OKDE voor annie LUtt OP orDE van verdienste voor wim classens bart veldpaus krijst BroNZEN PiEtHAAs moed En ijver wint liedjesavond martien ii prins bram EN RUUD HooïDACT VrottiEMiDDag J i DE KLUTE-TRaPPErs circus MÓK inschrijven KiNDErOPToCHT PEEL EN MAAS Donderdag 22 januari 2009 - Pagina 24 Carnavalsvereniging De Schan seknuppels mag dit jaar op carna valsmaandag een klein jubileum vieren, want dan wordt voor het vijfentwintigste jaar op rij de Cas- tenrayse Orde van Verdienste uit gereikt. Deze orde, een eerbetoon aan een persoon die veel voor de Castenrayse gemeenschap bete kend heeft, werd in 1985 onder de naam 'D'n Baeste Knuppel' voor de eerste keer uitgereikt. Het is een orde die in Castenray veel waarde ring geniet, getuige de telkenmale grote opkomst op carnavalsmaan dag, wanneer de uitverkozene door de inwoners in het figuur lijke zonnetje wordt gezet. Het is voor elke inwoner van het dorp dé gelegenheid iets terug te doen voor degene die zich geheel belan geloos met zoveel inzet dienstbaar heeft gemaakt aan de dorpsge meenschap. En dat zijn er in Cas tenray heel wat, hetgeen de keuze niet altijd even gemakkelijk maakt. Want achter de schermen zijn er heel wat dorpelingen die voor de leefbaarheid in hun woonplaats hun beste beentje voor zetten. Veel werk wordt verzet buiten het zicht van het gros van de inwoners. Vandaar ook dat de voordracht op brede basis geschiedt door een aantal verenigingen, zodat de geno mineerden kunnen rekenen op het nodige draagvlak in het dorp. Voor dit jaar is de Orde van Ver dienste 'D'n Baeste Knuppel' toe gekend aan Wim Classens, wonen de aan de Horsterweg in Castenray. Een volkomen terechte keuze,want Wim is door zijn dorpsgezindheid en zijn sociale inslag een opval lende persoonlijkheid in het kerk dorp. Wanneer er ook maar iets van betekenis in het dorp te doen is, is Wim van de partij. En met hem meestal zijn hele gezin, dat behalve uit hem en zijn echtgenote Franzis ook nog bestaat uit een (gehandi capte) zoon en vier dochters. Maar Wim is niet alleen passief aanwe zig. In de meeste gevallen draagt hij ook actief zijn steentje bij, het geen blijkt uit een hele reeks van functies en werkzaamheden. Dat begon al in zijn geboorteplaats Veulen, waar Wim in 1949 het levenslicht zag. Hij groeide op, ging naar school en werd actief lid van de Katholieke Plattelandsjongeren (KPJ) en de Jonge Boeren. Van de KPJ Veulen beheerde hij zes jaar lang het penningmees terschap en bij de Jonge Boeren fungeerde hij drie jaar als sport leider. In Veulen stond Wim ook bekend om zijn volumineuze stem en omdat hij ook nog een aardig deuntje kon zingen, vroeg men hem lid te worden van het plaat selijke kerkkoor. Wim stemde toe en was vervolgens tien jaar lang een muzikale steun bij de opluis tering van kerkdiensten. Ook in Castenray is Wim nog twee jaar lid geweest van het kerkkoor. In 1972 trouwde Wim met Francis en samen verhuisden ze naar een nieuwbouwwoning aan de Casten- rayseweg in Castenray. Binnen de familie Classens is het gebruikelijk woningen voor familieleden zelf te bouwen en ook de woning van Wim en Francis werd door hem zelf, zijn vader en een aantal broers en schoonbroers opgetrokken. Van het feit dat Wim twee rechterhan den heeft, werd in Castenray dank baar gebruik gemaakt. In 1986 en 2005 was Wim een van degenen vatie en uitbreiding van gemeen schapshuis De Wis. In 2001 hielp hij mee bij de bouw van de urnen muur en vier jaar lang was hij klusjesman bij de Peuterspeelzaal. Maar Wim liet niet alleen zijn han den wapperen bij verbouwingen en klusjes, ook op het bestuurlijke vlak leverde hij zijn gewaardeerde bijdrage. Zo was hij in 1977 lid van het oprichtingsbestuur van de Cas- tenrayse fanfare. Voor deze vereni ging zat hij vijf jaar in de Commis sie Muziekfeesten, haalde hij twaalf jaar de ondereinden van asperges en oud papier op en stelde daarbij ook nog eens zijn tractor en wagen beschikbaar voor andere fanfarele den. Wim is nu al weer dertig jaar een trouw musicerend lid van de Fanfare Dorpsklank in Castenray, waarbij hij aanvankelijk de tuba, vervolgens de bas, de grote trom en tegenwoordig weer de tuba bespeelt. Ook op andere fronten was Wim bestuurlijk actief. Acht jaar was hij lid van de Dorpsraad Castenray en even lang was hij afgevaardigde in het Dorpsradenoverleg, het Gehandicaptenplatform Venray en de Omroep Venray. Zes jaar was Wim voorzitter van de Peuter speelzaal, acht jaar had hij zitting in het Schoolbestuur en tweeën dertig jaar lang was hij lid van de Varkensstudieclub, waarvan negen tien jaar als secretaris en zeven jaar als voorzitter. Inmiddels is Wim al weer vijf jaar lid van de Stichting Gemeenschapshuis, waarvan hij onlangs tot voorzitter gekozen werd. Dus ook bestuurlijk stond en staat Wim zijn mannetje. Daar naast heeft Wim nog enkele grote passies, waarvan het kaartspel er één is. Al achtenveertig jaar lang is hij een enthousiast lid van de zondagmorgen kaartclub in het dorpscafé. Eerst twaalf jaar in zijn geboorteplaats en nu al weer zes endertig jaar in Castenray. Uit dit alles is op te maken, dat Wim een veelzijdig man is met een brede belangstelling. Hij zet zich graag in voor anderen, hetgeen mede blijkt uit zijn werk als vrijwilliger voor de Prof. Duboisstichting. Vele malen heeft hij voor deze stichting voor vervoer gezorgd en ook bij met zijspan voor gehandicapten, konden ze op hem rekenen. Ook de Sint mocht al vierentwintig jaar een beroep doen op Wim, wan neer hij vervoer nodig had naar de school of het gemeenschapshuis. En naast al deze serieuze zaken houdt Wim evenzeer van plezier in het leven. Een grapje op zijn tijd en een kwinkslag tijdens een gesprek zijn Wim wel toevertrouwd. En ook Carnaval mag Wim graag vie ren. Vijf keer deed hij mee aan de 50+ Zitting, één keer was hij boe- renbruidegom en drie keer lid van de boerenfamilie. De Castenrayse Orde van Verdienste 2009 is een blijk van waardering voor de tome loze inzet van Wim Classens. Een man met humor, die klaar staat als men op hem rekent; een man die veel bijdraagt aan de leefbaarheid en die zich buitengewoon verdien stelijk maakt; een man, waarop het dorp Castenray kan bouwen. Een fraaie oorkonde, een knup pel op een standaard en een zil veren draagspeld vallen hem in gemeenschapshuis De Wis ten deel op carnavalsmaandag, 23 febru ari om 21.11 uur. Na het officiële gedeelte is er voor iedereen gele genheid de gedecoreerde en zijn echtgenote te feliciteren en aan sluitend barst in de fraai versierde Patronaatszaal 't Baeste Knuppel bal los, waarbij ook Wim en zijn familie zich zeker niet onbetuigd zullen laten. Muziekvereniging Moed en IJver is de winnaar van het lied jesfestival van De Ruuk in Blitters- wijck. Het liedje 'Mit de muziek mit' kreeg zaterdag de meeste stemmen. Acht liedjes streden tijdens het muziekfestijn om de titel. De jury bestond dit jaar uit Angelique Franssen, Sonja Huijs en Thea Gooren. Zij hadden de moeilijke taak om het beste liedje te kiezen. De Busters met 'Ober doet wat te drinke' werd tweede en de De Z-side met 'Bak meej nog un ei' derde. De muziekvereniging won de Geert Giesbertz-wisselbokaal. Tijdens deze avond werd ook een speciale onderscheiding uitge reikt. Deze onderscheiding is voor mensen die zich verdienstelijk maken voor de liedjesavond. Deze eer was dit jaar voor joekskapel Niks op Sök. De muzikanten, die de liedjesavond muzikaal vormge ven, werden onderscheiden, in de orde van de Blitterswijckse Roek, door prins Hans I. De nieuwjaarsreceptie van de carnavalsclub Lull stond dit jaar vooral in het teken van de aanstaande terugplaatsing van de plaatsnaamborden van het gehucht Lull. Zowel prinses Erica-I als Worst Peter was zeer verheugd met dit nieuws. Verbaasd waren ze wel over het gegeven dat de overheid er maar liefst drie jaar voor nodig heeft om een tweetal plaatsnaambor den te plaatsen. De ceremoniële onthulling van de borden is alvast in het C.C.L.-feestprogramma van 11-11-2011 opgenomen. Dit zal dan één van de hoogtepunten worden in de viering van het elfja rige bestaan van de carnavalsclub uit Lull, die al jaren een voorstan der is van de volledige onafhan kelijkheid van Lull. "Wij pleiten er dan ook voor dat Lull dezelfde rechten en plichten krijgt als de overige kerkdorpen, en tevens een volwaardig lid zal worden van de V(w)orstenraad. Wellicht dat er tegen die tijd ook een optocht door Lull (op en neer over de Stationsweg) kan gaan trekken." Aanmelden kan bij het secretari- Hetplaatsnaambordje Lull wordt onthuld. aat van de C.C.L. Denk er wel aan dat grote wagens voorzien moe ten zijn van een achteruit, want voor het keren van de wagen is er geen plaats in Lull. Om alvast een voorproefje te geven, werd er door prinses Erica-I en Worst Peter tijdens de nieuwjaarsrecep tie een plaatsnaambord onthuld en geplaatst. YASHtaOSKH» nn vanpeelen maas de MA.Run de toerrit van motoren Carnavalsvereniging De Piëlhaas in Venray houdt ook dit jaar weer Circus Mök in Schouwburg Venray. Dit jaar kan men genieten van een afwisselend programma met een grote diversiteit aan acts en arties ten. De vijf avonden zijn uitverkocht. Tijdens de voorstelling van zaterdag 31 januari vanaf 19.45 uur wordt de Bronzen Piëlhaas uitgereikt. De afterparty, met medewerking van de Roojse hofkapel, zorgt voor een avond die iedere carnavalsvierder in de stemming brengt voor het grote feest! De afterparty wordt ook gehouden voor iedereen die geen kaartjes voor de zaal heeft. Circus Mök wordt gehouden op 30 en 31 januari en 4, 6 en 7 februari. Foto: Hoedemaekers Venray Carnavalsvereniging De Pielhaas in Venray heeft besloten de Bronzen Pielhaas dit jaar uit te reiken aan Bart Veldpaus. Deze onderscheiding wordt maximaal een maal per seizoen uitge reikt aan iemand die zich gedurende lange tijd belangeloos heeft ingezet voor het maatschappelijke leven in Venray en daarbuiten. De Bronzen Pielhaas wordt uitgereikt op zaterdag 31 januari tijdens Circus Mök in de schouwburg van Venray. Bart Veldpaus werd 57 jaar gele den geboren in het dorp van het Metworstrennen,Vortum-Mullem. Op 9 jarige leeftijd kwam hij vanwege het werk van zijn vader, deze was leraar wiskunde, naar Venray. In 1974 trouwde hij met Marijke en samen kregen ze twee kinderen: Sara (29) en Jop (26). Veldpaus werkt als Sociaal Psy chiatrisch Verpleegkundige, vroe ger voor het RIAGG en nu voor het RCG(Regionaal Centrum Gezond heidszorg). Maar dat is natuurlijk niet de reden dat Bart de Bronzen Pielhaas ontvangt. Dit is voor het aandeel van Bart in de Stichting Ontwikkelings hulp Derde Wereld Venray en dan in het bijzonder voor het project Helpende Handen. Marijke Veldpaus heeft een grote interesse in India. Een droom komt uit als ze samen met de kinderen dit land bezoeken. Deze reis maakt zoveel indruk dat ze daarna nog een keer terug willen. Voor de reis komen ze met een man in contact die ze vraagt een project te bezoeken. Hieraan willen ze gehoor geven. Als Eny Coenen-Veldpaus dit hoort vraagt ze hen ook het project van Steven 'Pappa' Vidyaakar te bezoeken. Dit om de heer en mevrouw van Dee, die jarenlang deze man had gesteund, dit door hun hoge leeftijd niet meer kon den. Daar aangekomen klikte het met een tussen de beide mannen en een vriendschap was geboren. Helpende handen is een project van Steven 'Pappa' Vidyaakar. Deze man, komende uit de onderste lagen van de samen leving in India, heeft sinds 1983 een opvangthuis in de stad Chennai. Het begon met de opvang voor 1 baby en inmiddels zitten er ongeveer 2500 kinderen, gehandicapten, psychi atrische patiënten, bejaarden en ande re hulpbehoevenden. In de loop der jaren zijn er een veelvoud aan mensen door Pappa opgevangen. Deze hebben allemaal gemeen dat er niemand is die voor ze kan zorgen. Pappa probeert voor iedereen te zorgen door ze een acceptabele leefsituatie te geven. Kin deren krijgen een toekomst perspec tief doordat ze naar Udavum Karangal school kunnen gaan. De omvang van dit project laat zich niet in één artikel vangen.Voor meer informatie kan men kijken op www.helpendehandenin- dia.nl. Zoals al eerder aangegeven klik te het bij de eerste kennismaking tus sen Bart en Pappa erg goed. Het leek alsof ze elkaar al jarenlang kenden. Bij Bart en Marijke kwam het gevoel om iets terug te doen voor de mensen op deze wereld sterk opzetten. Vanaf dat moment werd Helpende Handen een zeer belangrijk stukje van zijn en daar mee ook Marijke's leven waar veel tijd in gaat zitten. "Maar ik krijg er zoveel energie van", aldus Bart Veldpaus."Het voelt niet als iets zwaars". Bart refe reert aan een moment in India waarop hij met Pappa in de auto zat. Bart was na drie dagen in touw geweest te zijn helemaal op. Hij vroeg aan Steven hoe hij dit in godsnaam allemaal volhield. Na even nagedacht te hebben sprak Steven de prachtige woorden: "Jij werkt! Ik werk niet, maar ik leef. De werkzaamheden van Veldpaus in Nederland bestaat uit twee facetten. Allereerst geeft hij meestal in samen werking met anderen veel lezingen op scholen, voor verenigingen en iedereen die maar interesse heeft. Bart geeft deze presentaties aan de hand van de acht millenniumdoelen. En met de passie die hij laat zien kan ik me niets anders voorstellen dan dat iedereen aan zijn lippen hangt. Verder probeert hij middels sponsoracties het nodige geld in te zamelen om Pappa Steven in India te ondersteunen. Hierbij roemt Bart de rol van Stich ting Wilde Ganzen die hun projecten altijd financieel ondersteunen. Er zijn nu net 16 extra klaslokalen gebouwd. Verder is het voor mensen mogelijk om sponsor te worden van een kind. Ieder jaar krijg je dan een foto en een kort verslagje met daarin de ontwikke ling van het kind. In Nederland wordt Bart gesteund door een zeer actief en enthousiast bestuur bestaande uit Vera Jetten, Lodewijk van den Berg, Rinus Thijssen, Geert Verdijk en Peer Houba. Zij werken ook geweldig hard om de dromen die er in India leven te verwezenlijken. Ons doel is ener zijds geld generen voor het project, anderzijds bewustwording van m.n. de jeugd in Nederland dat wij het hier wel heel erg goed hebben t.o.v. vele anderen in deze zelfde wereld. Veld paus vertelt dat hij op zijn minst één keer per jaar naar India gaat. Omdat hij bij zijn werkgever nog onder de oude arbeidsvoorwaarden valt krijgt hij tijd voor tijd. Als hij in de weeken den buitenkantooruren voor de crisis dienst van de GGZ werkt, krijgt hij de gewerkte uren terug en verdubbelen deze zich. "In al die jaren heeft Marijke dus vaak alleen gezeten, omdat ik op de meest onchristelijke uren aan het werk was", aldus Bart. "Maar nu kan ik daardoor regelmatig gaan kijken hoe het er in India voorstaat". Een paar jaar geleden hebben Bart en Marijke samen enkele maanden in het project gewerkt. De droom voor de komende tijd is het realiseren van 10 kleine poli klinieken en daarna de bouw van een klein ziekenhuis. Hiervoor gaan ze de komende jaren heel hard werken. De hoogste onderscheiding van de Venrayse jeugdcarnavalsvereniging De Hazekeutel, De Orde van de Haze- keutel, wordt ieder jaar uitgereikt aan een persoon die zich meer dan twin tig jaar belangeloos voor de Venrayse jeugd heeft ingezet. Dit jaar wordt de onderscheiding uitgereikt aan Annie Verheijen. Verheijen doet al meer dan twintig jaar met veel enthousiasme en inzet vrijwilligerswerk op allerlei gebied, maar vooral voor de jeugd. Ze is een enthousiaste persoonlijk heid die liever niet op de voorgrond treedt. Veel kinderen hebben van haar EHBO-les haar gehad, later ging haar interesse meer uit naar de natuur. Ver heijen is op 30 november 1941 gebo ren in het dorpje Zeeland. Ze kwam via Arnhem en Heteren in 1977 naar Venray, waar haar man Anton een baan kreeg. Na de verhuizing meldde Ver heijen zich aan om op vrijwillige basis te vervangen in het onderwijs. Als lid van het Rode Kruiskorps van 1978 tot 1995 deed ze EHBO- en EHBR-inzet- ten, werkte ze in Rode kruis-vakantie- huizen en volgde ze de ambulanceop leiding. Tevens verzorgde ze, samen met enkele andere vrijwilligers, van 1987 tot 1995 op bijna alle basisscho len Jeugd-EHBO- cursussen. Nu is ze al weer ruim tien jaar bij de inzetgroep van de EHBO-vereni- ging en is actief bij sportdagen van het Raayland en andere scholen. Ook bij de door Synthese georgani seerde sportmiddagen voor kinderen in Brukske, was ze als EHBO'er vaak paraat.Wil men een infoles over EHBO bij kinderen? Dan wordt ze meestal ingezet en zo verzorgt ze, samen met een Lotus, een infomiddag/-avond voor leerkrachten en/of ouders van basisschool of kinderdagverblijf. Ook voor de IKL (Stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen) maakt ze zich nuttig. Toen de gemeentesubsi die voor de Natuur-Adoptieprojecten dreigde te verdwijnen, heeft ze, mid dels brieven en oproepen, deze veilig kunnen stellen en kan IKL, samen met vrijwilligers, deze projecten aan basis scholen blijven aanbieden. Daarbij blijft ze als vrijwilliger deze projecten begeleiden. Haar interesse voor de natuur is overal te merken, maar de IVN (Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie) heeft een extra plekje in haar hart. Al vanaf 1989 is ze voor deze vereniging erg actief. Na het volgen van een natuurgidsencur- sus in 1993, en de schoolgidsencursus bij IVN Maasvallei (Boxmeer) hielp ze met natuurprojecten op scholen rond om Boxmeer. Maar toen ze de kans kreeg deze projecten ook in en rond om Venray aan de basisscholen aan te bieden, heeft ze dat met veel plezier gedaan. Met de projecten Het Kabou terpad, Bomenpad, Vraag- en Renspel in Odapark, Veldwerk in de Groote Peel en Natuur rondom school kwa men alle groepen van de basisscholen aan bod voor een leuke en spannende natuurbeleving. Al een paar jaar ver zorgt ze nu met veel enthousiasme en inzet diverse activiteiten in de school vakanties voor de jeugd met thema's zoals struinen, weidevogels, uilen en roofvogels ringen, natuurtochten en winterwatervogels tellen. Verschillen de jaren is Annie ook actief bij Jeugd Natuurwacht (JNW) en zet ze, samen met anderen, tochten uit en is in de JNWcaravan te vinden bij de start van de wandelingen. Ook heeft ze een poosje de foto's gemaakt, die dan op de website te zien waren. In 2008 was ze nauw betrokken bij de aanleg en het beplan ten van het 'educatief pad' in het kader van aanleg van wandelpaden 'Dur de Hej ovver de paej' in Heide. Haar lijfspreuk is: 'Kijk om je heen en geniet van alle mooie dingen! Vertel het aan een ander en houd het niet voor jezelf! Laat anderen er ook van genieten'. Voor al dit vrijwilligerswerk wil het bestuur van de Hazekeutel Annie Verheijen haar onderscheiden met de Orde van de Hazekeutel. De uitreiking vindt plaats in de foyer van de schouwburg in Venray tijdens de jeugdzitting op zaterdag 24 januari. De uitreiking vindt rond 21.00 uur plaats. Er is gelegenheid tot feliciteren om 21.40 uur, samen met het nieuwe prinselijk jeugdtrio. Op het prinsenbal is door carna valsvereniging De Klute-trappers in Vredepeel afscheid genomen van prins Frans I, prinses Mia en nar Henk. Daarna werd de nieuwe prins bekend gemaakt: Martien II (v.d. Heuvel). Hij gaat samen met zijn vriendin Anke (de Weert) en nar Mark (van Zutphen) regeren over het Klute-land. Prins Mar tien II heeft zijn eigen melkveehoude rij in Vredepeel. Zijn hobby is voetbal. Prinses Anke is werkzaam als kraam verzorgster in Noord-Limburg. Sinds 2007 wonen de prins en de prinses samen op de boerderij. De spreuk van de nieuwe prins is: Kende da gevuul, ge kunt 't nie loate, Vastelaovend vierde noeët mit moate! Rianne Cor- nelissen is uitgeroepen tot jeugdprin- ses Rianne. Jeugdprins Maarten (v.d. Heuvel), jeugdnar Paul (de Mulder) en jeugdvorst Jessie (Kroonen) gaan haar dit jaar steunen. Jeugdprinses Rianne is een jubileumprinses aangezien De Kluutjes dit jaar hun 3x11jaar bestaan vieren. Haar spreuk luidt dan ook: De Kluutjes 3x11, en het feesten doen we zelf! Prins Martien II en jeugdprinses Rianne houden op zondag 15 febru ari een receptie in het Klute-huus van 10.49 tot 14.49uur. Deze wordt voorafgegaan door een heilige mis om 9.30 uur. Carnavalszondag is traditioneel voor de kinderen. Voor de jeugd houdt carnavalsvereniging De Hazekeutel in Venray dan ook op zondag 22 februari de kinderoptocht. Aanvang 14.11 uur. Kinderen die mee willen doen aan de kinderoptocht kunnen zich aanmel den in café 't Upke, op de zondagen 8 en 15 februari van 11.30 tot 13.00 uur of via www.hazekeutel.nl. Het thema dit jaar is Bonte Kermis. De onderverdeling bij de inschrijving is: eenlingen, duo's, kleine groepen (3 tot 10 personen), grote groepen (vanaf 11 personen) en wagens. De kinder optocht wordt geheel volgens traditie afgesloten met de jeugdprinsenwagen van De Hazekeutel met het prinselijke trio, de vorst, de jeugdraad van 11 en de garde. Ook het jeugdboerenbruids- paar en de familie doen mee met de kinderoptocht. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Wout Claessens via telefoon (0478)561352 of via e-mail info@hazekeutel.nl. Vrouwen van alle rangen en standen komen op zondagmiddag 8 februari van 13.00 tot 17.30 uur bijeen tijdens de Vrolliemiddag in café De Evenaar in Venray. Er wordt een vol en gevarieerd programma geboden. Dj Heidie en Marlies van den Ing, beter bekend als Radboud Marlies, openen de middag met het thema Ald tot Neej. Daarna passeren onder andere het lijflied van de Vrolliemiddag, Rood van Marco Bor- sato, en liedjes uit de Venrayse oude doos de revue. Vervolgens staat een buut van J van de B op het program ma en een act van Bling Bling. Via de bijdrages van Tamara Vrollie en het optreden van Neppie, beter bekend als Antje uit Nederweert, bereikt de mid dag zijn hoogtepunt met de hoofdact van Bram en Ruud uit Venlo. Jeanny van Veghel, een Venrayse artieste, sluit af met bekende liedjes uit de ouwe doos. Kaartjes zijn in de voorverkoop te verkrijgen aan de kassa, via telefoon 06-15465496 of via e-mail vrolliemid- dag@gmail.com.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 24