldus de wethouder. Twintig hectare uitgegeven op bedrijventerrein De Blakt Op het nieuwe bedrijven terrein De Blakt zijn circa 20 van de 52 beschikbare hec tares uitgegeven. Dat meldde wethouder Lei Heldens (CDA) woensdag in de commissie Middelen. Het bedrijf Cordstrap opende vorig jaar als eerste zijn deuren. Achter het pand aan de Nobel- straat is een grote hal in aanbouw voor het logistieke bedrijf Modus Link. Als derde komt Flextronics Logistics naar De Blakt. Dit logis tieke bedrijf heeft al een vestiging op bedrijventerrein Smakterheide. Flextronics gaat uitbreiden en heeft zijn oog laten vallen op De Blakt, waar het in fases wil door groeien. Het VECC (Venrays Evene menten Congres Centrum) is de vierde gegadigde. Initiatiefnemer Harry Maessen wil de evenemen tenhal bouwen op de zichtlocatie langs de A73. CDA en Samenwer king vroegen in de commissie naar de stand van zaken. Volgens wethouder Heldens verkeert het VECC nog in de onderzoeksfase. "Het is nog niet bekend wanneer het gerealiseerd kan worden. De haalbaarheid wordt momenteel onderzocht. Eerst moet het con cept duidelijk zijn voordat de investering daadwerkelijk wordt gedaan", verklaarde Heldens die hoopt dat er nog dit jaar duidelijk heid komt. Het VECC kan gebruikt worden voor beurzen, tentoonstel lingen, congressen maar ook voor muziek- en sportevenementen. Het terrein van De Blakt heeft een bruto omvang van 73 hec tare waarvan 52 hectare uitgeef- baar is. De gemeente heeft samen met Maessen Bedrijven een PPS- constructie opgezet. Dit is een publiek-private samenwerking waarin beide partijen voor 50 pro cent deelnemen. Maessen heeft de meeste gronden in eigendom en zal deze inbrengen in het samen werkingsverband. Met de genoem de vier initiatieven is circa 20 hec tare vergeven. Volgens Heldens lopen er momenteel geen andere aanbiedingen. De gemeente heeft het terrein niet op voorhand ver kaveld. "Zo kunnen we flexibel inspelen op de vraag", aldus Hel- dens. Professionele kinderopvang in een huiselijke sfeer/ -rX Neem eens een kijkje op WWW.kdvpoehbeer.nl of neem contact met ons op: Ë-mail: info@kdvpoehbeer.nl Tel: 10478) 569706 Komst tweede supermarkt aan rand Venray Albert Heijn gaat de win kel aan het Schouwburgplein inkrimpen. Daarnaast is het Ahold-concern op zoek naar een locatie voor een tweede, grotere supermarkt aan de rand van Venray. De wijk Bra bander en nabij Intratuin zijn mogelijke locaties. Wethouder Heldens (CDA) is blij dat de supermarkt voor het winkelcentrum behouden blijft, ook al is het in afgeslankte vorm. De Venrayse vestiging van Albert Heijn heeft veel hinder ondervon den van het verdwijnen van de grote parkeerplaats in de Gouden Leeuw. Hier wordt momenteel een nieuwe woonwijk gebouwd. Het concern wilde eerst tijdelijk verplaatsen naar het leegstaande pand van LeenBakker in de Gou den Leeuw om op termijn nieuw- bouw te plegen op bedrijventer rein De Brier, aan de zuidkant van Venray. Voorwaarde voor een goed draaiende supermarkt is vol doende parkeergelegenheid in de nabijheid. De gemeente is momenteel in gesprek met Ahold over de splitsing van het huidige winkelpand. De gemeente wil een deel van de supermarkt aankopen en afbreken om zo een ruimere en mooiere verbinding naar de Gou den Leeuw te maken. De bestaan de, lelijke onderdoorgang is velen een doorn in het oog. De woon wijk in de Gouden Leeuw krijgt straks een meer open verbinding naar het Schouwburgplein. In het spreidingsbeleid voor supermarkten worden drie locaties voor 'nieuwvestiging' genoemd. De Brier, de voormalige garage Van Haren aan de Raad huisstraat en nabij Intratuin. De politiek is tegen de komst van een supermarkt naar De Brier, vooral vanwege de concurrentie voor het winkelcentrum in de wijk Brukske. Op het terrein van Van Haren heeft Jan Linders woens dag zijn nieuwe winkel geopend. Intratuin heeft zelf ook nog uit breidingsplannen. Een mogelijk vierde optie is nieuwbouwwijk Brabander aan de noordwestkant van Venray. In het spreidingsbeleid is een maximum vloeroppervlakte voor supermarkten vastgelegd. Dit betekent dat de komst van een megasupermarkt is uitgesloten. "Albert Heijn kan dus niet veel vierkante meters extra toevoe gen", zei Heldens in de commissie Middelen. Hij hoopt binnenkort overeenstemming te bereiken over de nieuwe locatie. De Stichting Helpende Handen van Venraynaar Bart Veldpaus heeft afgelopen vrijdag een cheque van maar liefst 3700 euro in ontvangst mogen nemen op basisschool Petrus Banden in Venray. Leerlin gen en hun ouders en leerkrach ten hadden dit fraaie bedrag bij elkaar gebracht tijdens de jaarlijk se kerstmarkt. Door de verkoop van (zelfgemaakte) artikelen en Collecte Amnesty International Mensenrechtenorganisatie Amnesty International houdt dit jaar voor de zevende keer een landelijke collecte, en wel van zondag 8 tot en met zaterdag 14 februari. In Venray komen dit jaar zo'n veertig collectanten steun vragen voor het werk van Amne sty. Hiervoor gaan ze langs de deuren en op zaterdag zijn ze aan wezig in de Grotestraat in Venray. Ze zijn herkenbaar aan de karak teristieke Amnesty-kaars. In totaal zijn in Nederland zo'n 23.000 col lectanten actief voor Amnesty. In 2008 werd er door de vrijwilligers ruim 1,6 miljoen euro opgehaald. Met de slogan Geef om vrijheid wil Amnesty duidelijk maken dat vrijheid niet in alle landen vanzelf sprekend is en dat er geld nodig is om de vrijheid van mensen te waarborgen. diverse andere activiteiten werd geld ingezameld voor het goede doel. Het geld wordt onder andere besteed aan een weeshuis in India waar Bart Veldpaus en zijn vrouw Marijke zich enorm voor inzetten. Dorpsraad Oostrum De Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 10 februari een open bare vergadering in D'n Oester ham in Oostrum. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere de actielijst, de correctie dorpsgrens Oostrum/Oirlo en de financiële verslaglegging 2008. Hogere celstraf voor Duitser De rechtbank in Roermond heeft de 31-jarige A.F. uit Duitsland veroordeeld tot een gevangenis straf van 30 maanden, met aftrek van voorarrest. De uitspraak is opmerkelijk, omdat het Openbaar Ministerie 20 maanden cel had geëist. Volgens de rechtbank is bewezen dat de man op 9 oktober vorig jaar in Venray een persoon opzettelijk zwaar lichamelijk let sel heeft toegebracht. Het slachtof fer had steekwonden in het gelaat en de hals, een kleine fractuur aan de schedelbasis en een neusfrac- tuur. Ook heeft A.F. de keel van het slachtoffer dichtgeknepen. Korting subsidies berust op misverstand Ouderenverenigingen in de dor pen worden niet gekort op hun subsidie omdat ze geen allochto ne leden hebben. Dat meldde wet houder Twan Jansen (PvdA) in de commissie Maatschappelijke Dien sten op vragen van John Michels (CDA). Michels had vernomen dat de gemeente gedreigd had subsidie terug te vorderen als er geen aantoonbare inspanning was gedaan om allochtone ouderen als lid te werven. "Waar geen alloch tonen wonen, kunnen ook geen allochtonen bij de vereniging wor den betrokken. Er wordt dan ook niet aan de subsidies getornd", beloofde Jansen. "Het is wel een intentie van de gemeente om de allochtonen, vaak een moeilijk bereikbare groep, meer te laten deelnemen aan het verenigingsle ven. Vooral bij ouderen is de par ticipatie heel laag." De gemeente heeft al veel reacties ontvangen van verontruste verenigingen. Ze vreesden subsidie te moeten inle veren. Volgens Jansen berust het op een misverstand. "Wij zijn er niet in geslaagd duidelijk te zeg gen wat we bedoelen. In de prak tijk is het fout gegaan. We moeten beter letten op de tekst, want de verstrekte informatie moet helder en eenduidig zijn." Dorpsraad Ysselsteyn Dorpsraad Ysselsteyn vergadert op maandag 9 februari vanag 20.00 uur in het gemeenschaps huis. Op de agenda staan onder andere voortgang woningbouw fase 2, verslag Werkgroep Ont wikkeling Ysselsteyn en verslag dorpsradenoverleg. FAUNALAND VAN GROOTEL turn' mmw DIERENSPECIAALZAAK VENRAY - HORST

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7