Bouw van de toren van de Grote Kerk Nieuwjaarsparty in Café de Tijd Don't Lose It in de Evenaar Doe mee met het literair café Het Kyoto Virus G PEEL EN MAAS Donderdag 1 januari 2009 - Pagina 14 Willkommen, Bienvenue, Welcome in schouwburg Ongelukkige ontvangers van een cadeau dat niet in de smaak valt, kunnen dit minder gewenste cadeau omruilen bij het theater bij hen in de buurt. Het theater geeft er dan een gezellige en sfeervolle avond uit voor terug. Met deze actie maken de theaters in Limburg van een minder leuke erva ring een memorabele en leuke avond. Mensen gaan naar huis met een goed gevoel na een avondje gezellig lachen en ple zier. Daarnaast verrichten ze een goede daad, omdat ze iemand anders blij kunnen maken met hun ongewenste cadeau. De ingezamelde geschenken wor- den namelijk gedoneerd aan de voedselbank. Iedereen kan zijn of haar minder gewenste cadeau op zaterdag 3 januari tussen 11.00 en 13.00 uur komen omruilen bij één van de deelnemende theaters in Limburg. Ieder ingeleverd cadeau is goed voor twee vrijkaarten voor een verrassende voorstelling. Niet goed, theater terug is een geza menlijk initiatief van Theaters in Limburg. De volgende theaters zijn hierbij aangesloten: Schouw burg Venray, Theater De Maaspoort (Venlo), Munttheater (Weert), TheaterHotel De Oranjerie (Roer mond), Stadsschouwburg Sittard- Geleen, Theater aan het Vrijthof (Maastricht), Parkstad Limburg Theaters (Heerlen/Kerkade). Ruil mee en steun uw regionale voed- selbank! Op woensdag 7 januari kan men in de schouwburg genieten van de cabaretvoorstelling Will- kommen, Bienvenue, Welcome. Cabaret is terug! En hoe! Eén van de succesvolste musicals uit de Broadwaygeschiedenis is in een vernieuwde Nederlandse versie te zien in de theaters. Berlijn, jaren '30: een stad die danst op de rand van het ravijn. In de Kit Kat Club vermaken nachtclubzangeres Sally Bowles, de excentrieke Master of Ceremonies en de verleidelijke Kit Kat Girls hun bezoekers. Dit alles op een extravagante en uitbun dige wijze, zoals die alleen maar mogelijk is in deze decadente club. Dit vormt een schril contrast met het opkomende nationaal- Genieten van Willkommen, Bienvenue, Welcome. Foto: Roy Beusker. socialisme en de dreigingen van het naziregime. Iedereen probeert te overleven in deze heksenketel, want morgen kan alles anders zijn. Cabaret is een musical die wat te zeggen heeft, maar ook een show met fantastische muziek, fraaie decors en een wervelende chore ografie. Geniet van musicalklassiekers als Cabaret, Willkommen, Maybe this time, Money, Money, Money en Mein Herr. Spelers zijn onder meer Ellen Evers, Sven Ratzke, Joh nny Kraaijkamp, Pamela Teves en Dick Cohen. Aanvang 20.00 uur. "Pap, deze is vet!" De jonge bezoeker van de expositie in Meerlo over het kerstlied Stille Nacht, Heilige Nacht is onder de indruk van wat hij hoort. Via de koptelefoon van een geluidsbox luistert hij naar de hardrockversie van dit wereld beroemde kerstlied uitgevoerd door de Duitse band Die Roten Rosen. Hij glundert en schudt met zijn hele lijf. De geluids box is een van de succesvolle onderdelen van de bijzondere expositie van de unieke ver zameling van bijna 3800 ver schillende uitvoeringen van het liedje dat voor het eerst werd gezongen in de kerst nacht van 1818 in het Oosten rijkse dorpje Oberndorf. Gedurende drie dagen bezoch ten enkele honderden mensen, kinderen, jongeren en volwasse nen, deze unieke expositie van de Meerlose verzamelaar Reinier Thiesen. De afgelopen twintig jaar heeft hij al bijna 3800 verschil lende uitvoeringen van dit kerst liedje verzameld. Van over de hele wereld komt zijn verzameling. De expositie werd gehouden als afsluiting van de kerkramenactie Glas in Nood voor de Meerlose Joannes de Doperkerk. De bezoe kers, ze kwamen niet alleen van Meerlo maar van heinde en verre, kwamen een kijkje nemen en bezochten tegelijk de expositie van vijftig kerststallen van pastoor Ruud Verheggen in de Meerlose kerk. "Ik ben onder de indruk van het succes, de belangstelling en de vele verhalen die ik weer heb gehoord van mensen die iets heb ben met dit kerstliedje", aldus Reinier Thiesen. De expositie bestond uit panelen waarop het hele verhaal van Stille Nacht, Hei lige nacht is verwoord en enkele anekdotes daarover. Bovendien hingen tientallen prachtige en bij zondere lp-hoesen in het zaaltje van café Oud Meerlo te Meerlo, waar de expositie van tweede kerstdag tot en met zondag 28 december plaatsvond. De hoezen zijn gegroepeerd: aan een zijde de hoezen met daarop afbeeldingen van kerststallen in alle genres, en hoezen waarop de naam van het kerstlied groot staat gedrukt. Op enkele tafels lagen kleurrijke hoe zen met daarop de afbeeldingen van bekende zangers zoals Heino, Heintje, Willy en Willeke Alberti, André Hazes en Nana Mouskouri. Bovendien had Reinier Thiesen oude lp's uitgesteld, 78 toerenpla ten en de nieuwste uitvoeringen op cd. Bezoekers konden bij hem een nummer op bestelling vra gen uit de verzameling van zo'n 3800 stuks. Verzamelaar Thiesen zocht ze op zijn computer op en weldra klonk de gevraagde uit voering door het zaaltje. Volgens Reinier Thiesen heeft het ver haal van de Eerste Wereldoorlog en het lied grote indruk op de bezoekers gemaakt. De militairen lagen rond kerst in Frankrijk in de loopgraven toen de Duitsers een heuse kerstbom opzetten en Stille Nacht, Heilige Nacht begonnen te zingen. Spontaan ontstond er een soort wapenstilstand omdat de Engelsen en Fransen op hun beurt en in hun eigen taal het wereld beroemde kerstlied zongen. Vol gens sommige bronnen heeft de wapenstilstand zelfs enkele maan den geduurd. Heel bijzonder was ook de geluidsbox waarop Reinier Thie- sen tien totaal verschillende ver sies van het lied had gezet. Van Ton Waits tot en met de Wiener De luisterbox was een van de toppers van de expositie Stille Nacht, Heilige Nacht in Meerlo. Sangerknabe en de Nex Back Eagle Jazz Band uit New Orleans. En heel bijzonder het hardrock- nummer van een Duitse band en de Jingle Cats, Stille Nacht, Hei lige nacht, gemiauwd door een kattenkoor. In het gastenboek schreef Anke in 't Zandt dan ook: "Het was hier heel leuk, vooral het liedje van de katten". In dat boek hebben meerdere bezoekers lovende woorden gericht aan de verzamelaar en zijn verzameling. "Het is een mix van rationele en emotionele momenten", schreef een bezoekster. Of "Uw hobby is er eentje met emotie" en "Onge looflijk dat een kerstlied zoveel teweegbrengt" tot en met "Wat een imponerende verzameling". Kapelaan Josef Mohr van de St. Nicolaasparochie in Oberndorf bij Salzburg (Oostenrijk) en organist Franz Gruber hebben nooit kun nen vermoeden dat hun kerst liedje, dat uit nood werd geboren, zoveel jaren later nog zo actueel is. Venrayse fotografen in 't Freulekeshuus Tot en met 1 maart 2009 is in museum 't Freulekeshuus in Ven ray de expositie Venrayse Foto grafen te zien. In een serie arti kelen publiceert Peel en Maas de komende tijd tien foto's die in het museum te zien zijn. In de zeven de aflevering: Bouw van de toren van de Grote Kerk. In de Tweede Wereldoorlog werd de Grote Kerk van Venray hevig verwoest door een bombar dement. De toren werd later weer herbouwd. In 1961 is het werk aan de toren gefotografeerd door Gerard Kruijsen. Deze foto is er een in een serie van ongeveer der tig foto's van deze fotograaf die het museum voor de tentoonstel ling in bruikleen heeft gekregen van het Gemeentearchief Venray. Kruijsen had van 1962 tot 1985, samen met zijn vrouw, een fotostu dio in Venray eerst aan de Grote Straat en later op de Stationsweg in Oostrum. De foto is afkomstig uit de collectie van het Gemeen tearchief Venray. Hij is samen met ruim honderdvijftig andere te zien op de tentoonstelling Venrayse Fotografen met foto's van Peter Swenker, Gerard Kruijsen, uit de collectie van Jan van der Put ten en van de Venrayse Fotoclub. De keuze is gemaakt uit de rijke fotoverzameling van het Gemeen tearchief Venray en van Museum 't Freulekeshuus. Swenker heeft in Venray veel foto's gemaakt van dorpsgezichten, industriële gebou wen, klassenfoto's en familiefoto's. Kruijsen fotografeerde vooral mensen, kunst en architectuur. Van de Venrayse fotoclub is een mooie selectie monumentenfoto's te zien, gemaakt in 1987. In de museum collectie bevinden zich de oudste foto's van de Grote Kerk en van het oude standbeeld van Hense- nius uit 1881 van fotograaf J.W.A. van Dijk. Het museum is geopend op woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag van 14.00 - 17.00 uur. De tentoonstelling duurt nog tot en met 1 maart 2009. Inmiddels is het een traditie. BOB (Band op Bezoek) opent het nieuwe jaar in Café de Tijd met een wervelende nieuwjaarsshow. Bob is al jaren een begrip voor kwaliteit en gezelligheid en ver tolkt oude en nieuwe hits, dance- classics en discostampers. Een stukje historie vermeldt ons dat BOB, voorheen Design en daar voor Don't know is opgericht in 1987. Nou ja... opgericht. De band is min of meer ontstaan uit de Ven rayse Basementband, toentertijd nog Basement Boys. Eén van de leden had wat muzikanten nodig om een feestje bij zijn oma op te luisteren. Dit beviel zo goed dat er werd besloten om met dit groepje verder te gaan met als doel om op bruiloften en partijen te gaan spelen. Na wat wisselingen en toe voegingen is uiteindelijk Design BOB opent het nieuwe jaar in de Tijd. ontstaan. Na het vertrek van Edgar van Kessel en Edgar Janssen (inmiddels weer terug) is Design formeel opgeheven en zijn de ove rige leden verdergegaan onder de naam BOB met als nieuwe zanger: Fred Jansen. Inmiddels is Design/ BOB niet meer weg te denken uit de Venrayse samenleving. BOB bestaat momenteel uit zan geres Miranda van der Heijden, zanger Fred Jansen, drummer Ruud stevens, gitarist Edgar Jans sen, bassist John van Els, toetsenist Frank Peters, trompettist Paul Raedts en saxofonist Maurice Lucassen. De BOBs nieuwjaarsre ceptie begint om 15.00 uur en de entree is geheel gratis. Nieuwjaarsdag staat de Evenaar weer garant voor een ouderwets gezellig Venrays feestje. Op de planken staat vanaf 16.00 uur een echte Venrayse band: Don't Lose It. Don't Lose It bestaat sinds november 2006. De formatie is ontstaan uit de bluesband Blues- U-Hate-2-Lose. Een succesvolle combinatie, eerst aangevuld met een saxofonist en enkele gitaris ten die wel eens wisselden, kwam uiteindelijk een einde aan de échte bluesperiode van BUH2L. Na wat gemijmer over de muziek stijlen werd Bas van Meijgaarden uitgenodigd om de gelederen te komen versterken. Dus ontstond min of meer een nieuwe band met de naam: Don't Lose It. Sinds januari 2008 drumt Marijn Ver meer. De stijl veranderde van pure blues naar meer variaties daarop: blues, swamprock en americana. Veel gitaarwerk met meerstem mige samenzang. Op 1 januari is Marijn dus net een jaar bij de band. Begin 2009 komt de eerste cd uit: live opgenomen in Valkens- waard. De band bestaat uit Marijn Vermeer, Johan Philipsen, Bas van Meijgaarden en Thijs Verberk. Liedjesmiddag Carnavalsvereniging 't Knöl- leke houdt een liedjesmiddag op zondag 4 januari van 13.49 uur tot 18.00 uur in gemeenschapshuis De Brink. Er zijn tien inzendingen met liedjes. Verder wordt deze middag ook het boerenbruidspaar van 2009 bekendgemaakt. aeur Met het 175e gedicht, dat vandaag gepubliceerd wordt sluit het Lite rair Café de 16e jaargang van deze rubriek "Doe mee met het Literair Café" af. Er is goed nieuws voor de poëzieliefhebbers: Ook volgend jaar kunnen zij weer genieten van bekende en onbekender gedichten. De wedstrijd in het poëzie herkennen gaat ook in 2009 door. Hulde aan de deelnemers van dit jaar. Ook via de website van het Lite rair Café www.literair-cafe-venray.nl - kwamen weer goede oplossin gen binnen! Soms was het niet gemakkelijk het juiste gedicht te vinden en moest er veel gelezen worden om het juiste gedicht en de juiste auteur te vinden. Het gedicht van de vorige maand was van de hand van PC. Boutens en droeg als titel "In de sluis". De dichter situeert de gelieven 's nachts, met hun schip opgesloten, in een donkere sluis. Bij het ontwaken 's morgens worden zij getroffen door het steeds helderder wordende licht. Het wekt verwachtingen: "Aanstonds gaan de donkre deuren open" en varen ze de morgenlichte zee op! In de sluis Lief, ontwaak: de late sterren doven In de koelen morgenzucht, En de leeuwrik uit onzichtbre hoven Voer al door de lage lucht. Met het binnenstuwend water rijzen We in de alomme klaart: Al de tekenen der heemlen wijzen Op een gunstge vaart. Moedeloos als ballingen vernachten, Meerden we in verlaten sluis- Zie met welk ontwaken ons de goon bedachten Of wij sliepen bij hen thuis: Zovele andren met ons zijn hun gasten, Makkers naar een nieuwe verschiet: Diep uit bos van tuig en masten Heft een jonge stem ons oude lied! 't Water zwijgt. Ik hoor de winden lopen Buiten langs de vrije ree Aanstonds gaan de donkre deuren open Op de morgenlichte zee! PC. Boutens Ook de laatste opgave van dit jaar was voor een aantal poëziedeskun- digen geen probleem. Er zijn dit jaar maar liefst drie winnaars: Mevr.H. Craghs, mevr. J. Cruijsberg en de heer A. Ederveen, die zich ook vorig jaar al tot de winnaars mocht rekenen. Zij scoorden alle drie 100 pun ten. Een knappe prestatie! Daarvoor zullen zij op zondag 25 januari -tijdens de uitreiking van de Raadselige Rozen voor proza en poëzie, geëerd worden. De eindstand 2008 is als volgt: De dames H. Craghs en J. Cruijsberg en de heer A. Ederveen kwamen tot 100 punten! De heer P Weerts zit daar maar iets achter met 90 pun ten. De heer A. Leijssen behaalde 75 punten. Mevr. P Wennekers scoor de 60 punten. Mevr. I. Ophey en de heer L. Lahaije hebben 50 punten. Mevr. M. Minten bleef op 20 punten staan. De heer J. van Kempen, die pas onlangs startte met zijn inzendingen behaalde toch al 15 punten! Aan alle poëzieliefhebbers in Venray en wijde omgeving doet het Lite rair Café de oproep om ook volgend jaar weer de uitdaging aan te gaan en mee te doen aan de speurtocht naar poëzie! Op zondag 25 januari zullen de Raadselige Rozen voor proza en poë zie voor de zestiende keer door burgemeester Waals worden uitgereikt. De prijswinnende gedichten en verhalen zullen dan bekendgemaakt worden en door de auteurs worden voorgedragen. Iedereen is daarbij welkom! Het nieuwe jaar brengt weer vele activiteiten. Reserveert u vast de vol gende data in uw nieuwe agenda: 13 maart: Boekenweekfeest met de musical "Op hoop van zegen", Schouwburg 22 maart: schrijversochtend met Tommy Wieringa, Theehuis Odapark 14 april: Brandende liefde, Schouwburg 3 mei: schrijversochtend met Wanda Reisel Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16 euro per jaar - kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuis gestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkom sten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, Telefoon: 0478-582948 maar ook op de aantrekkelijke website: www.literair-cafe-venray.nl Boekrecensie in Peel en Maas Er waart een dodelijk griep virus rond, dat een mondi ale epidemie veroorzakt. Het begint in New York, maar binnen luttele dagen vallen over de hele wereld doden. Wanneer kardinaal John Tyler ook ziek wordt, komt repor ter Cotten Stone erachter dat de epidemie geen natuurlijke oorzaak heeft. Het onderzoek voert haar van Noord-Korea naar het kasteel van Dracula zelf en dan ontrafelt ze een gruwelijk geheim uit de Twee de Wereldoorlog en een groep zelf moordterroristen die zich hebben bewapend met microben in plaats van explosieven. Het Kyoto Virus is opnieuw een adembenemende thriller van de auteurs Lynn Sho- les en Joe Moore van Het graal- complot en Het laatste geheim. SHOLES MOORE Zie ook de website: www.karak- teruitgevers.nl. Het Kyoto Virus is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs 9,95 euro. Cabaret is terug! Stille Nacht: vet, cool! Kunst Cultuur Ln dt Yïüd r Wtfddonrfag. I» lichrftvnUinl Jodriijfc vinu Jic

Peel en Maas | 2009 | | pagina 14