Expositie over unieke verzameling lil 'Veilige oversteekplaats Ponjeestraat' Originele versie Stille Nacht tijdens nachtmis Meerlo Voor uitbreiding pluimveehouderij Hahn stopt na herindeling Het koren is af Oude foto Service rubriek BEZORGEN? 4ft PEEL EN MAAS Meerlonaar heeft 3700 uitvoeringen van kerstlied 'Stille Nacht, Heilige Nacht' In het zaaltje van café Oud Meerlo, tegenover de kerk, in Meerlo wordt tussen Kerstmis en Nieuwjaar een bijzondere expositie gehouden over het wereldberoemde kerstlied 'Stille Nacht, Heilige Nacht'. Meerlonaar Reinier Thiesen verzamelde de afgelopen der tig jaar meer dan 3700 ver schillende uitvoeringen van dit Oostenrijkse kerstlied. Tijdens de expositie worden veel prachtige en bijzondere lp-hoezen getoond, wordt ach tergrondinformatie gegeven via panelen over het ontstaan van het lied en hoe het kerstlied zich over de wereld heeft verspreid. Er is een speciale geluidsbox, waar de bezoekers tien totaal verschil lende uitvoeringen kunnen beluis teren. Ook kan elke versie uit de verzameling als verzoekplaat afge speeld worden. Heel bijzonder zijn ook enkele lp-hoezen die als ze worden opengeklapt een zoge heten pop-up tonen: bijvoorbeeld een prachtige kerststal. Het is voor de eerste keer dat Reinier Thiesen in deze regio het publiek een kijkje geeft in zijn unieke verzameling. De organisa tie is in handen van het comité Kerkramen Meerlo, dat geld inza melt voor de vervanging en res tauratie van de glas-in-loodramen van de Joannes de Doperkerk te Meerlo.Thiesen is lid van het Meerlose kerkbestuur en het comité Kerkramen. De expositie is geopend op vrijdag 26 december, zaterdag 27 december en zondag 28 december, telkens van 11.00 tot 17.00 uur. De entree is gratis, maar de bezoekers mogen een vrijwillige bijdrage geven in de speciale kerkramen offerblok ten gunste van nieuwe glas-in-loodra- men in de kerk. Ook de kerk zelf is open, waar kleine kerststalletjes van pastoor Ruud Verheggen zijn tentoongesteld. Als kind vond Reinier Thiesen het kerstliedje 'Stille Nacht, Heilige Nacht' al heel mooi als het tijdens de nachtmis in de Meerlose kerk werd gezongen. Eind jaren zeven tig kreeg de verzamelhobby pas echt vorm toen hij temidden van zijn verzameling lp's acht kerst- lp's vond met daarop het lied 'Stille Nacht'. Het verbaasde hem dat er zoveel verschillende uitvoeringen bestonden. Dat was het begin van een intensieve hobby, die elk jaar rond Kerstmis zijn hoogtepunt heeft. Reinier Thiesen ging op zoek naar zoveel mogelijk versies, niet wetend hoeveel verschillen de versies wereldwijd bestaan. In middels heeft de Meerlonaar meer dan 3700 verschillende uitvoerin gen van het lied verzameld afkom stig uit alle werelddelen. Aanvan kelijk verzamelde hij lp's waarop de versies stonden, maar met de komst van de cd werd de platen speler verdrongen. Zijn uitvoerin gen staan op cassettes, mini-disc en, sinds de computer zijn intrede heeft gedaan, heeft Thiesen alles op de computer staan. Via zijn eigen website (www. stille-nacht.nl) kreeg hij wereld wijd reacties van mensen die uit voeringen hadden of hun eigen verhaal hadden rondom dit kerst lied. Volgens Reinier Thiesen is het bijzondere van dit lied dat de tekst en de melodie heel eenvou dig zijn, maar dat elke artiest of Reinier Thiesen bij zijn unieke verzameling. koor/orkest er een andere muzi kale interpretatie aan geeft. Elke artiest heeft zijn eigen manier, Je hoort meteen dat hetHeintje, BZN of Nana Mouskouri is. Dat boeit mij geweldig in de verzameling", aldus de Meerlonaar. Het bijzon dere is verder dat dit liedje in verschillende muziekstijlen is uit gevoerd; van country tot jazz, rock en punk en van solo tot koor. Jaarlijks werd in het Oosten rijkse dorpje Oberndorf, waar het liedje vandaan komt, bij de gedachteniskapel het originele lied gezonden in de oorspronkelij ke versie: twee mannenstemmen met alleen de begeleiding van een gitaar. Reinier en zijn echt genote Annie Thiesen bezochten enkele jaren geleden het dorpje en waren aanwezig bij de uitvoe ring tijdens de kerstnacht. Het is voor de Meerlose verzamelaar een onvergetelijk moment geworden. "Het was zo puur en mooi. Zo had ik het nog nooit gehoord", aldus Reinier. Politiek positief over woningbouwplan Wanssum Een oversteekplaats op de Ponjeestraat in Wanssum. Daarvoor gaat wethouder Carla Brugman (PK, Ruimte) op verzoek van de politiek pleiten bij de provincie Lim burg. Ook zal ze gaan bekijken of het mogebjk is om de nieu we wijk die ontstaat tussen de Burgemeester Ponjeestraat, Krekelkamp en Blitterswijck- seweg ingericht kan worden als 30 km-zone. Vooral het CDA maakte zich maandagavond tijdens de raads- discussie over het bestemmings plan voor het nieuwbouwplan hard voor de aanleg van een vei lige oversteekplaats - met mid denberm - op de Burgemeester Ponjeestraat. "Wat nu in het plan staat, is niks meer dan een gewone voetgangersoversteekplaats"stel de raadslid Jan Kuijpers. "De Pon jeestraat is vrij kort vanuit de Kre kelkamp. Het is veel veiliger voor voetgangers als ze halverwege de weg op de middenberm even pas op de plaats kunnen maken. Dat noemt het CDA pas veilig. Wil de wethouder ons verzoek meene men naar de provincie?" Ja, wethouder Brugman wilde de boodschap vanuit politiek Meerlo-Wanssum wel overbren gen aan de provincie. Ze hield wel een slag om de arm, omdat ze zich afvroeg of er voldoende ruimte op de weg is voor een middenberm. En ze gaat tevens bekijken of het mogelijk is om de wijk, die gaat bestaan uit 61 woningen in aller lei variaties, ingericht kan worden als woonerf. Want ook dat zal de veiligheid en toegankelijkheid van de nieuwe wijk ten goede komen, stelde fractievoorzitter Rob van der Heijden van het CDA. "Want er komt een grote diversiteit aan woningen, die bedoeld zijn voor senioren maar ook voor jonge gezinnen met kinderen." Ook Truus Knoops-Kersten van PK Meerlo-Wanssum pleitte voor een goed toegankelijke wijk 'zonder ellendige trottoirs zoals in de Pilmus in Meerlo'."Het zou fijn zijn als dat nog in het bestem mingsplan veranderd kan wor den." De nieuwe wijk wordt gereali seerd op de locatie van het voor malige tuincentrum en het pluim- veebedrijf van de familie Bouten en is ontwikkeld door architec tenbureau Th. Vissers uit Wanssum. Het plan bestaat uit zeventien vrijstaande woningen, zes patio woningen, zestien halfvrijstaande woningen, veertien starterswonin- gen en acht levensloopbestendige woningen. In de wijk worden 24 openbare parkeerplaatsen gere aliseerd. Tevens komen er twee speeltuintjes.Aan de oostzijde van de wijk wordt een lange bomenrij als natuurlijke 'grens' aangelegd. De nieuwe buurt krijgt drie ont sluitingen voor het autoverkeer: aan de Krekelkamp, de Burge meester Ponjeestraat en de Blit- terswijckseweg.Voor wandelaars en fietsers wordt een ontsluiting aan de Burgemeester Ponjeestraat aangelegd. Ook de drukke Blit- terswijckseweg krijgt drie over steekplaatsen voor wandelaars en fietsers. De politiek was maandagavond erg positief over het woning bouwplan. Want niet alleen wacht Wanssum al jaren op de bouw van nieuwe woningen, ook is het dorp - door de aankoop van pluimvee- bedrijf Bouten door architectenbu reau van Theo Vissers - verlost van stankoverlast, veroorzaakt door het pluimveebedrijf. Het gelijkna mige tuincentrum en het bedrijf zijn door Vissers opgekocht om het ambitieuze woningbouwplan mogelijk te maken. "We hebben goede afspraken met de ontwikkelaar kunnen maken over de invulling van het plan", aldus wethouder Brugman. "Het is een mooi plan met allerlei type woningen. Met het oplos sen van de stankoverlast is er een stukje kwaliteitsverbetering voor Wanssum gerealiseerd." Een jaarabonnement kost u slechts Naam: Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray In de Meerlose Joannes de Doperkerk wordt tijdens de nachtmis de originele versie gezongen van het wereld beroemde kerstlied 'Stille Nacht, Heilige Nacht'. De zan gers Chris Volleberg (tenor) en Mart Hendriks (basstem), beiden actieve leden van het Meerlo's Gemengd Koor, ver tolken dit in 1816 geschreven lied. Net als toen worden ze begeleid op gitaar. Zoals bekend werd het lied voor het eerst gezongen tijdens de nachtmis in 1818 in de kerk van kapelaan Josef Mohr van de St. Nicolaas parochie in Oberndorf bij Salzburg (Oostenrijk). De kape laan en organist Franz Gruber hadden een probleem omdat het orgel defect was. Mohr had nog een gedicht lig gen dat hij twee jaar eerder had geschreven. De organist nam de tekst mee naar huis en schreef er diezelfde dag een melodie bij voor twee mannenstemmen met bege leiding van een gitaar. Diezelfde kerstnacht werd het lied met zes coupletten voor de eerste keer uitgevoerd. Tijdens de Meerlose nachtmis, die op 24 december om 23.00 uur begint, worden overi gens maar drie coupletten gezon gen omdat het lied anders veel te lang is. De nachtmis in Meerlo wordt vocaal opgeluisterd door leden van het Geijsterse Kemmere Koor en het Gemengd Koor van Meerlo onder leiding van dirigent Marco Marien. Ook de Meerlose Rutbach Kapel verleent zijn medewerking aan deze dienst.Tijdens de nacht mis wordt ook nog het volks kerst lied 'Zeg mij zoet aanvallig wichtje' gezongen, waarvan velen beweren dat het geschreven is door mees ter Hermans, destijds hoofd van de lagere school in Meerlo. In Meerlo wordt het beschouwd als een typisch Meerlo's kerstliedje. Maar daar zijn de inwoners van het dorpje Schokland het niet over eens. Volgens diverse oudere koorleden uit Schokland is het lied'Zeg mij zoet aanvallig wichtje' afkomstig van hun vroeger eiland Schokland. Op YouTube is zelfs een zangeres uit Bolkzijl te horen die ook dit volksliedje zingt. Hoe het ook is, het oude kerstlied is in elk geval nauw verbonden aan de Meerlose parochie. Overigens zin gen de koorleden van Geijsteren en Meerlo tijdens de kerstnacht eerst om 21.30 uur de nachtmis in de Sint Willibrorduskerk van Geijs teren. Na deze dienst spoeden de zangers en zangeressen zich naar Meerlo om daar de nachtmis op te luisteren. Waarschijnlijk groen licht Raad van State De Raad van State legt ver moedelijk de bezwaren tegen uitbreiding van pluimveehou derij Peelen in Meerlo opzij. Het forse bedrijf aan de De Cock van Haeftenstraat krijgt een uitbreiding met ruim 6000 kippen. Daarmee komt het totale aantal dieren op onge veer 200.000. Omwonenden vinden dit te veel van het goede. Er wordt een gigan tische nieuwe stal gebouwd. Die is nodig vanwege de grotere ruimte die voor kippen in de toekomst is vereist. In 2010 komt er namelijk een verbod op legbatterijen. Een aantal omwonenden voor ziet stank- en geluidsproblemen als de milieuvergunning voor de uitbreiding in stand blijft. Door met stappen uit te breiden voor komt Peelen volgens hen ook een streng onderzoek naar de milieu effecten. Veel agrariërs hebben zo'n MER-onderzoek liever niet, omdat dit maar al te vaak aantoont dat een gewenste uitbreiding toch niet kan doorgaan. De gemeente Meerlo-Wanssum geeft volgens de bezwaarmakers met de vergunning onvoldoen de bescherming tegen stank bij een atelier en hobbyruimte. Dit gebouwtje, waarop een woon bestemming rust, ligt binnen de zone waarin geen woonbebou wing mag zijn vanwege te grote stankoverlast. Bovendien heeft de gemeente de geluidsnormen voor de omgeving versoepelt. Dit laatste punt van kritiek zou fataal kunnen zijn voor de vergun ning, omdat de Raad van State een nieuwe lijn hanteert die eist dat er eerst geluidsmetingen worden gedaan, voordat de normen wor den opgerekt. Dat is echter niet gebeurd. Volgens de gemeente is de omgeving al niet echt stil. Het ver soepelen van de normen zou daar om niet een probleem zijn. Het atelier hoeft ook niet te worden beschermd, omdat zulke ruimten niet de bescherming behoeven die wel geldt voor woningen, zegt een gemeentewoordvoerder. Ondanks het gebrek van ontbre ken van een geluidsmeting, haalt de vergunning waarschijnlijk wel de eindstreep. De Raad van State overweegt namelijk de bezwaar makers niet-belanghebbend te verklaren. Ze hebben de bezwa ren van hun buren overgenomen, die eerder al uit de procedure zijn gezet. De bezwaarmakers hebben daardoor niet aangegeven waarom hun eigen woonsituatie door de uitbreiding van de pluimveehou derij in de knel komt. De uitspraak volgt over zes weken. Joep Hahn stopt niet per 1 maart 2009 als burgemees ter van de gemeente Meerlo- Wanssum, maar per 1 januari 2010. Hij heeft 'ja' geantwoord op het vraag van de raad om pas na de herindeling met pensioen te gaan. Dat maakte Hahn maandagavond tijdens de raadsvergadering bekend. Gouverneur Frissen van de pro vincie Limburg heeft de raad en Hahn inmiddels al laten weten bereid te zijn om Hahn met ingang van 1 maart 2009 aan stellen als waarnemend burgemeester in de kleine Maasgemeente, waarvan de dorpen Meerlo, Tienray en Swol- gen op 1 januari 2010 bij Horst aan de Maas worden gevoegd en Geijsteren, Wanssum en Blitters- wijck bij Venray. Mr. Joep Hahn wordt in maart 2009 65 jaar. Om die reden vroeg hij ontslag aan. En inmiddels heeft hij toestemming van de koningin. "Dat was wel even schrikken. Het is voor het eerst dat ik een ont slagbrief heb gekregen. Normaal kreeg ik altijd een baan of ben ik benoemd." Volgens Hahn zou het met het oog op het herindelings proces echter erg 'onhandig zijn als de eerste burger en voorzitter van de raad per 1 maart 2009 naar huis zou gaan'. In maart 2009 heeft Hahn er precies vier termijnen van zes jaar opzitten. Hij volgde in 1985 René Dittrich op. Het was Hahn, die net als Dittrich van WD-huize is, zijn eerste en enige job als burge meester. Hij was daarvoor ambte naar, voor het laatst in Almere bij de Rijksdienst IJsselmeerpolders. Hahn is geboren in het Zuid-Lim burgse Amstenrade. De gemeente Meerlo-Wanssum ontstond in 1969 na een herindeling waarbij de gemeente Wanssum (inclusief Geijsteren) werd samengevoegd met Meerlo (inclusief Blitterswij- ck, Tienray en Swolgen). Dittrich was de eerste burgemeester van Meerlo-Wanssum. Joep Hahn zal dus de geschiedenis ingaan als de laatste burgemeester van Meerlo- Wanssum. Het koren is er weer voor een vader Poels.Jaar: 1940. Foto uit het jaar af. De messenbalk omhoog en archief van Heemkundevereniging opgelucht zijn Jo Pijpers, Sef en Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. Donderdag 18 december 2008 - Pagina 13 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Verspreidingsburo Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13