Energieverlies van ieder gebouw in beeld DJ Izzy drie keer genomineerd voor Party Awards i Provincie steunt collectieve zelfbouw 'Gemeente moet niet schraalhans uithangen' Venray steunt VVV-winkel Werkstraf in hennepzaak Kurstjens PEEL EN MAAS Gemeente gaat met vliegtuig infraroodfoto's maken van Venray De gemeente Venray gaat werk maken van energiebe sparing, gebruik van duur zame energie en minder uit stoot van broeikasgassen. Dat staat in het plan Energie en klimaat Venray 2009-2012. De komende vier jaar investeert de gemeente 383.000 euro in duurzame energie, het Rijk financiert de helft van het bedrag mee. Wethouder Van der Broeck (CDA) zegt er dat er lang met het thema energie geworsteld is. "Want de rol van de gemeente is beperkt. We kunnen in ons een tje de wereld niet veranderen." Toch denkt de gemeente invloed te kunnen krijgen op het energie verbruik door burgers en bedrij ven. "We gaan op een praktische manier inzetten op energiebespa ring." Over vier jaar moeten de resultaten duidelijk zijn. Dit geldt zowel voor burgers, bedrijven, scholen als het gemeentehuis. Burgers moeten gestimuleerd worden om zuiniger om te gaan met energie. In navolging van de gemeente Nijmegen wil Van der Broeck op een koude winterdag met een vliegtuig infraroodfoto's maken van Venray. "Dan kun je van ieder pand precies zien hoeveel warmte er via het dak ontsnapt. Deze informatie krijgen de bur gers en dat kan ze helpen te inves teren in hun woning om zo de stookkosten terug te dringen. Het zelfde geldt voor de bedrijven." De gemeente geeft ook subsidies voor energiebesparende maatregelen. Er worden ook voorbeeldwonin gen gebouwd. Met Wonen Venray en projectontwikkelaars worden afspraken gemaakt over energie vermindering bij bouwprojecten. "We gaan inzetten op goede voorlichting die toegespitst is op de specifieke situatie van je eigen huis", vertelt de wethouder. "We hebben er hoge verwachtingen van." Aan ondernemers gaat de gemeente subsidie geven voor vooronderzoeken De opzet is dat bedrijven elkaar helpen met kennis maar ook met de energievoorziening. "Sommige bedrijven hebben energie over terwijl de meeste bedrijven een tekort hebben. We willen zo tot een match zien te komen. Hier zijn mogelijkheden genoeg. Dat bleek al tijdens de bijeenkomsten die we hebben gehouden. De mensen raakten met elkaar in gesprek en er kwamen goede ideeën over hoe van eikaars restwarmte gebruik gemaakt kan worden." De gemeente kan ook beschik ken over een regionale energie coördinator die nog wordt aange steld. Bij scholen ligt de nadruk op educatie. Daarnaast kan iedere school zien hoe het gebouw ener giezuiniger gemaakt kan worden. "We richten ons ook vooral op de leerlingen omdat zij nog geen vast ingesleten patroon hebben. Hun gedrag is makkelijker te beïnvloe den. Ook kunnen ze zien hoe het zit met de energieprestatie van hun school." Het gemeentehuis ziet zichzelf als lichtend voorbeeld van hoe energie bespaard kan worden. Het huidige gebouw is absoluut niet energiezuinig. Dat wil niet zeggen dat er geen maatregelen worden genomen. Zo worden in deze peri ode op de kantoren voorzetramen voor de ruiten gezet om warmte verlies tegen te gaan. Bij de reno vatie van het gemeentehuis staan energiebesparing en duurzame energie hoog in het vaandel. Er komen zuinige armaturen in de openbare verlichting, beweg wijzering, verkeerslichten en reclame aan masten en in abri's. Alle nieuwe verlichte ANWB-weg- wijzers en drie verkeersregelin stallaties zijn al voorzien van LED verlichting. Bij de straatlantaarns in het buitengebied van Merselo start een proef met LED verlich ting. Daarnaast wordt waar moge lijk gebruik gemaakt van dimvoor- zieningen, zoals in het vernieuwde winkelcentrum. Bij de verlening van de bouwvergunning kunnen bouwers van een energiezuinige woning rekenen op een meer cou lante houding van de gemeente. "Deze mensen zullen merker dat het sneller gaat met hun vergun ning. Het doel is vooral het leuker en praktischer te maken", aldus Van der Broeck. De jaarlijkse uitreiking van de Party Awards vindt op woensdag 26 november plaats in het Brabantse Budel. Eén van de genomineerden is de Venrayse DJ Izzy. Zowel per soonlijk als met het bekende partyduo de SRV-mannen is hij in drie categorieën in de race voor een Party Award. Voor winst is Izzy afhankelijk van stemmen van het publiek. "Ik voel me nu net Barack Obama." De SRV-mannen kennen we van hits als 'Und jetzt kommen die kanonen' en 'K-K-Kampi- oenen'. Waar kennen we DJ Izzy persoonlijk van? "Ik ben fulltime en allround dj en draai op diverse locaties in het hele land. Ik ben regelmatig te vin den in bijvoorbeeld feestcafé De Koets in Venray, de Bongo beach club in Eindhoven en Uden, en bij de kroegen van 3 Gezusters door het hele land." Je bent zowel persoonlijk als met de SRV-mannen genomi neerd voor drie Party Awards. Wat is de status van die prijs? "In totaal ben ik drie keer genomi neerd. Eén keer persoonlijk voor de prijs van populairste party dj. Daarnaast ben ik met de SRV-man nen, een samenwerking met DJ Leon, genomineerd voor popu lairste partyact en voor de single 'billenkant' als populairste party single. Wat betreft de status van de prijs: de Party Awards zijn een aan tal jaar geleden in het leven geroe pen vanuit een forum van dj's om meer aandacht te vragen voor de Nederlandse feestmuziek. De uit reiking trekt altijd veel belangstel ling van de nationale pers, zo is SBS 6 vorig jaar aanwezig geweest voor televisieopnames." Wat moet je doen om genomi neerd te worden en wat bete kent het als je de prijs wint? "Om genomineerd te worden, is het belangrijk dat je jezelf in het hele land 'in the picture' speelt. Er is een commissie die bepaalt wie er tot de genomineerden per cate gorie behoort, voor populairste dj is dat bijvoorbeeld een selectie van 13 deejays. Als je de Award wint, zorgt dat voornamelijk voor extra media-aandacht, waaruit dan weer nieuwe boekingen voort vloeien. Van collega's die de prijs al eens hebben gewonnen, weet ik dat je er zeker niet slechter van wordt. Op de avond zelf tre den onder andere de winnaars van de Awards op. Als ik de titel populairste party dj win, zal ik op de avond zelf een half uur tot een uur draaien." Je bent al eens eerder genomi neerd geweest, hoe staat het nu met je kansen om de prijs ook echt te winnen? "Een eerdere single van de SRV- mannen is in 2006 genomineerd voor populairste partysingle. De gebroeders Ko (Boten Anna) gin gen er toen met de Award van door. Het is moeilijk om te zeggen hoeveel kans er is om te winnen, het gaat om een publieksprijs die wordt uitgereikt aan de dj of act met de meeste stemmen. Stem men kan via sms en internet, het is dus aan het publiek om ervoor te zorgen dat ik de meeste stemmen krijg. Om dat te realiseren, vraag ik in de kroegen waar ik draai aandacht voor de verkiezing. Zo komt er bijvoorbeeld in feestcafé de Koets een bericht op een groot scherm, waarin mensen wordt gevraagd te stemmen op mij. En als dj heb je natuurlijk altijd de microfoon in handen, om zo de Party Awards onder de aandacht te brengen en stemmen te krijgen. Wat dat betreft voel ik me op dit moment net Barack Obama." Welke van de drie Awards waarvoor je bent genomi neerd, is het belangrijkst voor je? "Die van beste party dj, omdat deze Award direct gerelateerd is aan mijn beroep. De SRV-mannen doen we met heel veel plezier, maar daar leven we niet van." Wie zijn je grootste concur renten? "Dat is moeilijk te zeggen, het DJ Izzy: "Ik voel me nu net Barack Obama." valt of staat eigenlijk met je net werk. Hoe meer mensen je weet te bereiken, hoe meer stemmen je krijgt wat natuurlijk ook weer te reflecteren is op het aantal optre dens in het land. Alle dj's die zijn genomineerd, zijn erg goed in hun vak. Dus de mensen die stemmen, maken echt het verschil." Stemmen op DJ Izzy kan via internet, op www.partyawards.nl onder de knop 'stemmen' en via de telefoon door een sms te stu ren naar 3663, vermeld daarin PA (spatie) 30 om te stemmen op DJ Izzy, PA (spatie) 27 voor de SRV- mannen of PA (spatie) 40 voor de single 'billenkant'. Stimulans om gezamenlijk woonwensen te realiseren Burgers en gemeenten die werk maken van collectief par ticulier opdrachtgeverschap bij woningbouw (CPO) kunnen de komende drie jaar rekenen op financiële steun van de provincie Limburg. De provin cie trekt bijna 600.000 euro uit om meer collectieve zelfbouw in Limburg van de grond te krijgen. In de gemeente Ven ray loopt momenteel in Oirlo een CPO-project. Hierdoor zal de keuzevrijheid en variatie op de Limburgse woning markt vergroot worden, denkt de provincie. Ook kan zo beter inge speeld worden op behoeften van burgers als ze samen hun eigen woning bouwen. De woonwensen van burgers veranderen sterk. Mensen stel len verschillende eisen aan hun woning en leefomgeving. Voor woningzoekenden komt het huidi ge woningaanbod vaak te weinig overeen met hun wensen, behoef ten en het financieel plaatje. Som migen nemen geen genoegen met de standaardwoningen die voor hen zijn bedacht. Ze willen zelf invulling geven aan hun woon wensen en -omgeving. Ook zijn er starters, ouderen en gezinnen die willen doorstromen op de woningmarkt. Steeds vaker kiezen ook zij ervoor om de krach ten te bundelen en met vereende krachten hun wensen te realise ren. Ze houden zelf de regie op de bouw van hun eigen woning. Vanaf het prille begin van het ont werp tot aan de oplevering. Het collectief particulier opdrachtgeverschap levert een aantal voordelen op. Naast het realiseren van eigen woonwensen en behoeften is er ook een flinke kostenbesparing mogelijk door het samen te doen. Tevens zijn er belangrijke sociale aspecten. Door gezamenlijk te bouwen, ontstaan nieuwe buurten en sociale ver banden. Deelnemers voelen zich meer betrokken bij elkaar, bij de woning en bij de buurt. De stimuleringsregeling CPO van de provincie Limburg richt zich op drie sporen. In de eer ste plaats komen concrete CPO- woningbouwprojecten in aan merking voor subsidie, zowel bij nieuwbouw als bestaande bouw. De subsidie voor deze projecten is bedoeld om de kosten in het begin gedeeltelijk te financieren. Voor particulieren blijkt het las tig de financiering in de voorfase van een woningbouwproject voor elkaar te krijgen. Financiële steun van de provincie kan een belang rijk deel van deze onzekerheid bij burgers wegnemen. Daarnaast stelt de provincie geld beschikbaar voor onderzoek naar collectieve zelfbouw in bestaande leegstaande gebouwen, zoals een klooster, boerderij of kantoorpand. Als derde kunnen gemeenten voor het stimuleren van concrete CPO- initiatieven aankloppen voor sub sidie. De provincie Limburg hoopt hierdoor de komende jaren de collectieve zelfbouw in Limburg te bevorderen. Op donderdag 6 november zal gedeputeerde Lebens tijdens een informatiebijeenkomst in Roer mond het officiële startschot geven voor deze provinciale sti muleringsregeling. Gezien de financiële situatie in de wereld is voorzichtig heid op zijn plaats. De krediet crisis zal ook gevolgen hebben voor de Venrayse economie en de gemeentefinanciën. Maar het CDA vindt niet dat de gemeente nu de schraalhans moet uithangen. "We zijn niet pessimistisch", zegt CDA-frac- tieleider Gerda van Stelten in de beschouwing op de begro ting van 2009. Redenen hiervoor zijn de slui tende meerjarenbegroting, de door het Rijk verwachte gelijkblijvende koopkracht en de Nederlandse economie die er goed voorstaat. "Al met al geen reden tot overdre ven pessimisme", vindt Van Stelten. Het CDA heeft zorgen over het functioneren van de regiomeldka mers van brandweer en ambulan ces. Steeds vaker wordt de lande lijke streefnorm niet gehaald en arriveren brandweer en ambulan ce te laat. "Iedereen weet dat tijd levens kan redden", zegt Gerda van Stelten die in het regionaal veiligheidsoverleg de meldkamer ter discussie wil stellen. "Als er in Overloon iets gebeurt moet de ambulance uit Boxmeer komen terwijl Venray veel dichter bij ligt", geeft het CDA als voorbeeld aan. De grootste partij in de gemeen teraad vraagt al langer aandacht voor de afname van de bevolkings groei. Er komen ook steeds meer ouderen en minder jongeren. De demografische ontwikkelingen zullen op tal van beleidsterreinen een belangrijke rol gaan spelen. Het heeft gevolgen voor de eco nomie, woningbouw, leefbaarheid en werkgelegenheid. Het CDA wil dat het college onderzoekt wat de impact voor Venray is. In Venray staan momenteel ongeveer 1000 woningen te koop. Het aanbod zit grotendeels in de hogere prijsklas se. "Dit is niet op te brengen voor starters en mensen met een lager inkomen. Juist deze doelgroepen zitten te springen om goedkope woningen", aldus Van Stelten die weinig voelt voor het plan van wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) om bestaande woningen op te kopen en deze goedkoop te verhuren.' Het CDA is daar geen voorstander van. Wij zien meer in het verlagen van grondprijzen voor sociale woningbouw of het gebruik maken van erfpacht." Vanaf 2009 kunnen gemeenten zelf boetes en strafbeschikkingen opleggen. Het CDA wil deze wet telijke mogelijkheid benutten om kleine overtredingen te bestraffen. Volgens de partij zijn er 's avonds en 's nachts meer mensen dan voorheen op straat in het uitgaans- centrum.Vanwege het rookverbod en een tekort aan taxi's. Hierdoor is de onrust, het vandalisme en het wildplassen toegenomen. De meeste bedrijven op de industrie terreinen zijn aangesloten bij een bedrijventerreinvereniging. Zo wordt werk gemaakt van bevei liging en criminaliteitsbestrij ding, onderhoud van het terrein, bewegwijzering, bedrijfshulpver lening en afval. Toch zijn er ook bedrijven die niet willen meebe talen aan de gezamenlijke aanpak. Het CDA wil dat deze 'freeriders' hiertoe worden gedwongen. Dit kan op basis van de Wet Bedrijfs gerichte Gebiedsverbetering. De gemeente wordt dan de inner van de bijdragen. Het CDA ziet zo mogelijkheden de kwaliteit van de bedrijventerreinen te verbeteren. Het CDA pleit voor de komst van een accountmanager toeris me en recreatie. Zeker gezien de toeristische kwaliteiten van de drie nieuwe dorpen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum. Ook het centrum van Venray moet hierin een belangrijke rol gaan spelen. Het CDA maakt zich zorgen over het masterplan Brukske. Het plan werd een jaar geleden met veel ophef gepresenteerd, maar Het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Venray wil ook de komende twee jaar geld beschikbaar stellen voor de lokale VW-vestiging aan het Henseniusplein. Een evalu atie van het functioneren van de winkel leert dat het bezoek aan de winkel toeneemt en de omzet groeit. In het eer ste halljaar is er zelfs sprake geweest van een bescheiden winst. Dit jaar steekt Venray ongeveer 25.000 euro in de vestiging en staat de gemeente ook nog garant voor eventuele tekorten. Dat laat ste is nu wellicht niet nodig. Wet houder Heidens is tevreden met dit resultaat: "We hebben per 1 januari 2008 onze winkel onder gebracht bij een regionale Stich ting die voor vier gemeenten de winkels beheert. Omdat we wil den afwachten hoe dit zou gaan lopen hebben we voorlopig voor één jaar onze bijdrage beschikbaar gesteld. De Stichting laat nu zien het beheer op een goede manier uit te voeren. Vandaar dat wij er nu voor kiezen om de komende twee jaar geld hiervoor te reserveren". Een goed functionerende VW- winkel draagt bij aan een effec tieve Venray-promotie. Dit is met het oog op grote regionale toe ristische ontwikkelingen, maar bijvoorbeeld ook in verband met de Floriade in 2012, van groot belang. De gemeenteraad van Ven ray neemt op 16 december een besluit over het voorstel van het college. De rechtbank in Roermond heeft Samira K. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en een werkstraf van hon derd uur voor het telen van hennepplanten. De 27-jarige vrouw uit Capelle aan den IJs- sel ontkent iedere betrokken heid bij de zaak. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van zes weken. De politie in Venray deed op 30 januari 2007 een inval bij een woning aan de Spinetstraat. De inval vond plaats naar aanleiding van een door Essent uitgevoerde warmtemeting. Tijdens de inval werden 450 hennepplanten gevonden. Op dat moment was de huurster van de woning, Samira K. niet aanwezig. De vrouw ontkent iedere betrokkenheid bij de zaak. Haar verklaring is dat ze door een man uitVenlo is bedreigd. Volgens K. is hij verdachte in de zaak en verantwoordelijk voor de hennep kwekerij. De vrouw is bedreigd door de man, omdat ze bij haar ouders is weggelopen. Dit is onac ceptabel in haar cultuur. De man uit Venlo zou gedreigd hebben haar familie hierover in te lichten en haar verblijfplaats bekend te maken. Op aandringen heeft K. haar sleutels van de woning afge geven en zou de man een hennep kwekerij zijn begonnen aan de Spinetstraat in Venray. sindsdien in het akelig stil gewor den. "Het CDA constateert dat er geen schot zit in de ontwikkelin gen rond het masterplan Brukske", zegt Van Stelten."Ondanks eerdere toezeggingen van het college ligt er nog steeds geen voorstel. Daar maken wij ons grote zorgen over." Het CDA wijst erop dat het draagvlak bij de bewoners afbrok kelt. Ondernemers nemen een afwachtende houding aan en enkele ondernemers hebben al besloten te vertrekken uit Bruks ke. Het CDA blijft aandacht vragen voor de sociale agenda. "Het gaat niet om de stenen, maar om de mensen. Zij moeten betrokken worden bij de ontwikkelingen." De Stichting Poppodium is in het leven geroepen om activitei ten te organiseren voor jongeren in café 't Podium. Het CDA vindt het verontrustend dat er sinds met mei 2008 slechts één activiteit is gehouden. "Met andere woorden, in die periode is een belangrijk deel van het jeugd- en jongerenbe leid zo goed als niet uitgevoerd", aldus Van Stelten die van de wet houder zo snel mogelijk tekst en uitleg wil horen 'over deze zeer ongewenste situatie'. Het CDA wil weten hoe het zit met de ver strekte subsidie en de tussentijds aangestelde professionele onder steuning door Synthese. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer Auto in tuin De politie trof in de nacht van zaterdag op zondag in de tuin van een woning op de Deurneseweg in Heide een op de kop liggende personenauto aan. Een 29-jarige Eindhovenaar werd door ambulancepersoneel verzorgd aan zijn verwondingen. Andere inzittenden waren inmid dels vertrokken en naar hen werd een onderzoek ingesteld. In de nabijheid werden vervolgens nog twee inwoners van Eindhoven (20 en 21 jaar) aangetroffen die ook in de auto hebben gezeten. Omdat niet duidelijk werd wie de bestuurder was geweest, werden zij allen aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. Enkele uren later meldden zich nog enkele inzittenden van deze auto bij de politie in Eindhoven. Ook van hen werd een verklaring opgenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. contactlenzen PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging D onderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,40 (postcode 58..) 36,00 (overige binnenland) Donderdag 6 november 2008 - Pagina 3 I Doemarkt Stevens Oude Oostrumseweg 12 5802 CC Venray Tel: 0478 588223 www.doemarktstevens.nl Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 -52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Noorderhof 20 Venray 0478-550630

Peel en Maas | 2008 | | pagina 3