over school Koken met Limburgs bier Green Day- tribute in eerste voorronde clash De familie Van Es Nadine Kraemer Band in Cambrinus Dokter, zeg dat het niet waar is Hella van der Wijst in Koningskerkje 2-Late op Pinkpop 2009? Aanbiedingen! www.vandenmunckhof.nl Koken met Limburgs bier PEEL EN MAAS Donderdag 5 februari 2009 - Pagina 23 Boekrecensie in Peel en Maas Venray verbleef. De Kring verzorg de in 2007 een lezing over Jonas de Schilder en men bezocht de expositie over werk van De Schil der in het Spaans Gouvernement in Maastricht en aansluitend de Koepelkerk van architect Boosten. Vanuit die hernieuwde belangstel ling wil deze presentatie over de Limburgse School bijdragen aan meer bekendheid en inzicht over dat verrassend fenomeen. Aan de hand van veel afbeeldingen wordt de ontwikkeling van de Limburg se School geïllustreerd. Voor de pauze wordt de West Europese kunst besproken en vervolgens de invloed daarvan op Neder land. Daarna volgt een inleiding als introductie voor de Limburgse School. Aansluitend laten veel afbeeldingen zien waarom aan dacht voor die Limburgse School terecht is. Om overzichtelijk te blijven wordt bij de presentatie de kunstgeschiedenis als leidraad gebruikt, en langs die weg kunnen we het belang van de Limburgse kunstenaars het beste illustreren. De Limburgse School bereikte haar grootste bloei in het Interbel lum (1918-1940). De keuze van de afbeeldingen is sterk bepaald door het werk van de grote drie: Henri Jonas, Charles Eyck en Joep Nicolas. Daar zal later in de pre sentatie Alfons Boosten nog aan worden toegevoegd. Ongetwij feld hebben velen de invloed van de vernieuwing in de Limburgse kunst meegemaakt. Zeker de ver anderingen in de kerkelijke kunst die zich manifesteerden in kerken, op wandschilderingen, in glas- en loodramen, in beelden en reliëfs was opvallend. En wie trouw zijn of haar zondagsmissaal heeft gestoffeerd met prentjes, religieu ze afbeeldingen en bidprentjes uit die tijd, heeft daarmee letterlijk een veranderend tijdsbeeld in de hand. In de zaal is een mini-exposi tie ingericht met materiaal over de Limburgse School. Men vindt daar enkele originele dagbladfragmen ten, catalogi, lectuur en verrassen de illustraties. Om iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van die kleine verzameling, is de zaal open vanaf 19.00 uur. Terugkijkend naar wat een kleine honderd jaar geleden aarzelend en voorzichtig in Limburg begon, mogen we nu toch wel vaststel len dat die voortrekkersrol van de Limburgse kunstenaars opvallend en bijzonder was. De Limburgse School hoort daarom ook thuis in de Nederlands kunstgeschiede nis, die op haar beurt weer voort kwam uit de West Europese kunst zoals die vorm kreeg in de eerste helft van de twintigste eeuw. Een ontwikkeling die we niet mogen vergeten. De presentatie wil daar toe bijdragen. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstel lende niet-leden toegankelijk. Wil en Netty Engels-Geurts zijn pioniers in de Limburgse keuken. Niet alleen hebben ze een enorme kennis van de culinaire geschiedenis van de provincie, ze hebben in de loop der jaren een reeks boeken uitgebracht waarin ze deze ook vastleggen. In dit boek hebben ze zowel traditionele gerechten met bier beschreven alsook nieuwe recep ten bedacht om de heerlijke Lim burgse bieren het best tot hun recht te laten komen. Koken met Limburgs bier voegt extra smaak aan de gerechten toe. Van de alcohol blijft niets over, want die vervliegt. Dat biedt vele mogelijk heden voor nieuwe recepten en bestaande gerechten krijgen een bijna geheel nieuwe smaak. Limburg is de provincie met de meeste brouwerijen. De bie ren komen uit beide Limburgen. Vandaar dat er ook heel veel biervariëteiten bestaan die het koken ermee uiterst interessant en aantrekkelijk maken. Wat dunkt u van de bieren van Brand, Alfa, Gulpener, Hertog Jan, De Leeuw Bier, Lindeboom, De Fontein, maar ook Brouwerij Sint Jozef, Brouwe rij Kerkom, Martens, Maes Alken, Abdijbrouwerij Ter Dolen en Trap pistenbier van de Achelse Kluis! Al deze brouwers hebben meege daan om de beste bieren in de lek kerste gerechten te krijgen. Van hun hand verschenen eer der bij Uitgeverij TIC: Limburg op z'n lekkerst, Vlaai en ander Limburgs gebak, Zelf brood bak ken in de oven en in de broodbak machine, Limburgs op de kaart. Koken met Limburgs bier van Wil en Netty Engels-Geurts is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19.90 euro. Een calvarie is een uitbeelding van de gekruisigde Christus met een wenende Maria en Johannes ernaast. Deze calvarie is in 2006 gerestaureerd en ziet er weer net zo mooi uit als op de foto uit de jaren '30. Hij is te zien in de Ven rayse keuken. Grappig is dat een van de armen van een van de beeldjes niet op de foto is afge beeld maar sindsdien weer is gerestaureerd. Deze foto is is samen met ruim 150 andere te zien op de tentoon stelling Venrayse Fotografen met foto's van Peter Swenker, Gerard Kruijsen, uit de collectie van Jan van der Putten en van de Venrayse Fotoclub. De keuze is gemaakt uit de rijke fotoverzameling van het Gemeen tearchief Venray en van Museum 't Freulekeshuus. Swenker heeft in Venray veel foto's gemaakt van dorpsgezichten, industriële gebou wen, klassenfoto's en familiefoto's. Kruijsen fotografeerde vooral mensen, kunst en architectuur. Van de Venrayse fotoclub is een mooie selectie monumentenfo to's te zien, gemaakt in 1987. In de museumcollectie bevinden zich de oudste foto's van de Grote Kerk en van het oude standbeeld van Hensenius uit 1881 van foto graaf J.W.A. van Dijk. Het museum is geopend op woensdag-, zaterdag- en zondag middag van 14.00 - 17.00 uur. De tentoonstelling duurt nog tot en met 1 maart 2009. In Blok 10 in Horst wordt op zaterdag 7 februari de eerste voor ronde/selectieronde voor de regio Limburg van de zesde jaargang van de grootste coverbandcom petitie van Nederland Dommelsch Clash of the Cover Bands 2009. Vier coverbands bestijgen het Limburgse poppodium om hun kunsten te vertonen en op die manier de jury en het publiek ervan te overtuigen een plaats in de regionale halve finales te ver dienen. Tijdens de voorrondes in Blok 10 starten de bands The only road to Paradiso met het uiteindelijke doel de titel Beste coverband van Nederland 2009 en de daarbij behorende The Clash of the Cover Bands Award 2009. Buiten de vak kundige jury heeft ook het altijd kritische publiek een belangrijke stem bij de selectie van het beste bandtalent. Vanaf de halve finales wordt van alle deelnemers een registratie gemaakt. Elke band krijgt een eigen single in The Clash Hitlijst op www.theclas- hofthecoverbands.com. waarop gestemd kan worden. De band van de single met de meeste stemmen wint The Clash Hitlijst Award 2009 die wordt uit gereikt tijdens de landelijke finale. Deze band gaat ook optreden op het Leidseplein LIVE 2010 in Amsterdam. De jury beoordeelt de bands op onder meer techniek, arrangementen, presentatie en samenspel. De band gekozen door de vak jury en de band met de meeste publieksstemmen gaan door naar de halve finales in oktober in MC De Bosuil in Weert. Vanaf 21.30 uur gaan in Blok 10 de volgende bands de muzikale strijd aan: The Dynamite een rockcoverband uit Weert/Nederweert, Field-9 een pop-, rockcoverband uit Grathem, Deen Gray een Green Day tribute uit Venray en Tuchdown een rock- coverband uit Helden. Coverbands kunnen zich tot 1 maart inschrij ven via www.theclashofthecover- bands.com. Aanvang 19.30 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur in verband met een kleine expositie. De lezing met de titel De Limburgse School wordt verzorgd door kunsthis toricus Harry Vriens. Een verras send fenomeen in de Limburgse kunst uit de eerste helft van de twintigste eeuw. De laatste tijd is er groeiende belangstelling voor de ontwikkeling van de kunst uit de eerste helft van de twintigste eeuw. Daarbij wordt ook de Neder landse kunst uit die periode meer belicht en komt ook de Limburgse kunst ter sprake en heeft men weer aandacht voor de eigen kunst in de regio. In de ontwik keling van de Limburgse kunst in die periode, is een opvallende rol weggelegd voor wat men noemt de Limburgse School. De Kring Venray van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, heeft in haar pro grammering van activiteiten inge speeld op die hernieuwde belang stelling voor de Limburgse kunst. Aanleiding daarbij was ook het feit dat een van de belangrijkste kunstenaars uit die periode, Henri Jonas, van 1933 tot 1937 in het voormalige St. Servatiusgesticht in Machinaal borduren In museum de Kantfabriek in Horst worden op vrijdag 6 en zaterdag 21 februari, vrijdag 13 maart en zaterdag 11 en zondag 26 april demonstraties borduren met de modernste naai- en bor- duurmachines gehouden. Marijke Broekhuijsen van Pfaff gaat de top-of-the-line machines demon streren. Broekhuijsen laat zien wat de mogelijkheden zijn om met moderne naaimachines te bordu ren. Ze laat voorbeelden zien van borduurwerken,modieuze kleding en woonaccessoires en hoe er gespeeld kan worden met stoffen en kleuren. In Museum de Kantfa- briek is tot en met 26 april 2009 de internationale expositie Pfaff Art Embroidery Challenge 2007 te zien. Tijdens deze tentoonstelling worden veertig winnende bor duurwerken van kunstenaars uit meer dan twintig landen tentoon gesteld. De Kantfabriek is open op vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen dagelijks op afspraak terecht. De Kantfabriek is te vinden aan de Americaanseweg in Horst. De Locht Bij streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 8 februari een demonstratie gege ven van het maken van houts kooltekeningen over het leven op het platteland in vroeger tijd met bijzondere aandacht voor details. Ook is er een expositie van reeds gemaakt werk. Elders is de smid aan het werk en de Brökerband zorgt voor de muzikale omlijsting. Bezoekers kunnen ook de wisselexposi tie Die twelf maandekes s'jaars bezoeken. Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. Het museum is geopend van dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. Beachparty bij OJC Jera'70 In OJC Jera'70 in Ysselsteyn wordt op zaterdag 7 febru ari een beachparty gehouden. Bezoekers kunnen deze avond de winterse kledij in de kast laten hangen en voor de gele genheid een zomerse outfit aantrekken. Er heerst deze avond een zomers klimaat in het jongeren centrum. Verder is de Jera bedekt met een dikke laag gele zand om een heus strand na te bootsen. Verder is er een cocktailbar waar drank gehaald kan worden. Tevens krijgt elke bezoeker bij de entree een Hawaï ketting en verder is er een kampioenschap limbodansen. Een deskundige jury gaat prijzen toekennen aan de beste limbodan sers en ook de meest sexy geklede vrouw van de avond kan een prijs tegemoet zien. Een beachparty is natuurlijk niet compleet zonder de tropische klanken van dj Izzy. Hij gaat van 22.00 tot 03.00 de bezoekers vermaken met opzwe pende muziek. De deuren gaan deze avond om 20.00 uur open en de dresscode is zomers/strandkle ding. Venrayse fotografen in 't Freulekeshuus Tot en met 1 maart 2009 is in museum 't Freulekeshuus in Venray de expositie Venray- se Fotografen te zien. In een serie artikelen publi ceert Peel en Maas de komen de tijd tien foto's die in het museum te zien zijn. In de tiende en laatste aflevering: de familie Van Es. De Venrayse fotograaf Peter Swenker heeft in de jaren '30 het ouderlijk echtpaar geportretteerd. Het zijn de heer Jan van Es en mevrouw Gertruda Baarns. Swenker heeft hen statig en sfeervol weergegeven op de foto. De familie van Es had een textiel handel aan de Oude Maashese weg. Een van de dochters heeft deze textielhandel voortgezet. Museum 't Freulekeshuus heeft deze foto van Swenker in 2003 geschonken gekregen, samen met diverse antieke voorwerpen van tin en aardewerk. Twee mooie beelden, een wenende vrouw en een calvarie behoren ook tot deze schenking. De Duitse Nadine Kraemer en haar band geven op zondag 8 februari een optreden op het podium van Cambrinus in Horst. Gevoelige, ambachtelijke songs met een grandioze stem in het genre akoestische pop met een vleugje jazz, rock en folk. Dat is Nadine Kraemer, cen trale figuur als zangeres, gitarist en componist in de naar haar genoemde band. Kraemer legt grote nadruk op mooie, natuurlij ke melodielijnen, eerlijke emotie en eenvoudige doch doorwrochte arrangementen. Haar vier bandleden weten dit met stijlvol en professioneel gemak en met veel smaak op niveau te serveren en Kraemers stem als een geschenk door een concert heen te dragen. Deze uit Keulen afkomstige band wordt in 2005 opgericht en de onlangs verschenen debuutcd House of Cards krijgt in Duitsland lovende kritieken. De band bestaat uit Nadine Kraemer (zang gitaar), Tobias Born (gitaar), Michael Scha- fers (bas), Kolja Pfeiffer (piano) en Daniel Burkart (drums). Het concert begint om 16.00 uur. Meer informatie is verkrijg baar via telefoon (077)3983009 of kijk op www.cambrinusconcer- ten.nl. BiblioNu houdt op dinsdag 17 februari een informatieavond over kanker in samenwerking met Stichting Herstel en Balans en met medewerking van Diny Wijnen, schrijfster van het boek Dokter, zeg dat het niet waar Is. Wijnen is drie maal behandeld voor kanker. Inmiddels is zij helemaal hersteld. Met haar boek wil zij een posi tief verhaal vertellen over kanker. Daarnaast levert Stichting Herstel en Balans ook een bijdrage aan de avond. Zij bieden revalidatie voor mensen met kanker, gericht op het optimaliseren van hun func tioneren en kwaliteit van leven. Kanker is en blijft een ingrijpende ziekte. Ook al geven patiënten het niet altijd expliciet aan, de gevol gen van de ziekte en de daarop volgende behandelingen kunnen het dagelijks functioneren aan zienlijk beperken, zowel licha melijk als geestelijk en sociaal. Vermoeidheid, conditievermin dering en pijn zijn veelgehoorde klachten. Psychologische gevol gen zijn angstklachten, depressie, een gevoel van controleverlies en een verminderd psychisch welbevinden. Hoewel bekend is dat veel kankerpatiënten moeite hebben hun leven opnieuw vorm te geven, bestonden er tot voor kort geen specifieke integrale nazorgprogramma's voor kanker patiënten. De integrale kankercen- tra hebben het initiatief genomen om voor deze vermoeidheid en andere klachten van kankerpa tiënten een oplossing te creëren. Dit gebeurt door middel van het revalidatieprogramma Herstel en Balans. Over dit programma doet Will Lacroix van de stichting haar verhaal. De informatieavond vindt plaats in BiblioNu aan de Loe- vestraat in Horst en begint om 19.30 uur. De activiteit is gericht op mensen met kanker, hun familieleden en op iedereen met interesse in het onderwerp. Aan melden kan via aanmeldingen@ biblionu.nl. of via de balies van de verschillende vestigingen van BiblioNu. In het Koningskerkje aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek is men op donderdag 19 februari welkom voor een lezing door KRO-presentatrice Hella van der Wijst van het televisiepro gramma De Wandeling. Kaarten voor deze lezing zijn te bestellen via www.biblioplus. nl. of verkrijgbaar in alle biblio theekvestigingen van BiblioPlus. In 2006 schreef Van der Wijst het boek Hella's Voetsporen, met daarin negen themawandelingen op uitzonderlijke routes met bij zondere wandelgasten. Tijdens de lezing leest ze fragmenten voor uit haar boek en laat ze fragmen ten zien uit het televisieprogram ma en gaat ze het Open Kaartspel spelen met het publiek. Dit spel speelt ook een vaste rol heeft in haar televisieprogramma. Het Open Kaartspel stelt vragen om erachter te komen of je men zijn hart volgt en dit levert vaak verassende gesprekken op. Van zelfsprekend beantwoordt ze ook vragen over haar boek en het pro gramma De Wandeling. Aanvang 20.00 uur. De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt op maandag 16 februari een lezing in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan. De Venrayse band 2-Late gaat op zaterdag 7 februari in Perron 55 in Venlo strijden voor een plek op Pinkpop 2009. Uit de voorselectie met meer dan 80 bands zijn zij met 24 ande re Limburgse bands gekozen om via een voorronde en een finale te strijden voor een plek op Pinkpop 2009. Dit gebeurt in het kader van de bandwedstrijd Nu of Nooit. Voor de bandleden van 2-Late is dit de ultieme droom. De band bestaat sinds 2002 en is druk bezig met hun eerste cd met daar op negen nummers die de bandle den samen hebben geschreven. De band telt vijf leden, waaron der een vrouw. Ze brengen een klassieke line-up, met gitaar en toetsen en de stijl is poprock. In het voorjaar 2009 volgt de release van de cd. Een van de nummers is geschreven naar aanleiding van de Floriade 2012 die in de Regio Venlo wordt gehouden, genaamd Funky Flowers. Zodra de productie van de cd achter de rug is, wordt dit aan geboden aan de organisatie van de Floriade 2012. Zie voor meer informatie www.2-Late.nl. of www.myspace.com/2laterocks. 'Kïtyemet tBarmf www.nadinekraemerband.com Kunst Cultuur Lezing Wil en Netty Engels-Geurts

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23