Blitzkrieg, Room Eleven en DI-RECT Hoogste eer Bernie van Lierop So you wanna be a dj Polo'n Heze op PopPodium Studie van het standbeeld van Hensenius fil ItiKkI Inbetween in De Evenaar Nederpop in Cambrinus i Lekker koken onder 1,50 euro <0> V T lip Hl ■■111 v illffl <m Se PEEL EN MAAS 2 ':V SE -1" atEi gSD £1S5 PEEL EN MAAS Donderdag 22 januari 2009 - Pagina 21 Programma Schouwburg Venray v w Een totale theaterblitzkrieg met Vrijdag en Molthoff, Room Eleven met Mmm... Gumbo? en de rockopera Tommy door DI-RECT staan komende week op het programma van Schouwburg Venray. Op donderdag 22 januari kan men een voorstelling van Remko Vrijdag en Micha Molthoff bezoe ken in de schouwburg. Vrijdag is een kleinkunstenaar die jarenlang de daken van de grootste theaters speelde met de Vliegende Panters. Molthoff is een alleskunstenaar, muzikant, acteur en violist bij onder meer Zarate en Orkater. Een even beangstigende als verleidelij- ke mix van cabaret, muziek, type tjes en imitaties, Zweedse stand- up, schaamteloze ontroering, en politiek incorrecte krankzinnig heid uit de koker van het meest illustere duo dat dit seizoen op podia te zien is. Een totale theater- blitzkrieg. Aanvang 20.00 uur. In Schouwburg Venray kan men op vrijdag 23 januari naar het optreden van Room Eleven met de naam Mmm.Gumbo? Sinds hun debuutalbum weet Room Ele ven op een steeds groter publiek indruk te maken met een aanste kelijke mix van jazz, pop, funk, blues en een vleugje folk. Uiter aard kon een tweede album niet al te lang op zich laten wachten. Mmm... Gumbo? gaat iets meer de diepte in, iets meer richting hun oorspronkelijke inspiratiebron nen, maar nog altijd met een puur en natuurlijk geluid. Van overpro ductie heeft de band een regel rechte afkeer, veel liever gaan ze voor ruwe eenvoud. Met Mmm Gumbo? is gekozen voor een ste vig traditioneel gerecht uit jazzba- kermat Louisiana. Aanvang 20.00 uur. De band DI-RECT brengt op dinsdag 27 januari vanaf 20.00 uur in de schouwburg de rock opera Tommy. Wanneer DI-RECT langskomt voor Tommy, het mees terwerk van de Engelse band The Who, wordt het theater omgeto- DI-RECT (foto Stephanie Pistel). verd tot een ware rocktempel. Geen andere Nederlandse band heeft de spierballen, het charisma en het uithoudingsvermogen om van deze klassieker een stampend concert te maken. DI-RECT laat er geen twijfel over bestaan; dit is dé ultieme theaterbelevenis. Een uniek vormgegeven show over het aangrijpende verhaal van het doof stomme en blinde kind Tommy. Speciaal voor deze tournee ver taalde Jan Rot de oorspronkelijke liedteksten van Pete Townshend voor het eerst in het Nederlands en krijgt DI-RECT steun van een aantal bijzondere gasten. Bernie van Lierop, voorzit ter van de Venrayse schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray, wordt op zondag 25 januari opgenomen in de Edele Eed-Broederschap van de Souvereine Orde van de Rode Leeuw van Limburg en de Heilige Sebastianus, de hoogste schuttersonderschei- ding in Limburg. Voor het eerst in de geschiedenis wordt een persoon op zo'n jeugdi ge leeftijd (33 jaar) met deze bijzondere Limburgse orde onderscheiden. Deze orde werd in het jaar 1979 opgericht, omdat er in die tijd behoefte bestond om de leden van de Oud Limburgse Schuttersfede ratie, leden die zich op bijzondere wijze verdienstelijk te hebben gemaakt voor het schutters- en gildenwezen, te onderscheiden. Naast de inzet voor het schutters- en gildenwezen waren de inzet voor de kerk en op wereldlijk vlak essentieel om opgenomen te worden binnen deze orde. In de afgelopen 30 jaar zijn ongeveer 300 personen onderscheiden met de orde. Bernie van Lierop werd in 1981 op zesjarige leeftijd actief lid van de Venrayse schut terij in de functie van bordjesdra ger. Hij bekleedde veel functies binnen de schutterij. Van sappeur tot vaandeldrager, van schutter tot guide. Tevens werd hij vier keer gekroond tot koning van de Venrayse schutterij (1996 - 2000 - 2004 en 2008). In 1992 trad hij toe tot de organisatie van de Schut- terscombinatie Noord-Limburg en het Dekenaal-Schuttersfeest van het Dekenaat Venray. In 1998 nam hij als secretaris/penningmees ter plaats in de overkoepelende schuttersbond, de schuttersbond Juliana. Ook is hij redactielid van het Limburgs Schutterstijdschrift en webmaster van de Oud Lim burgse Schuttersfederatie. Binnen de eigen vereniging trad Bernie van Lierop in 2001 toe tot het bestuur, in 2004 nam hij de func tie van interim-voorzitter van de schutterij op zich en sinds 2005 mag hij de voorzittershamer van de Venrayse schutterij hanteren. Bernie van Lierop samen met zijn vrouw Annemie van Lierop- Nooijen. Sinds 2002 maakt hij ook deel uit van de plaatselijke politieke partij Samenwerking Venray, waarvan hij eerst twee jaar fractiesecre taris was en vanaf 2002 actief deelneemt aan commissies. Op zondag 25 januari 2009 zal Bernie van Lierop met enkele anderen worden onderscheiden tijdens een eucharistieviering in de Sint Willibrorduskerk in Stramproy om 16.00 uur. Omstreeks is 20.00 uur is hij terug in Venray, waar in het Trumke aan de Oostsingel 35a een kleine receptie zal plaatsvinden. Expositie Monique Wolbert Kunstenares Monique Wolbert uit Hengelo toont tot medio april haar schilderijen in De Rooijerie in Venray. De kunstwerken van Wolbert (1959) zijn jazzy, gevoe lig en intrigerend. Muziek is voor haar altijd een grote inspiratiebron geweest. Als jazzzangeres zingt ze, luistert ze, voelt en visualiseert ze. Relaties, personen en patronen worden op doek neergezet. Soms rustig, vaak verwilderd en heftig, waarbij de idioterie van het leven wordt neergezet, zoals in bijvoor beeld The Gang of High Society. Het werk van Wolbert is te zien tijdens de openingsuren van de Rooijerie. Werken in De Peel Men kan weer meewerken met Werkgroep Behoud De Peel op zaterdag 24 januari. De samen komst is om 9.00 uur bij de kerk van Liessel. Van daaruit ver trekt men naar de Peel waar het hoogveenlandschap open wordt maken door berkenopslag te ver wijderen. Men werkt door tot 14.00 uur. Handmatig werk heeft het voor deel dat er nauwelijks schade aan de natuur wordt aangebracht en het redelijk rustig blijft in De Peel. Laarzen zijn vanwege de moerasei genschappen zeker aan te bevelen. Werkgroep Behoud De Peel zorgt voor gereedschap. Aanmelden kan via telefoon (0493)354411 of via (0493)319610. Maasduinen Kring Venray van het Natuur historisch Genootschap Limburg houdt op donderdagavond 22 januari een bijeenkomst. Deze avond laat natuurfotograaf Patrick Palmen de mooiste foto's zien die hij door de jaren heen gemaakt heeft in het Maasduinengebied. Vooral het gebied Bergerheide en Hamert is Palmen zijn werkter rein. De Maasduinen is een geva rieerd gebied met als grootste natuurgebieden De Bergerheide aan de noordkant en De Hamert aan de zuidkant en daartussen het Reindersmeer. Palmen bezoekt dit gebied al tientallen jaren en heeft met name de laatste jaren veel van de bijzondere fauna weten vast te leggen. Tijdens deze avond pas seren vele vogels de revue, maar er zijn ook foto's van insecten, reptielen en landschappen. Ook geïnteresseerde niet-leden zijn welkom. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in gemeenschapshuis D'n Oester ham in Oostrum. 50+ Wandelen Wandelsportvereniging De Natuurvrienden Merselo houdt op maandag 26 januari een wandeling voor 50+. Het is een groepswan- deling van ongeveer 10 kilometer. De start is om 13.30 uur bij club huis D'n Hoek aan het Grootdorp in Merselo. Het startlokaal is open om 13.00 uur. Er wordt gewandeld door de bosrijke omgeving van Merselo. Inlichtingen zijn verkrijg baar via telefoon (0478)546496 of via (0478)502237. Venrayse Voorleesdag In Bibliotheek Venray wordt op zaterdag 7 februari een voor- leesmiddag gehouden. De jury bestaat uit Arnoud Bruijns, direc teur Bibliotheek Venray, Maria van Dorst, conservator 't Freule- keshuus, en Marian van Rengs, leerkracht basisschool St. Jan de Doper. De presentatie is in han den van Gon ter Laare. De eerste vier winnaars gaan door naar de regionale voorleeswedstrijd op 14 februari in Gennep. Het program ma begint om 14.10 uur. Vanaf 14.15 uur wordt er voorgelezen door Amy Hendriks, Angelo Frie- sen, Annemijn van Dijck, Cecile Geuijen, Daan Weijs, Danique Bol en Denise Kleuskens. Er wordt vanaf 15.20 uur voorgelezen door Pim Dupont, Ebru Zip, Nienke van de Sande, Roos Janssen, Sophie te Boome en Valerie Spee. Om 16.30 uur is de uitslag en de prijsuitrei king. niet ontvangen? Bel 582877! Café 't Podium in Venray is op vrijdag 23 januari het domein van diverse dj's. Onder de noemer So you wanna be a dj gaat het café op zoek naar talenten uit Venray en omstreken. Aanvankelijk zou 23 januari de eerste voorronde van de zelf opgezette dj-competi- tie zijn, ware het niet dat het initi atief is opgemerkt door het groot ste dj evenement van Europa; Movida Corona. Movida Corona is een van de meest prestigieuze dj evenementen in Europa, met een deelnemersveld uit meer dan elf landen. Om alle dj's van Europa een goede kans te geven zich in de kijker te spelen wordt de European Grand Finale voorafge gaan door landelijke en regionale competities. De organisatie achter Movida Corona ziet in 't Podium een locatie voor de voorrondes en een van de regiofinales in Neder land. 't Podium wordt hiermee onderdeel van dit dj evenement. Vrijdag is 't Podium het domein van de dj's. Het café blijft echter zoeken naar nieuw talent en geeft de kans om tijdens Movida Coro na de stap te zetten naar het grote landelijke en zelfs internationale podium. Hoewel het deelnemers veld al goed gevuld is, is 't Podium altijd op zoek naar nieuwe namen. Aanmelden kan via www.podium- venray.nl. Iedereen die meedoet wordt uitgenodigd voor de voor ronde van Movida Corona. Zie ook www.podiumvenray.nl. PopPodium Venray gaat op zaterdag 24 januari het nieuwe concertjaar inluiden in 't Podi um in Venray met onder meer de Rowwen Hèze-tributeband, Polo'n Heze. Daarnaast verzor gen Shutdown en The Duckta- pers optredens. De eerste band die deze avond gaat optreden is de coverband Shutdown. Deze band bestaat uit Anke Lahaije uit Venray (zangeres), Bart Rutten uit Venray (gitarist), Loes Wolters uit Venray (bassiste) en Erik Peters uit Oostrum (drummer). Shut down is ontstaan in 2007 uit de band (D)isconnected. De band speelt vooral covers van artiesten zoals Anouk, Paramore, Sum 41 en Meredith Brooks. The Ducktapers is een beginnende coverband en bestaat uit Sjors Pingen uit Meerlo (gitarist), Ivo Koenen uit Venray (bassist), Jesper Albers uit Venray (drummer) en Stef Classens uit Veulen (zanger/gitarist). De band speelt covers van onder andere Red Hot Chili Peppers, Rage Against The Machine, Radiohead, Porcupine Tree en Nickelback.Ver- der hebben ze enkele Engelse en Nederlandstalige eigen nummers. De avond wordt afgesloten door Polo'n Heze, een Rowwen Hèze- tributeband uit Brabant. Wanneer deze band begint te spelen waant men zelf op Pinkpop 1992, de dag dat Rowwen Hèze doorbrak bij het Nederlandse publiek. Dit optreden is vereeuwigd op de cd In De Wei en loopt als een rode draad door het optreden van Polo'n Heze. Alle bekende hits komen voorbij, van Bestel Mar tot Dikke Nel en van Limburg tot het meest recente Vechten, Vallen en Opstaan. Venrayse fotografen in 't Freulekeshuus i Tot en met 1 maart 2009 is in museum 't Freulekeshuus in Ven- ray de expositie Venrayse Foto grafen te zien. In een serie arti kelen publiceert Peel en Maas de komende tijd tien foto's die in het museum te zien zijn. In de achtste aflevering: Studie van het stand beeld van Hensenius Deze oude, vergeelde foto is onderdeel van een kleine serie foto's gemaakt ca. 1881 door de Venrayse fotograaf J.W.A. van Dijck. De foto toont een studie van het standbeeld van Hensenius, gemaakt door de Roermondse beeldhouwer J.A. Oor in 1881. Hij behoort samen met enkele foto's van beelden uit de Grote Kerk tot de oudste foto's van de collectie van Museum 't Freulekeshuus. In 1870 vestigden zich de eerste foto grafen in Venray. Het zijn de Rotter dammers J.W.A. van Dijck en zijn vader Antonius van Dijck. Op de achterzijde van de foto's staat met sierlijke letters: Photografisch Ate lier J.W.A. van Dijck. Tot hoe lang het atelier bestaan heeft in Venray is niet precies bekend, waarschijn lijk tot ongeveer 1890. Deze foto is samen met ruim honderdvijftig andere te zien op de tentoon stelling Venrayse Fotografen met foto's van Peter Swenker, Gerard Kruijsen, uit de collectie van Jan van der Putten en van de Venrayse Fotoclub. De keuze is gemaakt uit de rijke fotoverzameling van het Gemeentearchief Venray en van Museum 't Freulekeshuus. Swen- ker heeft in Venray veel foto's gemaakt van dorpsgezichten, indu striële gebouwen, klassenfoto's en familiefoto's. Kruijsen fotografeer de vooral mensen, kunst en archi tectuur. Van de Venrayse fotoclub is een mooie selectie monumen tenfoto's te zien, gemaakt in 1987. In de museumcollectie bevinden zich de oudste foto's van de Grote Kerk en van het oude standbeeld van Hensenius uit 1881 van foto graaf J.W.A. van Dijk. Het museum is geopend op woensdag-, zater dag- en zondagmiddag van 14.00 - 17.00 uur. De tentoonstelling duurt nog tot en met 1 maart 2009. De regionale coverband Inbet- ween bestaat vijftien jaar. Op zon dag 25 januari van 16.00 tot 20.30 uur is de band te zien in De Eve naar in Venray. Inbetween heeft het afgelopen jaar niet stil gezeten en veel bekende nummers zijn aan het al uitgebreide repertoire toegevoegd. Countryrock is de hoofdmoot en kleine uitstapjes naar andere stijlen maken het totaal afwisselend. De verschillen de tijdsvakken waaruit de muziek wordt gespeeld variëren in gelijke mate zodat het geluid van bij voorbeeld Sandy Coast, Eagles, Ilse Delange, KT Tunstall, Lucy Silvas en Amy MacDonald in een optreden te horen zijn. Kortom, de leukste muziek van de laatste decennia wordt gebruikt om de voor Inbetween zo karakteristieke samenzang te kunnen laten horen met een strakke begeleiding van gitaren, piano en drums. De for matie bestaat uit Jenny Willems- Volleberg zang en percussie, Flip Frederiks piano en zang, Nico Alofs sologitaar en zang, Jos Thie- sen slaggitaar en zang, Henk van den Bosch basgitaar en Marc van Keulen slagwerk en percussie. De zesmansformatie Ontroe rend Goed staat op zondag 25 januari op het podium van Cam- brinus in Horst. Leider Jan Wil lem van Opstal oogt als grote podiumverschijning als Demis Roussos. Met zijn band zet hij een aparte soort nederpop neer en hij laat daarbij op flamboyante wijze telkenmale een aan Bram Vermeulen verwant stemgeluid horen. Ontroerend Goed brengt op knappe wijze Nederlandstalige muziek met een geheel eigen stijl, zij het dat het af en toe doet den ken aan de Dijk en Frank Boeijen. De stem van Vermeulen zweeft daar overheen. In de zomer van De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 25 januari brood gebakken in de authentieke bakoven van De Locht. Kinderen mogen hun eigen broodje bakken. Leden van Diony- sos laten zien hoe men zelf wijn kan maken. Ook is de smederij in bedrijf. Bezoekers kunnen ook de wisselexpositie Die twelf mae- ndekes s'jaers bezoeken. Voor de kinderen is daarbij een speciale speurtocht gemaakt. Het museum is geopend op dinsdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, na afspraak, ook op andere tijden terecht. Zie ook www.delocht.nl. 2007, in La Maison d'Arts in de Franse Auvergne, werd de eerste cd uitgebracht. Ontroerend Goed bestaat uit Jan Willem van Opstal (piano, gitaar, accordeon, ham mond en leadzang), Jaap Lagerwe- ij (cello en gitaren), Tim van Delft (drums), Pim van Ginneken (zang en gitaren), Carmen Jacobs (viool) en Henk Arts (bas). Het optreden begint om 16.00 uur. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon (077)3983009 of kijk op www.cambrinusconcerten.nl. Op Ut Tuffelke Het Vierlingsbeekse jongeren centrum Gryphus houdt in samen werking met stichting Op De Tóffel op zondag 26 april de band wedstrijd Op Ut Tuffelke. Regio nale muzikanten krijgen tijdens deze bandwedstrijd de kans zich te presenteren. De band of artiest die op het podium als beste uit de bus komt wordt uitgenodigd om als openingsact te fungeren van het popfestival Op De Tóffel 2009, dat gehouden wordt op zondag 21 juni op het Vrijthof in Vierlings beek. Bands die interesse kunnen voor 1 maart een demo met bio grafie sturen naar Gryphus, onder vermelding van Op Ut Tuffelke, postbus 15, 5820 AA in Vierlings beek. Zie ook www.gryphus.nl. of www.opdetoffel.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Goedkoop koken, maar wel heel lekker. Ondanks de dure euro is dit mogelijk! Lydia Tuijnman is creatief en maakt vooral gebruik van seizoensproducten van eigen bodem. Ook de natuur levert zalige ingrediënten. Lekker koken onder de 1,50 euro beschrijft heerlijke recepten, die geen aan slag vormen op je huishoudbud get! Het boek bevat onder meer lente- herfst- en wintergerechten, veel vegetarische recepten, handi ge bespaartips en een groenten en viskalender. Lydia Tuijnman (1963) bedenkt en maakt tv-programma's voor de publieke omroep RTV Drenthe. Zij is de auteur van Het Kliekjesboek. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof. Prijs: 12,95 euro. Lekker koken onder 1,50 jr "T vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Kunst Cultuur j1 ^K uf iBl v H I I m Lydia Tuijnman

Peel en Maas | 2009 | | pagina 21