De Kruudwis steunt Unicef Koester uw Monument Eerste jawoord in Zoo Pare Venrayse kapster verlengt haar van miss "Handen gevouwen, handen uit de mouwen" HUIS AANKOPEN??? HULP NODIG!!! Aan de Geysterseweg 29 in Oostrum staat deze grote lang- gevelboerderij, gebouwd rond de vorige eeuwwisseling. Een boerderij van de inventarisatie in 1990 van waardevolle boerde rijen. De woning is zeker voor die tijd bijzonder groot en heeft een vierdeling. Het bedrijfsgedeelte dat verbouwd is, heeft toch veel elementen van eerdere bedrijfs voeringen behouden. Waaronder de twee hooiluiken die uitkomen door de goot, een grote potstal poort die dichtgemetseld is, stal- ramen met ventilatieopeningen boven de stalramen, en de deel- poort zijn elementen van eerdere bedrijfsvoeringen. Opvallend is de plaatsing van de schoorstenen net naast de nok. Het zadeldak is gedekt met rode muldenpannen. In het dakvlak zijn twee kleine dakvensters opgenomen. Deze twee vensters hebben de afme tingen die niet storend zijn in het dakvlak. Het verschil tussen het smalle tuintje voor het woonge deelte en de bestrating voor het bedrijfsgedeelte weerspiegelen ook het historische karakter. Het karakter van deze boerderij zoals in bovenstaande foto is goed behouden. Bron architect en bouwhistori- cus de heer W Beelen. Namens SVM, G. Peters, koeste- ruwmonument@kpnplanet.nl. J f I JFQ It Jl A MC Patersstraat 35 5801 AT Venray C li IVI/AIM O E info@holtermans-vastgoed.nl V A S T G O E D T 0478-511800 of 06-53331412 Bel voor een vrijblijvend adviesgesprek. Op basisschool De Kruudwis in Venray loopt al een aantal jaren een actie voor het project Wereld kinderen. Deze organisatie onder steunt kinderen in ontwikkelings landen. De ondersteuning is vooral gericht op goed onderwijs, zodat deze kinderen naar school kun nen in hun eigen directe omge ving. Voor De Kruudwis is datTry- sil, een meisje uit de Philipijnen, waar jaarlijks op school actie voor gevoerd wordt. Zo ook het afge lopen schooljaar. De school heeft een sponsorloop gehouden en door de grote inzet van de leerlin gen is er een groot bedrag bijeen gebracht. Hiermee kan de school niet alleen de actie voor Trisyl ondersteunen, maar ook een extra donatie aan de Stichting Wereld kinderen geven net als een extra bijdrage voor Unicef. De laatste weken zijn vrijwilligers van Unicef actief op de school. In alle klassen praten ze met de kinderen over onderwerpen die Unicef specifiek aanpakt.Tijdens een van die activi teiten werd een bedrag van 400 euro overgedragen aan Unicef. Honderdnegenentwintigste jaargang - week 45 - donderdag 6 november 2008 Komende vrijdag zal het eerste officiële jawoord klin ken in Zoo Pare Overloon. Het gelukkige bruidspaar zal rond 14.00 uur in de echt worden verbonden, waarna de bruids taart wordt aangesneden. Om de dag echt onvergetelijk te maken, zal het kersverse echt paar het park in gaan waar ze onder toeziend oog van exoti sche diersoorten een prachti ge fotoreportage laten maken. Zoo Pare Overloon werd begin juli 2008 benoemd tot officiële trouwlocatie van de gemeente Boxmeer. De kleurrijke natuur en bijzondere diersoorten maken het park tot een unieke setting voor een huwelijk. De aanmelding van het eerste geïnteresseerde paar liet dan ook niet lang op zich wach ten. Na maanden van voorberei ding is nu bijna de dag aangebro ken waarop zij elkaar het jawoord gaan geven. De huwelijksplechtig heid zal worden voltrokken in de sfeervolle Maidan Lounge, die een schitterend uitzicht biedt op de Maidan. Na het officiële deel van de middag is er de mogelijkheid voor de gasten om hier te genieten van een drankje of om het park te ontdekken. Ook het bruidspaar zal zich in het park begeven voor een mooie bruidsreportage. Rond 17.00 uur is de afsluiting van de huwelijksdag in Zoo Pare Over loon. Voor meer informatie over de trouwmogelijkheden in Zoo Pare Overloon kunnen geïnteres seerden terecht op de website www.overloonzoo.nl of vrijblij vend een afspraak maken. Evita Vervuurt klaar voor World Miss University 100 Jaar Zusters van Liefde De 23-jarige Evita Vervuurt uit Almere vertrekt vrijdag naar China om Nederland te vertegenwoordigen tijdens de World Miss University ver kiezing. Weet Evita in navol ging van de tot nu toe eerste en enige Nederlandse winna res, Rosalie van Breamen in 1986, te winnen dan heeft de zege een Venrays tintje. Evita was namelijk zondagavond in Venray voor haarverlenging (extentions) op bezoek bij Yolanda's Hairstyling. De vraag ligt voor de hand. Hoe komt een miss uit Almere in Venray terecht om haar toch al weelderige haardos te verlengen? "Ik was via internet op zoek naar extensions en kwam bij Yolanda terecht. Ik wilde geen wax-exten- sions, die zijn schadelijk voor het haar, en was daarom op zoek naar andere mogelijkheden. Uiteinde lijk kwam ik bij de clip-extensi ons van Yolanda uit", legt Evita in de kapsalon aan huis van Yolanda Fleurkens uit."Ze was meteen heel erg behulpzaam en via mail heb ben we steeds contact gehouden. Haar aanpak was heel persoon lijk, ik kreeg meteen alle informa tie waar ik om vroeg. Ik had er gewoon een goed gevoel bij. Ik denk dat we wel 60 keer heen en weer hebben gemaild", aldus de sympathieke miss. Yolanda Fleur kens moet nog lachen om de eer ste contacten:"Ik wist in het begin helemaal niet dat ze meedeed aan missverkiezingen. Dacht dat er een grapje met me werd uitgehaald. Ik was uiteindelijk heel erg verrast dat ze voor mij had gekozen." De 23-jarige miss verheugt zich enorm op haar reis naar China. Vrijdag vertrekt ze, op 28 novem ber is de grote finaledag en wordt de nieuwe World Miss University bekendgemaakt. Zestig landen strijden om de eer. Of ze kans maakt? "Nederland heeft de eer ste keer gewonnen, dat was met een ook de laatste keer. Het zou leuk zijn als dat weer een keer ging gebeuren. Maar als het niet lukt, ook prima, ik wil gewoon drie weken genieten. Het wordt een druk programma met mode shows lopen, fotoshoots, vrijwil ligerswerk doen en toeristische trekpleisters bezoeken. Ik heb drie weken vrij van school (Evita is tweedejaars studente taaicom municatie aan de Universiteit in Amsterdam, red.) en zal me beslist niet vervelen. Het wordt een onvergetelijke tijd." Evita Vervuurt was eerder al Miss Holland 2007 en nu voor Nederland Miss University. Ze was naast verschillende commercials op televisie ook te zien in soaps als Goede Tijden, Slechte Tijden en Onderweg Naar Morgen. "Ik ben er heel trots op dat zo'n meisje helemaal uit Almere komt om voor zo'n belangrijke missverkie zing haar haren bij mij te laten verlengen", zegt Yolanda Fleur kens, al sinds 1982 gediplomeerd allround heren- en dameskapster. Anderhalf jaar geleden zocht en vond ze een nieuwe uitdaging in haarverlengingen. "Ik was het een beetje moe om telkens hetzelfde te doen. Vandaar dat ik me ben gaan specialiseren in extensions." Als je het doet, doe het dan ook meteen goed, was haar motto. Ze volgt de nieuwste ontwikkelin gen en kwam uit bij een nieuwe haarverlengingstechniek die door nog maar weinig kapsalons in Nederland wordt toegepast: de zogenaamde microring-techniek. "In tegenstelling tot de klassieke wax-extentions worden deze haren niet aan je eigen haren 'gesmolten', maar met een micro ringetje bevestigd. Er komt geen warmte aan te pas en is dus een bijzonder haarvriendelijke metho de." Ze werkt met Braziliaans haar, in tegenstelling tot de meeste col lega's die het India haar gebrui ken. "Braziliaans haar is wel heel schaars, moeilijk aan te komen. Het sluit het beste aan op Euro pees haar. Het is rond/ovaal van vorm en is in dikte vrijwel gelijk aan Europees haar. Van nature zit het meestal vol met slagen en krul len. Het haar is bijzonder geschikt voor extensions." Ondertussen klikt Yolanda de ene na de andere haarstreng vast bij miss Evita. "Ze heeft al prachtige, volle haren met mooie krullen. In haar geval gaat Miss Evita Vervuurt (rechts) was zondag bij Yolanda Fleur kens voor haarverlenging het dan ook niet om het volume, maar meer om de lengte. Er komt zeker tien tot vijftien centimeter bij. Ze heeft van zichzelf al super- haar." Met de clip-extensions is het mogelijk om de haren te wassen, te douchen, zelfs zwemmen is geen probleem. Met de nieuwe techniek mikt Yolanda vooral op de dames in de leeftijd van zestien tot 35 jaar. "Het voordeel is dat de haarverlenging vast blijft zitten en het haar een extra dimensie krijgt. Meiden en vrouwen willen er tegenwoordig mooi uitzien. Daar hebben ze best geld voor over." Afgelopen dinsdag was het precies 100 jaar geleden dat de Zusters van Liefde, oorspron kelijk afkomstig uit Gent, het psychiatrisch instituut voor vrouwen openden in Venray. Jarenlang stonden de zusters dag en nacht klaar voor de vrouwelijke patiënten op het St. Annaterein. In totaal zijn er nog 27 Zusters van Liefde in Nederland en drie van hen wonen in Venray. (Door Sanne Claessens) Tegenwoordig valt de psychi atrie in Venray onder het GGZ en in al die jaren is er natuurlijk veel veranderd. Zuster Anne-José Billekens (75), zuster Laetitiae de Boeck (85) en zuster Gerlacha Gevers (78) zijn zich hier ook zeker van bewust, maar de vele herinneringen aan de tijd dat zij zelf werkzaam waren op het Sint Anna kunnen ze nog beschrijven tot in de kleinste details. Ze koes teren de mooie herinneringen en kunnen deze middels enorm mooie en leuke verhalen over brengen op anderen. Na de opleiding B-verpleging komen ze alle drie terecht in Gent waar ze een opleiding tot zuster volgen en daarmee bewust kiezen voor het leven in een klooster. "Ik had zelf vaste verkering in die tijd, maar er was iets dat me aantrok tot het groepsgebeuren. Ik wilde er zijn voor anderen en kon hier in ook mijn (moedergevoelens kwijt", aldus zuster Anne-José. Aan het einde van deze opleiding wor den ze officieel geprofest in de congregatie van de Zusters van Liefde J.M. Uiteindelijk komen de zusters Laetitiea, Gerlacha en Anne-José tussen 1949 en 1959 terecht in Venray waar ze de zorg dragen voor de patiënten van het Sint Anna. "We waren enorm betrok ken bij alle patiënten en de zorg was intensief. We sliepen zelf ook op de paviljoens bijvoorbeeld en iedereen kende elkaar goed", aldus zuster Laetitiae. Ook was er vanaf het begin al aandacht voor een goede band tussen de mensen uit het dorp, en de patiënten en het personeel van SintAnna."Er was veel contact met het dorp. Zo haalden we bijvoor beeld onze benodigdheden bij de winkels in het dorp in plaats van de groothandel. Dat heeft er ook voor gezorgd dat de middenstand in Venray op kon bloeien. Maar daarnaast was er ook veel sociaal contact onderling. Denk maar aan de jaarlijkse kermis op het Sint Annaterrein', vertelt zuster Gerla cha. In 1970 wordt het eigendom en beheer van Sint Anna over gedragen en wordt het een stich ting. De Zusters van Liefde blijven werkzaam op het terrein en er veranderd weinig voor hen. "Wet matig veranderde er meer dan in de praktijk. Het werd toch meer een bedrijf. Voor ons betekende dat, dat we bijvoorbeeld niet meer 24 uur per dag aanwezig waren, waar we dat eerst wel waren. Dat gebeurde niet van het een op het andere moment maar het was toch wel even wennen", aldus zus ter Gerlacha. Ook wordt er in de jaren die volgen plaats gemaakt voor ver schillende nieuwe verpleegmodel- len. Het model van Jan Foudraine is daar een voorbeeld van. Hij pleitte voor een meer humane benadering van patiënten. "Toen Foudraine met zijn ideeën naar voren kwam veranderde er ineens dingen op de werkvloer. Dokters die met de voornamen werden aangesproken of die niet langer in pak maar op de renfiets naar hun werk kwamen. We hebben wat grappige dingen voorbij zien komen. Maar meestal ging het om een hype en na een tijdje kwam er weer iets nieuws. In de tijd dat ik op Sint Anna heb gewerkt, heb ik geloof ik wel tien verschillende modellen voorbij zien komen", lacht zuster Laetitiea. "Maar ik moet er ook bij zeggen dat wij ook altijd aan onze eigen benade ring hebben vastgehouden. Patiën ten waardeerden dat en dat was het belangrijkste." In 1994 neemt zuster Anne-José als laatste van deze drie zusters afscheid van Sint Anna. Zusters Laetitiae en Gerlacha hebben al eerder (in respectievelijk 1983 en 1990) afscheid genomen. Maar wie denkt dat de zusters hiermee ook besluiten afstand te nemen van de hulpverlening vergist zich goed. Alweer 25 jaar geleden raakt zuster Laetitiae betrokken bij een project dat ouders van drugsver slaafden in de gelegenheid stelt samen weekendjes weg te gaan. Hiermee ontstaan de Maria Mey- nen Stichting. "Laetitiae maakt mij en Gerlacha zo enthousiast dat toen wij de vut ingingen, ons ook aansloten als vrijwilliger bij deze stichting', vertelt zuster Anne-José. Tegenwoordig zijn ze nog steeds alle drie actief binnen deze stich ting, die volledig afhankelijk is van donateurs. Daarnaast zingen deze zusters graag nog in verschillende koren, zijn ze lid van een club oud-mede- werkers van St. Anna en hebben ze nog regelmatig contact met de 24 overige zusters die voorname lijk in Eindhoven wonen. Afgelopen dinsdag was er een welverdiend feest. Ook werd het boek Handen gevouwen, handen uit de mouwen gepresenteerd. Een boek, met een titel die de hele lading lijkt te dekken, en dat gegarandeerd vol bijzondere ver halen en mooie herinneringen uit de afgelopen 100 jaar Zusters van Liefde zal staan. EL EN MAAS =€"tOO^ unicEF 1 lY K KUtjd

Peel en Maas | 2008 | | pagina 17