Historie Venray in vogelvlucht Mannenkoor presenteert Home for Christmas Onthullende passages over Venrayse pater Afscheidsconcert That's Left in 't Schöpke Bosch Blazers Ensemble in Mariakapel L PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 20 november 2008 - Pagina 29 Frans Vermeulen trots op fotoboek 'Venray van bovenaf bekeken 1924-1974' Ja, hij is er trots op. Natuur lijk, want Frans Vermeulen (46) uit Venray, die werkt op het gemeentearchief in Venray, heeft heel wat uur tjes in het boek 'Venray van bovenaf bekeken 1924-1974' gestoken. Maar het resultaat mag er wezen, zegt Frans Ver meulen met een brede lach op zijn gezicht. "Het is een uniek boek, dat de lezer van begin tot eind zal boeien. In vogelvlucht zien we het voor oorlogse agrarische Venray in vijftig jaar veranderen in een industrieel dorp met stadse allures." Het eerste exem plaar van 'Venray van boven bekeken 1924-1974' wordt op woensdag 26 november om 10.00 uur in het gemeentehuis overhandigd aan wethouder Hans Teunissen. 'Venray van boven bekeken 1924-1974' is een boek met oude luchtfoto's van Venray die afkom stig zijn uit het archief vanAvio- drome luchtfotografie (voorheen KLM Aerocarto), foto's die door Frans Vermeulen zijn voorzien van heldere, oriënterende teksten. "In deze uitgave is een keuze gemaakt uit de vele prachtige opnames die KLM Aerocarto al sinds 1921 maakt", vertelt Frans Vermeu len. "Sinds 1 januari 2003 KLM Aerocarto -Vogelvluchtfotografie overgegaan in handen van het Nationaal Luchtvaart-Thema Park Aviodrome in Lelystad, waar op dit moment zo'n 150.000 negatie ven worden bewaard. Bijzonder is dat er foto's in dit boek staan die nooit eerder gepu bliceerd zijn vanwege het copy right. Dat was voor mij ook dé reden om 'ja' te antwoorden op de vraag van de uitgever of ik mee wilde werken aan de totstandko ming ervan. Want het gaat om een serie die al jaren landelijk wordt uitgegeven. En dit keer was de gemeente Venray aan de beurt." CHARME Het bekijken van oude luchtfo to's heeft een bijzondere charme, vindt Vermeulen. "We kennen een plaats door en door, maar op de foto's zien we toch situaties die we vanaf de straat nooit zouden opmerken. Kijk maar eens op een luchtfoto: dan zie je altijd situaties die je niet kunt plaatsen. Maar door middel van heldere, oriënte rende teksten te gebruiken en ijk- punten op de foto's te zoeken, heb ik geprobeerd om grip te krijgen op de afbeeldingen. Ik weet zeker dat er bij veel mensen herinnerin gen aan die goede oude tijd naar boven zullen komen als ze naar de foto's kijken. Ze kunnen bijvoor beeld hun eigen geboortehuis of oude buurtschap terugzien op de luchtfoto's." Frans Vermeulen had de keuze uit circa 150 exclusieve foto's uit het archief van KLM Aerocarto, maar mocht er slechts dertig van gebruiken.Toch had hij naar eigen zeggen niet erg veel moeite om die keuze te maken. "Ik werk op het archief dagelijks met oude foto's, waaruit je een selectie moet maken. Nee, dat was niet het pro bleem. Ik heb meer liggen stoeien met de teksten, die kort en bondig moesten zijn. Ja, dat is lastig, zeker omdat het gaat om exclusieve Een luchtfoto van de psychi atrische instelling St.-Anna uit 1924. Foto: Aviodrome luchtfo tografie Lelystad (fotonummer 1262). foto's, die voor het merendeel nog nooit eerder zijn gepubliceerd en die het grote publiek zeker niet kent. Je wilt vaak te veel vertellen en dat is nou niet de bedoeling van dit boek. De bijschriften die nen eigenlijk louter ter oriëntatie voor de lezers. Want het gaat per slot van rekening toch om de prachtige foto's." WOORD EN BEELD In het boek is de geschiedenis van Venray in de jaren 1924-1974 in woord en beeld vastgelegd. In 1924 telde Venray ongeveer 11.000 inwoners. De gemeente had toen nog een overwegend agrarisch karakter en genoot daar naast bekendheid als vestigings plaats van diverse onderwijsin stellingen en twee psychiatrische inrichtingen. "Maar na de Tweede Wereldoorlog wordt de industrie de belangrijkste bron van werk gelegenheid, met op de tweede plaats de gezondheid en welzijns zorg. Om die reden zijn in het boek unieke luchtfoto's van de psy chiatrische instellingen St.-Anna als St.-Servaes opgenomen, maar ook van voor Venray belangrijke bedrijven als Muvero ketels, Rank Xerox, de melkfabriek in Leunen, het ziekenhuis, Inalfa en Nelissen BV." Maar natuurlijk hebben ook de oude buurtschappen van toen een plek in het boek gekregen. "Want op die foto's zien je ontwik keling van Venray in vijftig jaar tijd het best", meent Vermeulen. "Daar waar eens de koeien graasden en de boeren hun land bewerkten, daar vinden we nu industrieter reinen als de Brier, Smakterheide, de Hulst, Keizersveld en De Blakt. En oude buurtschappen zoals Veltum, Brukske, Landweert en De Blakt zijn in de loop der jaren veranderd in moderne woonwij ken met duizenden inwoners. De mensen kunnen in dit boek met eigen ogen zien hoe snel Venray is veranderd in vijftig jaar tijd." Vermeulen hoopt dat het boek een succes wordt. "En ik verwacht het eigenlijk ook wel. Want 'Venray van bovenaf bekeken' is eigenlijk voor iedereen interessant, voor jong en oud. Ouderen kunnen misschien hun oude geboortehuis of school op een van de foto's terugvinden, terwijl jongeren met eigen ogen kunnen zien hoe hun woonwijk er vroeger uitzag. Het heeft me bloed, zweet en tranen gekost om de teksten op tijd klaar te hebben om ervoor te zorgen dat het boek voor de feestdagen in de boekhandels ligt, maar ik ben er trots op. Mijn dank gaat uit naar mijn collega Paul van Mee geren, die me erg heeft geholpen met het schrijven van de teksten. Het is nu aan de lezer om de ont dekkingstocht van Venray in vogel vlucht verder in te vullen." FOTO'S De dertig foto's die in het boek staan op een rij: Jerusalem/ St.- Petrus' Bandenkerk (1924), Jerusa lem/ St.-Jozefklooster (1924), St.-Anna (1924), Franciscanen klooster/ Gymnasium (1933), ziekenhuis (1934), Zuivelfabriek Leunen (1953), Gymnasium/ Paterskuil (1951), Muvero ketels (1953), St.-Servatius (1958), Nelis sen BV (1958), zuivelfrabriek Leu nen (1958), metaalfabriek Inalfa (1959),Venray Noord-West (1959), omgeving Langstraat/ Westsingel (1959), Venray-Centrum (1959), Veltum (1959), Oranjebuurt (1959), omgeving Maasheseweg/ Stationsweg (1959), Vlakwater/ Veltum (1959), Brabander/Molen- klef (1959), Brukske (1959), Leu nen/De Wieën (1959), De Hulst/ Oostrum (1959), St.-Antoniusveld (1959), Venray Centrum/Juliana- singel (1965), Rank Xerox (1965), industrieterrein Smakterheide (1966), Venray-Centrum (1969), Veltum/Langstraat (1969), Bruks ke (1974). 'Venray van boven bekeken 1924-1974' is een uitgave vanV W Collective Hoogeveen en is te koop bij boekhandel Van den Munckhof, Hofstraat 6 in Venray. Prijs: 19-95 euro. De eindejaarsconcerten van het Venray's Mannenkoor genieten al meerdere jaren een toenemende belangstel ling. Vooral het eindejaars- concert van 2007, samen met Guido's Orchestra, kreeg veel positieve reacties. De samenwerking met Guido's Orchestra begint zelfs structu rele vormen aan te nemen. Guido overweegt het Venray's Mannen koor in één van zijn grote shows op te nemen in de nabije toe komst en het VMK gaat Guido's Orchestra inpassen in haar jubile umjaar 2010 ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het koor. Dit zijn natuurlijk fantastische ont wikkelingen voor het VMK maar natuurlijk ook voor Venray. Dit motiveert alle betrokkenen en het Venray's Mannenkoor en alle deelnemende muzikanten zijn dan ook volop bezig om op 13 en 14 december door middel van een eindejaarsconcert het succes van voorgaande jaren minstens te evenaren. Dit concert wordt twee maal uitgevoerd in Schouwburg Venray. De titel van de show dit jaar is Home for Christmas, ont leend aan het Amerikaanse kerst lied I'll Be Home for Christmas uit 1943 en toen voor het eerst op de plaat gezet door Bing Crosby. De boodschap van dit lied is de basis geweest voor een voor stelling met naast het VMK een aantal gerenommeerde Venrayse en Noord Limburgse muzikanten zoals de close Harmony groep Confetti, Ron Barents, vocal groep VET, OctetNog en het combo onder leiding van Otto Kooien. Ook Ellen en Sanne Valkenburg, bekend van eerdere optredens met het koor, gaan ook dit jaar Ron Barents weer samen met het VMK musi ceren en ook diverse solo's voor hun rekening nemen. Voor de pauze kan men genieten van aan trekkelijke hedendaagse en her kenbare muziek en na de pauze van hedendaagse en ook enkele klassieke stukken die de bezoe kers alvast in kerstsfeer gaan brengen. De concerten worden gehouden op zaterdag 13 decem ber om 20.00 uur en op zondag 14 december om 14.30 uur. Het concert van 13 december is al uit verkocht! Voor de zondagmiddag voorstelling op 14 december zijn er nog wel kaarten beschikbaar. Kaarten zijn te bestellen via info@ venraysmannenkoor.nl. of via tele foon (0478)589207. Bestellen kan natuurlijk ook via elk lid van het Venray's Mannenkoor. Vlooienmarkt in Veulen Carnavalsvereniging Ut Dar tele Veulen uit Veulen begint het carnavalsseizoen traditiegetrouw met een vlooienmarkt op zondag 23 november. Er wordt een groot assortiment aan spullen aangebo den; van antiek tot modern van kunst tot kitsch en van lelijk tot mooi. Iedere koper maakt kans op een levensmiddelenpakket. De buitenverkoop start om 12.00 uur en de zaal gaat om 12.30 uur open voor de tafelverkoop. De veiling wordt om 13.00 uur door de voor zitter geopend. De markt wordt gehouden in en rondom café-zaal 't Veule gelegen aan de Veulense- weg in Veulen. Johnny Stardust in Gryphus In Gryphus in Vierlingsbeek vindt op zaterdag 22 november een concert plaats van Go Back To The Zoo en Johnny Stardust. Jonge honden in Gryphus dus. En jonge honden op het podium verdienen jonge honden in de zaal. Daarom is dit concert voor mensen jonger dan 20 jaar geheel gratis! Go Back To The Zoo is in de zomer van 2007 opgericht. Vanaf dat moment worden er hits geschreven in The Cave, de kelder van het grachten pand in Utrecht waar Boudewijn Büch zijn zoölogische collectie hield. Vier nummers zijn inmiddels uitgebracht op een eerste titelloze ER Liedjes om te swingen, zingen en op los te gaan. Aanstekelijke, prettig toegankelijke en dansbare poprock met Britse invloeden. De band speelt momenteel door het hele land tijdens de Popronde en stond de afgelopen tijd in voor programma's. Johnny Stardust komt uit Noord-Brabant. Dit jonge trio uit Oosterhout was afge lopen voorjaar de winnaar van PopSport 2007-2008, een project voor schoolbands in Brabant en Limburg. Gryphus is deze avond geopend vanaf 21.00 uur. Meer informatie over deze avond is te vinden op www.gryphus.nl. niet ontvangen? Bel 582877! Onder begeleiding van drie paters vertrekken tien acht tienjarige jongens op 27 okto ber 1956, vijftig jaar geleden, met de boot naar Brazilië. Drie Limburgers waren erbij: Jan Dam uit Treebeek, Piet Janssen uit Schinveld en Frits Hoedemaker uit Beek. Dam en Janssen zijn bekenden van de organisatie Sao Martinho van wege hun werk voor de straat kinderen in Rio de Janeiro waarvoor in Noord-Limburg de Stichting Sint Martinus actief is. De mannen werden destijds door de katholieke Orde van de Karmelieten in tien jaar opgeleid tot missionaris. In parochies die soms bijkans de omvang hebben van het vaderland, moeten de jeugdige Nederlanders aan de slag om de 'blijde boodschap' van de wereldkerk te verspreiden. Daarvoor zaten ze op het semi narie in Zenderen (Overijssel), waar de Venrayse pater Van Rijs- wijck de touwtjes in handen had. De tien frontsoldaten van Onze Lieve Heer moeten hun weg vin den in een exotisch land waar rechtse militairen, linkse bevrij dingstheologen en het Vaticaan strijden over de koers van de kerk. Hoe is het de avonturiers in monnikspij vergaan? In gesprek ken met alle betrokkenen en met gebruikmaking van dagboeken, brieven, preken en foto's wordt een nauwgezette reconstructie gemaakt van hun lotgevallen in Brazilië - maar tegelijkertijd ook van het katholieke Nederland in de jaren vijftig en zestig. Het boek is geschreven op een zeer vlotte wijze door Marcel Haenen. Hij werkte de afgelopen vijf jaar vanuit standplaats Buenos Aires als correspondent Latijns- Amerika van NRC Handelsblad en NRCNext. Haenen heeft veel medewerking ondervonden bij De paters na hun wijding in Brazilië. Helemaal links staat Frits Hoedemaker uit Beekhelemaal rechts Piet Jansen uit Schinveld en onder, zittend, Jan Dam uit Treebeek. het schrijven van dit boek van pater Martin Cox, de oprichter van de Sint Martinusorganisatie in Rio de Janeiro, die tegenwoordig in Nijmegen woont.In het boek 'Tien paters op Gods grote akker' wordt uitgebreid verslag gedaan van de periode dat deze jongens op het seminarie in Zenderen hebben gestudeerd. Op dit seminarie zwaaide de in 1901 in Venray geboren Antonius Henricus Jacobus van Rijswijck de scepter. Hij was rector van het seminarie van 1948 tot en met 1956. In het boek wordt door de missionarissen en ex-paters wei nig vlijend gesproken over de Ven rayse pater en zijn streng regiem op school. De volgende passage spreekt boekdelen: "Ook rector Van Rijswijck sloeg elke dag wel iemand. Ik heb hem wel eens een jongen zien slaan van de slaapzaal tot de kapel. Hij sloeg met een stok. De man was af en toe buiten zinnen van geweld. Soms werd je naar je kamer gestuurd om de bloedvlakken weg te wassen", aldus het verhaal van een van de studenten van toen. Een andere seminarist spreekt over een incident met Van Rijs wijck die de student op zijn gezicht timmert. "Ik had allebei de ogen dicht en een tand door de lip", aldus de student van toen, die nu in Brazilië woont en net als zijn negen collega's openhartig heeft gesproken met de auteur van het boek. Volgens de seminaristen van toen zouden docenten als Van Rijswijck tegenwoordig wegens mishandeling worden opgepakt. Naast deze onthullende passages over de Venrayse pater gaat het Het Schönberg Kwartet geeft in zijn laatste seizoen op zondag 23 november vanaf 15-30 uur een concert in het Odapark aan de Merseloseweg in Venray. De vier leden hebben een jaar geleden besloten een einde te maken aan hun samenwerking in het verband dat ze al 32 jaar geleden zijn aan gegaan: een kwartet te vormen dat vooral aandacht zou geven aan een zo getrouw mogelijke weer gave van de muziek van de zoge naamde Tweede Weense School van Arnold Schönberg, Alban Berg, Anton Webern en Alexander Zem- linsky. Van alle muziek voor strij kers van deze componisten heeft het kwartet opnames gemaakt. Daarnaast heeft het kwartet op zich genomen eigentijds werk van Nederlandse en buitenland se componisten bekendheid te geven. Zo heeft het kwartet regi straties gemaakt van werken van onder meer Louis Andriessen, Jan van Vlijmen, Willem Pijper, Jana- cek, Schulhoff en Szymanovski. Op de lessenaars staan zondag drie belangrijke werken: de Langs- amer Satz uit 1905 van Anton Webern, het enige strijkkwartet van Maurice Ravel uit 1903 en het zesdelige vijftiende strijkkwartet van Sjostakovitsj, gecomponeerd in 1975. Voor dit concert zijn kaarten verkrijgbaar bij Concert organisatie Fred H. Renirie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh.renirie.@home.nl. of aan de ingang van het Theehuis vlak voor aanvang van het concert. De band That's Left speelt op zaterdag 22 november in 't Schöpke in Wijkcentrum Vel tum aan de Veltumse Kleffen in Venray. Het optreden begint om 21.00 uur. Het repertoire van That's Left omvat onder meer pop, rock en blues. De formatie bestaat uit Hanny Sijbers (bas en zang), Mieke Jeuken (leadzang),Alex van Vliet (toetsen en zang), Geert van Enc- kevort (drums en zang) en Hans Peeters (gitaar en zang). De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo worden op zondag 23 november verschillende activitei ten gehouden. Behalve demonstra ties hout snijden, stroop maken en manden vlechten is er voor kinderen de mogelijkheid om een doekje te weven. Bezoekers kun nen kennismaken met de nieuwe wisselexpositie De Twaalf maan den van het Jaar, met onder ande re een twaalftal middeleeuwse afbeeldingen van het leven op het platteland rond het jaar 1500. Deze afbeeldingen hebben betrekking op de sprokkelmaand, de oogstmaand, de slachtmaand, enzovoort. Voor de kinderen is er nog een speciale speurtocht. Zie ook www.delocht.nl. boek vooral over de tien jongens die als missionaris naar Brazilië trekken. Boeiende, indringende en aangrijpende verhalen. Van de tien missionarissen van toen zijn er acht uitgetreden.Twee zijn nog altijd actief als missionaris onder wie pater Piet Janssen uit Schin veld.Het boek 'Tien paters op Gods akkers' met als ondertitel 'De laatste missionarissen in Brazilië' is uitgegeven door Prometheus/ NRC Handelsblad en verkrijgbaar in de boekhandel. ISBN-nummer: 9789044612097. Prijs 17,95 euro. 'Status' Odapark De provincie Limburg heeft het Odapark in Venray voor de duur van vier jaar de cultuurplanstatus verleend. Dat betekent dat het Odapark jaarlijks een subsidie van 100.000 euro kan ontvangen en als provinciale cultuurplaninstel ling wordt erkend. De provincie heeft de cultuur planstatus aan het Odapark ver leend omdat het Odapark heeft zich de laatste jaren sterk heeft ontwikkeld. Het Odapark is er volgens de provincie in geslaagd provocatieve thema's aan de orde te stellen. Het tentoonstellingsprogramma is gedurfd en legt dwarsverbin dingen met de maatschappij en is interessant voor een brede doel groep. Daarnaast vindt de provin cie het educatieve programma van het Odapark innovatief en prijzenswaardig. De provincie acht het Odapark van belang voor de beeldende kunst in Limburg. De Mariakapel in Holthees houdt dit jaar voor de negende keer op rij een serie advents- en kerstconcerten, waarbij op iedere zondag in de adventstijd een con cert wordt gegeven in de kapel, met muziek die vooral met de kersttijd van doen heeft. De con certen beginnen steeds om 15.30 uur, met uitzondering van het laat ste concert op 21 december dat een uur eerder begint. De serie wordt op zondag 30 november geopend door het Bosch Blazers Ensemble, bestaan de uit tien musici onder leiding van dirigent Herman Olij. Het Bosch Blazers Ensemble is een dubbelkwintet of dixtuor. Daarbij worden alle instrumenten van het traditionele blaaskwintet (fluit, hobo, klarinet, hoorn en fagot) verdubbeld. Zo blijven de moge lijkheden van het kwintet behou den, terwijl het ensemble op volle sterkte een orkestachtige klank krijgt. De vijf verschillende blaas instrumenten kunnen in orgelach tige koralen samenklinken. De componist kan ook grote contrasten creëren met de ver schillende klankkarakters van de instrumenten. Sinds Mozart's tijd hebben tal van componisten kamermuziek geschreven voor grotere blazersensembles, zoals het dubbelkwintet. Het Bosch Blazers Ensemble heeft inmiddels een fors deel van deze composities op haar repertoire staan. Componisten als Mozart, Haydn, Beethoven, Dvorak, Debussy en meer heden daagse componisten als Andries sen en Ibert staan regelmatig op het programma van het ensem ble. Het Bosch Blazers Ensemble bestaat inmiddels twaalf jaar en heeft in die periode vele con certen gegeven. Gebruikelijk is dat de dirigent aan het publiek per werk een korte explicatie geeft. De dirigent is Herman Olij. Kaarten voor dit concert zijn te bestellen bij de familie Ermers via telefoon (0478)636480 en bij de familie Wijenberg via telefoon (0478)636390. Kaarten zijn ook te bestellen via www.mariakapel. nl. Tenslotte zijn kaarten vanaf een half uur voor aanvang van het concert nog te verkrijgen aan de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschikbaar zijn. Postzegel Hakkespits Bij gelegenheid van het 25- jarig jubileum heeft dansvereniging de Hakkespits bij TNT postzegels laten drukken, met daarop als afbeelding de mooie Limburgse toer. De Hakkepits wil de post zegel graag onder de aandacht brengen van het grote publiek. Misschien een leuk cadeau voor de feestdagen? Mocht u interesse hebben, neem dan even contact op met Martien de Groot tel: 0478-587810 De Hakkespits heeft een keer per twee weken zijn oefenavond op de maandag en is op zoek naar nieuwe leden, zowel mannen als vrouwen en paren Voor meer informatie, GerdaArts, tel: 589473 vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2008 | | pagina 29