Luuk Lenders gek van Ierse folkmuziek "Meeste zorgen over speerpunten gemeente" Samen naar een goed einde Ceci Nafeest 1934 Oude foto Service rubriek ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 4 december 2008 - Pagina 13 CDA werkt al jaren samen met collega's in de regio Op zijn tiende luisterde Luuk Lenders (20) bij toeval naar een elpee van The Dubliners. Hij wist niet wat hij hoorde. De Ierse folkmuziek raakte hem en groeide uit tot zijn grote passie. Inmiddels bezoekt hij al een decennium lang con certen van de Ierse band en speelt hij zelf meerdere Ierse fluiten. De jonge Meerlonaar treedt ook zelf op, met de Ierse folkband Timbershop: op zon dag 7 december in De Wingerd in Sevenum en een week later in 't Brugeind in Meerlo. Wat hem bijzonder maakt: Luuk Lenders leest zelden noten. "Ik doe het liever op gehoor." Voor de buurt is het inmiddels een bekend ritueel.Als Luuk Len ders na zijn studie thuiskomt, gaat hij eerst muziek maken. Vaak op de accordeon, in de achtertuin. "Sommige mensen eten meteen na hun werk, anderen gaan spor ten of kijken eerst televisie. Als ik thuis kom, moet ik eerst een uurtje muziek maken. Dat is mijn manier om de knop om te zetten. Nog ruim een jaar en de zelfstandige gemeente Meerlo- Wanssum wordt opgesplitst. Zoals bekend worden de dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo op 1 januari 2010 bij de nieuwe gemeente Horst aan de Maas gevoegd en wordt de gemeente Venray uitgebreid met de dorpen Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck. De vier politieke partijen in de gemeente Meerlo-Wans sum hebben het er maar druk mee en zijn ook al bezig met hun eigen toekomst. Hoe ziet de toekomst van de afde ling Meerlo-Wanssum van de PvdA eruit? Die vraag legde de redactie van Peel en Maas voor aan Sylvia Gielens, frac tievoorzitter van de PvdA, wet houder Dickie Minken-Jansen en raadslid Ben Minken. Sylvia, jij mag eerst. Ja, hoe ziet de toekomst van de PvdA eruit? Gaan jullie samenwer ken met jullie collega's in Horst aan de Maas en Venray? "Onze afdeling is opgeheven. De leden die uit Swolgen,Tienray en Meerlo afkomstig zijn, sluiten zich aan bij de afdeling Horst aan de Maas/Sevenum. Leden die uit Wanssum, Blitterswijck of Geijs teren komen, vinden aansluiting bij Venray. Deze afdeling heeft al een opheffings- en oprichtingsver gadering achter de rug. In Horst aan de Maas/Sevenum gaat dit nog gebeuren. De bedoeling is samen te gaan werken, dat zal duidelijk zijn." Is er al bekend wie van de PvdA-raadsleden door willen gaan als raadslid in de twee 'nieuwe' gemeenten? "Wat mijzelf betreft zie ik het als mijn plicht, naar onze burgers toe, om tijdens de verkiezingen in november 2009 mij verkiesbaar te stellen in de nieuwe gemeente En Ben, wat zijn jouw politie ke ambities? Pas daarna eet ik mijn bord leeg." Muziek maken houdt voor Luuk Lenders in: het bespelen van meerdere soorten Ierse flui ten, accordeon en zijn nieuwe aanwinst, de doedelzakpijp. Geen alledaagse instrumenten voor een jongeman van 20. Daarnaast ver zamelt hij verschillende soorten fluiten uit de hele wereld. Luuk Lenders vindt namelijk steeds meer volksmuziek interessant, en ieder land heeft zijn eigen fluit. "Ik ben al jaren helemaal gek van Ierse folkmuziek, sinds ik de elpee van The Dubliners hoorde. Gewel dige muziek. Ik heb drie jaar lang blokfluit gespeeld, maar daar ben ik mee gestopt. Ik wilde graag een instrument uit de Ierse folkmu ziek bespelen. Dat werden Ierse fluiten. Ik heb ze zelf leren bespe len, door naar muziek te luisteren en het na te doen." ONDERWIJS Muziek maken is zijn hobby, maar Luuk Lenders hoopt er wel ooit zijn beroep van te kunnen maken. Wie weet in een band, of misschien wel in het onderwijs. "Venray is ons voorland. Hoe het landschap eruit zal zien, moet echter nog blijken. Mijn ambitie om door te gaan, bijvoorbeeld als raadslid, wordt ingegeven door een aantal omstandigheden. Wat doet Dickie? Hoe zal het pro gramma zijn, en met wie moet je samenwerken binnen de partij? Alvorens mij kandidaat te stellen moet hierover meer duidelijkheid bestaan. Daarom: ja, tenzij." Dickie, wat zijn jouw plannen? Heb je de ambitie om verder te gaan als wethouder, in de gemeente Venray? "Ja, dat wil ik zeker. In een bepaald artikel in Peel en Maas (interview met de nieuwe PvdA-wethouder Twan Janssen, red.) werd aange geven, dat er in Meerlo-Wanssum 'veel bestuurskracht" aanwezig is. Daar wil ik mij wel op laten aan spreken. Ik zou het een uitdaging vinden om in Venray het toeristisch- recre atief beleid op de kaart te zetten. Immers, Venray zoekt naar verbre ding van beleid, en toerisme is nu eenmaal een economische drager en goed voor de werkgelegen heid." Sylvia, hoe verloopt het hele fusieproces tot nu toe, vind je? "Moeizaam, maar dat kan ook niet "Ik heb ruim twee jaar bij St. Lucas, een creatieve school, een oplei ding gevolgd. Ik ben namelijk ook gek op tekenen en ik schrijf graag. In deze periode heb ik een boek geschreven met humoristische verhalen, gedichten en tekenin gen.Toch ben ik met deze school gestopt, omdat ik iets anders wilde. Dat 'anders' is de opleiding tot onderwijsassistent geworden. Ik vind het leuk met kinderen om te gaan. Ik werk en leer tegelijker tijd en ben nu verbonden aan de basisschool in Tienray. Ik hoop dat ik na de opleiding een combina tie van onderwijs, creativiteit en muziek kan gaan doen." Luuk Lenders treedt op met de Ierse folkband Timbershop. De band bestaat uit vijf muzikan ten, die de zang, accordeon, fluit, banjo, gitaren en bas voor hun rekening nemen. Geen drum. "Muziek voor de liefhebbers. Veel mensen zijn aangenaam verrast als ze onze muziek voor de eerste keer horen. Ierse folk is heel sfeer vol en melodieus. Droevig, vrolijk, rustig, opwindend, er zitten heel anders. Wij hebben met drie ver schillende gemeenten te maken. Het is ook lastig, je bent namelijk met drie dingen tegelijk bezig: de bestaande situatie tot 2010), de fusie met de drie gemeenten en de verkiezingen in 2009- Ik moet wel zeggen dat hoe verder je in het proces komt, hoe meer je je gaat realiseren dat er in 2010 geen gemeente Meerlo-Wanssum meer bestaat. Dat is toch wel een raar idee, als je het mij vraagt. Het geeft me toch wel een raar gevoel in de buik." Waar maak je je het meest zor gen over Sylvia? "Ik maak mij niet zoveel zorgen. Maar als je het toch zo vraagt, ja, dan ben ik bang dat wij nog heel veel moeten praten over het wij- gevoel en het samenwerken, en dan heb ik het met name over de drie gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wans sum. Wij moeten ons wel realise ren dat wij, en daar bedoel ik ook mee de raden van de gemeenten, in 2010 niet meer bestaan in de huidige hoedanigheid. En dat betekent dat wij zoveel mogelijk onze doelstellingen en speerpun ten gerealiseerd willen hebben voor 2010. Dit houdt vervolgens voor onze raad in dat wij zoveel mogelijk met onze neuzen dezelf de richting op moeten wijzen, en niet meer zoveel op onze strepen moeten gaan staan. Samen naar een goed einde van onze gemeen te Meerlo-Wanssum toewerken, dat zou ik graag willen." Wat is jouw wens voor de gemeente Meerlo-Wanssum voor het jaar 2009? "Mijn wens voor 2009 is dat wij zoveel mogelijk onze doelstellin gen en speerpunten kunnen rea liseren, en dat de verschillende fracties allemaal unaniem dezelf de kant op wijzen. Wij hebben tenslotte allemaal hetzelfde doel voor ogen: de gemeente Meerlo- Wanssum naar een goed einde leiden. Wat klinkt dit trouwens dramatisch." Luuk Lenders:"Ierse folk is heel sfeervol en melodieus!' veel elementen in. Je moet het een keer hebben gehoord." Luuk Lenders treedt ook alleen op. "Dat is heel leerzaam, je leert om onder verschillende omstan digheden muziek te maken en om in te spelen op de sfeer van een bijeenkomst. Een Ierse pub, een camping, een Sinterklaasfeest en een middag met demente bejaar den zijn natuurlijk heel verschil lend. Ik zal nooit meer vergeten dat ik vorig jaar op een begrafenis van een meisje speelde en enige tijd later bij de C1000 drie uur lang kerstliedjes speelde op de accordeon. Twee totaal verschil lende situaties, die om een speci fieke muzikale invulling vroegen. Die ervaringen maken je als muzi kant en mens rijker." Het optreden in De Wingerd in Sevenum op zondag 7 december duurt van 17.00 tot 20.00 uur. Het optreden in zaal 't Brugeind in Meerlo op zondag 14 december begint om 15-30 uur en duurt tot 18.30 uur. Tweetal aangehouden De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 16-jarige jongen uit Meerlo en een 20- jarige man uit Panningen op het Wilhelminaplein in Horst aange houden op verdenking van over treding van de opiumwet. Tijdens een surveillance zagen agenten dat de jongen 50 tabletten, ver moedelijk xtc, aan de man gaf die in een auto zat. De politie onderzoekt de zaak. Beide verdachten zijn in verzeke ring gesteld. Bijeenkomst voor mantelzorgers De unit Horst van Synthese houdt een gezamenlijke bijeen komst op dinsdag 9 december in de sociëteit van de KBO, Mgr. Jenniskensstraat 23a in Meerlo. Aanvang 09-30 uur. Er is geen gast spreker. Dit is de laatste bijeen komst van 2008. Bent u mantelzorger en zou u graag deelnemen aan een van de activiteiten en hebt u vervan gende hulp nodig, dan zoekt het Steunpunt Mantelzorg, samen met u en de zorgvrager, naar een pas sende vervanging. Het steunpunt is gevestigd in Horst, Bemmel- straat 2, tel. 077-3978500. Dage lijks tijdens kantoren te bezoeken en telefonisch bereikbaar, e-mail: unithorst@synthesenl, website www.synthese.nl. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor 950 bij: van den bv Hofstraat 6 Venray 0478-582727 Nog ruim een jaar en de zelfstandige gemeente Meerlo- Wanssum wordt opgesplitst. Zoals bekend worden de dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo op 1 januari 2010 bij de nieuwe gemeente Horst aan de Maas gevoegd en wordt de gemeente Venray uitgebreid met de dorpen Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck. De vier politieke partijen in de gemeente Meerlo-Wans sum hebben het er maar druk mee en zijn ook al bezig met hun eigen toekomst. Hoe ziet de toekomst van de afde ling Meerlo-Wanssum van het CDA eruit? Die vraag legde de redactie van Peel en Maas ook voor aan Rob van der Heijden, fractievoorzitter van het CDA. Dag Rob. Ja, hoe ziet de toe komst van het CDA eruit? Gaan jullie samenwerken met jullie collega's in Horst aan de Maas en Venray? "Deze vraag is voor ons eigenlijk een open deur. Binnen het CDA werkten we al voor het fusiever- haal samen met onze collegae in de regio. Deze samenwerking werd door het fusietraject minder vrijblijvend en frequenter. Voor plaatselijke lijsten ligt dat echter anders." Is er al bekend wie van de CDA-raadsleden Jan Kuijpers, Jac Derikx, Ger Verstraelen en Rob van der Heijden zelf door willen gaan als raadslid in de twee 'nieuwe' gemeenten? "Zoals tijdens de gemeenteraads vergaderingen duidelijk blijkt, is mijn fractie, niemand uitgezon derd, duidelijk aanwezig. Daaruit blijkt ook een stuk politieke ambi tie. Die ambitie is er ook voor de toekomst. Ik verwacht mijn fractie genoten terug te zien op de CDA- lijst van de nieuwe gemeenten. Enerzijds zullen we daarin opere ren vanuit de brede CDA-visie op de samenleving, maar duidelijk ook voor onze dorpen. Overigens verwacht ik op de CDA-lijsten niet alleen de huidige fractie, maar ook nog enkele jongeren." Hoe verloopt het hele fusie proces tot nu toe, vind je? "Het fusieproces is onlosmakelijk verbonden met de splitsing van Meerlo-Wanssum, waar het CDA zich tijdens de politieke besluit vorming als enige gemeenteraads fractie sterk voor heeft gemaakt. Door de splitsing bevinden wij ons in twee fusieprocessen die overigens wel met elkaar verbon den zijn. Richting Venray verloopt het proces in een open en vriend schappelijke sfeer, zoals blijkt uit de gezamenlijke activiteiten die we met het CDA-Venray hebben georganiseerd: Een kerstontbijt met de Turkse gemeenschap van Venray, een fietstocht door de dorpen Wanssum, Blitterswijck en Geijsteren, die op 1 januari 2010 bij Venray komen, en het recente bezoek aan Ria Oomen in Straats burg. Het fusieproces met Horst aan de Maas en Sevenum is com plexer. Mede daardoor is het een stuk moeilijker, zoals ook blijkt uit de discussies over de naam van de nieuwe gemeente. Binnen het CDA merk je daar echter niets van, is de samenwerking zelfs collegiaal en goed. Anders dan in Venray is er geen sprake van een toevoeging aan een grote afdeling, maar van een heuse fusie op basis van gelijkwaardigheid. Vanuit die optiek werken we aan een echt nieuwe afdeling, aan de nieuwe verkiezingslijst en het gemeente raadsprogramma." Waar maak je je het meest zor gen over? "Onze zorgen over de dienstver lening aan burgers en bedrijven door het verdwijnen van ambtelij ke capaciteit -het weg solliciteren van ambtenaren- zijn voor een belangrijk deel weggenomen door de opstelling van de fusiepartners. De meeste zorgen heb ik dan ook ten aanzien van de speerpunten van onze gemeente. Bij de laatste begrotingsbehandeling heb ik namens het CDA gesteld dat er onvoldoende ingezet werd op de realisering hiervan. In de discus sie met de colleges van Venray en Horst aan de Maas tijdens de voorbereiding van het fusiebe- sluit zijn de speerpunten van onze gemeente uitdrukkelijk bespro ken. Beide colleges hebben daar uitdrukkelijk positief op gerea geerd. Ze hebben die toezeggin gen nog bevestigd toen duidelijk werd dat Meerlo-Wanssum niet in zijn geheel met Venray zou fuse ren, maar middels splitsing zowel met Venray als Horst aan de Maas. Die speerpunten, met de twee nieuwe buitensportaccommoda ties met stip op nummer 1willen wij nog zoveel mogelijk realiseren. Ons inziens hebben wij zelfs de morele plicht om die speerpun ten nog zoveel als mogelijk onder onze eigen regie en financiering te verwezenlijken. Gezien de uit gesproken steun van Venray en Horst aan de Maas in het voortra ject mag dat ook geen probleem Dit Geijsterse gezelschap ging even op de foto met het Cecilia- feest in 1934. Op de foto staand v.l.n.r. Mart Vennekens, Piet Baltussen, Mees ter Jans, Alfons Baltissen, Wiel Severeyns?,Arnold Reijnders Math zijn.Terwijl het ambtelijk deel van het fusiegebeuren in een redelijk hoog tempo verloopt, kunnen we dat niet zien bij de besluitvorming over die voor Meerlo-Wanssum zo belangrijke onderwerpen. Terwijl het college de besluitvorming op de formele punten als verdeling van de bezittingen voortvarend ter hand neemt, zien wij dat niet bij de speerpunten. Enkele daarvan dulden gezien het maatschappe lijk draagvlak echter geen uitstel. Ons college moet bijvoorbeeld ten aanzien van de nieuwe sport accommodaties eindelijk eens de knoop doorhakken en daar mee de boer op gaan." Wat is jouw wens voor de gemeente Meerlo-Wanssum voor het jaar 2009? "Mijn wens ligt primair op het vlak van gezondheid. Dat is mijn primaire wens voor onze inwo ners, ambtenaren en bestuurders. Die gezondheid is dé voorwaarde voor goed functioneren. En daar heeft Meerlo-Wanssum in het jaar dat de gemeente 40 jaar bestaat duidelijk behoefte aan. Een gezon de gemeente toont daadkracht. En dat is een voorwaarde om de veel te langzame besluitvorming rond onze belangrijkste speerpunten vlot te trekken. Op dit punt die nen in 2009 forse stappen gezet te worden. Daarbij kan de coali tie rekenen op onze creativiteit en positieve insteek ten aanzien van de realisering van die speer punten. Verder hoop ik dat onze dorpen en verenigingen zich gaan oriënteren op de toekomstige situ atie zonder elkaar uit het oog te verliezen. Kortom, kijk achterom naar het goede dat Meerlo-Wans sum biedt, maar kijk vooruit naar wat wij kunnen verwachten, anti cipeer daarop en treedt aan het eind van 2009 goed voorbereid de nieuwe gemeente(n) binnen." Toerisme centraal Op maandag 8 december wordt de jaarvergadering van het Toe ristisch Platform Meerlo-Wans sum gehouden. Naast de vaste agendapunten staat deze avond in het teken van de opsplitsing van de Meerlo-Wanssum. Zoals bekend worden de dorpen Geijs teren, Wanssum en Blitterswijck op 1 januari 2010 bij de huidige gemeente Venray gevoegd. Horst aan de Maas krijgt er over een ruim een jaar de dorpen Meerlo, Tienray en Swolgen bij. In een tafelgesprek beantwoorden de drie toerismewethouders Dickie Minken (Meerlo-Wanssum), Lei Heidens (Venray) en Leon Litjens (Horst aan de Maas) vragen en discussiëren ze over de ontwikke lingen en mogelijkheden van het toerisme in de nieuwe gemeen ten. Het tafelgesprek wordt geleid door Thijs Vossen, regiomanager van Recron. De vergadering begint om 19-30 uur en vindt plaats op camping 't Karrewiel, Peschweg 8 in Meerlo. Foto: Will Reijnders. Baltussen. Zittend v.l.n.r. Arnold Bergmans, Henrie Geurts, Wilhel mus Reijnders, Pastoor Ortmans, Henrie Reijnders, Jac Vennekens, Peter Stevens. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, MarlonTheunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: MwA.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. PvdA bundelt krachten in Venray en Horst en de Maas Dickie Minken. Rob van der Fleijden. Foto: Frido Smeets Venray Meerlo-Wanssum de schatten van de Grote Kerk

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13