Samenwerking Stadspark en Venray Monumentaal 'Branden schreeuw om aandacht' Wij en China Steun uw kerk! Opheffingsuitverkoop Kortingent0 Niets! ff ff PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 22 januari 2009 - Pagina 5 De brandveiligheid op de basisscholen in Venray is ver ontrustend. Dat is de conclusie van door de gemeente Venray rond de kerstdagen gehouden controles. Bij 73 procent van de 26 gecontroleerde scholen werden ernstige tekortkomin gen geconstateerd. Zo waren vluchtwegen geblokkeerd en de kerstversieringen brandge vaarlijk. "Een ernstige zaak", aldus bur gemeester Jos Waals van Venray. Volgens Waals is het een eerste vereiste dat kinderen veilig naar school kunnen. "Door een actie vere voorlichting richting scholen en het intensiever handhaven ver wacht ik dat we de brandveilig heid samen met de scholen dras tisch kunnen verbeteren", aldus Waals. Sluiting van scholen is vol gens Waals nog niet aan de orde. "Maar als de situatie niet verbetert, kan het zi)n dat we ti)dens school uren brandwachten op kosten van de school gaan inzetten", aldus de burgemeester. Bi) 19 van de 26 gecontroleerde scholen en peu terspeelzalen waren twee soorten gebreken geconstateerd. Rond de kerstdagen waren er in de scho len door 'versierouders' brandbare kerstversieringen aangebracht zoals echte kerstbomen, stro in een kerststalletje en landbouwfo- lie. Daarnaast waren er gebreken zoals geblokkeerde vluchtwegen, nooddeuren die op slot konden, brandslangen die niet te bereiken waren, kapotte noodverlichting en brandwerende deuren die open stonden. Voor de carnaval worden de scholen opnieuw gecontro leerd, vooral ook op de aanwezig heid van brandbare versieringen. Daarnaast organiseert nog vóór carnaval een voorlichtingsbi)een- komst voor de scholen. De brandveiligheid van hore cagelegenheden in Venray is wel aanmerkelijk verbeterd. Tijdens de controles voor de kerst bleek dat nog maar 22 procent van de 51 gecontroleerde horecazaken niet aan de eisen voldeden. Tijdens de controle voor de kermis 2008 was dat nog 46 procent bij 26 gecon troleerde zaken. Waals: "Bovendien waren de tekortkomingen minder ernstig. Het controleren, handha ven en vooral de voorlichting aan horecazaken begint zijn vruchten af te werpen. De gemeente Venray zal deze aanpak daarom in 2009 voortzetten en uitbreiden richting scholen." De gemeente Venray is gestart met de voorlichtingscam pagne rondom brandveiligheid na controles van horecagelegenhe den voor de kermis in 2008. Toen werden er bij 12 van de 26 gele genheden tekortkomingen gecon stateerd. Dit was voor de gemeen- te aanleiding om de controles voor Kerstmis te intensiveren. Voorafgaand aan deze controles heeft de gemeente in november 2008 een voorlichtingsbijeen komst voor horecaondernemers georganiseerd. Hierbij kregen zij voorlichting over de aard van de materialen en het nut en de nood zaak van brandblusvoorzieningen. Uit de controles voor Kerstmis bleek de consequente wijze van controleren, handhaven en het geven van voorlichting zijn vruch ten af te werpen. Vóór carnaval organiseert de gemeente nog een bijeenkomst, waarbij horecaon dernemers de gelegenheid krijgen inlichtingen in te winnen. Politie: tien maatregelen in strijd tegen overvallen Burgemeester Jos Waals is blij dat de golf van overvallen en straatroven in Noord-Lim burg 'eindelijk veel aandacht krijgt van justitie'. Hij vindt de golf van misdrijven in Venray en omgeving 'heel zorgelijk'. "Het is belangrijk om goed te rechercheren en de zaken in hun onderlinge samenhang te bekijken." In de regio is het aantal straat roven en overvallen de laatste zes weken fors toegenomen. In december en januari werden 28 overvallen geteld, waarvan 13 in de afgelopen twee weken. Via de tiplijn 0800-2552552 hoopt de politie achter de identiteit van de overvallers te komen. De politie overweegt ook als lokoma ver klede politieagentes in te zetten, vertelde korpschef Bryan Rook- huijzen vrijdag tijdens een pers conferentie. "De maat is vol. Het is in het korps een topprioriteit geworden en er is inmiddels een pakket aan maatregelen beschik baar voor de zeer korte termijn." De politie Limburg-Noord heeft een pakket met tien maatregelen opgesteld om een einde te maken aan de golf van overvallen en straatroven in de regio. Zo wordt er een tiplijn geopend, worden gerichte controles uit gevoerd op auto's en personen en zal de politie zich vaker laten zien op risicoplekken, zoals tank stations en snackbars. Insteek van de maatregelen is dat mogelijke daders zich in de gaten voelen gehouden. Nu kunnen ze nog te gemakkelijk hun slag slaan, aldus korpschef Bryan Rookhuijzen. Rookhuijzen zegt alles op alles te willen zetten om de stijgende trend te doorbreken. De politie Limburg-Noord haalt met deze extra maatregelen alles uit de kast om de daders op te sporen en de berovingen te stoppen. Zij mobi liseert niet alleen operationele diensten, maar ook ondersteunen de afdelingen zoals administra tieve medewerkers leveren een bijdrage. Vanzelfsprekend wordt zoveel mogelijk de hulp van het publiek ingeroepen en wordt samengewerkt met veiligheidpart ners als gemeenten en het open baar ministerie die deze aanpak volledig ondersteunen. Ook zal er meer samenwerking worden gezocht met ondernemers. De insteek is meer berovingen voorkomen en hiermee de stijgen de trend stopzetten. Als het toch gebeurt, doet de politie er alles aan te helpen en het op te los sen. "We gaan ze pakken", aldus Rookhuijzen, "maar dat kunnen we niet alleen." Volgens Rookhuij- zen opereren de daders in kleine, wisselende groepen en gebruiken ze steeds meer geweld bij het ple gen van de misdrijven. Hij denkt dat daders waarschijnlijk jongeren van tussen de vijftien en twintig jaar oud zijn, met een niet-blanke huidskleur. Burgers en onderne mers worden nogmaals opgeroe pen bij berovingen direct de poli tie te bellen via telefoonnummer 112, het signalement, de vlucht route en eventueel vervoersmid del/kenteken zoveel mogelijk te onthouden, omstanders en getui gen te alarmeren en altijd aangifte te doen. Verdachte situaties of tips kunnen gemeld worden via tiplijn roof, telefoonnummer 08002552 552 (gratis tiplijn). Deze aanpak De politie is gestart met een publiciteitscampagne over de aanpak van overvallen en straatroven in de regio. Juwelier Verlinden hing woensdag onder toeziend oog van Frans Cou- mans posters voor de raam van zijn bedrijf. komt boven op de intensievere surveillances en rechercheonder zoeken die in de districten Mid den- en Noord-Limburg al gaande zijn. De politie Limburg-Noord is dinsdag gestart met een publi citeitscampagne over de aanpak van overvallen en straatroven in de regio. Ondernemers en burgers worden hierbij actief betrokken. De campagne startte in Tegelen, waar een poster voor het raam van een ondernemer werd gehan gen. De boodschap op de poster moet overvallen tegengaan. Stichting Stadspark Venray en Stichting Venray Monu mentaal hebben besloten tot nauwe samenwerking, met behoud van ieders identiteit en zelfstandigheid. De stichtin gen vertonen in hun doelstel lingen veel overeenkomsten. Door samen te werken en activiteiten op elkaar af te stem men kunnen deze doelstellingen beter worden gerealiseerd. Beide partijen achten het belangrijk dat met name richting gemeente een gemeenschappelijke visie en Wat gebeurt er als U niet adverteert standpuntbepaling kan worden gepresenteerd. De Stichting Ven- ray Monumentaal heeft ten doel het bewaken en promoten van de instandhouding van de Venrayse monumenten en hun omgeving. Zij tracht dit te realiseren door het kritisch volgen van diverse ont wikkelingen in de gemeente o.a. door inspraak en advies inzake onderhoud en actualisatie van de monumentenlijsten; het opzet ten van een cultuurhistorische waardekaart en bij wijzigingen en aanpassingen van monumenten. Daarnaast ook door brede aan dacht te vragen voor monumen tenzorg en monumentenbeleid middels overleg met monumen teigenaren bewoners; de organi satie van de jaarlijkse Open Monu mentendag en het verzorgen van een wekelijkse rubriek in de Peel en Maas. Het aandachtsgebied van SVM omvat de monumentenzorg in de gehele gemeente. De doelstelling van Stichting Stadspark Venray is bescherming en behoud van het Venrayse erf goed met hoge landschappelijke en cultuurhistorische waarde. Het specifieke aandachtsgebied van de stichting omvat het gebied vanaf de Grote Kerk in het cen trum van Venray tot en met het Annapark aan de noordkant van Venray, ook wel bekend als de Groene Wig, met als deelgebieden de Grote Kerk en omgeving, het oude Kerkpad, de Engelse Tuin, het Jerusalemppark met Odaput en kloosterkerkhof, de Hoven van Jerusalem en tenslotte het Anna- park. De samenwerking krijgt in eer ste instantie gestalte in de vorm van een gemeenschappelijk werk programma waarbij afstemmingaf spraken worden gemaakt en ken nis, ervaring en inzichten worden uitgewisseld. Ook op communi catief gebied willen beide stich tingen gaan samenwerken o.a. in de media en op internet (Rooy- Net) alsook op het gebied van de publieksvoorlichting. Burgemeester Waals gaat ervan uit dat de recente brandstichtin gen of pogingen daartoe in Venray het werk zijn geweest van één persoon. "Een man of vrouw die om aandacht schreeuwt. Ik zie het niet als agressie, niet als baldadig heid, maar als een roep om aan dacht. Het beeld is dat de brand stichtingen een handeling zijn van iemand die niet helemaal gezond is. Er zijn ook geen professionele molotovcocktails gebruikt." De gemeente Venray en de poli tie namen onlangs extra maatrege len. De politie surveilleert extra en heeft een speciaal recherche team geformeerd om de brand stichtingen te onderzoeken. Daar naast heeft de gemeente Venray, in overleg met de politie, besloten om een beveiligingsbedrijf in te zetten om onder regie van de poli tie extra te surveilleren. Ook GGZ heeft besloten om maatregelen te nemen. Het terrein aan de Stati onsweg in Venray wordt voortaan 's nachts permanent bewaakt na twee branden in korte tijd. Venray werd rond de jaarwisseling opge- schrikt door brandstichtingen bij huizen van psychiatrische patiën ten, een Chinees restaurant en een supermarkt.Telkens werd gebruik gemaakt van een molotovcocktail. Burgemeester Waals meent dat de brandstichtingen geen verband hebben met de andere misdrij ven en dat ze gepleegd zijn door één persoon. Hij vermoedt dat de dader psychische problemen heeft en vooral om aandacht schreeuwt. Agressieve man In de nacht van zaterdag op zondag rond 03.30 uur is een 22- jarige man uit Utrecht aangehou den bij discotheek Zenith. De ver dachte gedroeg zich agressief en werd door de portiers aangespro ken op zijn gedrag, waarna hij zijn agressiviteit richtte op de portiers. De verdachte sloeg en schopte de portiers en beschadigde hun kleding. Drie portiers hebben de man uit Utrecht met geweld in bedwang moeten houden. Hij werd voor verhoor aangehouden door de politie. o m i c UJ U) UJ Hennepplantage De politie trof donderdagavond in een pand aan de Zwarte Plak- weg in America een grote hoeveel heid hennep, een partij sigaretten en een grote hoeveelheid drank aan. De bewoner van het pand en een in het pand aanwezige plaats genoot zijn aangehouden. Beide mannen zijn overgebracht naar het politiebureau en ze worden in verzekering gesteld. Tijdens een aangekondigde milieucontrole van het handha- vingsteam van de samenwerken de gemeentes Venray, Sevenum en Horst aan de Maas werd in de voormalige stallen bij een pand aan de Zwarte Plakweg een hen- nepgeur opgemerkt. De gewaar schuwde politie trof in de stallen twintig zakken met hennepafval aan. In totaal zat er in deze zakken ruim 400 kilogram g hennepafval. Daarnaast werd een partij sigaret ten en drank aangetroffen in het pand. Hiervoor werd de douane in kennis gesteld. In een als winkel ingerichte ruimte in de woning vond de douane een flinke hoe veelheid drank en wederom werd een henneplucht geroken. Op de zolder van de woning trof de poli tie een grote partij met hennep- toppen en een grote partij sigaret ten. Het exacte aantal sigaretten en liters drank is op dit moment niet bij de politie bekend. De schatting is dat het om meer dan een miljoen sigaretten gaat. Zowel de drank als de sigaretten zijn vermoedelijk illegaal ingekocht en er is geen accijns over betaald. Alle aangetroffen goederen zijn in beslag genomen. Bestrijding van roofovervallen Naar aanleiding van de explo sieve stijging van het aantal roof overvallen in Noord- en Midden Limburg de laatste weken, houdt de politie Limburg-Noord, in samenwerking met de Kamer van Koophandel en het Hoofdbedrijf schap Detailhandel, op maandag 26 januari een informatiebijeen komst voor ondernemers in de Witte Hoeve in Venray. De bijeen komst, die om 19.00 uur start en tot ongeveer 20.30 uur duurt, staat in het teken van de bestrijding van roofovervallen. In de Witte Hoeve spreken Ronald Verheggen, districtschef Venray van de politie Limburg-Noord, Gerard Berden, voorzitter Regionaal Platform Cri minaliteitsbeheersing Noord-Lim burg, en Ton Meuwissen, adviseur bestrijding winkelcriminaliteit Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Avondvoorzitter is Ruud Dee- nen, accountmanager Veiligheid Bedrijfsleven politie Limburg Noord. De entree is gratis. Hahn reikt prijzen uit Burgemeester Joep Hahn van Meerlo-Wanssum reikt zondag de prijzen uit van de schrijfwedstrijd om de Raadselige Roos, die Literair Café Venray-regio voor de zestien de keer heeft georganiseerd. De 'Venrayse Rozen' worden traditie getrouw elk jaar aan de winnaars overhandigd door burgemeester Jos Waals van Venray. Hij zou dat zondag ook doen, maar moet door omstandigheden ditmaal verstek laten gaan. De honneurs worden nu waargenomen door zijn col lega Hahn van Meerlo-Wanssum. Ook die gemeente behoort tot het werkgebied van het regionale Literair Café. Bovendien woont Hahn in Oostrum, vooruitlopend op de splitsing van de gemeente Meerlo-Wanssum, waarvan het noordelijke deel aan Venray wordt toegevoegd. De prijsuitreiking en boekpresentatie van de zes tiende Raadselige Roos is zondag om 11.30 uur in partycentrum De Witte Hoeve in Venray. De BIJ prijs, de publieksprijs voor poëzie, wordt namens de Publieksjury uit gereikt door André Leijssen. Bij BiblioNu in Venray is in de maand februari aandacht voor China door middel van een expo sitie en een lezing. China heeft vele gezichten: een eeuwenoude traditie, schitterende natuur en het land maakt een razendsnelle economische ontwikkeling door naar westers model. Heel veel din gen die men in het dagelijks leven gebruikt, zijn gemaakt in China. Maar hoe houden westerse landen bij de inkoop van producten uit China zich aan de afspraken die binnen de Internationale Arbeid Organisatie gemaakt zijn over de werkomstandigheden waaronder deze producten gemaakt worden? Om mensen bewust te maken van deze problematiek, maar ook om een compleet en gelaagd beeld te geven van dit land, houdt Bibli- oNu in samenwerking met Mon diaal Platform Horst aan de Maas een aantal activiteiten. Van maan dag 26 januari tot woensdag 18 februari is er een tentoonstelling bij BiblioNu Venray. Foto's schet sen een beeld van het land en de bevolking. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens openingstij den van de bibliotheek; op maan dag en donderdag van 13.00 tot 17.30 uur, op dinsdag en woens dag van 11.00 tot 17.30 uur, op vrijdag van 11.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. Op woensdag 4 februari om 19.30 uur houdt BiblioNu Horst een informatieavond over China. Naast aandacht voor de Chinese cultuur is er ook aandacht voor de mensenrechten in het huidige China. Veel kleding die men koopt in Nederland wordt gemaakt in China. Voor deze productie wordt door de inkopers uit West Europa vaak veel te weinig betaald. Daar door moeten de werkers in de kledingindustrie hele lange dagen maken en kunnen de arbeiders veel te weinig verdienen. Daarover gaat de film China Blue. Deze film komt aan bod tijdens de informa tieavond. Daarna is er ruimte voor discussie en het stellen van vra gen. Aanmelden voor deze lezing kan via aanmeldingen@biblionu. nl. of via de balies van de verschil lende vestigingen. Afgelopen zondag is in heel Nederland de Actie Kerkba lans van start gegaan. Het is de jaarlijkse geldinzamelingsactie van de gezamenlijke kerkge nootschappen. Ook in Venray wordt een appél gedaan op parochianen om de plaatselij ke kerkgemeenschap in stand te houden. Mogelijk hebt u een brief of een folder daarover ontvangen. De actie loopt tot 1 februari en heeft dit jaar als thema 'Kerkbalans, daar geef je voor, want een kerk is van blijvende waarde.' Al eeuwenlang is de kerk een plaats van viering, inspiratie, ont moeting en omzien naar elkaar. Er is oog voor allerlei groepen, zoals jongeren, ouderen, alleenstaanden, zieken en minderbedeelden in de samenleving. Dat alles is heel wat waard, maar kan alleen zo blijven als de kerk en het kerkelijke werk óók financieel in stand worden gehouden. De kerk in ons land krijgt - in tegenstelling tot veel andere landen in Europa en daar buiten - geen geld krijgt van de overheid. Overigens ook niet van het bisdom of van 'Rome', zoals veel mensen wel eens denken. Elke parochie is verantwoordelijk voor zijn eigen financiële huis houding. Een bijdrage aan de Actie Kerkbalans is bestemd voor de eigen parochie. Voor het onder houd van de gebouwen, het sala ris van de priester, het catechese project voor de communicantjes, bloemen en al die andere kosten. Daarom houden de kerken in Nederland elk jaar in januari de Actie Kerkbalans. Ook in Venray loopt deze actie. De vrijwillige bijdragen van parochianen is hard nodig om de plaatselijke kerk draaiende te houden. Vandaar dat in deze weken bij de parochianen wordt aangeklopt voor hun jaar lijkse kerkbijdrage. Zij krijgen een brief met het verzoek om de eigen parochiekerk te steuen. Tevens ontvangen de parochianen een overzicht van het gevoerde finan ciële beleid. Maar ook nieuwe parochianen zijn welkom. Via brie ven en folders wordt uitleg gege ven over wat de kerk voor u kan betekenen met de oproep lid te worden van de parochie. Alleen zo kan er gezamenlijk voor gezorgd worden dat de kerk haar unieke en onmisbare functie in de samen leving kan blijven vervullen. Ove rigens, net als andere giften aan goede doelen of 'organisaties tot algemeen nut', is ook de kerkbij drage (deels) belastingaftrekbaar. De actie Kerkbalans is de groot ste financiële inzamelingsactie van Nederland. Het bijzondere van de actie Kerkbalans is - en dat is ook haar kracht - dat er geen verplich ting wordt gelegd op het leveren van een bijdrage. Er wordt jaarlijks een beroep gedaan op persoonlij ke, bewuste betrokkenheid. In het bisdom Roermond geldt de vuist regel dat deelnemers, uitsluitend op basis van vrijwilligheid, 1% van hun netto-inkomsten aan de kerk bijdragen met een minimum van 96 euro. Bij de kerkberich- ten elders in deze krant staan de adressen van de parochies in Ven- ray. Voor meer informatie kunt u daar contact mee opnemen. Ook kunt u alle informatie vinden op www.dekenaatvenray.nl of www. kerkbalans.nl. I showroomkeukens. .aimers. tege.s^ de COMFORTABEL WONENoonpok Brandveiligheid scholen verontrustend De maat is vol Gewijzigde openingstijden: do-vr 10.00 - 17.30 uur za 9.00 - 16.00 uur 70°/ Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 Openingstijden: do - vr 10.00 - 1 7.30 uur za 9.00 - 16.00 uur LOOMTfj^M

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5