Jubileumfeest met zwart randje Ouderen Tienray schuiven samen aan tafel 5 I CDA: "Geef visclub voordeel twijfel Afscheidscadeautje voor burgers Veld vernield Ploegen in Meerlo Service rubriek Oude foto ff PEEL EN MAAS Donderdag 6 november 2008 - Pagina 13 Gemeenteraad wil laatste jaar alles uit kast halen Maandagavond vond in het gemeentehuis van Meerlo de allerlaatste begrotings behandeling plaats van het zelfstandige Meerlo-Wans- sum. De bijna veertigjarige gemeente heeft ongetwijfeld het meest turbulente jaar uit haar bestaan achter de rug. Het uiteenvallen van Meerlo- Wanssum is ook de raadsle den niet de koude kleren gaan zitten. Het eigen belang van ieder dorp prevaleerde in de herindelingstrijd boven het gezamenlijke belang van de gemeente, die toch veertig jaar een hechte eenheid was. Maandag tijdens de raadsver gadering bleek dit het grootste pijnpunt te zijn. Splitsing van de gemeente leek lange tijd een taboe. Maar uiteindelijk moest de gemeenteraad het toch slikken, hij kon geen kant meer op. De com plete gemeente overhevelen naar Venray of Horst bleek onhaalbaar. Zo vallen straks de zes dorpen het parelsnoer langs de Maas' uit elkaar. En dat is wrang. Het jubi leumfeest rond het veertigjarig bestaan heeft dan ook een zwart randje. Het staat tevens in het teken van afscheid nemen. Straks gaan de drie afgescheiden dorpen ieder hun eigen weg. Ze verdwij nen in een grotere fusiegemeente. Al zal de stap voor Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck naar Venray minder groot zijn. Ze zul len vrij gemakkelijk hun weg vin den in een gemeente, die wordt uitgebreid van elf naar veertien kernen. Horst aan de Maas komt veel meer op zijn kop te staan. Want naast Meerlo, Tienray en Swolgen worden ook de drie dor pen van de gemeente Sevenum erbij gevoegd.Waardoor Horst aan de Maas groeit van tien naar zes tien kernen. Maandag stonden alle partijen even stil bij de nabije toekomst en de recente turbulente periode. Toch siert het de raadsleden dat ze er in het allerlaatste jaar nog vol willen gaan. Ondanks de per sonele perikelen in het gemeen tehuis. De speerpunten zijn heilig voor de gemeenteraad. Met als stip op nummer één de sportparken noord en zuid. Meerlo-Wanssum wil in 2009 op eigen kracht nog zoveel mogelijk van zijn doelen zien te verwezenlijken. De raad waakt ervoor dat de gemeente de rit uitzingt en het verder maar overlaat aan de fusiepartners. Iedereen is ervan doordrongen dat 2009 geen gemakkelijk jaar zal worden. Het personeel verlaat het zinkende schip. Daarnaast zijn er tien ambtenaren fulltime bezig met het fusieproces. Ze zijn niet inzetbaar voor het de dage lijkse gang van zaken.Toch zijn de raadsleden strijdbaar. Theo Franc ken, fractieleider van de PK, zegt er trots op te zijn dat de laatste begroting sluitend is, zonder dat er een beroep op de reserves moet worden gedaan. Ook de andere fracties spraken hun waardering uit. "De allerlaatste algemene beschouwing in veertig jaar. Een dubbel gevoel", zegt Francken."Er is zoveel veranderd in het afgelo pen jaar. Toch willen we niet te lang achterom kijken. We hebben immers nog een zwaar jaar voor de boeg." Ook voor GP'94 is het maan dag een speciaal moment. "Want juist onze partij is bijzonder op deze gemeente gericht", zegt fractieleider Frans Kerstjens."De laatste vijftien jaar zijn de kleine gemeenten er steeds 'bekaaider' vanaf gekomen. Met minder geld en steeds meer taken. Investeren in grote projecten werd daardoor onmogelijk", schetst Kerstjens de teloorgang. "De grenzen van betaalbaarheid zijn overschreden." Het CDA is ondanks de mooie cijfers toch teleurgesteld in de begroting. "Er is onvoldoende aan dacht voor de speerpunten", vindt fractieleider Rob van der Heijden. "Die zijn toch het allerbelangrijk ste. De gemeente heeft de morele plicht om ze zoveel mogelijk onder eigen regie te realiseren. We hadden meer ambitie en creativi teit van het college verwacht. Dit is teleurstellend", zegt de voorzit ter van de grootste oppositiepar tij. "We moeten ervoor waken dat onze speerpunten straks onder sneeuwen in de begrotingen van de nieuwe gemeenten." Silvia Gielens (PvdA) consta teert dat de herindelingstrijd de samenhang in de gemeente geen goed heeft gedaan. "Er was sprake van bindingsangst met Venray of Horst aan de Maas. De dorpen nemen strafs afscheid van elkaar en de inboedel wordt verdeeld. De organisatie valt nu al uit elkaar. Want veel medewerkers vertrek ken." De PvdA wil dat er in 2009 nog zoveel mogelijk doelen verzil verd worden. "Want straks hebben we het niet meer zelf voor het zeggen", aldus Gielens, die twijfels heeft over de toezeggingen van de buurgemeenten. Burgemeester Hahn verklaarde dat de gedane beloften door Ven ray en Horst aan de Maas in een concrete overeenkomst worden vastgelegd. Dat geldt tevens voor de reserves en de batige saldi van Meerlo-Wanssum die straks over de twee gemeenten eerlijk ver deeld moeten worden. Hahn maakt zich er sterk voor dat de lopende zaken ook in 2009 gewoon doorgaan. "Het is onze verplichting de afspraken die in de begroting staan waar te maken. Dat geldt tevens voor de speer punten als de buitensportaccom modaties, het Leefplein, de dop's, de toegankelijkheid en het groen- beleidsplan. Daar zullen we onze handen vol aan hebben. Daarom pakken we ook geen grote, nieu we projecten meer op. Want dat redden we niet meer." Op dinsdag 25 november zal in Tienray de officiële opening plaatsvinden van het Eetpunt Tienray. Het eetpunt is een initiatief van de KBO-afdeling Tienray in samenwerking met Synthese en is een primeur voor de gemeente Meerlo- Wanssum. Tijdens een proeverij op 28 oktober is duidelijk geworden dat veel senioren belangstelling heb ben voor deze nieuwe activiteit. De opkomst van 32 personen was de directe aanleiding om definitief van start te gaan. De KBO-Tienray is er van overtuigd dat deze nieu we voorziening een belangrijke en positieve bijdrage levert aan de leefbaarheid van de kern Tienray. Het zullen met name de senioren zijn die gebruik gaan maken van deze maandelijkse activiteit, maar ook andere dorpsgenoten zijn van harte welkom. De activiteit zal zeker een toegevoegde waarde hebben voor hen die behoefte hebben aan ontmoeting en een zinvolle tijdsbesteding. Maande lijks, op de vierde dinsdag van de maand, staan de deuren van het Dienstencentrum Zonnehof open De proeverij eind oktober werd druk bezocht. voor de gasten die willen aan schuiven aan de feestelijk gedekte tafels. Voor nadere informatie kan con tact worden opgenomen met Toon Knoops, telefoon 0478-691662 of met Koos Hendriks, telefoon 0478-691587. Wethouder Brugman wil niet met 1000 euro over de brug komen De soap rond de vijsvijver in Tienray duurt nog even voort. Het CDA probeerde maandag in de gemeenteraadsvergade ring een doorbraak te force ren. Raadslid Ger Verstraelen deed het voorstel hengelsport vereniging De Vriendenkring 1000 euro te geven voor het gedeeltelijk verplaatsen van het hekwerk. Leden van De Vriendenkring hebben belangeloos al vele uren gestoken in het realiseren van de vijsvijver. Door een fout van de gemeente was er lange tijd ondui delijkheid over een smalle strook grond aan een zijde van de vijver. De hengelsportvereniging heeft niet op een oplossing gewacht en alvast rondom de vijver een hekwerk geplaatst. Nu het ernaar uitziet dat de bewuste strook grond toch bij de vijver getrok ken kan worden, moet aan die zijde het hekwerk een paar meter verplaatst worden. Volgens CDA- raadslid Verstraelen is met 1000 euro het probleem opgelost."Geef de visclub het voordeel van de twijfel. Zie het ook als een waar dering van het gemeentebestuur voor de leden. Zij helpen de aan nemer mee met het verplaatsten van het hek. Met 1000 euro zijn alle problemen opgelost en zijn we van het gezeur af." Wethouder Carla Brugman (PK) vindt niet dat de gemeente met 1000 euro over de brug moet komen. Ze geeft aan dat de vis club al veel werk heeft gedaan op gemeentegrond. "Het terrein is van de gemeente. Er is nog niet eens een huurovereenkomst. Op eigen risico hebben ze dat hek werk geplaatst. Ik roep de raad op het CDA-voorstel niet te steunen", aldus Brugman, die zei dat ze bin nenkort met de hengelsportver eniging aan tafel gaat zitten. Verstraelen: "Het dreigt een principiële kwestie te worden. De gemeente heeft een vergissing gemaakt en de grond niet tijdig overgedragen." Frans Kerstjens (GP'94) steunde het CDA. "Als we met 1000 euro klaar zijn, dan kunnen we met het voorstel mee gaan." Theo Francken (PK) dacht er heel anders over. "De zaak is onduidelijk. We hebben er nog veel vragen over. We zijn daarom niet plan het geld te geven. Ook al gaat het slechts om 1000 euro. Er zijn wel meer verenigingen die het geld hard kunnen gebruiken." Silvia Gielens (PvdA): "Helaas kunnen we het voorstel ook niet steunen. Want de visclub heeft op eigen verantwoordelijkheid het hek geplaatst." De stemmen staakten daarop met zes tegen zes. Ger Verstraelen trok het voorstel in, maar zal er nog mee terugkomen. "Ik wil nu geen welles-nietesspel over 1000 euro." Geen stijging ozb; kwart miljoen extra voor speerpunten De gemeenteraad had maan dag nog een kleine verrassing voor de burgers van Meerlo- Wanssum in petto. In het laatste jaar als zelfstandige gemeente wordt de onroe- rendezaakbelasting (ozb) niet verhoogd. Daarnaast komt er 250.000 euro extra beschik baar voor de speerpunten. Het college had vanwege de meevallers van het Rijk de voorgenomen ozb-verhoging al verlaagd van 3 naar 2 pro cent. De PK deed het voorstel de verhoging helemaal van tafel te halen en op 0 procent te zetten. De PK kreeg aanvankelijk alleen coalitiegenoot PvdA mee. Normaal gesproken is dat voldoende voor een meerderheid. Maar maandag niet omdat de raad slechts twaalf leden telde omdat Annemarie Berkhout (PK) afwezig was. De stemming dreigde te staken met zes voor en zes tegen. Frans Kerst jens (GP'94) zei geen voorstander te zijn van de ozb-verlaging van 2 naar 0 procent. Ook het CDA trok er niet hard aan. De partij wil het geld liever besteden aan de speer punten. "Dan kunnen we geen besluit nemen", zei burgemeester Hahn. "Het komt de volgende ver gadering terug." Na een schorsing ging het CDA toch overstag. "Ach, we hebben er geen principiële bezwaren tegen", zei fractieleider Rob van der Heijden. "En het gaat slechts om een marginaal bedrag. Het CDA steunt de nul procent.' Toen wilde GP'94 niet als enige achterblijven. Ook Frans Kerstjens schaarde zich nu achter het PK-voorstel. Het CDA kwam met allerlei voorstellen om extra geld vrij te maken voor de speerpunten, en dan met name voor de sportpar ken. Zo wilde de oppositiepartij het opleidingsbudget voor amb tenaren schrappen, minder dure externe krachten inhuren en alvast een voorschot nemen op de woningbouw op het sportpark van Tienray. Al deze initiatieven konden niet op instemming reke nen van college en raad, waarna het CDA de drie voorstellen weer terugtrok. Eén amendement zette het CDA wel door. Raadslid Ger Verstraelen had uitgerekend dat het btw-com- pensatiefonds (BCF) wel 250.000 euro kan missen. Dit bedrag wilde het CDA inzetten voor de buiten sportaccommodaties. "Het BCF is een papieren tijger", zei Verstrae len. "Het is een bedrag bij uitstek waar de raad iets mee kan doen. Het tast de begroting niet aan." Wethouder Leo Beterams (PK) reageerde echter terughoudend. "Het is een onderdeel van de meerjarenbegroting. Het voorstel is niet verstandig. We moeten hier voorzichtig mee omgaan." Theo Francken (PK) zei dat er meer speerpunten zijn dan alleen de sportparken. "Hier moet niet al het geld naartoe gaan. Dat gaat te ver." Ben Minken (PvdA) stond er niet afwijzend tegenover. "Een sympathiek voorstel", vond hij. Frans Kerstjens (GP'94) steunde het CDA-plan van harte. "De bui tensport staat op nummer een. De schop moet snel de grond in." Na een schorsing kwamen de vier fracties toch op een lijn. Alleen moest het CDA het voorstel verbreden naar alle speerpunten, zodat de kwart miljoen niet alleen voor de sportparken bestemd is. Het CDA stemde ermee in, waar door ook PK en PvdA over de streep werden getrokken. Wethouder Beterams brak een lans voor de Wanssumse haven. Hij vindt dat de politiek zich te veel op andere speerpunten richt. "Dat verbaast me", zei Beterams."Want de haven is de grote economische drijver van het Nieuwe Wanssum. Afgelopen zondag werd het voetbalduel Swolgense Boys tegen Hapse Boys afgelast. Niet vanwege de slechte weersomstandigheden of omdat de scheidsrechter niet was komen opdagen, maar omdat er met een auto over het hoofd- veld van sportpark Kerkebos, de thuisbasis van Swolgense Boys, was gereden. "Een zinloze daad met gevolgen. Er was geen voetbal meer mogelijk op dit speelveld. Door de slechte weersomstandigheden van zater dag hadden de velden toch al veel geleden, maar door er met een auto op te rijden en te slippen zijn er dusdanig diepe geulen in het veld aangebracht dat er eerst beke ken moet worden wat er nodig is om het veld weer bespeelbaar te krijgen", aldus voorzitter Hans van der Klij van Swolgense Boys. "Je vraagt je af wat heeft dit nu voor zin, een totaal zinloze vernie ling, die bewust gepleegd is. Men moet namelijk eerst een stuk van de omheining openen voordat men vanaf de parkeerplaats het hoofdveld op kan rijden, het kan dus niet per ongeluk gebeurd zijn. Overigens is dit binnen een korte termijn al de tweede keer dat er met een auto op het hoofdveld gereden is. Enkele weken gele den tijdens het kermisweekend in Swolgen is dit al eerder gebeurd. Toen waren alleen rijsporen aan wezig en viel de schade gelukkig mee. Nu zijn er echt diverse diepe sporen over het veld getrokken", zegt een hevig teleurgestelde preses. Het bestuur van SV Swol gense Boys is dan ook behoorlijk kwaad over deze actie. Van der Klij:"We doen er alles aan om de velden en zeker het hoofdveld in een optimale conditie te hebben voor de voetballers en heel veel mensen zijn hier wekelijks mee bezig om dit voor elkaar te krijgen en dit wordt nu binnen enkele tel len helemaal vernield. Omdat het bestuur dit hoog opneemt heeft het ook direct aangifte gedaan bij de politie, maar daarnaast zal er ook zelf getracht worden om de dader(s) hiervan boven tafel te krijgen. Inmiddels zijn er al enkele tips binnen gekomen bij het bestuur. Indien er nog mensen zijn die naar aanleiding van dit iets willen melden dan kan men contact opnemen met een van de bestuursleden. Uw informatie wordt uiteraard discreet behan deld." Als we de haven laten vallen, dan schoppen we alle andere ontwik kelingen ook onderuit." Beterams zei druk bezig te zijn om subsidies binnen te halen. De wethouder kon ook melden dat er komend jaar 75.000 euro beschikbaar komt voor het ten nispark van De Gagel in Wanssum. Het geld wordt gehaald uit het exploitatieoverschot, verklaarde Beterams. "Want ik wil het niet laten drukken op het budget voor de sportparken." Wethouder Dicky Minken (PvdA) sprak de vermeende besluiteloosheid van het college bij de buitensportaccommodaties tegen. "We horen steeds van alle fracties dat het te lang duurt. Maar het college is hier intensief mee bezig. Er is steeds overleg met de werkgroepen. We moeten er met elkaar uitkomen. Dit heeft zorg vuldigheid en tijd nodig." Wethouder Carla Brugman (PK) uitte haar bedenkingen over woningbouw op het sportpark in Tienray. Het CDA wilde hier financieel alvast een voorschot op nemen. "Het sportpark biedt voor lopig geen soelaas", zei Brugman. "Het ligt dicht bij een bedrijven terrein en er moet ook nog een rondweg komen. Het moet eerst goed onderzocht worden." Frans Kerstjens (GP'94) kon melden dat de stichting gemeen schapshuis Swolgen heeft beslo ten zich aan te sluiten bij het sportpark zuid .Wethouder Minken beaamde het. Kerstjens betreurt het dat de toezeggingen van de buurgemeenten niet spijkerhard blijken te zijn. "Het is afwachten wat er waargemaakt wordt. We hopen maar dat het goed komt." Ben Minken (PvdA) had er veel moeite mee dat momenteel tien ambtenaren fulltime met het fusieproces bezig zijn. "Daarnaast zijn er al veel medewerkers ver trokken. We houden nog maar de helft over", zei Minken, die vond dat Meerlo-Wanssum voor geld moet aankloppen bij de buurge meenten. "Want wij moeten amb tenaren betalen die er eigenlijk niet zijn." Burgemeester Hahn zegde toe er alles aan te doen om de pro blemen van het laatste jaar samen met Venray en Horst aan de Maas op te lossen. "Want wij kunnen alle steun hard gebruiken." Griffier vertrekt en komt terug Raadsgriffier Richard van der Weegen (40) heeft per 1 novem ber 2008 ontslag genomen bij de gemeente Meerlo-Wanssum. Hij heeft een nieuwe baan als raads adviseur in de gemeente Sittard- Geleen. Het vertrek van de griffier, die sinds februari 2004 in dienst is, betekent opnieuw een aderlating voor de gemeente Meerlo-Wans sum die kampt met een leegloop aan personeel. Het college is er evenwel in geslaagd Van der Wee gen nog tot 1 januari 2010 aan de gemeente te binden. De griffier zal op interim-basis voor twaalf uur per week in functie blijven. De gemeenteraad stemde maandag in met het eervol ontslag per 1 november én met de benoeming tot interim-griffier per dezelfde datum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren,Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en MarjonTruijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222.Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is.Artsen: Dr F.J.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30,5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BT Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15,5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mailmieghem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46,5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord- Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165,5902 RGVenlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H.Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219,5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z.Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of deVrijwilligerscentrale. Een oud plaatje uit Meerlo: heten Cambridge-wals. Foto uit Jan Bovee ploegt het land met het archief van Heemkundever- behulp van zijn paard en de zoge- eniging Meerlo-Wanssum. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2008 | | pagina 13