De klap komt straks in juni Een win-winsituatie Nieuwe sporthal pas eind december klaar Wellicht ander type woningen Gouden Leeuw "Veel minima onbereikbaar ff ff Noord 8W SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN ff PEEL EN MAAS Donderdag 5 februari 2009 - Pagina 3 Venray merkt nog weinig van oplopende werkeloosheid De economische crisis lijkt nog niet veel vat op de regio Venray te hebben. Het UWV Werkbedrijf, het voormalige arbeidsbureau, merkt nog weinig van een grote toeloop van werkzoekenden. Er zijn in Limburg vier mobiliteits centra, onder meer in Venlo, opgericht om werknemers die hun baan dreigen te verliezen snel aan ander werk te hel pen. Wethouder Twan Jansen (PvdA) weet dat ook Venray niet aan de ontslaggolven ont komt. Hij verwacht dat in juni de werkeloosheid flink zal oplopen. Jansen heeft de afgelopen weken gesprekken gevoerd met alle betrokken partijen, zoals werkgevers, onderwij sinstellin- gen en met het management van het UWV Werkbedrijf in Venray. Er zijn momenteel tien bedrijven die gebruikmaken van de regeling voor werktijdverkorting. Dit loopt voor een periode van zes weken. Het gaat in totaal om duizend werknemers, van w2ie 450 uit de regio Gennep/Bergen en 550 uit Venray en directe omgeving. Voor de tweede ronde hebben zich inmiddels acht bedrijven gemeld. Alleen de uitzendbranche ondervindt momenteel al de effec ten van de economische crisis. "Als het minder gaat worden flexibele werknemers en oproepkrachten het eerst afgestoten", vertelde Jan sen in de commissie Maatschappe lijke Diensten. Daarnaast heeft de auto-industrie in Limburg al flinke klappen opgelopen. Dat heeft ook zijn weerslag op toeleveranciers, zoals Inalfa in Venray. Bij het UWV Werkbedrijf is het momenteel nog de stilte voor de storm. "Er zijn zelfs vacatures die ingevuld moe ten worden. Het is nog de nasleep van de goede tijden." De conjunctuur in Venray zal later reageren. "Maar wel stevig. Vanaf juni zal de werkeloosheid flink gaan oplopen", voorspelt de wethouder, die het een voordeel vindt dat de Venrayse economie niet meer zo eenzijdig is samen gesteld. Voorheen dreef de lokale economie vooral op industrie, zorg en landbouw. De afgelopen jaren zijn andere sectoren in opkomst, zoals dienstverlening, detailhandel en logistiek. Dat maakt Venray min der kwetsbaar. Wethouder Heldens (CDA) vertelde eerder in de com missie Middelen dat het banenver lies kan worden opgevangen door het aantrekken van nieuwe bedrij ven. "Venray steekt nog gunstig af bij de andere regio's. Maar ook hier maken de bedrijven moeilijke tijden door." Een mobiliteitscentrum kan effectief optreden omdat alle instanties en partijen op het gebied van werkgelegenheid erin samenwerken. Jansen ziet dat werkgevers en onderwijsinstel lingen elkaar hebben gevonden. Dat is ook nodig omdat werktijd verkorting hand in hand gaat met scholing. Dit is zelfs een voor waarde om voor de regeling in aanmerking te komen. "Het mobi liteitscentrum kan werknemers snel herplaatsen. Maar we moeten de tijd ook benutten om de men sen bij te scholen en beter te kwa lificeren. Deze kansen moeten we nu grijpen", aldus Jansen, die het UWV Werkbedrijf daarvoor beter toegerust acht dan het voormalige CWI en het arbeidsbureau. "Dat had meer een ambtelijke status en reageerde afwachtend. Het UWV Werkbedrijf is veel meer actief aan de voorkant. Het zoekt preventief naar creatieve oplossingen. Hier zijn flinke slagen gemaakt", con stateert de wethouder. Maatjesproject Venray Maatjes Noord-Limburg is een dienst van het Cliëntenad viesbureau Noord- en Midden Limburg. Suzanne Peters (17) en Saskia Geurts (17) lopen op dit moment stage bij het bureau in Venray en vertel len over het maatjesproject en hun ervaringen als maatje. (Door Sanne Claessens) Het maatjesproject zegt veel mensen wel iets, maar wat het precies inhoudt is, voor velen toch nog een beetje een vraagteken. Suzanne en Saskia vinden belang rijk dat er meer bekend wordt rondom dit project en willen hier aandacht voor vragen. Maatjes GGZ Venray is er voor mensen met een psychiatrische achtergrond. Het project koppelt vrijwilligers aan deze mensen. Voor sommigen is het al lang gele den dat zij in aanraking waren met het GGZ, voor anderen een stuk recenter. Ook de psychiatrische achtergronden zijn verschillend, maar feit blijft dat de mensen die op zoek zijn naar een maatje al veel hebben meegemaakt en daar door vaak geen of weinig sociale contacten meer hebben. Ze staan letterlijk en figuurlijk aan de zijlijn van de samenleving. "Als maatje ga je op bezoek bij degene en doe je samen leuke dingen. Vaak is het een beetje aftasten waar de ander zin in heeft. Veel van de mensen zijn eenzaam en vinden het fijn gezelschap te hebben", vertelt Suzanne. Samen met een vrijwilliger weer de draad van het leven oppakken dus. Een kop kof fie drinken, een wandeling maken, een spelletje spelen, boodschap pen doen of gewoon samen op de bank zitten kletsen. Het zijn kleine eenvoudige dingen, maar daar draait het om. Saskia Geurts is op dit moment bezig met Sociale Studies in Eind hoven en Suzanne Peters studeert Maatschappelijk Werk en Dienst- verlening in Nijmegen. Eén dag in de week zijn ze maatje van ver schillende mensen."Als maatje heb je vaak twee personen, zeg maar. De ene week ga je naar de ene toe om leuke dingen te doen en de andere week naar de andere. Het gaat vaak maar om een uurtje, of soms twee, waarin je samen iets onderneemt", aldus Saskia. Voor beide meiden is het een nieuwe uitdaging en wisten ze van tevo ren niet precies wat ze konden verwachten. "Ik vond het in het begin heftiger dan verwacht. Je gaat echt naar iemand toe die je niet kent en van wie je maar een beetje informatie hebt. En dan is het ook nog afwachten of het klikt natuurlijk", aldus Suzanne. Saskia vult aan: "Je bent natuur lijk geen hulpverlener en bent er ook niet om mensen te helpen met hen (eventuele) problemen. Je bent er om te luisteren en din gen te doen samen. Soms hoor je best heftige verhalen en in het begin is het een beetje zoeken naar hoe je daar dan het beste mee om kan gaan." Veel van de mensen die op zoek zijn naar een maatje zijn al wat ouder, maar daar zijn ook zeker uitzonderingen op. Ook de maatjes zelf hebben/nemen de tijd en ruimte om een echt maatje te zijn. Alles gaat op vrijwillige basis en als maatje moet je ook over bepaalde eigenschappen beschik ken. "Het is belangrijk dat je open kan staan voor de ander en bijvoor beeld een goede luisterhouding kan aannemen. Soms moet je ook wel over een dikke huid beschik ken en flexibel zijn want als vrij williger kom je ook wel eens voor een dichte deur te staan wan neer jouw maatje geen zin heeft in gezelschap", weet Saskia. Toch zien beide dames het belang van het maatjesproject wel degelijk in en willen ze anderen erop wijzen hoe belangrijk dit werk kan zijn. De 'maatjes' Suzanne Peters (links) en Saskia Geurts. "Het is een indrukwekkend pro ject en vaak ook dankbaar werk. Er zijn inderdaad momenten dat je je enorm flexibel moet kunnen opstellen en aanpassen maar als je met een goed gevoel de deur uit gaat, wetend dat de ander een leuke middag heeft gehad is er echt sprake van een win-winsitu- atie", besluit Suzanne. In heel Nederland zijn verschil lende maatjesprojecten te vinden voor verschillende doelgroepen, maar Saskia en Suzanne hopen op deze manier vooral mensen te inspireren en nieuwsgierig te maken naar het maatjesproject, dat niet alleen in Venray maar ook bijvoorbeeld in Venlo zit. Neem een kijkje op www.clientenad- viesbureau.nl voor meer informa tie over het project. Op deze web site kunt u zich tevens ook direct aanmelden als maatje. Wethouder Jansen: "Maanden vertraging lopen we niet meer in" In januari zou de schop de grond ingaan voor de nieu we sporthal. Doordat op het laatste moment nog allerlei nieuwe wensen gehonoreerd konden worden, is de opleve ring met zeker drie maanden vertraagd. Een bittere tegen valler voor de scholen en de sportverenigingen die zitten te springen om uitbreiding van zaalruimte. "Deze vertraging lopen we helaas niet meer in", zei wethouder Twan Jansen (PvdA) donderdag in de com missie Maatschappelijke Dien sten De opzet was in september 2009, bij aanvang van het nieuwe schooljaar en het binnensportsei zoen, de hal te openen. Dit is nu onhaalbaar geworden. De opening zal wellicht rond de jaarwisseling zijn. De vraag is wanneer Janssen Projekt kan starten met de bouw. De gemeenteraad heeft voor de hal een krediet van bijna 6,2 mil joen euro beschikbaar gesteld. Eind vorig jaar bleek dat de gemeente de omzetbelasting kon terugvorderen bij de belasting dienst. Daardoor kwam er zeven ton beschikbaar voor allerlei extra wensen. Op de meeste punten is nu overeenstemming bereikt met de gebruikersraad. Het laat ste knelpunt is de wens van een zogeheten schone-voetengang. De gebruikers willen deze ruimte, als gangpad en wachtruimte tussen de kleedlokalen en de zaal, alsnog opgenomen zien. Daardoor moet het gebouw over de hele lengte met bijna twee meter worden uit gebreid. "Deze gang is een essenti eel punt voor de gebruikers. Daar- naast mag die gang niet ten koste gaan van de zaal in verband met de NOC*NSF certificering", licht wethouder Twan Jansen toe. B en W hebben dinsdag besloten aan de gemeenteraad drie opties voor te leggen. De eerste is zon der schone-voetengang. De twee de optie is één gang en de derde mogelijkheid is het realiseren van twee gesplitste gangen voor binnenkomende en uitgaande sporters. Deze laatste twee opties kosten respectievelijk 250.000 en 450.000 euro extra. Bij de duurste optie kan wellicht een provinciale subsidie van 100.000 euro in de wacht worden gesleept. Als tege moetkoming wordt een speciale achteringang voor het Raayland College geschrapt. Ook zullen enkele aanpassingen in de oude hal komen te vervallen. Sjoerd Ewals (CDA) was er in de commissievergadering niet gerust op dat het plaatje nog steeds niet rond is. Ook Mieke Beerkens (inVENtief) uitte haar zorgen over de communicatie. "Het plan van eisen verandert steeds, terwijl de gebruikersraad telkens onder tijdsdruk wordt gezet. Er is ook helemaal geen terugkoppeling. De mensen raken zo gedemotiveerd. Jansen erkende dat de tijdsdruk hoog is. Alle varianten moesten telkens opnieuw worden door gerekend. Het geeft nogal wat complicaties omdat voor iedere nieuwe wens andere zaken niet kunnen worden uitgevoerd. Met de beoogde exploitant Optisport lopen de onderhandelingen over een nieuw contract. "Ook dit is een complex verhaal. We hopen er voor de zomervakantie uit te zijn", zei de wethouder. Jolanda Dijkema (SP) drong eropaan snel de knoop door te hakken. "Hoe ver moeten we gaan met steeds nieuwe varianten? Eens houdt het op. Niet alles kan gerealiseerd worden." Twan Jan sen erkent het. "We komen zo in de problemen met de deadline. Al die bijstellingen zijn ook een hele klus voor de aannemer. Ergens is er een eindpunt. Maar ik wil voorkomen dat we aan verkeerde zuinigheid doen. Het is steeds zoe ken naar een balans. We bouwen een hal voor de toekomst en dan moeten we het ook goed doen." Afgelopen maandag bespraken de fractievoorzitters in een besloten vergadering de perikelen rond de nieuwe sporthal. De gemeente raad neemt in de vergadering van dinsdag 17 februari het besluit. Zoektocht naar belegger die nieuwbouw wil afnemen Het bouwplan voor de Gou den Leeuw wordt wellicht aan gepast. Projectontwikkelaar 3W Vastgoed gaat bekijken of er nog wel vraag is naar de laatste 23 woningen, die boven op de parkeergarage komen. Deze woningen worden pas gebouwd zodra 60 procent is verkocht. "We gaan bekijken of dit type woningen nog wel marktcon form is", zei wethouder Heldens (CDA) woensdag in de commis sie Middelen. "Zo niet, dan wordt het bouwplan aangepast." Tevens is er een zoektocht naar een belegger die het grootste deel van deze 23 verandawoningen wil afnemen, zodat de bouw snel kan starten. Gezien de kredietcri sis en de nadelige gevolgen voor de woningmarkt, bestaat de vrees dat het verkooppercentage niet gehaald zal worden. Dit heeft weer consequenties voor de par keergarage die in dat geval niet geheel kan worden afgebouwd. Als de bouw van de 23 woningen uitblijft, dan zal het dak van de parkeergarage provisorisch moe- ten worden gedicht. Theo Mulders (Samenwerking) wilde weten hoeveel extra kosten dit met zich meebrengt. Wethouder Heldens kon geen bedrag noemen, maar hij verzekerde dat alle kosten bin nen het totale krediet van 11,8 miljoen euro blijven. De parkeergarage wordt momenteel afgebouwd. De ope ning is komende zomer gepland. Ook het parkeerbureau verhuist binnenkort van het Mgr. Gou- mansplein naar de parkeerkelder, die plaats biedt aan vijfhonderd auto's. De eerste fase van de Gouden Leeuw telt 112 woningen. In februari 2008 is begonnen met de bouw van de woontoren van elf verdiepingen en de aangrenzende appartementen van vier hoog. In totaal zijn dit 41 woningen, waar van momenteel ongeveer de helft is verkocht. Eind vorig jaar is gestart met de bouw van het appartementen complex (dertig woningen) tus sen de Kempweg en het Gouden Leeuwpad. Binnenkort gaat de schop de grond in voor achttien terraswoningen aan de achter- zijde van de Kempweg richting de Langeweg. Van deze 48 wonin gen moest eigenlijk 60 procent zijn verkocht. Dit bleek niet haal baar. De bouw kan toch beginnen omdat 3W Vastgoed belegger ING Real Estate bereid heeft gevonden 34 woningen te kopen. Hetzelfde probeert de projectontwikke laar nu te doen met de laatste 23 woningen van de eerste fase. Nu de tijdelijke komst (vijf jaar) van Albert Heijn naar het leeg staande pand van LeenBakker niet doorgaat, zal dit winkelpand binnenkort worden gesloopt. Op deze plek komt fase twee, waar de laatste 52 woningen gebouwd worden. Het totale plan de Gou den Leeuw omvat 164 woningen. In de commissie Middelen uit ten enkele fracties hun zorgen over de trage voortgang. Wethou der Heldens meldde dat Wonen Venray een kandidaat is om een aantal woningen af te nemen. Het mislopen van de huurinkomsten van 400.000 euro door het terug trekken van Albert Heijn, hoopt de gemeente terug te verdienen door eerder de starten met bouw fase twee. Honderden huishoudens laten vijftig euro schieten Veel minima in de gemeen te Venray hebben de onbe laste kerstuitkering van 50 euro laten schieten. Van de verwachte 400 huishoudens hebben er slechts zeventig een aanvraag ingediend. "We betreuren het ten zeerste dat veel mensen blijkbaar niet worden bereikt", zei Tiny Gre benjak (Lokaal Aktief) in de commissie Maatschappelijke Diensten. "Het is onwetend heid of ze vinden de aanvraag te veel heisa." Wethouder Twan Jansen (PvdA) kwam tot dezelfde conclusie. "De respons is ontzettend laag. Het is ons flink tegengevallen. We gaan uitzoeken hoe dit komt." Het speelt niet alleen in Venray. Het is een landelijk fenomeen dat veel minima onbereikbaar zijn voor de overheid. Nederland telt bijna één miljoen huishoudens met een lager inkomen dan 120 pro cent van het sociaal minimum. Om iets extra's te doen zouden al deze huishoudens eind 2008 een onbelaste uitkering van 50 euro krijgen. De bij de gemeente Venray bekende minima hebben het bedrag automatisch overge maakt gekregen. Dit zijn in totaal 930 huishoudens. Voornamelijk ouderen met een klein pensioen, arbeidsongeschikten en huishou dens die rond moeten komen van bijstand of een WW-uitkering. Daarnaast vermoedt de gemeente dat er nog zo'n 400 huishoudens voor de kerstuitkering in aanmer king zouden komen. Er is daarom veel publiciteit aan de regeling gegeven. Tiny Grebenjak vindt dat er inkomens bij vermeld hadden moeten worden, zodat de mensen Venray weert langere vrachtauto's De gemeente Venray blijft vrachtwagens langer dan tien meter verbieden om de winkels in het centrum te bevoorraden. Het bedrijf ND Logistics had een ont heffing aangevraagd om met een vrachtauto van 18,75 meter lengte de vestiging van Xenox in Venray te mogen bevoorraden. Aan dit ver zoek werd eerder door de gemeen te Venray geen gehoor gegeven. Nu is ook een bezwaarschrift tegen dit besluit afgewezen. Vanaf 1991 geldt in de gemeente Venray al het verbod voor vrachtwagens lan ger dan tien meter de winkels in het centrum te bevoorraden. ND Logistics wilde een ontheffing om met een vrachtwagen van 18,75 meter het winkelbedrijf Xenos in het centrum van Venray van spul len te voorzien. De bevoorrading van ieder Xenos-filiaal in Neder land gebeurt met zo'n vrachtwa gen en uit oogpunt van besparing van transportkosten wilde ND Logistics ook bij de Venrayse vesti ging op deze wijze goederen leve ren. Wethouder Patrick van der Broeck wil er niet aan om langere vrachtauto's de winkels in het cen trum te laten bevoorraden. "Daar is de verkeersveiligheid niet mee gediend. Het gaat om een enorm bakbeest van een vrachtwagen, bijna twee keer zo groot als toege staan. Het stratenplan is gebaseerd op de tijd dat Venray nog een dorp was, honderden jaren geleden. De straten in het centrum zijn niet geschikt voor vrachtauto's van die omvang. Bovendien schep je een precedent. Venray is er niet mee gebaat om dergelijke voertuigen in het winkelcentrum toe te staan." Proef met sms-alert leidt in Venray tot twaalf 'hot tips' De proef met het sms-alert in Venray heeft de afgelopen maan den geleid tot twaalf 'hot tips'. Dat maakte korpschef B. Rookhuijzen van het district Limburg-Noord vrijdag bekend. Hij noemde de proef een succes. "De twaalf tips hebben niet rechtstreeks geleid tot aanhoudingen, maar wel bijge dragen aan het aanhouden van ver dachten. Het zou natuurlijk mooi zijn als in de toekomst de politie verdachten kan arresteren op basis van een sms-alert." In totaal heb ben vijfduizend inwoners van de regio Venray zich aangemeld voor het sms-alert van de politie. Deze nieuwe service wordt met ingang van 30 januari in heel Noord- en Midden-Limburg aangeboden. Venray was de voorbije maanden proefgebied van het sms-alert. Venray krijgt er twee extra wijkagenten bij Venray krijgt er de komende jaren twee extra wijkagenten bij. Dat is vrijdag beslist tijdens een regionaal overleg van burgemees ters. Noord- en Midden-Limburg krijgt er tot 2011 in totaal elf wijk agenten bij. De eerste zeven zullen in 2009 worden benoemd: drie gaan er naar Roermond, twee naar Venlo, één naar Weert en één naar Venray. In de periode 2010-2011 krijgen Midden-Limburg, Venlo en Venray er ieder nog één bij. Het is nog niet bekend waar de elfde extra wijkagent wordt geplaatst. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching snel kunnen zien of ze ervoor in aanmerking komen. Wethouder Jansen legde uit dat er bewust geen getallen zijn genoemd. "Daar zijn we terughoudend mee. Het is namelijk nogal complex. Bedragen worden vaak verkeerd geïnter preteerd. Het is afhankelijk van wel negentien normen. We willen voorkomen mensen op het ver keerde been te zetten." Lokaal Aktief vindt de uitvoe ringskosten van 10.000 euro veel te hoog. Daarnaast wordt het niet bestede deel van 20.000 euro in de gemeentekas gestort. Voor de uitvoering is bij de bekende minima rekening gehouden met vijf minuten per klant. Voor de anderen is dit een half uur. Er was tijdelijk een extra medewer ker voor aangetrokken, maar die is binnen een week al naar huis gestuurd, meldde Jansen. Greben jak vindt dat het overschot voor de doelgroep ingezet moet wor den. Zodat bijvoorbeeld kinderen van minima toch kunnen deelne men aan schoolreisjes of culturele uitstapjes. Jansen reageerde dat overschot ten altijd teruggaan naar de alge mene middelen. Maar hij beloofde dat het bedrag beschikbaar zal blij ven voor de doelgroep minima. www.boomwereld.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen L. Bot Geijsteren, 0478-692861 Boomwereld fimversrorginjj PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) k w p k p. r i i A h n

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3