Kermis in Venray Expositie Harry Schreinemachers APK plak voor Jan Houben Kunst Cultuur Kaartverkoop De Piëlhaas Weidler Kwartet in Het Theehuis Verrassende expositie in Odapark De magiër Foto-expositie 40 jaar Tentoonstelling Henri Pieck PEEL EN MAAS Donderdag 18 december 2008 - Pagina 17 Venrayse fotografen in 't Freulekeshuus Voor het eerst sinds het overlijden van de in de regio bekende kunstenaar Harry Schreinemachers worden diverse werken van hem ten toongesteld. De expositie vindt plaats in de bibliotheek Venray tot eind januari 2009. In de expositie zullen met name aquarellen tentoon gesteld worden. Ook zijn er enkele olieverfschilderijen te zien, die eerder in privébezit waren. De werken komen uit uiteen lopende jaren en geven daardoor verschillende stadia van zijn werk weer. Het bijzondere van deze ten toonstelling is bovendien dat alle werken te koop zijn. Een bijzon dere trekpleister vormen een aan tal grote olieverfschilderijen. In de lente van 2002 heeft Schreinema chers vier grote oliedoeken voor restaurant De Vier Linden geschil derd. In dat jaar is restaurant De Vier Linden verbouwd en Schrei nemachers heeft speciaal aan de hand van de nieuwe kleuren en stijl van het restaurant de schil derijen gemaakt. Voor de abstrac te werken zijn warme kleuren gebruikt, zodat ze de gastvrijheid en de warmte van het restaurant uitstralen. Licht en kleur zijn ken merken van het werk van Schrei nemachers. Hij schilderde iedere dag - afhankelijk van stemming of seizoen - met olieverf of aquarel. Zijn voorkeur ging uit naar aqua rel, "omdat dat een snelle techniek vereist en vanwege het transpa rante karakter. Je zou langzaam door een aquarel moeten kunnen kruipen. In tegenstelling tot olie verf, waar men tegenop botst, gaat men als het ware door een aqua rel heen". Schreinemachers geldt als een van de weinige kunste naars in Nederland, die de kunst verstaat portretten in aquarel te schilderen. Vanwege de snelle techniek en omdat correcties daardoor bijna niet gemaakt kun nen worden, is dat erg gewaagd. Hij besteedt bij zijn werk veel tijd aan de omgeving waarin hij werkt. "Het schilderij en de omgeving moeten met elkaar een harmonie vormen en samen een stemmings rijke atmosfeer bieden. Ik ben nu eenmaal een gevoels mens". Hij bezit een persoonlijke stijl. Trends en grillen volgt hij niet. Men heeft waardering voor zijn werk vanwege zijn vakman schap, zijn eigen stijl met heldere kleuren en perfecte verwerking. "Ik schilder zoals ik wil, zonder mee te waaien met 'n modebeeld. Ik hanteer mijn eigen stijl, los van trends en grillen. De mensen vin den het mooi of niet, dat moeten ze zelf maar zien!" Het werk van Schreinemachers kan getypeerd worden als impressionistisch en realistisch met een neiging naar het abstracte. Het straalt vakman- De APK (Aid Prinse Kompe- nej) van Venray heeft de APK plak 2008-2009 toegekend aan Jan Houben uit Ysselsteyn. Houben kan getypeerd wor den als een bestuurder in hart en nieren. En dat besturen gebeurde niet alleen in Yssel steyn, maar ook buiten de dorps- en gemeentegrens. Naast zijn verdienste voor Ysselsteyn, onder andere de voet balclub en de dorpsraad, was hij een van de motoren achter de tot standkoming van het schitterende dorpspodium op het Lovinck- plein. In de zestiger en zeventiger jaren was Houben bestuurslid van de toenmalige Boerenleenbank en jaren voorzitter van de Boeren bond. Zijn belangstelling voor en betrokkenheid bij de ontwikke ling van de Peel komt tot uiting in het museum de Peelstreek waarvan Houben de oprichter is. Dit museum dat inmiddels ver der is uitgegroeid, zorgt ervoor dat de historie van de Peel wordt bewaard. Iedereen die interesse heeft voor de historie van het boe renleven in de Peel is altijd wel kom in museum de Peelstreek of in het "park" achter zijn huis, waar in de Rowkoelehof vele oude werktuigen zijn te bewonderen. In 1998 kreeg hij 't Silveren Swae- ntje uitgereikt voor zijn verdienste om de cultuur van Venray en zijn omgeving in stand te houden. Bin nen de agrarische sector was Hou ben als voorzitter of bestuurslid betrokken bij vele belangengroe pen, zoals Agri-businessgroep en de Stichting Peelkroos. Hij was politiek actief als vice- voorzitter van het CDA-Venray en jaren namens het CDA lid van Provinciale Staten Limburg. Ver der was hij vice-voorzitter van Venray Initiatief. Bij zijn afscheid als directeur van de Houbensteyn- Groep werd de Houben Konink lijk onderscheiden. In 1999 kreeg hij de Reuzekluut, de hoogste carnavalsonderscheiding van het Piëlreuzenriek. Toen had de car navalsvereniging van Ysselsteyn de volgende typering: "De Reu zekluut wordt uitgereikt aan een man, die voor het verenigingsle ven in Ysselsteyn een belangrijke verdienste heeft, maar daarnaast vanuit verschillende functies het dorp naar buiten toe altijd heeft gepromoot. Een man, die toen zei: "mien belangriekste hobby is, genne vreje tied hebben". In Venray is Houben nauw betrokken geweest bij de eer ste fase van de ontwikkeling van Hospice Zenit. Kortom een man die voor de APK aan alle criteria voor de plak voldoet en dan ook unaniem is benoemd tot plak- kedrager 2008-2009- Op zondag 25 januari wordt, in een besloten bijeenkomst, de APK plak aan Jan Houben worden uitgereikt in het Theehuis in het Odapark. WE ARE UNDER SUfiVEIELANCE^ f FBI. CIA. D5TT- j MOSSAD. STASI. .NidParts FLArm Zo vlak voor de kerstdagen bestaat er op zaterdag 20 decem ber voor leden van carnavalsver eniging De Piëlhaas de gelegen heid om kaarten te kopen voor Circus Mök en voor prinsenpro clamatie. De kaartverkoop vindt plaats in de zaal van De Evenaar. Vanaf 12.00 uur wordt er een volgnummer per geldige lid maatschapskaart uitgedeeld. Per persoon worden maximaal vijf lidmaatschapskaarten van een volgnummer voorzien. Om 12.20 uur begint de verkoop in de zaal, in de volgorde van de uitgedeelde volgnummers. Per lidmaatschaps kaart worden maximaal twee kaartjes verkocht voor zowel Cir cus Mök als de prinsenproclama tie. Deze zaterdag is ook de kaart verkoop voor ouderen en minder validen voor de circusvoorstelling van woensdagavond 4 februari. Deze verkoop vindt plaats in De Kemphaan. Tussen 10.30 uur en 10.40 uur is er eerst gelegenheid voor de leden van De Piëlhaas om kaartjes te kopen voor deze woensdagavond 4 februari. Om 10.00 uur wordt er begonnen met het uitdelen van volgnummers voor de verkoop vanaf 10.40 uur voor niet-leden. Vanaf 10.40 uur tot 11.30 uur is er dan de verkoop aan ouderen en minder validen. Er zijn alleen kaarten voor de woensdagavond te krijgen. Maxi maal twee kaartjes per persoon. Op vrijdag 16 januari is de vrije verkoop van kaartjes voor Circus Mök 2009 en prinsenproclamatie 2009 in café De Evenaar van 19.00 tot 21.00 uur. Tot en met 1 maart 2009 is in museum 't Freulekeshuus in Venray de expositie Ven rayse Fotografen te zien. In een serie artikelen publiceert Peel en Maas de komende tijd tien foto's die in het museum te zien zijn. In de vierde afle vering: Kermis in Venray. De kermis in Venray, die ieder jaar gehouden wordt in de eerste week van augustus, is in de jaren '50 van de vorige eeuw gefotogra feerd door de Venrayse fotograaf Peter Swenker. De foto moet na 1957 gemaakt zijn want het beeld van Hensenius op het Henseni- usplein staat er al op. Swenker heeft een mooie hoek gekozen om de indrukwekkende zweefat- tractie weer te geven. De foto is afkomstig uit de collectie van het Gemeentearchief Venray. Het is een van de ruim honderdvijftig foto's op de tentoonstelling Ven rayse Fotografen met foto's van Peter Swenker, Gerard Kruijsen, uit de collectie van Jan van der Put ten en van de Venrayse Fotoclub. De keuze is gemaakt uit de rijke fotoverzameling van het Gemeen tearchief Venray en van Museum 't Freulekeshuus. Swenker heeft in Venray veel foto's gemaakt van dorpsgezichten, industriële gebou wen, klassenfoto's en familiefoto's. Kruijsen fotografeerde vooral mensen, kunst en architectuur. Van de Venrayse fotoclub is een mooie selectie monumentenfoto's te zien, gemaakt in 1987. In de museum collectie bevinden zich de oudste foto's van de Grote Kerk en van het oude standbeeld van Hense nius uit 1881 van fotograaf J.WA. van Dijk. Het museum is geopend op woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag van 14.00 - 17.00 uur. De tentoonstelling duurt nog tot en met 1 maart 2009- schap uit en blijkt door kleurge bruik, sfeer en perfecte afwer king veel mensen aan te spreken. Schreinemachers werd al op zeer jeugdige leeftijd gegrepen door de kunst van palet en penseel. Op 12- jarige leeftijd werd hij leerling van Sef Moonen. Op zijn achttiende ging hij naar de Kunstacademie van Laren (Zuid-Holland) waar hij een privé- opleiding kreeg. Hij rondde zijn studie af aan de Academie voor Beeldende Vorming in Amersfoort, werd leraar tekenen en handvaar digheid maar bleef een gedreven kunstenaar die zich ontwikkelde tot een van de beste aquarellis ten van Nederland. De kunstenaar had geslaagde exposities in Oman, de VS, Groot-Britannië, Frankrijk, Duitsland, België, op Aruba en in tal van plaatsen in Nederland. Zijn werk hangt niet alleen bij particu lieren maar ook in bedrijven en instellingen. Het Odapark in Venray biedt de ideale ambiance voor een uit stapje tijdens de kerstvakantie. Uitwaaien kan men in het uitge strekte bosrijke beeldenpark met ruim zestig kunstwerken en in het Theehuis is de indrukwekkende expositie van de Belg Johan Muyle te zien met interactieve rebelse robots. Het Theehuis is op eerste en tweede kerstdag en nieuwjaars dag gesloten. Het beeldenpark is alle dagen geopend. Onder de titel Sioux in Paradise exposeert Muyle (Charleroi, 1956) van 2 november tot 15 februari nieuwe werken in het Odapark. Als één van Belgisch belangrijkste hedendaagse kun stenaars exposeerde hij al over de hele wereld en nam hij deel aan de kunstbiënnales in Sao-Paulo en Milaan. In Sioux in Paradise, ofwel See you in Paradise, benadert Muyle de maatschappij als een rebelse idealist, een dromer en non-conformist. Met eclectische installaties en bont samengestelde objecten roept hij ironische situa ties op en drijft zo de spot met de complexiteit van onze maatschap pij. Zijn skeletachtige robots op menselijke grootte en de gemo toriseerde zetels met lichtgeven de boodschappen dwingen de bezoeker een directe relatie op te bouwen met zijn werk. Het Oda park beschikt over een negentien hectare groot bosrijk stiltegebied van uitzonderlijke landschappelij ke schoonheid. In de loop van de afgelopen eeuw is een rijk gescha keerd parklandschap ontstaan met oude bomen, lanen en stuifdui- nen. Onderdeel van dit landschap is een beeldenpark. Hierin staan ruim zestig sculpturen van heden daagse kunstenaars. In het hart van het park staat het honderd jaar oude gerenoveerde Theehuis met haar multifunctionele projec truimtes. Uitgebreide informatie is te vinden op www.odapark.nl. Het Odapark is geopend van woens dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Onder de noemer 40 jaar verpleeg- zorg in woord en Beeld opent manager Bets Titulaer op donder dag 18 december in verpleeghuis Beukenrode in Venray een foto expositie. Deze expositie is nog te zien tot en met 31 maart. Dit jaar stond verpleeghuis Beuken rode in het teken van het 40-jarig jubileum. Het startsein werd gege ven in maart jl., toen bewoners, familieleden, medewerkers en vrijwilligers een boom met kunst werken maakten. Daarna volgden een optreden van Willeke Alberti, zomeractiviteiten en een cabaret voor en door personeel van Beu kenrode. Rode draad van de festi viteiten vormen de vijf zintuigen voelen, ruiken, zien, proeven en horen, samengevat als Beukenrode - Beleef het. De jubileumactivitei ten worden afgesloten met deze foto-expositie. Bij deze expositie die gemaakt is aan de hand van archiefmateriaal van Beukenrode, komen de vijf zintuigen aan bod. 40 Jaar verpleegzorg in woord en Beeld is dagelijks, ook in het week einde, te zien op de begane grond van verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan in Venray. Het Theehuis ontvangt op zon dag 21 december om 15.30 uur het Weidler Kwartet, een strijk kwartet dat een bijzonder pro gramma uitvoert. Het Weidler Kwartet bestaat uit Kees Paasen, Irene Nasjorien van Tuin en Joris Boon, allen musici die in verschil lende orkesten en ensembles hun sporen hebben verdiend in de concertpraktijk. Het bijzondere aan het kwartet is dat het instrumenten bespeelt die nu eens niet uit esdoorn en sparrenhout zijn gebouwd zoals in de Stradivari-traditie, maar de eerste viool is geheel van ahorn, de tweede viool van kersenhout, voor de altviool is berkenhout gebruikt en de cello is van essen- hout. Het verkregen klankbeeld is gedifferentieerd maar de klanken versmelten door een bijzondere kamconstructie. Het idee voor deze vioolbouw is van acousticus en vioolbouwer Franz Thomastik en is, na zijn dood in 1951, ver der ontwikkeld door Karl Weid ler en zijn zoon Hartmut. Ook het programma is heel bijzonder want het bevat muziek uit oude tijden zoals de Lacrymae van mis schien wel de weemoedigste van alle componisten, Dowland. Maar ook wordt recent werk gespeeld: cellist Ephraïm van IJzerloo stu deerde onder assistentie van de componiste Sofia Goebaidulina twee jaar geleden haar Preludes in. Ook wordt haar Strijkkwartet nr. 2 gespeeld. Na de pauze staat het geliefde strijkkwintet D965 van Franz Schubert op het pro gramma. Voor dit concert zijn kaarten verkrijgbaar bij Concert organisatie Fred H. Renirie via tele foon (0478)582472 of via e-mail fredh.renirie.@home.nl. of aan de park ligt aan de Merseloseweg in ingang van het Theehuis vlak voor Venray, schuin tegenover het zie- aanvang van het concert. Het Oda- kenhuis Viecuri. Nadat ze Ojai ontvlucht zijn, vluchten Josh, Sophie en Nico las Flamel naar Parijs. Peren- elle wordt nog steeds gevan gen gehouden op Alcatraz. De tijd dringt: elke dat die ze zonder het boek van Abraham doorbrengen worden Nicolas en Perenelle een jaar ouder en neemt hun magie af. Het is tijd voor Sophie om het tweede magische element te leren: uurmagie. En er is maar één persoon die haar dat kan leren: de Comte de Saint-Ger- main, alchemist, magiër en rockster. Maar ondertussen nemen de spanningen tussen Sophie en de jaloerse Josh almaar toe... De magiër van Michael Scott is het spannende vervolg op het wereldwijd succesvolle De alche mist, waarin de onsterfelijke Nico las Flamel en de tweeling Sophie en Josh naast de slechte dr John Dee een nieuwe vijand krijgen die nog machtiger en kwaadaar diger is: Niccolö Macchiavelli, de befaamde zestiende-eeuwse Itali aanse politicus en filosoof. Schrij ver Michael Scott is een autoriteit op het gebied van mythologie en folklore en een van de succesvol ste auteurs van Ierland. Hij heeft een groot aantal romans en kin derboeken op zijn naam staan, die in meer dan twintig landen gepu bliceerd worden. Hij woont en schrijft in Dublin, Ierland. De magi ër is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Priis: 17.95 euro. In het Liberty Park in Overloon is vanaf vrijdag 19 december een historische expositie te zien met tekeningen van Henri Pieck. Het gaat om werken die gemaakt zijn in en vlak na de Tweede Wereld oorlog. Henri, de broer van de beroem de Anton Pieck, was actief in het Haagse verzet. Hij werd daarvoor in 1941 opgepakt door de bezet ter en zat tot het einde van de oorlog gevangen. Pieck werd eerst vastgezet in de strafgevangenis in Scheveningen, het zogenaamde Oranjehotel, en daarna in kamp Buchenwald in de buurt van de Duitse stad Weimar. Het tekenta lent zat onmiskenbaar in de beide gebroeders Pieck. De zware peri ode in Buchenwald inspireerde Henri Pieck tot het maken van een bijzondere serie tekeningen over het leven in het kamp. Hij overleefde, in tegenstelling tot vele anderen, de oorlogsjaren in Buchenwald. Na terugkomst in Nederland maakte hij een tweede serie tekeningen, onder de naam Verwoest Nederland. Het gaat in totaal om 39 werken die in het Overloonse museum te zien zijn. Bij elkaar vertellen de schetsen een ingrijpend relaas over deze donkere periode uit de geschiede nis. Het museum is de komende weken alle dagen open, behalve op 24, 25 en 31 december en Nieuwjaarsdag. Openingstijden van 10.00 tot 17.00 uur. rp-MT» ^ócott C i gahainttn van De 0ftSTeRF€LlJKe

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17