JEUgDTRIO 'T KNÖLLEKE WIE WORDT W DE JEUGDPRINS? JOHN I PRINS IN OOSTRUM JUBILEUM VOOB UT DARTELE VEULEN óixie üüt BOERENBRUIDSPAAR LEUNEN GJS GIELENS PRINS DE HEDsBOULEN KIENDER SOUNDMIX KONKOURS PRINS ROEL II IN GEJSTEREN GEERT III NIEUWE PRINS T KNÖLLEKE N ANDER VAT- PEEL EN MAAS Donderdag 22 januari 2009 - Pagina 23 Aft I nn" INSCHRIJVEN OPTOCHT Carnavalsvereniging Veulen 5 x 11 jaar Patrick Cox is zondag uitge roepen tot jeugdprins van carna valsvereniging de Vöskes in Meerlo. Jeugdprins Patrick wordt tijdens zijn regeerperiode ter zijde gestaan door zijn twee adjudanten Ron Willemse en Bart Vissers. Op zondagmiddag 8 februari om 15:11 uur wordt in café Oud Meerlo een receptie worden gehouden ter ere van het nieuwe trio. Kort voor het uitkomen van de De nieuwe prins van carna valsvereniging de Keieschieters in Geijsteren is Roel Groetelaers. Prins Roel II heeft een vriendin, Lean, en hij is eigenaar van eet- en drinkcafé 't Trefpunt en zaal de Kei. De raad bestaat dit jaar uit Rob Gielen, Peter Janssen, Eddy Boom en Ramon Hendrix. De receptie van de prins is op carnavalszon dag om 20.11 uur in zaal de Kei. Tijdens de knalavonden werd ook de schlager voor het jaar 2009 bekendgemaakt. De winnaar werd Magic7 met de schlager 'merge'. Zondag vindt de jeugdprins(es)- verkiezing plaats in het dorp. VORSTENBAL Vorst Milton van carnavalsvereni ging De Pielhaas in Venray houdt wel van een feestje en daarom wordt op zaterdag 14 februari een vorstenbal gehouden in sporthal De Wetteling in Venray. Zijn eregas ten zijn prins Harm 1 en zijn adju danten Coert en Ruud. Deze avond presenteren de car navalsvierders zich in hun nieuwe creaties en strijden ze voor de prij zen in de categorieën eenlingen, duo's of groepen. De Roojse Hofka pel zorgt voor de muziek. Aanvang 20.11 uur. Gijs Gielens (25) is de nieuwe prins van carnavalsvereniging De Hedsbu- ulen. Prins Gijs I verruilt dit jaar zijn narrenpak voor het prinsenpak. Hij is al vijf jaar nar van De Hedsbuülen, maar dit jaar neemt oud-nar Job (Cor- nelissen) zijn taak graag weer even over. Prins Gijs is in het dagelijks leven werkzaam als administratief medewerker bij Steenhandel Kusters in Heide. Samen met prinses Jolanda gaat hij regeren onder het motto: "Dit jaor bin ik genne nar, de schmink is efkes op. Wej zette same mit owlie 't hiële Hedsbuülenland op ziene kop." Prins Gijs zal worden bijgestaan door zijn adjudanten Joop Gielens en Jos Pouwels. Op zaterdag 7 februari wordt er vanaf 19.49 uur een receptie gehouden. Aansluitend wordt het boe renbruidspaar bekendgemaakt. Op carnavalsmaandag wordt in Venray de optocht gehouden. Wie hieraan wil deelnemen kan zich op de zondagen 8 en 15 februari van 11.30 tot 13.00 uur inschrijven bij de com missie Optocht en Bals in 't Upke van 11.30 tot 13.00 uur. Tijdens het prinsenbal van carna valsvereniging 't Knölleke in Leunen is, na het aftreden van prins Sander 1, prins Geert III uitgeroepen tot prins. Geert van Enckevort is 52 jaar en getrouwd met José, samen hebben ze twee zonen. In het dagelijks leven werkt hij bij Heijmans Infra als asfal- tuitvoeder. Zijn leus is Doe alle dage lekker maf, want het dak mot dur. Tijdens een receptie op carnavalsza terdag 13 februari vanaf 20.15 uur in gemeenschapshuis De Brink in Leu nen kan iedereen de prins feliciteren. Carnavalsvereniging De Karklingels in Oostrum heeft tijdens het prinsen bal prins John I (van Bergen) en zijn adjudanten Henri (Kessels) en Hans (Kessels) en nar Peter (Janssen) uitge roepen tot het nieuwe prinsenkwar tet. Het motto van prins John is Krisis of genne krisis. Weej viere karneval. Da's nogal wiedes! In Leunen is het boerenbruidspaar van carnavalsvereniging De Knöllekes bekendgemaakt. In een overvol knollehuus werd tijdens de liedjesmiddag door voet balclub SV Leunen het paar gepresen teerd. Het boerenbruidspaar bestaat uit Marja en Theo Loenen. Tijdens de boerenbruiloft op 24 februari worden ze in de onecht verbonden en heeft iedereen de gelegenheid het paar te feliciteren. Carnavalsvereniging De Hazekeu- tels houdt op zaterdag 24 januari in de foyer van Schouwburg Venray de jeugdzitting. Deze avond staat in het teken van het aftreden van jeugdprins Djowie I en zijn adjudanten Ramon Arts en Pim van Goch. Ook wordt de nieuwe jeugdprins en het nieuwe jeugdboerenbruidspaartje uitgeroe pen. Verder is er de uitreiking van de Orde van de Hazekeutel en zijn er optredens door verschillende arties ten. Thema dit jaar is Bonte Kermis. De foyer is open vanaf 18.33 uur en de receptie duurt tot 22.00 uur. Zie ook www.hazekeutel.nl. nieuwe jeugdprins werd afscheid genomen van de oude jeugdprinses Janine en adjudanten Femke en Mar- lie, die "een geweldig mooi jaar had den beleefd". Tevens werd de nieuwe jeugdraad gepresenteerd. Zondag 1 februari is de receptie van prins Pascal I en zijn prinses Anneke. De receptie wordt gehouden in sport- en feestza- lencentrum 't Brugeind van 14.11 uur tot 16.11 uur. Het nieuwe jeugdtrio van carna valsvereniging 't Knölleke in Leunen is gepresenteerd. Prins Pim 1 (Weijs) gaat als 41ste prins regeren over de jonge knöllekes samen met de nieu we jeugdvorst Miko Rongen en nar Mark Nellen. De leus van prins Pim is "Vier carnaval mit os in 2009, dan velt ut zeker nie tege." Men kan dit kersverse trio feliciteren op vrijdag 6 februari in gemeenschapshuis De Brink in Leunen. Aanvang 19.00 uur. Tijdens het Opstoekmatinee op zondag 15 februari van het Venray's Mannenkoor in Schouwburg Venray wordt weer het Kiender Soundmix Konkours gehouden. Dit is een zang wedstrijd waarbij kinderen een carna valsliedje zingen. De kinderen mogen alleen of samen met anderen zingen. Een jury gaat de liedjes beoordelen. Voor de winnaar is er een beker, een prijs en een optreden tijdens de Vas te laovesroetsj op zaterdagmiddag 21 februari in De Hazehut. Informatie is te verkrijgen via info@opstoek. nl. of bij Hans Hebben via telefoon (0478)515258) of bij Mark Hendriks via telefoon (0478)589901. Het afha len of kiezen van de liedjes kan op zaterdag 31 januari tussen 12.00 en 13.00 uur in de Witte Hoeve in Venray. Kijk op www.opstoek.nl. voor meer informatie. Bij carnavalsvereniging De Keavers in Holthees-Smakt zijn een nieuwe jeugdprinses en jeugdvorst uitgeroe pen. De jeugdprinses is Sterre (Jans sen). Zij viert carnaval met haar leus Bej dizze carnaval laote wej us lekker gaon, want bej de Keavers hoeft nie mand aan de kant te blieve staon! Dit doet zij samen met jeugdvorst Ken Wijenberg. De Zagewetters in Merselo heb ben een nieuwe jeugdprinses. Dit is Tessa I en jeugdnar Vivianne. Jeugd prinses Tessa I is een dochter van Sjaak en Marga van Dijck. Jeugdnar Vivianne is een dochter van Jos en Anita Smeets. De leus van de jeugd prinses is: Schol laote weej efkes valle, um mit owlie vastelaovend dür te knalle. Het bestuur van de jubilerende carnavalsvereniging Ut dartele Veulen. Op 3 januari werd de 55e prins bekendgemaakt in Veulen. Prins André Reintjes zal samen met prinses Britt van het jubileum jaar van 'Ut Dartele Veulen' een extra bijzonder feestje proberen te maken. In al die jaren is er veel veranderd rondom het carna val. Begon het ooit allemaal heel kleinschalig, tegenwoordig speelt bijna elke inwoner van Veulen een eigen rol in het carnavalsge- beuren. (Door Sanne Claessens) Het carnavalsseizoen wordt deze keer op een bijzondere manier geopend. Op 11 november 2008 ver trekken, na een gezamenlijk ontbijt, twee bussen vol Veulense mensen richting Maastricht om daar de offi ciële opening van het carnaval bij te wonen. Begin dit jaar wordt prins André bekendgemaakt, krijgt de raad van elf nieuwe mutsen, is er een speci ale jubileumsjaal ontworpen en wordt de cd 'Vur Ollie' gepresenteerd. Een cd vol liedjes uit de afgelopen jaren, gezongen door jong en oud. Het mag duidelijk zijn dat Veulen zijn jubileumjaar niet zomaar aan zich voorbij laat gaan. Het carnaval is lang niet altijd zo groots gevierd overigens. Aan het begin van de jaren zeventig verkeert de vereniging in een behoor lijke dip, maar maakt in de jaren daarna een behoorlijke groei door. Harrie Reintjes (72) is al van jongs af aan betrokken bij het Ut Dartele Veu len. Ooit begonnen als nar, treedt hij later toe tot het bestuur, waarin hij de rol als penningmeester en voorzitter vervult. In 1963 neemt hij zelfs de rol van prins op zich en inmiddels is hij benoemd tot erelid. "In het begin was het allemaal zo klein. Niemand ging bijvoorbeeld verkleed en er was ook weinig geld voor het carnaval. Samen met Piet van Meyl, die drieëntwintig jaar vorst is geweest, heb ik veel acti viteiten op de kaart moeten zetten om het allemaal omhoog te halen. Langzamerhand kwam er steeds meer te doen. Raden van de prins, vlooien markten, 't Alde Wieve Bal, de boeren bruiloft en later een joekskapel," aldus Harrie. Op de vraag wat Ut Dartele Veulen zo uniek en mooi maakt, komen veel en uitgebreide antwoorden. "Het unie ke van onze vereniging is dat we voor bijna alles een aparte commissie heb ben, niet alles loopt via de vereniging. Er is een commissie voor bijvoorbeeld de krant, de wagen en de optocht. Bijna iedereen uit het dorp speelt op de een of de andere manier wel een rol in het hele gebeuren. Iedereen kan er ook aan meedoen. Jong, oud, rijk, arm, het is gewoon een bijzon der cultuurfeest", aldus bestuurslid Ruud Wilms (38). Twan Reintjes (38), eveneens bestuurslid, benadrukt dat het carnaval ook belangrijk is voor het dorp. "Het is iets moois dat je echt samen doet. Je bent betrokken bij elkaar en de saamhorigheid is enorm groot. Je leert mensen op een andere manier kennen en het bevordert het contact tussen de mensen in het dorp." Bestuurslid Gerrit Reintjes (47) sluit zich hier volledig bij aan. "Het is echt een stuk cultuur, een actieve beleving, een soort van sociale club. Daarnaast is het ook een pluspunt dat het dialect tijdens het carnaval weer eens goed wordt opgehaald en in stand gehouden wordt. We gaan voor ons gevoel echt op naar de 6 x 11!" JEUGD De dip in de jaren zeventig is vol gens hen destijds veroorzaakt door een gat tussen de jeugd en de volwas senen. Daarom is het zo van belang dat de jeugd al van jongs af aan gemo tiveerd wordt om mee te doen. David Janssen, die vorig jaar zelf nog prins was, staat hier volledig achter. "Bij mij is het ook echt met de paplepel ingegeven. Het is ieder jaar weer een prachtig mooie tijd waarin alles en iedereen bij elkaar wordt gebracht. We moeten het gewoon op tijd mee geven en jonge aanwas creëren, dan groeit het wel", aldus David. Het jeugdcarnaval in het Veulen is dus van groot belang geweest voor de totale groei van Ut Dartele Veulen volgens David Janssen (41), bestuurs lid van de vereniging. "In 1972 is het jeugdcarnaval eigenlijk ontstaan. Veu len is maar klein en dus vieren we alles samen. Dit jaar hebben we prins Roy, prinses Anita en nar Isabel die samen met ons er een mooi feestje van gaan maken. Zo is er een jeugdreceptie en zaterdagmiddag en dinsdagmiddag is er speciaal veel voor de jeugd te doen. Het is zoals ze zeggen...wie de jeugd heeft, heeft de toekomst." Het mag duidelijk zijn dat er ver trouwen is in de toekomst van Ut Dartele Veulen, maar eerst gaat dit jubileum nog goed gevierd worden. Op 8 februari 2009 zal er 's morgens om 10.00 een carnavalsmis plaatsvin den, gevolgd door een brunch voor alle leden. Daarna is er een receptie voor alle mensen uit het Veulen en later zijn ook alle zusterverenigingen uitgenodigd. Die avond zal er een mooi feestje zijn met muziek en is er een klein museumpje ingericht met spullen en andere herinneringen uit de afgelopen vijfenvijftig jaar. Foto Hoedemaekers

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23