200 500 500 500 Uitsluitend ten gebrvi van den houder 500 200 Kredietcrisis, help, wat moet ik ervan verwachten? Venray op de schop, of Venray in crisis? Hoofdredactioneel PEEL EN MAAS Donderdag 6 november 2008 - Pagina 23 Oram brood i,ram brood hram brood hrambrixtd 5 eil het gezin WQih LUC hij behoort kram brood Gram brood Door het samenspel van enkele stormachtige herfstnachten en een snijdende en gure wind is het zand veranderd in een zompige klei, nog net geen modder. Het is weer om naar sinterklaasintochten te kijken met speculaas en warme chocolademelk "binnen handbereik, niet om de onverbiddelijke kou, gewapend met sjaal en handschoenen, te lijf te gaan. Nee! Het verradelijke zand kruipt in mijn schoenen en het brengt mijn voeten onder het nulpunt - ik doe een schietgebedje om de frostbite weg te houden. Gelukkig. Ik zie de overkant van de straat al verschijnen. Ik zie een hema-tasje! Is het een winterlijke fata morgana? Nee, het is geen drogbeeld: het is de beschaving! (Nou ja, beschaving, daar valt ook wel wat over te zeggen. Als de crisis zich voortzet, keren we terug naar het stenen tijdperk) Ik bereik mijn bestemming: de Martin Kuypers. De weg was afgezet, met desastreuze gevolgen van dien. Prachtig hoor, vernieuwing. Maar hij die een nieuw centrum wil, moet pijn lijden. En geld betalen... Zondagavond. Zoals altijd vergadering in de Rooyerie, waar we drankjes "bestellen bij het leven (nu we het nog kunnen...) Een kwartier na binnenkomst wordt besloten dat we de jongerenpagina terug moeten brengen naar één uitgave per maand. Een logisch gevolg van de crisis: redactieleden moeten meer gaan werken. Bij de Albert Heijn, bij de bioscoop of bij Periodiek. Minder tijd over om artikelen te schrijven dus! Toen kwam er een ingenieus idee: waarom vragen we de gemeente niet om meer subsidie? Dat idee werd meteen afgeschoten: het duurt namelijk best een tijdje voordat geld uit Reykjavik op onze bankrekening te zien is. En dan te bedenken dat wethouder Van der Broeck óns vroeg of wij ons geld niet toevallig aan Icesave toevertrouwd hadden. Nota bene de wethouder... 'Dat kun nen wij beter aan u vragen...' Daarom maar op zoek naar adverteerders, want als je een tijdschrift uit wilt brengen ben je daarvan natuurlijk afhan kelijk. De eerste vraag die we elke winkelier stelden was of hij zijn geld toevallig had toevertrouwd aan een IJslandse bank. (Nog even en het wordt een clichéopmerking.) Al met al is het afwachten hoe lang de Rooyerie aan ons nog een vaste bron van inkomsten heeft... Jimmy van Rijt (Paniekerige) hoofdredacteur In het kader van de kredietcrisis, waar nu de hele jongerenpagina over gaat, moest er toch echt een enquête op straat gehouden worden. Check snel even wat Venrayse jongeren weten, én vinden van deze crisis. Merk jij al iets van de kredietcrisis? Over het algemeen merkt iedereen nog weinig van de kredietscrisis. Enkelen merken het wel, maar dan is het vooral via de tv en sommigen hebben er ook al genoeg van om zoveel over de crisis te moeten horen. Je hoeft immers maar de krant open te slaan en de rode cijfers slaan je om de oren. Volgend jaar gaan we er overigens wel iets van merken: de economische groei is een stuk minder dan vorig jaar. Wat is eigenlijk de kredietcrisis? Dit bleek een moeilijke vraag, want er waren relatief gezien maar weinig mensen die het ant woord wisten. Uiteindelijk vonden we dan toch iemand die het antwoord wél wist. Dit antwoord luidde: banken die te veel aan elkaar uitgeleend hebben en het elkaar nu niet meer terug kunnen betalen. Misschien is het een idee als we de banken een cursus aanbieden: hoe met geld om te gaan. Is de kredietcrisis niet nodig om meer te bezuinigen, aangezien we toch al veel weggooien, bijvoorbeeld voedsel? Het merendeel van de ondervraagden vindt dat er wel eens wat meer bezuinigd mag worden, maar dat daar geen kredietcrisis voor nodig is (tja, wie zit er nu op een economische krisis te wachten?) Kunnen we sommige dingen in het gezin niet vereenvoudigen bijvoorbeeld: één tandenborstel, één shampoo, één parfummetje en meer van dat soort dingen? Veel mensen zijn het erover eens dat sommige dingen in het gezin vereenvoudigd kunnen worden, maar niet alles. Toch het ondergoed, de tandenborstel en sokken maar voor ieder apart laten? Zou je er iets voor voelen als de winkels producten gaan verkopen zonder verpakking, bijvoor beeld: chips in grote bakken waarbij je zelf de hoeveelheid kan bepalen, koekjes gewoon los in de verpakking zonder ieder koekje in een aparte verpakking te proppen? De meesten vinden wel dat de overbodige verpakkingen van koekjes, chips, snoep en dergelijke weggelaten kunnen worden. Toch lijkt het anderen weer een erg raar idee. Bovendien zullen supermarkten meer personeel in moeten schakelen. En dan is er ook nog eens een hygiëneissue. Bakken chips waar iedereen in kan graaien? Lekker, die kredietcrisis... In deze rubriek zet onze penningmeester Patrick enkele tips uiteen waarmee je deze barre economische tijd door kunt komen. Tip 1: Niet lenen; je wordt er alleen armer van, kijk maar naar die duizelingwekkende rentepercentages, die zo ongelofelijk mooi worden aangeprezen. Bovendien hebben de banken zelf geen nagel om hun gat te krab ben, dus zullen zij bij óns geld moeten lenen. Tip 2: Voor de studenten die elke dag heen en weer moeten reizen en nog geen OV heb ben, is het gemiddeld genomen goedkoper om één'keer in de maand een boete te betalen, dan om elke dag een treinkaartje te kopen. Er wordt elke dag gecontroleerd - of was die poster nou een fata morgana - als er dan toch iemand komt, geen angst, het gaat maar om een enquête - ja, we reizen heel erg com fortabel. Huhuhm. Tip 3: Doe geen boodschappen op een lege maag. Hiermee geef je supermarkten wat ze willen: meer inkomsten. Helaas hebben zij niet door dat het gezin in een soortgelijke situatie terecht zal komen als IJsland. (Het gezin dan maar op markplaats.nl verkopen?) Het zijn rumoerige tijden. Het nieuws gaat alleen nog maar over recessies, met neer gaande, rode lijnen in ingewikkelde diagrammen. Elke dag staan er foto's in de krant van beursmedewerkers bij wie het net lijkt alsof ze zojuist hun baas naakt hebben bin nen zien wandelen. Op de beurs zijn ze radeloos. Voelt de redactie van deze pagina ook de hete adem van de economische crisis in haar nek? Patricks bespaartips

Peel en Maas | 2008 | | pagina 23