Groen licht voor tijdelijke supermarkt Jan Linders Jeugd Martien Gaus opent hondenschool in Oostrum f Hf IJ M&SSm Hotel Venray krijgt nieuwe eigenaar wil overdekte hangplek Opheffingsuitverkoop L Venray verruimt betaald parkeren Oerknal voor jongeren Martin Gaus opent hondenschool in Oostrum Martin Gaus' positieve bekracbtingsmethode PEEL EN MAAS Supermarktketen Jan Lin ders hoeft de bouw van haar tijdelijke supermarkt op het terrein van de voormalige autogarage Van Haren in Ven- ray niet stil te leggen. De rechtbank in Roermond heeft het verzoek om een voorlopige voorziening van supermarkt Plus G. van Dijck afgewezen. Doelstelling van de directie van de Plusmarkt was om de bouwwerkzaamheden stop te laten leggen, vooruitlopend op de definitieve zitting die later dit jaar zal plaatsvinden over de bezwaren van Plus G. van Dijck tegen de tijdelijke nieuwbouw. Martin Gaus opent op zater dag 10 januari de volledige nieuwe locatie van de Mar tin Gaus Hondenschool Ven- ray aan de Boshuizerweg in Oostrum. Daarmee is de hon denscholen-organisatie weer vertegenwoordigd in Limburg en is de intussen bewezen en succesvolle leermethode ook in deze provincie toegankelijk voor iedereen die serieus met de opvoeding van zijn of haar hond bezig is. De leermethode die wordt toegepast op alle Martin Gaus Hondenscholen betekent dat er getraind wordt volgens de 'posi tieve bekrachtigings-methode'. Dit houdt in dat gewenst gedrag van de hond wordt beloond en dat daardoor het vertoonde gedrag bij de hond zal toenemen. Toenemen zowel in frequentie als in intensi teit. Uiteindelijk zal het gewenste gedrag een gewoonte worden waardoor het resultaat langdurig is. Tijdens de training wordt er gebruikgemaakt van de clicker: een voor de hond aangeleerde Dinsdagavond vond in Heide de eerste jeugddorps- raad plaats. Dertig kinderen waren naar gemeenschaps huis De Gelderkoel gekomen om hun wensen en ideeën aan de 'grote' dorpsraad ken baar te maken. Een overdekte hangplek staat met stip boven aan bij de Heidse jeugd. In navolging van Veulen wilde de dorpsraad van Heide wel eens peilen wat er leeft onder de groep van tien tot twintig jaar. Er was op zo'n vijftien jongeren gerekend. Er kwamen er precies dertig die zich in vier groepjes opsplitsten. De leeftijd varieerde van tien tot zestien jaar. De oudere jeugd lie ten het afweten. Ze kregen drie vragen voorgelegd. Wat moet er in Heide komen voor iedere leeftijds groep? Welke activiteiten kunnen er georganiseerd worden? En hoe is het gesteld met de verkeersvei- Van Haren wil op het terrein samen met projectontwikkelaar Build to Built een nieuwe defi nitieve supermarkt voor Jan Lin- ders BV, commerciële ruimtes, een ondergrondse parkeergarage, kantoorruimtes en een zeven tigtal woningen realiseren. Ruim twee jaar geleden verhuisde garage Van Haren naar bedrijven terrein Keizersveld. In de hoek Raadhuisstraat/Noordsingel ligt nu een groot terrein braak van 13.500 vierkante meter. Naast de leegstaande garage liggen een BP-tankstation en een dierenwei de. Er zijn al langer plannen van supermarkt Jan Linders om te ver huizen naar een nieuwe plek. Op beloning. Wanneer de hond de betekenis van de clicker is aange leerd, wordt de clicker gebruikt om de hond te laten weten dat het gedrag wat hij op dat moment ver toont het gewenste gedrag is. Het voordeel van de clicker is dat men het juiste moment, het moment waarop het gedrag wordt getoond, kan 'pakken', anders dan met het geven van iets lekkers, wat vaak pas na het gedrag gedaan wordt. Opvoeden van honden is een steeds belangrijker thema aan het worden in ons leven van alledag. De gehoorzame huishond als vol waardig gezinslid is het ideaal beeld van menig hondenbezitter. In de overvolle maatschappij en door ieders drukke agenda heeft de hond het niet gemakkelijk en worden daardoor aan de opvoe ding steeds hogere eisen gesteld. "Daarom begeleiden wij honde neigenaren vanaf het allereerste begin dat zij hun puppy in huis krijgen, door de verschillende levensfasen heen", aldus René Nijenhuis, eigenaar van de Martin Gaus Hondenschool in Venray. In ligheid? Dorpsraadvoorzitter Mar tin Peeters vertelde dat het trap veldje aan de Groeneweg straks moet wijken voor woningbouw. Elders in het dorp zal een nieuw trapveldje komen. Wellicht kan dit gecombineerd worden met andere voorzieningen. Alle groepjes had den als grootste wens een over dekte hangplek. "Met bankjes erin en ongeveer vijf bij vijf meter", zei een van de jongens uit de oudste groep. "En er mag ook wel verwar ming in", vulde iemand aan. Als nummer twee kwam de pannakooi naar voren. Een ver plaatsbaar voetbalveldje met twee doeltjes en omringd door een ijze ren hekwerk met een deur erin. Martin Peeters vond het een goed idee het trapveldje straks uit te breiden met de hangplek en de pannakooi. "We gaan er mee aan de slag. Samen met jullie gaan we het proberen uit te voeren." Ook een friettent werd genoemd. Een de huidige locatie aan de Stations weg/Bongerdstraat zit de winkel in de knel. Er is geen ruimte voor uitbreiding, de bereikbaarheid is niet goed en de supermarkt zit ingeklemd tussen woningen. De bewoners ondervinden regelma tig overlast van de bevoorrading van de winkel. De gemeente Venray vindt de locatie Van Haren geschikt voor een verplaatsende supermarkt. De plek is goed bereikbaar en ligt vlak bij het winkelcentrum. In 2007 is de nota spreidingsbeleid supermarkten vastgesteld. Hierin past ook de verplaatsing van Jan Linders. Over de exacte plannen en omvang van detailhandel in de het begin ligt de nadruk op het verstrekken van informatie en het aanleren van vaardigheden aan de cursist, later komen ook de gehoorzaamheidsoefeningen aan bod. René: "Centraal staat altijd de relatie tussen baas en hond: een cruciaal onderdeel om een stabiele huishond te krijgen." De hondenschool biedt daarom een volledig pakket aan cursussen inclusief hondensport. "We starten in samenwerking met de instruc teurs van de 'Amazing Frisbee Dogs' met dog frisbee. In de loop van 2009 wordt het programma verder uitgebreid." Ook eigena ren die een hond hebben met bepaald probleemgevend gedrag zijn bij de Martin Gaus Honden school aan het juiste adres. Naar aanleiding van een eerste gesprek wordt de beste weg bepaald om het probleem op te lossen. Daar bij kan gebruik worden gemaakt van de enorme hoeveelheid ken nis en ervaring die aanwezig is bij het gedragscentrum in Lelystad. "Er is sowieso een sterke band met het moederbedrijf", vervolgt René, "iedere zes weken is er een speeltuin, een zwembad en een crossbaan waren volgens de voor zitter wat te hoog gegrepen voor een dorpje als Heide. En dat gold zeker voor de komst van Holland Casino. De jeugd wil dat er meer voor hen te doen is. De activitei ten die tijdens het zomerkamp van de hobbyclub worden georga niseerd, zouden ook door het jaar heen kunnen. Zoals een spook- tocht. Het was ook een wens om eens per maand iets leuks te orga niseren in De Gelderkoel voor de groep vanaf dertien jaar. Tijdens Hèdse kermis zou er in de tent een goede band moeten spelen. Samen met de hobbyclub en het gemeenschapshuis gaat de dorps raad bekijken wat er mogelijk is. En dan de verkeersveiligheid. Het is een heet hangijzer in Heide. De alsmaar drukker wordende Deurneseweg is steeds lastiger over te steken. De rotonde bij Intratuin is door de aanhoudende definitieve situatie vindt momen teel overleg plaats tussen de ont wikkelaar en de gemeente Venray. Ook is niet duidelijk of er op deze locatie ruimte beschikbaar komt voor een tweede verplaatsende supermarkt. De verwachting is dat de gemeente een aantal beper kingen aan de plannen zal stellen. Een toevoeging van te veel vier kante meters detailhandel zou een ontwrichting betekenen van het huidige spreidingsbeleid. Daar is Plus G. van Dijck BV het mee eens. De directie van de supermarkt in Landweert diende een bezwaar schrift ingediend tegen zowel de sloop van de showroom van het garagebedrijf als de bouwvergun- bijscholingsdag voor alle honden scholen die ervoor zorgt dat de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van training en gedrag direct bij onze cursisten onder de aandacht worden gebracht." Tot slot iets over de meest kwetsbare groep onder ons: kin deren. Onderzoek wijst uit dat jonge kinderen de neiging hebben om hun hond te behandelen als een gelijke, terwijl een hond de kinderen tot een leeftijd van 12 jaar helemaal niet zo beschouwt. Het resultaat hiervan is dat jonge kinderen meer risico lopen gebe ten te worden door een hond dan mensen uit andere leeftijdsgroe pen. In 65% van alle bijtincidenten gebeurde het incident thuis, vaak met een bekende hond. De gemid delde leeftijd van de slachtoffers bedraagt vijf jaar. In 86% van de gevallen beet de hond het kind als reactie op iets wat het kind deed. Vaak wordt er gebeten als het kind met of in de buurt van de hond aan het spelen is. Als (groot)ouders, verzorgers verkeersstroom voor fietsers moei lijk te nemen. Ook de jongeren ervaren het dagelijks als ze naar Venray fietsen. Stoplichten zou den uitkomst kunnen bieden "En er moet op de Groeneweg wat beter gestrooid worden", merkte iemand op. De dorpsraad is bezig een oplossing te vinden voor een vei lige oversteek van de Deurnese- weg. Het moet in elk geval onge lijkvloers zijn: een viaduct of een tunnel, mogelijk ter hoogte van de Droesenweg. De Deurneseweg is een provinciale weg en dus is de dorpsraad afhankelijk van 'Maas tricht'. Zena Vollenberg heeft een enquête op touw gezet om het verzoek bij de provincie kracht bij te zetten. "Hoe meer argumenten, hoe beter", zegt ze. De jongeren maken er gretig gebruik van hun ervaringen op papier te zetten Martin Peeters voorspelt dat de Deurneseweg alleen maar druk- ning voor de tijdelijke supermarkt van Jan Linders. Beide bezwaren zijn inmiddels door de rechter afgewezen. "De tijdelijke super markt is op dit moment zo goed als klaar", zegt vastgoedmanager Bart Pluk van Jan Linders BV "We zijn de supermarkt op dit moment nog volop aan het inrichten. De bedoeling is om hem ergens begin februari te openen. Het enige wat op dit moment nog roet in het eten kan gooien, is dat de vorst lang aanhoudt. De verharding van het parkeerterrein is namelijk nog niet helemaal gereed. De definitie ve openingsdatum van de super markt zal dus iets later bekendge maakt worden." Martin Gaus opent op zater dag 10 januari de volledige nieuwe locatie van de Martin Gaus Hondenschool Venray aan de Boshuizerweg in Oostrum. en kinderen leren hoe ze veilig met hun hond kunnen omgaan en daarbij leren de lichaamstaal van de hond waar te nemen en te interpreteren kunnen veel bijt- incidenten voorkomen worden. "Dat is waarom wij extra aandacht besteden aan de relatie tussen kind-hond en de veiligheid die daarbij komt kijken. Voorkomen en vermijden van gevaarlijke situ aties door kennis en inzicht is daarbij ons uitgangspunt." Kinde ren zijn daarom altijd welkom tij dens de cursussen en kunnen ook deelnemen aan de speciale work shop 'Kind-Hond'. Martin Gaus Hondenschool Venray, René Nij- enhuis, Boshuizerweg 4, 5807 EP Oostrum, telefoon 0478-516768, e-mail: info@martingausvenray.nl, internet www.martingausvenray. nl. Opening 10 januari van 13.30 - 17.00 uur: lezing Martin Gaus en diverse demonstraties. ker en onveiliger wordt. Door de komst van de grote verkeersruit rondom Eindhoven wordt de Deurneseweg straks een ideale verbinding met de A73 en Duits land. De oversteek Kiekwek-Lem- menweg bij Boer Hans wordt als niet prettig en onveilig ervaren. "Hier loopt ook de fietsroute waar veel vakantiegangers in de regio gebruik van maken", weet Peeters. "In het provinciehuis moeten ze maar bedenken wat de beste oplossing is. Een tunnel voor alleen voetgangers en fiet sers vinden we niet genoeg. Ook auto's en landbouwverkeer moet van de oversteek gebruik kunnen maken." Na de soms wat rumoerige bij eenkomst is iedereen het erover eens dat de jeugddorpsraad voor herhaling vatbaar is. Afgesproken is dat de volgende keer opnieuw in de eerste week van het nieuwe jaar is. Het Meterikse stel Ben Aerts en Nel Craenmehr neemt in Venray hotel-restaurant De Zwaan over. De twee willen van het restaurant en hotel een laagdrempelige zaak maken waar niet alleen gedineerd kan worden, maar waar gasten ook terecht kunnen voor een kopje koffie op het terras. Geheel onbekend is Ben Aerts niet in het horecawezen. Zo heeft de kok enkele restaurants mee opgezet, waaronder in Horst en net over de grens in Duitsland. "Het klappen van de zweep ken ik dus wel", lacht hij. "De ambitie om een eigen restaurant te leiden was er al langer. Het pand in Venray Helikopters oefenen Boven luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel vindt op donderdag 15 januari van 15.00 tot 22.00 uur een heli kopteroefening plaats. De oefening Thunder Challenge heeft als doel het oefenen van een luchtaanval. Tijdens deze oefening vervoeren verschillende transporthelikopters van de Koninklijke Luchtmacht militairen van de Luchtmobiele Brigade naar luchtmachtbasis De Peel, waar ze diverse oefeningen uitvoeren.De transporthelikopters worden begeleid door gevechts helikopters die de eenheden vanuit de lucht beschermen. Na het beëindigen van de grondacti- viteiten worden de militairen per helikopter vervoerd richting hun thuisbasis. Naast deze oefening blijven de dagelijkse vliegope raties van de Koninklijke Lucht macht en haar NAVO-partners gewoon plaatsvinden. Voor even tuele geluidhinderklachten kan contact worden opgenomen met het gratis klachtennummer van de Koninklijke Luchtmacht, telefoon 0800-0226033. Max Visser nieuwe baas VieCuri De Raad van Toezicht van VieCuri heeft drs. Max Visser benoemd tot nieuwe voorzit ter van de Raad van Bestuur. Visser volgt hiermee drs. Pie- ter van Dreumel op, die op 1 januari officieel is teruggetre den. Momenteel is Visser als kin derarts verbonden aan het Orbis Medisch Centrum te Sittard, waar hij tevens de functie van voorzit ter van de medische staf bekleedt. Uiterlijk op 1 april begint hij in zijn nieuwe functie. Op vrijdag 23 januari kunnen medewerkers, specialisten en relaties afscheid nemen van Van Dreumel, die gedurende een periode van vijf jaar bestuursvoorzitter was van VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg. FAUNALAND VAN GROOTEL kwam toevallig op ons pad. Een hotel was in eerste instantie niet de bedoeling. Zoiets overkomt je en dat is een uitdaging die we graag aangaan. Nel gaat straks het hotel bestieren en ik het restau rant. Het huidige personeel wordt overgenomen en we willen tevens met leerlingen gaan werken." De zaak wordt begin februari overgenomen, donderdag 5 febru ari staat de opening gepland. Wan neer na de winter de Grote Markt, het plein waar het hotel en res taurant aan gevestigd zijn, op de schop wordt genomen, is het de bedoeling dat De Zwaan ook een kleine metamorfose gaat krijgen. Aerts: "We willen de kamers wat De gemeente wil met ingang van 2010 ook betaald parkeren invoeren aan de noordkant van het centrum. Dat heeft het college dinsdag besloten. Door de extra inkomsten hoeven de parkeer tarieven in de toekomst minder hard te stijgen, aldus B en W. Het centrumgebied is nu al gro tendeels betaald parkeergebied, met uitzondering van een aantal parkeerterreinen aan de noordzij de. Er kan nu nog gratis geparkeerd worden aan de Raadhuisstraat, het St. Jozefklooster, het parkeerter rein bij het UWV, de parkeerplaat sen bij de Witte Hoeve en in de Gasstraat. Op de meeste locaties Vrijdag 9 januari laten Venrayse jongeren zich horen in de Zenith in Venray tijdens het evenement Big Bang. Dit evenement wordt georganiseerd op verzoek van Venrayse jongeren zelf, omdat ze vinden dat er te weinig naar hen geluisterd wordt. De gemeente Venray, Wonen Venray, Synthese en de politie ondersteunen het initiatief. De uitkomsten van de avond neemt de gemeente Venray mee in het te ontwikkelen jeugd- en jongerenbe leid. Tijdens de Big Bang gaan zo'n 50 jongeren van 14 tot 16 jaar met elkaar en met de ketenpartners in gesprek. Humor en muziek staan centraal deze avond. Door middel moderniseren, misschien gaan samenwerken met regionale kun stenaars. En ook het restaurant krijgt een opknapbeurt. Overigens veranderen we de naam van res taurant De Zwaan in brasserie De Zwaan. We gaan straks een klassie ke kaart voeren, met een modern tintje. De brasserie moet een regi onale functie krijgen, zo gaan we ook streekproducten in de keuken gebruiken. Verder willen we graag gaan samenwerken met de ove rige ondernemers aan dit plein, wellicht gezamenlijk activiteiten gaan opzetten. Wat we in elk geval belangrijk vinden is persoonlijke aandacht voor de gasten. Gezellig en laagdrempelig wordt het." komen alleen betaalautomaten te staan. Het terrein bij het UWV krijgt een tijdelijke verharding en parkeervakindeling. De gemeen teraad heeft in de eerste helft 2008 al bepaald dat invoering van betaald parkeren aan de noord kant van het centrum met ingang van 2010 gerealiseerd moet zijn. Om deze datum te halen wil de gemeente alvast starten met de voorbereidingen, waaronder het overleg met bewoners en andere betrokkenen in dit gebied en de aanschaf van de benodigde betaal automaten. Hiervoor wil het colle ge van B en W een voorbereidings- en uitvoeringskrediet beschikbaar stellen van 260.000 euro. van het beantwoorden van vra gen spreken de deelnemers over verschillende onderwerpen, zoals veiligheid, jongerenactiviteiten en jongerenplekken. De deelnemen de jongeren hebben zich zelf aan gemeld of komen op uitnodiging van de individuele ketenpartners. Deze laatste zijn door de organisa tie van het evenement uitgedaagd om een jongere tussen de 14 en 16 jaar te benaderen die wil deel nemen aan de Big Bang. Jongeren blijven ook in 2009 een speerpunt voor de gemeente Venray. Het Big Bang-evenement maakt deel uit van bestaande en nieuw te ont wikkelen activiteiten in het kader van jeugd- en jongerenbeleid in Venray. Donderdag 8 januari 2009 - Pagina 5 uiwui.tedscomicart.nl Veel belangstelling jeugddorpsraad in Heide magaziinleeg^Jtoop I -badkamers, tegels showroo DIERENSPECIAALZAAK VENRAY - HORST L Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 COMFORTABEL maandag gesloten di-vr 10.00 - 18.00 uur za 9.00 - 16.00 uur WONEN lOHpok

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5