Gek van indianen Band The Very Sexuals maakt snel naam in alternatieve circuit Koester uw Monument Veertig jaar actief voor de Grote Kerk ClaasSon«Fransol boutPQjrgroep Verkoopplannen?? Bel voor een gratis waardebepaling! UWE Uwt <U wweir soky Jacqueline Guelen uit Castenray Vanaf het eerst moment dat Jacqueline Guelen (54) uit Castenray in Amerika is, voelt ze zich er thuis. Haar inte resse voor dit land, voor wol ven en voor indianen heeft haar inmiddels verschillende malen doen terugkeren. Ze ontmoet veel bijzondere men sen op haar 'Walk On The Red Road' en binnenkort komt haar 'native broer' en dier bare vriend Michael Redsky naar Nederland om te vertel len over zijn leven en werk als indiaan. (Door Sanne Claessens) Jacqueline heeft al vanaf kleins af aan interesse voor het grote Amerika. In 1987 reist ze voor het eerst haar groeiende passie achterna. Daarna ontwikkelt haar interesse zich verder in Neder land en raakt ze ook gefascineerd door wolven, één van de mooiste dieren volgens Jacqueline. Via Discovery Channel komt ze veel te weten over het leven en het verblijf van de wolven in Amerika. Ze werkt op dat moment op ver- pleegafdeling Beukenhof, waar ze veel te maken heeft met ziekte en dood. "Ik hoorde zo vaak mensen zeggen dat ze spijt hadden van dingen die ze niet gedaan had den in hun leven. Toen ik een keer vertelde dat ik altijd nog wel eens naar Amerika wilde naar een wol- vencentrum, spoorde iedereen me aan dat te doen", aldus Jacqueline. In de zomer van 2006 vertrekt ze dan ook naar Winchester Idaho, waar ze twee weken verblijft als vrijwilligster in een wolvencen- trum. Hier leert ze Michael Redsky (46) kennen. Een Amerikaanse indiaan die zoveel mogelijk vol gens de traditionele manier leeft en werkt. "Die twee weken ver geet ik nooit meer. Toen ik terug kwam in Nederland hield ik con tact met Michael, die leeft van de healings en readings die hij geeft in Amerika. De kredietcrisis maakt het moeilijk voor veel indianen om hiervan te kunnen leven, ook voor Michael." Jacqueline wil iets doen voor hem vanuit Nederland en ze besluit cd's, sieraden en zogenaamde 'medicine bags', die Michael vanuit Amerika opstuurt, voor hem te verkopen op paranor male beurzen waar ze vaak staat. In februari 2007 reist ze opnieuw naar Amerika, deze keer naar Houston. Van daaruit zoekt ze Michael op - als verrassing- in de staat New York, waar hij woont en werkt. Ze vergezelt hem tijdens een gathering in Massachusetts, waar ze een weekend doorbrengt met natives uit verschillende sta ten. "Hier heb ik heel veel bijzon dere dingen gezien en gehoord. Ik heb geleerd dat sommige indianen nog steeds onder erbarmelijke omstandigheden leven omdat ze niet worden erkend. We sliepen in tipi's en woonden healings bij. Heel bijzonder. Ook sprak ik met de mensen en kwam erachter dat sommigen zich echt schamen voor het feit dat ze indiaan zijn, terwijl ze zoveel mooie dingen kunnen", aldus Jacqueline. Ze besluit zich aan te melden bij de Kiva, een organisatie die ervoor vecht aan het licht te brengen hoe de situa tie van de indianen in Noord-Ame- rika eigenlijk is. Op een manier die velen aan het toeval zullen toe schrijven, hoewel voor Jacqueline toeval niet bestaat, komt ze later in contact met Chief Big Eagle (92). Een belangrijke en bijzon dere man naar wie ze toegroeit. In maart 2008 ontmoet ze hem voor het eerst, samen met Michael. "Het was opnieuw alsof ik thuiskwam. Het was zo enorm bijzonder. Alsof we echt familie van elkaar waren." Chief Big Eagle adopteert Jacqueli ne dan ook als kleindochter en ze ontvangt zelfs een native-paspoort. "Dat is echt iets heel bijzonders, iets waar Michael bijvoorbeeld als zijn hele leven voor vecht en ik kreeg het zomaar." Terug in Neder land onderhoudt Jacqueline het contact met beide mannen, maar vlak voordat ze in oktober 2008 terug kan keren om hen weer te zien, overlijdt Chief Big Eagle op 4 augustus. Nu komt Michael dus naar Nederland om te zien hoe Jacque line leeft, maar ook om anderen te vertellen hoe het is om als indiaan te leven en werken in het Amerika van nu. Iedereen die geïnteres seerd is kan komen kijken en luis teren naar hem op 23 januari 2009 in het Parkhotel in Horst. Hier zal Jacqueline Guelen: "Sommigen schamen zich echt voor het feit dat ze indiaan zijn, terwijl ze zoveel mooie dingen kunnen." ook Jeroen Vogtschmidt, 'native art'- schilder en schrijver, enkele van zijn werken exposeren. "Ik heb Jeroen leren kennen via het internet en was meteen verkocht door zijn prachtige schilderijen. Hij heeft veel onderzoek gedaan naar verschillende stammen en culturen en ik beschouw hem als mentor in mijn leven als native. Mijn man Jos beschouw ik als mentor in mijn 'andere' leven", vertelt Jacqueline mooi. Het mag duidelijk zijn dat het verhaal Michael haar enorm geïnspireerd heeft en ze hoopt anderen hier mee ook te kunnen inspireren en helpen. Heb je interesse om de bijeenkomst in Horst bij de te wonen, neem dan een kijkje op de website van Jacqueline: www. wolfwhospeaks.nl. Hier kun je je tot 15 januari inschrijven. Wil je meer weten over Michael, ook hij is te vinden op het web via http:// www.redskymedicine.com. De Stichting Venray Monumen taal (SVM) start met de zesde jaargang van de rubriek Koester uw Monument. Naast de gebrui kelijke onderwerpen wordt er dit jaar ook aandacht besteed aan het landelijke thema van de Open Monumentendag 2009: Op de kaart. Een mooi thema met ver schillende invalshoeken. Daarbij valt te denken aan landkaarten en plattegronden met de rol van monumenten met daarin bijvoor beeld straatwanden, dorpsgezich ten, dorp- of stadsontwikkelingen, bestemmingsplannen en de cul tuurhistorische waardekaart. Maar ook monumenten uitgebeeld en beschreven op (oude ansicht- )kaarten; in de beeldende kunst en de literatuur en objecten die nog op kaart gezet en beschermd zouden moeten worden kunnen aan de orde komen. Verder zullen, vooruitlopend op de gemeente lijke herindeling van 1 januari 2010, verschillende onderwerpen uit Meerlo-Wanssum de revue pas seren. Op 1 januari wordt in de R.K. Kerk speciale aandacht gegeven aan de heilige Maria, Moeder van God. Het is de dag van het hoog feest van het moederschap van Maria, gevierd op de achtste dag van Kerstmis. Op de foto het Mariakapelletje aan de Monendijk in Geijsteren (Bongaerts kapel). Een van baksteen gebouwd veld- kapelletje met zadeldak, pannen gedekt en houten windveer. In het open bidhalletje is in een nis een keramiek tableautje beves tigd voorstellende de vlucht van de H. Familie naar Egypte. Ken nelijk kwam het in de plaats van het vroegere Mariabeeld. De nis is afgesloten door middel van een open smeedwerk hekje met slot. Bouwjaar vermoedelijk rond 1700. Het volgende verhaal uit de recente historie bleef bewaard: In 1926 stond het Maaswater zo hoog, dat de mensen op zondag niet naar de kerk konden omdat deze een halve meter onder water stond. Enkele boeren pakten hun karren/boerenwagens en reden de kerkgangers naar het Maria kapel letje aan de Monendijk alwaar vóór dit gebedshuisje de H. Mis werd opgedragen. Of het verhaal juist is, is nergens bevestigd. Wél schijnt vast te liggen, dat er in die hoogwaterperiode van 1926 werd gedoopt bij de St. Wilbertkapel. Het kapelletje is eigendom van het R.K. Kerkbestuur van Geijste- ren. Het onderhoud is - de jaren door - in handen van de nabijgele gen "De Boogaard"; in heel vroege re tijden van de bewoners van de hoeve van de paters uit St. Agatha. Foto Frans de Roos. Bron Stichting Kruisen en Kapellen Meerlo-Wans- sum. SVM secretariaat: Beekweg 62, 5815 CN in Merselo, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Wiel Kremer werd zondag, aan het eind van de hoogmis, door deken Smeets in het zonnetje gezet. Kremer is al ruim veertig jaar actief als vrijwilliger bij de Sint- Petrus' Bandenparochie. Wiel Kremer werd op 1 januari 1968 door de bisschop benoemd tot kerkbestuurslid van de paro chie Sint-Petrus' Banden in Venray. In de voorbije ruim 40 jaar heeft hij zich meer dan verdienstelijk gemaakt voor de parochie. Kre- mer was met name verantwoor delijk voor de kerkbijdrage van de parochie. Omdat eind jaren 60 de inkomsten van de kerk teruglie pen, werd in de zeventiger jaren de kerkbijdrage ingevoerd. In de voorbije decennia haalde Kre- mer, die gedurende de verschil lende bestuursperioden werkte met vijf dekens, meer dan twee miljoen euro op. Momenteel is Kremer erekerkbestuurslid van het kerkbestuur. Voor zijn werk ontving hij al diverse hoge kerke lijke onderscheidingen. Kremer is nog steeds volop actief in de parochie. Naast de verantwoorde lijkheid voor de kerkbijdrage is hij ook verantwoordelijk voor de col lectanten en betrokken bij diverse inzamelingsacties voor de kerk, zoals onlangs nog voor een nieuw gebrandschilderd raam in de kerk. Zondag werd hij voor al zijn werk door deken Smeets in het zonne- Wiel Kremer werd zondag aan het eind van de hoogmis in de Grote Kerk in het zonnetje gezet. tje gezet. Namens het kerkbestuur ontving Wiel Kremer een fraai schilderij van de Grote Kerk. Drie tot vier keer per dag draait Kink FM de eerste sin gel van The Very Sexuals. Ook op diverse alternatieve bui tenlandse radiozenders zijn de liefdesliedjes in een apo calyptische setting regelmatig te horen. In het alternatieve genre is de formatie The Very Sexuals populair. Deze intrige rende band heeft haar wortels in de Peel. Zanger Joep van Son is geboren in Overloon en drummer Niels Philipsen komt oorspronkelijk uit Maashees. Januari 2008. Joep van Son kijkt op YouTube en ziet zangeres Pien Feith. Hij heeft haar al eens eerder in het VPRO-programma 3 voor 12 gezien en besluit per e-mail schetsopnamen uit zijn thuisstu- dio te sturen. Hij wil samen met haar een plaat opnemen, gewoon als leuk project naast zijn werk en zijn band, The Sugarettes. Pien Feith ziet dit wel zitten en samen beginnen ze met schrijven. Waar de meeste muzikanten in een oefenruimte samen hun muziek componeren, gebeurt dit bij Pien Feith en Joep van Son via de mail. Na zo'n vier maanden schrijven, spreken ze af in de studio om de muziek op te nemen. Dit is de eerste keer dat ze elkaar live zien. "Ik vond dat best wel spannend", vertelt Joep van Son. "Je schrijft een paar maanden aan de liedjes en dan is het afwachten of het bij elkaar past. Pien heeft een hele expressieve stem en ik ben meer recht toe recht aan, maar het klonk samen heel erg goed. Het resultaat mag er dan ook zijn. Een mooi album met acht liedjes." Pien Feith en Joep van Son speelden al in een andere band waardoor ze binnen hun genre, het alternatieve circuit, al snel naamsbekendheid kregen en onverwachts snel konden groeien. Muziekblogs en bladen schrijven lovende recensies en Kink FM draait de eerste singel enkele keren per dag. De plaat is in zijn geheel al meer dan 5000 keer gedown- load en er is ook al de nodige aan dacht uit het buitenland. De BBC draait liedjes van The Very Sexuals en KEXP, een groot, hip radiosta tion uit Seattle draait de eerste sin gle, Carla, helemaal grijs. "We zijn zelfs al Song of the Day geweest bij deze radiozender." De band The Very Sexuals wordt steeds popu lairder. "En daardoor krijgen we ook aanbiedingen voor optredens, maar tot nu toe hebben we die De band The Very Sexuals tim mert flink aan de weg. allemaal af moeten slaan. We zijn nog geen echte liveband en zijn daar ook eigenlijk niet echt mee bezig. We willen eerst ons tweede album afmaken. Hierna gaan we aan de slag met optredens. Op dit moment telt de band zeven man- nen en vrouwen. Bij sommige lied jes speelt iedereen en bij andere liedjes zijn we maar met z'n drie- en. De meeste muzikanten spelen meerdere instrumenten, zodat we behoorlijk kunnen variëren. Ik ben zelf ook niet alleen zanger, maar speel gitaar, basgitaar en drum. Niet super goed, maar het helpt me wel met het schrijven van de liedjes. Als we klaar zijn met het schrijven van het tweede album, geven we vorm aan de optredens." Ondanks de grote aandacht blijft The Very Sexuals een hobby project. "We hebben een groepje mensen in mijn huidige woon plaats Eindhoven met wie we alles doen, zoals de muziek opnemen en videoclips maken. Naast muziek maken, werk ik gewoon fulltime in een verzorgingstehuis. Het pro ject is voor de hobby en als grapje begonnen en dat blijft denk ik ook wel zo. Ik ben geen buitengewoon goede muzikant, maar ik barst van de ideeën. Samen met bevriende muzikanten breng ik mijn liedjes naar een hoger plan. Toen ik jong was, heb ik in Overloon gitaarles sen gehad, maar verder heb ik hierin geen opleiding gevolgd. Ik vind het helemaal niet erg dat ik deze muzikale beperking heb. Dat maakt me creatief: je bent geen gewone muzikant, maar maakt van iets simpels toch hele mooie liedjes. Ik had ook nooit gedacht dat ik echt iets met muziek zou doen, maar toen werden we de 'Holllandsche nieuwe' bij de VPRO en kregen we 'radio airpla' met the Sugarettes bij onder meer Studio Brussel en 3FM. Tja, soms komt zo'n hobby dan toch in een stroomversnelling." Het eerste album van The Very Sexuals is gratis te downloaden op www.theverysexuals.com. makelaardii a IlHOLTERMANS makelaardij Patersstraat 33 - 5801 AT Venray T 0478 - 51 18 00 E info@bouten-groep.nl EN Honderddertigste jaargang - week 2 - donderdag 8 januari 2009 MAAS L Sereens Rolluiken Markiezen Roldeuren Garagedeuren Knikarmschermen www.claasson.nl Rolgordijnen N Horsystemen Z Jaloezieën Lamellen Z Shutters Ci ZONWERINGEN St. Catharinastraat 12 0478 515010 Leunen-Venray 0653 158441

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13