inVENtief keurt begroting af 'De ziel zin van de psychiatrie in Venray' Venray voert reclameheffing in 'Meer aandacht ouderen en kwetsbare groepen' VERKEERSONGEVAL? Venray in de ban van Amerikaanse presidentsverkiezingen Kurstjens Advocaten VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 6 november 2008 - Pagina 5 Lokale partij denkt gemeentehuis voor 15 miljoen euro te verbouwen In de aanbiedingsbrief bij de begroting 2009 meldt het col lege trots te zijn op 'alles' wat bereikt is. "inVENtief schaamt zich voor de zelfgenoegzaam heid van het college", zegt frac tieleider Gerard Thijssen in zijn beschouwing. Hij noemt de financiële onzekerheden rond het masterplan Brukske, de peperdure verbouwing van het gemeentehuis en de komst van drie nieuwe dorpen. De lokale partij vindt dat de begroting van 2009 verdacht veel lijkt op die van 2008. "Inhoudelijk nagenoeg dezelfde, met wat knip pen, wat plakken en nu dan wat plaatjes erbij", aldus Thijssen. inVENtief blijft zich fel verzet ten tegen de 30 miljoen euro kostende verbouwing van het gemeentehuis. De partij kiest voor sobere en doelmatige werkplek ken voor ambtenaren en bestuur ders en denkt met 15 miljoen euro de klus te klaren. Waarbij het huidige gebouw geheel intact blijft. Zonder nieuwe raadzaal en met behoud van de huidige hoof dentree. "Wij kunnen het geld in Venray wel beter besteden", denkt Thijssen die voorspelt dat 30 mil joen euro straks fors wordt over schreden. Hij wijst naar voorbeel den elders in het land (Tholen en Amsterdam oostwest) waar het gigantisch uit de hand is gelopen. Ook in Venray kon de verbouwing van de publiekshal niet eens bin nen het 'harde' budget van 2 mil joen euro blijven. De verkoop van de Essent-aan- delen levert de gemeente ruim 10 miljoen euro op. Daarbij valt wel het jaarlijkse dividend van acht ton weg. InVENtief wil voorkomen dat de miljoenen naar de renovatie van het gemeentehuis gaan. Het geld zou teruggeven moeten wor den aan de burgers, die immers teveel aan Essent hebben betaald. De partij wil geen Zalm-snip maar een inVENtief-lap voor elkVenrays huishouden invoeren. De financiële gevolgen van de komst van Blitterswijck, Geijste- ren en Wanssum ontbreken in de begroting. inVENtief wijst erop dat er toezeggingen zijn gedaan. De kosten voor bijvoorbeeld de rondweg in Wanssum en de soci aal-maatschappelijke impulsen voor de drie dorpen zouden in de meerjarenbegroting moeten zijn meegenomen. "Het financiële perspectief is daarom veel minder rooskleurig dan wordt voorgesteld", denkt de eenmansfractie. "Met financiën moet je niet goochelen. Dit col lege focust op ambities zonder degelijke onderbouwing. Aan zeepbellen hebben onze inwo ners geen behoefte." Het ontbreken van een goed jeugd- en jongerenbeleid is en blijft inVENtief een doorn in het oog. "Het accommodatiebeleid is ook een drama. Verenigingen worden al jaren met vage toezeg gingen met een kluitje in het riet gestuurd." InVENtief voorspelt dat de nieu we sporthal niet in 2009 geopend kan worden. "Fysiek kan dat gewoon niet. Bouwvergunning procedures moeten nog worden gevolgd en de bouwtijd vraagt op zijn minst twaalf maanden", weet Thijssen die er opnieuw voor pleit de hoogte van de hal te verhogen van zeven naar negen meter. "Een sporthal van zeven meter - die staat er voor veertig jaar - is niet meer van deze tijd gezien de ont wikkeling van de binnensporten." De lokale partij vindt het onbe grijpelijk dat het niet lukt om meer goedkope huurwoningen te bouwen. InVENtief constateert dat Wonen Venray zich van haar sta tutair vastgelegde kerntaak heeft vervreemd. De gemeente moet samen met de woningcorporatie met een plan komen om koopwo ningen te verwerven, op te knap pen en vervolgens te verhuren. Venray staat niet bekend om zijn parkeervriendelijke omge ving, vindt de partij. Het betaald parkeren wordt steeds verder uitgebreid. Consumenten vragen daarentegen om gratis parkeerplekken voor korte, snelle boodschappen. De slogan 'Venray is levendig' past niet bij het huidige parkeerbeleid. inVEN tief stelt voor gratis parkeren in te voeren in de randen van de dag, bijvoorbeeld tot 10.30 uur en vanaf 17.00 uur en op koopzondagen. Bij onderwijshuisvesting moet er meer oog zijn voor tijdelijke schoolvoorzieningen in nieuwe wijken. Met het SPOV moet op korte termijn in de wijk Braban der gezocht worden naar tijde lijke huisvesting voor de eerste groepen van het basisonderwijs. Volgens inVENtief is het van groot belang dat kinderen in hun eigen, groeiende wijk naar school kun nen gaan. Er moet gestreefd worden naar betere scholing in lager technisch onderwijs. Er is een zeer grote behoefte aan goed opgeleide vakmensen. inVENtief wil dat de gemeente invloed uitoefent om de hoge salarissen in de top van de thuiszorg aan te pakken. Er is grote maatschappelijke onrust, want deze 'beloning' staat niet in verhouding met datgene wat gepresteerd wordt. De zorgactivi teiten krijgen zo een slechte naam, aldus inVENtief. Intrigerende expositie over behandelmethoden in Museum van de Psychiatrie In het Museum van de Psy chiatrie van GGZ NML vindt tot en met 23 november de expositie 'De ziel zin van de psychiatrie in Venray' plaats. Deze expositie belicht de ont wikkeling en toepassing van behandelmethoden binnen de psychiatrische instellin gen in Venray in de afgelopen honderd jaar. Ruim driehon derd bezoekers hebben de tentoonstelling al bezocht. Lod Dirkx (foto) is een van de vele vrijwilligers die drie keer per week zorgen voor het ver haal achter de vele foto's en gebruiksvoorwerpen die in het museum te zien zijn. In de ruim honderdjarige geschiedenis van de psychia trische instituten in Venray zijn veel behandelmethoden de revue gepasseerd. De impact hiervan is ook tegenwoordig nog merkbaar. Toch is er maar weinig aandacht voor de geschiedenis van de psy chiatrische behandeling en ver pleging. Terwijl de hedendaagse kennis binnen de psychiatrie toch berust op de verworvenheden uit het verleden. De expositie 'De ziel zin van de psychiatrie in Ven ray' heeft als doel de historische behandelmethoden in de schijn werpers te zetten. Lod Dirkx is een van de zes entwintig vrijwilligers van het Museum van de Psychiatrie. Hij is vroeger als docent verbonden geweest aan GGZ Noord- en Mid den-Limburg. "Vanaf 1 januari 2009 gaat het Venrays Museum op bestuurlijk niveau van start. Voor die tijd wilden wij nog één keer vlammen met een eigen tentoon stelling. Piet Terheijde heeft hier het initiatief toe genomen. Hij stelde voor honderd jaar therapie- vormen op een rijtje te zetten. Dit idee is enthousiast ontvangen en zo geschiedde. De groep vrijwil ligers heeft een selectie gemaakt uit de vele behandelmethoden die in het verleden zijn gebruikt. Naast het vergroten van de ken nis over de behandelwijzen wil len we ook openheid creëren. De psychiatrie was vroeger heel erg naar binnen gericht. Een 'gekken huis', zo werd een psychiatrische inrichting genoemd. Als psychi atrisch patiënt was je echt een buitenbeentje.Tegenwoordig gaan we hier gelukkig heel anders mee om. Toch is het goed nog eens stil te staan bij het verleden en men sen in kennis te stellen hoe het er toen aan toe ging. De openheid die er vroeger niet was, willen we nu zichtbaar maken. We maken een inhaalslag." GASTENBOEK Uit het gastenboek blijkt dat de expositie heel positief en enthou siast is ontvangen. Dirkx knikt instemmend. "De reacties zijn heel positief. Mensen luisteren met open mond naar de verhalen die we vertellen, en de filmpjes van een half uur kijken ze met gemak uit. Het is indrukwekkend om dit alles te zien. Het is toch een stukje geschiedenis." De expositie, die 11 oktober van start is gegaan, heeft tot op heden al ruim driehonderd bezoekers getrokken. Nieuwe medewerkers maken kennis met het museum, evenals oud-werknemers, leerlin gen en mensen uit de omgeving. "De bezoekers zijn heel divers, jong en oud. Daar ben ik blij om." In de eerste zaal van het Muse um van de Psychiatrie maakt de bezoeker kennis met de oprich ting van Servatius en St. Anna. De tweede zaal richt zich op de praktische kant: de operatiezaal, instrumenten en bedverpleging. Het thema van de expositie, de ontwikkeling en toepassing van behandelmethoden binnen de psychiatrie, sluit hier naadloos op aan. In de kapel van de GGZ, waar de expositie wordt gehouden, komen tien therapieën aan bod: elektroshockkuur, kruidenthera pie, insulinekuur, medicamenten therapie, arbeidstherapie, han denarbeid/ontspanning/creatieve therapie, muziektherapie, bewe gingstherapie, bedverpleging en badverpleging. Dirkx: "Zonder verhaal zeggen deze therapievormen echter wei nig. Binnen de medicamententhe rapie was bijvoorbeeld largactil hét middel om patiënten rustig te krijgen. Dit middel werd expe rimenteel door artsen gebruikt als versterking van de narcose. De arbeids- en creatieve therapie waren en zijn heel belangrijk in Venray. Cliënten verrichten arbeid in het dierenpark of het bloe menperk. Vroeger was de stich ting zelfvoorzienend en was dit terrein een soort dorp. Dat is nu niet meer. Wat betreft de creatieve therapie en de ontspanning was men vroeger ook al heel actief: sporttoernooien, carnaval, toneel, kermis, en ga zo maar door. Ook de badverpleging is een therapie waar veel over te vertellen valt. Patiënten lagen soms dagen in bad, omdat warm water rust zou geven." Dirkx maakt met zijn enthou siasme duidelijk dat het verhaal achter de expositie echt essenti eel is: het is de hoofdmoot van de expositie. Toch zijn ook de foto's en voorwerpen op zich al uniek. De afwisseling van gebruiksvoor werpen, poppen en foto's straalt nostalgie uit en is zeker een bezoek waard. De expositie loopt nog tot en met 23 november en is toeganke lijk op zaterdag en zondag tussen 14.00 en 17.00 uur en op woens dagen tussen 10.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 17.00 uur. Groepen kunnen via 0478-587192 een afspraak maken voor een bezoek aan de expositie. Het college van B en W heeft besloten medewerking te ver lenen aan het verzoek van de ondernemersvereniging Ven ray Centraal om een reclame heffing voor het centrumge bied in te voeren. De heffing gaat in 2009 gelden voor onge veer 245 bedrijven binnen het aangewezen gebied, die op of aan hun pand en vanaf de openbare weg zichtbare recla me-uitingen hebben hangen. De heffing wordt geïnd door een jaarlijkse aanslag, die oploopt naar rato van de omvang van de aanwezige reclame-uitingen. Deze aanslag wordt gebaseerd op een door de gemeenteraad vast te stellen lokale verordening recla mebelasting. Doel van de recla mebelasting is het genereren van extra middelen om collectieve uitgaven in het centrumgebied te financieren. Momenteel wor den die gezamenlijke activiteiten vooral op vrijwillige basis bekos tigd. Ondernemers die er niet aan meebetalen profiteren er wel van. Door de invoering van de recla- mehefflng wordt dit zogenaamde 'free-riders'-gedrag ondervangen en meer recht gedaan aan het principe van gelijke monniken, gelijke kappen. Na aftrek van de inningskosten stort de gemeente de opbrengsten van de reclame belasting in een ondernemers fonds. Naar verwachting gaat het hierbij om een opbrengst van en voor de ondernemers van circa 130.000 euro. Daaruit dienen door de ondernemersvereniging zaken bekostigd te worden als de aanstelling van een Centrumma nager, pr/promotie (Fraay Venray), uitbreiding van sfeerbevorderen- de activiteiten (kerstverlichting e.d.) en de organisatie van events. De gemeenteraad neemt op 16 december het besluit nemen over het voornemen van het college inclusief de daarbij behorende verordening op de heffing en invordering van de reclamebelas ting per 2009- Dronken De politie heeft zondagoch tend op de A73 bij Vierlingsbeek het rijbewijs ingevorderd van een automobilist die met zijn auto via de berm tegen de vangrail was geraakt. De man bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Niemand raakte gewond. Tegen de automobilist is proces-verbaal opgemaakt voor het rijden onder invloed en gevaar veroorzaken voor het overige verkeer. Zijn rij bewijs is ingevorderd en hij kreeg een rijverbod van zes uur. Hij is ingesloten voor verhoor. U) UJ U) tedscomfcart n l Lokaal Aktief wil gemeente met minder armoede Lokaal Aktief vraagt in de beschouwing op de begroting van 2009 meer aandacht voor ouderen en de kwetsbare groe pen in de Venrayse samenle ving. De vergrijzing zal snel toenemen. De gemeente moet zich richten op zowel de vitale ouderen als op ouderen met gezondheidsproblemen. "We moeten stimuleren dat oude ren langer in hun woonomge ving kunnen blijven wonen. Goede communicatie met de ouderen is zeer belangrijk. Zorg dat ze actief betrokken blijven door een goed oude renbeleid", zegt fractieleider Tiny Grebenjak. Lokaal Aktief vindt sowieso dat alle burgers goed geïnformeerd moeten worden door de overheid. De wijkinformatiepunten kunnen daarbij een rol spelen. "Ze moeten laagdrempelig zijn zodat iedereen er zich op zijn gemak voelt en weet: daar kan ik met al mijn vra gen terecht", aldus Lokaal Aktief. Informatie die de gemeente aan de burger verstrekt moet makke lijk leesbaar en begrijpelijk zijn. Ook de gewone burger moet in staat zijn de informatie te lezen, te begrijpen en ernaar te handelen. Het streven van de lokale partij is om van Venray een gemeente te maken met minder armoede en een meer sociale uitstraling. De meest kwetsbaren zijn perso nen met een opeenstapeling van problemen, zoals werkeloosheid, schulden en geen of een laag opleidingsniveau. Grebenjak: "Hier moet maatwerk geleverd worden. Alleen financiële ondersteuning is voor de meest kwetsbare burgers niet genoeg." Het stimuleren van de werk gelegenheid blijft Lokaal Aktief belangrijk vinden. Er moeten vol doende werkervarings- en stage plaatsen komen. Hier ligt ook een rol voor instanties als het CWI en het werkvoorzieningschap NLW. Lokaal Aktief betreurt het dat de uitstroompremie, voor inkomen naar werk, een stuk lager is dan in veel andere gemeenten. Een hogere premie zou meer kansen bieden op een baan. "Werk maakt mensen econo misch zelfstandig. Het is belangrijk voor de persoonlijke ontwikkeling en het biedt sociaal contact", legt Tiny Grebenjak uit. Lokaal Aktief vreest dat bij een terugval van de economie weer telkens dezelfde mensen als eerste in een uitkering terecht komen. Uitstroom moet daarom duur zaam zijn. En als betaald werk niet mogelijk is, dan dient vrijwilligers werk gestimuleerd te worden. De vraag naar huishoudelijke hulp zal met de vergrijzing toe nemen. Iedereen moet de hulp krijgen die nodig is. Lokaal Aktief maakt zich hierover zorgen. "Er komen steeds meer klachten dat bejaarden hun jarenlange hulp moeten inleveren voor een goed kopere hulp." In plaats van thuis zorg worden vaker schoonmaak bedrijven ingezet. Bij veiligheid denken de burgers als eerste aan de eigen woonom geving. Ben ik veilig op straat, ook in de avonduren? Mensen voelen zich ook veilig als ze weten dat de huisarts, ambulance en brandweer op tijd aanwezig kunnen zijn. Handhaving vindt Lokaal Aktief ook zeer belangrijk. "We kunnen veel mooie afspraken maken maar als er niet gehandhaafd wordt, is alles voor niets geweest", zegt de fracieleidster. "Optreden tegen overtredingen, zoals fietsen in verboden fietsgebieden, wild par keren, hondenpoep, dumpen van afval, we kennen de ergernissen allemaal. Lokaal Aktief denkt ook aan de toekomst. Als het project centrum op de schop gereed is, moet er een centrum zonder reclameborden en uitstallingen zijn. Helaas moeten we consta teren dat de handhaving en de controle nog te wensen overla ten." Vanaf 1 januari 2009 kunnen gemeenten zelf kleine ergernissen bestrijden en beboeten. De lokale partij vraagt om aanscherping van de handhaving. Lokaal Aktief wil ervoor waken dat kunst en cultuur verdwijnt. "Er is in het verleden al teveel verlo ren gegaan. We moeten onze cul tuurhistorische gebouwen koes teren. Denk aan de gebouwen op het St. Annaterrein. De witte hui zen in de Hoenderstraat vragen om een snelle oplossing, anders gaan ze verloren", zegt Grebenjak. Sport staat hoog in het vaandel bij de lokale partij. Jongeren die een sport beoefen zullen zich niet zo snel vervelen en op straat gaan rondhangen. Lokaal Aktief is dan ook verheugd dat eindelijk het Jeugdsportfonds van de grond is gekomen. Grebenjak: "Sporten moet voor iedereen mogelijk zijn. Financieel hoeft het voor zowel jong als oud geen belemmering meer te zijn." De situatie op de woningmarkt is de partij een doorn in het oog. "De laatste jaren zijn er te wei nig woningen gebouwd. Door de vergrijzing moeten er meer zorg en seniorenwoningen gebouwd worden. Op dit moment liggen er plannen tien jaar op de plank. Lokaal Aktief is blij dat er niet aan elke projectontwikkelaar een bouwvergunning afgegeven wordt. We hebben al meer dan genoeg scheefgroei in Venray", vindt de partij. "Wat we nodig hebben is woningen in de sociale sector. Starterswoningen en goed kopere huurwoningen. Projecten voor kleinschalige woonvormen en appartementen, voor mensen die intensieve zorg en begeleiding nodig hebben, moeten voorrang krijgen." Lokaal Aktief pleit tevens voor kortere procedures bij bouwaan- vragen en voor afschaffing van de welstandstoets. Taal op Raayland Alle lessen voor leerlingen van vmbo en PrO leerjaren drie en vier van het Raayland College in Ven ray staan op dinsdag 18 november in het teken van taal, tijdens de taalkr8dag. Van het eerste tot en met het zesde lesuur worden er workshops, lezingen en activitei ten voor de leerlingen gehouden die in het teken van taal staan. Dat geschiedt in drie blokken van elk twee lesuren. Het zevende uur is het presentatie-uur. Dan valt er in de aula's A 034 en A 007 te zien en te beleven wat er die dag allemaal gedaan, bereikt en gemaakt is. Zo zijn er dan onder meer graffity, kunst, fotografie, cabaret en toneel te zien. En dat alles in workshop- vorm in alle klassen. contactlenzen Noorderhof 20 Venray 0478-550630 De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Puft Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl

Peel en Maas | 2008 | | pagina 5