Regio moet krachten bundelen op toeristisch gebied Wat zou je doen met een miljoen? s Compliment gedeputeerde voor SOS-jeugd Geijsteren en zijn monumenten Platform gaat voorlopig door Sportpark Noord in Blitterswijck Studieclub werft PEEL EN MAAS Toeristisch Platform Meerl-Wanssum als voorbeeld Wanssum werkt aan praktische leefbaarheidsagenda voor de toekomst 's> In groepjes praten over de toekomst van Wanssum. Woningen voor een flinke opknapbeurt voor gemeenschapshuis De Zand hoek, de Venrayseweg en Brugstraat inrichten als woon straat en een nieuw multi functioneel sportpark aan de Helling tussen Wanssum, Blit- terswijck en Meerlo in. Het zijn slechts enkele wensen die vorige week werden geuit tij dens het eerste dorpsgesprek over het Dorpsontwikkelings plan (DOP) van Wanssum. Hoe is de brainstormsessie in De Zandhoek verlopen? Die vraag legde de redactie van Peel en Maas als eerste voor aan voor zitter Peter Zegers en secre taris Herman Rutten van de plaatselijke dorpsraad. Ja, heren. Hoe is de avond verlopen? Peter Zegers: "Goed, er waren 35 personen aanwezig. Vooral mensen uit het verenigingsleven van Wanssum, maar ook lokale ondernemers en politici. Die laat- sten hebben zich overigens niet te veel gemengd in de hele discussie, maar hebben vooral keurig geluis terd. Er is over allerhande zaken gediscussieerd. Ja, ik heb zeker een goed gevoel aan het eerste dorpsgesprek overgehouden." Wat was nou precies de bedoeling van dit eerste dorps gesprek? Herman Rutten: "In gesprek gaan met de burgers van Wanssum en hun wensbeeld bepalen. Hoe zien zij de toekomst van Wans sum? Wat zijn de verbeterpunten? Wat is er goed of mooi aan Wans sum? Daar is onder leiding van het bureau BRO over gebrainstormd. Eerst algemeen, later over con crete zaken. Dat gebeurde in vier groepjes van acht of negen per sonen onder leiding van dorps raadleden. Er is bijvoorbeeld over woningbouw, economie, welzijn en verkeersveiligheid gesproken. Eigenlijk zou je kort samenvattend kunnen zeggen dat alle punten aan de orde gekomen die belang rijk zijn om Wanssum ook in de toekomst sociaal, economisch en ruimtelijk leefbaar en vitaal te houden." En? Wat is de inwoners het meest een doorn in het oog? Peter Zegers: "Nou, wat veel genoemd is, is bijvoorbeeld de dorpsingang aan de noordkant met de containeroverslag en de opslag van Geelen Beton, maar ook de leegstaande oude 'toren' van Landbouwbelang. Die locatie kreeg op de plattegrond van Wans sum van veel aanwezigen ook een rode sticker. Maar ook de slechte staat van het gemeenschapshuis en de verkeersonveiligheid en geluidsoverlast op de Brugstraat en Venrayseweg zijn veel mensen een doorn in het oog. Die twee wegen zouden als een verkeers veilige woonstraat ingericht moe ten worden, is een van de ideeën die naar voren werden gebracht" Herman Rutten:"Dat zou de bin ding in het dorp ook versterken, is de gedachte. Want Wanssum wordt momenteel door de Brugstraat en de Venrayseweg eigenlijk opge splitst in twee aparte delen. En als je de Molenbeek en de haven erbij pakt, in vier delen. Misschien is het in dat geval ook wel een idee om de jachthaven naar de andere kant van de Brugstraat te verhui zen. Maar dat zal er ook aan liggen of het project Het Nieuwe Wans sum (dit project omvat de aanleg van een rondweg, uitbreiding van de industriehaven en het bedrij venterrein en de realisatie van woningbouw rond de jachthaven, red.) doorgang zal vinden." En wat vonden de aanwezi gen mooi aan Wanssum? Peter Zegers: "Het bos rondom sportpark De Broekberg, het Molenbeekdal en het bos en de Maas bijvoorbeeld, maar ook het hechte verenigingsleven werd genoemd. Er zijn veel mensen die zich graag willen inzetten voor het dorp, dat bleek ook tijdens deze avond weer." Is er ook over het sportpark gesproken? Herman Rutten: "Natuurlijk." Grijnzend: "Er waren zelfs mensen die een voetbalstadion a la Hoffen- heim (die voetbalclub die in 2008 promoveerde naar de Bundesliga en daar momenteel de ranglijst aanvoert, red.) in Wanssum willen aanleggen. Maar misschien is dat plan wel iets te ambitieus. Nee, even serieus: het belangrijkste is dat iedereen het erover eens is dat de Helling een uitstekende locatie is voor SV United en andere plaat selijke verenigingen." Peter Zegers: "Op de vraag 'wat zou je doen met een miljoen euro?' werd 'een nieuw sportpark op de Helling realiseren' zelfs het meest genoemd. Dat was dé hotspot. Dat multifunctionele sportpark is voor de clubs en de leefbaarheid in Wanssum natuurlijk ook enorm belangrijk. Het is te hopen dat daar snel duidelijkheid over komt." En wat vinden ze van de industriehaven? Moet die groeien? Peter Zegers: "Dat is een moei lijke vraag, waarover de meningen verdeeld zijn. Het is natuurlijk erg belangrijk dat er brood op de plank komt en dat er in werk gelegenheid in de regio wordt geïnvesteerd. Wanssum heeft nu eenmaal die industriehaven, die in de toekomst waarschijnlijk ver der zal groeien. Daarom vinden de meeste inwoners het ook zo belangrijk dat die rondweg er snel komt. Door die weg zal het een stuk rustiger worden in het cen trum van Wanssum. Maar er zijn ook mensen die tegen de aanleg van de rondweg zijn. Zij vinden het vooral jammer dat groen moet wijken voor asfalt, dat de natuur rond Wanssum wordt aangetast." Herman Rutten: "De rondweg en OMA zijn natuurlijk projec ten die op zichzelf erg groot zijn voor het DOP. Of dat doorgaat, hebben we niet zelf in de hand. Daar beslissen overheden over. Maar het is natuurlijk wel een van de belangrijkste projecten voor de toekomst van Wanssum en zal dus ook een plek moeten krijgen in het DOP. Waar het in discus sies dan ook over ging waren de mogelijkheden die ervan uitgaan: hoe moet bijvoorbeeld de rond weg worden ingepast in het land schap, wat vinden we mooi?" Wat is de volgende stap? Peter Zegers: "De mensen van BRO maken een verslag van het eerste dorpsgesprek. Die samen vatting wordt naar alle aanwe zigen, inclusief de dorpsraad, gestuurd. Na het verwerken van de reacties is het de bedoeling om op woensdag 11 februari 2009 de tweede, meer inhoudelijke work shop te organiseren. Dan gaan we wat concreter aan de slag met de actiepunten die belangrijk zijn voor de toekomst van Wanssum en proberen we in grote lijnen alvast een toekomstvisie te ontwikkelen. In zaal Het Trefpunt in verpleeg huis Beukenrode aan de Beuken laan in Venray wordt op maandag 15 december vanaf 19-30 uur een lezing gehouden door de Geschied en Oudheidkundige Kring Venray e.o. De lezing wordt verzorgd door C.W.J. baron de Weichs de Wenne en gaat over Geijsteren en zijn (natuur)monumenten, een landgoed in ontwikkeling door de eeuwen heen. In de dertiende eeuw werd door de toenmalige eigenaar van de heerlijkheid Geijs teren, de familie van Straelen, huis Geijsteren gesticht. Door de eeu wen heen kwam het landgoed in handen van diverse families. In 1804 was het in handen van de familie Schellaert van Obbendorf en werd geërfd door Marianne Ook op die bijeenkomst hopen we veel inwoners van Wanssum te mogen begroeten." Waarom is het belangrijk dat zoveel mogelijk mensen hun zegje komen doen? Zijn jul lie niet bang dat het DOP een papieren tijger wordt? Herman Rutten: "Wat dat laat ste betreft: nee, daar ben ik niet bang voor. Het is belangrijk dat je een goede mix creëert van ambi tieuze en reële doelstellingen en daarnaast bekijkt welke zaken je zelf kunt uitvoeren en zelf gaat regisseren, en welke je door een ander, bijvoorbeeld de gemeente, laat doen. Je kunt het DOP zien als de rode draad voor de dorpsraad voor de komende twaalf jaar." Peter Zegers: "Het DOP moet je eigenlijk zien als een plan waarin de vertaalslag wordt gemaakt van een visie naar een actieprogram ma voor de komende jaren. In het DOP staan voor de gemeente, de instellingen en de inwoners van Wanssum duidelijke afspraken en acties die de leefbaarheid en de economie in het dorp versterken. Het streven is om het DOP, dat je als een toekomstplan voor Wans sum kunt omschrijven, eind juni te presenteren. Het rapport moet gedragen worden door de inwo ners, vandaar ook dat wij het zo belangrijk vinden dat veel mensen aan de workshops deelnemen. Het DOP moet een handzaam, overzichtelijk rapport worden, een soort praktische agenda waar in voor de middellange termijn wordt vastgelegd welk beleid en welke projecten op welke termijn in Wanssum uitgevoerd gaan wor den." Wanneer vindt de volgende worshop plaats? Peter Zegers: "Op 11 februari 2009- Ik wil dan ook graag ieder een weer uitnodigen om mee te komen praten en met ons mee te denken. Vooral ook de jeugdigen in ons dorp zou ik bij dezen graag op willen roepen. Het gaat ook voor een groot deel om hun toe komst in het mooie Wanssum." INFORMATIE Nadere informatie over het DOP en andere activiteiten van de dorpsraad staan op de website www.wanssum.info. Louise van Hoensbroek. Zij huwde de Westfaalse edelman Caspar Carl von Weichs de Wenne en daardoor kwam Geijsteren in het bezit van deze familie die Geijsteren nog steeds in bezit heeft. Na de ver woestingen in 1944 van het kas teel door bombardementen vond geen herbouw plaats en ging de familie elders op het landgoed wonen. Momenteel worden de resten van het kasteel gerestau reerd. Bij de lezing door baron de Weichs de Wenne worden door Peter Jacobs dia's getoond van de familie, het kasteel voor en na de brand van 1919, het landgoed en de karakteristieke boerderijen en huizen in Geijsteren. Zoals gebrui kelijk is de lezing ook voor belang stellende niet-leden toegankelijk. De komende splitsing van de gemeente Meerlo-Wanssum werpt op tal van terreinen haar schaduwen vooruit. Zo ook op het gebied van recre atie en toerisme. Afgelopen maandag werd tijdens de jaar vergadering van het Toeris tisch Platform Meerlo-Wans sum op camping 't Karrewiel in Meerlo al driftig vooruit- geblikt op de nieuwe situatie en de daaruit voortvloeiende kansen. Dit gebeurde in een discussie tussen drie wethou ders met recreatie en toeris me in hun portefeuille: Dicky Minken-Jansen (Meerlo-Wans sum), Lei Heidens (Venray) en Leon Litjens (Horst aan de Maas). "Ik ben jaloers op het Toeris tisch Platform Meerlo-Wanssum." Een ontboezeming van Lei Hei dens bedoeld om zijn gastheren te strelen? Ten dele misschien. Maar wie de Venrayse wethouder goed beluisterde, proefde tevens enige welgemeende frustratie over het feit dat in zijn gemeente de recre atieve en toeristische onderne mers hun krachten nog altijd niet hebben gebundeld. Wethouder Dickie Minken van Meerlo-Wans sum prees zich gelukkig met het bestaan van het platform: "Voor een gemeente is het ideaal om één aanspreekpunt te hebben. Het zou goed zijn als Horst aan de Maas en Venray na de splitsing op 'onze' weg doorgaan." Als de voortekenen niet bedrie gen, zal het Meerlo-Wanssumse model inderdaad navolging krij gen. De Horster wethouder Leon Litjens wist althans te melden dat in de vijf gemeenten die Noord- Limburg straks nog telt, plaatse- Verhoging toeristenbelasting? Wethouder Leon Litjens van Horst aan de Maas sluit niet uit dat toeristische ondernemers in Meerlo, Swolgen en Tien- ray na de samenvoeging met Horst aan de Maas meer toe ristenbelasting gaan betalen. Maar veel belangrijker dan de hoogte van de toeristenbe lasting vindt hij de vraag wat ondernemers ervoor terugkrij gen. Litjens deed deze uitspra ken afgelopen maandagavond op de jaarvergadering van het Toeristisch Platform Meerlo- Wanssum. Bij elke gemeentelijke herinde ling is het een heet hangijzer: de hoogte van de plaatselijke belas tingen. Verwonderlijk was het dan ook niet dat Litjens maandag de vraag kreeg voorgelegd of toeris tische ondernemers uit Meerlo, Swolgen en Tienray straks in Horst aan de Maas zullen worden geconfronteerd met een hogere toeristenbelasting. De wethouder wilde echter nog niet op de zaken vooruitlopen. Hij weigerde te garanderen dat een verhoging uit zal blijven: "Harmonisering van de tarieven is een onderdeel van het fusietraject. Hoe dat proces pre cies verloopt, valt nu nog niet te voorspellen. Garanties kan ik daar om niet geven.'Wel maakte Litjens duidelijk dat wat hem betreft niet de hoogte van de toeristenbelas ting prioriteit heeft, maar de kwa liteit van de dienstverlening door de gemeente: "Komt er een één loketfunctie? Komt er één vast aanspreekpunt? Dat zijn de vragen waar het om draait. In Horst aan de Maas is toerisme en recreatie een speerpunt. Waar dat uit blijkt? Laat ik een ding noemen: wij stel len straks een betaalde kracht aan om ondernemers in deze sector te faciliteren. Wij her- en erkennen toeristische ondernemers, laat iedereen daarvan overtuigd zijn." Laatste weduwencafé In café Staccato inTegelen vindt op zondag 21 december voor de laatste keer een bijeenkomst plaats voor weduwen en weduw naars. De bijeenkomsten vinden in 2009 plaats op een nieuwe locatie en met nieuwe begelei ding. De bijeenkomst vindt plaats vanaf 14.00 uur in café Staccato aan de Grotestraat inTegelen.Voor meer informatie kan men contact opnemen met An Driessen van de Stichting Wel.Kom via telefoon (077)3266300. lijke platforms komen waarin alle recreatieve en toeristische infor matie wordt gebundeld. Pluimpjes zoals wethouder Hei dens die gaf aan het Toeristisch Platform werden er deze avond verder niet al te veel uitgedeeld. De discussie spitste zich vooral toe op de vraag waarom de stem van de recreatief-toeristische sector onvoldoende wordt gehoord. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de agrarische sector. Die weet zich overal vertegenwoordigd waar het er werkelijk toe doet. Vooral de Horster wethouder wist de zaak met enkele prikkelende opmerkingen op scherp te zetten: "Volgend jaar zijn er verkiezingen. Nu zijn de politieke partijen bezig met het schrijven van hun verkie zingsprogramma's. Zorg ervoor dat ze ook oog krijgen voor jouw Hoewel de gemeente Meer lo-Wanssum over een jaar in tweeën wordt gesplitst, houdt het Toeristisch Platform voor lopig nog niet op te bestaan. Dit maakte de voorzitter van het platform, Jan Bartels, afge lopen maandagavond bekend tijdens de jaarvergadering. Op 1 januari 2010 zal de gemeente Meerlo-Wanssum een zachte dood sterven. Aanvankelijk leek het erop dat het Toeristisch Platform Meerlo-Wanssum, een Het college van Burgemees ter en Wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum kiest ervoor om de nieuwe bui tensportaccommodatie Noord te ontwikkelen op de locatie 't Hoogveld in Blitterswijck. Dat heeft het college woens dagavond bekendgemaakt. In zijn besluit heeft het college naar eigen zeggen ruimtelijke, financiële en maatschappelijke aspecten afgewogen. Het col lege had, naast 't Hoogveld, de keuze uit de bestaande loca ties De Broekberg en Bergsbos en een nieuw te ontwikkelen locatie aan de Helling, gelegen tussen Meerlo en Wanssum. Het college heeft de beide ver enigingen BW '27 en SV Uni ted in een persoonlijk gesprek op de hoogte gesteld. De gemeente ging op zoek naar twee nieuwe locaties: een in Zuid en een in Noord. Belangrijke rede nen hiervoor zijn dat de bestaan de accommodaties te kampen hebben met onder andere achter stallig onderhoud, een overschot aan velden, toenemende exploita tielasten en dalende ledenaantal len. Door de krachten te bundelen ontstaan betaalbare, beheersbare en toekomstbestendige sportac commodaties. Voor sportpark Zuid belangen. Als sector moet je daar invloed op uit proberen te oefe nen." Litjens hamerde verder op het belang van regionale samenwer king: "Een platform zoals hier in Meerlo-Wanssum is natuurlijk een prima initiatief. Maar we moeten ook over de gemeentegrenzen heen durven kijken. Noord-Lim burg heeft niet één smoel, nee, we hebben heel veel verschillende gezichten. Onze kracht is juist dat we binnen een uur rijden alles hebben wat een toerist maar wil. Dat dient veel beter voor het voet licht te worden gebracht." Een visie die wethouder Hei dens alleen maar kon onderschrij ven: "Het heeft geen zin om angst vallig te gaan zoeken naar het unieke van elke plaats afzonder- sinds vier jaar bestaand samen werkingsverband van toeristische en recreatieve ondernemers, een zelfde lot beschoren zou zijn. Het bestuur is echter teruggekomen op die gedachte. Daardoor zal het platform in elk geval voorlopig nog een tijdje voortbestaan. Wat een belangrijke rol speelde bij het besluit om het platform te conti nueren, is het feit dat er in Horst aan de Maas en Venray vooralsnog geen soortgelijk samenwerkings verband bestaat. Jan Bartels: "Zo lang er in Horst aan de Maas en zijn de vragen over welke partijen meedoen en op welke locaties reeds beantwoord. Nu het college een keuze heeft gemaakt, kan ook de werkgroep voor Zuid verder. Door de ophanden zijnde gemeen telijke herindeling, waarbij Meer lo-Wanssum gesplitst wordt, moest het college ook rekening houden met de fusiepartners: de gemeen te Venray (sportpark Noord) en de fusiegemeente Horst aan de Maas (sportpark Zuid). De ontwikkeling van een nieuwe buitensportaccommo datie heeft ook gevolgen voor andere gebruikers op De Broek berg in Wanssum en Bergsbos in De Boomteeltstudieclub Horst aan de Maas is gestart met een winterledenwerfactie binnen de sector boomteelt. In samen werking met accountants, belas tingadviseurs en juristen (ABAB) zijn veel boomtelers uit de regio Noord-Limburg en Oost-Brabant achterhaald, die via internet of per post zullen worden benaderd. De Boomteeltstudieclub Horst aan de Maas is opgericht in 2006 en bestaat uit zo n 45 verenigde ondernemers in de boomteelt. lijk. Het is het geheel dat Noord- Limburg te bieden heeft waar bezoekers op af komen. Je moet de regio uitventen." Dat er op het gebied van samen werking nog een wereld te win nen is, werd pijnlijk duidelijk aan de hand van het voorbeeld van bewegwijzering. Elke gemeente en elke organisatie heeft zo zijn of haar eigen bordjes en paaltjes om bezoekers te wijzen op al het moois dat deze regio te bieden heeft. Uniformiteit is ver te zoe ken, toeristen dreigen soms let terlijk de weg kwijt te raken. Tot grote ergernis van Leon Litjens, die deze zaak al op verschillende plaatsen heeft aangekaart. Zon der al te veel resultaat: "De kans op een Eiffeltoren in Noord-Lim burg acht ik groter dan uniforme bewegwijzering." Venray niets vergelijkbaars is, wil len we deze groep bij elkaar hou den. Als collectief sta je sterker, je hoeft je niet als solist te presen teren op de gemeentehuizen in Horst en Venray. Bovendien hoor je overal dat we als ondernemers in de recreatief-toeristische sector over gemeentegrenzen heen moe ten kijken.Als we als platform ook na de splitsing van de gemeente doorgaan, brengen wij dat in feite al in de praktijk. Op die manier kunnen we mogelijk nog een voortrekkersrol vervullen." Meerlo. Het college heeft afge sproken voor de postduivenver eniging, de motorclub, het kin dervakantiewerk, Jong Nederland en jeugdsportkampen een apart overleg- en besluitvormingstraject te volgen. Volgende week heeft de gemeenteraad de gelegenheid te reageren op het collegebesluit. In een latere raadsvergadering zul len de fracties een besluit over de keuze van het college nemen. Verwacht wordt dat fusiepartner Venray een projectplan zal ont wikkelen, tot de fusiedatum van 1 januari 2010 onder de verant woordelijkheid van het Meerlo- Wanssumse college. Zij willen door onderlinge uitwis seling van kennis op het gebied van teelttechniek en ondernemer schap en vereniging een gespreks partner zijn en een klankbord functie vormen voor overheid en andere partijen en zo een zinvolle bijdrage leveren aan de sector. Tijdens deze actie ontvangt elk nieuw lid een snoeischaar, indien het inschrijfformulier voor 15 januari verstuurd is. Meer informatie staat op www. boomteeltstudieclub.nl. Gedeputeerde Bert Kersten (PvdA) van de provincie Limburg heeft in een officiële reactie de jongeren van SOS Meerlo-Wans sum bedankt en gecomplimen teerd voor het zo prachtig beschil deren van de bushaltes in de gemeente Meerlo-Wanssum. Ker sten zou bij de officiële overdracht aanwezig zijn geweest als hij niet op het allerlaatste moment andere verplichtingen had in het pro vinciehuis te Maastricht. Volgens het lid van Gedeputeerde Staten geven de jongeren van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum daadwerkelijk het goede voorbeeld/Jullie zor gen voor een positief beeld over jongeren door je vrijwillig in te zetten voor een betere en mooi ere samenleving. Dat waardeer ik zeer", schrijft Bert Kersten aan de jongeren. De in Venray woonach tige gedeputeerde weet zeker dat de burgers van Meerlo-Wanssum trots op de SOS-jongeren zijn en dat ze graag in de beschilderde abri's verblijven in afwachting op de bus. Deputé Kersten reageerde een half jaar geleden onmiddellijk positief toen hij gevraagd werd om als provincie Limburg een bijdrage te geven in de onkosten van dit kunstproject. Met de finan ciële bijdragen van de provincie, Veolia Transport en de gemeente Meerlo-Wanssum is het project gefinancierd. Burgemeester en wethouders: Donderdag 11 december 2008 - Pagina 15 Meerlo-Wanssum Regio Branding Kwaliteits Arrangementen Bestaand aanbod in kaart brengen 1 Thematiseren 3. Op de kaart zetten 4 Gids uitgeven en website maken 5, Aanbod maken (individueel, gezinnen groepen, doelgroepen) 6. Onderbrengen bij reisoAnisaties en belangengroepen

Peel en Maas | 2008 | | pagina 15