Tiende editie Prix Dominique PK vraagt aandacht voor SOS Winnaars Kinderboekenweek Expositie Kleur inspiratie Psychose Nieuwe opzet boerenbruiloft zorg de Keizer Nominatie Tenberken www.stop-nagelbijten.nl Wim Palmen jubilaris I kunst binnen bereik van kunstenaars en fotografen www.kunstbinnenbereik.nl PEEL EN MAAS Ingezonden Kinderdagverblijf Poeh-beer PEEL EN MAAS In Domani in Venlo wordt zondag 9 november de Prix Dominique gehouden. Ruim veertig deelnemers strijden om Ut Paeterke en enkele geldprijzen. Onder hen ook verschillende musici uit Ven- ray en omstreken. De Prix is een concours voor amateurbeoefenaars van klas sieke muziek in de categorieën solo zang, solo instrumentaal en ensemble. Naast de bekende Prix Dominique is er ook een aparte categorie voor jongeren tot en met veertien jaar, de Jeune Domi nique. Het is dit jaar voor de tien de keer dat de Prix Dominique plaatsvindt. Behalve de wisselprijs,een repli ca van de tot stilte manende pater op het Dominicanenplein, zijn er ook dit jaar geldprijzen beschik baar gesteld door het Limburgse bedrijfsleven. De deelnemers worden beoordeeld door een jury die bestaat uit directeur Ko van Velpen van Kunstencentrum Jerusalem Venray, zangeres en zangpedagoge Louise Rijs en Peter Steyvers, hoofddocent hobo aan het Conservatorium in Maastricht en solohoboïst bij het Limburgs Symfonie Orkest. Deze jury kent de geldprijzen toe. Het publiek stemt over de wisselprijs. De deel nemers zijn ook dit jaar afkomstig uit Midden- en Noord-Limburg, het oostelijk deel van Noord-Bra bant en zelfs Gelderland. Ook uit Venray en omstreken reizen die zondag enkele deelnemers af naar Venlo: pianist Niels Spee uit Yssel- steyn, sopraansaxofonist Alice Mooren uit Swolgen, de pianisten Rangel Silaev uit Venray en Mari anne Reintjes uit Leunen, en blok- fluitist Stefan Ansinger uit Leunen. De laatste drie doen mee in de Jeune Dominique toten met veer tien jaar. De voorronden vinden op zondagmiddag plaats vanaf 12.30 uur in het Kunstencentrum Venlo aan het Arsenaalplein en in Domani aan het Dominicanen- plein. De instrumentalisten zijn te horen in het kunstencentrum; de vocalisten, de ensembles en de jongeren hebben hun voorronde in Domani. Rond 17.00 uur wordt in Domani bekend gemaakt wie doorgaan naar de grote finale die om 19-00 uur in Domani begint. Toegang 's middags 2,50 euro, 's avonds 7,50 euro. Meer informa tie over de Prix Dominique op de website www.utpaeterke.nl. De Prix Dominique wordt mede mogelijk gemaakt door Wonings tichting Venlo-Blerick, gemeente Venlo en Kunstencentrum Venlo. De PK-fractie in de gemeente raad van Meerlo-Wanssum heeft bij de behandeling van de pro grammabegroting 2009 en de meerjarenbegroting 2010 - 2012 aandacht gevraagd voor de positie van SOS Meerlo-Wanssum na de herindeling. In de totale begro ting van Meerlo-Wanssum is de post voor SOS Meerlo-Wanssum (jaarlijks 2700 euro subsidie en facilitaire steun) maar een kleine post. Maar wel een belangrijke, vindt raadslid Jan van Dijk van de PK-fractie. "Hoe is het moge lijk om deze activiteit integraal te behouden, want bij splitsing dreigt immers het opgaan en verdwijnen in grotere gehelen. Bewustwording, de grote aantal len vrijwilligers en goodwill bij de inwoners van Meerlo-Wanssum en vele netwerken lijken ons de moeite waard om te behouden", aldus de PK-fractie bij de begro tingsbehandeling. De Progressieve Combinatie Meerlo-Wanssum vraagt zich af welke mogelijk heden het college ziet de SOS Meerlo-Wanssum activiteit ook na de fusie veilig te stellen. En dan bedoelt de PK niet alleen de finan ciële ondersteuning, maar ook om faciliteiten van de gemeente. Die zijn vrij omvangrijk van het vergaderen in het gemeentehuis van Meerlo tot en met het gebruik maken van de kopieermachine en de frankeermachine. Zoals bekend hebben bestuur en vrijwilligers van SOS Meerlo-Wanssum onlangs besloten om na de herindeling zelfstandig door te gaan. De optie van splitsing of aansluiten bij een van de twee mondiale platformen is voorlopig niet aan de orde. 1 'if Tijdens de Kinderboekenweek 2008 met als thema 'poëzie' werd door boekhandel Van den Munck- hof in Venray een kinderboeken folder uitgegeven waarin kinderen moesten zoeken naar een aantal muzieknoten. Omdat er tijdens deze Kinder boekenweek ook de nadruk lag op een exclusief voor deze boek handel uitgegeven kinderboek Spuit Elf, stond deze Kinderboe kenweek ook in het teken in het winnen van een trapbrandweer- auto, die tentoongesteld werd in de etalage van boekhandel Van den Munckhof aan de Hofstraat 6 in Venray. Uit de honderden inzendingen werd als winnaar getrokken Ruben Joosten uit Ven ray. Joep Kellenaers, eveneens uit Venray, mocht de tweede prijs (een pakket kinderboeken) in ont vangst nemen. Bij Galerie IROK in Horst wordt op zaterdag 8 november tussen 13.00 en 16.00 uur een expositie geopend met schil derijen en bronzen sculpturen van de kunstenaar Willebrord de Winter. Deze expositie loopt tot en met woensdag 26 november. Het werk van De Winter (Rot terdam, 1941) kan worden gety peerd als levendig en fantasievol, geïnspireerd door het tekenen naar levend model, met aantrek kelijke en enigszins erotische personages in vooral behaaglijke kleuren. Vanuit zijn grote interesse om iedereen te betrekken bij de waarneembare schoonheid, ont wikkelde De Winter samen met zijn kunstkameraad Paul Koppers een tekenmethode voor kinderen onder de verzamelnaam Teken vaardig. Na die intensieve samen werking schreven ze in 1984 een handboek voor kunstbeschou wing met de titel Goed Bekeken. Na vijftien jaar als tekenleraar te hebben gewerkt, accepteert hij het aanbod docent te worden voor het postacademisch onderwijs in Amsterdam, aan de Academie voor Beeldende Vorming. In 1987 werd hem gevraagd directeur te wor den van diezelfde academie, die na een fusie met andere kunstscho len verder ging onder de naam Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Tijdens zijn directie vol tooide hij, met schetsen en foto's, het Voorbeeldenboek voor model- en anatomietekenen, dat bij uit geverij Cantecleer verscheen. In 2002 stopte hij met zijn werk in Amsterdam om zich volledig te wijden aan het schilderen en teke nen. Al bij het eerste samengaan van leraar en kunstenaar in de jaren '70, was het voor De Winter een uitgemaakte zaak dat hij zijn artis tieke werkzaamheden nooit zou opgeven. Dat is hem gelukt, gezien de vele exposities, aankopen en kunstprijzen die in zo'n tijdsbe stek van ruim 30 jaar hem te beurt zijn gevallen. Na zijn Amsterdamse tijd is zijn beeldende activiteit sterk toegenomen. Kunstbinnenbereik.nl verkoopt schilderijen, tekeningen en foto's geprint op luxe canvasdoek. origineel, betaalbaar en persoonlijk Het Informatiecentrum Gees telijke Gezondheid houdt op donderdag 27 november in samenwerking met BiblioNu een informatieavond met het thema Psychose. Een psychose is een ingrijpende ervaring. Tijdens een psychose is iemand het contact met de werkelijkheid kwijt. Dat kan zich uiten in wanen en hal lucinaties: Het gevolg is vaak een wirwar aan gedachten en gevoe lens, verwardheid, angst of onrust. Natuurlijk verandert het leven van de persoon in kwestie sterk, maar ook dat van familie, vrienden en andere betrokkenen. Informatie kan helpen om inzicht te krijgen in de problemen die een psychose veroorzaakt en hoe er mee om te gaan. Op deze informatieavond wordt voorlichting gegeven over wat een psychose is, oorzaken, heeft het te maken met een andere psychiatrische ziekte en de behandeling. Natuurlijk is er gelegenheid om vragen te stellen. Sprekers zijn Boudewijn de Pont (arts i.o.) en Jan Teeuwen (SPV) beiden werkzaam bij GGZ Noord en Midden-Limburg. En, onder voorbehoud, is er het persoonlijke verhaal van een ervaringsdeskun dige. De avond is bedoeld voor iedereen die interesse heeft in het thema en vindt plaats op donder dag 27 november van 19-30 tot 21.30 uur in bibliotheek BiblioNu inVenray.Aanmelden kan bij Infor matiecentrum Geestelijke Gezond heid via telefoon (0478)527066 of igg@ggznml.nl. Krijgt vastelaovesvereniging De Piëlhaas na vorig jaar nog wel een traditionele boerenbruiloft? Het antwoord is ja. De traditie blijft, maar wel met wat hedendaagse aanpassingen.Tijdens de Hazepae- per op 16 november in de foyer van de schouwburg wordt het nieuwe boerenbruidspaar bekend gemaakt. De Piëlhaas heeft beslo ten om tijdens de Hazepaeper een echte boerenquiz te houden waaruit het nieuwe bruidspaar naar voren moet komen. Elders in dit blad vindt u een advertentie waarin staat hoe u zich kunt opge ven. Door omstandigheden werd vorig jaar op carnavalsdinsdag door het draaien aan een rad een bruidspaar gekozen. Deze actie is echter eenmalig geweest, ondanks het feit dat het een zeer geslaagde middag was. De commissie vaste- laovesdinsdag van De Piëlhaas is tot de conclusie gekomen dat de traditie van de boerenbruiloft niet verloren mag gaan. Het kiezen en het trouwen van het bruidspaar gebeurt dus volgens jarenlange traditie. Boerenbruiloft Venray 2009 krijgt als motto Traditioneel maar Origineel mee. Tijdens de Hazepaeper treedt het spontaan ontstane bruidspaar Corrie en Bernard van afgelopen jaar af. Daarna zal het nieuwe bruidspaar bekendgemaakt gaan worden. Natuurlijk is iedereen ook dit jaar erg benieuwd wie dit jaar het paar zal gaan vormen. Wie zal er op vastelaovesdinsdag in de onecht verbonden worden op het bordes van het oude raadhuis? Het feest rondom de bruiloft stond de afge lopen twee jaar in het teken van bijzondere thema's. Dit jaar is het thema Vandaag is Rooj. niet ontvangen? Bel 582877! Unicefkaarten De nieuwe najaarscollectie van Unicef is weer verkrijgbaar. Van agenda's tot kinderspeelgoed en kaarten. Met de verkoopopbrengst realiseert Unicef in zo'n 155 ont wikkelingslanden programma's op het gebied van gezondheids zorg, voeding, schoon water, onderwijs en bescherming. Ook in Venray wordt de jaarlijkse ver koop gehouden bij EmTé Venray op donderdag 13 en vrijdag 14 november, bij Intratuin op donder dag 20 en vrijdag 21 november en bij de Hema op donderdag 27 en vrijdag 28 november. Verder kan men voor de producten terecht bij Wereldwinkel Venray en bij Addy Mutsaers aan de Strübenlaan 3 in Venray. Willibrordviering Zondag 9 november wordt bij de St. Willibrorduskapel in het Geijsterse bos bij goed weer de Willibrordviering gehouden. Als patroon van de parochiegemeen schap Geijsteren wordt er op deze manier speciaal aandacht aan gegeven. In de open lucht begint de H. Mis om 10.00 uur en pastoor Wim van Kempen zal in deze dienst voorgaan. Het thema van de mis zal in het teken staan van de wens die Willibrord uit sprak: Moge het u goed gaan in Gods naam. Ook het Koninklijk St.Willibror- dusgilde is aanwezig en samen met het kerkkoor verzorgen zij de gezangen. Voor veel mensen uit de weide omgeving is dit een dierba re plek in het bos. Lotgenoten De reumapatiëntenvereniging Venray e.o. start op dinsdag 6 janu ari 2009 met lotgenotencontact avonden in de vorm van gespreks groepen. Er komen zo'n tien bijeenkomsten op dinsdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Voor meer informatie kan men zich in verbinding stellen met Marij Hei dens via telefoon (0478)589100 of met Petra Derksen via telefoon (0478)586483. Centrum op de schop Ik, en velen met mij, merk nu al een aantal weken dat het cen trum van Venray inderdaad op de schop wordt genomen. Soms erger ik me aan de overlast, maar daarnaast realiseer ik me ook dat het er straks alleen maar beter en fraaier op zal worden. Uit diverse artikelen in Peel en Maas de afge lopen maanden is dan ook geble ken dat er erg goed over de ver anderingen van het centrum is nagedacht, er is zelfs een heuse naaldhakkenrace gehouden om er in ieder geval voor te zorgen dat het centrum straks voor iedereen, ook voor de naaldhakkendrager/ ster, toegankelijker wordt en blijft. Ik was afgelopen week erg blij te zien en te merken dat het eerste gedeelte van de Grotestraat weer zonder bouwblokkades te begaan is, strakke straatstenen, mooie goot, zag er prima uit! Wat schetst mijn verbazing... ik probeerde met mijn rolstoel bij de Kijkshop naar binnen te gaan, maar daar was dus een blokkade. De drempel ligt een heel stuk boven de straat stenen, voor naaldhakgebruikers geen enkel probleem, knietje wat hoger optillen en je stapt zo over die drempel, voor een rolstoel een obstakel. Ik hoop dan ook dat de gemeente Venray, bij de volgende ronde van Centrum op de schop, wat verder kijkt dan de naaldhak gebruikers en er dan voor zorgt dat de winkels ook voor rolstoel gebruikers zelfstandig en zonder hulp van derden te bezoeken zijn. Leonie 0'Garró,Wanssum Susan Smit gast De landelijke campagne voor Nederland Leest loopt volop. Dit jaar staat het boek Twee Vrouwen van Harry Mulisch centraal in de periode tot 14 november. Twee vrouwen, een liefdesverhaal, span nend als een thriller. Lezers wor den in deze periode uitgedaagd om met elkaar in discussie te gaan over dit boek. Op 12 november is er de gelegenheid het boek te bespreken met schrijfster Karin Giphart in de bibliotheek Horst. Aanvang is 19-30 uur. Giphart schrijft en zingt. Titels van haar zijn onder andere Maak me Blij en Iets tussen broer en Zus. In december verschijnt haar boek Het gouden Uur. Op 13 novem ber is er de gelegenheid het boek Twee Vrouwen te bespreken met Susan Smit. Aanvang 20.00 uur bij BiblioNu Venray. Smit was lange tijd fotomodel en is daarna gaan schrijven en recenseren. Van haar hand verschenen Elena's Vlucht, Wat er niet meer Is en Letterhon- ger. Daarnaast is zij regelmatig in diverse televisieprogramma's te zien. Kaartjes voor de bijeenkom sten zijn te koop bij de vestigin gen van BiblioNu in Venray, Horst en Grubbenvorst. Kaartjes bestel len kan via www.biblionu.nl. Verslaafd gedrag In de aula van het Raayland Col lege in Venray wordt op maandag 10 november een informatieavond over verslaafd gedrag bij jongeren gehouden. De avond is bedoeld voor ouders van leerlingen die op het Raayland College zitten. Wat doe je als je kind de hele dag zit te gamen, nergens anders zin in heeft, nooit buiten komt, nauwe lijks vrienden heeft en daarover niet aanspreekbaar is? Als je con stateert dat je puberzoon steeds meer gaat drinken? Als je merkt dat je dochter paddo's heeft gebruikt en daarin geen enkel probleem ziet? Zie je dan een verslaafd kind als spookbeeld voor je? Er wordt stilgestaan bij vragen als: Wat is verslaving nu eigenlijk en waaraan herken je het. R Kanters van het NKO geeft informatie en gaat met de aanwezigen in gesprek. Het programma start om 20.00 uur en is om 22.00 uur afgelopen. Sabriye Tenberken wordt vol gende week voor haar werk met blinde kinderen in onder meer Tibet geëerd door het Duitse magazine Bild Der Frau. Net als vier andere Duitse vrouwen ont vangt zij 10.000 euro. Het project van de vrouw die in een online verkiezing de meeste stemmen krijgt, wordt door het blad met nog eens met 30.000 euro extra beloond. "We zouden het erg blij zijn als de lezers van Peel en Maas voor ons Braille Without Brothers- project willen kiezen. Ook niet- lezers van het tijdschrift kunnen namelijk hun stem uitbrengen. Met het extra bedrag kunnen we ons project in Lhasa weer een jaar langer betalen", laat Paul Kronen berg de redactie van Peel en Maas woensdagmorgen weten. Uw stem uitbrengen kan op de volgende website http://www.bildderfrau. de/ueber-bild-der-frau/goldene- bild-der-frau/abstimmung.html (selecteer Sabriye Tenberken en klik daarna op de grijze button 'Abschicken'. Sabriye Tenberken is een blinde vrouw uit Duitsland die samen met Venraynaar Paul Kronenberg het leven van blinde kinderen in Lhasa (Tibet) een totaal andere wending heeft gegeven. Ze studeerde Tibe- tologie in Bonn en besloot daarna naar Tibet te trekken om er samen met Paul Kronenberg een school tje op te richten voor blinde kin deren. Paul Kronenberg was eind jaren '90 voor het Zwitserse Rode Kruis in Shigatse voor de oprich ting van een hulpcentrum bij ram pen en een trainingscentrum voor traditionele Tibetaanse medicij nen. Hier zette hij samen met de blinde Duitse Sabriye Tenberken, die in Lhasa in 1997 de School for the blind had opgericht, in 1998 de organisatie Project for the Blind, Tibet op die in 2002 werd omgenoemd naar Braille Without Borders. Samen met Tenberken en tie ners van de blindenschool in Lhasa begon hij met een filmteam aan de beklimming van de Mount Everest. Hierbij werden ze bege leid door de eerste blinde Everest- bergklimmer Erik Weihenmayer en een Amerikaanse filmploeg. Vanwege slechte weersomstandig heden moesten ze deze tocht ech ter afbreken. Van deze klim werd door de Britse filmregisseur Lucy Walker de documentaire Blind- sight gemaakt. Deze Tibetaanse filmdocumentaire ontving meer dere prijzen. 0478-514468 Dit jaar viert Wim Palmen zijn 25-jarige dienstjubileum aan het Raayland College. Hij heeft zich in de afgelopen 25 jaar op zijn eigen wijze ingezet voor de begeleiding en ontwikkeling van de aan hem toevertrouwde leerlingen. Ter gelegenheid van zijn jubile um wordt op donderdag 6 novem ber het symposium Luxe en Deca dentie gehouden, waar professor dr. E.M. Moormann een lezing houdt over luxe en decadentie in de Romeinse wereld. Daarnaast brengen leerlingen van het vijfde leerjaar vwo verslag uit over hun reis naar Brazilië. Hierbij staat ook het thema Luxe en Decadentie centraal. Professionele kinderopvang in een huiselijke sfeer/ Neem eens een kijkje op www.kdvpoehbeer.nl of neem contact met ons op: E-mail: info@kdvpoehbeer.nlTel: (0478) 569706 Donderdag 6 november 2008 - Pagina 9 as --- •PrKWgiw. vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Wij bieden de keizerlijke zorg die u zoekt: - Mens en zorgvraag staan centraal - Optimale multidisciplinaire samenwerking - Gevarieerde reguliere en aanvullende zorg - Afspraken mogelijk buiten kantoortijden - Erkend door ziektekosten verzekeraars GEZONDE ZAKEN Diëtist en orthomoleculair therapeut 0478-511777 Dokterspraktijk en ortho moleculair arts 06-17358872 Fysiotherapie 0478-560012 Logopedie 0478-585885 Psychiatrie en psychotherapie Medisch Fitness 0478-851111 06-28311603 Oefentherapie Cesar en kinder oefentherapie 0478-515101 Osteopathie 0478-631000 Podologie 0478-513823 Preventiecentrum 06-57559794 Psycholoog 06-11357866 Coaching en counseling 06-11357866 www.zorgdekeizer.nl Keizersveld 9 5803 AM Venray Tandenschield nagels restijlen Tandenschield is een doorzichtig plaatje waarmee uw ondertanden beschermd worden, en uw tanden geen grip meer hebben op uw nagels. Het effect is dat u dus niet meer kunt bijten. Onze nagelstijliste geeft uw nagels weer aanzien.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 9