"Iets voor een ander betekenen" 'Broekhuizen moet sneller kades krijgen' Intentieverklaring stageplaatsen getekend Aftrap landelijke Historisch Platform Venray groeit en bloeit campagne EEN NIEUW KUNSTGEBIT KOST U BIJ ONS ECHT NIETS MondZorg mowïOZO Experience TheWWgW Moment m 1 VENRAY Patersstraat 16, 5801AV Venray 0478-514468 PEEL EN MAAS Dorpsraad faliekant tegen woningbouw in natuur langs Maas Mongozo presenteert nieuwe smaak De dorpsraad van Broekhui zen en Broekhuizenvorst is niet gerust op de plannen voor de Maas. Theo Holleman sprak zijn bezorgdheid uit over Broekhuizen dat nog steeds onbeschermd is. "De kades zijn al zolang beloofd. Maar er is nog steeds niets gebeurd." Om de bewoners te bescher men tegen grote overstro mingen zoals in 1993 en 1995 moet de rivier uitgediept en verbreed worden. Daarnaast komen er kades, enkele hoog watergeulen en worden slui zen, stuwen en bruggen aan gepast om de rivier meer vrij baan te geven. Het is een mil joenenoperatie die niet alleen door de overheid betaald kan worden. Met de bouw van woningen en het winnen van zand en grind moet de uitvoe ring van de Maaswerken kos tenneutraal gebeuren. Dinsdag vond er in het gemeen tehuis van Horst een informatie bijeenkomst plaats. Voor 2015 moeten overal kades zijn aange legd. Tot nu toe is dit alleen in de grotere plaatsen Roermond,Venlo en Gennep gebeurd. Hiermee is 70 procent van de Maasbewoners alvast 'veilig'. De bewoners ach ter de kades worden gemiddeld nog maar een keer in de 250 jaar getroffen door de Maas als die ver buiten zijn oevers treedt. Door de klimaatverandering zullen er in de toekomst vaker grote overstromingen voorko men. Door de stijging van de zeespiegel zal ook het peil in de Maas naar verwachting tachtig centimeter hoger worden. Een bewoner van Broekhuizen ziet de bui al langer. "Er moet snel iets gebeuren. Als er binnen een paar jaar weer hoogwater komt, dan zal de schade in het dorp enorm zijn. Niet alleen aan de woningen maar ook het achterland wordt getroffen. Broekhuizen is een van de weinige dorpen die nog niets heeft." De gemeente Horst aan de Maas heeft al geld opzij gezet voor het versneld aanleggen van kades in Broekhuizen. Die moeten er sowieso in 2015 zijn. De oude Maasarm tussen Ooijen en Wanssum is een belangrijk onderdeel van de Maaswerken. De dorpsraad van Broekhuizen en Broekhuizenvorst verzet zich tegen de bouw van honderd woningen langs de Maas. "Die prachtige natuur is uniek in Nederland en die mag niet ver stoord worden. Wij willen alleen woningbouw in het dorp of vlak langs de rand", zei Holleman die het niet ziet zitten de plannen van de oude Maasarm te laten uitvoeren door commerciële par tijen. Het Rijk wil als experiment 'gebiedsconcessie' toepassen bij Ooijen-Wanssum. De overheid maakt de plannen maar de uitvoe ring wordt aan een consortium van bedrijven overgelaten. Dit zou slagvaardiger werken. "Commerci ële organisaties zijn alleen gericht op winst", aldus Theo Holleman. "Dit moeten we niet toelaten in dit gebied met zijn hoge natuur waarden. We kunnen beter in zee gaan met ideële stichtingen als Staatsbosbeheer, Limburg Land schap of Natuurmonumenten." De dorpsraad van Grubben- vorst hoopt dat de dorpen ook een graantje meepikken van de winsten bij de delfstoffenwinning. "Het extra geld willen we beste den aan het groen en het dorps centrum", zei Maarten Dolmans. De DCM (Delfstoffen Combina tie Maasdal) gaat drie hoogwater geulen uitdiepen. Met de komst van de geul in Grubbenvorst daalt het peil in de Maas met 8 tot 10 centimeter. In Lottum komt niet alleen een hoogwatergeul maar worden tevens de weerden ver laagd. Dit levert een lagere Maas stand van 15 centimeter op. De geul in Lomm is goed voor 10 cen timeter verlaging. Langs de drie geulen wordt 300 hectare natuur aangelegd. Bewoners en dorps raden zijn bezorgd dat er straks immense waterplassen overblij ven zoals in Midden-Limburg het geval is. "Die dode en diepe grind- gaten willen we hier zeker niet", zei Chris Bartels uit Grubbenvorst. Jan Molleman, projectleider van de provincie, kon hem gerust stellen. "Nee, u hoeft hier niet te vrezen voor zo'n grote grindplassen." Jan van de Mortel van DCM zegde toe dat een deel van de opbrengst ten goede komt aan de lokale bevolking. "De ontgrinders werken nu heel anders dan voor heen. Maatschappelijk draagvlak staat nu hoog in het vaandel." Kees Jan van den Herik van De Maaswerken zei dat ondanks alle dure maatregelen de Maas altijd een overstromingsgebied zal blij ven. In de afgelopen eeuw is er teveel terrein van de rivier inge pikt voor woning- of kassenbouw. "Dit kon niet ongestraft blijven." Volgens Van den Herik is het een gigantische klus om voor 2015 overal sluitstukkades aan te leg gen. "De Maas is niet zo eenvoudig te beveiligen. Het is complex want de kades moeten ook landschap pelijk inpasbaar zijn." De aanleg van hoge dijken is ongewenst omdat daardoor het zicht op de rivier wordt ontnomen. Carl Jans sen van de Maaswerken vertelde dat de sluitstukkades nog in de planfase zitten. "De aanleg zal niet voor 2011 kunnen beginnen." Jan Molleman van de provincie hoopt dat er snel duidelijkheid komt. Hij zei dat Broekhuizen en Broekhuizenvorst niet alleen gebaat zijn met de aanleg van kades. "De reactivering van de oude Maasarm tussen Ooijen en Wanssum levert een aanzienlijke verbetering op voor Broekhuizen." In het sfeervolle Amsterdamse restaurant Umoja werd donderdag een nieuwe smaak aan het assorti ment van biermerk Mongozo toe gevoegd. Mongozo Mango is een sprankelend fris exotisch fruit- biertje, waarmee het merk zich volledig richt op de doelgroep vrouwen rond de dertig jaar oud. Een landelijke campagne, met gedurfde, onorthodoxe fotografie, moet er voor zorg gaan dragen dat het merk ook daadwerkelijk meer landelijke bekendheid gaat genie ten. Dat het merk dit gelijktijdig lanceert met de viering van het tienjarig jubileum kan geen toeval zijn. En dat is het dan ook niet. Jan Fleurkens, directeur en medeop richter van het merk, refereerde er in zijn speech al aan: "Na tien jaar heeft Mongozo een unieke plaats binnen de biermarkt ingenomen en het wordt tijd de vleugels uit te slaan en een bredere doelgroep te gaan bedienen." De avond werd gepresenteerd door Krishna Bozilovic, bekend van televisie. Een living statue zat gedurende de gehele presentatie in een ei. Voor de genodigden was haar aanwezigheid aanvankelijk een groot vraagteken. Pas toen de Jan Fleurkens samen met Kris- tina Bozilovic in de spotlight. muziek in het restaurant begon op te zwellen, kwam de living sta tue in beweging, stapte zij uit het ei, om vervolgens een glas Mon gozo Mango voor zichzelf in te schenken. Dit alles tezamen met een diapresentatie van de cam- pagnebeelden op een aantal grote videoschermen in het restaurant, maakte deze presentatie compleet. De smaak van het nieuwe biertje viel zeer goed bij de aanwezigen. Mongozo lijkt klaar voor een zin derend en exotisch 2009! Gasten staan voorop voor medewerkers Hospice Zenit Op het Raayland College inVen- ray hebben drie partijen maandag een intentieverklaring getekend voor de organisatie en uitvoering van de maatschappelijke stages in de gemeente Venray. De verklaring werd getekend door het Raayland College, de gemeente Venray en het Steunpunt Match. Met de over eenkomst willen de drie partijen voor de periode 2009-2011 hun relatie versterken als het gaat om het aanbieden van stageplaatsen aan leerlingen in het onderwijs. De drie partijen willen een gezamenlijke stagevisie ontwik kelen om zo een goede basis te leggen om na 2011, wanneer de maatschappelijke stage van overheidswege verplicht wordt gesteld, op verder te borduren. In de toekomst willen het Raayland College en Steunpunt Match, de De gezet. handtekeningen worden organisatie die het vrijwilligers werk in Venray regelt, de zaken beter op elkaar afstemmen. Stichting Molen 'Nooit Gedacht' Merselo nieuw lid Onlangs hield het Historisch Platform Venray onder grote belangstelling van de dertig aangesloten organisaties zijn laatste kwartaalvergadering van dit jaar. Bij afwezigheid van voorzitter Peter Teeuwen, die genoot van een vakan tie in Nieuw Zeeland, mocht vicevoorzitter Ernest Raedts de vele aanwezigen welkom heten. In zijn openingswoord refereerde hij met grote trots aan de onlangs gehouden uitreiking van De Wakkere Piëlhaas. Deze hoge Venrayse onderscheiding werd onlangs, vanwege de grote inzet voor het sociale en culturele aspect binnen de Venrayse samenle ving gedurende langere tijd, aan het Historisch Platform toegekend. Zowel het bijbeho rende beeldje als de oorkonde zal een ereplaats krijgen in het Erfgoedhuis. Ook in deze kwartaalvergade ring werden weer enkele financi ële ondersteuningen verleend. Zo werd een bedrag van 750 euro toegekend voor de uitgave van een herdenkingsboek over 150 jaar Koninklijke Harmonie Euter pe. De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray mag een bedrag van 1000 euro tegemoet zien voor de plaatsing van een beeld dat blijvend moet herinne ren aan de beroemde hengst Nico van Melo en aan de Hengstenas- sociatie Vooruitgang Venray-Horst- Sevenum e.o. Sjeng Smits en Jan Strijbos gaven een terugblik over de suc cesvolle activiteit 'Zwetsen in de Kroeg' en over de vele activiteiten in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed. 'Zwetsen in de Kroeg' kreeg een zeer eervolle nominatie voor de Week van de Geschiedenisprijs. Uit meer dan zeshonderd landelijke aanmel dingen werd Venray met negen andere activiteiten genomineerd. De uiteindelijke winnaar werd het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk (Zeeland) met verhalen over de watersnoodramp in 1953, ver teld door grootouders aan hun kleinkinderen. Het Jaar van het Religieus Erf goed stond in Venray op diverse momenten en met een breed scala aan activiteiten in de belang stelling. Op de provinciale en landelijke website staken de Ven rayse activiteiten in zowel kwali teit als kwantiteit zeer positief af ten opzichte van het totaal aantal evenementen. Penningmeester Charles de Vilder deed verslag van de financiële positie van het HPV en gaf enige toelichting op de voorgenomen wijziging van het gemeentelijke subsidiebeleid. Een verzoek van de Stichting Molen 'Nooit Gedacht' Merselo voor toetreding tot het Historisch Platform Venray werd door de ledenvergadering positief beant woord. Genoemde stichting is de eenendertigste cultuurhistorische organisatie onder de koepel van het platform. De stichting staat onder voorzitterschap van Johan Zegers uit Merselo. Vicevoorzitter Ernest Raedts deelde mee dat er een verzoek binnengekomen was van het col lege van burgemeester en wethou ders van Venray om een bezoek te brengen aan het Erfgoedhuis en het Digilab. Het college wil zich graag op de hoogte stellen van de werkzaamheden van het platform en van de vrijwilligers die zich bezighouden met de digitalise ring van documenten, foto's, films, e.d. voor Rooynet. Het bezoek zal plaatsvinden in februari/maart 2009. Rooynet timmert al behoorlijk aan de weg, maar zal binnenkort nog een extra publiciteitscam pagne op touw zetten. Ook van omliggende gemeentes is er veel belangstelling voor Rooynet. In de gemeente Horst aan de Maas is onlangs nog een presentatie ver zorgd en het Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen legde vorige week een bezoek af aan het Erfgoedhuis en het Digilab, waar de leden uit onder meer Baarlo, Horst, Sevenum en Meerlo- Wanssum uitgebreid geïnformeerd werden. Ronduit jammer was de aankon diging dat platformsecretaris Afko Schoonbeek kenbaar gemaakt had, dat hij tijdens de februarivergade- ring van 2009 zou willen terug treden als bestuurslid. Er zal dus naarstig gezocht moeten worden naar een opvolger. Bij de rondvraag kwam naar voren dat er bij een enkele organi satie behoefte was aan een cursus oud schrift. Deze is op initiatief van het platform eerder al eens gegeven, maar het bestuur zal bekijken of een herhaling moge lijk is. Sjeng Ewalds, secretaris van de Geschiedkundige kring Venray e.o., vestigde de aandacht op een onderzoek naar Limburgse paar- denhamen, paardentuig en zadel makers. Iedereen die daarover enige informatie heeft, kan met hem contact opnemen (tel.0478- 585096 e-mail: jmpewalds@ home.nl). Niets meer aan de orde zijnde werd deze laatste kwartaalverga dering van 2008 met dank aan de leden en vrijwilligers gesloten. Hospice Zenit geeft zorg aan ernstig zieke mensen die niet meer beter kunnen worden en die (juist daardoor) veel behoefte hebben aan onder steuning in medisch, verpleeg kundig, psychologisch, sociaal en spiritueel opzicht. Naast de mantelzorgers staat in het hospice een team van mede werkers en vrijwilligers klaar om de gast maar ook zijn naas ten te helpen en ondersteunen in die laatste levensdagen. Zij vinden veel voldoening in hun werk in het hospice. Er werken twintig professionele medewerkers in Hospice Zenit, in een team van verpleegkundi gen, verzorgenden en helpenden. Daarnaast werken momenteel 104 vrijwilligers in het hospice. 51 in de directe zorg; zij onder steunen de verpleegkundigen aan het bed en bij andere taken. De 53 andere vrijwilligers onder steunen meer taakgericht. Zij zor gen voor de maaltijden, de tuin, de sfeer, de was, technische klus sen, nazorg en de nieuwsbrief, en dan is de opsomming nog niet compleet. Een aantal vrijwil ligers is zelfs in meerdere werk groepen actief. De professionele medewerkers werken samen met de vele vrijwilligers. "Plaats, taak en verantwoordelijkheid zijn dan wel uiteenlopend, maar de een kan niet zonder de ander", zegt coördinator Cis van Deurssen. "Allemaal dragen wij ons steentje bij om het werk van het hospice goed te kunnen doen." BINDING Die verbondenheid blijkt ook, als Jacqueline de Rid der (verpleegkundige), Juul Schuurmans(vrijwilliger directe zorg en nazorg), Piet Lensen (vrij williger tuin en technische dienst) en Harrie Bovee (vrijwilliger tuin) vertellen over hun werk in Hos pice Zenit. Ieders bijdrage doet ertoe. Piet ervoer dat al voor de opening van het hospice. "De professionals ontwierpen de tuin, maar de vrijwilligers dachten net zo hard en enthousiast mee." Hoe verschillend de achtergrond van de medewerkers - professioneel en vrijwillig - ook is, zij zijn zonder uitzondering erg gemotiveerd om dit werk te doen. "Met name voor terminale patiënten kon ik noch in ziekenhuis noch in de wijk die zorg geven die ik wilde geven. Dat kan hier wel", zegt verpleegkun dige Jacqueline. Vrijwilligster Juul heeft heel bewust gekozen voor de directe zorg - een dagdeel per week. Daarnaast organiseert zij, met de nazorggroep, de herden kingsdiensten. "Uit eigen ervaring weet ik hoe belangrijk goede zorg is, en ook hoe belangrijk het is dat je het als naaste goed kunt doen. Daar kan ik mensen hier bij helpen. Hen rust en ondersteu ning geven, geeft mij rust en vol doening." Harrie had tijd over, en wilde graag wat betekenen voor anderen. De directe zorg trok hem echter niet; hij dacht meer aan het verzorgen van de nieuws brief. Het werd de zorg voor de tuin. "Een mooie omgeving draagt ook bij aan iemands gemoedsrust." Piet en Harrie hebben in principe niet direct contact met de gasten in het hospice. "Maar als wij in de tuin werken - alle gastenkamers hebben direct zicht op de tuin en hebben een eigen terras - maken sommigen graag een praatje. Daar nemen we dan alle tijd voor, leu nen letterlijk even op de schop. Soms leren gasten ons zelfs nog iets", zegt Piet. Jacqueline: "Wij merken ook dat mensen de tuin belangrijk vinden. De natuur kan hen zoveel bieden." De vrijwilligers zijn zich er erg van bewust dat hun werk dan wel vrijwillig, maar zeker niet vrijblij vend is. Wie bij de directe zorg betrokken wordt, volgt ook eerst een verplichte cursus. Medewer kers en vrijwilligers samen creë ren voor de gasten en hun naasten een prettige leefomgeving waar zij zichzelf kunnen zijn, waar zij zich thuis kunnen voelen en bezoek ontvangen. En waar zij zorg op maat en naar eigen wens krijgen. Daarvoor zorgen niet alleen de verpleegkundigen en de vrijwilli gers van de directe zorg, maar ook andere vrijwilligers, van de koks tot de klusjesmannen en de vrij willigers die de was doen. Zoals Jacqueline het verwoordt: "Wij draaien samen dit huishouden." Zij vervolgt: "Dat is onbetaalbaar, en niet alleen in de letterlijke zin van het woord. Dit werk kan het hospice alleen maar doen dankzij de vrijwilligers." Belastend vinden de (vrijwillige) medewerkers hun werk niet. "Je moet geen verwach tingen hebben. Alleen er zijn en iets doen, als dat kan." Jacque line: "De buitenwacht denkt dat dit werk zwaar is. Ik ervaar dat niet zo. We vinden in elkaar een klankbord, en er is ook intervisie. Zelf ervaar ik het hospice als een warme deken." Juul: "De sfeer is altijd goed; soms 'geleefd', soms sereen. Als iemand overlijdt is het even wat stiller in huis; dan bran den we ook een kaars. In deze levensfase zijn mensen heel puur in wat er voor hén echt toe doet." Als het thuis niet (meer) gaat, is het hospice het beste alternatief, daar zijn zij het roerend over eens. Hun eigen rol is ondergeschikt, de gast staat altijd voorop. "Je weet dat je wat betekent. En dan ga je weer naar huis." Kijk voor meer informatie over werken in Hospice Zenit op www. hospicezenit.nl of neem contact op met coördinator Cis van Deurs sen, tel. 0478-551434. en implantaat gedragen protheses Wij nemen Uw eigen risico voor onze rekening www.centrum-mondzorg.nl Donderdag 4 december 2008 - Pagina 9

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9