"Crisis door falen college Aan het mijten Service rubriek §SSb! Oude foto ff ff ff ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 29 januari 2009 - Pagina 13 Burgemeester Joep Hahn verbaasd over val college "Goedemiddag Joep. Of zal ik dat 'goede' maar weglaten?" Burgemeester Joep Hahn rea geert ad rem op de vraag van de journalist van Peel en Maas. "Ja, doe dat maar. Ik heb net de zwartste avond uit de his torie van de gemeente Meerlo- Wanssum achter de rug. Het is niet te geloven wat er maan dagavond is gebeurd. De val van de coalitie en het opzeg gen van het vertrouwen in de wethouders Carla Brugman en Leo Beterams is het slechtst denkbare scenario in de aan loop naar de opsplitsing van de gemeente." Verbaasd en boos. Dat was hij maandagavond over de uitkomst van het crisisberaad met de fractie leiders van PK Meerlo-Wanssum, CDA, GP'94 en PvdA. De val van de coalitie en het door CDA, PvdA en GP'94 opgezegde vertrouwen in de PK-wethouders Carla Brug man en Leo Beterams is volgens Hahn een miskleun van de eerste orde. "Dat ik het er niet mee eens ben, dat heb ik de fracties ook dui delijk laten blijken. Goed voor de gemeente Meerlo-Wanssum is dit zeker niet. Dit scenario, in de fase waarin we nu zitten, had ik totaal niet verwacht. Natuurlijk denk je er in je achterhoofd wel aan, maar dat het ook waarheid wordt, nee, dat had ik nooit gedacht. Voor dit besluit is in ieder geval totaal geen draagvlak. Binnenshuis en buitens huis niet." Volgens Hahn lijkt de rancu ne weer eens te regeren in de gemeente Meerlo-Wanssum. "Ik kan het niet anders uitleggen. Op dit moment hebben we de belang rijkste beslissingen al genomen. Bijvoorbeeld als je het hebt over de financiën, het personeel, de herindeling. Het is nu zaak om de speerpunten van de raad te bor gen. Daar waren we druk mee bezig en dat gebeurt dit! Dit gaat om problemen tussen personen, niet om de inhoud. Sommige wet houders lusten ze gewoon niet. En waarom, dat is mij een raadsel. Er zit nog veel oud zeer. Maar in plaats van daar professioneel mee om te gaan, wordt de gemeente bestuurlijk lamgelegd. En dat ter wijl het voorstel van de PK prima was. Met twee wethouders verder gaan in een minderheidscoalitie was in mijn ogen op dit moment de beste optie geweest. Met een extra kritische raad op de achter grond. Daar had ik geen enkel pro- Het 'gevallen' college van B en WLeo Beterams (l), Carla Brug man, Joep Hahn en Dickie Min- ken. (foto Frido Smeets - Venray) bleem mee." Het zal volgens Hahn niet eenvoudig zijn om snel nieu we wethouders te vinden. "Wie gaat dat doen? Ik ben benieuwd met welke namen de nieuwe coalitie CDA, PvdA en GP'94 gaat komen. En die wethouders zullen zich eerst in moeten werken. Dat kost tijd en extra energie." Burgemeester Hahn zal zich professioneel blijven opstellen. "Natuurlijk, al zit het me op dit moment allemaal niet lekker. Maar het gaat niet om Joep Hahn. Deze gemeente moet zo goed moge lijk naar de eindstreep worden gebracht." Verslagenheid bij PK-fractie na coalitiebreuk en ontslag wethouders Ja, de druiven zijn zuur voor PK Meerlo-Wanssum, tot maan dagavond met vijf raadsleden de grootste coalitiepartij in de gemeente. Tot, inderdaad. Want tijdens de korte, half uur durende spoedbijeenkomst over de politieke crisis in de gemeente Meerlo-Wanssum zegden de fracties PvdA, CDA en GP'94 het vertrouwen op in de PK-wethouders Carla Brug man en Leo Beterams. "De klap is hard aangekomen. Al waren we er wel op voorbereid, want in de afgelopen week kregen we al signalen dat dit stond te gebeuren. Ik had het hele weekend al een 'unheimlich' gevoel verklaart fractievoor zitter Theo Francken. De coalitiebreuk met de Partij van de Arbeid betekent dat PK Meerlo-Wanssum de laatste elf maanden van het zelfstandige jaar van de veertigjarige Meerlo-Wans- sum in de oppositiebankjes plaats mag nemen. En dat is een hard gelag voor de ambitieuze fractie, die deze raadsperiode met de vijf raadsleden Theo Francken, Anne- Marie Berkhout, Truus Knoops, Jan van Dijk en Hans Coenders en de wethouders Carla Brugman en Leo Beterams een flinke vin ger in de pap had bij het maken en uitvoeren van het beleid in de gemeente Meerlo-Wanssum. Na afloop van het crisisdebat was de verslagenheid groot, bekent Theo Francken. "De grootste partij moet in de oppositiebankjes plaatsne men en de wethouder met de meeste stemmen bij de verkiezin gen (Leo Beterams, red.) wordt, na negentien jaar trouwe dienst als wethouder, acht maanden voor het einde van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum aan de kant gezet. Nee, daar word ik zeker niet blij van." Volgens Theo Francken is er na de spoedbijeenkomst van donder dag, waarin door burgemeester Joep Hahn en de fractievoorzitters van de vier partijen werd gespro ken over de collegecrisis die was ontstaan na het opzeggen van het vertrouwen in PvdA-wethouder Dickie Minken door burgemees ter Hahn en de PK-wethouders Carla Brugman en Leo Beterams. De PK heeft nog geprobeerd om de coalitie te lijmen door de PvdA aan te bieden een andere persoon als wethouder naar voor te schui ven. De PvdA nam deze optie niet over, maar zegde meteen het ver trouwen in de coalitie en onze wethouders op. En er waren in onze ogen geen mogelijkheden om een andere coalitie te vormen. Dat hebben we aan het begin van deze raadsperiode al geprobeerd met het CDA en GP'94. GP'94 wilden toen niet met de PK in een coalitie en het CDA liet het na drie weken onderhandelen net voor de finishlijn stuklopen op de portefeuilleverdeling. Ons voorstel was nu om de komende maanden met een minderheidscoalitie door te komen, maar dat voorstel werd maandagavond meteen aan de kant geschoven. Ik wil trouwens ook nog wel even zeggen dat niet alleen Leo Beterams en Carla Brugman het vertrouwen in Dicky Minken hebben opgezegd. Ook de burgemeester heeft dat gedaan. Dat wil in mijn ogen nog al wat zeggen. Dat een burgemeester het vertrouwen in een wethou der opzegt. Ze hebben dat besluit echt niet zomaar genomen. Het is gebeurd na een opeenstapeling van gebeurtenissen en na signalen uit diverse geledingen." Ja, wat halen we ons toch op de hals? Theo Francken stelt de vraag zelf. "Over elf maanden bestaat de gemeente Meerlo-Wanssum niet meer, in november zijn de verkie zingen voor de nieuwe gemeen ten Horst aan de Maas en Venray, er komen drie wethouders in de wachtgeldregeling en er moeten twee of drie nieuwe wethouders komen, ik wens ze nu al veel suc ces bij het regeren en het borgen van de speerpunten van de raad." En hoe zullen de burgers reage ren? Theo Francken kan het zich wel voorstellen. "Die noe men dit een politiek circus, ik kan het de burgers niet uitleggen. Elf maanden voor de herindeling, valt de coalitie. Tja..." Wethouders Brugman en Beterams vol ongeloof Wethouder Carla Brugman begrijpt het niet. Dinsdag, een dag na de val van het college van B en W, is het nieuws dat ze haar baan als wethouder kwijt is nog niet goed tot haar doorgedrongen. "Lamgesla gen, zo voel ik me. Ik begrijp het niet. Toen ik maandag avond het telefoontje van Joep Hahn kreeg en hoorde dat ik samen met Leo Beterams door de andere partijen ben wegge stuurd, viel ik bijna van mijn stoel van verbazing. Dit is niet uit te leggen aan de burgers." Carla Brugman wijst op de woorden van burgemeester Hahn elders in deze krant. "Ik ben het helemaal met hem eens dat dit het ergste is wat de gemeente Meerlo- Wanssum kon overkomen. Dit is een scenario, daar wil je gewoon niet aan denken. Er worden drie wethouders ontslagen, er moeten twee of drie nieuwe aangesteld worden, die zich de komende tijd allemaal moeten inwerken. Ik kan je nu al verzekeren dat het werk gaat stokken. Dat begint volgende week dinsdag al, als er een infor matieavond is belegd over het woningbouwplan Op de Beete. Die gaat nu niet door." Carla Brugman heeft het er dui delijk moeilijk mee en kan geen enkele reden bedenken waarom CDA, PvdA en GP'94 het spel zo hard hebben gespeeld. "Ik heb altijd gestreden met open vizier. Je kan en mag het inhoudelijk met me oneens zijn, ik sta altijd open voor een eerlijke discussie. Maar daar hebben we in dit geval de kans niet voor gekregen. Er wor den hier oude rekeningen veref fend. Er is op de persoon gespeeld en geen rekening gehouden met het belang van de burgers in de gemeente Meerlo-Wanssum. De rancune regeert." Want er moeten in de laatste maanden nog wel wat besluiten genomen worden, aldus Brugman, die ruim drie jaar geleden haar entree maakte als wethouder van de PK. "Het sportpark, het Leef- plein, noem maar op. Hoe kan dit nou? Dat is de vraag die de hele tijd door mijn hoofd spookt. De gedachte die maar door mijn hoofd blijft malen. Mensen bellen me vol verbazing op. Ook vanuit het gemeentehuis heb ik al veel vragende reacties gekregen. Nie mand snapt er iets van. Waarom moest dit gebeuren, elf maanden voor het eind van de zelfstandige gemeente? De burger is er in ieder geval zeker niet bij gebaat." Ook Leo Beterams, lid van de PK sinds haar oprichting in 1977 en wethouder sinds 1990, is het een hard gelag om, elf maanden voor het einde van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum, als een klein kind te worden weg- gestuurd."Dinsdagmorgen stelde ik mezelf een paar vragen. Ben jij, zijn wij als PK wel écht geschikt voor de politiek? Is het dan écht zo dat je na 35 jaar al je energie gestopt te hebben in en voor jouw gemeente, je aan de straat bij het huisvuil wordt weggezet? Voor de rest voel ik slechts leegte en een gevoel van machteloosheid. Waar moeten wij ons tegen ver dedigen? Op welke inhoudelijke zaken rekent men ons af? En ten slotte: wie en wat wordt hiermee gediend? Wie bijvoorbeeld wil kij ken naar de resultaten en afspra ken, gemaakt met de dorpsraden voor dit jaar en de eerste begro tingen in de nieuwe gemeenten, moet zich realiseren dat dit pro ces stokt en we wellicht de boot 2010 zullen missen. Over het bor gen van speerpunten gesproken! Hoe moet dat nu met het borgen van speerpunten als harmonisatie van subsidiebeleid, het borgen van ons zorg- en welzijnsbeleid of ons WMO-beleid?" Maar waarom hebben ze vorige week samen met Joep Hahn eigen lijk het vertrouwen in PvdA-wet- houder Dickie Minken opgezegd? "Dat was een opeenstapeling van gebeurtenissen", zegt Carla Brugman. "En op een gegeven moment komt de laatste druppel en loopt de emmer over. Het col lege kon niet meer constructief vergaderen." Leo Beterams: "De gang van zaken tijdens de laatste raadsver gadering was voor mij de bekende druppel. Op meerdere momenten tijdens die vergadering werd mij helder dat hier geen collegiaal col lege (meer) zat. En dan houdt het °p." En hoe nu verder? Stappen ze zelf op? Of wachten ze op de motie van wantrouwen die ze maandag zeker aan hun broek krijgen? Carla Brugman: "Wij beraden ons daar nog over." Leo Beterams: "Hoe erg is het om een motie met een dergelijke strekking aan de broek te krijgen als je weet dat het niet over de inhoud gaat, maar kennelijk puur persoonlijk gericht is? CDA-fractievoorzitter Rob van der Heijden: Nee, het CDA was niet uit op de val van het college van B en W van de gemeente Meerlo- Wanssum. Dat verklaart frac tieleider Rob van der Heijden een dag na het ontploffen van de coalitie en het opzeggen van het vertrouwen in de PK- wethouders Carla Brugman en Leo Beterams door PvdA, CDA en GP'94. "Er waren strub belingen in het college, maar niemand weet echt waarover. Waar er twee vechten, hebben er twee schuld. Het huwelijk tussen PK en PvdA was vanaf het allereerste begin ongeluk kig. Zowel de partijen als het college zijn ten onder gegaan aan onderlinge problemen die voorvloeien uit het verleden. Daar is 90 procent van de pro blemen aan te wijten, daar ben ik van overtuigd." Van der Heijden doelt op het gegeven dat in een ver verleden Leo Beterams en Dickie Minken samen in de PK-fractie zaten. Na onenigheid in de fractie scheidde Dickie Minken zich samen met Marcel de Groot af en richtte de Meerlo-Wanssumse afdeling van de PvdA op. "Daar zit nog veel oud zeer. Deze coalitie was gedoemd om te mislukken. Het is alleen verschrikkelijk dat de scheiding in dit huwelijk nu plaatsvindt, aan het begin van het laatste zelf standige jaar van de gemeente Meerlo-Wanssum. Dat is een wan vertoning, belachelijk, is niet uit te leggen aan de burgers. Het is alle maal vorige week begonnen, toen de burgemeester en de PK-wet- houders het vertrouwen in Dickie Minken opzegden. En het is helaas van kwaad tot erger tot heel erg geworden." Wat precies het probleem is geweest voor de tweespalt in het college, daar kan ook Van der Heijden slechts naar gissen. "Dat zal wel een opeenstapeling van problemen zijn geweest. De bekende druppel, ja. Maar ik vind het geen pas hebben om zo'n besluit op dit moment te nemen. Het is in mijn ogen wel weer zo'n typische PK-actie. De schuld aan anderen geven en zelf, star noem ik dat, doorgaan op de ingesla gen weg. De hele gang van zaken komt ons bekend voor, gezien onze ervaringen met de PK in de vorige coalitie." Volgens Van der Heijden is de PvdA-fractie de afgelopen raadspe riode geregeld onder druk gezet door de PK om in te stemmen met Bijeenkomst Op de Beete gaat niet door De informatiebijeenkomst over de woningbouwplannen op de locatie Op de Beete in Blitters- wijck, gepland op dinsdag 3 febru ari aanstaande, is opgeschort. De bijeenkomst ter voorbereiding op het bestemmingsplan is gean nuleerd als gevolg van de val van de coalitie binnen het college. Zodra een nieuwe datum gepland is, wordt dit via de gemeentelijke website, de dorpsbladen en de krant bekendgemaakt. Belangheb benden kunnen contact opnemen met M. Schmidt op telefoonnum mer 699267. besluiten van het college van B en W. "Dat noem ik machtspolitiek en daar hou ik niet van. Het is het oude verhaal: de PK weet het als almachtige partij het best en de rest moet maar volgen. Zo werken wij niet in een coalitie, wij laten aan een coalitiepartner alle ruimte om haar eigen weg te volgen en haar eigen beslissingen te nemen." De fractievoorzitter van het CDA noemt het voorstel van de PK om met twee wethouders door te gaan in een minderheidscoalitie na het opstappen van wethouder Minken 'ondenkbaar'. "Ook al heb ben ook wij kritiek gehad op het functioneren van de PvdA-wet- houder. Maar het is te makkelijk om alle schuld in haar schoenen te schuiven. Een wethouder moet collegiaal gesteund worden door de andere collegeleden.Bovendien hoort de burgemeester over de sfeer te waken. Je doet het samen in het college van B en W. Ze zou den het ook samen doen, samen bouwen aan vertrouwen. Op iedere portefeuille zouden zeker twee wethouders zitten. Dus is mevrouw Minken ook zeker niet alleen verantwoordelijk voor wat haar aangerekend wordt, maar het college als collectief. De andere leden van het college hebben haar echter keihard laten vallen. Dat doe je niet in deze situatie. Dit is in menselijk opzicht een ramp en tegelijkertijd een uiting van een falend of ontbrekend verant woordelijkheidsbesef van de drie andere collegeleden naar de bur gers van Meerlo-Wanssum en hun politieke vertegenwoordigers." Bij gebrek aan vertrouwen in de wethouders van PK is het voorstel om het PK-minderheidscollege te gedogen door CDA, GP'94 en de PvdA afgewezen. "Daarvoor was het vertrouwen in de PK en haar wethouders in het recente en verdere verleden veel te veel afgebrokkeld. Aan het CDA nu de taak om een coalitie samen te stellen. Veel keus is er niet, want de nieuwe 'regeringsploeg' moet gaan bestaan uit CDA, GP'94 en PvdA. "Ik moet nu gaan onderzoe ken of de politieke wil daarvoor ook echt aanwezig is." Wie vervol gens de wethouders worden, is nu nog niet duidelijk. "Nee, zover zijn we nog niet. Het CDA heeft aangegeven de mogelijkheden voor een nieuwe coalitie te gaan onderzoeken. Over namen kan ik in dit stadium nog niets vertel len. De rookwolken zijn pas net opgetrokken." En wat vindt Rob van der Heijden ervan dat burge meester Hahn en de PK-wethou- ders Brugman en Beterams de val van de coalitie 'het slechts denk bare scenario in de aanloop naar de opsplitsing van de gemeente noemen' en de val van het college 'onbegrijpelijk' vinden? Regeert de rancune soms in Meerlo-Wans- sum? "De val van het college is inderdaad het slechtste scenario. Maar wie heeft dat college opge blazen, niet de oppositie. Het col lege heeft zichzelf opgeblazen en daarmee de verhoudingen binnen de coalitie verder op scherp gezet. Vervolgens heeft de PK te ken nen gegeven geen mogelijkheid meer te zien om voor deze peri ode nog met een andere fractie een nieuwe coalitie aan te gaan. De andere politieke partijen moe ten nu de scherven ruimen en in de korte tijd die we nog hebben, proberen te redden wat er nog te redden valt. Dit is een scenario dat ons nooit voor ogen heeft gestaan. De PK bewijst Meerlo-Wanssum daarmee een slechte dienst. De opmerking dat de rancune regeert zegt mijns inziens meer over de PK dan over de andere partijen in onze gemeenteraad." Fractieleider Frans Kerstjens (GP'94): f# De politieke crisis in de gemeente Meerlo-Wanssum is 'betreurenswaardig en puur te wijten aan het falen van het college." Dat vindt fractie voorzitter Frans Kerstjens van GP'94. "Het heeft geen zin om zo kort voor de opheffing van de gemeente Meerlo-Wanssum een wethouder naar huis te sturen. Natuurlijk, er waren problemen binnen het col lege, maar die moet je samen oplossen. Nu is er gewoon een machtsspelletje gespeeld. Er is door het college niet eens geprobeerd om de interne strubbelingen te repareren. Het opzeggen van het vertrou wen door het college van B en W in wethouder Minken is volgens Kerstjens 'onverantwoord'. "We zijn als raad druk bezig om onze speerpunten te borgen en dan gebeurt dit. Nee, ik weet niet wat de aanleiding is geweest voor de vertrouwensbreuk tussen Minken de rest van het college. Maar dat maakt eigenlijk ook niet uit. Je begint als coalitie en als college aan een klus en die maak je samen af. Zeker in de huidige situatie, met het oog op de herindeling per 1 januari 2010. Eerst wethou der Dickie Minken wegsturen en dan met het voorstel komen om in een minderheidscoalitie met twee PK-wethouders verder te gaan, is voor ons onacceptabel. Dat kan niet gezien de opdrachten die op ons bordje liggen. Daarbij komt dat ons vertrouwen in beide wethouders al een tijdje niet al te groot was. Moeten wij dan zo'n coalitie gaan steunen? Nee, toch? Zo'n situatie zou niet werkbaar zijn. Daarom hebben wij samen met CDA en PvdA het vertrouwen in de wethouders Brugman en Beterams opgezegd. Het CDA gaat nu proberen een nieuwe coalitie met nieuwe wethouders te vor men met onze partij en de PvdA. Dat is de enige mogelijkheid. Er zit niks anders op. Het CDA krijgt daarbij onze volledige steun. De oppositiepartijen pakken nu hun verantwoordelijkheid, in het belang van de burgers." Met staande kar aan het mijten, men is hier bezig met de ring en vervo lge ns komt de Links naar rechts: Ben Heijligers, A. van Lankveld, Jan Aertsen en op de kar Truus Aerts. Foto: archief Heemkundevereniging Meerlo- Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Slechtst denkbare scenario "Wat halen we ons toch op de hals?" De rancune regeert Meerlo-Wanssum "Coalitie gedoemd te mislukken

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13