Zwarte bladzijde in de geschiedenis Misser eerste klas "Geen gelijke positie binnen college" Schooljeugd leest voor "Breuk door college in gang gezet ff ff ff ff ff ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 29 januari 2009 - Pagina 15 Beroepskrachten van Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wans- sum hebben afgelopen week het certificaat van de training 'start blokken' uitgereikt gekregen. Zij hebben deze intensieve training drie jaar lang gevolgd bij BCO Onderwijsadvies. Startblok ken is een manier van werken waarbij wordt aangesloten bij de ontwikkeling van het individuele kind. "Door activiteiten te organi seren die dicht bij de belevings- wereld van het kind staan kun je de kinderen prikkelen. Er wordt geprobeerd de echte wereld naar binnen te halen. Dit gebeurt binnen een thema waarbij spelen en taal de sleu telwoorden zijn. Spelenderwijs Op de foto: Anja van de Water, Gerry Theunissen en ChrisArns. worden activiteiten aangeboden die op de diverse ontwikkelgebie- den van een peuter worden afge stemd. Peel en Maas peilt meningen over val coalitie De val van het college - en de coalitie van PK en PvdA - was de afgelopen dagen hét gesprek van de dag. De redac tie van Peel en Maas vroeg een aantal 'prominenten' om hun reactie op de diepe politieke crisis in de gemeente Meerlo- Wanssum. "Wij betreuren de gebeurtenis sen voor de betrokkenen, maar vooral voor de burgers van de gemeente Meerlo-Wanssum. Het is te hopen dat er snel weer een nieuwe coalitie met een nieuw college komt dat de lopende zaken af gaat handelen, want tot 1 januari 2010 is de gemeente Meerlo-Wanssum zelfstandig en bepaalt ze haar eigen beleid. Wij staan nu nog aan de zijlijn, het is en blijft op dit moment een eigen zaak van het bestuur van Meerlo- Wanssum. Maar wel een zaak die snel opgelost moet worden, dat lijkt me duidelijk." Locoburgemeester Lei Heldens, gemeente Venray "Wij beschouwen de gebeurte nissen in Meerlo - Wanssum als een interne aangelegenheid. Het herindelingsproces is voor wat betreft de gemeenten en de pro vincie gelopen en ligt nu voor de verdere voortgang bij de Tweede Kamer. Inmiddels zijn verregaan de afspraken over de toekomst gemaakt en wij zien dan ook geen reden waarom deze afspra ken onder druk zouden komen te staan." Burgemeester Kees van Rooij, Horst aan de Maas "Wij vinden het teleurstellend dat de coalitie gevallen is. Wat de redenen, achtergronden en motieven zijn die tot de vertrou wensbreuk geleid hebben, is ons niet bekend. Maar het is heftig dat het gebeurt. Over de samen werking met het gevallen coalitie waren wij wel content. SV United hoopt dat er snel weer over beleid gepraat wordt, nu onder meer de speerpunten in samenspraak met de fusiepartners goed geborgd moeten worden. Dat is belangrijk voor de toekomst van de gemeen schappen van onze gemeente. Wij vinden het jammer dat de gemeen te Meerlo-Wanssum, in het laatste jaar van haar bestaan, zo negatief in het nieuws komt." Arie Janssen, voorzitter SV United. "Het valt te betreuren dat de gemeentelijke politiek niet meer het algemeen belang voor haar inwoners het hoogst op de agenda heeft staan, maar dat per soonlijke en politieke belangen de boventoon zijn gaan voeren in Meerlo-Wanssum. Juist in een moeilijke periode, waarin het van belang is samen te werken en vertrouwen uit te stralen naar de burgers met het oog op het overgangsproces naar een nieuwe gemeentelijke indeling, gebeurt het tegenovergestelde. Op deze manier geef je wel erg te kennen dat je heringedeeld moet wor den. Sinds de herindelingskwestie speelt, is het in bestuurlijke zin kommer en kwel in de gemeente Meerlo-Wanssum. Ambtenaren vertrekken en bestuurders heb ben veel noodzakelijke tijd nodig om te overleggen, te onderhande len en afwegingen te maken voor de toekomst. Lopende zaken in de tegenwoordige tijd komen in het gedrang. Het is jammer dat Venray en Horst aan de Maas de gemeen te Meerlo-Wanssum niet eerder een helpende hand hebben toege stoken." Erik van Maarschalkerwaard, Dorpsraad Tienray "Het is zeer te betreuren dat in de laatste dagen van het bestaan van de gemeente Meerlo-Wans- sum de coalitie valt. We hebben geen wethouders meer! Nooit eerder kwam dat voor in de veertigjarige geschiedenis van deze prachtige gemeente. Er zijn natuurlijk wel de nodige poli tieke strubbelingen geweest en nog -zie de relaties tussen PK en PvdA en CDA en GP'94-, maar dat leidde nooit tot zo'n hoog conflict. Helaas worden vlak voor het halen van de eindstreep oude koeien uit de sloot gehaald en politieke rekeningen vereffend. In plaats van dat alle energie wordt gestoken in de correcte afhande ling van de herindeling en nog enkele belangrijke kwesties in Meerlo-Wanssum wordt nu veel, heel veel, negatieve energie ver bruikt in het conflict. Dat is heel jammer. Wij weten als inwoners het fijne niet van dit conflict en kunnen alleen maar gissen. Feit is dat de meerderheid van het colle ge van B en W het vertrouwen in mevrouw Minken heeft opgezegd en dat de meerderheid van de raad het vertrouwen in de PK-wethou- ders (Brugman en Beterams) heeft opgezegd. Dan is er geen basis meer om constructief en zake lijk verder te werken. En zoals dat in elk conflict is: iedere partij eist zijn of haar gelijk op. Maar daar zijn de inwoners niet mee gehol pen. Het is te betreuren dat dit intern collegeconflict en de wrij ving tussen coalitie en oppositie, zo vlak voor het veertigjarig jubi leum én de naderende opheffing op 31 december 2009, niet op een volwassen en verstandige manier is opgelost. Nu zitten we met de gebakken peren. Elke oplossing die nu volgt lost niets op zo vlak voor de finish. Het blijft een pijn lijke zaak voor alle partijen en is een zwarte bladzijde in de geschie denis van de Meerlo-Wanssumse politiek. En dan weten we nu nog niet eens wat het vertrek van alle wethouders betekent voor de voortgang van het Leefplein Meer- lo en de ontwikkelingen rondom het toekomstige speelveld van die geweldige fusievoetbalclub SV United. Ik houd mijn hart vast!" René Poels, journalist "Wij waren als Heemkun- devereniging Meerlo-Wans- sum in gesprek met mevrouw Minken over de toekomst van de vereniging na de fusie. Als heemkundevereniging willen we als een vereniging van zes kerkdorpen blijven doorgaan, maar we komen in de problemen omdat er geen duidelijkheid is over de subsidiering in de toe komst. Tevens hebben wij een ruimteprobleem en waren we in gesprek over de mogelijkheden in de toekomst. Doordat het college is gevallen, vrees ik dat de hele zaak op de lange termijn wordt geschoven en we voor 1 januari 2010 geen duidelijkheid hebben. Al met al een trieste zaak voor de gemeenschap. Mijn persoonlijke mening is dan ook dat de PK bij de samenstelling van het college beter in zee had kunnen gaan met het CDA, omdat dit een stabielere partner was geweest." Arie Snellen, voorzitter Heem- kundevereniging Meerlo-Wans- sum "Het is altijd jammer als er problemen komen binnen een gemeente. Men moet goed kun nen samenwerken, dat is zeker voor de toekomst van onze dor pen erg belangrijk. Zeker nu, naar de toekomstige herindeling toe, is van het grootste belang dat er goed samengewerkt wordt, want anders loopt men helemaal over onze gemeenschap heen. Ik wil me zelf niet bemoeien met deze politieke zaak. Het is iets wat tus sen de partijen speelt. Alleen vind ik het jammer als er door deze gebeurtenissen mensen bescha digd gaan worden. Je mag het ergens niet mee eens zijn, maar behandel de mensen wel met res pect." Pastoor Ruud Verheggen "Als voorzitter van het dorps- radenoverleg betreur ik het ten zeerste wat er nu is gebeurd. Met nog slechts elf maanden te gaan en nog heel veel klussen te klaren, had ik liever in een rustiger vaar water gelegen. Zoals gezegd: er is nog heel wat te doen in Meerlo- Wanssum wat betreft de speerpun ten die deze gemeente overdraagt aan de twee nieuwe gemeentes. Nu ben ik bang dat er te veel tijd verloren gaat met discussies over coalities en vrees ik dat er wei nig meer wordt samengewerkt. Maar we zullen het ermee moeten doen. Een andere keus hebben we niet." Anthony van Baal, voorzitter Dorpsradenoverleg Meerlo-Wans- sum "Inhoudelijk kunnen wij geen oordeel geven omdat we onvol doende weten op basis van welke argumenten het college gevallen is. Wij betreuren de val omdat het voor de gemeente Meerlo- Wanssum en haar inwoners de komende elf maanden nog moei lijker wordt om zaken te realise ren. Daarnaast is het natuurlijk vervelend voor de betrokkenen. Wij hopen dat de politiek van Meerlo-Wanssum de komende elf maanden de belangen van haar inwoners op de eerste plaats stelt en dan pas naar het partijbelang kijkt. Dus, ondanks de niet stabiele situatie, hopen wij op wijsheid van het college en de raad ten behoeve van haar inwoners." Herman Rutten, bestuurslid Dorpsraad Wanssum "Dynamiek Scholengroep heeft an sich géén mening over een en ander. Het is een politiek besluit en daar hebben wij géén invloed of mening over. Het spijt ons voor de betrokkenen en we hopen dat hierdoor het besluitvormingspro ces rondom het Leefplein in Meer- lo niet stagneert." Jan Jenneskens, Raad van Bestuur Dynamiek Scholengroep "Met name voor de werkgroep De Helling is dit een onverwach te tegenslag. We hadden net een opdracht van de gemeenteraad gekregen om een multifunctio neel sportpark te ontwikkelen en voor 1 april met een plan te komen. Nu er nog maar enkele maanden over zijn, kunnen we dit echt niet meer hebben. Er staat in deze laatste maanden veel op het spel voor de diverse dorpen en zeker ook voor de gebruikers van sportpark De Broekberg. Nu is het maar afwachten hoe een en ander verder zal gaan." Jan Lensen, voorzitter Stichting De Broekberg, medevoorzitter werkgroep De Helling. "Dit is geen goede ontwikke ling. In het zicht van de haven met de loodsen van Venray en Horst aan de Maas aan boord, raakt het schip toch nog stuurloos. Een werkgroep van de dorpsraad heeft enkele ideeën van het DOP Blitterswijck uitgewerkt in mooie plannen voor het opknap pen van dorpsentrees, het dorp plein en de aanleg van picknick plaats aan de Maas en een dorp sommetje. We hopen dat de uit voering hiervan geen vertraging oploopt." Sjaak Sluiters, secretaris Dorps raad Blitterswijck Venray bezorgd over wending in discussie sportparken De gemeente Venray maakt zich zorgen over de wending in de dis cussie over de toekomstige huis vesting van voetbalclub SV United uit Meerlo-Wanssum. Die vereni ging heeft een nieuw onderko men nodig. De gemeentebesturen van Venray en Meerlo-Wanssum geven de voorkeur aan verhuizing naar bestaande accommodatie 't Hoogveld in Blitterswijck. SV United weigert echter naar Blitterswijck te verhuizen. De club wil een eigen, nieuwe accommo datie op De Helling, tussen de dorpen Meerlo en Wanssum in. De gemeenteraad van Meerlo-Wans sum heeft de club de kans gegeven een plan daarvoor te ontwikkelen. Die optie is echter een stuk duur der. Zoals bekend kiest de gemeen teraad van Meerlo-Wanssum voor- alsnog niet voor het ontwikkelen van het nieuwe sportpark Noord op de locatie 't Hoogveld in Blit- terswijck. Voetbalclub SV United mag van de raad van de gemeente Meerlo-Wanssum een plan maken voor een multifunctioneel sport park op De Helling. Pas als dat er is en de raad het inhoudelijk kan behandelen, wordt er een definitief besluit genomen over de plek van het sportpark voor de Meerlo-Wanssumse fusieclub. Wethouder Twan Jansen van Ven- ray zegt bezorgd te zijn over de wending in de discussie over de sportparken in Meerlo-Wanssum. Hij is het met B en W van Meerlo- Wanssum eens dat voetbalclub SV United (ontstaan uit een fusie van SV Meerlo en VV Wanssum) het best ondergebracht kan worden op 't Hoogveld in Blitterswijck. Maar dat kan het Venrayse college van B en W wel vinden, eerst is de club aan zet, aldus wethouder Jansen. "Het is nu eerst afwachten wat er uit het onderzoek komt en of het proces voor of na de her indeling afgerond zal zijn. Tot het zover is, houden wij ons buiten die hele discussie." Toch is het ook het college van B en W wel duidelijk dat de eventuele keuze voor de locatie De Helling, tussen de dorpen Meerlo en Wanssum in, de gemeente Venray een stuk duurder zal zijn dan de realisatie van een nieuw sportpark in Blit- terswijck. Maar Twan Jansen heeft geen zin om voor de muziek uit te gaan lopen. "De raad van Meerlo- Wanssum moet eerst de inhoude lijke discussie voeren en de keuze maken. En tot 1 januari zullen wij nauw contact blijven houden met het college van Meerlo-Wanssum. Maar duidelijk is dat als dit stand punt blijft liggen, ook hier in Ven- ray de discussie nog een keer heel indringend gevoerd gaat worden. Want het gaat om veel geld." De dorpen Blitterswijck, Geijs- teren en Wanssum vallen per 2010 onder Venray. Tot die tijd heeft Venray feitelijk niks te zeggen over het nieuwe onderkomen van SV United. Per 1 januari 2010 wor den Wanssum en Meerlo bij Ven- ray gevoegd. „Als de gemeente raad van Meerlo-Wanssum besluit SV United naar De Helling te laten gaan, is dat slikken. Ik neem aan dat de raad van Meerlo-Wans- sum geen besluit neemt als dat moment vlak voor de raadsverkie zingen van de nieuwe gemeente Venray is." Politiek verbolgen over uitspraken wethouder Jansen over sportpark De politiek in Meerlo-Wans- sum reageert verbaasd en een tikje verbolgen op de uitspra ken van wethouder Twan Jan sen. "Hoe kan hij van afstand nou beoordelen welke locatie de beste keuze voor een nieuw sportpark in Meerlo-Wanssum is?", zo vraagt fractievoorzit ter Rob van der Heijden (CDA) zich hardop af. "Deze reactie is een misser eerste klas, een wethouder van een buurgemeente onwaardig. Hij heeft de hele discussie niet gevolgd en het lijkt me sterk dat hij de inhoud van het hele dossier kent. Het is lekker gemakkelijk om van afstand een oordeel te vellen over een keuze die de raad van Meerlo-Wanssum maakt. Hij heeft zich er helemaal niet mee te bemoeien." Ook fractieleidster Sylvia Gie- lens van de PvdA is duidelijk in haar bewoordingen: "De gemeen teraad van Meerlo-Wanssum is verantwoordelijk de voorkeur van wethouder Jansen is op dit moment niet relevant." Fractieleider Theo Francken van PK Meerlo-Wanssum vindt de uit spraak van wethouder Jansen 'niet verstandig en niet gepast'. "Hij zou aan de geloofwaardigheid van het college van Venray moeten denken. Het college van burge meester en wethouders van Ven- ray heeft ons tijdens de herinde lingsdiscussie beloofd dat het de speerpunten die wij hadden opge steld zou steunen. Maar je ziet wel vaker dat iemand wat roept waar hij of zij niet over gaat." "Wethouder Jansen moet zich met z'n eigen toko bemoeien", vindt fractieleider Frans Kerstjens van GP'94. "Dat een collegelid van Venray zich op persoonlijke titel bemoeit met deze Meerlo-Wans- sumse kwestie, is erg ongepast. Volgens mij kan hij zijn aandacht beter richten op zaken die in zijn eigen gemeente spelen. De raad van Meerlo-Wanssum gaat naar aanleiding van zijn uitspraken een schriftelijke reactie sturen naar het college van B en W van Venray. Want dit is niet netjes." "Enerzijds begrijp ik de reactie van wethouder Jansen wel", zegt voorzitter Arie Janssen van SV Uni ted. "Wethouder Jansen baseert, samen met de overige collegele- den van de gemeente Venray, zijn mening op basis het collegebesluit van de gemeente Meerlo-Wans- sum. En juist dat collegebesluit is onevenwichtig, heeft een wankele onderbouwing en is op onderde len incompleet. Anderzijds vind ik het jammer dat het college van de gemeente Venray in deze zijn stem zo laat horen. Voor de muziek uitlopend legt het col lege van de gemeente Venray op deze manier druk bij de gemeen teraad van Meerlo-Wanssum. Die heeft het collegebesluit onlangs unaniem, maar voor dit moment, afgewezen. Wij vragen ons af welk belang deze uitspraken dienen, maar vertrouwen erop dat de gemeenteraad van de gemeente Meerlo-Wanssum onverminderd zijn eigen verantwoording neemt." Wethouder Minken: Wethouder Dickie Minken (PvdA) heeft maandag haar ont slag ingediend. In een persverkla ring laat ze de redactie van Peel en Maas het volgende weten: "De aanleiding is in eerste instantie gelegen in het opzeggen van het vertrouwen door het college. Aan gezien het een en ander op sub jectieve gronden is gebaseerd, kan moeilijk van een objectieve verkla ring worden gesproken. Daarom kan ik niet anders doen dan een inschatting maken van de reden. De achterliggende situatie is, dat er geen sprake is van een gelijk waardige positie binnen het colle ge, gezien de paternalistische hou ding van het PK-deel.Er was geen behoefte aan inspraak, laat staan aan tegenspraak. Meerdere discus sies zijn in de kiem gesmoord. Dit heeft uiteindelijk geleid tot irrita ties. Het college is in problemen gekomen door bij herhaling een standpunt in te nemen, dat niet door de raad werd gesteund. Nu het vertrouwen in de samenwerking totaal is verstoord, bleef mij niets anders over dan mijn ontslag aan de raad aan te bieden. Met nadruk wil ik erop wijzen, dat er vanuit de raad op geen enkele wijze druk is uitgeoefend om mijn functie op te zeggen." Overval op tankstation Bij een overval op een tanksta tion aan de Brugstraat in Wanssum is vrijdagavond omstreeks kwart over acht een achttienjarige mede werker bedreigd met een vuurwa pen. De beheerder werd overval len nadat hij het tankstation had afgesloten en wilde weggaan. De gemaskerde dader ging er met een geldbuit en enkele persoonlijke spullen van het slachtoffer te voet vandoor. Het tankstation werd in november ook al overvallen. De dader is nog voortvluchtig. De politie zocht de omgeving af, maar dat leidde niet tot het gewenste resultaat. Er werd ook nog een buurtonderzoek ingesteld en een speurhondengeleider van de poli tie kwam ter plaatse. De politie Venray roept getuigen op zich te melden via telefoonnummer 0900-8844. Op vrijdag 6 februari zal in Meerlo de lokale finale plaatsvin den van de Nationale Voorlees- wedstrijd. In Limburg hebben 180 scholen een voorleeskampioen aangemeld, waaronder ook de zes scholen uit de gemeente Meerlo- Wanssum. De zes schoolkampi oenen nemen deel aan de lokale wedstrijd. De zes kandidaten zijn: Nikki Janssen van basisschool St. Anna te Blitterswijck, Hanna de Kraan van de Mariaschool te Tienray, Janneke van Grimber gen van de basisschool De Ped- depoel te Wanssum, Vera de Swart van basisschool De Klimboom te Swolgen, Fleur Kunen van basis school St. Willibrordus te Geijs- teren en Michelle Mooren van basisschool Megelsheim te Meerlo. Van deze zes kandidaten gaan de twee beste voorlezers verder naar de volgende ronde voor de regio Noord- Limburg op 14 februari in Gennep De lokale wedstrijd vindt plaats in het Fanfaregebouw De Speulplats, Mgr. Jenneskensstraat 7 in Meerlo op 6 februari. Aanvang 13.30 uur. De kandidaten lezen een fragment voor uit een door hen gekozen boek. Tijdens de pauze (en juryberaad) verzorgen leerlingen van verschillende basis scholen een optreden. Rond 14.45 zal de prijsuitreiking plaatsvinden. De Nationale Voorleeswedstrijd is een initiatief van Stichting Lezen PvdA zegt vertrouwen in PK op "De breuk in de coalitie is uiteindelijk niet door de PvdA, maar door het college in gang gezet, door om onduidelijke redenen het vertrouwen in onze wethouder op te zeg gen'." Dat stelt de PvdA-fractie in een persverklaring die dinsdagavond laat de deur uit werd gedaan naar aanleiding van het opzeggen van het vertrouwen in de coalitie met de PK. "Op zaterdag 24 januari 2009 heeft een afvaardiging van de PvdA in een gesprek met de PK het vertrouwen opgezegd in de coalitie. Het coalitieprogram ma kreeg de titel mee Samen bou- wen aan vertrouwen, en in een nadere toelichting staat vermeld: 'De inbreng van onze burgers zien wij als essentieel om tot een suc cesvolle periode te komen'. De PvdA heeft zich aan deze beginse len gebonden geacht, maar werd bij herhaling geconfronteerd met stellingnamen in het college, waarbij de wensen van de burgers werden genegeerd. Als voorbeeld noemen wij het collegestand punt bij de fusie en als tweede, de keuze voor het aanwijzen van een locatie voor de sportaccom modatie Noord. Het een en ander maakt duidelijk dat bij herhaling de inzichten van de PvdA en de PK inhoudelijk verschillen. Tevens constateren wij dat het kleine ver schil in raadszetels tussen de coali tie en de oppositie geleid heeft tot een instabiele situatie. De breuk in de coalitie is uiteindelijk niet door de PvdA, maar door het college in gang gezet, door om onduidelijke redenen het vertrouwen in onze wethouder op te zeggen. De con clusie: de PvdA-fractie heeft zich gedwongen gevoeld om het ver trouwen in de coalitie met de PK op te zeggen, in het belang van onze burgers en de toekomst van onze gemeente. Wij zullen alle medewerking verlenen aan het tot stand komen van een breed gesteund bestuur", aldus de fractie van de PvdA. in samenwerking met Stichting CPNB en de Vereniging van Open bare Bibliotheken. De Nationale Voorleeswedstrijd wordt financi eel mogelijk gemaakt door Stich ting Lezen. Hulp bij invullen belastingformulier Het invullen van het verplichte aangifteformulier voor de belas tingen is voor velen een jaarlijks terugkerend probleem. Een hel pende hand is hierbij van harte welkom. De ouderenorganisa- ties KBO (Katholieke Bond van Ouderen) en ANBO (Algemene Nederlandse Bond van Ouderen) bieden deze hulp. Leden kunnen een beroep doen op de vrijwillige belastingadviseurs van hun orga nisatie. In de maanden februari en maart houden de vrijwillige con sulenten van Synthese spreekuur tijdens een aantal dagdelen in de week. Indien u 60 jaar of ouder bent en woonachtig in de gemeen ten Horst aan de Maas, Sevenum of Meerlo-Wanssum, dan kunt gebruikmaken van deze dienstver lening. U dient zich wel vóór 14 februari aan te melden bij Synthe se te Horst, tel. 077 - 3978500. De spreekuren worden gehouden in het kantoor van Synthese te Horst, Bemmelstraat 2. Vervolg voorpagina Politieke chaos compleet na val college Dit betekent dat er een nieuwe coalitie gevormd moet worden met nieuwe wethouders. Omdat PK weigerde een nieuwe coalitie met een andere partij te vormen, pakte het CDA de bal op om een nieuwe coalitie te gaan vormen. Dat die coalitie moet gaan bestaan uit CDA (vier zetels), PvdA (twee zetels) en GP'94 (twee zetels), is wel duidelijk. Want andere moge lijkheden om aan een meerder heidscoalitie te komen zijn er niet, nu PK Meerlo-Wanssum (vijf zetels) aan de kant is gezet en haar wonden kan gaan likken. In een extra raadsvergadering op maandag 2 februari zal de val van het huidige college op de agenda staan. Tevens zal het CDA dan ver slag doen over de vorderingen van de besprekingen voor een nieuwe coalitie. De extra raadsvergadering vindt plaats in het gemeentehuis in Meerlo en begint om 20.00 uur. Op de pagina Meerlo-Wanssum meer nieuws over de val van het college in Meerlo-Wanssum. Trots op certificaat... Meerlo-Wanssum De Helling is slikken

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15