De liefde overwint! Een 'biëstig mojje' verjaardag Koester uw Monument Venrayse jongeren bij Holland's Got Talent m f ff ff HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Honderddertigste jaargang - week 5 - donderdag 29 januari 2009 Gouden bruidspaar in Venray Op 2 februari 2009 is het een halve eeuw geleden dat Anneke Gerards-Janssen (70) en Gerard Gerards (73) in het huwelijksbootje stapten. Al die tijd hebben ze lief en leed samen gedeeld en samen veel meegemaakt. (Door Sanne Claessens) Anneke en Gerard zijn enorm jong wanneer ze elkaar voor de eerste keer ontmoeten. Gerard zit op school bij de broer van Anneke en komt zo bij haar thuis over de vloer. Hij is nog maar vijf tien en zij dertien als ze elkaar voor het eerst zien, toch slaat de vonk niet meteen over. "Ik had wel vaker sjans van de vrienden van mijn broer", vertelt Anneke, "maar Gerard hield zich juist op de achtergrond. Hij was niet van dat uitbundige, maar hij zorgde wel goed voor me, ook toen ik ziek was destijds ontfermde hij zich over me. Ik heb die geborgen heid al vanaf het begin gevoeld bij hem. Dan lag ik in bed en hoorde ik zijn voetstappen in huis, een fijne gedachte te weten dat hij zo dichtbij was." Anneke woont op dat moment met haar familie in Venlo en Gerard woont in Blerick. Wanneer Anneke vijftien is gaat ze voor het eerst samen met Gerard naar de bioscoop, waar hun voe ten elkaar raken, de vonk over slaat en een eerste verlegen kusje volgt. In 1959 verkoopt Gerard zijn motor, die alles voor hem was, en hiervan huren ze mooie kleding en beloven ze elkaar op 2 febru ari van dat jaar voor de wet hun eeuwige trouw. In de jaren die vol gen krijgen Anneke en Gerard vier kinderen, drie zoons en een doch ter. Ze wonen samen in Venlo, verhuizen naar Eindhoven en in 1971 komen ze met hun kinde ren terecht in het huis in Venray, waar ze nog steeds wonen. Jong getrouwd en al snel een huis vol kinderen, vraagt Anneke zich wel eens af wat ze had gedaan als ze niet zo vroeg al een mooi gezin bij elkaar had gehad. "Ik denk dat ik iets met film of toneel had gedaan. Ik heb daar toch wel iets mee. Vroeger zei ook iedereen dat ik bij voorbeeld op Sissi (Romy Schnei der) leek. Ik ben trouwens ook de peettante van Famke Janssen, nu een groot actrice in Amerika. Ik ben trots dat zij heeft bereikt wat ik anders ook had gewild", vertelt Anneke, die wel van de glamour houdt die bij de filmwereld komt kijken. Volgens Gerard heeft zijn vrouw een mooie houvast; ze heeft altijd wel een klein publiek om zich heen. Hijzelf daarentegen is meer gereserveerd. In veel opzichten lijken de twee dan ook totaal niet op elkaar. "We zijn echt in alles elkaars tegenpolen. Voor mijn gevoel heeft de oorlog voor mij als klein meisje een grote invloed gehad op mij. Mijn ouders heb ben het niet gemakkelijk gehad. Ik ben (daardoor) denk ik heel open geworden. Ik ben heel vrolijk, hou van iedereen, zie er graag altijd goed uit en wil iedereen laten lachen", aldus Anneke. Gelukkig zijn deze twee tegenpolen een mooie aanvulling op elkaar. Ter wijl Anneke thuis is, waar de deur altijd openstaat en ze voor de kin deren zorgt, werkt Gerard hard bij onder meer Philip, de Rank Xerox en Volvo. Hij reist hiervoor veel over de hele wereld. Tegenwoor dig ziet het leven er op sommige gebieden wel anders uit. Het huis, waarin ze al sinds 1971 wonen, is verbouwd en ze genieten iedere dag samen van de kleine dingen, maar ook vooral van hun acht kleinkinderen en twee achter kleinkinderen die allemaal in de buurt wonen. Gerard zorgt goed voor Anneke en is altijd druk bezig met het huis en alles wat daarbij komt kijken. Vroeger was hij een groot fan van zweefvliegen en tegenwoordig is golf voor hem een groot ontspan ningsmoment. Ook kaarten met vrienden doet hij graag en dat is altijd erg gezellig. Anneke heeft nog steeds het liefst veel gezellige en leuke mensen om zich heen. Ze houdt van fotograferen en foto's bewerken en schrijft gedichten. "Over het leven dat Gerard en ik samen gedeeld hebben, zou je zo al een boek kunnen schrijven. We hebben zoveel leuke, mooie en vooral grappige dingen meege maakt!" Twee tegenpolen die al vijftig jaar bij elkaar zijn, is mooi en bij zonder te noemen. Volgens Gerard is er niet echt één geheim voor Anneke en Gerard Gerards: "We zijn echt in alles eikaars tegenpolen." een goed huwelijk. "Er zijn vele wegen die naar Rome leiden. En veel mensen om je heen die je steunen is belangrijk." Zijn vrouw is dat met hem eens, maar heeft nog meer tips. "Altijd eerlijk zijn, al is dat soms moeilijk. Meningsver schillen zijn heel normaal, maar je moet wel verder. Af en toe knallen is prima, uiteindelijk overwint de liefde toch wel", vult Anneke haar man aan. Op 2 februari staan er geen bij zondere dingen gepland. In april, als het lente is, zal het gouden bruidspaar samen met familie en vrienden een mooi feestje te vie ren. Afgelopen zondag stroomde de Kogeldistel in Venray rond de klok van twaalf vol met tientallen mensen verkleed en geschminkt als haas. De reden? Maartje Claessens-Clep- has vierde haar vijftigste ver jaardag en vrienden en familie zorgden er op een bijzonder ludieke en mooie manier voor, dat dit een dag werd om nooit te vergeten. (Door Sanne Claessens) Zaterdagavond 24 januari 2009 viert Maartje samen met veel bekenden het feit dat ze ook bij 'de club van 50' hoort. De hele avond door wordt ze verrast met het ophalen van herinneringen, mooie cadeaus en het herbeleven van anekdotes uit de oude doos. Om 0.40 op 25 januari (het tijdstip waarop ze vijftig jaar eerder gebo ren is) laat ze een zogenaamde Chinese ballon de lucht in gaan, waarmee officieel haar volgende levensjaar begint, en waarbij ze letterlijk Sarah voor het eerst ziet. Voor het huis staat namelijk een opblaaspop van wel bijna vijf meter hoog, die duidelijk maakt welk feest hier gevierd wordt. Het is die avond laat, of beter gezegd alweer vroeg, wanneer de laatste vrienden het huis verlaten na een bijzonder mooi en gezellig feestje. Maartje staat de volgende och tend alweer vroeg op met het idee dat het grootste feest voorbij is en dat het tijd is om op te ruimen, nog enkele bezoekers te ontvangen, maar vooral dat ze kan bijkomen van de avond ervoor. Niets is min der waar, want wat ze niet weet is dat rond 11.30 de hele parkeer plaats van de Plusmarkt in Venray volstroomt met vrienden, familie en kennissen, met allemaal het zelfde doel. Maartje nogmaals eens even goed in de belangstelling en in het zonnetje zetten. Meer dan vijftig mensen hijsen zich in een hazenpak en schminken zich. Er wordt een auto volgeladen met broodjes, koffie, thee en limonade en dan trekt de stoet richting de nog steeds niet vermoedende Maartje. Een van de organisatoren, beter bekend als beste vriendin Mien Janssen vertelt hoe dit idee tot stand kwam. "De aanleiding voor het hazen-idee is nogal een 'delicate' foto van Maartje, geno men zo'n twintig jaar geleden rond het carnaval. Maartje in een hazenpak. Deze foto is al jarenlang onderwerp van gesprek en vaker dan eens hebben we gezegd daar nog eens iets mee te doen. Deze verjaardag was natuurlijk de uitge lezen kans!" Terwijl iedereen zich aan het klaarmaken is, zegt Maartje nog lachend: "Het feest was zo leuk, ik ben blij dat er niet al te gekke dingen gebeurd zijn." Zoon Thijs en dochter Sanne, op de hoogte van wat komen gaat, kijken elkaar lachend aan. Het is net twaalf uur geweest wanneer ze hun moe der naar buiten lokken met een smoesje. Met de poetsdoek nog in de hand staat Maartje voor haar huis wanneer er in de verte muziek klinkt. Het carnavalsnum- mer 'Heej Roojse Haas' 2006) schelt uit een auto, gevolgd door meer dan vijftig (piël)hazen in pak! Maartje slaat de hand voor de mond en vol ongeloof staat ze te kijken hoe de hele stoet swin gend op haar af komt lopen. Ze blijft maar met haar hoofd schud den, lachen en kan alleen maar uitbrengen: "Dat meen je niet, dat kan niet!" Toch is het echt zo, en binnen de kortste keren hebben de hazen zich voor het huis verza meld en wordt Maartje zelf in een hazenpak geholpen. Tijd om bij te komen heeft ze niet, want nie mand minder dan oud-prins Huub Janssen uit Venray komt 'zijn' nummer vertolken en samen met Maartje en alle hazen het bekende dansje doen dat erbij hoort. Na dit bijzondere tafereel midden op straat, snellen alle hazen zich naar binnen om samen te genieten van een kopje koffie of thee en een broodje. Ineens staat het hele huis vol met hazen. Het duurt dan ook even voordat Maartje van de schrik bekomen is. "Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik eenmaal zag wat er aan de hand was. Het is gewoon onvoorstelbaar en bijzon der dat zoveel mensen de moeite doen om dit te regelen. Ik moest het echt even laten bezinken maar het wel helemaal geweldig!", aldus Maartje. De organisatie laat doorscheme ren dat het behoorlijk wat moeite gekost heeft om alles geregeld te krijgen. "Sinds november zijn er wel meer dan 150 mailtjes onder ling rondgegaan om alles op poten te krijgen. Er zijn vergaderingen geweest, notulen en actielijsten gemaakt. Vooral het regelen van al die pakken bleek nog een aar dige klus. Ik heb gewoon in het rond gebeld naar carnavalsver enigingen en particulieren waar van ik hoopte dat zij in het bezit zouden zijn van hazenpakken. Uiteindelijk hebben we ze overal vandaan gehaald, mooi om te zien dat zoveel mensen zomaar daar aan mee willen werken", aldus Lies Rooymans, schoonzus van Maartje. Alle hazen waren het er in ieder geval mee eens dat het nog mooier was dan verwacht. "Het was biëstig moj!", aldus zus van Maartje, Gerrie van Rooij. Die middag wordt in het zon netje, onder het genot van een biertje, nog flink nagepraat en nagefeest. Het is hoe dan ook een verjaardag om nooit meer te ver geten.... Op de Kaart is het thema voor de Open Monumentendag in 2009. Op de kaart betekent aandacht voor allerlei soorten landkaarten of plattegronden; stadsplattegronden, de rol die monumenten daar in spelen of gespeeld hebben. Het thema gaat over structuren in stad en dorp, over de samenhang tussen het monument en zijn omgeving. Op de kaart biedt ook ruimte om te laten zien welke monumenten in het verleden op de (ansicht)kaart zijn gezet. Het thema Op de kaart heeft ook een link met de actua liteit. Duidelijk gemaakt kan wor den waarom gebieden beschermd dorps- of stadsgezicht zouden moeten zijn en waarom bepaalde monumenten gemeentelijke of rijksbescherming genieten. Hier bij een eerste artikel waarbij we uitgaan van een oude ansicht kaart van een karakteristiek stukje Venray omstreeks 1920 met daar onder een foto van de huidige situatie. Weliswaar nog duidelijk herkenbaar maar anno 2009 heeft dit dorpsgezicht jammer genoeg aan allure ingeboet. Het is de hoek Eindstraat/Hoenderstraat; met een doorkijk naar de oudste huizen van Venray: Hoederstraat 6 en 8 uit 1723 en 1743 en het huis van Dr. A.W.A. Ellerbeck, de voorma lige jeugdsoos OJC Dingus. Hoen derstraat 10 en 12 uit ca. 1850. Op de voorgrond Cafetaria De Hoen der. Het pand werd gebouwd rond 1905. De bouwstijl is traditioneel met invloeden van neorenaissan- ce. Het is een opmerkelijk hoek pand vanwege de kleurigheid van het tegelwerk en de toegepaste donkerbruine baksteen met geel rode banden (speklagen) gemet seld in kruisverband. Het heeft een L-vormige plattegrond, twee bouwlagen onder een afgeplat schilddak met leien en Tuiles du Nord dakpannen Verdere bijzon derheden zijn het zaagtandmotief onder de dakrand, de decoratieve hardstenen elementen en lateien, keramische dorpels en het traps gewijs metselwerk in de deurlijst. Opvallend is ook de overhoekse topgevel waarvan er nog enkele in Venray bewaard zijn gebleven. In Venray spreekt men van d n Tomp. Deze afgeplatte hoeken met topgevel staan aan een kruispunt of T-splitsing. Zie ook de onlangs herbouwde hoek Henseniusplein, Henseniusstraat of het Witte Huis aan de Paterslaan, Langstraat. Foto Gemeentearchief, Frans de Roos. Bron Monumenten Inventarisatie Project Limburg. SVM secretariaat, Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail venraymonumentaal@live. nl. JI TEQHil A M C Patersstraat 35 - 5801 AT Venray E info@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Flakes, Shokkie en Maestro, drie jongeren uit Venray, deden op 24 januari mee aan de voorrondes van het SBS 6- televisieprogramma Holland's got talent. Het optreden dat zij verzorgden was voor een groot deel geïmpro viseerd en bestond uit rappen en beatboxen. De juryleden waren overweldigd door de show van deze sterren in wording en spra- ken hun bewondering voor het trio uit. Ze zijn met glans door naar de volgende ronde! De arties ten hebben in de aanloop naar deze voorronde enkele malen geoefend. Dit is mede mogelijk gemaakt door een samenwerking met Stichting Marokkaans Acti viteiten Centrum (SMAC) en het jongerenwerk van Synthese. Zij zorgden voor een ruimte en de apparatuur. Het stimuleren van Flakes (links), Maestro en Shokkie (zittend) voor de studio in Hilversum. jongeren die hun talent op een positieve manier inzetten, behoort tot de taken van het jongerenwerk. Het jongerenwerk doet er dan ook alles aan om deze jongeren verder te steunen bij het verwezenlijken van hun droom. L EN MAAS vunraij, AANKOOPBEGELEIDING ADVIES IN ONROEREND GOED

Peel en Maas | 2009 | | pagina 19