PvdA uit felle kritiek op gemeenteraad Mannen zijn geen sletten Toch nog sporen bij de Burggraaf gevonden 'VVD kan dit niet uitleggen' SP: moeilijke tijden r, Luxe Corduroy strechband en riem normaal 39.95 HET IS ECHT WAAR!!! PEEL EN MAAS 'Opstelling oppositie verwerpelijk bij kwestie gemeentehuis' De PvdA haalt in haar beschouwing op de begro ting 2009 enkele keren fel uit naar de gemeenteraad. Vooral de opstelling van de opposi tiepartijen, die het renovatie plan van het gemeentehuis afwezen, is de Partij van de Arbeid in het verkeerde keel gat geschoten. "Het is verwer pelijk", vindt fractieleider Bert Linskens dat de oppositie aan de haal is gegaan met het pro gramma van eisen. "Het is een gemiste kans dat de raad bij het gemeentehuis niet eendui dig naar buiten is getreden." De PvdA is blij dat er in de raadsvergadering van 21 oktober eindelijk een besluit is genomen. Er is immers al veel te lang gepraat over een 'nieuw' gemeentehuis. Het is een politiek gevoelig onderwerp. Daarom betreurt de PvdA de afwijkende houding van de oppositie. "De noodzaak van deze ingreep heeft echter nooit ter discussie gestaan", aldus Lins kens die weet dat het lastig is geld uit te geven voor huisvesting van ambtenaren en bestuurders. Terwijl dit ten koste zal gaan van andere onderwerpen. De Partij van de Arbeid is ook ontevreden over hoe de raad is omgegaan met het Moedercen trum, Match en woningbouw aan de Molenhofweg in Leunen. Het stoort de partij dat de gemeen teraad in Leunen afwijkt van de ruimtelijke visie die nog geen jaar geleden is vastgesteld. "Afwijken van vastgestelde visies roept een beeld van willekeur op. Visies geven inzicht in gewenste ontwik kelingen en moeten kracht en sta tus uitstralen. Deze visies kunnen dan ook niet zomaar genegeerd worden om incidentele ontwikke lingen mogelijk te maken", vindt Linskens. "Dat is niet waar de Par tij van de Arbeid voor staat." 2008 is voor de PvdA een bij zonder jaar. Het verloor zijn beide wethouders Najja en Emonts. "Ze zijn allebei op eigen verzoek ver trokken", haast Linskens zich te zeggen. "Het recentelijke vertrek van Mathieu Emonts heeft onze fractie niet onberoerd gelaten." De verkiezingen van november 2009 werpen hun schaduw voor uit. De gemeente Venray wordt uit gebreid van elf naar veertien ker nen per 1 januari 2010. Het aantal raadszetels stijgt dan van 25 naar 27. De PvdA vindt de komst van Blitterwijck, Geijsteren en Wans- sum een toegevoegde waarde. De eerste twee zijn recreatief aan trekkelijke kernen terwijl Wans- sum met zijn haven economisch potentieel heeft. De PvdA maakt zich wel zorgen over het grote verloop van amb tenaren uit de gemeente Meerlo- Wanssum. De partij stelt voor een 'personeelspool' in het leven te roepen om te voorkomen dat kwa liteit, betrokkenheid en expertise verdwijnt uit het gemeentehuis van Meerlo. Ook de PvdA uit zijn zorgen over de brandweer die onvoldoen de scoort. In slechts 7 procent van de incidenten komt de brandweer binnen de normtijd. In 2011 zal dit stijgen naar 20 procent. "Wij blijven dat erg verontrustend vin den." De invoering van de WMO is in Venray vrij soepel verlopen. Na de oude Wet Voorzieningen Gehandicapten, het vervoer en de huishoudelijke verzorging is het tijd andere prestatievelden aan te pakken. De PvdA denkt aan het vrijwilligers en mantelzorgers. "Gelukkig zijn er in Venray struc tureel ruim voldoende middelen beschikbaar zijn. Onze fractie pleit dan ook voor een voortva rende aanpak met de inzet van tijdelijk extra menskracht", aldus Bert Linskens. Ook de PvdA ergert zich eraan dat het woningbouwprogramma niet wordt gehaald. De 'taskforce' van de wethouders Heidens en Teunissen met Wonen Venray heeft nog bitter weinig opgele verd. Er worden nauwelijks soci ale huurwoningen gebouwd. "Het gevolg is dat de wachttijd voor mensen die zijn aangewezen op een huurwoning langer is gewor den in plaats van korter. Volgens ons was de doelstelling van deze taskforce toch een andere", aldus Linskens die het onbegrijpelijk vindt dat de bouw van apparte menten vrolijk doorgaat. De PvdA prijst de aanpak van het project 'Centrum op de schop'."Goede communicatie met bewoners en gebruikers is in dit project altijd heel sterk geweest." De partij zet vraagtekens bij de verplaatsing van de bomen aan het Schouwburgplein. Ze zouden voor verplanting eerst een behan deling moeten krijgen om zo de wortels te versterken. "Wij heb ben geconstateerd dat dit nog niet is gebeurd. De Partij van de Arbeid zou het een groot verlies vinden, als deze bomen uit het straatbeeld zouden verdwijnen." Het masterplan Brukske mag niet in het slop raken. "De wijk bewoners moeten enthousiast blijven, ze moeten zien dat er wat gebeurt. Het Brukske heeft behoefte aan duidelijkheid", zegt Linskens die benieuwd is naar de kosten- en taakverdeling tussen de gemeente en Wonen Venray. "Het wordt tijd dat dit op tafel komt. We hebben tot nu toe nog niets vernomen." De internationale financiële cri sis zal ook gevolgen hebben voor Venray. De rijksuitkeringen uit het gemeentefonds zullen dalen en de onzekere economische situatie zal consequenties hebben voor bedrij venterreinen en nieuwbouwpro jecten. De PvdA waakt ervoor dat Venray een financieel gezonde gemeente blijft die de risico's niet afwentelt op de burgers. Mannen zijn geen sletten is de titel van het boek dat geschreven is door Sjef Ram- bags en dat vanaf zaterdag verkrijgbaar is bij boekhandel Van den Munckhof in de Hof straat in Venray. De titel roept een aantal vragen op die aan de schrijver zijn voorgelegd. Wat heeft je gemotiveerd om het boek te schrijven? Rambags: "Een combinatie van drie factoren maar de belangrijk ste daarvan is het leven van mijn moeder dat bepaald niet over rozen is gegaan. Ze kreeg vijftien kinderen van wie er een heel vroeg en een ander te vroeg (op achttienjarige leeftijd) stierf en van de overige dertien kinderen leden er zes aan de ziekte hypo- protrombinemie, in de volksmond ook wel bloederziekte genoemd. De tweede motivatie heb ik ont leend aan de pauselijke encycliek uit het jaar 1937 die handelt over het christelijk huwelijk en die ik als een soort van erfenis uit de inboedel van mijn ouders, zorgvul dig heb bewaard. Een aanvullend en derde argument is de dagelijk se constatering dat men de men senrechten van vrouwen vaak niet al te serieus neemt. Ook in Neder land niet al beweren politici graag dat de emancipatiebeweging niet meer ondersteund hoeft te wor den omdat die strijd al beslissend gestreden zou zijn. Ik durf dat in twijfel te trekken." Wat wil je met je boek berei ken? "Eerherstel voor mijn moeder die onder het juk van de strenge katholieke kerk een te zwaar en ondergewaardeerd leven heeft moeten leiden waarbij zij ove rigens naar eer en geweten de regels van die kerk is blijven nale ven. Op hoge leeftijd stelde zij echter vast dat die dienaren van dat alles bepalende instituut haar toch wel erg veel hadden wijsge maakt. De latente woede die zij als gevolg van die bewustwor ding intussen had opgeslagen, is in mij, tot uitbarsting gekomen. Ik beschouw mezelf dan ook als haar woordvoerder die postuum wil uitleggen dat zij bij nader inzien het grootste gelijk van wereld had en dat zij gedurende vele jaren van haar leven helaas onnodig veel schuldgevoel en angst heeft gekend." Wie moeten het boek vooral gaan lezen? "Het zal vooral vrouwen aanspre ken die begrijpen en aanvoelen in wat voor erbarmelijke omstandig heden mijn moeder geleefd heeft. Maar ook mannen kunnen ervan leren waar ze staan in hun eman cipatieproces dat volgens mij nog volop doorgezet moet worden. Jonge mensen die denken dat een debat over de gelijkwaardige maatschappelijk positie van man nen èn vrouwen niet meer nodig is, wil ik graag op andere gedach ten brengen. Voor het overige is het een interessant boek voor hen die nog wel "iets" geloven maar die gerekend moeten worden tot de zogenaamde religie-nihilisten; dat zijn mensen die vooral voor de vorm en de sociale controle nog af en toe kerkelijke diensten met een bezoekje vereren." Welke maatschappelijke veran deringen staan je voor ogen? "Ik heb helemaal niet de illusie dat mijn boek de wereld ingrij pend zal veranderen. Het zou arro gant zijn om dat te denken. Maar ik zou het geweldig waarderen als er bij een enkele lezer een gevoel van mededogen en inlevingsver mogen ontstaat voor vrouwen die ondanks allerlei mooie woor den en voornemens nog steeds niet gezien worden als de vol ledig gelijkwaardige helft van de Sjef Rambags is trots op zijn boek. wereldbevolking. De katholiek kerk zou in dit verband ook een ijverige leerling moeten gaan wor den. Ik denk dat mijn moeder mijn boek wel zal waarderen." Komt er een volgend boek? "Daar pin ik me niet graag op vast maar als ik nog een keer de pen ter hand neem dan zal het thema waarschijnlijk gaan over empa thie (inlevingsvermogen) en de manier waarop je vooral kinderen dat vermogen vroegtijdig kunt aanleren." Bij het ter perse gaan van de Peel en Maas van de vori ge week kwamen in de Gro testraat onverwacht alsnog overblijfselen uit vroegere eeuwen aan het daglicht. Vori ge week werd gemeld, dat er niet veel was aangetroffen en er niets meer verwacht werd. Dat pakte anders uit. Op donderdagmiddag werden vóór het minipleintje bij Jamin en verderop richting oude raadhuis grote gaten gegraven om plaats te maken voor aarde, waarin straks de nieuwe bomen geplant gaan worden. Op ruim een meter diep te stuitte de bestuurder van de graafmachine op een fundament van mergelblokken. Het werk werd tot vrijdagmiddag op die plek stilgelegd om ruimte te geven aan de mensen van de Archeologi sche Werkgroep Venray. Die leg den de vondst verder bloot. Het bleek te gaan om de onderste laag van een fundering van ongeveer 60x60 cm. Die lag op onberoerde Venrayse bodem. Aan de overkant van de straat, op ruim drie meter afstand, werd op dezelfde diepte een puinfundering aangetroffen, die bestond uit gebroken klooster moppen en brokken ijzeroer. De bouwmaterialen van beide funde ringen zijn typisch voor de middel eeuwen. De vondsten zijn ingeme ten en gefotografeerd. Zie ook op www.rooynet.nl.. Conclusie is in elk geval, dat Venrays belangrijkste winkelstraat in vroeger tijd ken nelijk een stuk smaller was dan tegenwoordig. De twee funderin gen liggen enkele meters binnen de Burggraaf. Op eenzelfde afstand richting oude raadhuis liggen de twee muurfunderingen, zoals die beschreven zijn in Peel en Maas van vorige week. Er zijn geen tus senliggende muren of rijen paalga ten aangetroffen, die het verband onweerlegbaar maken. Toch ligt het voor de hand om te veronder stellen, dat de bouwwerken die ooit op de funderingen stonden, te maken hebben met de Burggraaf. Het ziet er naar uit, dat de vaste doorgang in de Grotestraat op een of ander manier beschermd werd met slagbomen of draaihekken, en dat daar achter een gebouw met een smalle doorgang volgde. Dat zal geen constructie met meters dikke muren en torens geweest zijn; daarvoor zijn de ambities van het oude Venray en de muren te licht. Eerder valt te denken aan een vakwerkbouw. Als interessant toetje werd een fundering vastge steld van een huis, dat voorafging aan het gebouw, waarin Jamin gevestigd is. Precies op de rooilijn met de gevels van de buren kwam over enkele meters een gemetseld bakstenen fundament van nog vier rijen hoog aan het daglicht. Gelet op de leeftijd van het tegenwoor dige statige gebouw zal deze voor ganger al gauw enkele honderden jaren geleden opgericht zijn. Er worden in de Grotestraat geen verdere vondsten meer verwacht. De amateurarcheologen zullen hun kansen afwachten om verder stadskernonderzoek te kunnen doen. Venray gaat nog wel verder op de schop. Dorpsraad Ysselsteyn Op maandag 10 november vindt de openbare vergadering van de dorpsraad Ysselsteyn plaats. De bij eenkomst in zaal Roelanzia begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder andere de herbeplanting speeltuin Veenmos, opknapbeurt Pergola (Kienhout' en speelterrein V Montfortstraat. Geslaagd Simone Camps uit Heide is aan de Radboud universiteit in Nij megen cum laude geslaagd voor de graad master of science in de opleiding Biologie. voor] Liberalen hekelen 'gouden randje' renovatie gemeentehuis Het zit de WD nog steeds hoog dat de coalitie van CDA, PvdA en Lokaal Aktief het renovatieplan van het gemeen tehuis er doorheen gedrukt heeft. Zonder rekening te hou den met de opvattingen van de inwoners, vinden de libera len. In de beschouwing op de begroting van 2009 hekelt de WD de bouw van een nieuwe raadzaal voor de huidige hoof dentree. "Terwijl de huidige raadzaal wordt gedegradeerd tot kantine, leeszaal en ont moetingsplaats", zegt fractie leider Frans van der Kruijf. De WD vindt dat de coali tie niet geluisterd heeft naar de goede argumenten van de oppo sitie. Het bevreemdt de liberalen dat de coalitie spreekt van een verbouwing zonder gouden rand je. Volgens Van der Kruijf is dit juist wel het geval. De renovatie moet vooral praktisch bekeken worden. Dan is de bouw van een nieuwe raadzaal overbodig, meent de WD. "De coalitie was echter onwrikbaar en bleef geloven in het eigen gelijk. In de opvatting van de WD moet de gemeente raad juist een voorbeeldfunctie vervullen en verantwoord omgaan met gemeenschapsgeld. Vooral als het gaat over het huisvesten van ambtenaren en gemeenteraad", vindt Frans van der Kruijf. "Dit soort ontwikkelingen vervreemdt de inwoner van Venray van zijn politieke vertegenwoordigers. Wij zijn onthutst over deze besluitvor ming. De coalitiepartijen kunnen dit kennelijk aan hun kiezers uit leggen. Wij als WD niet," De veiligheid op straat en in huis is in het geding. Volgens de WD is de tekortschietende politie het grote struikelblok. "Wij maken ons hier ernstige zorgen over." Bin nen het korps Limburg Noord zijn er te weinig agenten die op straat noodhulp bieden en surveillances en gerichte controles uitvoeren. De WD meent dat teveel politie mensen veelal bureauwerk doen in plaats van de straat op te gaan. "De vraag is of dit bureauwerk niet door iemand anders gedaan kan worden", vraagt Van der Kruijf zich af. "Wij zijn voorstander van een herschikking van functies. Het college moet zich bij de poli tie organisatie sterk maken voor meer blauw op straat." De WD betreurt het onvoldoen de functioneren van de brandweer in Venray. "Het gaat om de veilig heid van mens en eigendommen en dat is nu niet volledig gegaran deerd", zegt de fractieleider. "De WD vindt dat de problemen bij de brandweer en de daadwerkelij ke uitvoering van de regionalisatie te lang op zich laten wachten. De problematiek is al langer bekend, maar de oplossingen komen maar mondjesmaat. Er zal toch snel duidelijkheid moeten komen. De burger van Venray moet zich veilig kunnen voelen." Het verontrust de WD dat het aantal inbraken weer is gestegen. In de eerste drie kwartalen van 2008 werd er 248 maal ingebro ken in Venrayse woningen. In dezelfde periode een jaar eerder lag dit op cijfer 155. Het nieuwe wapen heet 'sms alert'. De WD is hier niet op tegen maar heeft grote twijfels of de pakkans van inbrekers hierdoor wordt ver groot. In het verlengde van 'sms alert' zou er meer politie, vooral in de nachtelijke uren, in Venray en de kerkdorpen moeten surveille ren. Alleen een sms'je versturen is niet voldoende. Volgens de WD komt het veel vuldig voor dat bellers naar het Service Centrum Politie Limburg Noord, de mededeling krijgen dat er geen auto beschikbaar is om ter plaatse te gaan kijken. "Het gaat vooral om meldingen van verdachte situaties die de burgers opvallen en hiervoor de politie bellen. Er loopt bijvoorbeeld een persoon in een straat aan auto portieren te morrelen. Of er loopt midden in de nacht iemand met een LCD scherm over straat." De WD meent dat overlast door het uitgaanspubliek is toegeno men. "Doordat de bezoekers zich meer buiten ophouden om hun sigaretje te roken, is er meer last van de stappers", denkt Van der Kruijf.. Toch heeft dit niet geleid tot een toename van de klachten. De officiële cijfers van de politie zijn nog niet bekend. Na afronding van 'Centrum op de schop' is er een aantrek kelijker winkelcentrum dat zich beter leent voor funshoppen. De WD vraagt of het college met de ondernemers wil praten over een uitbreiding van de winkelope ningstijden.De WD is tevreden over het verloop van het project. "Het is in volle gang en op dit moment loopt alles zoals gepland. Ook de overlast voor de onderne mers en het winkelend publiek is goed aangepakt en beperkt gehouden. Kleine ergernissen en probleempjes zijn adequaat opge lost", vindt Frans van der Kruijf. De WD wijst erop dat er momenteel in Venray zo n 1.100 woningen te koop staan. Het ontbreekt echter aan goedkope huurwoningen. Hier ligt een pro minente rol voor Wonen Venray. "De woningstichting is ontstaan vanuit de opdracht huurwonin gen te bouwen voor de lagere inkomens. Dit moet Wonen Venray dus gewoon doen. De prestatieaf spraken die hierover gemaakt zijn, vormen echter geen solide onder grond om Wonen Venray hiertoe te bewegen", concludeert de WD die de woningcorporatie hiertoe wil gaan verplichten. Het zijn moeilijke tijden, vindt de SP. Het lijkt erop dat de ene crisis de andere opvolgt. Financieel gaat het slecht in de wereld. De markt werking in de thuiszorg heeft tot schrijnende situaties geleid en de woningmarkt lijkt alleen voor het midden en duurdere segment te kunnen bouwen. De burgers merken de gevol gen: alsmaar stijgende ener gieprijzen, steeds hogere kos ten in de gezondheidszorg en openbaar vervoer dat steeds duurder wordt. In de begrotingsbeschouwing hekelt fractieleider Jolanda Dij- kema de topsalarissen. "Ook de salarissen van topambtenaren zijn gigantisch, een salaris waar onze minister-president alleen maar van kan dromen. Schaamteloos graaien is topsport nummer één geworden." De SP neemt het op voor de mensen op de werkvloer. Zij die het werk daadwerkelijk moeten doen: in de zorg, in de fabrieken en de kleine onderne mers. "Zij hebben geen baat bij dit beleid dat uitgezet wordt in Den Haag en dat zijn weerslag heeft in gemeenten." De SP wijst op de keerzijde van de WMO. "Wat zien we in de praktijk", stelt Dijkema."De markt werking heeft de zorg geen goed gedaan. Er is sprake van uitholling in de zorg." De socialisten willen dat de wethouder de Zorggroep aanspreekt op de absurd hoge salarissen van de directeuren. De SP stelt opnieuw het drugs probleem op het terrein van ggz- instelling Servaashof aan de kaak. "Cliënten kunnen er drugs op bestelling krijgen. Het gaat niet alleen om softdrugs (wiet) maar ook om harddrugs (cocaïne en heroïne). Dit is een zeer kwalijke zaak, mede doordat we praten over cliënten in een kwetsbare positie. Zij worden afhankelijk van het middel, geven daar hun geld aan uit en er is sprake van achter uitgang in de behandeling", waar schuwt Jolanda Dijkema. De SP vindt dat het lokale jeugd beleid onvoldoende van de grond komt. De jongerensoos in 't Podi um heeft de gemeente veel geld gekost. "Hoe staat het er nu voor", wil de SP weten. "Er is sprake van een forse terugloop van jongeren, activiteiten zijn er nauwelijks." De leefbaarheid in wijken is volgens de SP direct zichtbaar op het straat. Zwerfvuil is een uitwas die de leefbaarheid belemmert. Er moet adequater gereageerd wor den op meldingen van burgers. "Mensen voelen zich niet serieus genomen en de betrouwbaarheid van de overheid neemt af. Met als gevolg dat er geen meldingen meer gedaan worden", zegt Dij kema. "Voorbeelden hiervan is Brukske en Veltum. De plekken zijn bekend waar het vuil gedumpt wordt, toch moet de burger her haaldelijk melden dat er sprake is van een grote opeenstapeling van zwerfvuil.Waarom niet een struc turele oplossing?" De partij denkt het zwerfafval te minimaliseren door eens in de twee maanden grofvuil aan huis op te halen. Een andere mogelijk heid is grofvuil af te leveren bij het milieustation. De afvalstoffen heffing zou hiervoor met 5 of 10 euro verhoogd kunnen worden. Ook de SP wijst erop dat er nau welijks sociale huurwoningen zijn gebouwd zijn. De prestatieafspra ken met Wonen Venray zijn niet gehaald. Terwijl de woningbouw vereniging een plicht heeft voor sociale woningbouw. De socialisten hebben zich hard gemaakt voor behoud van de twee gesloopte flats in Veltum. De partij vindt het wrang dat wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) achteraf toegeeft dat sloop geen goede keuze was. "Hoe kunnen wij dit aan de ex-bewoners van deze flats uitleggen", vraagt Dijkema zich af. "Zij zijn met dwang het huis uitge zet om elders in Venray hun leven op te bouwen. Weggerukt uit een vertrouwde omgeving. Alleen maar omdat er niet goed nage dacht is over de sloop van deze goede woningen. De renovatie van de andere flats is prima verlopen en het zijn uitstekende huizen in het goedkope segment." De scheve verhouding op de woningmarkt vindt de SP onac ceptabel. Het hebben van een baan met een contract voor onbepaalde tijd, lijkt iets uit de vorige eeuw. Grote ondernemers, zoals Flex tronics, ontslaan mensen na een diensttijd van meer dan dertig jaar. Omdat de onderneming deels vertrekt naar lagelonenlanden. "Dit gebeurt in Venray. De gedu peerden hebben geen zekerheid over hun toekomst. Laat staan dat ze een huis kunnen kopen in het goedkope segment of een huis huren in het midden en duurdere segment. Geen bank, zeker gezien de kredietcrisis, gaat deze uitda ging aan", meent Jolanda Dijkema. "De mens is volledig afhankelijk van de omstandigheden waarin ie leeft. Wij moeten deze omstan digheden menswaardig maken en zorgen voor een goed woningaan bod." Donderdag 6 november 2008 - Pagina 7 PANTALON 69." I|W|nr|0 ntst vj I I I vJ vj I I V I Ly U t? Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 Ons is geboren een kleindochter; wij kunnen ons geluk niet op. Riny en Leo Creemers 2008 08.32 3480 49 cm Carice is de dochter van Judith Creemers Sander Brugmans en zusje van Simon en Felix. Correspondentie: Burt Bacharachstraat 123 3543 DD Utrecht. Bel even als je hen een bezoekje wil brengen: 0302893001.

Peel en Maas | 2008 | | pagina 7