Landschap van Sjang van Bergen Start kaartverkoop Funpop Duistere liefde in Mariakapel Lourdesreizen VEG Charisma Jeugdprins Youri Reuzekluut 2009 Expositie In het Bos Drukwerk offerte? munckhoff Ft" www.vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Donderdag 29 januari 2009 - Pagina 27 Venrayse fotografen in 't Freulekeshuus Het thema van de tentoonstel ling werd in het seizoen 2008-2009 gekozen naar aanleiding van foto's van journalist Koos van Zomeren in zijn wekelijkse column Boom voor boom in het NRC. Cursisten Tekenen en Schilderen van de Kunstencentra werden uitgeno digd om op een 3D doek van 50 x 50 cm een schilderij, een teke ning of een collage te maken met als thema Boom. Uiteindelijk wer den er bijna tweehonderd schil derijen gemaakt van figuratief tot abstract, vindingrijk en origineel. In het Bouwopleidingscentrum werden de wanden van de gangen behangen met deze schilderijen! Speciaal voor deze tentoonstelling maakten de docenten Leo Coppus en Jeanny van Lieshout een schil derij van drie x drie meter! De tentoonstelling loopt tot en met 27 maart en is op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur te bezichtigen in het Bouwopleidingscentrum aan de Gebroeders van Doornel aan 63 in Horst. Tot en met 1 maart 2009 is in museum 't Freulekeshuus in Venray de expositie Ven- rayse Fotografen te zien. In een serie artikelen publiceert Peel en Maas de komende tijd tien foto's die in het museum te zien zijn. In de negende aflevering een landschap van Sjang van Bergen. Deze foto van een landschap in de buurt van Venray is gemaakt door Sjang van Bergen (Gennep 1890-1951 Venray). Hij was schil der en fotograaf. Sjang van Bergen kwam uit een gezin met negen kinderen, zeven jongens en twee meisjes. Zijn vader was timmer man. In 1908 vestigde het gezin zich in de Kruisstraat, op num- De dertiende aflevering van Funpop wordt op zaterdag 6 en zondag 7 juni voor de tweede keer gehouden op evenemententerrein De Kasteelse Bossen in Horst aan de Maas. Dit openluchtfestival voor mensen met een verstande- lijke beperking verwacht 8.000 bezoekers uit heel Nederland. Het festival is niet alleen bedoeld voor mensen met een verstandelij ke beperking, maar ook voor hun familie, vrienden en bekenden. Er zijn onder andere optredens van Jan Smit, Gebroeders Ko en Moni que Smit op zaterdag. Zondag staan onder andere Jeroen van der Boom, Chipz, 3 J's en Vengaboys op het podium. Naast muziek zijn er ook veel leuke actieve- en ont spannende dingen te doen. Op 1 februari start de kaartverkoop. Kijk voor meer informatie en een bestelformulier op www.fun- pop.nl. of via telefoonnummer (077)4633014. Net als bij andere grote festivals is er ook een festi valcamping. Omdat de bezoekers uit het hele land en zelfs van over de grens komen wordt hier veel gebruik van gemaakt. Stichting Funpop bestaat uit vrijwilligers die het hele jaar bezig zijn met de voorbereidingen van het festival. Op de dagen zelf werken er nog eens 400 vrijwilligers mee. Er gaat veel aandacht uit naar het instrue ren van deze mensen. mer 20. Na het overlijden van zijn vader ging hij met twee broers wonen aan de Langstraat 28 in een huis, ontworpen door zijn broer, architect Piet van Bergen. We weten van zijn broers dat zij veel gevoel hadden voor kunst en dat zij goede vaklieden waren. Sjang was wellicht de meest begaafde: hij legde onder andere de grond slag voor de kleurenfotografie en ontwikkelde een panoramaca mera. Hij fotografeerde hiermee het landschap rondom de camera. Hij deed een halve meter film in het toestel en liet de camera rond draaien. Na verloop van tijd was de hele film belicht en kon de foto ontwikkeld en afgedrukt wor den. Het hele landschap rond de camera was in één keer gefotogra feerd. Hij beheerste de techniek van het retoucheren van foto's en het inkleuren van zwart/wit foto's: vaardigheden, nooit geleerd op een kunstacademie. Hij was een autodidact. Naast fotograaf was Van Bergen ook kunstschil der. In Museum 't Freulekeshuus zijn diverse schilderijen van hem tentoongesteld. De landschaps foto is afkomstig uit de collectie van Museum 't Freulekeshuus en is samen met ruim honderdvijf tig andere te zien op de tentoon stelling Venrayse Fotografen met foto's van Peter Swenker, Gerard Kruijsen, uit de collectie van Jan van der Putten en van de Venrayse Fotoclub. De keuze is gemaakt uit Het Lourdescomité afdeling Ven- ray houdt dit jaar weer reizen naar Lourdes. De data van de achtdaag se treinreizen, ook voor zieken, zijn: 4 tot en met 11 juni, 1 tot en met 8 september en 24 september tot en met 1 oktober. De data voor de busreizen zijn: 3 tot en met 11 juni (negen dagen), 4 tot en met 11 juni (nachtbus, acht dagen), 31 augustus tot en met 8 september (negen dagen), 1 tot en met 8 sep tember (nachtbus, acht dagen) en 23 september tot en met 1 okto- ber (negen dagen). De data voor de vijfdaagse vliegreizen zijn: 4 tot en met 8 mei, 2 tot en met 7 sep tember en 5 tot en met 9 oktober. De data de zesdaagse vliegreizen: 5 tot en met 10 juni, 2 tot en met 7 september en 25 tot en met 30 september. Er worden ook bede vaarten gehouden naar Nevers en de Bourgognestreek, Banneux en Czestochowa in Polen. Voor meer informatie kan men contact opne men met G. Philipsen via telefoon (0478)583575. VEG Charisma houdt op zater dag 14 maart in samenwerking met stichting Opendoors een boeiende en onderhoudende avond over de onderdrukte chris tenen wereldwijd. Opendoors houdt zich al jaren bezig met het onder de aandacht brengen van onderdrukte christenen, die veelal worden gemarteld, gevan gen gehouden en vaak ook wor den vermoord. Zie ook www. opendoors.nl. Charisma wil dit probleem ook in Noord-Limburg onder de aandacht brengen. Deze avond gaat om 19.00 uur de zaal open en de avond begint om 19.30 uur. Er is een optreden door de Charisma Praisband en de film A cry from Iran wordt vertoond. De avond wordt gehouden in het Muspelheim aan de Vastenavond kampstraat in Blerick. VEG Charis ma houdt hier elke zondag vanaf 10.30 uur een eredienst. Zie ook www.veg-charisma.nl. zingt wereldlijke en geestelijke klassieke muziek van alle tijden. Kleine a capella concerten wor den afgewisseld met grote pro ducties met instrumentale bege leiding en solisten. Het koor staat onder leiding van dirigent Frans van de Loo. Kaarten zijn te reserveren bij de familie Ermers via telefoon (0478)636380, en de familie Wijenberg via tele foon (0478)636390. Kaarten kunnen ook gereser veerd worden via www.mariaka- pel.nl. en verder zijn kaarten te koop vanaf een half uur voor aan vang van het concert bij de ingang van de kapel. Kamerkoor Novo Cantare uit Arnhem brengt op zondag 8 februari in de Mariakapel in Holthees het programma Amor oscuro, duistere liefde, dat geworteld is in de Spaanse volkscultuur. Het programma is een ode aan de schrijver Frederico Garcia Lorca (1898-1936), een sociaal geënga geerde schrijver, met tevens een bijzondere aanleg voor muziek, die bij zijn schrijven veel inspira tie vond in de Zuid-Spaanse volks aard en natuur. Kort na het uitbre ken van de Burgeroorlog werd hij op 38-jarige leeftijd vermoord door aanhangers van Franco, wel licht vanwege zijn antifascistische reputatie, maar waarschijnlijk ook vanwege zijn homoseksualiteit. In zijn lyrische gedichten, vaak met de thema's liefde en dood, bezweert Lorca ongrijpbare mach ten met serieuze beelden en meta foren. Gedichten van Lorca staan centraal in het programma Amor oscuro, getoonzet door twee com ponisten. Het programma wordt uitge voerd door kamerkoor Novo Can- tare onder leiding van dirigent Frans van de Loo, met medewer king van Frans ten Cate, gitaar, Fre- dau Miedema, sopraan, en Anabel Lumbreras, poëzievoordracht. Youri v/d d Kuit is gekozen tot jeugdprins van de Keieschieters in Geijsteren. Hij wordt bijgestaan door adjudant Fleur en nar Maarten. De raad bestaat dit jaar uit zeven kinderen.Jeugdprins, adjudant, nar en raad houden carnavalszondag om 15.11 uur receptie in zaal de Kei. de rijke fotoverzameling van het Gemeentearchief Venray en van Museum 't Freulekeshuus. Swen- ker heeft in Venray veel foto's gemaakt van dorpsgezichten, indu striële gebouwen, klassenfoto's en familiefoto's. Kruijsen fotografeer de vooral mensen, kunst en archi tectuur. Van de Venrayse fotoclub is een mooie selectie monumen tenfoto's te zien, gemaakt in 1987. In de museumcollectie bevinden zich de oudste foto's van de Grote Kerk en van het oude standbeeld van Hensenius uit 1881 van foto graaf J.W.A. van Dijk. Het museum is geopend op woensdag-, zater dag- en zondagmiddag van 14.00 - 17.00 uur. De tentoonstelling duurt nog tot en met 1 maart. Het concert begint om 15.30 uur. Op het programma staan de compositie Romancero Gitano van Mario Castelnuovo-Tecesco, een werk voor gemengd koor en gitaar, de Suite de Lorca, een koor werk van de Finse componist Rau- tavaara, het koorwerk La Bomba van Mateo Flecha, een zogenaam de ensalada van stijlen en volks deuntjes en Canciones populares, verzameld door Lorca, en uitge voerd door gitarist en sopraan. De Spaanse Anabel Lumbreras draagt verder gedichten voor van Lorca. Kamerkoor Novo Cantare bestaat uit twintig gevorderde zangers en zangeressen. Het koor De Reuzekluut, een onder scheiding van carnavals vereniging De Piëlreuzen in Ysselsteyn, wordt dit jaar uit gereikt aan Jo Deters. De uit reiking vindt plaats op zondag 15 februari om 13.00 uur in De Smelehof in Ysselsteyn. Ieder een krijgt dan de gelegenheid om haar echtgenoot te felicite ren. Jo Deters is geboren op 24 sep tember 1939 in Heide. Als jongste in een gezin met tien kinderen groeide zij op. Op haar zestiende leerde ze Thei Deters kennen en sindsdien is ze niet meer weg te denken uit Ysselsteyn. In 1961 trouwde ze met Thei Deters en gingen samen op het boerenbe drijf wonen aan de Puttenweg in Ysselsteyn. In die tijd hadden ze een gemengd bedrijf wat later overging in een legkippen bedrijf. Ze kregen samen vier kinderen, Annie, Ger, Henk en Ria. In 1997 stopte ze met het bedrijf en vanaf toen zijn ze in het dorp aan de Lit- senbergweg gaan wonen. Jo is tot op heden, reeds 13 jaar contact persoon van het Lourdeswerk in Ysselsteyn. Ieder jaar weer zorgt zij ervoor dat er een tiental men sen langs de deuren gaan, om geld in te zamelen. Dit geld is bestemd voor mensen die het verdienen of gewoon nodig hebben om een reis naar Lourdes te maken. Deze reis wordt dan georganiseerd door Stichting Organisatie Limburgse Bedevaarten. Afhankelijk van het opgehaalde geld kunnen er dan 1 of 2 perso nen naar Lourdes. Jo bekijkt in overleg met iemand van vereni ging de Zonnebloem, wie er in aanmerking komt voor zo'n reis naar Lourdes. De laatste jaren is het geld inzamelen een onderdeel van de week van de Goede Doe len waarin zij vertegenwoordigd is vanuit het Lourdeswerk. Zij maakt het mede mogelijk dat mensen met een fysieke beperking door een ziekte, handicap of ouderdom, als "pelgrim" op bedevaart kunnen naar het genadeoord. Daarnaast heeft Jo ook 13 jaar, van 1992 tot 2005, in de redactie gezeten van 't Vlieske. Het clubblad van de sport vereniging SV Ysselsteyn. Een van haar hoofdtaken was het verzor gen van de diversen interviews met de desbetreffende personen. Hierin wist zij iedere keer weer op een leuke maar toch interessante manier haar interview te verslaan. Ook voor de geïnterviewde was dit altijd een prettig gesprek. Maar met het aantreden van een nieuw tijdperk, waarin de computer en het mailen de manier van com municeren bepaalde, kwam hier verandering in. Alles wat zij deed was op hand geschreven blaadjes, en ze vond het tijd om dit maar aan de jon gere generatie over te laten. Jo is een echte verzamelaar en bewaart dan ook graag alles. Een oud kran tenknipsel of een kledingstuk van de oude tijd, zij heeft het allemaal op zolder liggen. Sinds een jaar is Jo ook bij de Stichting Historisch Ysselsteyn, gezeten in het club gebouw achter de Jera. Hiervoor zet ze zich 100% in, om al het geen van het peeldorp van vroe ger te bewaren. Zodat ook straks de kinderen van de toekomst kunnen beleven hoe het vroeger was. Vanaf de oprichting van de recreanten bij de korfbalclub is zij reeds 28 jaar lid van deze groep. Zij is op dit moment het oud ste actief lid van SV Ysselsteyn, en stoppen is verlopig niet aan de orde. Ook hier heeft zij vele din gen gedaan op de achtergrond van de vereniging. Jo was er altijd als er geholpen moest worden met het een of het ander. Met name bij het oliebollen bakken heeft zij menig uurtje achter de hete pan nen gestaan. Ook tijdens de carna val was en is Jo zeer actief en cre atief bezig. Met de jaarlijkse Bonte Avonden van de carnavalsvereni ging was zij één van de drijfveren bij de recreanten. Samen met de andere dames heeft ze ongeveer 8 jaren op de bühne gestaan met de diverse compilaties op bij voorbeeld "Ook dat nog". Met de "Vrollie van de Smeleblaozers", de kapel waar Thei 50jaar lid van is geweest, heeft Jo 14 jaar meege daan aan de Reuzesteynse optocht en brachten ze elk jaar een schla ger. Samen met o.a. Leen van der Hoff was zij één van de kartrek- kers. Daarnaast heeft ze nog vele malen alleen, of als duo met Thei, meegedaan. En toen ze destijds nog aan de Puttenweg woonde heeft ze vanaf 1980 tot aan 1997 ook daar de optocht mede ver fraaid. Tijdens de Alderen Aovend, bonte avond voor ouderen, heeft ze meerdere malen in de buutton gestaan. Ieder jaar kwam "Sjo" een buut vertellen op rijm, hiervoor lag meestal een pen en potloot langs de eierband. De kinderen van Ysselsteyn herkennen Jo als ze over straat loopt. Zij is nl al ruim 8 jaar een van de voorlees-oma's die iedere week gaan voorlezen op de peuterspeelzaal. Per maand gaat ze één middag voor een groep kinderen van 2-4 jaar verhalen voorlezen. En bij de oma's van deze kinderen, bij zijactief, gaat ze 4 maal per jaar de kien afroepen. Bij de laatste ronde word een fles wijn ingezet uit de kelder van Jo. Want ze heeft nog een grote hobby nl. zelf wijn maken. En met haar gastvrijheid heeft zij al diversen groepen en verenigingen mogen ontvangen bij haar onder in de wijnkelder. Zij geeft dan een excursie over het wijn maken. En niet onbelangrijk, ook het proeven hoort er dan bij. De Reuzekluut wordt dit jaar uitgereikt aan een bescheiden vrouw met een bij zondere staat van verdienste voor de Ysselsteynse gemeenschap. Het Bouwopleidingscentrum in Horst viert het 25-jarig jubi leum met de tentoonstelling In het Bos. Dit is een samen werking met Kunstencentrum Jerusalem, Kunstwerkplaats Venray en Kunstencentrum Venlo. wan den bv

Peel en Maas | 2009 | | pagina 27