Nog geen groen licht renovatie Brukske The sky is the limit! ws Ambtenaren nemen ontslag en komen terug Brede steun voor reclameheffing Sporthal: extra geld VOORVERKOOP KORTING OP ALLES kees arts (J^ II ff PEEL EN MAAS VERBOUWINGSOPRUIMING julicher Meijer PEEL EN MAAS Wethouder Van Dijck: "Hopelijk nog dit jaar duidelijkheid" Wonen Venray en de gemeen te hebben nog altijd geen over eenstemming bereikt over de kostenverdeling van de reno vatie van de wijk Brukske. Al het hele jaar zitten de twee partijen met elkaar aan tafel. In juni werd het conflict op de spits gedreven en Wonen Venray, de grootste vastgoed- bezitter in de wijk, dreigde zelfs met afhaken. Uiteindelijk werd de ruzie bijgelegd 'in het belang van de toekomst van Brukske'. Wethouder Elly van Dijck (PvdA) kon donderdag in de com missie Maatschappelijke Diensten nog geen uitsluitsel geven."Helaas, de finale klap is er nog steeds niet." Afgelopen vrijdag zaten gemeen tesecretaris Piet Lucassen en Mar cel Meulen, directeur van Wonen Venray, opnieuw aan tafel. Zodra er overeenstemming is, wordt de kostenverdeling voorgelegd aan het college, de gemeenteraad en de raad van commissarissen van Wonen Limburg, waarvan Wonen Venray onderdeel uitmaakt. Elly van Dijck hoopt vurig dat nog dit jaar de kogel door de kerk gaat. Dat heeft ook te maken met het vertrek van Marcel Meulen per 1 januari bij Wonen Venray. "Hij wil het daarom graag nog voor die tijd afronden." De renovatie vergt in totaal zo'n 50 miljoen euro. De gebouwen in Brukske zijn in handen van drie partijen. Het sociale vastgoed (900 huurwoningen) zijn in bezit van Wonen Venray. Het maatschap pelijk vastgoed (wegen, pleinen, parkeren, speelvelden, scholen, wijkgebouw) is van de gemeente terwijl het commerciële vastgoed (winkelcentrum) in handen is van Schuitema. Het masterplan Brukske is veel omvattend en per onderdeel moe ten afspraken gemaakt worden over de verdeling van de kosten. Dit is een ingewikkeld verhaal. De gemeente moet veel investe ren in de openbare ruimte en de maatschappelijke voorzieningen. Zo worden beide scholen en het wijkcentrum gesloopt en vervan gen door nieuwbouw. Deze kos ten kan de gemeente nergens ver halen terwijl de andere partijen de waarde van hun onroerend goed fors zien stijgen. Er moeten daar om duidelijke afspraken komen over de verdeling van de kosten en de opbrengsten. Als leidraad werd de handlei ding 'Kosten in beeld, kosten ver deeld' gebruikt. Deze notitie is sinds 1 juli 2008 niet meer actu eel sinds de komst van de nieuwe exploitatiewet. Van Dijck meldde dat de nieuwe spelregels van de kostenverdeling voordelig uitval len voor de gemeente. Eind 2007 werd vol het enthou siasme het masterplan Brukske gepresenteerd. Sindsdien bleef het akelig stil. "We komen er hoe dan ook uit. Want iedereen wil voortvarend aan de slag", aldus Van Dijck. Sinds 1 oktober heeft de gemeente een projectleider in dienst. Voor het opstellen van nieuwsbrieven is een communi catiebureau in de arm genomen. "Het is niet zo dat er niets gebeurt zolang er nog geen duidelijkheid is over de kostenverdeling", zei de wethouder. De firma Laarakkers is begonnen met de sloop van basis school De Flierefluit. Met school bestuur SPOV is vrijwel overeen stemming bereikt over het plan van eisen voor de brede school. De bouw van de nieuwe school is een van de eerste projecten die op stapel staat. John Michels (CDA) uitte zijn zorgen. "We zijn zeer bezorgd over de voortgang. Hopelijk komt er snel de man met de hamer die de laatste klap uitdeelt." CDA en WD vragen zich af waarom er een communicatiebureau is inge huurd. "We kunnen onze eigen afdeling communicatie toch inschakelen", vindt Ingeborg de Barbanson (WD).Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) wijst op het ver trek van veel zaken (kaaswinkel en kapper) uit het winkelcentrum van Brukske. Volgens Elly van Dijck is de eigen afdeling communicatie onderbezet. "Daarom hebben we bij dit majeure project voor een extern bureau gekozen. Het is belangrijk dat we de communica tie goed wegzetten." Alia Achour wil het verschil maken Alia Achour zet zich al lange tijd op verschillende gebieden voor de ontwikkeling van Ven ray in. Nu heeft ze dan ook de stap genomen de politiek in te gaan en bij Samenwer king Venray heeft ze haar plek gevonden. Hiermee is zij de eerste allochtone vrouw die zich in Venray politiek actief gaat maken. Volgens Alia is Venray wel goed, maar kan het altijd beter en dat is precies waarvoor zij zich in wil gaan zetten. (Door Sanne Claessens) Alia woont al sinds haar veer tiende in Nederland en in Venray. Inmiddels zijn we eenentwintig jaar en veel verschillende projec ten binnen Venray van haar verder. Alia is de trotse moeder van drie kinderen, werkt in de zorg als gespecialiseerde thuisbegeleidster en zet zich daarnaast ook nog in als vrijwilligster. Ze is jeugdleid ster bij het voetbal en geeft gym lessen aan allochtone vrouwen. Maar daarmee houdt het nog niet op. Alia is bestuurslid en contact persoon van de wijkraad van St. Antoniusveld en vanaf januari 2009 zal zij ook bestuurslid zijn van de moskee in Venray. Alia wil verschil maken en wil Venray op verschillende gebieden nog verder helpen ontwikkelen. Vandaar ook haar keuze om de politiek in te gaan. "Als ik de kans krijg om ergens een bijdrage aan te leveren, dan doe ik dat. Maar om dingen op groter gebied te bereiken, heb je de steun van de gemeente of regering nodig." Volgens Alia leeft er veel onder de mensen in Venray, wat nog niet gezien en gehoord is. Zij ziet het als een van haar taken om dit naar boven te halen. "Ik luister graag naar de mensen, wat ze bezig houdt, en ik neem de mensen seri eus. Daarnaast ben ik rechtdoor zee en ik hoop dat ik hiermee lokaal veel kan betekenen." Alia heeft veel aandachtspunten waar ze mee aan de slag wil. In de wijkraad van St. Antoniusveld zet ze zich bijvoorbeeld al in voor een schone wijk. Ze durft mensen best ergens op aan te spreken. Niet om ze te veroordelen op hun gedrag, maar juist om samen naar een oplossing te zoeken. "Mensen staan voor heel veel open heb ik geleerd, als ze zich maar gehoord voelen. Ik ben als contactpersoon van de wijkraad ook een lijn naar de gemeente. De geluiden die ik hoor in mijn omgeving, daarmee doe ik dan ook iets", aldus Alia. Ze is een voorstander van het korter maken van de lijnen tus sen bijvoorbeeld gemeente en de Venrayse mens. Alia is van mening dat het aanbod toegankelijker zou moeten kunnen. "Voor de meeste burgers geldt dat ze niet weten waar ze terechtkunnen voor de hulp die ze nodig hebben. Er zou gerust meer informatie vanuit de gemeente mogen komen." Vanaf januari zal ze ook bestuurslid van de moskee zijn, waar momenteel alleen nog maar mannen in het bestuur zit ten. Het is haar doel om meer vrouwen actief te krijgen en een brug te slaan tussen de burgers en de stichting. Hiervoor is een duidelijk plan van aanpak nodig volgens Alia. "Ook hier is informa tieverstrekking belangrijk. Er is nu veel angst voor het onbekende onder de mensen, vooral onder de allochtone mens. Het niet (goed) spreken van de Nederlandse taal is natuurlijk een enorm obstakel voor velen en juist daarom zou extra aandacht besteed moeten worden aan het motiveren van de mens. Communicatie is namelijk een vereiste om je te ontwikke len." Ook de jeugd kan wel wat motivatie gebruiken volgens Alia Achour. Landelijk lijkt de jeugd soms ontspoord en Alia denkt te weten wat hier de oorzaak van is. "Het is cliché, maar veel kinderen brengen hun tijd binnen door ach ter de pc of voor de tv. Lekker bui tenspelen of lid zijn van verschil lende clubs lijkt er niet meer bij terwijl ze daar zoveel leren. Kinde ren moeten gemotiveerd worden en ik ben van mening dat dit een taak is van de ouders." Het feit dat Alia zich zo inzet voor het jeugdbeleid kent een mooie motivatie. "Ik kijk naar mijn eigen kinderen, die zijn bezig, hebben hun clubs en zijn zo gelukkig. Dat wens ik gewoon Alia Achour: 'Als ik de kans krijg om ergens een bijdrage aan te leverendan doe ik dat." voor iedereen! Ik ben mijn eigen ouders enorm dankbaar. Zij heb ben mij geleerd dat the sky the limit is'. Zij waren mijn drijfveer. Ze hebben me altijd geleerd dat ik moest leren en communiceren. Alles eruit halen wat erin zit, jezelf over obstakels heen zetten en doorgaan! Dat is wat ik wil voor iedereen." AliaAchour heeft dus een duide lijk doel en is bezig met het maken van concrete plannen om dit doel te verwezenlijken. Klein begin nen, zorgen dat het ene probleem niet een volgend veroorzaakt. Ze is vastberaden om Venray hierin te helpen ontwikkelen. Het komt steeds vaker voor dat ambtenaren ontslag nemen en een dag later hun werk gewoon voortzetten in het gemeentehuis. Zij het voor een andere werkgever. Dit stoort de politiek. De commis sie Middelen wil dat er een einde komt aan deze onverkwikkelijke toestanden die de gemeente han denvol extra geld kost. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) ziet het dagelijks om zich heen gebeuren. Maar het college staat met de rug tegen de muur. Medewerkers nemen ontslag en gaan in dienst bij een adviesbureau, dat ze vervolgens weer verhuurt aan de gemeente. Ondertussen blijven ze gewoon hetzelfde werk doen. "Het is ons ook een doorn in het oog", zegt Van der Broeck. "Het gaat vaak om ambtenaren die veel exper tise hebben. Die kunnen we niet zomaar missen. Het is specialis tisch werk dat niet zomaar door anderen kan worden overgeno men. Vandaar dat we ze tijdelijk inhuren. Helaas tegen een veel hoger tarief. Het heeft zeker niet onze voorkeur en we proberen deze periode ook zo kort moge lijk te houden." Elianne Sweelssen (SP) vindt dat eigen medewerkers beter opgeleid dienen te wor den. "Dan kunnen ze ook ruimer inzetten. We kunnen beter het geld aan scholing uitgeven dan aan dure adviesbureaus." Van der Broeck beaamt het. "Ons doel is ook minder inhuur en meer eigen personeel inzetten." Volgens Theo Mulders (Samenwerking) komt het totale nadeel op personeel en uren dit jaar uit op 800.000 euro. Zo kost vervanging van langdurig zieken 210.000 euro. Er is 30.000 euro uitgetrokken voor extra wer ving en selectie. Er komen steeds meer arbeidsconflicten voor die een juridische nasleep krijgen. Het budget voor juridische kosten is al met 50.000 euro overschre den. Mulders vindt dat hier lering uit getrokken moet worden. "We moeten met het personeel zake lijke afspraken maken die ook dui delijk zijn vastgelegd." Richard de la Roy (LokaalAktief) spreekt zijn afkeuring uit. "We maken ons zorgen over de geste gen personeelslasten. Maar vooral over de vele langdurig zieken en juridische geschillen." De SP zegt verbaasd te zijn. 'Afvaltarief daalt niet verder' Na vijf jaar komt er een einde aan de daling van de afvalstoffen heffing. Het tarief voor een gemid deld huishouden is in de afgelo pen periode gedaald van 231 euro naar 192 per jaar. Wethouder Van der Broeck (CDA) wil de heffing niet verder omlaag brengen. "We stoppen met het verlagen van de tarieven. In plaats daarvan gaan we meer service verlenen. Zo zou den we bijvoorbeeld het groenaf val gratis kunnen ophalen", aldus Van der Broeck die in de loop van 2009 met voorstellen komt. De daling van de afvalstoffenheffing wordt mede veroorzaakt door de komst van containers voor blik, flacons en drank- en melkpak ken. De gemeente krijgt extra inkomsten met de verkoop van dit gescheiden afval. "Het systeem werkt goed. Er wordt in Venray veel ingezameld. En het geld gaat terug naar de burgers", zei de wethouder in de commissie Mid delen. De politiek steunt de invoe ring van reclamebelasting voor de Venrayse centrumon- dernemers. Uit een enquête van ondernemersvereniging Venray Centraal blijkt dat 65 procent van de bedrijven ermee instemt. Landelijk is de reclameheffing echter omstre den. De Raad Nederlandse Detailhan del (RND), de brancheorganisatie van winkeliers, verzet zich tegen de invoering van reclamebelasting. De RND stapt namens bezwaarma- kende ondernemers naar de rech ter om de heffingen ongedaan te maken. De reclamebelasting zorgt volgens de RND voor forse kos tenstijgingen. Het bedrag kan wel oplopen tot 5.000 euro per win kel. De omvang van de reclame uitingen, die zichtbaar zijn vanaf de straatkant, bepalen de hoogte van de heffing. In Venray gaat het in totaal om 245 centrumonder nemers. Naast winkeliers zijn het ook horecabedrijven en zakelijke dienstverleners. Non-profitorgani- saties zijn vrijgesteld. Jaarlijks brengen zij ongeveer 130.000 euro bij elkaar. Gemid deld komt het bedrag uit op 530 euro per ondernemer. De recla meheffing geldt voor een periode van vier jaar en gaat komend jaar in. De gemeente int de bedragen en na aftrek van de kosten (circa 6.000 euro) wordt het bedrag overgeboekt naar Venray Centraal, dat er activiteiten en evenemen ten mee kan bekostigen. Met deze opzet wordt voorkomen dat een deel van de centrumondernemers ('freeriders') niet meebetaalt aan de gezamenlijke promotieactivi teiten van het winkelcentrum. De ondernemersvereniging over weegt nog een centrummanager aan te stellen en te betalen van het reclamebudget. Michiel Hermans (PvdA) rea geerde positief. Maar hij wees op het verzet van de RND om het weer van tafel te halen. Wethouder Heidens (CDA) verklaarde hiervan niet op de hoogte te zijn. Toon Loonen (CDA) is blij dat het initiatief van de ondernemers zelf afkomstig is. "Ze zien de nood zaak ervan in. Het is belangrijk dat er voldoende draagvlak is. Dit zal de kwaliteit van het centrum ten goede komen." Ook de lokale par tijen Samenwerking en inVENtief schaarden zich achter de invoe ring. "Het gebeurt zelden dat belastingheffing zo positief wordt ontvangen", zei Frans van der Kruijf (WD). "Het levert alleen blijde gezichten op en voor'freeri ders' is geen plaats meer." De WD meent dat de heffing onvoldoende zal zijn om alle activiteiten, inclu sief de komst van een centrum manager, te bekostigen. Van de Kruijf wilde daarom weten of de gemeente een financiële impuls geeft. Richard de la Roy (Lokaal Aktief) wees er net als de PvdA op dat de grote winkelfilialen nog roet in het eten kunnen gooien. De la Roy verwacht dat door de heffing het aantal reclame-uitin gen zal afnemen. En dat zal weer leiden tot een lagere opbrengst. Wethouder Heidens zei dat de gemeente op voorhand niet van plan is geld bij te leggen. De gemeente betaalt al mee aan het innovatiefonds, het gevelkwali- teitsfonds en de evenementenpot. "Dit gaat om bedragen die er niet om liegen. De gemeente doet al een stevige duit in het zakje"aldus Heidens, die zei dat de onderne mers er vrij in zijn het heffingsta rief te verhogen. De gemeente ziet wel toe op de besteding van de middelen. De gemeente krijgt de beschikking over 700.000 euro extra voor de nieuwe sporthal en de renovatie van De Wet- teling. Uit een onderzoek van Deloitte Belastingadviseurs blijkt dat de gemeente 975.000 euro btw kan verrekenen met de belastingdienst. Het col lege heeft besloten zeven ton van dit bedrag te besteden aan extra wensen. De gemeenteraad heeft een krediet van bijna 6,2 miljoen euro beschikbaar gesteld. Dit bedrag was inclusief omzetbelasting omdat nog niet duidelijk was of de gemeente de btw kon terugvorde ren bij de belastingdienst. Volgens het positief advies van Deloitte blijkt dit het geval te zijn. Wethou der Twan Jansen (PvdA) sprak in de commissie Maatschappelijke Diensten van een 'luxe situatie'. "We bezuinigingen op het krediet en tegelijkertijd kunnen we toch meer realiseren. Het lijkt een para dox." In januari wordt gestart met de bouw van de nieuwe sporthal naast de bestaande hal De Wette- ling aan de Zuidsingel. In septem ber moet de nieuwbouw klaar zijn. De verouderde sporthal De Wetteling, gebouwd in 1974, krijgt in dezelfde periode een grote opknapbeurt. Er was in eerste instantie voor een vrij sobere hal gekozen. Veel wensen van gebruikers, zoals van sportverenigingen en het Raay- land College, konden vanwege het krappe budget niet worden ingewilligd. Nu er zeven ton extra beschikbaar is, kan een deel van de wensen toch gehonoreerd worden. Er komt uitbreiding van de horeca met een verbinding tussen De Wetteling en de nieuwe hal. Dit maakt het mogelijk evenementen in beide hallen tegelijk te houden. Op verzoek van het Raayland Col lege, de grootste huurder van De Wetteling, vinden er enkele bouw kundige aanpassingen plaats. Zo komt er vanaf de tribune een doorzichtige wand waardoor er een scheiding komt tussen de sportvloer en de kleedlokalen. De lessen worden op het eind vaker verstoord door groepen leerlingen die langs de kant wachten op hun gymles. Door een afscherming te plaatsen kunnen de lessen tot het einde toe ongestoorder plaatsvin den. Het Raayland College heeft ook verzocht om een ingang aan de zijde van de loopbrug. Dat voor komt dat de leerlingen helemaal om het gebouw moeten heenlo pen om de entree te bereiken. Er wordt geluidsreducerende maat regelen getroffen, zodat de herrie in het gebouw wordt gedempt. Er komen flexibele ruimtes voor docenten en scheidsrechters en instructielokalen. De opzet was van de huidige horeca in De Wetteling een vecht sportruimte te maken. Achteraf bleek dat het, vanwege de con structie van de kolommen, bouw kundig niet mogelijk was er een vloer van tien bij twaalf meter aan te leggen. De aanpassing van de constructie kost extra geld. SV Venray heeft de hoek voor keeperstraining moeten inleveren door de komst van de nieuwe hal. De voetbalclub heeft bedongen dat het aan de andere zijde van het sportpark, nabij de Hoebert- weg, een nieuw oefenveld krijgt. Ook deze kosten kunnen betaald worden uit het extra budget. TENSON /- FOR FELLOWS MEYER STONES RIVERWOODS VAN GILS ESPRIT VANGUARD MATINIQUE MEXX NEW ZEALAND COLLUMN mannenmode, jeans and casual wear for men T/M ZATERDAG 6 DECEMBER vrijdag 5 december géén koopavond Er zullen ook extra uitgaven gedaan moeten worden om het internationale judotoernooi en de fietsvierdaagse in de zomer van 2009 gewoon door te kunnen laten gaan. De contracten voor deze evenementen dienen geres pecteerd te worden. Hier was nog geen rekening mee gehouden. Met de inzet van de zeven ton zullen de meeste wensen gereali seerd kunnen worden. De wens van volleybalclub ActiveRooy en de korfbalverenigingen, voor een hogere hal, wordt niet gehono reerd. Beide sporttakken pleiten voor een hoogte van negen meter. De nieuwe hal wordt zeven meter hoog. De commissieleden reageerden positief. Ambtenaar Tjerk Bouw man hield nog wel een slag om de arm over de terug te vragen btw. "Want de belastingdienst toetst het achteraf pas definitief." Huurgeschil? Uithuiszetting? PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 4 december 2008 - Pagina 3 w een abonnement waard Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl 25°h Boxmeer - Steenstraat 73 - 0485 571 378 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3