Samen zingen is onze kracht zorg de Keizer Kerk in de kou Huishoudboekjes gemeenten kloppen VERBOUWINGSOPRUIMING ff f# Mexx Stones ESPRIT Vanguard Mcirinique PEEL EN MAAS NNP vreest ondergesneeuwd te raken door aandacht voor dagbladsector De 70 leden van de Neder landse Nieuwsblad Pers (NNP), lokale uitgevers verspreid over heel Nederland en wekelijks met elkaar goed voor ruim 300 betaalde en onbetaalde nieuwsbladen, vrezen onder gesneeuwd te raken door de aandacht die minister Plasterk heeft voor de dagbladsector. Een situatie die het bestuur van de NNP en de bij de ver eniging aangesloten uitgevers, waaronder Van den Munckhof BV, ongewenst lijkt. Temeer daar veel dagbladen inmid dels eigendom zijn van beurs genoteerde en grootschalige ondernemingen, terwijl uit gevers van lokale nieuwsbla den overwegend zelfstandig en kleinschalig opereren en kiezen voor continuïteit in de bedrijfsvoering. Het nieuwe fonds moet volgens de NNP dan ook nadrukkelijk losgekoppeld zijn van de voor genomen steun aan de landelijke dagbladen en het is bedoeld om ruimte te creëren om uitgevers van lokale nieuwsbladen de moge lijkheid te bieden in hoog tempo te kunnen inspelen op nieuwe ontwikkelingen in het medialand schap en adequaat te reageren op een zich wijzigende nieuwsvraag. Volgens de NNP doet "een apart innovatiefonds voor lokale nieuwsmedia recht aan de unie ke positie die lokale nieuwsme dia innemen op het gebied van nieuwsvoorziening, die vanuit historisch perspectief nauw ver weven is met de culturele identi teit van lokale gemeenschappen en er een integraal onderdeel van uitmaakt. Bovendien zijn het de lokale nieuwsmedia die al sinds jaar en dag begrippen als 'civic journalism' in de praktijk brengen; zij staan al sinds mensenheuge nis met beide benen in de lokale samenleving". Het zijn dan ook de lokale nieuwsbladen die het medi alandschap in sterke mate pluri form inkleuren en die fungeren als hoeder van de lokale democra tie, aldus het bestuur van de NNP in de brief aan de minister. In dat verband verwijst men naar de uit spraak van de voormalige minister van Binnenlandse Zaken, Johan Remkes, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de NNP: "Als het gaat om deelnemen aan de gemeenschap, de betrokkenheid bij gezamenlijke inspanningen en over het meedenken over het oplossen van problemen, dan zijn de lokale media de hoeders van de lokale democratie." Ook de voormalige staatssecretaris voor mediazaken, mevrouw Medy van der Laan, wordt geciteerd: "Ik denk dat onderschat wordt hoe cruciaal de lokale media zijn, want lokale media zorgen ervoor dat mensen binding houden met hun omgeving. Lokale media helpen mensen een mening te vormen over wat er in hun buurt gebeurt. Die goede plaatselijke informa tievoorziening beschouw ik als de 'bloedsomloop' van de lokale democratie. Wij moeten ervoor zorgen dat die bloedsomloop goed blijft functioneren tot in alle haarvaten van de samenleving." Het bestuur van de NNP is van mening dat een dergelijk innova tiefonds voor lokale nieuwsmedia zou moeten worden onderge bracht bij het Stimuleringsfonds voor de Pers. Popkoor Venrode schittert in Golden Musical Moments Popkoor Venrode uit Venray kreeg de eervolle uitnodiging om afgelopen weekend een gastbijdrage te leveren aan de muziekshow Golden Musical Moments van hun dirigent Max Smeets. Plaats van hande ling, cultureel centrum Pale- the in het Belgische Overpelt. Henk Lammen ging zondag mee en proefde de sfeer van een dagje Venrode. Het is 's middags rond de klok van half twee als ik arriveer bij café-zaal Thiele aan het Kenne- dyplein. De meeste dames van het ruim veertig leden tellende popkoor wachten al ongeduldig op het moment van vertrek. Nog even een afscheidszoen van man lief, zwaaien en dan de bus in. En daar zit je dan met 35 dames, som migen jong, anderen iets ouder. Voorzitter Dora Garson heeft een plaatsje voor me vrij gehou den, dat stelt me in ieder geval al op mijn gemak. 'Ben Cramer zal vandaag niet als solist zingen, hij is ziek', vertelt ze me. Dora weet nog niet wie voor hem invalt. Een verrassing dus. Voorzichtig kijk ik van voren in de bus naar achteren. De dames hebben er zin in. De sfeer is goed, er wordt druk gepraat en de eerste zakken met drop, pepermuntjes, marse peinen kogels en andere snoep- waar komen al tevoren. Chauffeur Henk, toevallig een naamgenoot, verwelkomt de dames en eindigt met het standaardzinnetje van de meeste chauffeurs, 'gisteren heb ik mijn eerste rit gehad, vandaag is de tweede. Hopelijk gaat het weer goed'. Hij krijgt de eerste lachers op zijn hand. Als de bus ruim een half uur later via allerlei binnen wegen arriveert bij het chaotische knooppunt rond Eindhoven, begin ik te geloven dat het inderdaad zijn tweede rit is. Hij raadpleegt voortdurend zijn tom-tom, door de dames inmiddels omgedoopt in dom-dom, maar komt er niet uit. De hulp van enkele daadkrachtige koorleden wordt ingeschakeld om de weg naar België te vinden. Die Henk tochNa ruim anderhalf uur draait de bus Overpelt binnen. Aangekomen bij CC Palethe is het stil en verlaten bij het cultureel centrum. Alle deuren zijn dicht. Pas als koorlid Wendy in haar sexy korte rokje voor de ingang gaat staan, zwaaien die als een gods geschenk open. We moeten naar de achterzijde, de artiesteningang. Eenmaal binnen gaan de dames meteen op zoek naar de kleedka mers. En, het moet gezegd worden, het ziet er allemaal keurig uit. De loges 1 tot en met 5, alle uitgerust met zitbanken, spiegels, stoelen en een tv, worden ingepikt. 'Zijn die wel voor ons, dadelijk komen toch ook de solisten, die hebben toch ook kleedruimte nodig. We moe ten zo meteen zeker weg?', hoor ik al een rake opmerking. En zo is het ook, Venrode moet verkassen naar een klein theaterzaaltje in het kunstencomplex dat deze middag dienst doet als kleedruimte. KOFFIE Het is tijd voor koffie, zeker voor de gastschrijver die op door snee zondagen tijdens, voor en na sportwedstrijden leeft op bak kies leut. In de artiestenbar moet een waterkoker 35 dames en een journalist bedienen. Niet te doen, natuurlijk. Maar voor het eerste kopje koffie geschonken kan wor den, is de pret al voorbijDe dames worden opgetrommeld voor de repetitie, de koffie moet wachten. Dirigent Max Smeets is onverbid delijk. In het gezellige theaterzaal tje, dat plaats biedt aan zo'n 350 tot 400 mensen, is er eerst de soundcheck van de solisten. Ven rode wacht geduldig. Max Smeets wijst niet veel later alle dames hun plaats, legt uit wat de bedoe ling is en het feest kan beginnen. Vol overgave worden de nummers van die avond gerepeteerd, Smeets hoeft nauwelijks in te grijpen. De nummers zijn dan ook gesneden koek voor het koor. Dan komt een grote neger van wel twee meter de theaterzaal binnengesloft. Shawl om het hoofd gewikkeld, muts op, twee grote oorbellen in, minstens schoenmaat 52. Het is de vervanger van Ben Cramer die door Max Smeets een dag eerder tijdens een concert in Dortmund is opgetrommeld. Dennis Legree, want zo heet hij, vraagt Smeets om nog tien minuutjes respijt. Even nog relaxen, en weer zet hij de fles met water tegen zijn mond. Hij sloft vervolgens weg en het lijkt daarbij wel of de Ame rikaan een liter cognac achter de kiezen heeft. Of een snuifje coke. De repetitie duurt voor Venrode ruim drie kwartier en dandan is er eindelijk koffie In de kleedruimte staan nu een koffiemachine, heerlijke belegde broodjes, verschillende soepen, een fraai staaltje van Belgische gastvrijheid. Snel in het rijtje aan sluiten voor de langverwachte stoot cafeïne. Er is nog ruim ander half uur voordat om zeven uur het theaterdoek omhoog gaat en Gol den Musical Moments begint. Tijd voor een hapje en een drankje, om te kleden, te schminken en de laat ste stemoefeningen. Het moment ook om de Peel en Maas-gast en chauffeur met zachte dwang te verwijderen. 'Henk en Henk eruit, we gaan ons omkleden',klinkt het resoluut. Wanneer ik een half uur later weer terugben, is het Venray- se popkoor er klaar voor. Dan is er eventjes lichte paniek.'Mijn rits is kapot', klinkt het door het zaaltje, 'wie heeft er een wit topje?' Een koorlid biedt meteen uitkomst door haar witte t-shirt, dat zij onder haar blouse draagt, af te staan. Nog een groepsfoto maken voor de website en dan wachten op het moment suprème. TROTS Ik maak me op weg naar de the aterzaal en heb, op verzoek, een plaats op de eerste rij toebedeeld gekregen. Naast me zit een aardige meneer op leeftijd, afkomstig uit Nederland, maar al achttien jaar wonend in België. Hij heeft in een grijs verleden op het conservatori um gezeten en als cellist gewerkt. Een kenner dus. Dat komt goed van pas. Dirigent Max Smeets toert met zijn strijkorkest Maxi- mellecorde onder andere door Nederland en België en presen teert in Golden Musical Moments hoogtepunten uit de musicals Jesus Christ Superstar, Hair, Chess en Grease. Voor de voorstelling in CC Palethe heeft hij echter geko zen voor een mix van bekende musical- en kerstnummers. De muzikanten van Maxemil- lecorde zijn van een uitzonderlijk hoog niveau, de solisten maken minder indruk. Vooral als de man nelijke solist, een Belgisch man neke met de air van een superster, Last Christmas van Wham zingt, frons zelfs ik, muziekliefhebber maar wel een leek, de wenkbrau wen. Dennis Legree daarentegen heeft een gedaanteverwisseling ondergaan. De Amerikaan, in een vlekkeloos wit pak, imponeert met zijn rijzige gestalte. Maar meer nog met zijn grandioze stem en warme, natuurlijke uitstraling. Wat een artiest! Popkoor Venrode, voor de pauze in het wit, daarna in het rood gekleed, maakt na de eerste vijf nummers zijn opwachting. De dames genieten met volle teugen, vocaal staat hun optreden als een huis. Uit de musical Grease zin gen zij Grease Lightning, uit Jesus Christ Superstar onder andere John 19:41 en Superstar, maar ook Anthem, Aquarius en als slot Let the Sun Shine worden met verve vertolkt. Mijn buurman geniet met volle teugen. Hij kan niet stilzitten en ritmisch ondersteunt hij vanaf de eerste rij alle artiesten. Toch benieuwd wat hij een Venrode vindt. "Een prachtig koor. Heel, heel goed", complimenteert hij de Venrayse dames. "Je zult wel trots zijn, of niet?""Ja, maar", probeer ik nog, "Ik zing niet mee, hoor." Hij lacht. ALLEIN Na de reprise van Let the Sun Shine nemen alle artiesten dank baar een ovationeel applaus in ontvangst. Een bijna uitverkocht cultureel centrum in Overpelt heeft genoten. De ontlading bij het popkoor is na afloop dan ook groot. "Dit was iets unieks om te doen", aldus Anita Rovers, volgend jaar de beoogde opvolger van Dora Garson als voorzitter van Venrode. "Het optreden leefde enorm bij ons. Het borrelde en kriebelde vooraf, maar nu het achter de rug is, kan ik alleen maar zeggen, dit was echt kicken." Echt zenuwach tig is ze niet geweest. "We hebben dit jaar Jesus Christ Superstar in de Venrayse schouwburg gedaan. Dan weet je ongeveer wat je te wachten staat. Bovendien kunnen we de nummers die we gezongen hebben dromen. We hebben zo lang gerepeteerd." Het optreden in Overpelt was voor Venrode een voorbode voor het concert in mei als de voor stelling Golden Musical Moments in Schouwburg Venray wordt uit gevoerd. "Met als solisten Bill van Dijck en onze eigen Rik Alofs, die ook heeft meegewerkt aan Jesus Christ Superstar." Het Venrayse popkoor blijft ook de komende jaren ambitieus. In 2012 staat de musical Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat op de rol. "Als koor moet je bepaalde doelen nastreven", legt Anita, nog steeds stralend, uit, "Stilstand betekent achteruitgang. De uitdaging is om steeds nieuwe wegen te vinden waar alle koorleden zich in kun nen vinden. Beginnelingen hebben bij ons soms moeite om het op te pakken, maar we gaan het niet te moeilijk maken, zodat iedereen bij het koor kan blijven. Want samen zingen is en blijft onze kracht." De amateurstatus is heilig voor Venrode. "Ja, we blijven amateurs. Iedere woensdag repeteren we. We genieten echt van wat we doen. Daarom beginnen we nu al met de musical Joseph, die we uiteindelijk pas in 2012 uitvoeren. Zodat we genoeg tijd hebben om ook dan weer een goede voorstel ling te brengen." In de foyer wordt ondertussen afscheid genomen. De compli menten vliegen de koorleden om de oren. 'Heel mooi gezongen', 'het was prachtig, dames', 'wat een goed koor, bedankt'. Sommige dames krijgen een rood kleurtje, maar dat kan ook nog steeds de opwinding zijn van een heerlijk dagje. Als ze naar de bus lopen, kijk ik stiekem of de voetjes nog in de schoenen zitten. Ja hoor, dat zit wel snor. Op de terugweg wordt gekozen voor de veilige route via Valkenswaard, Eindhoven, de A67 richting Venlo via de A73 naar Venray. Ook chauffeur Henk leert iedere rit weer bij. Onderweg krijg ik nog een speciaal minicon- cert. Heal the World, Aquarius, flar den uit de musical Joseph en zelfs Waat ein moj menneke komen voorbij. Als in het zicht van de haven de verhalen steeds sterker worden, berg ik mijn schrijfblok maar op. Wat moet ik met koorle den die paaldansen, handtasjes die in de kroegen worden vergeten en een koorlid dat 's nachts bij thuis komst na een avondje Jesus Christ niet meer naar de man kan fluiten. Foei dames Als ik even later in mijn auto- tje stap richting Venlo schalt uit de boxen de Duitse kraker van Polarkreis 18. 'Allein, allein, ich bin allein'. Ja, eventjes alleen, dat is wel nodig na een dagje stappen met 35 vrouwen. Maar het was wel reuze gezellig Het is winter en dus koud buiten. Ook binnen is het koud als er niet gestookt wordt. De meeste huizen in Nederland hebben verwarming. Maar daar waar ze niet kunnen sto ken, is het nu binnen koud. Bijvoorbeeld in de Grote Kerk, waar de verwarmingsketel het onlangs heeft begeven. In januari en februari kwam het al regelmatig voor dat de ketel uitviel en de mensen tijdens de heilige mis in de kou zaten. Steeds werd de verwarmingsketel weer aan de praat gekregen, maar het was duidelijk dat de levensduur van de ketel ten einde liep. Het kerkbestuur besloot om de ver warmingsketel te vervangen om de kerkgangers niet in de kou te laten zitten. Ook voor het behoud van de aanwezige beeldenschat is het volgens het bestuur belangrijk dat de temperatuur in de kerk minimaal negen graden Celsius is. Toen het kerkbestuur offertes op gingen vragen, schrok het wel even, want een nieuwe ketel kost namelijk 82.000 euro. Dit is inclu sief de kosten van de verscherpte regelgeving die wordt opgelegd aan een ondergrondse stookinstal- latie Het kerkbestuur stond met de rug tegen de muur, had geen keus, de ketel moest er komen. In augustus en september is deze ketel geplaatst. De aanschaf van deze installatie heeft een flink gat geslagen in de begroting van de Grote Kerk. Om die reden roept het kerkbestuur de hulp in van de lezers van Peel en Maas. Wie wil een financiële bijdrage voor de verwarmingsketel leveren? "Wij kunnen ons voorstellen dat menigeen denkt: heeft de Grote Kerk nog meer geld nodig, want heb ik niet in deze krant gezien dat de Grote Kerk een respectabel bedrag gekregen heeft? Ja, inder daad, maar dat geld hebben wij gekregen voor de televisie-uitzen dingen en beveiliging van de kerk. Wij mogen het nergens anders voor gebruiken, want anders krij gen wij dat geld niet. Dus de vraag om een financiële bijdrage blijft. Het geld hebben wij, zoals u zult begrijpen, hard nodig", aldus het kerkbestuur van de Grote Kerk. Men kan een gift overmaken naar bankrekeningnummer: 57.97.39-481 ten name van Kerk bestuur St. Petrus' Banden onder vermelding van verwarmingske tel. In 2009 staat geen enke le Limburgse gemeente op basis van de toetsing aan de Gemeentewet met haar begro ting onder preventief toezicht. Dat is te danken aan de verbe terde financiële situatie bij de gemeenten. Reden hiervoor is dat de algemene uitkering dit en volgend jaar sneller stijgt dan eerder gemeld. Het is voor het eerst sinds Gede puteerde Staten een besluit moe ten nemen over de toezichtvorm op basis van de Gemeentewet (begin jaren '90) dat er geen enke le Limburgse gemeente onder pre ventief toezicht wordt geplaatst. Er is echter nog een reden om gemeenten onder preventief toe zicht te plaatsen en dat is op basis van de Wet Ahri (Wet Algemene regels herindeling). In het kader daarvan vallen veertien Limburgse gemeenten die bij een herindeling zijn betrokken in 2009 onder pre ventief toezicht. Gedeputeerde Herman Vrehen is aangenaam verrast en spreekt over een mijlpaal. "Vorig jaar kon ik melden dat het beter met de financiën van de Limburgse gemeenten ging, maar dat ik nog niet tevreden was. Nu ben ik dat wel. Ik zie dit resultaat ook als een teken dat onze pilot om ons toezicht vooral ten dienste van de gemeenten in te zetten, resultaat heeft." De Gemeentewet bepaalt dat een gemeente onder preven tief toezicht kan komen te staan als de begroting of de jaarrekening te laat bij de Provincie is ingediend. Preventief toezicht is verplicht als de financiën niet in orde zijn.Aan- gezien alle 40 Limburgse gemeen ten bij de begroting 2009 voldoen aan deze punten is preventief toe zicht niet aan de orde. Toch zullen er veertien gemeen ten in 2009 onder preventief toezicht staan maar dat is op basis van de Wet Algemene regels herindeling (Wet Arhi). Deze wet verplicht de provincie een bijzon dere vorm van preventief toezicht op gemeenten in te stellen vanaf het moment dat een herinde lingsprocedure van start gaat. Het toezicht geldt voor de gemeenten Arcen en Velden, Bergen, Eijsden, Gennep, Helden, Horst aan de Maas, Kessel, Maasbree, Margraten, Meerlo-Wanssum, Meijel, Mook en Middelaar, Sevenum en Venlo. Dit toezicht is al in 2008 ingesteld en geldt tot de datum van herindeling of tot de datum dat de herinde lingsprocedure wordt stopgezet. De meeste gemeenten zullen vol gens plan op 1 januari 2010 wor den heringedeeld, de overige op 1 januari 2011. Voor Venray heeft het Arhi-toezicht in 2008 tijdelijk gegolden. Toen echter de betrok ken gemeenten op een gegeven moment besloten hebben dat voor Venray een grenscorrectie en geen herindeling zal plaatsvinden, is deze opgeheven aangezien een gemeente bij een grenscorrectie niet onder Arhi-toezicht valt. Alle Limburgse gemeenten, inclusief de Arhi-gemeenten, laten een verbetering van hun financië le situatie zien. Dat komt tot uiting in een begroting die sluit of zelfs een overschot heeft. Dit is te dan ken aan een hogere algemene uit kering uit het gemeentefonds. Het gemeentefonds volgt daarmee de uitgavenintensivering van het Rijk in de Miljoenennota. Er zijn nog geen indicaties dat de crisis tot een neerwaartse bijstelling van de algemene uitkering gaat leiden. Bij een aanhouden van de crisis kan hier op termijn wel sprake van zijn. De belastingdruk van gemeen ten stijgt bij de begroting 2009 met ongeveer 2%. Dat is wat min der dan de verwachte inflatie van 3% voor 2009- De ozb stijgt met gemiddeld 4%. Zoals de laatste jaren steeds het geval is geweest, zal het rioolrecht het sterkst stij gen; in 2009 met gemiddeld 5,5%. Daar tegenover staat dat de afval stoffenheffing in 2009 gemiddeld met 1,5% gaat dalen. De ontwik keling van de kosten bij de riole ring en de afvalverzameling en - verwerking bepaalt in sterke mate de tariefsontwikkeling bij deze heffingen. Vorig jaar heeft de provincie drie gemeenten in verband met hun financiële situatie onder pre ventief toezicht gesteldMaasgouw, Stapelveld en Sittard-Geleen. Voor alledrie is de financiële situatie nu zodanig verbeterd dat ze voor repressief toezicht in aanmerking komen. In 2008 heeft de provincie onder meer bij Stapelveld en Sittard-Geleen een verdiepings- onderzoek uitgevoerd. Dat onder zoek leidde al tot de conclusie dat de gemeenten na 2008 meerjarig repressief toezicht zouden kunnen krijgen. Die conclusie is nu beves tigd. Ook alle andere gemeenten die op basis van de verdiepings- onderzoeken uit 2008 of eerder meerjarig repressief toezicht heb ben gekregen, komen hier nog steeds voor in aanmerking. Het betreft inmiddels 26 van de 40 Limburgse gemeenten. Twaalf van deze 26 zijn thans echter bij een herindelingsprocedure betrokken, waardoor de uitspraak over meer jarig repressief toezicht buiten werking moest worden gesteld. hFellm» CUMH mannenmode, jeans and casual wear for men KOOPZONDAG V.A. 11. Donderdag 18 december 2008 - Pagina 7 Lokale nieuwsbladen pleiten voor eigen innovatiefonds Wij bieden de keizerlijke zorg die u zoekt: - Mens en zorgvraag staan centraal - Optimale multidisciplinaire samenwerking - Gevarieerde reguliere en aanvullende zorg - Afspraken mogelijk buiten kantoortijden - Erkend door ziektekosten verzekeraars GEZONDE ZAKEN Diëtist en orthomoleculair therapeut 0478-511777 Dokterspraktijk en ortho moleculair arts 06-17358872 Fysiotherapie 0478-560012 Logopedie 0478-585885 Psychiatrie en psychotherapie Medisch Fitness 0478-851111 06-28311603 Oefentherapie Cesar en kinder oefentherapie 0478-515101 Osteopathie 0478-631000 Podologie 0478-513823 Preventiecentrum 06-57559794 Psycholoog 06-11357866 Coaching en counseling 06-11357866 www.zorgdekeizer.nl Keizersveld 9 5803 AM Venray TjENSON STATE2EART River Woods Cfi/s NEW-ZEALAND i" ASPk KORTING OP ALLES Boxmeer - Steenstraat 73 - 0485 571 378 CASUALWEAR

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7