Einde aan grote overschotten 'Mi zorg de Keizer VVV-winkel uit rode cijfers Politie lost 67 inbraken op Nieuwe plek skatebaan 60 jaar rechten van de mens Opheffingsuitverkoop "Geldbedrag enorm belangrijk voor ons project" Tienerdisco draait weer PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Klein verlies ondanks sterk gestegen inkomsten uit bouwleges Het jaar 2008 zal de gemeen te niet afsluiten met een groot overschot. De laatste jaren hield Venray telkens circa 2 miljoen euro over. Hiermee werden de reserves aangevuld terwijl de helft van het over schot ging naar de renovatie van het gemeentehuis. Vol gens de laatste cijfers - bijge werkt tot september - koerst de gemeente dit jaar af op een verlies van 550.000 euro. Woensdag in de commissie Mid delen kon wethouder Patrick van der Broeck (CDA) op de valreep goed nieuws melden. Want de bouwproductie,die momenteel op volle toeren draait, brengt 700.000 Tijdens een gala in Berlijn heeft Sabriye Tenberken een prijs van het Duitse magazine Bild der Frau gewonnen. Tenberken werd samen met vier andere vrouwen, die ieder 10.000 euro mochten ontvangen, genomineerd. Via een euro extra aan legesinkomsten op. De helft van deze meevaller komt ten gunste aan het jaarresultaat dat ongeveer op twee ton negatief zal uitkomen. Grote overschotten of tekorten zijn in de toekomst niet meer te verwachten. Vaak werden ze ver oorzaakt door incidentele mee- of tegenvallers. Die worden voortaan zoveel mogelijk in de begroting meegenomen. Zoals de jaarlijkse winstuitkering van Essent. Er zal scherper begroot worden zodat grote afwijkingen, zoals nu met de bouwleges, niet of nauwelijks nog voorkomen. Twee keer per jaar (in juni en november) verschijnt de online verkiezing kreeg Sabriye Tenberken de meeste stemmen, waardoor zij naast de 10.000 euro nog een bedrag van 30.000 euro mocht ontvangen. Bild der Frau eerde Tenberken voor haar werk met blinde kinderen in onder bestuursrapportage met de finan ciële tussenstand. René Houben (inVENtief) vindt de rapportage gedetailleerd maar ook te mager. "Er worden alleen afwijkingen gemeld. Soms zijn ze fors, van wel 20 of 30 procent. Maar er staat nergens hoe er wordt bijgestuurd. Ook bij de investeringen ont breekt de uitleg. Grote afwijkingen vragen toch om een verklaring" VERWEND Frans van der Kruijf (WD) kan er mee leven dat 2008 geen over schot laat zien. "We zijn er niet blij mee maar het valt te begrijpen.We zijn de laatste jaren ook erg ver wend geweest.'WD en SP wijzen op de gevolgen van de kredietcri- meer Tibet. Sabriye Tenberken is een blinde vrouw uit Duitsland die samen met Venraynaar Paul Kronenberg het leven van blinde kinderen in Lhasa (Tibet) een totaal andere Het is zestig jaar geleden, op 10 december van dit jaar, dat in 1948 de Universele Verklaring is aange nomen door de leden van de Ver enigde Naties. De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens bevat der tig artikelen die mensenrechten vastleggen die voor iedereen en altijd gelden. Vandaag de dag is de Universele Verklaring 's werelds breedst aanvaarde tekst, met ver talingen in tenminste 335 talen. De verklaring vormde de basis voor de ongeveer driehonderd mensenrechtenverdragen en -ver- klaringen die de Verenigde Naties sinds 1948 hebben aangenomen. Deze week worden er door scho lenwerkers gastlessen op het Raayland College gegeven. In de lessen komt vrijheid van menings uiting centraal te staan. Op 10 december wordt er op het Raay land College actiegevoerd worden om te Vlammen voor de vrijheid. Vanaf 3 december is er een foto expositie ter gelegenheid van de 60e verjaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens te zien zijn in de biblio- Kerstkrans maken Bezoekers van moedercentrum EVA in Venray kunnen op woens dag 10 december van 19-30 tot 22.30 uur deelnemen aan een workshop kerstkrans maken. De workshop wordt verzorgd door medewerkers van de Wieneshof in Oostrum. Onder deskundige leiding wordt in het atelier een krans gemaakt van verschillende soorten groen. Een krans die zowel binnen als buiten tot zijn recht komt. Wie niet beschikt over eigen vervoer kan dit aangeven bij aanmelding. Deelnemers kunnen worden opgehaald bij EVA. De workshop wordt gehouden aan de Wieneshof aan de Mgr. Hans- senstraat in Oostrum. Aanmelden kan bij EVA via telefoonnummer (0478) 510035, via e-mail moe- derce@planet.nl en persoonlijk bij EVA aan de Paterslaan. sis. "Dat gaat ook de financiën van de gemeente Venray raken", denkt Elianne Sweelssen (SP). Theo Mulders (Samenwerking) herinnerde eraan dat de raad er zelf'schuld' aan is dat het resultaat nu veel lager uitvalt. "Want er zijn nogal wat besluiten genomen die geld kosten buiten de begroting om." Toon Loonen (CDA) heeft er geen moeite mee. "Want het creë ren van een overschot is geen doel op zich.We zijn er zeker niet nega tief over. Er worden momenteel veel zaken opgepakt. We moeten doen wat gedaan moet worden." Ook Henk Bisschops (PvdA) heeft begrip voor de nieuwe situatie. "Als je realistischer begroot, dan kan het voorkomen dat je een keer wending heeft gegeven. Paul Kro nenberg is razend enthousiast nu de prijs naar Sabriye is gegaan: "Het geldbedrag is enorm belang rijk voor ons Braille Without Bor ders-project. Met het extra bedrag kunnen we ons project in Lhasa theek van Venray. Op 10 decem ber wordt er op het treinstation in Oostrum van 16.45 tot 19.15 uur een fakkelwake gehouden. Trein- passagiers krijgen hierbij flyers uitgedeeld. Op 21 december gaat Amnesty Peel Maas in het Ven- rayse centrum een stand inrichten om samen met de inwoners van Venray en omstreken de 60e ver jaardag van de UVRM te vieren. Deze stand is van 13.00 tot 16.00 uur te bezoeken. De Amnestyle- den gaan mensen oproepen mee te doen aan de actie Vlammen voor de Vrijheid om door middel van sms of internet (www.amne- sty.nl) hun steun te betuigen aan drie vrouwelijke mensenrechten- voorvechtsters. Tevens is er door middel van het uitzetten van waxi nelichtjes een grote kaars worden gevormd waarbij eenieder wordt uitgenodigd om met zelf mee gebrachte kaarsen een de grote kaars zo vlammend mogelijk te laten stralen. In Amsterdam begint de campagne Vlammen voor de Vrijheid op 10 december met de gelijknamige tv-uitzending vanuit Theater Carré in Amsterdam, een samenwerkingsverband tussen Amnesty en de VARA. Lourdes centraal Op donderdag 11 december wordt in Tienray een informatie avond gehouden over de Lour- desbedevaarten van de Limburgse Bedevaarten in 2009 in het paro chiecentrum de Winkel achter de kerk van Tienray. Aanvang: 19-30 uur. Tijdens de informatieavond is onder meer een dvd te zien over Lourdes en de bedevaarten. Ook vertelt pastoor Verheggen nog iets over de betekenis van Lour des en over de geestelijke invul ling van de bedevaarten. niet ontvangen? Bel 582877! negatief uitkomt. Daar hebben we geen problemen mee." Frans van der Kruijf (WD) wijst erop dat de komende jaren, en vooral 2009, er rooskleuriger uitzien. Voor wethouder Patrick van der Broeck (CDA) is het ideaalbeeld dat de begroting ook het eind plaatje is. "Door steeds scherper te begroten komen we op het punt van een sluitende exploitatie ."Van der Broeck vindt dat de gemeente zich niet moet laten afschrikken door de kredietcrisis. De hoge legesinkomsten laten zien dat er in Venray veel gebouwd wordt "We moeten gewoon doorgaan en niet op de rem gaan staan", meent de wethouder. Op de foto van links naar rechts: Paul Kronenbergtv-pre- sentatrice Birgit Strowange, Sabriye Tenberken en presenta tor Kai Pflaume. weer een jaar langer betalen." Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray in De Kemphaan aan het Kennedy- plein in Venray is weer open op maandag 8 december. Het café is een maandelijkse informele bijeenkomst waar mensen met dementie, familieleden, hulpverle ners en andere belangstellenden elkaar in een ongedwongen sfeer kunnen ontmoeten om ervarin gen uit te wisselen en te leren over dementie en aanverwante thema's. Het thema voor deze avond is; de zorgboerderij. Gast sprekers zijn mevrouw G. Janssen en mevrouw A. Janssen, namens zorgboerderij De Haam. De inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19-30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. Voor meer infor matie kan men contact opnemen met het Informatiecentrum Gees telijke Gezondheid via telefoon (0478)527066. Expositie in Keyzerstaete In Keyzerstaete aan de Maashe- seweg (te bereiken via ingang Keijzersveld) hangen zo'n twintig doeken van de Venrayse kunstena res Anne Haeyen. Deze kleurrijke expositie met oudere en ook nieu we schilderijen verbeeldt de mens in allerlei hoedanigheden. U bent zeer welkom om deze werken onder kantooruren te bekijken. Indien u geïnteresseerd bent graag even contact opnemen met Inther, telefoonnummer 0478-502575. Dorpsraad Ysselsteyn De Dorpsraad Ysselsteyn houdt op maandag 8 december vanaf 20.00 uur een extra openbare ver gadering in zaal Roelanzia inYssel- steyn. Op de agenda staat een inleiding door Piet Kroft, voorzit ter Match: Steunpunt vrijwilligers werk Venray, met als thema Wat kan Match voor uw vereniging betekenen? Verder komen aan de orde de stand van zaken woning bouw fase 2, informatie AED (externe defibrillator), het nieuwe SMS-alert en de website. De WV-winkel in Venray zal dit jaar met een kleine winst afsluiten. Hiermee komt een einde aan enkele verliesge vende jaren. Na het uiteenval len van de regionale VW heeft Venray samen met Venlo, Hel den en Maasbree per 1 janu ari 2008 de stichting Toerisme Noord-Limburg opgericht. Beheer en exploitatie van de lokale VW-vestigingen vallen onder de nieuwe stichting, die gevestigd is in het pand van het VW-kantoor aan het Hensenius- plein. De gemeente Venray steekt er jaarlijks 40.000 euro in. De omzet is in het eerste halfjaar met 11 procent gestegen. Van 492.000 euro in de eerste helft van 2007 naar 546.000 euro dit jaar. Het aantal bezoekers vertoont even eens een stijgende lijn. Informatie voorziening en het aanbieden van toeristische materialen blijkt een goede combinatie te zijn met de verkoop vanANWB-artikelen. De politiek is na alle proble men tevreden dat het weer de goede kant opgaat. Toch vindt de commissie Middelen dat er nog Vervolg voorpagina Bouledrome mogelijk in De Schaapskooi De andere locaties die de initi atiefnemers hadden aangedragen, waren het perceel aangrenzend aan de huidige buitenbanen bij de Perdstal en het perceel aan de Spurkterdijk ten zuiden van de begraafplaats. Gezien het inten sieve gebruik van een dergelijke accommodatie (bij toernooien) is er vanuit planologisch oogpunt de voorkeur gegeven aan een locatie bij de tennishal. Een accommoda tiecombinatie met de tennishal komt daardoor in beeld. De initiatiefnemers van de bouledrome en de eigenaar van de tennishal De Schaapskooi zijn positief over de accommodatie combinatie. De gemeente wacht nu het onderzoek van beide par tijen af naar de mogelijkheden van het multifunctioneel gebruik van de bestaande voorzieningen. 'Geen lagere ozb bij daling huizenprijs' Als de prijzen van de huizen dalen, dan betekent dit niet dat de eigenaren minder onroeren- dezaakbelasting (ozb) betalen. Elianne Sweelssen (SP) stelde de vraag in de commissie Middelen. Wethouder Van der Broeck (CDA) reageerde dat de huizenprijzen nog steeds licht stijgen in deze regio. Bij een waardedaling zou de gemeente minder ozb-inkom- sten binnenkrijgen. Dit is volgens Van der Broeck niet de bedoeling. "De inkomsten voor de gemeente moeten op hetzelfde peil blijven. Dit betekent dat bij een daling het ozb-tarief wordt verhoogd." Vrouw geschept Maandag omstreeks 16.15 uur is op de Puttenweg in Ysselsteyn een vrouw (68) uit Ysselsteyn geschept door een auto. Beide partijen kregen bij het verkeers licht tegelijk groen. Een 59-jarige automobiliste uit Sevenum reed over de Pater Tulpstraat en wilde bij de verkeerslichten linksaf de Puttenweg opdraaien. Hierbij gaf ze geen voorrang aan de fietsster. Het slachtoffer is met onbekende verwondingen opgenomen in het ziekenhuis. Dorpsraad Oostrum Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 9 december in D'n Oes terham een vergadering. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere een mondeling ver slag van het dorpsradenoverleg van 3 november en 1 december jl. en informatie over de voortgang van het Watermolenterrein. veel werk aan de winkel is. Na het opknappen van het winkel centrum en met de komst van de Floriade in 2012 zal er veel meer gedaan moeten worden aan de promotie van Venray. Toon Loonen (CDA) vindt het jammer dat er dit jaar tevens de stichting Promotie Noord-Limburg is opgericht waarin ook Venray deelneemt. "Waarom moeten er twee stichtingen zijn? Dit is toch veel te omslachtig", vindt Loonen. Henk Bisschops (PvdA) wijst op de komst van de dorpen Geijste- ren,Wanssum en Blitterswijck."De gemeente wordt daardoor toeris tisch veel aantrekkelijker. Daarom is het van belang een goed func tionerende VW in Venray te heb ben." Frans van der Kruijf (WD) meent dat er nog veel moet gebeu ren. "Met alleen fietsroutes ben je er niet. Venray heeft veel meer te bieden zoals het centrum, bui tengebied, natuur, landschap en historie. De VW moet een grotere rol gaan spelen in de promotie." De WD denkt dat Venray goed gebruik kan maken van het toe ristisch platform in de gemeente De tienerdisco Downstairs is uit de impasse. Iedere drie weken wordt er nu een avond georganiseerd voor de doel groep twaalf tot zestien jaar in de kelder van basisschool Coninxhof. Volgens wethouderTwan Jansen (PvdA) bezoeken telkens zestig tot zeventig jongeren de activitei ten. "Het zijn vooral twaalf- en der tienjarigen", zei Jansen donderdag in de commissie Maatschappelijke Diensten. De jongerenwethouder zegt zich zorgen te maken over de groep van veertien tot zestien. "Jongeren van vijftien en zestien vallen eigenlijk tussen de wal en het schip. Dat is zorgelijk. Die groep blijkt lastig te bedienen, alhoewel het in de dorpen wel lukt om met een goed aanbod te komen." Studenten van Fontys Hogeschool voeren momenteel Man gewond Een 25-jarige man uit Beek en Donk is maandag rond 6.45 uur gewond geraakt na een aanrijding op de Beekweg in Venray. Een 49- jarige automobilist uit Venray reed vanuit de richting Venray en zag plotseling een betonmolen op de weg liggen. Hij reed eromheen. Toen hij terug wilde rijden naar de rijbaan, ontstond er een aanrijding tussen hem en het slachtoffer. Het slachtoffer was van mening dat de Venraynaar af wilde slaan, terwijl hij juist de betonmolen wilde omzeilen. De 25-jarige automobi list is met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. Achteraf blijkt dat waarschijnlijk een mede werker van een bedrijf uit Hegel- som de betonmolen verloren is van een aanhanger. Meerlo-Wanssum. Wethouder Heidens (CDA) ziet ook het belang van een betere promotie van Venray in. "Maar dit betekent wel dat we dieper in de buidel moeten tasten. De Floriade voert een eigen promotiecampag ne. Daar moeten we bij aanhaken." De VW zal ook gaan samenwer ken met de nog aan te stellen cen trummanager. "Er speelt op het moment heel veel", aldus Heidens. "Maar het moet nog allemaal uit gewerkt worden." Mogelijk dat de WV-winkel op termijn vertrekt uit het huidige pand dat te klein dreigt te worden. Dat was ook de reden dat de ANWB destijds afzag om de vestiging in Venray over te nemen. Heidens meldde dat er gesprek ken lopen met het toeristisch platform in Meerlo-Wanssum. Bin nenkort is er een bijeenkomst met de wethouders van Horst aan de Maas enVenray."Het beste zou zijn de activiteiten uit te breiden naar Venray. Zo kunnen wij gebruik maken van iets wat al goed func tioneert. De VW en de promotie van het centrum kunnen hieraan gekoppeld worden." in opdracht van de gemeente een onderzoek uit. "Zij polsen waar de jongeren behoefte aan hebben. Dit leidt in januari tot een mani festatie. Hopelijk kunnen we hier wat mee doen", aldus Jansen. De stichting Downstairs kamp te met bestuurlijke problemen. Er waren op een gegeven moment nog maar twee bestuursleden over. "Zij hadden ook te weinig voeling met de vrijwilligers", zegt Jansen. "We hebben een medewerker van Synthese ingezet en het bestuur is weer op sterkte gebracht." De nieuwe wethouder wil de komende tijd meer aandacht geven aan communicatie met jon geren. Want dat is behoorlijk in het slop geraakt. Zoals de website Loqal en het jongerenmagazine. "Vanuit de gemeente is daar onvol doende aandacht voor geweest. Dit gaan we weer oppakken. Nog dit jaar komt het magazine uit." Overval op supermarkt Drie gewapende mannen heb ben dinsdagavond een supermarkt in de Venrayse wijk Bruskske over vallen. Het drietal kwam de zaak aan de Kiosk binnen net voor slui tingstijd en dwong het aanwezige personeel om de kluis te openen. Daarna sloegen de mannen met een onbekend geldbedrag op de vlucht. Bij de overval raakte nie mand gewond. De politie heeft slachtofferzorg ingeschakeld om het geschrokken personeel bij te staan, de politie is dringend op zoek naar getuigen. Zij kunnen zich melden via telefoonnummer 0900-8844 (lokaal tarief) of ano niem via Meld Misdaad Anoniem, telefoonnummer 0800-7000. In twee aparte onderzoeken van het politiedistrict Venray heeft de politie acht verdach ten aangehouden en 67 inbra ken, diefstallen en enkele ver nielingen opgelost. Het eerste onderzoek spitste zich toe op 26 zaken, waarvoor zes ver dachten zijn aangehouden en gehoord. Na de aanhouding van een 18- jarige man uit Ysselsteyn en een 16-jarige Venraynaar werden nog vier verdachten aangehouden: drie mannen uit Venray in de leef tijd van 21-39 en 48 jaar en een 53- jarige Maastrichtenaar. Zij worden verdacht van diefstallen van auto's, bedrijfsinbraken en een wonin ginbraak in de plaatsen Yssel steyn, Venray en Vredepeel. Verder wordt tegen hen proces-verbaal opgemaakt voor verduistering van een graafmachine in Horst en ver nieling van twee auto's in Venray. Deze misdrijven vonden plaats in de periode maart - september van dit jaar. In dit onderzoek zit alleen de verdachte uit Ysselsteyn nog vast. Het tweede onderzoek had te maken met 41 misdrijven: 33 woninginbraken in Venray, Oostrum, Leunen, Heide en Horst en nog enkele schuurinbraken en diefstallen van benzine. Al deze misdrijven werden gepleegd in de periode juni - november dit jaar. Twee mannen uit Venray in de leeftijd van 21 en 23 jaar zijn voor deze zaken gearresteerd. Bij de woninginbraken stalen ze in tien gevallen ook een personen auto die op de oprit stond. Verder betrof de buit pc's, geld en tv's. De auto's zijn teruggevonden, de rest van de buit kon niet meer worden achterhaald. Dit onderzoek is nog niet afgerond en de politie sluit dan ook niet uit dat er nog meer arrestaties worden verricht. De twee verdachten zijn inmiddels door de rechter-commissaris in bewaring gesteld. In overleg met de skatebaan- gebruikers is een nieuwe plek gekozen voor de skatebaan én het basketbalveldje op het sportpark De Wieën. In het najaar 2009 zal de gemeente de voorzieningen verplaatsen naar de sporthal De Wette- ling, tussen de kopgevel en de Zuidsingel. Op de huidige plek van de skatebaan wordt in 2010 het nieuwe verenigingsgebouw van muziekverenigingen Euterpe/ MMK gerealiseerd. De skatebaan- gebruikers, de gemeente, poli tie en Synthese zien de nieuwe locatie als een grote verbetering. Doordat de skatebaan in de nieu we situatie dichtbij het sport complex De Wieën en het Raay land College ligt is meer sociaal toezicht mogelijk. Dit voorkomt ongewenst gebruik en vandalis me. Wethouder Twan Jansen is erg tevreden dat er een nieuwe loca tie is gevonden. "Ik ben blij dat we beide partijen eindelijk duidelijk kunnen bieden. De gebruikers van de skatebaan krijgen zekerheid over de nieuwe skatelocatie en Euterpe/MMSK krijgen zekerheid dat de skatebaan de ontwikkeling van hun bouwplan niet in de weg zal staan", aldus Twan Jansen. Naar verwachting zal de ver plaatsing in oktober 2009 plaats vinden, na het gereedkomen van de derde sporthal en het verdwij nen van de noodlokalen van het Raayland College. ^„«iinleegvertooP Paul Kronenberg razend enthousiast over prijs Sabriye Tenberken Donderdag 4 december 2008 - Pagina 7 GEZONDE ZAKEN Oefentherapie Cesar en kinder oefentherapie 0478-515101 Osteopathie 0478-631000 Podologie 0478-513823 Preventiecentrum 06-57559794 Diëtist en orthomoleculair therapeut 0478-511777 Dokterspraktijk en ortho moleculair arts 06-17358872 Fysiotherapie 0478-560012 Logopedie 0478-585885 Psychiatrie en psychotherapie Medisch Fitness 0478-851111 06-28311603 Psycholoog 06-11357866 Coaching en counseling 06-11357866 www.zorgdekeizer.nl Keizersveld 9 5803 AM Venray vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Wij bieden de keizerlijke zorg die u zoekt: - Mens en zorgvraag staan centraal - Optimale multidisciplinaire samenwerking - Gevarieerde reguliere en aanvullende zorg - Afspraken mogelijk buiten kantoortijden - Erkend door ziektekosten verzekeraars Heidseweg 33, Venray-Heide t 0478 533000 COMFORTABEL maandag gesloten di - vr 10.00- 18.00 uur za 9.00 - 16.00 uur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7