Ingezonden PEEL EN MAAS Donderdag 5 februari 2009 - Pagina 12 Zanggroep vertaalt lokale gebeurtenissen en politiek in pakkende liedjes Een zanggroep die inspeelt op lokale gebeurtenissen en plaatselijke politiek, en dat vertaalt in humoristische, beschouwende of kritische teksten. Met één van de wet houders achter de piano of keyboard, terwijl ze uit volle borst meezingt. Kan dat? In Blitterswijck wel. Daar treedt zanggroep 't Zootje al jaren met veel succes op tijdens onder meer de plaatselijke revue. Carla Brugman, inmiddels ex-wet houder van de gemeente Meerlo- Wanssum, maakt deel uit van de groep. Saillant detail: 't Zootje staat ook dit jaar weer op het affiche van de revue in Blitterswijck, die vrijdag en zaterdag om 19.11 uur in het parochiehuis wordt gehou den. Eén van de liedjes gaat over de opsplitsing van Meerlo-Wans- sum, een politieke keuze die voor veel ophef heeft gezorgd in Blit- terswijck. "Wij wilden naar Horst aan de Maas, maar we komen bij Venray terecht", geeft tekstschrij ver Bas Wijnhoven aan. "Een prach tig gegeven voor een lied." Vier liedjes zal 't Zootje vrijdag en zaterdag ten gehore brengen. Het eerste nummer gaat over het roddelcircuit in Blitterswijck. "Dat is een algemeen nummer", ver duidelijkt Bas Wijnhoven, die het gros van de teksten van de liedjes schrijft. "Wat voor soort roddelcir cuit heeft Blitterswijck? En waar gaan die roddels over?" Het tweede nummer zoomt in op de opsplitsing van de gemeente Meerlo-Wanssum. Een onderwerp waarover ook in Blitterswijck flink is gesteggeld de afgelopen maan den. "De meeste inwoners hadden een voorkeur voor Horst aan de Maas, maar we gaan uiteindelijk naar Venray. In ons liedje gaan we in op het gevoel dat dit oproept. De strekking is wel dat we er het beste van gaan maken bij Venray." Het derde lied gaat over het nieu we onderkomen van de KBO, en het vierde en laatste nummer over roken en rookbeleid. INSPIRATIE De liedjes worden in het dialect gezongen en zijn gebaseerd op bestaande melodieën. "De teksten zijn of humoristisch, of beschou wend, of kritisch, of heel neu traal. Al naar gelang de strekking van het liedje. Het is mooi als we een snaar weten te raken bij het publiek. Dat mensen gaan lachen of heel geboeid luisteren naar wat wij te vertellen hebben. Het moet iets losmaken." De inspiratie voor de teksten borrelt bij Bas Wijnhoven 'vanzelf op'. "Dat kan op allerlei momen ten gebeuren. Pratend aan de bar met een glas bier, op een verjaar dag, of als we met de groep bijeen zijn. Vaak ontstaat er tijdens een gesprek opeens een mooi aankno pingspunt voor een onderwerp of voor de strekking van een lied. Het kunnen soms ook heel persoonlij ke onderwerpen zijn, bijvoorbeeld een bekende dorpsbewoner die is overleden." TE GEVOELIG Dat een wethouder deel uit maakt van de groep, betekent voor Bas Wijnhoven dat hij soms extra alert is op de teksten die hij schrijft. "Carla speelt en zingt bij 't Zootje als privé-persoon. Maar ik begrijp dat zij voor velen toch altijd de wethouder is. Of nu dan: wethouder was. Als wij dan samen met Carla een liedje ten gehore brengen dat ingaat op iets dat zich afspeelt in het dorp, terwijl Carla daar bestuurlijk verantwoordelijk voor is, dan kan dat gevoeligheden oproepen. Daar houd ik wel reke ning mee. Het mag niet zo zijn dat zij daar kritiek op krijgt, dat is niet de bedoeling. Maar dat wil niet zeggen dat we veel onderwerpen mijden. Het enige wat we doen is goed letten of de tekst niet ver keerd kan worden uitgelegd. Daar om spelen we nu ook niet in op de actualiteit van de opgestapte wethouders in Meerlo-Wanssum. Dat ligt te gevoelig met Carla in onze groep." 't Zootje bestaat uit negen per sonen. Carla Brugman (keyboard en piano), haar dochter Suzanne (gitaar) en Eric Verberkt (percus sie en drum) bespelen de instru menten. Eind september is de groep voor de eerste keer bijeen- Eric Verberkt, Suzanne Brug man, Leon Thiesen, Karin Wijn hoven, Carla Brugman, Henk Thiesen (heeft de groep inmid dels verlaten), Toine Thiesen, Eugène Rötjes, Bas Wijnhoven en Frank Thiesen. gekomen om oudje liedjes te zin gen en te filosoferen over nieuwe nummers. "Ook brainstormen we dan over de melodieën. Tot november repeteerden we eens in de drie weken, daarna werd het wekelijks in de aanloop naar de revue. Ja, dat is genoeg. Het is af en een toe wel een kunst om de groep compleet te hebben. Ieder een heeft zo'n drukke agenda. Het belangrijkste voor de repetities is dat de drie muzikanten er zijn." De revue is voor 't Zootje één van de jaarlijkse hoogtepunten. "We treden niet zo vaak op. Soms worden we gevraagd voor speci ale gelegenheden. We hebben wel plannen om ooit een keer onze liedjes te bundelen. Want de mees te nummers die zijn geschreven, worden alleen tijdens de revue uitgedragen." In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Crisis (2) Maandag 2 februari 2009 gaat de geschiedenis in als de zwarte dag voor Meerlo-Wanssum. Voor een ieder die niet alleen zijn gevoel, maar zeker ook zijn verstand volgt, zal de motie van wantrou wen naar de beide PK-wethou- ders een extreem slechte zet zijn. Gebaseerd op argumenten die er niet zijn: de beide wethouders zouden onvoldoende in de samen leving staan? Ze worden beticht van het onvermogen om signalen uit de samenleving adequaat op te pakken? Dat is toch wel de drup pel, meneer Beterams heeft alleen al door betrokken te handelen tal loze gezinnen weer op de goede weg geholpen, maatschappelijke ondersteuning was zijn kindje. Mevrouw Brugman heeft bewe zen dat ze, hoe uitzichtloos de problemen ook waren, altijd bleef zoeken naar de beste uitkomst voor alle betrokkenen uit haar dossiers. Voor deze twee mensen gaat mijn buiging heel diep en ik ben er dan ook uitermate trots op raadslid te zijn geweest onder hun wethouderschap. Gehuild heb ik tijdens de vergadering van maan dagavond, met dikke tranen die zeker niet alleen van mij waren, maar van een heel groot deel van de inwoners van Meerlo-Wans- sum. Door deze onzinnige motie zijn heel veel burgers hun houvast kwijt. De toekomst is niet meer wat hij geweest is. Anne-Marie Berkhout, PK-raads- lid Meerlo-Wanssum Crisis (1) Als toehoorder was ik bij de even donkere als memorabele raadsvergadering van de gemeen te Meerlo-Wanssum op maandag avond 2 februari 2009. Vol ver bazing heb ik geluisterd naar de argumenten, of liever gezegd het ontbreken daarvan, op basis waar van de raad zich een weg baant door de plaatselijke politieke arena. Het ontbreken van een gezon de tegenwoordigheid van geest wreekt zich en dompelt Meerlo- Wanssum vlak voor de eindstreep in een crisis. Een meerderheid van de raad valt te verwijten dat zij politieke belangen laten preva leren boven het algemeen belang van het volk wat zij vertegen woordigen. Wie kan de ambtenaren, dorps raden, maatschappelijke organisa ties, het bedrijfsleven en de bur gers, die samen met de gemeente vooruit willen, uitleggen dat ze nu een pas op de plaats moeten maken en vervolgens twee keer binnen een jaar contacten moe ten aanknopen met een nieuw gemeentelijk bestuur? Wie is er gebaat bij deze gang van zaken? Valt er bij dit gekrakeel niet iets voor te zeggen om de koningin te vragen de herindeling van de gemeente Meerlo-Wanssum ver sneld te laten uitvoeren? Erik van Maarschalkerwaard Crisis (3) Het is crisis in Meerlo-Wans- sum. De burgemeester en twee wethouders (PK) hebben twee weken geleden het vertrouwen opgezegd in de derde wethouder (PvdA), waarna deze haar ontslag heeft ingediend. De PvdA wil niet een nieuwe wethouder naar voren schuiven, maar wil ook niet dat de PK met twee wethouders de laat ste elf maanden van het bestaan van Meerlo-Wanssum uitzit. CDA en GP'94 sluiten hierbij aan en samen zeggen ze het vertrouwen op in de PK-wethouders. Waarom? Ik snap het niet en besluit naar de raadsvergadering te gaan. Voordat de vergadering begonnen is, hoor ik een raadslid tegen een man zeggen dat ze misschien wel een beroep op hem gaan doen, dat ze hem misschien nodig hebben als raadslid Voor mij was op dat moment duidelijk dat er koppen zouden gaan rollen, maar waar om? Burgemeester Hahn deed een poging om uit te leggen waarom het vertrouwen in de PvdA-wet- houder was opgezegd, zonder de persoon in kwestie te willen beschadigen. Maar hoe kun je publiekelijk iets aan de kaak stel len, zónder daarbij de persoon in kwestie te beschadigen? In ieder geval kwam het op mij over dat zo veel mogelijk niet-relevante infor matie achterwege was gelaten om de zaak niet erger te maken dan dat deze al was. Natuurlijk voelden de betrokken personen zich toch beschadigd. Logisch, het blijkt problemen te geven dat de betreffende wethou der en een raadslid een gezin vor men, waardoor soms informatie op plaatsen komt waar deze niet thuis hoort. Het zal ongetwijfeld geen kwade opzet zijn, maar hoe kun je voorkomen dat je als part ners 's avonds samen zit te eten en te praten over de werkdag die je net achter de rug hebt? Ik geloof niet zo in opzettelijk misbruik van de situatie, maar ik geloof ook dat hierdoor een onwerkbare situatie ontstaat door afbrokkelend ver trouwen in het college. Hoe kun je zeker weten dat wat binnen het college besproken wordt, ook binnen het college blijft? Achteraf onbegrijpelijk dat het de echtge noot van de wethouder is toege staan om als raadlid aan te treden. Dit had voorkomen kunnen wor den. Ik snap daarom de reactie van de PvdA ook niet. "Onze wethou der eruit, dan ook de anderen eruit!". Waarom? De overige twee wethouders functioneren toch prima? Hun dossierkennis is toch op orde? Waarom niet een ande re PvdA-wethouder naar voren schuiven, even slikken en weer doorgaan. Nog maar elf maanden tot de fusie. Hoe moeilijk kan het zijn om elf maanden door te wer ken in een niet optimale sfeer? Er zijn burgers die veel langer leven in een niet-optimale sfeer of situ atie, omdat ze op de politiek moe ten wachten! Na veel schorsingen en vooral veel onvriendelijk en oncollegiaal gepraat over en weer, volgt een motie van wantrouwen tegen de PK-wethouders. De motie stond al op papier, met een eentje erbij, dus wie weet hoeveel verschillende mogelijkheden er vooraf waren besproken en uit gewerkt? En waarom? Ik heb nog steeds niet gehoord waarom de wethouders hun werk niet zou den kunnen voortzetten. Er zijn geen pijndossiers boven water gekomen, er zijn geen fouten of missers boven water gekomen en bovendien heb ikzelf vele goede ervaringen met deze wethouders. Een van deze ervaringen was in oktober 2008, de week van de toegankelijkheid. Beide wethou ders waren een en al oor tijdens de discussieavond over toegan kelijkheid, ze waren oprecht geïnteresseerd. Ze hebben tijdens een scootmobieltocht ervaringen opgedaan op de diverse hulpmid delen die door de gemeente ver strekt worden, veel gepraat met de 'hulpbehoevende' burger over wat de problemen zijn die men zoal tegenkomt en bovenal, ze hebben geluisterd, écht geluisterd. Dat is goud waard! De motie is niet in stemming gebracht, omdat de wet houders zelf hun ontslag indienen. Een machtsvacuüm is ontstaan. De afspraken met de dorpsraden voor de komende tijd zullen wel op de lange baan geschoven wor den en grote beslissingen worden misschien wel helemaal niet meer genomen tijdens het bestaan van Meerlo-Wanssum. Zelfs al zou er binnen redelijk afzienbare tijd een nieuw college zitten, hoe lang duurt het dan voordat de nieuwe wethouders zijn ingelezen in alle (lopende) dossiers? Dat gaat tijd kosten. Tijd die Meerlo-Wanssum niet meer heeft. Patricia Levens, Tienray Beschamende vertoning doet imago politiek geen goed Ja, het was me het avondje wel in het bomvolle gemeen tehuis in Meerlo-Wanssum. Politiek vuurwerk ten top. Interessant voor de pers, voor mensen op zoek naar sensatie, maar zeker niet goed voor de gemeente Meerlo-Wanssum. En wat te denken van het imago van de politiek? Wat zullen de burgers wel niet denken van het politieke circus in Meerlo- Wanssum? Niet veel goeds, dat is wel zeker... (door Ron Koenen) Na een drie uur durende, turbu lent verlopen crisisberaad zit de gemeente Meerlo-Wanssum, 333 dagen voor de herindeling, zonder bestuur. Aan het CDA nu de taak om in rap tempo samen met PvdA, GP'94 een nieuwe coalitie met nieuwe wethouders te gaan vor men. Binnen een week willen de partijen, die deze week met hun nieuwe regeringsploeg naar bui ten treden. Maar even terug naar maandag avond. Want zo vaak maak je als journalist niet zo'n politieke cir cusavond mee. Van een saaie bij eenkomst was absoluut geen spra ke. Er werd met modder gegooid, gehuild door raadsleden en ook op de publieke tribune zaten heel wat mensen met rode wangen te snotteren in een zakdoek. Tel daar bij op een bijna volle hand aan schorsingen en managementteam van de gemeente Meerlo-Wans- sum dat ontploft van woede na het opzeggen van het vertrou wen door CDA, PvdA en GP'94 in de wethouders Leo Beterams en Carla Brugman van de grootste partij PK Meerlo-Wanssum, en er is maar een conclusie mogelijk: de toeschouwers in de bomvolle raadzaal zagen een slecht geregis seerde, maar wel uitermate boei ende film aan zich voorbijtrekken. Een verhaal dat je weliswaar bijna niet kunt bedenken, omdat het zo bol staat van rancune en het veref fenen van oude rekeningen, maar dat zich toch echt in het eens zo politiek rustige Meerlo-Wanssum afspeelde. De hoofdspelers maandagavond waren burgemeester Joep Hahn, de PK-wethouders Carla Brugman en Leo Beterams en de fractie voorzitters Theo Francken (PK), Rob van der Heijden (CDA), Sylvia Gielens (PvdA) en Frans Kerst- jens (GP'94). Opvallende bijrol len in deze politieke wildwestfilm waren weggelegd voor (vooral) PvdA-raadslid Ben Minken en de ietwat achter in de bomvolle raadzaal weggedoken oud-PvdA- wethouder Dickie Minken, die vorige week, enkele dagen na de vertrouwensbreuk in het college, haar ontslagbrief indiende. De raadsvergadering begon meteen met het betoog van een open hartige burgemeester Joep Hahn, die tot in de details uit de doeken deed waarom hij samen met de PK-wethouders Carla Brugman en Leo Beterams het vertrou wen in PvdA-wethouder Minken opzegde. Het ging niet meer, het vertrek van Dickie Minken was de enige optie. De opinies ston den bij grote dossiers lijnrecht tegenover elkaar. Daarnaast was er ook sprake van belangenverstren geling, omdat wethouder Dickie Minken en echtgenoot en raadslid Ben Minken vertrouwelijke zaken met elkaar bespraken, zaken door gaven aan anderen en de besluit vorming van B en W probeerden te beïnvloeden, aldus (heel) kort samengevat het betoog van Hahn. En dan zijn er nog de kleine irri taties, die de laatste tijd de kop opstaken. Zoals bijvoorbeeld bij de besluitvorming rondom de sub sidie voor de aanleg van de ijsbaan op sportpark Bergsbos in Meerlo. Wethouder Minken maakte in de raadsvergadering van dinsdag 13 januari, nadat SV United-voorzit- ter Arie Janssen de loftrompet had uitgestoken over de inzet van alle vrijwilligers, publiekelijk bekend dat het college van B en W had besloten om een subsidie toe te kennen aan de ijsmeesters van de voetbalclub. Wethouder Beterams gooide daarop zijn pen op tafel, wethouder Brugman plofte ach terover in haar stoel. Want met die boodschap liep wethouder Min- ken voor de muziek uit. Er was in het college van B en W diezelfde dag weliswaar over de subsidie gesproken, de sympathieke geste was zelfs geopperd door wethou der Beterams zelf, maar Dickie Minken verklaarde tijdens die bewuste bijeenkomst van B en W dat er eerst een officiële notitie moest worden gemaakt voor een collegebesluit. Want misschien zou het door de leden van SV United op de publieke tribune als een verkeerd douceurtje gezien worden... Oké, zeiden de andere collegeleden. Dan doen we het volgende week. En 's avonds deed Minken zelf opeens de medede ling dat het college besloten had om een subsidie toe te kennen aan de door de voetbalclub geor ganiseerde ijspret, zonder dat daarover een officieel collegebe- sluit was genomen. Fractievoorzitter Theo Francken deed het verhaal maandagavond uit de doeken en vroeg zich af of de wethouder 'soms goede sier wilde maken voor een volle zaal?'. "Dat noem ik geen collegi aal bestuur, het vertrouwen ebde langzaam aan weg." De zoveelste soloactie van Minken deed de toch al broze verstandhouding binnen het college van B en W in ieder geval geen goed. De gang van zaken binnen het college rond dit onderwerp heeft irrita ties opgeroepen, dat is zeker. Want een week later, op donderdag 22 januari, na een nieuw spoedover leg tussen de twee kampen, zeg den de burgemeester en de twee PK-wethouders het vertrouwen in de samenwerking met Minken op. De interne strubbelingen binnen het college van B en W leidden donderdagavond 22 januari tot gesprekken tussen burgemeester Hahn en de vier fractievoorzitters Theo Francken (PK), Sylvia Gie- lens (PvdA), Rob van der Heijden (CDA) en Frans Kerstjens (GP'94), maar tot een oplossing leidde dat niet. De patstelling bleef. Er werd wél afgesproken dat de coalitie partijen zouden proberen om tot een oplossing te komen. De PK probeerde de coalitie nog te lij men door de PvdA aan te bieden een andere persoon als wethou der naar voren te schuiven. De fractie van de PvdA nam deze optie echter niet over. Integen deel, ze zegde zaterdag 24 januari meteen het vertrouwen in de coa litie en in de PK-wethouders op. Het vervolg van de politieke cri sis is bekend: maandag 26 januari diende Dickie Minken haar ont slag in en 's avonds werd tijdens een crisisbijeenkomst tussen de vier fractievoorzitters en burge meester Hahn door CDA, PvdA en GP'94 besloten om ook het ver trouwen in de PK-wethouders Leo Beterams en Carla Brugman op te zeggen. Een nieuw spoedoverleg tussen de fracties en binnen de partijen was het gevolg, maar tot een doorbraak in de crisis leidde dat niet: Meerlo-Wanssum zit zon der wethouders. Maandagavond 2 februari, na een tumultueuze raadsvergadering, maakten de PK- wethouders Beterams en Brug man bekend dat ze zelf opstap pen, in navolging van Minken een week eerder. De crisis duurt nog even aan. Aan CDA, PvdA en GP'94 nu de taak om snel met een nieuw college en een nieuwe coa litie voor de dag te toveren. Kun nen Venray en Horst aan de Maas het zaakje in Meerlo-Wanssum nu alvast niet overnemen.? Wordt ongetwijfeld vervolgd Op verzoek van de redac tie van Peel en Maas geven ex-wethouder Dickie Minken (PvdA) en haar echtgenoot, raadslid Ben Minken (PvdA), een reactie op het verloop van de discussie over de bestuur lijke en politieke crisis in de gemeente Meerlo-Wanssum. De crisis had voorkomen kun nen worden als burgemeester Joep Hahn eerder had ingegrepen en binnenskamers met de fracties was gaan praten over de college problemen. De door Hahn gesug gereerde belangenverstrengeling is onzin, zo luidt kort samenge vat hun conclusie. Hun volledige (schriftelijke) reactie: 'Terwijl opnieuw sneeuw valt en de stra ten wit gekleurd worden, kijken we terug op een onverkwikke lijke avond, waarop het hele col lege van Meerlo Wanssum is geval len. Maandag 2 februari was een zwarte dag. Burgemeester Hahn heeft hiertoe zijn steentje bijge dragen, door flink om zich heen te slaan. Het college van Meerlo Wanssum heeft een van de wet houders naar huis gestuurd. Vol gens Hahn omdat de sfeer totaal verpest was, er geen vertrouwen meer in elkaar bestond en er niet meer viel te besturen. De vraag is dan natuurlijk hoe dat zo is geko men? Volgens de burgemeester omdat een wethouder getrouwd was met een raadslid, waardoor het risico bestond dat geheime afspraken zouden uitlekken. Toen de kleinste raadsfractie bij gele genheid een ander standpunt innam dan het college, werd deze situatie precair. Geheel waar: bij een coalitie, die het moet hebben van een zeven tegen zes meerder heid, is afstemming van standpun ten noodzakelijk. Je zou zeggen, dat de collegepartijen dan uiterst omzichtig met elkaar om zouden gaan. Zo niet in Meerlo Wanssum. In plaats van overleg werd de confrontatie gezocht, waardoor de verhoudingen zich verhard den. Al snel leidde dit tot escalatie, en verwijten over en weer. Dat is het moment, dat een onafhanke lijke voorzitter moet ingrijpen, en moet trachten de partijen weer bij elkaar te brengen, met elkaar te verzoenen. Gedurende zeker een half jaar heeft deze veenbrand voortgewoekerd, zonder dat er is ingegrepen. Integendeel, de bur- gemeester koos de zijde van de grootste partij, wat uiteindelijk heeft geleid tot het heenzenden van een wethouder.Dat dit door de gemeenteraad niet werd begre pen, hoeft niet te verbazen. Het ging eigenlijk nergens over, en in de raad werden besluiten met algemene stemmen genomen. Het wegsturen van de wethouder werd in ieder geval gezien als een onbezonnen daad, die heeft geleid tot de val van het hele college. Op een dag als deze kan je gemakke lijk uitglijden. En de reden voor de verstoorde verhoudingen? Het is wel erg gemakkelijk om de huwelijkse relatie van de wethou der als zondebok aan te wijzen.' Dickie Minken, ex-wethouder Meerlo Wanssum, Ben Minken, raadslid fractie PvdA. Het jaarlijks door de pro vincie Limburg opgestelde belastingoverzicht laat voor 2009 zien dat de belasting van de veertig Limburgse gemeen ten in 2009 nagenoeg gelijk is aan die van 2008. Belang rijkste conclusies zijn dat mensen met een eigen huis in 2009 gemiddeld 0,9% meer aan gemeentelijke belastingen betalen en huurders gemid deld 1,7% minder. Vooral de afvalstoffenheffing zorgt voor een lastenverlichting. Die daalt in Limburg gemid deld met 2,8%. Het rioolrecht stijgt met gemiddeld 4,5% het sterkst. De onroerendezaakbe- lasting (ozb) neemt gemiddeld met 2,6% toe. De provincie constateert in het belastingenoverzicht 2009 dat de lastenontwikkeling bij de Lim burgse gemeenten in 2009 heel gematigd is. "Naar aanleiding van het overzicht kun je concluderen dat, ondanks de kredietcrisis, de belastingen minimaal gestegen zijn voor de burgers. De huidige economische situatie heeft nog maar een beperkte invloed op de hoogte en ontwikkeling van de gemeentelijke heffingen gehad", aldus gedeputeerde Herman Vre- hen. In Mook en Middelaar betalen eigenaren gemiddeld het meeste aan ozb: 300 euro. Gemiddeld betalen eigenaren in Limburg in 2009 202 euro (5 euro (2,6%) meer dan in 2008). Huiseigenaren in Beesel betalen met 127 euro het minst. In vijf gemeenten daalt de ozb; Arcen en Velden kent de grootste daling (5,2%). Voerendaal kent de hoogste stijging (7,6%). De hoge ozb in Mook en Midde laar houdt verband met de gemid delde waarde van een woning in deze gemeente die met ruim 315.000 euro veruit het hoogst in Limburg is (50.000 euro meer dan bij nummer twee; de gemeente Nederweert). Gemiddeld komt de waarde van een woning in 2009 uit op 189.000 euro. Dit is ruim 3.000 euro (1,8%) meer dan in 2008. Het gemiddelde ozb-tarief stijgt van 0,1058% naar 0,1066% van de waarde. Huiseigenaren betalen zowel ozb als rioolrecht als afvalstoffen heffing. In 2009 komt dat gemid deld neer op 638 euro voor een meerpersoonshuishouden. De gemeente Nuth heft het meest: 770 euro. Beesel het minst: 473 euro. Het rioolrecht komt gemid deld uit op 179 euro. In 2008 lag het rioolrecht 8 euro (4,5%) lager. Het rioolrecht ligt tussen 116 euro (Roermond) en 273 euro( Sevenum). AFVALSTOFFENHEFFING De afvalstoffenheffing wordt altijd door de gebruiker van een woning betaald. Eigenaar/gebrui ker en huurder hebben daar bei den mee te maken. Gemiddeld betaalt een meerpersoonshuis- houden in 2009 258 euro, terwijl de heffing in 2008 gemiddeld 265 euro bedroeg.In 27 van de 40 gemeenten daalt de heffing. Het meest in Sevenum met 15,3%. In negen gemeenten is de heffing gestegen. Het meest betalen de huishoudens in Vaals: 348 euro. In Meerlo-Wanssum is het tarief het laagst: 168 euro. Huurders c.q. gebruikers van woningen betalen in zeventien gemeenten geen rioolrecht, in zeven gemeen ten een deel van het rioolrecht en in zestien gemeenten het gehele rioolrecht. Het totaal van de gemeentelijke heffingen voor huurders loopt daardoor sterk uiteen. Soms betalen huurders alleen de afvalstoffenheffing, soms de afvalstoffenheffing en een deel van het rioolrecht en soms de afvalstoffenheffing en het gehele rioolrecht. Gemiddeld betaalt een huurder in Limburg 344 euro (in Vaals 582 euro en in Meerlo-Wans- sum 168 euro). 't Zootje legt Blitterswijck weer onder de loep Meerlo-Wanssum Politiek circus in Meerlo-Wanssum Dickie en Ben Minken hekelen rol burgemeester Afvalstoffenheffing laagst in M-W

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12