Hoe heeft het zover kunnen komen? Nieuwbouw ParcVelt enthousiast ontvangen 4 el# Alleen schade aan Westsingel door winter "Venray is geen Singapore" 'Liever slagbomen dan parkeermeters' 'Rapportage leefbaarheid schept verwachtingen' BEDRIJFSONGEVAL? h Gunhoek - Advocaten PEEL EN MAAS I) ook voor uw tuin VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 29 januari 2009 - Pagina 7 ZEMBLA besteedt zondag aandacht aan het dossier Jan Willems uit Venray Het programma ZEMBLA besteedt aanstaande zondag aandacht aan de strijd die drie ondernemers al jaren lang tegen de gemeente in hun woonplaats voeren. Eén van de dossiers dat wordt behan deld, is dat van Jan Willems. De eigenaar van een steen- handel ligt al tien jaar met de gemeente Venray in de clinch over de verkoop van zijn bedrijventerrein. Willems claimt meer dan een miljoen euro schade te hebben geleden en heeft al verschillende rechtszaken tegen de gemeente Venray aangespannen. Telkens trok hij aan het kortste eind of werd de zaak naar een andere procedure verwezen. Ten einde raad klopte Willems bij het docu mentaireprogramma ZEMBLA aan. "Ik zit door de gemeente financi eel aan de grond. Ik schaam me er niet voor dat ik failliet ga, maar ik schaam me er wel voor dat ik in een gemeente woon met zo'n lokaal bestuur." ZEMBLA is het documentaire programma van VARA/NPS. ZEM- BLA onderzoekt ontwikkelingen en gebeurtenissen in de samen leving. Op 23 november 2008 besteedde het programma aan dacht aan een gijzeling in Almelo, op 16 juni van dat jaar. Een hore caondernemer stak zijn restaurant en auto in brand en liep met twee geladen vuurwapens het gemeen tehuis binnen. Vijf uur lang gijzel de hij een wethouder en vier amb tenaren, om na tussenkomst van een politieagent de wapens neer te leggen. Na afloop verklaarden hij en zijn echtgenote dat ze gek zijn gemaakt door de gemeente Almelo. Hoe heeft het zo uit de hand kunnen lopen? ZEMBLA onderzocht de verhoudingen in Almelo tussen politici en horeca ondernemers. "Naar aanleiding van die uitzen ding zijn we overstelpt met brie ven en dossiers van ondernemers", vertelt Sinan Can, medewerker van ZEMBLA. "We zijn geschrokken van enerzijds hoeveel onderne mers al jaren en jaren in de clinch liggen met de lokale overheid, en anderzijds hoe aangrijpend hun verhalen zijn. Het is onvoor stelbaar hoe soms de verhoudin gen tussen openbaar bestuur en ondernemers in Nederland zijn. Uit al die dossiers hebben we er drie geselecteerd, waaronder het dossier van Jan Willems." Voor Jan Willems is ZEMBLA de laatste strohalm om aandacht voor zijn zaak te vragen. Liever was hij al jaren geleden met de gemeente Venray tot overeenstemming geko men. Maar beide partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. Jan Willems heeft al zo'n 25 jaar een steenhandel op een bedrijfs terrein aan de Smakterweg. Dat terrein had hij tot 1999 in bruik leen van de eigenaar, betonfabri- kant Mebin. Hij hoefde daar niets voor te betalen en verkocht er stenen die in een fabriek in Born werden geproduceerd. In 1999 werd Willems echter verzocht om met onmiddellijke ingang te ver trekken. "Ik kreeg te horen dat de gemeente Venray het terrein nodig had om er een weg aan te leggen voor de ontsluiting van bedrij venterrein Smakterheide. Daar was grote haast bij, want er was Europese subsidie mee gemoeid. Het bestemmingsplan voor Smak- terheide was al op 21 oktober 1997 gewijzigd en vastgesteld. Ik ging niet akkoord en al helemaal niet met de snelheid waarmee het allemaal moest gebeuren. Ik had er mijn bedrijf en een voorraad van 45.000m2 stenen. Waar moest ik daarmee naar toe op zo'n korte termijn? Op 16 december 1999 kwam er echter een rechterlijke uitspraak waarmee mijn gebrui- kersrecht werd opgezegd. Begin 2000 deed Mebin mij het aanbod om het terrein te kopen en ver volgens zelf te gaan onderhande len met de gemeente Venray over de verkoop. Ik had in feite geen keus. Niet kopen betekende einde bedrijf. Maar ik had ook geen geld om het terrein te kopen. Via een overbruggingskrediet werd ik in maart 2000 eigenaar van het bewuste terrein. Vervolgens dacht ik met de gemeente Venray te gaan onderhandelen over de ver koop. Maar het duurde liefst twee jaar voor het eerste bod kwam: 1.3 miljoen gulden. Dat was de helft van de waarde van het terrein dat taxateurs voor ons hadden bere kend. Terwijl we op dat moment ook al twee jaar lang hoge rente hadden betaald voor het over bruggingskrediet." Daar bleef het volgens Jan Wil lems niet bij. "Vervolgens liet de gemeente mij weten af te zien van de aanleg van de weg en dus van de aankoop van mijn terrein. Er was een dassenburcht gevon den en daarom kon de weg niet op die plaats worden aangelegd. Ik twijfel echter sterk aan het bestaan van die dassenburcht. Ik bleef achter met een bedrijfster rein dat veel te duur voor mij was en dat ik had aangekocht in de wetenschap dat de gemeente die grond nodig had en zou kopen. Ik heb daar schriftelijke bewijzen voor. Vervolgens kwam ik er ach ter dat de gemeente Venray al op 27 september 1999 aan de provin cie Limburg had laten weten dat ze er met mij niet uitkwam en dat ze tijdelijk voor een andere optie voor de weg zou kiezen. Ik ben jaren aan het lijntje gehouden en ik heb dure grond gekocht, terwijl toen al bekend was dat er geen weg zou worden aangelegd op mijn terrein. Schandalig. Ik proce deer al jaren, omdat de gemeente Venray mij links laat liggen en niet wil opdraaien voor de schade die ik door de gemeente heb geleden. Die schade is inmiddels opgelo pen tot ruim een miljoen euro. Ik word financieel uitgerookt door de gemeente Venray. Ik vind dat ik schade lijd door de wijziging van het bestemmingsplan. De gemeen te vindt dat niet, omdat ik zelf de grond heb aangekocht en dat de schade niet een direct gevolg is van het bestemmingsplan. In die opvatting staan we lijnrecht tegen over elkaar." De Raad van State besloot onlangs dat Willems zijn claim moet neerleggen in een civiele procedure. "Dus weer een nieuw proces beginnen." Ten einde raad meldde hij zich bij ZEMBLA. "Ik weet niet wat ik ga losmaken met het programma en wat de conse quenties zijn. Ik wil wel dat heel Nederland kan zien met wat voor soort bestuurders wij in Venray te maken hebben. Als onderne mer kun je niet van de overheid winnen, omdat zij de wetten en plannen naar eigen goeddunken verandert. Ik zit door de gemeente financieel aan de grond. Ik schaam me er niet voor dat ik failliet ga, maar ik schaam me er wel voor dat ik in een gemeente woon met zo'n lokaal bestuur." In de uitzending van aanstaande zondag reageert burgemeester Jos Waals op de aanklacht van Jan Willems. Sinan Can: "Hij zegt dat het dossier is gesloten en dat de gemeente Venray geen blaam treft. Wij hadden gevraagd voor een interview met wethouder Hel- dens, maar dat mocht niet. De bur gemeester was beschikbaar voor het interview, niet de wethouder. Dat is vreemd, we kregen daar ook geen duidelijke uitleg over." Sinan Can wil benadrukken dat ZEMBLA geen waardeoor deel geeft. "Wij stellen slechts de vraag: hoe heeft het zover kun nen komen? En waarom moet dat zoveel jaar duren? Eén van de drie geïnterviewde ondernemers heeft al ruim achttien jaar een conflict met de gemeente. Dat is eigenlijk onvoorstelbaar." ZEMBLA wordt zondagavond op Nederland 2 uitgezonden, omstreeks 21.50 uur. De naam van het nieuwbouw project in Veltum gaat verder onder de naam ParcVelt. Vele wijkbewoners trotseerden vorige week donderdag het slechte weer om de onthulling van de naam van het bouwplan mee te maken. Wijk bewoners Frits Geuyen en Steven Giezen namen de onthulling voor hun rekening. Bij dit eigentijdse nieuwbouwproject in Veltum hoort een eigen naam. Daarom schreef Wonen Venray een tijd geleden een prijsvraag uit onder de bewo- ners van Veltum. De naam ParcVelt is bedacht door Frits Geuyen uit Veltum tijdens een avondje scrab ble met zijn echtgenote. De wijk Veltum gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Zonder een blik in het verleden, is de toekomst niet com- pleet. Daarom ging Steven Giezen (als vertegenwoordiger van het Wijkplatform Veltum en Huurders vereniging Noord-Limburg) tijdens zijn speech in op de geschiedenis van Veltum. Het nieuwbouwplan moet straks het kloppend hart van Veltum worden. Waar volop ruim te is voor jong en oud om elkaar te ontmoeten in een mooie groene omgeving. ParcVelt doet straks de slogan Bruisend hart van een nieuw Veltum vast en zeker eer aan. Klachten over sneeuwvrij houden trottoir bij ziekenhuis De strenge winterperiode in de eerste tien dagen van janu ari heeft ook in Venray voor ongemakken gezorgd. Toch is de gemeente er telkens in geslaagd de doorgaande wegen sneeuw- en ijsvrij te houden. De straten hebben de strenge vorst ook redelijk goed door staan. Alleen de Westsingel heeft op enkele plekken schade opgelo pen. Dat geldt ook voor de Zuivel- weg. Dit kwam doordat de toplaag verwijderd was met het oog op de nieuwe inrichting van deze weg. In de winterperiode moeten de strooiwagens gemiddeld twintig tot vijfentwintig keer uitrukken. Deze winter staat de teller op vijf tien. Iedere strooironde kost de gemeente 5.000 euro. Wethouder Van der Broeck (CDA) meldde maandag in de commissie Stedelijk Beheer dat er heel wat reacties van bur gers bij de gemeente zijn binnen gekomen. "Ze waren nogal uit eenlopend. Mensen vroegen zich af waarom er in hun straat niets aan de sneeuw werd gedaan. Ter wijl anderen het jammer vonden dat de strooiwagens het plezier van de kinderen in de straat ver knalde." In de gemeente Venray worden alleen de hoofdwegen schoon gehouden. Hiermee blijft onge veer een kwart van het wegennet sneeuw- en ijsvrij. Naar aanlei ding van enkele klachten heeft de gemeente besloten de strooiroute met drie wegen uit te breiden. Het fietspad langs het Kunstencen trum aan de Heuvelstraat en het fietspad dwars door de wijk Land- weert worden voortaan meegeno men. In Oirlo wordt Boddenbroek aan de route toegevoegd. Deze weg wordt vooral gebruikt door vrachtwagens. Het is de omlei dingsroute om het vrachtverkeer uit de dorpskern te weren. aklachten over trottoirs die niet sneeuwvrij waren. Van den Broeck zei dat zowel burgers als bedrijven en instellingen de plicht hebben hun eigen stoep schoon te vegen. Dat geldt ook voor zie kenhuis VieCuri aan de Merselo- seweg. Bezoekers klaagden over de slechte toegankelijkheid. "Nu heeft het ziekenhuis wel een erg lange stoep", zei Van der Broeck. "We gaan met ze bespreken hoe we tot een gebruiksvriendelijke oplossing kunnen komen." Klachten over rode matten In de feestmaand december hadden de winkeliers in het win kelcentrum rode matten voor hun deuren gelegd. "Een leuk initiatief om voor het winkelend publiek de rode loper uit te leggen", zei wethouder Van der Broeck (CDA) maandag in de commissie Stede lijk Beheer. Echter na het wegha len bleven er witte plekken als restanten over, merkte Henk Bis schops (PvdA) op.Volgens Van der Broeck hebben sneeuw en regen inmiddels hun reinigende werk gedaan. "Het waren inderdaad lelijke vlekken maar ze zijn nu grotendeels weggespoeld." Tineke Lamers (Samenwerking) meldde dat de gehandicapten ook minder blij waren met het initiatief. "Die matten hebben ze de winkeliers niet in dank afgenomen." een abonnement waard Kauwgumperikelen in Grotestraat De Grotestraat heeft sinds een paar maanden een nieuw 'tapijt' gekregen. De nieuwe klinkers worden nu al ont sierd door plekken van kauw gum. "We hebben een prima, goed uitziende en uitnodi gende Grotestraat", zei Tine ke Lamers (Samenwerking) maandag in de commissie Ste delijk Beheer. "We vinden het jammer dat kauwgum nu al een probleem dreigt te wor den." Samenwerking wil dat er vaker een schoonmaakronde komt om de kauwgum weer te verwijderen. "Het is vervelend. Door de nieuwe rode stenen valt het natuurlijk extra op", reageerde wethouder Van der Broeck (CDA). "Maar Ven- ray is geen Singapore. We kunnen de mensen er niet op aanspreken en boetes uitdelen. Het is ook onmogelijk om constant iemand te laten surveilleren." Volgens Van der Broeck kost het 6.000 tot 7.000 euro om het gehele cen trum kauwgumvrij te maken. Dit wordt twee keer per jaar gedaan. Lamers vindt evenwel dat er strenger toezicht moet komen. Daar is Henk Bisschops (PvdA) het roerend mee eens. "Want het ziet er nu nog netjes uit. Het gaat niet alleen om kauwgum maar ook om het weggooien van andere rotzooi op straat. Het heeft alles te maken met normen en waarden. We moeten er allemaal voor zorgen dat we het winkel centrum netjes houden." Ingeborg de Barbanson (VVD): "We moeten de burgers duidelijk maken dat ze trots en zuinig moeten zijn op het centrum. Het gaat ook om ieders belastingcenten." Jolanda Dijkema (SP) pleit voor 'leuke' afvalbakken. "Zoals in de Efteling met 'papier hier'. Dan vindt de jeugd het ook leuk er hun afval in te gooien." Van der Broeck sprak van een aar dige gedachte. Maar hij ziet meer in een discussie over normen en waarden. "We kunnen krantjes rondsturen en er veel aandacht aan geven. Maar er zal iets moeten veranderen in de hoofden van de mensen. En daar heb ik nog geen passende oplossing voor." beSoet-Qn.» ïilf: wwwjjLin hoek.nl Venniy De Hoveniers o4?mm Uitbreiding betaald parkeren aan noordzijde centrum Voor 1 januari 2010 wordt betaald parkeren ingevoerd aan de noordzijde van het centrum. Bij Jerusalem, het St. Jozefklooster, het UWV-ter- rein, de Witte Hoeve en in de Gasstraat en een deel van de Heuvelstraat. De gemeente trekt 260.000 euro uit voor de aanleg van de parkeerterrei nen. Het betaald parkeren wordt uit gebreid met 360 parkeervakken. Er komen zeven parkeermeters die in totaal 105.000 euro kosten. Henk Bisschops (PvdA) ziet liever dat de terreinen wordt afgeslo ten met slagbomen. "Dat is veel klantvriendelijker", zei de PvdA'er maandag in de commissie Stede lijke Beheer. "De automobilisten hoeven dan alleen te betalen voor de tijd die ze daadwerkelijk gepar keerd hebben", aldus Bisschops die weet dat het werken met par- keermeters goedkoper is. "Maar de controle is bij slagbomen veel eenvoudiger. De controleur hoeft dan niet meer bij alle auto's langs te gaan." De PvdA kreeg steun van de andere partijen. Wethouder Van der Broeck (PvdA) kon niet aan geven wat het prijsverschil is. Hij zegde toe voor de raadsvergade ring van 17 februari met een kos- tenvergelijking te komen. De fracties zijn blij dat straks bijna het gehele centrum onder het betaald parkeren valt. "Gelijke monniken, gelijke kappen", zei Tineke Lamers (Samenwerking). De 360 nieuwe parkeerplaatsen leveren naar verwachting een jaar- lijkse opbrengst op van 180.000 euro. Enkele partijen zijn bezorgd over de kostendekkendheid van het parkeerbedrijf. De gemeente raad heeft besloten de jaarlijkse prijsverhoging te halveren van 5 naar 2,5 procent. Sieb Nijssen (CDA) wees erop dat het terrein van de Witte Hoeve deels in particuliere handen is. Dat geldt tevens voor de parkeer vakken bij het St. Jozefklooster. "Er zijn meer belanghebbenden. We moeten dit vooraf goed bespreken om achteraf problemen te voorko men", zei Nijssen. Wethouder Van der Broeck antwoordde in gesprek te zijn met de terreineigenaren. In het verleden heeft de gemeente deze grond onder voorwaarden verkocht zodat het in gebruik kan blijven als parkeergelegenheid. Politiek vraagt zich af hoe het verder moet. Eind 2008 verscheen de eindrapportage Leefbaarheids- onderzoek Venray. De tien dorpen, de tien wijken plus de nieuwe dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum zijn nu volledig in kaart gebracht. Maar hoe moet het nu verder, vroegen de fracties in de com missie Stedelijk Beheer zich maandag af. Het rapport staat bol van aller lei wensen die onmogelijk alle maal in te willigen zijn. De vrees is dat er zo verwachtingen worden gewekt die niet reëel zijn. Positief is daarentegen dat het rapport is opgesteld in samenspraak met alle dorpen en wijken. "De dorpsraden zijn tevreden", zei Geert Craen- mehr (Lokaal Aktief). "Alles is erin verwerkt." Jolanda Dijkema (SP) vindt dat er goed is geluisterd. "Maar het schept wel verwach tingen. Wat wordt ermee gedaan?" De VVD dacht er eveneens zo over. Ook Kees van de Molengraft (inVENtief) vroeg zich af wat het college er nu verder mee gaat doen. Het rapport dient als basis voor het te voeren beleid. Sieb Nijssen (CDA) heeft eveneens zijn bedenkingen. "Want een financiële paragraaf ontbreekt en nogal wat wensen kosten veel geld." Henk Bisschops (PvdA) denkt dat de uit voering 'knap ingewikkeld' wordt. Tineke Lamers (Samenwerking) meent het geld beter besteed had kunnen worden. Het leef- baarheidsonderzoek is uitgevoerd door Spark Result. Het is een ver volg op de leefbaarheidsmonitor uit 2001. "Deze informatie had ook uit de dop's en de wop's gehaald kunnen worden", vindt Lamers. Want ieder dorp en bijna iedere wijk heeft al een eigen ontwikke lingsplan opgesteld. "De gemeente had dit zo over kunnen nemen in plaats in plaats van zelf weer iets te ontwikkelen." Wethouder Elly van Dijck (PvdA) legde uit dat het eindrap port dient als een bouwsteen voor de strategische visie die straks bijgesteld gaat worden. "Er moet nog een discussie komen over wat echt nodig is in ieder dorp of wijk." Half april wordt er daarom een symposium gehouden. "Daar in staan vooral de sociaal-culturele aspecten van leefbaarheid cen traal", zei Van Dijck. Informatieavond luchtmacht De Koninklijke Luchtmacht oefent regelmatig met verschillen de militaire gevechtsvliegtuigen en helikopters boven luchtmacht basis De Peel. Ook dit jaar gaan deze oefeningen plaatsvinden. Om alle omwonenden van luchtmacht basis De Peel te informeren over het doel en inhoud van deze oefe ningen, organiseert de Koninklijke Luchtmacht dinsdag 17 februari een informatieavond in Partycen trum d'n Eik in De Rips. De avond begint om 19.30 uur. Vanzelfspre kend is hierbij ook voldoende gelegenheid voor het stellen van vragen. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Staf Voor lichting Groep Geleide Wapens: (0493)598045. Woninginbraak in Venray Tussen zondagavond 21.00 uur en maandagochtend 01.30 uur is er ingebroken in een woning aan de Veltumse Kleffen in Venray. Met behulp van een koevoet is de voor deur van de woning geforceerd. Tijdens de inbraak zijn enkele duizenden euro's buitgemaakt. De politie is met een buurtonderzoek gestart.Tevens vraagt de politie mensen die iets verdachts hebben gezien contact op te nemen via het telefoonnummer 0900-8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7