Koester uw Monument Jan van Bracht gehuldigd Weg met dat grijze imago! "Te betrokken bestaat niet" «fcjlUL ill HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Deze week een markant tus- senpand in de Patersstraat 15- 17 in Venray. Gebouwd in 1902, architect onbekend. Hoewel geen monument, is het wel genoemd in de monumentale inventarislijst van de provincie, het MIP. Een neorenaissance gebouw met een asymmetrische frontgevel. Het is opgetrokken uit baksteen en gemetseld in kruisverband. De plint en dorpels zijn van hard- De Koninklijke Harmonie Euterpe uit Venray heeft afgelo pen zaterdag de jaarlijkse Cae- cilia-avond gehouden. De avond werd begonnen met een heilige mis in de Grote Kerk, opgeluisterd door het opleidingsorkest. Na de steen, het dak is een zadeldak met muldenpannen. Alle ramen met bovenlichten in roede ver deling en de deuren hebben een rondboogvormige strek waarin decoraties zijn aangebracht met keramische vulstukken. Boven alle rondbogen zijn sluitstenen aange bracht, maar ook heeft dit gebouw de bekende speklagen uit die tijd. Het rechterdeel de frontgevel die uitloopt in een schoudergevel is mis begon de feestavond. Jan van Bracht werd gehuldigd vanwege zijn 40-jarig lidmaatschap. Van Bracht is een zeer actief vereni gingslid. Naast bestuurslid en het voorzitterschap van de activitei tencommissie regelt hij de straat- rijk bekroond met nokpionnen. In de nok ziet men twee dicht gemetselde ramen naast het mid denraam. Verder heeft het houten gootconsoles met versierd met selwerk en smeedijzeren sieran- kers. In dit gebouw is een kantoor gevestigd. Bron Gemeentearchief. Namens SVM-G.Peters ten Have. koesteruwmonument@kpnplanet. nl. optredens, is hij beheerder van het koper en regelt hij samen met zijn vrouw de uniformen van de orkestleden. Van Bracht kreeg van de president van Euterpe een ver gulde insigne van de Limburgse Bond van Muziekgezelschappen. J I JFQ It il AR Patersstraat 35 - 5801 AT Venray lwL I CrilVI/AIMO Einfo@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Honderdnegenentwintigste jaargang - week 49 - donderdag 4 december 2008 Eindejaarsconcerten Venrays Mannenkoor Margriet van Glabbeek genomineerd voor Mooi Mens 2008 Op 13 en 14 december 2008 zal het Venrays Mannenkoor zijn eindejaarsconcerten geven in Schouwburg Ven ray. 'Home For Christmas' is de titel van het concert dat met een verhaal wordt uitge voerd. Al maandenlang wordt er gerepeteerd en samen met verschillende andere artiesten hoopt het Venrays Mannen koor er een spetterende show van te maken. (Door Sanne Claessens) Al jarenlang is het eindejaars- concert van het Venrays Mannen koor een vast onderdeel van het programma, maar dit is pas het derde jaar dat het concert ook twee dagen achter elkaar wordt gehouden. De voorgaande jaren waren de kaarten snel uitver kocht. Dat deed het koor beslui ten om er een extra voorstelling aan vast te plakken. Op de vraag wat we precies kunnen verwach ten van het concert, geeft Wilbert Claessens (38), bestuurslid van het koor, antwoord: "Het is een soort mini-mini-musical. Er komen dialogen in voor en al zingend vertellen we eigenlijk een verhaal. Daarnaast hebben we dit keer een fantastisch decor, waar hard aan is gewerkt door de projectgroep." Buiten het feit dat het concert mooi is om naar te luisteren, valt er ook nog heel wat te zien. Vol gens Huub Vroomen (40), ook lid van het mannenkoor, is dat tegenwoordig een 'must'. "Men sen luisteren tegenwoordig niet meer alleen naar muziek, ze kijken ook vooral naar muziek. Dat zorgt ervoor dat wij hierin meegaan in onze aankleding en performance. Het publiek geniet daar zichtbaar van en voor onszelf is het ook heel leuk, deze afwisseling." Tijdens de eindejaarsconcer ten dit jaar wordt het Venrays Mannenkoor ondersteund door verschillende andere artiesten. De zusjes Sanne en Ellen Val kenburg, oud-Venraynaar Ron Barents, de close-harmonygroep Confetti (eveneens uit Venray) en het combo onder leiding van Otto Kooien zijn van plan om met elkaar een bijzonder mooie show voor iedereen neer te zetten. Er is dus voor ieder wat wils. Aantrek kelijke hedendaagse muziek, maar natuurlijk ook mooie kerstmuziek. Bijna iedereen in Venray weet van het bestaan van het Venrays Man nenkoor. Maar het is de vraag of al deze mensen ook werkelijk weten wat het koor doet en waar het voor staat. De eindejaarsconcerten zijn een mooie gelegenheid om de schijnwerper eens even op het koor zelf te richten, en erachter te komen wat dit koor zo uniek maakt. En daarnaast ook geliefd, want het Venrays Mannenkoor telt maar liefst 120 leden! Huub en Wilbert, die beiden al verschillende jaren bij het koor zijn, kennen het imago dat het koor bij de gemiddelde mens heeft. "Bij het horen van het Venrays Man nenkoor zien veel mensen toch meteen een heleboel grijze hoof den voor zich die samen kerklie deren zingen. Dat was ooit natuur lijk ook zo, maar sindsdien is er enorm veel veranderd. Eind jaren '90 werd de vergrijzing binnen koren een steeds groter probleem. Het Venrays Mannenkoor heeft er destijds voor gekozen daar actief iets tegen te doen", vertelt Huub. "In Venray is het juist zo mooi dat het anders is. We zijn een van de weinige koren in Nederland waar van de gemiddelde leeftijd binnen het koor zelfs daalt. Er is destijds veel verjonging en vernieuwing gekomen, waardoor het koor ook voor jongeren aantrekkelijk is geworden." Het koor heeft verschillende veranderingen doorgemaakt en gaat met zijn tijd mee. Zo is het percentage Engelstalige nummers gestegen en is er zelfs een moge lijkheid voor de leden om vanuit huis te kunnen repeteren. "Veel mensen van onze leeftijd hebben een druk leven en kunnen niet alle repetities op de donderdagavon den bijwonen. Nu hebben ze de mogelijkheid thuis (blad)muziek te downloaden met een speci aal programma en missen ze dus niets", aldus Huub. Graag wil het Venrays Man nenkoor ook een beetje van het doffe imago af. "Het is juist leuk, ook voor jongeren", vertelt Wil bert. "Ons 'Noten Kraken' is een bekende manier om jongeren ken nis te laten maken met het koor. Je leert hier echt zingen en je bouwt zelfvertrouwen op. Je ontwikkelt je samen met het koor. Dat is hart stikke mooi! De beide mannen weten zelf in ieder geval goed te verwoorden waarom het koor zo bijzonder voor hen is."Het is een uitlaatklep, ik hou ervan om te zingen. Maar daarnaast is het vooral ook erg gezellig, een grote vriendenclub zeg maar", aldus Wilbert. Huub kan zich daar helemaal in vinden. Wilbert Claessens en Huub Vroomen kijken vol verwachting uit naar de eindejaarsconcerten van het Venrays Mannenkoor. "Het een teamsport, je doet het echt met elkaar en maakt samen een mooi eindproduct, net als dat eindejaarsconcert. Ook heb je je instrument altijd bij je! Wanneer je maar zin hebt, kan je zingen." De eindejaarsconcerten van het Venrays Mannenkoor zijn in ieder geval een mooie gelegenheid voor jong en oud om te gaan luiste ren en kijken naar de mannen en eventueel je beeld bij te stellen. Wil je graag naar het eindejaars concert? Dat kan! Voor zondag 14 december zijn er nog kaarten te bestellen via info@venraysman- nenkoor.nl maar het kan ook via www.venraysmannenkoor.nl. Hier vindt je tevens meer informatie over het koor. Zorgverzekeraar IZZ orga niseert dit jaar voor de tweede keer de zogeheten Mooi Mens verkiezing. Hierin gaat IZZ op zoek naar een zorgmedewer- ker die het volgens de zorgver zekeraar, en het publiek, ver dient om eens in het zonnetje gezet te worden voor hem of haar inzet voor patiënten, cliënten, maar ook collega's. Margriet van Glabbeek uit Leu nen is een van de drie geno mineerden voor Mooi Mens 2008. (Door Sanne Claessens) Margriet is trots op het feit dat anderen haar zo waarderen om haar inzet en inspanningen. Dat mensen om haar heen zich zo geïnspireerd voelen door haar dat ze haar genomineerd hebben voor de titel Mooi Mens. Toch blijft ze heel dicht bij zichzelf. "Wat ik doe is mijn passie. Ik heb geleerd waar het voor mij om draait in het leven en dat is iets dat ik anderen ook gun. Daar draag ik graag mijn steentje aan bij", aldus Margriet. Als ze terugkijkt, herinnert ze zich dat ze al op vroege leeftijd geïnteresseerd is in het leven. Ze leest, wat anderen vinden, zware kost en is niet bang om vragen te stellen die er toe doen. "Ik heb altijd nagedacht over het leven. Ik stelde vragen, ging op zoek naar mijn eigen drijfveren en ik leerde ook dat het leven en de dood heel erg dicht bij elkaar liggen." Als docent in de gezondheids zorg en cursusleidster van profes sionals in de zorg merkt ze dan dat veel hulpverleners bang zijn voor de dood, terwijl ze wel men sen begeleiden die sterven. "Een bijzonder fenomeen, wat hoe kan je op een goede manier mensen begeleiden bij het sterven als je er zelf zoveel angst voor kent?" Margriet weet van de wens van mensen die thuis willen sterven, onder andere van haar ouders, maar ze kent ook het 'probleem' dat er om verschillende redenen vaak geen ruimte, plek of tijd is om aan deze laatste wens te kun nen voldoen. "Ik wist dat ik hier mee iets moest, iets wilde. Dat werd mijn drijfveer. Mijn doel werd vanaf dat moment om een hospice op te richten voor deze mensen. Om ze goed te kunnen begeleiden moet je weten wat voor hen zo belangrijk is in die laatste fase van hun leven." Ze richt daarom in 1994 de VPTZ op: Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg. Margriet van Glabbeek zet hier mee ook een scholing op waarbij ze cursisten helpt stil te staan bij het medemenselijke. "Tegenwoor dig zijn we bezig met het zoeken naar de juiste waren (produc ten, red.), maar waarom zijn we gestopt met het vinden van de juiste waarden? Sta maar eens stil bij je eigen dood. Durf te voelen. Wat is er nog echt belangrijk voor mensen die weten dat ze niet lang meer te leven hebben?" De woorden 'trouw blijven' zijn heel erg belangrijk in de visie en werkwijze van Margriet. "Mensen in deze fase van hun leven zijn vaak bang. Bang dat ze niet meer de nodige zorg of aan dacht zullen krijgen. Ze hebben iemand nodig die er onvoorwaar delijk is, die trouw aan ze blijft, wat er ook gebeurt. Gewoon iemand die er echt voor je is", aldus Margriet. In 2006 opent Hospice Zenit in Venray zijn deuren. Margriet wil hier een huiselijke situatie. Een plek creëren waar mensen wel hun eigen kamer hebben, maar waar de sfeer is zoals zij die graag zouden willen hebben. Waar zorgverleners aanwezig zijn voor de nodige zorg, maar waar ook familie kan komen en betrokken wordt. "Het is zo enorm belangrijk dat we luisteren naar de verlan gens en wensen van deze mensen. Hoe groot of klein. Iedereen heeft behoefte aan iets en als ze je laten weten wat, doe daar dan wat mee. Laatst had bijvoorbeeld iemand midden in de nacht zin om te eten. Veel zorgverleners zullen niet op zo'n vraag ingaan, maar ik zet dan de frietpan aan"," lacht Margriet. Ze is ervan overtuigd dat een kwetsbaar mens, een kwetsbare zorgverlener nodig heeft. Voor haar staat het medemenselijke boven alles. "Als je je als hulpver lener continu sterk opstelt, dan wordt het onmogelijk om mensen in hun laatste fase op de juiste manier te helpen. Je moet je daar om kwetsbaar durven opstellen en durven luisteren naar de unie ke behoeftes van ieder persoon afzonderlijk." Met haar cursussen en coaching hoopt Margriet zoveel mogelijk Margriet van Glabbeek uit Leu nen is een van de drie genomi neerden voor Mooi Mens 2008. mensen en hulpverleners te hel pen bij het nadenken over de dood. Een onderwerp, waar nog steeds een taboe op lijkt te rusten. Zelf heeft ze de nodige dingen meegemaakt, waardoor ze vaker dan eens met de dood te maken kreeg. "Er over praten hielp mij en het helpt anderen. Waarom zijn we er dan zo bang voor? Durf samen op onderzoek te gaan naar de vra gen die het oproept. Durf betrok ken te zijn. Te betrokken bestaat volgens mij gewoon niet." Op 11 december zal worden bekendgemaakt wie van de drie genomineerden de titel Mooi Mens 2008 zal krijgen. Stemmen kan en mag natuurlijk op dit mooie mens! Kijk hiervoor op www. izznl/mooimens EL EN MAAS OORKONDE

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17