Carol Epke preses wapenbroeders Koester uw Monument boutPQjrgroep Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! Na Geijsteren en Blitterswijck, deze week speciale aandacht voor de St. Linderts' Kapel aan de St. Leonardsweg 27 in Wanssum. Ter ere van de H. Leonardus, werd in Wanssum, in het begin van de 17e eeuw, een kapel gesticht. Een eenvoudig gebouwtje, gebouwd in de zogenaamde 'kapelskoel' in open land, niet ver van de huidige plek. Omstreeks 1892 hing er nog, aldus geschiedschrijver pastoor M.J. Janssen, een verweerd schil derij, voorstellende St. Leonardus met staf en geopende boeien. Leonardus was beschermheilige van vee, zieken en gevangenen. Achter het altaar werden verschil lende windsels, banden en deels vermolmde krukken bewaard: als aandenken aan genezingen. Vroe ger werd er elke maandag een hei lige mis gelezen, en op St. Linderts' feestdag, was er een hoogmis met preek, waarna gedurende een aan tal jaren zelfs een soort kleine ker mis volgde. Voor de celebrant van de heilige mis, meestal de pastoor, en zijn assistenten, was er nadien een kermiskoffietafel op de naast gelegen boerderij. In verband met de bouwvallige toestand van de kapel werd de hoogmis na 1890 in de parochiekerk opgedragen. De kapel bleef vrij toegankelijk, totdat ze omstreeks 1900 door brand, na blikseminslag, totaal werd verwoest. In 1954 namen de naburen Jan Gielen en Harry Jen- niskens het initiatief tot de bouw van een vervangende kapel. Het metselwerk en dergelijke, namen weer andere buren op zich zoals onder meer Baer Siebers en Sjang Maas. Anno 2009 zijn genoemde betrokkenen allen overleden. Wij len Huub Rutten, afkomstig van de belendende boerderij J. Gielen, voorheen PJ. Rutten, wist zich anno 1992 nog te herinneren dat het op de feestdag van de H. Leo- nardus (St. Lindert), 6 november, toen de nieuwe kapel in gebruik genomen werd, maar liefst 22 'C warm was. Het vrij royale gebeds huis is opgetrokken in baksteen. Het heeft een topgevel met bekroning en een pannengedekt zadeldak. In beide zijgevels drie toograampjes. Binnen een stenen altaartje waarop een beeld van St. Leonard, een replica afkomstig uit België, dat het oorspronkelijke beeld uit veiligheidsoverwegin gen vervangt. Herstelwerkzaam heden waren in het verleden mede mogelijk door ontvangen giften. Het onderhoud berust bij mevrouw Gielen van bovenge noemde boerderij. Nog jarenlang werd er in de kapel rond de feest dag van St. Lindert een heilige mis opgedragen totdat hiermee vanwege gebrek aan mankracht moest worden gestopt. Foto Frans de Roos. Bronnen: Stichting Krui sen en Kapellen Meerlo-Wanssum, familie J. Gielen. SVM: secretariaat, Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail venraymonumentaal@live. nl. ANWB Streetwise leerde alle kinderen van basisschool De Hom mel afgelopen maandag en dins dag door het oefenen met praktijk situaties beter om te gaan met het huidige verkeer. ANWB Streetwise bestaat uit vier onderdelen. In Toet toet leren de kinderen van groep 1 en 2 in de speelzaal verkeers geluiden herkennen en oefenen het veilig oversteken. Daarnaast wordt geoefend met de autogor del in combinatie met het kinder zitje. Tijdens Blik en klik leren de kinderen van groep 3 en 4 in de gymzaal over veilig oversteken. Het belang van het dragen van de gordel en gebruik van een auto stoel in de auto wordt geoefend met een spannende gele elektro- auto. Hallo auto leert de kinde ren van groep 5 en 6 (weg bij de parkeerplaats richting scouting) over de remweg van een auto en de invloed van reactiesnelheid op die remweg. Kinderen nemen zelf plaats op de bijrijdersstoel van een ANWB lesauto en mogen zelf rem men. Ook het belang van het dra gen van een gordel komt in deze les aan bod. Trapvaardig tenslotte traint de kinderen van groep 7 en 8 op het schoolplein in praktische fietsvaardigheid. De leerlingen fiet sen over een uitdagend parcours en trainen moeilijke manoeuvres met een zware rugzak op. Hier mee worden de kinderen voorbe reid op het zelfstandig fietsen naar de middelbare school. Op de gewestelijke jaarvergade ring in Nederweert werd op zater dag 17 januari 2009 de in Venray woonachtige drs. Carol Epke gekozen als gewestelijke voorzit ter van Limburg. Epke volgt Edwin Jacobsz op, die deze functie een decennia lang heeft verricht. Voor deze overdracht kwam het bonds- bestuur naar Limburg om hierbij aanwezig te zijn. Voor zijn verdien ste werd Jacobsz gedecoreerd met het Verenigingskruis van Verdien ste. Het is de tweede keer dat de afdelingvoorzitter van de Wapen broeders afdeling Venray en omge ving werd gekozen om tevens gewestvoorzitter te worden. Wij len Nico van Hoek ging Epke voor. Carol Epke, 66 jaar, blijft tevens in functie als afdelingsvoorzitter Ven- ray. Hij is een oudgediende van zowel de Koninklijke Marine als van de Koninklijke Luchtmacht. Als 17-jarige marineman werd hij ingezet in maart 1960 bij de hulp actie in Agadir, Marokko, waar een aardbeving 12.000-15.000 omkwa men. Het zoeken naar overleven de onder het puin leverde louter lijken op. Een afschuwelijke herin nering voor Epke, die zijn eerste jaren doorbracht in een Jappen kamp (1942-1945). Als veteraan van Nieuw-Gui- nea (1962) stapte hij over naar de onderzeebootdienst en werd hij specialist in opsporing. Na zijn overstap naar de Koninklijke Luchtmacht breidde hij zijn ken nis in het opsporen van objecten driedimensionaal uit en hij verliet de militaire dienst als AwACS-spe- cialist, nadat hij in Amerika was ingezet na de aanslagen op het Overdracht voorzittersschap aan drs. Carol Epke uit Venray (rechts op de foto). World Trade Centre in New York, om mogelijk nieuwe aanslagen per vliegtuig op te sporen en te voor komen. In zijn vrije tijd studeerde Epke psychologie in Utrecht en slaagde voor zijn doctoraal in 2008. De nieuwe gewestelijke voorzitter staat voor de moeilijke taak om de jonge generatie vete ranen in het gewest Limburg te werven. Als meer prettige taak heeft hij de leiding over de actie ve afdeling Venray en omgeving, die dit jaar de 65e jarige herden king van de bevrijding van Venray gaat organiseren, samen met twee groepen Britse bezoekers plus de viering van het 25-jarige jubileum van de Wapenbroeders Afdeling Venray. Met het programma Erfgoed van de oorlog wil het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport belangrijk mate riaal uit en over de Tweede Wereldoorlog behouden en het gebruik van dit materiaal stimuleren. Het is een eenma lige en tijdelijke impuls. Een deel van het programma richt zich specifiek op het immate riële erfgoed: de getuigenis sen, herinneringen en verha len van mensen die de Tweede Wereldoorlog persoonlijk heb ben mee gemaakt, de zogehe ten 'oral history'. Onder de naam Getuigen Verhalen wer den instellingen, onder meer het Liberty Park/Nationaal Oorlogs -en Verzetsmuseum in Overloon gestimuleerd om op een verantwoorde en professi onele manier dergelijke getui genissen audiovisueel vast te leggen en voor de toekomst te bewaren. Het verzamelen en audiovisueel vastleggen van nieuwe verhalen is arbeidsintensief. Het onderzoek, de voorbereidingen, het intervie wen en het verwerken van een verhaal kost meestal vele uren. Er worden hoge en specifieke voorwaarden aan techniek, appa ratuur en opslagformaat gesteld. Na enkele oriënterende gesprek ken van beide partijen werd een samenwerkingverband gesloten. Het Liberty Park nam de organi satorische werkzaamheden en het uitwerken van de interviews op zich. Sinvid kreeg de opdracht voor het audiovisuele gebeuren, inclusief het aanleveren van de juiste digitale bestanden. De overheid ziet het als taak het publiek in staat te stellen de herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog geïnformeerd en op verantwoorde wijze invulling te geven. Het erfgoedprogramma in het algemeen- en het project 'Getuigen Verhalen' in het bijzon der- wil een meerzijdig perspec tief op de Tweede Wereldoorlog, inclusief de voor- en nageschiede- nis ervan, bevorderen. Het aantal direct door de Tweede Wereldoor log getroffenen zal in de nabije toekomst sterk afnemen. Daarom ontstaan er talrijke initiatieven en voornemens van instellingen om de getuigenissen van de oor logsgeneratie vast te leggen. Het uitgangspunt is, dat de aandacht bij het interviewen van ooggetui- gen vooral uitgaat naar nieuwe of onderbelichte thema's, invals hoeken en groeperingen. Van geen enkele historische periode zijn zoveel individuele verhalen opgetekend als de Tweede Wereld oorlog. De verhalen, in de vorm van herinneringen, dagboeken en interviews, leveren niet alleen feitelijke gegevens op over de gebeurtenissen die hebben plaats gevonden en waarvan zij getuigen. Ze zeggen ook iets over de manier waarop ervaringen worden herin nerd en doorwerken in het leven van vandaag. Daarbij gaat het vaak om gebeurtenissen en ervaringen die niet op een andere wijze toe gankelijk zijn, omdat de getuigen hun ervaringen meestal alleen delen binnen de specifieke groep waartoe zij behoren en deze erva ring niet via ander bronmateriaal gedocumenteerd zijn. Om die redenen is het van belang om de laatste ooggetuigen aan het woord te laten over hun ervaringen en de doorwerking daarvan in hun latere leven. Als voorwaarde bij het verzamelen van nieuwe getuigenissen moeten deze licht werpen op specifieke 'ervaringsgemeenschappen'. Een ervaringsgemeenschap wordt gevormd door ooggetuigen met gemeenschappelijke ervaringen rond specifieke gebeurtenissen en locaties bijvoorbeeld de Slag om Overloon en Venray. De bekende documentairefilm 'De Vergeten Slag' uit 1989 geeft een goed en algemeen beeld welke tragedie hier in de regio op het einde van de oorlog in 1944 heeft plaatsge vonden. Meer dan 40 oud-strijders, Engelsen, Amerikanen, Duitsers en burgers vertellen in deze film hun ervaringen. Op een enkeling na zijn deze mensen reeds alle maal overleden. Gelukkig zijn hun getuigenissen van twintig jaar terug allemaal bewaard gebleven en opgeslagen in het archief van Sinvid in Venray de makers van de film. Gezien het uitgangspunt van het ministerie van VWS, dat het om nieuwe of onbelichte thema's moest gaan, kwam deze impuls op het juiste moment. Bij het Liberty Park stond al lan ger een project op de rol om de meer persoonlijke en menselijke ervaringen over het oorlogsgebeu- ren in deze regio te belichten. Net op tijd kon dit project meeliften in het programma van VWS. Als eer ste wordt de Overloonse situatie in september 1944 in woord en beeld gebracht. Mensen uit Over- loon en omgeving vertellen niet alleen hun ervaring, hoe het was om zonder pardon uit hun huis te worden verjaagd door de Duitsers, maar ook, dat ze gedoemd waren te vluchten, waarheen dat wisten ze op dat moment niet. Als alles volgens plan verloopt, wordt in een tweede fase de algehele eva cuatie van de Venrayse burgers in woord en beeld gebracht. Echter met het verschil dat de mensen uit Venray niet brutaal verjaagd werden door de Duitsers, maar georganiseerd moesten evacueren op gezag van onze Engelse bevrij ders. Ook de vele patiënten van de psychiatrische inrichtingen en de vele burgers uit de regio die in de overbevolkte kelders zaten moesten verplicht evacueren. De verzamelde verhalen, herinne ringen en getuigenissen vormen waardevol materiaal voor de toe komstige gebruikers (bijvoorbeeld onderzoekers, documentairema- kers en musea). Uitgangspunt is om de interviewen zoveel moge lijk in hun oorspronkelijke vorm te bewaren, zodat zij gezamenlijk een audiovisueel archief over de Tweede Wereldoorlog vormen. Op die manier worden nieuwe, his torische bronnen gecreëerd voor latere raadpleging. Het opgeno men beeldmateriaal en het copy right is eigendom van het Liberty Park in Overloon. Het is zeker de bedoeling dat dit waardevolle materiaal gebruikt gaat worden voor nieuwe projecten die in de toekomst georganiseerd gaan wor den door het museum. De digitale bestanden en uitgewerkte trans scripties worden verder verwerkt door het bedrijf DANS Data Archivering and Networked Ser vice) in Den Haag. Met het door DANS ontwikkelde systeem EASY (Electronic Archiving System) worden de interviewbestanden, samen met de daarbij behorende documentatiefiles, op een locatie bewaard. Onder bepaalde condi ties kan iedereen op een gebruiks vriendelijk manier gebruikmaken van deze digitale kerncollectie 'Oral History'. Streetwise S makelaardij a IlHOLTERMANS makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl EN Honderddertigste jaargang - week 4 - donderdag 22 januari 2009 MAAS L Streetwise op De Hommel Project 'Getuigen Verhalen' in volle gang

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17